Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ACCOORD OP MIDDELLANDSCHE ZEE-CONFERENTIE Aan de piraterij moet snel een einde komen HET MOND- EN KLAUWZEER GRIJPT OM ZICH HEEN De Christus-speler 28ste Jaargang ZATERDAG 11 SEPTEMBER 193V No. 882J DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bi onz \genten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreeru Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. U DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Door patrouilles in afgebakende zones DELBOS TOT VOORZITTER GEKOZEN. Gistermiddag is in het Raadhuis te Nyon, aan het meer van Genève, de Middelland sche Zee-conferentie geopend. De opening geschiedde door den burgemeester van Nyon, den heer Schram Met algemeene stemmen werd de Fransche minister van biutenlandsche zaken, Delbos, tot voorzit ter gekozen. Behalve door Delbos werd door Eden en Litwinov het woord gevoerd. In het midden der Raadzaal, zoo meldt Hav-as, stond de traditioneele hoefijzervor mige tafel. Eromheen waren zes stoelen ge schikt en een fauteuil voor den president. Voor Albanië was een zetel bestemd, daar dit land niet geantwoord heeft op de uit- noodiging en men dus niet weet of het wel of niet een vertegenwoordiger zal zenden. (Naar werd gemeld trekt Albanië één lijn met Italië en zou het niet aan de conferen tie deelnemen.-Red.). In strijd met de verwachtingen was de openbare bijeenkomst voor de pers toegan kelijk. Het geheele stadje was uitgeloopen om getuige te zijn van de aankomst van de verschillende ministers van buitenlandsche zaken. Onder de aanwezige ministers be vonden zich Delbos, Eden, Litwinov, Rusdu, Arras en Antonescu. Zes staten nemen aan .de conferentie deel, Engeland en Frankrijk, die de uitnoodiging tot de conferentie ver zonden hebben en voorts Bulgarije, Roeme nië, Sow jet-Rusland en Joegoslavië. Om 4 u. 40 nam de burgemeester van Nyon het woord om zijn gasten welkom te heeten en hun succes bij hun beraad slagingen toe te wenschen. Daarna ver klaarde hij de zitting voor geopend en ver docht de vergadering een voorzitter te kie zen. Vervolgens bedankte Eden den burge meester en stelde voor, den eersten gedele geerde van Frankrijk tot voorzitter te kie zen, daar Frankrijk het initiatief tot de con ferentie heeft genomen. Met algemeene stemmen werd Delbos daarop tot voorzitter aangewezen. Aan ondragelijken toestand moet einde komen. Delbos nam den voorzitterszetel in en hield een rede, waarin hij het doel der con- fenrentie uiteenzette. Het gaat erom al dus Delbos een einde te maken aan een toestand, die ondragelijk is geworden, voorts de noodige maatregelen te nemen en de bepalingen van het internationale recht met betrekking tot de scheepvaart in de Middellandsche Zee te versterken. Wij betreuren het zoo vervolgde Del- hos dat twee mogendheden hebben ge meend de uitnoodiging te moeten afslaan •met de toevoeging, dat volgens haar het vraagstuk in een ander kader zou kunnen worden behandeld. Bedekte aanval van Litwinof op Italië. Litwinof, die na Delbos het woord nam, zeide, dat de Russische regeering de confe rentie nuttig acht, niet alleen omdat haar eigen schepen het slachtoffer zijn geworden van een zeerooverij zonder voorbeeld, maar omdat de Russische kust bespoeld wordt door een zee, welke in verbinding staat met de Middellandsche Zee. Eenige staten, aldus Litwinof, weigeren aan onzen arbeid deel te nemen. Het zijn die, welke, hoewel zij koopvaardijvloten bezitten, de zee rooverij niet vreezen, hetzij omdat zij die I zelf organiseeren, hetzij omdat zij met de zeeroovers betrekkingen onderhouden, die intiem genoeg zijn voor