R.K. Sportpark „Haagweg" Rector BEUNE Wisselbeker SPORT ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 PIRATEN IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. DÉ CONFERENTIE TE NYON GAAT ZE BESTRIJDEN. DUITSCHLAND EN ITALIë DOEN NIET MEE. VAN ZEELAND KRIJGT EEN MOTIE VAN VER TROUWEN. NEURENBERG BRENGT GEEN NIEUWS. JAPAN EN CHINA. Piraten. Neen, het gaat niet over sigaretten, maar over duikbooten, welke in de Middellandsche Zee schepen torpe- deeren en 'er een schrikbewind uitoefenen. Zooals men weet, hebben Engeland en Frankrijk verscheidene landen, welke ge ïnteresseerd zijn bij den toestand in de Middellandsche Zee, uitgenoodigd om te Nyon samen te komen teneinde gezamen lijk een einde te maken aan de piraterij van de „onbekende" duikbooten. Dat men de landen uitnoodigde, die aan de Middel landsche Zee grenzen, 'ag voor de hand, maar men is op het ongelukkige idee ge komen om ook Duitschland en Rusland uit te noodigen. Rusland omdat het aan de Zwarte Zee zou liggen, welke zee in ver binding staat met de Middellandsche, en Duitschland, omdat het wel eens betrok ken is geweest bij de controle in de Mid dellandsche Zee. Alle uitgenoodigde mo gendheden hebben de-uitnoodiging aange nomen, behalve Italië, Duitschland en Al banië. Italië stond aanvankelijk nadat het de toezegging gekregen had, dat de con ferentie niet in de stad met dien voor Italië zoo akelig klingenden naam (Genève) ge houden zou worden niet afwijzend er tegenover. Maar Duitschland schijnt Italië den raad gegeven te hebben, niet naar Nyon te gaan, maar te beloven de zaak te willen bespreken in de niet-inmengings- commissie. Aldus is geschied. Duitschland en Italië doen niet mee. Zij hebben blijk baar een zwak voor de non-interventie commissie; waarschijnlijk omdat deze-op de eerste plaats feitelijk reeds overleden is zonder het zelf te weten en op de tweede plaats, omdat daar meer handelbare mo gendheden in zitting hebben. Het voorwendsel om niet naar Nyon te gaan werd gemakkelijk gevonden. Rusland stopte hun dat letterlijk in de handen. De Russische nota aan Italië, waarin de Sowjet-Unie dit land openlijk beschuldigde van heimelijke duikbootaanvallen op koop vaarders in de Middellandsche Zee, was juist vérzonden, toen de uitnoodiging voor Nyon de diverse hoofdsteden bereikte en vormde reeds een kwaad voorteeken. Rus land heeft de zaak echter nog aanzienlijk erger gemaakt, doordat het nadien op een categorische afwijzing van Italiaanschen kant zijn beschuldigingen heeft gehand haafd en het deze beschuldiging ook nog eens uitdrukkelijk heeft uitgesproken in het communiqué, waarin het mededeeling doet van zijn deelneming aan de conferentie. Wat Rusland niet deze houding voor had, is niet zoo gemakkelijk te bevroeden. Het moest weten, dat het door de uiting van een beschuldiging, welke met geen bewij zen valt te staven, Italië als het ware dwong afzijdig te blijven. Waarschijnlijk heeft Rus land er rekening mee gehouden, dat Enge land en Frankrijk in ieder geval de confe rentie wilden laten doorgaan en deze zou, indien Duitschland en Italië niet meedoen, gemakkelijk een anti-fascistisch tintje krij gen. Moskou stuurt nu eenmaal overal aan op anti-fascistische frontvorming en dat is hem blijkbaar in dit opzicht althans in schijn gelukt. Doorzetten. Ondanks de weige ring van Duitschland en Italië is de confe rentie toch doorgezet. En dat is begrijpe lijk, want door de aanvallen van „onbeken de" oorlogsbodems is een dergelijke ge vaarlijke toestand, ontstaan, dat verweer daartegen niet meer uit mag blijven. Onge twijfeld kan elk land voor zichzelf maat regelen nemen ter bescherming van zijn koopvaarders, maar daarmee tast men het kwaad in den wortel niet aan. Dat kan al leen door internationale samenwerking ge schieden. Van Engelsche en Fransche zijde had men gehoopt, deze tot stand te bren gen buiten den politieken kant van het Spaansche vraagstuk om. Rusland's optre den heeft dat verhinderd of heeft althans Duitschland en Italië een motief aan de hand gedaan om niet mede te doen en mis schien zelfs ook om weer terug te komen op netelige eischen, als de erkenning van Franco, die onder dezen drang onvervul baar moeten worden geacht. De conferentie van Nyon is, voordat zy nog bijeen is, reeds verminkt en tot half slachtigheid genoopt. Het is mogelijk, dat zij doeltreffende maatregelen weet te ontwer pen, om het kwaad, dat de Engelschen als moderne zeerooverij betitelen, tegen te gaan, maar zij dreigt daarbij het groote ge vaar van een verscherping van de Euro- peesche tegenstellingen en een plotselinge uitbarsting, dat zij wilde bestrijden, nog te verergeren. Eén schrale troost is er bij dit alles. Me nige conferentie, die met grooter verwach tingen begonnen is, heeft niets opgeleverd. Van deze conferentie zijn de verwachtingen zoq gering, dat men haast geneigd zou zijn te zeggen, dat het alleen nog maar mee zal kunnen vallen. Van Zeeland. De Belgische regee ring en vooral de premiei v. Zeeland is in de voorafgaande weken het mikpunt ge weest van een campagne, in verband met het incasseeren van gelden van de Natio nale Bank, waarvan de heer v. Zeeland vroeger vice-gouverneur is geweest. Deze kwestie is van de week ter sprake gebracht in een extra vooi deze gelegenheid bijeen geroepen buitengewone zitting van het par lement. Van Zeeland heeft toen zijn hou ding verdedigd en zoowel Kamer als Se naat hebben een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. Zooals men zich herinneren zal, ging het om het beruchte „potje" het fonds, waar uit de beheerders van de bank hun salaris betrekken. Zij zijn in het beheer van dat fonds volkomen vrij, zoodat het wel ge bleken is, dat de heer v. Zeeland volkomen terecht eenige bedragen heeft geïnd, welke hem nog toekwamen. Maar van den an deren kant is er hier toch teveel geheim zinnigheid met dat „potje" en daarom is besloten het af te schaffen. Neurenberg. Voor de vijfde maal sinds het nationaal-socialisme in Duitsch land met succes de greep naar de macht deed, wordt te Neurenberg met steeds grootscher luister de rijkspartijdag, welke intusschen reeds tot een partij week is uit gegroeid, gehouden. In deze dagen wordt Duitschland begoten met een wolkbreuk van redevoeringen. Het is begonnen met een proclamatie van den Führer. Het bui tenland en ook het binnenland wachtte daarop; heel de wereld was gespannen in de verwachting van verrassingen. Maar toen de proclamatie was voorgelezen, bleek de grootste verrassing deze te zijn, dat.... er heelemaal geen verrassingen waren. Er werd niets nieuws gezegd, niets bij zonders aangekondigd. Zelfs werd niet ge zinspeeld op het Kerkenconflict. Aan den eenen kant is dat geruststellend, want het conflict is dan ook niet verscherpt; maar aan den anderen kant is het weer teleur stellend, want men had gehoopt op een aan kondiging van betere verhoudingen. Niets van dit alles; er wordt gezwegen en de vervolging wordt op den ouden voet voort gezet. Gezegd wordt er niets, maar de man, die de nationaal-socialistische, heidensche 'wereldbeschouwing heeft geformuleerd en gepropageerd, die de Duitsche ongeloofsbe- iijdenis „Der Mythos des 20sten Jahrhun- derts" heeft neergeschreven, Alfred Rosen berg, krijgt als eerste de groote nationale prijs voor cultuui In dit eerbetoon aan een tellen Kerkhater ligt de richtlijn voor den Duitschen staat tegenover de Kerk voor ons bloot. Er is nog niets veranderd. Japan. De toestand in China is ook nog altijd onveranderd. Ondanks de „goede bedoelingen van Japan, welke de chineezen maar niet willen erkennen", vechten de Chineezen