een goede verstand houding. Ik betreur de afwezigheid van den staat, die het meest van deze zeerooverij te lijden heeft, het republikeinsche Spanje. Het is nog niet te laat om deze lacune op te vullen; de aanwezigheid van Spanje zal bijdragen tot de pacificatie in de Middellandsche Zee. Ieder van ons hier kent het doel dezer zeerooverij en den staat, die er voor ver antwoordelijk is, doch de naam van dezen staat mag hier niet worden uitgesproken, behalve door de mogendheden, die het slachtoffer van den zeeroof zijn geworden. Een rede van Eden. Eden beperkte er zich toe zijn leedwezen te uiten over de afwezigheid van bepaalde staten. De conferentie, aldus zeide hij, zal hen zeker op de hoogte van den arbeid wil len houden. De Engelsche minister ver klaarde niet te wanhopen aan de medewer king dezer staten. De arbeid der conferen tie is dringend en moet snel ten uitvoer worden gelegd. Eden stelde dan ook voor dat de conferentie onmiddellijk zou bijeen komen als permanente technische commis sie. Aldus werd besloten. De openbare zit ting werd te 5 uur 30 gesolten. ACCOORD BEREIKT. In den loop van den avond van gisteren werd gemeld, was de technische commissie in haar besloten zitting op de volgende vier punten tot overeenstemming gekomen: lo Organisatie van patrouilles in afge bakende zones; 2o Aanbieding van een zone aan Italië; 3o Een gebied in het westelijk deel der Middellandsche Zee met welks controle Groot Brittannië en Frankrijk zich zullen belasten; 4o Zones, waarmede de andere Middel landsche Zee-mogendheden zullen worden belast. Na de vergadering met gesloten deuren, die duurde van 5.30 tot 8 uur werd de con ferentie tut hedenmiddag verdaagd. Duitsche verontwaardiging over Litwinofs rede. De door Litwinof te Nyon gehouden rede voering wekt de verontwaardiging der Duit sche pers. De „Voelkischer Beobachter" schrijft: „De voiKomen ongerijmdheid dezer conferentie kan niet beter worden gekarak teriseerd dan door dit groteske feit: de ver tegenwoordiger van het bolsjewisme kon in byzijn van Eden en Delbos op de meest on gehoorde wijze een groote Europeesche mo gendheid als Italië aanvallen. Men zal ten slotte toch wel moeten erkennen, dat der gelijke manoeuvres zonder mankeeren zul len leiden tot een definitieve verdeeling van Europa". Italië dreigt. Naar aanleiding van de berichten, vol gens welke Litwinof op de conferentie te Nyon gedreigd zou hebben met represaille maatregelen tegen de Italiaansche vloot- eenheden, verklaart men in officieuze krin gen te Rome, dat, indien onder d ennaam represailles daden van geweld zouden wor den gedreven, zij dooi Italië niet als zoo danig zouden woiden beschouwd, doch wel als daden van agressie, aangezien, zoo zegt men, de Italiaansche vlooteenheden niets gedaan hebben, wat bedoelde represailes zou kunnen rechtvaardigen. De heer K. de Vink, Inspecteur van den Veeartseniikundigen Dienst in Zuid- Holland, ziet den toestand vrij dreigend in DE WERELD IN VOGELVLUCHT De- anti-piraten conferentie te Nyon heeft snel succes gehad. Gistermiddag kwam zij bijeen. Eerst werden eenige re devoeringen uitgesproken, n.l. van den burgemeester van Nyon, van den Fran- schen minister Delbos, die tot voorzitter werd gekozen, door den bolsjewiek Lit winof en een paar woorden door Eden. Litwinof deed een bedekten aanval op Italië, wat natuurlijk in Italië en Duitsch- land verontwaardiging heeft verwekt. Na deze redevoeringen werd een be sloten zitting gehouden en 's avonds bleek men het over de hoofdbeginselen eens te zijn geworden. Het denkbeeld van een konvooistelsel heeft men opgegeven. In plaats daarvan zal de Middellandsche Zee in zones wor den verdeeld en ieder land zal in een be paalde zóne patrouille-diensten ver richten en alle koopvaardijschepen, mits zij de vast te stellen routes volgen, met oorlogsscheoen b°sch°rmen. Ook voor Van den zomer is er in België en Frank rijk nogal wat mond- en klauwzeer geweest en er was wel verwacht, dat de ziekte onze grens zou overwippen en weldra ook bij ons vastgesteld zou worden. Dit is inder daad gebeurd. Het is in Brabant begonnen en heeft zich vandaar naar de Alblasser- en Krimpenerwaard voortgeplant en op het oogenblik is de ziekte reeds op vele plaatsen van Zuid-Holland, o.a. te Bodegraven en in het algemeen de Rijnstreek. Ook in het Utrechtsche begint zij zich te verbreiden. Verder zijn er reeds in Noord-Holland enkele gevallen geconstateerd, evenzoo in Friesland en Groningen en in Gelderland. Hoe snel de epidemie zich verbreidt, blijkt uit het feit, dat, hoewel het nog pas een paar weken geleden is, dat de eerste gevallen zich vuordeden, er thans in de Al- blasserwaard zeker al een drie-a vierhon derd gevallen zijn. Het heeft er alles van, dat wij voor een nieuwe periode van de ge vreesde ziekte staan, die jaren en jaren weggebleven was. Dagelijks neemt het aan tal aangiften van nieuwe gevallen toe. Met het oog op het besmettingsgevaar is, zooals gemeld, besloten, de tentoonstelling van vee en zuivelproducten, die op 16 de zer te Leiden zou worden gehouden, niet te laten doorgaan. Om de besmetting van ae ziekte tegen te gaan wordt weer afzon dering van besmette dieren toegepast. Ook het bestuur yan de Gooische Land— bouwsportvereeniging heeft besloten, de tegen 15 September vastgestelde jaarlijk- suhe veetentoonstelling te Laren geen door gang te doen vinden. Het ligt ir de bedoe ling, de wedstrijden, als ringrijderij, ring steken op het losse paard en de korte baan- draverijen op den Eemnesserweg wel te doen houden. Het „Handelsblad" heeft een onderhoud .gehad met den inspecteur van den Veeart- senijkundigen Dienst in het district Zuid- Holland, den heer K. de Vink, naar aan leiding van het veelvuldig heerschen van het mond- en klauwzeer. De heer De Vink zag de situatie vrij dreigend in. Nog is de ziekte onder den veestapel aan het opkomen maar het ziet er, volgens den heer De Vink, naar uit, dat de gevreesde veeziekte zich sterk zal uitbreiden. De verschijnselen, welke tot nu toe zijn geconstateerd, wijzen op een vrij besmet telijk karakter. Het verloop van- de ziekte is evenwel tot op dit oogenblik, volgens de bevindingen van den heer De Vink, normaal. De laatste dagen komen er geregeld ongeveer tien gevallen per dag op het bureau van den inspecteur binnen, maar de heer De Vink vreest dat dit aantal wel tot veertig a vijftig per dag zal loopen. Het vermoeden bestaat, dat het mond- en klauwzeer ditmaal uit Frankrijk en (of) België is gekomen. Immers, de eerste ver schijnselen dezer veeziekte deden zich in de Zuidelijke provinciën, o.m. in Noord- Brabant voor. En langzamerhand kwamen bij de rijksinspectie opgaven in uit Noor delijker streken. Hte mond- en klauwzeer is gedurëtode eenige jaren vrij sporadisch in ons land voorgekomen. Daarom treffen de talrijke gevallen van thans des te sterker. De verspreiding van de ziekte wordt tegenwoordig sterk in de hand ge werkt door.... het moderne "verkeer. Vroeger was het veetransport veel be- Italië zal een zóne worden opengehou den, maar dan in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee. In het Westen zullen Engeland en Frankrijk zich met de bewaking belasten. Vanmiddag komen de gedelegeerden opnieuw bijeen ter vaststelling van de detailregeling. In China is