als tijgers tegen de „vredelieven de" invallers. Het perspectief van dezen strijd is nog volkomen ondoorzichtig Niemand is bij machte te voorzien, hoe hij zal verloopen en tot welke internationale complicaties hij nog zal kunnen leiden. Duidelijk is, dat de Japanners alles op alles zetten om hem te winnen; hun prestige van groote mo gendheid is er mede gemoeid; ook hun pres tige van mogendheid, die de leiding heeft, althans pretendeert te hebben, van de poli tiek in het Verre Oosten. Maar even duide lijk i|, dat China zijn uiterste krachten zal inspannen om Japan te dwingen tot capitu- leeren; Nanking beseft wellicht, dat het tharts de laatste kans heeft om zich te ont trekken aan de onverdragelijke dwingelan dij van Japan en dat, wanneer het zich thans niet verzet tegen den onverzadelijken annexionistischen honger van Japan, het voor langen tijd zijn staatkundige vrijheid en onafhankelijkheid kwijt is. Japan heeft er belang bij, den oorlog zoo snel mogelijk te beëindigen, omdat de financieele lasten, die de „bestraffing" van China vergt, verre en verre uitgaan boven het reeds sterk on dermijnde draagvermogen van de schat kist. China daarentegen moet zijn kracht zoeken in den tijd: het is ervan overtuigd, Zondag 12 Sept. a.s. SERIE-WEDSTRIJDEN om de 12.30 uur Teylingen I - Docos I 2.00 uur Teylingen I - S. J, C. I 3.30 uur S. J. C. I - Docos I 6923 Enfrée 2© cenï Jongens 10 cent LAWNTENNIS HET INTERNATIONAAL TOURNOOI OP DE M.E.T.S. TE SCHEVENINGEN. Waasdorp weert zich goed tegen Ramillon. De weersomstandigheden waren op den tweeden dag van het internationale tennis- tournooi voor beroepsspelers op de M.E.T. S.-banen te Scheveningen gelukkig heel wat gunstiger dan op den eersten dag en dat kwam ook in de belangstelling, hoewel deze nog niet groot was, tot uiting. De eerste partij van den middag wettigde die grootere belangstelling nauwelijks, want tusschen Nüsslein en Burke was het een vrij saaie partij, waarin laatstgenoemde slechts in de eerste set eenigen tegenstand bood. Beter, veel beter werd het, toen Waasdorp en Ramillon tegen elkaar kwa men. In dezen wedstrijd viel dikwijls van brillant tennis te genieten, in de eerste plaats van de zijde van Ramillon, een spe ler van groot formaat, maar daarnaast toch ook stellig van Waasdorp. De Nederlander vergastte ons op buiten gewoon gaaf tennis en was in het base-line- duel nauwelijks de mindere van den Franschman. De laatste echter wist her haaldelijk met zijn sterk gekapte slagen door drop-shots succes te boeken, want het was voor Waasdorp nagenoeg onbegon nen werk om daar op te loopen. Ondanks dat, hield Waasdorp goed stand en vooral in zijn service-games had hij nogal eens succes. Grooter en grooter werd de druk, door Waasdorp uitgeoefend en zoo nu en dan werd Ramillon zelfs totaal uit zijn spel gebracht. In de derde set wist Waasdorp zelfs met 43 en 54 voor te komen. Na 55 volg den echter twee donuble faults van Waas dorp en daarmede was het pleit beslecht, want met 75 ging- ook de derde set naar Ramillon. Ook in het dubbelspel hebben de Neder- landsche vertegenwoordigers zich goed ge weerd. Weliswaar was Tilden minder goed op dreef, waardoor het overwicht kleiner was dan anders het geval zou zijn ge weest, maar toch hebben de beide Neder landers Hemmes en J. Goedraad uitstekend partij gegeven, hetgeen een belofte in houdt voor de aanstaande kampioenschap pen der Nederlandsche tennisoefenmeesters. Van iets hooger gehalte was de partij Ramillon en Plaa tegen Nüsslein en Burke, waarin eerstgenoemden aanvankelijk in het nadeel waren, doch later toch hun groo tere klasse bewezen. De uitslagen waren: NüssleinBurke 64, 61, 62. RamillonWaasdorp 64, 64, 75. Tilden en StoefenHemmes en J. Goed raad 8—6, 6—4, 6—4. Ramillon en PlaaNüsslein en Burke 2—6, 9—7, 6—2, 6—2. NEDERLANDSCHE KORFBALBOND INZET DER COMPETITIE. Het competitie-programma van den N.K.B. wordt morgen begonnen met een flink aan tal wedstrijden Veertien eerste klas-wed strijden, waarvan zes in het Westen, mag 'n-behoorlijk begin genoemd worden. In Zuid-Holland ontmoeten alle oude be kende eerste klassers elkaar weer. Ook Fluks, dat den moeüijken degradatie-tocht moedig doorstaat, heeft en onlangs op de Olympia-wedstrijden bewees nog geens zins verslagen te zijn. De strijd van morgen zal weliswaar zwaar zijn. want Het Zuiden valt op eigen terrein niet mee, doch de Lei- denaars mogen er rekening mee houden, dat '■n goede inzet een moreele steun beteekent voor het geheele Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Ie klas Z.H.: DeetosOns Eibernest; Ro zenburgHKV; Het ZuidenFluks. 2e klas A: Fluks IIGymnasiasten; Span genHBS; HKV IIRozenburg II. Ie klas N.H.: Koog ZaandijkSwift; Blauw WitKattenburg; SportiefLuto. Ie klas Gelderland: ZKC—EKCA; Onder OnsMercedes. Ie klas Overijsel: DOSAchilles. Ie klas Noorden: HermesNic; Sparta Wordt Kwiek. Ie klas Zuiden: Oranje WitRood Wit. dat het voor het oogenblik in militair op zicht verre de mindere is van Japan en dat zijn kans ligt in het rekken van het con flict, zonder dat het het laat aankomen op een beslissende slag. Zoodoende kan de Chi- neesch-Japansche oorlog nog langen tijd duren. VOETBAL Uit het katholieke kamp Clubnieuws der Kath. Sportvereenigingen UIT HET LEIDSCH DISTRICT. De districtwedstrijden. Bij de gespeelde Districts-wedstrijden op 29 Augustus te Sassenheim, is per abuis een verkeerde blauwe regenjas me degenomen, waarvoor een ander is blij ven hamgen, welke meer een jongens- regenjas is. Beleefd verzoeken wij bedoelde jas p. o. g. op te willen zenden aan ondenge- teekende zaodat ook onzerzijds het ach tergebleven kleedingstuk, zal worden te ruggezonden. H. HOOGERVORST, Secr. Docos: Morgen worden op het sport park Haagweg gespeeld de wedstrijden voor den Rector Beune wisselbeker. S.J.C. I en Teylingen I komen op be zoek en spelen een halve competitie met Docos I. De wedstrijden beginnen om 12.30 uur, om 2 uur en om 3.30 uur. Afdeeling Junioren: De a-, b- en c- junioren hebben Zondag vrij en kunnen ge tuigen zijn van de wedstrijden om den Rector Beune-beker op het Sportpark aan den Haagweg. Docos d speelt te half drie te Katwijk een medaille-wedstrijd tegen KRV a, ter wijl Docos e om 1 uur thuis tegen VCH a speelt. Doet je best, Boys! Teylingen: Nog een week en dan draait de competitie weer, tot groote tevredenheid van de voetballers en supporters. Wij kun nen het ons indenken, als men weet, dat soms drie a vier uitnoodigingen tevergeefs worden gedaan om een vriendschappelijke wedstrijd te spelen, en dat men hierop taal noch teeken terug ontvangt. Niet alleen dat dit een teleurstelling is voor de voetballers, maar ook voor de donateurs. Vooral op het platteland zijn het de donateurs, die een vereeniging in stand helpen houden. Voor Zondag a.s. is ook een le klasse I.V.C.B. uitgenoodigd voor Teylingen I, doch nu wij dit schrijven is nog geen defini tief antwoord binnen. Daarom zie men Za terdag avond of Zondagmorgen aan de K. S.A., waar het bekend gemaakt zal wor den. Om 12.30 uur spelen onze Junioren tegen de dito's van Lisse, zoodat er toch wat te zien is op voetbal gebied. Teylingen II gaat naar VCH I en speelt daar een beker-wedstrijd; aanvang 3 uur, vertrek per rijwiel om 1.30 uur. Meerburg: Voor morgen staan er drie wedstrijden op het progranj. Meerburg I gaat een beker-wedstrijd spelen ter gele genheid van het 3-jarig bestaan van Nic. Boys te Nieuwveen. De reis wordt gemaakt per autobus; vertrek half' twee van het Patronaat. Het 2e elftal gaat een vriend- schappelijken wedstrijd spelen tegen St. Bernardus en wel' om half