de toestand ongewijzigd. Het schijnt, dat de Japanneezen in het Noorden vorderingen maken. In Spanje is de toestand al evenzeer ongewijzigd. Volgens d'e berichten is het te Gijon tot onlusten gekomen. Groepen betoogers moeten d'oor de straten getrok ken zijn en de overgave van de stad ge- eischt hebben. Onwaarschijnlijk is dat niet, gezien het verloop van zaken te Santander. perkter, omdat men de vrachtauto nog niet kende. Tegenwoordig gaat het vee soms van de Rotterdamsche markt heel- lemaal naar een markt in Friesland of Groningen. Het besmettingsgevaar is daardoor belangrijk toegenomen. Het gaat nu door het geheele land. De heer De Vink wees er verder op, dat een afdoende bestrijdingsmethode helaas nog altijd niet is gevonden. Het afslach ten van het zieke vee is een kostbare maat regel en stuit trouwens op nog andere be zwaren ook. Het ligt voor de hand, dat het ziekte verloop nauwkeurig wordt gadegeslagen en zoo noodig zal de inspectie niet voor verder gaande maatregelen als de thans getroffene terugdeinzen. Schouwspel onder sterrenhemel Sprookjesachtig glijden de schaduwen van de boomen en hun bladerkronen over het tooneel, dat één bonte mengeling van kleuren is, één lichtende plek in het duis tere bosch. En ook de spelers werpen, naar gelang de belichting, groote schaduwen op het tooneel. Zuiver en duidelijk klinken hun stemmen in de avondstilte, alleen begeleid door het wuiven der bladeren. Iedere stem ming komt in deze omgeving, in de vrije natuur tot zijn recht. En de costuums van de spelers, die met het tooneel zoo'n sterk contrast vormen met den donkeren achter grond en den met sterren bezaaiden hemel koepel, zijn van een uitgezochte kleuren weelde. En dit alles is nog slechts een generale re petitie. De generale repetitie van het mo derne mysteriespel „De Christusspeler" van pater Jac. Schreurs M.S.C., dat onder regie van den bekenden Antwerpschen regisseur Anton van de Velde op een schitterend plekje in Groenendaal door de Heemsteed- sche katholieke jongeren verschillende ma len zal worden opgevoerd. Van de 1500 plaatsen waren slechts wei nige onbezet. Maar allen die daar gezeten waren ondergingen het grootsche, het fas- cineerende van het spel, dat hen van het lichtende tooneel geboden werd. Het tooneeL Het tooneel zelf is een samenstel van trappen en platformen, dat uit verschillen de cirkels bestaat, maar waarvan de lijnen zoo in elkaar loopen, dat het een harmo nieus geheel vormt, waarop men niet uit gekeken komt. En op het hoogste punt staat een zilveren kruis. Een spel van het Kruis is „De Christusspeler" en groot en majes tueus staat het aaar tusschen de boomen, soms helverlicht door de schijnwerpers, dan weer zacht-rood, maar altijd groot en grootsch. De verlichting is schitterend. Is het al een sprookjesachtig schouwspel als het vol- verlichte tooneel met.de in kleurige gewa den getooide spelers als een bonte menge ling van helle tinten afsteekt tegen het zwarte bosch, tegen den inktblauwen hemel, nog mooier wordt het als een vaag zilver wit licht over het tooneel glijdt, en de spe lers, toch nog duidelijk zichtbaar, als wa zige schimmen doet zien, met groote on werkelijke schaduwen tegen den wanden. De wind doet het gebladerte ruischen en neemt de woorden mee van de spelers naar het publiek, dat stil zit en luistert en steeds meer geniet en onder de bekoring komt van het sprookjesachtige en steeds meer de strekking begrijpt, wel moet begrijpen. Is het doorgaans bij een generale repeti tie, dat het nogal rommelig toegaat, hij die van gisterenavond kon men zich als toe schouwer bij een geheele normale voorstel ling wanen. Geen probeeren met lichten, geen heen en weer geloop, en geen rumoe rige stemmen door elkaar, die een generale repetitie gemeenlijk het rommelige idee geven van „wij zijn nog niet klaar". Zelfs was er niet de stem van den regisseur, die den draad kan breken, die er zeker hing tusschen spelers en publiek. Beide groepen gingen op in het spel, dat af was. Er was niet één speler, die zijn rol niet door en DU nummer bestaat uit vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. Buitenland Op de conferentie te Nyon is een snel succes bereikt. Accoord tusschen de deel nemers. (1ste blad). Te Gijon zouden onlusten zijn uitgebro ken. Men eischt de overgave van de stad. (2de blad). Binnenland Bewapening van loodsbooten met ge schut. (2de blad). Prijzen varkens, bestemd voor bacon- bereiding. (2de blad). De uitbreiding van het mond- en klauw zeer. (1ste blad). Sport en Wedstrijden Nieuw Ned. record op den 400 M. school slag van Jopie Waalberg. (4de blad). De concurrentie AmsterdamRotter dam bij de internationale wedstrijden. (4de blad). door kende. Er was er geen, die last had van zijn zenuwen, of daar althans blijk van gaf. En toch zijn het maar gewone, wille keurige jongens en meisjes, die dit spel op voeren. Velen van hen zullen nooit eerder op de planken hebben gestaan. Het is haast onbegrijpelijk hoe goed zij hun zware en moeilijke rollen kennen, waarbij zooveel van eht gebaar, van de houding afhangt. Een woord van hulde aan den heer van de Velde, die op zulk een manier de regie van het spel leidde en zóóveel uit de Heem- steedsche jongens en meisjes weet te halen. De schrijver, pater Jac. Schreurs, verdient veel dank met dit fijne, diepe spel! Zonder kapelaan R. Oud, die het initiatief nam voor de Heemsteedsche opvoeringen, en de verdere leden van het comité van het openluchtspel „De Christusspeler", die hee- ren mr. J. B. Bomans, J. W. Lucas, A. W. van Sambeek, J J. W. Boerrigter en J. H. Kramer, zou het spel nooit in Heemstede zijn opgevoerd. Dank aan hen, voor de ge legenheid, die zij daartoe boden. Een gewone aanbeveling om dit spel te gaan zien zou hier wel zeer misplaatst zijn. Het is zoo grootsch, zoo overweldigend mooi, de lichteffecten zijn zoo verrassend en vol afwisseling, en het geheel met het don kere bosch als achtergrond van de lichte, kleurige plek, die het tooneel is, en met den nachtelijken hemel daarover heen gehoe peld, is zoo stemmingsvol, dat het zeer moeilijk kan worden beschreven. Het zien van „De Christusspeler" in het rijke Groe nendaal zal een openbaring zijn voor iede- ren bezoeker. Hedenavond om acht uur wordt de ope ningsvoorstelling gegeven. 20.000 CHINEESCHE SOLDATEN AAN HET MUITEN? TOKIO, 11 September. (A. N. P.). Uit Moekden wordt gemeld, dat 20.000 Chinee- sche soldaten-Mohammedanen, dse- ten Zuiden van Sin Kiang waren gestation- neerd, onder invloed van een anti-commu nistische partij in opstand zijn gekomen en Kasoengar hebben bezet. Zij begeven zich in Noordelijke richting en zijn voornemens aanvallen te doen in de richting van Oeroetsjoe. AUTO TEGEN TRAM GEBOTST. Een doode en een zwaar gewctide. Omstreeks half tien is op den Rijswijk- schenweg bij de Laakbrug te 's-Graven- hage een auto tegen een motorwagen van lijn 10 gebotst, met het gevolg, dat de autobestuurder, de 42-jarige G. C. B., uit Voorburg, zwaar gewond werd en dat zijn broer, de 50-jarige rijksambtenaar L. B., die naast hem zat, gedood werd. De oorzaak van het ongeval is vermoe delijk te wijten aan het slippen van de auto, toen deze de tram inhaalde. Het voorbalcon van de tram werd in- Irukt.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1