een; vertrek per fiets om twaalf uur. De Junioren spelen een vriendschappelijken wedstrijd tegen VCH te Hoogmade, de tijd wordt nog be kend gemaakt, leider Kluiters. Als er nog personen zijn, die wenschen lid te worden van de vereeniging, kunnen zij zich opgeven bij den secretaris, Hoog- madescheweg 40, Leiderdorp. OJD.I.: Morgen zullen er op 't voetbalveld geen wedstrijden gehouden worden wegens het veertig-urengebed. De leden worden er aan herinnerd voor 15 Sept. in 't bezit te zijn van een legiti matiebewijs. Zij, die niet in het bezit zijn hiervan, moeten voor dien datum 3 pas foto's inzenden bij den secretaris. De Junioren worden verzocht a.s. Zon dag half twaalf op het voetbalveld aanwe zig te zijn, tot het nemen van foto's. Majella: Morgen komt Lisse IV op bezoek voor het spelen van een vriendschappelij ken wedstrijd. Aanvang half drie. Dit is een van de tegenstanders van het eerste elftal voor de a.s. competitie. Na afloop van dezen wedstrijd zullen de elftallen defini tief worden samengesteld. De aangewezen spelers zullen goed doen hun beste beentje voor te zetten. De Junioren gaan naar Hoogmade, al waar hun veel succes wordt toegewenscht. Nic. Boys: Morgen viert Nic. Boys haar drie-jarig bestaan. De dag wordt ingezet met een algemeene H. Communie voor le den en donateurs. In den namiddag krijgen wij op bezoek de R.K. Sportvereeniging Meerburg uit Zoeterwoude. Om 1 uur zal Nic. Boys II strijd voeren tegen Meerburg II. Voor dezen wedstrijd is een medaille beschikbaar gesteld. Te 2.30 komt Nic. Boys I in 't veld tegen Meerburg I. Prijs van dezen wedstrijd is een fraaie beker. Bij de vorige competitie wist Nic. Boys thuis met 31 te winnen, bij de uitwedstrijd werd echter met groote cijfers verloren. Wij verwachten, dat door Nic. Boys revanche zal worden genomen. Dat het een spor tieve wedstrijd zal zijn, hetwelk tevens een goede training is voor de a.s. compe titie zoowel voor Nic. Boys als voor Meer burg, die nu in de tweede klasse uitkomt. Tot besluit van dezen dag zal de trekking plaats hebben der loterij, waarvan als hoofdprijs een rijwiel of stofzuiger en ver dere luxe voorwerpen. Nog enkele loten, zijn verkrijgbaar, ook a.s. Zondag op het terrein. Steunt onze RJC. Sportvereeniging door een Nic. Boys-speldje te koopen. Junioren welke zich bij de Boys willen inlijven, kunnen zich aanmelden bij den secretaris. Wanneer dit junioren-elftal is samengesteld, zullen deze ook in compe titie gaan en, 't is te verwachten, dat dan bij het vier-jarig bestaan de Nic. Boys nog sterker zullen staan dan nu. D.O.S. Het program voor morgen is voor 't voetbal-lievend publiek zeker weer de moeite waard, want het is gelukt oude rivalen tegen elkaar in het strijd perk te kunnen brengen, en nog wel om een fraaie beker. V.V.L. I komt te 2.30 uur tegen het eerste; om 12.30 uur V.V.L. III tegen D. O.S. IV. Ook dit zal een goede oefenpar tij voor het vierde zijn. D.O.S. I dat thans op volle kracht uit komt zal zeker trachten zich thans I.V.C. B.-waardig te toonen, daar volgende week de competitie een aanvang neemt. D.O.S. in ontmoet te 3 uur St. Hooger L Foreholte: Voor morgen is als we dit schrijven nog niets definitief vastgesteld. Mogelijk komt v. Nispen I en v. Nispen Jun. op bezoek. Hiervoor zie men de re clame-biljetten. Thans staan we weer voor het competitie- seizoen. Een Junior en-elftal neemt deel, verder zijn er i7 Senioren, dus juist nog vijf leden tekort voor twee elftallen. Sportliefhebbers, voetballers, die willen toetreden geven zich zoo spoedig mogelijk op bij den heer C. P. v. d. Berg, 's-Graven- damsche weg 33, Voorhout. Alle inlichtin gen omtrent pasfoto's, bondscontributie kunnen dan worden geregeld. Kon. NederMsctie Voetbalbond DE COMPETITIE INGEZET. 't Is eigenlijk niet juist, dat de voetbal competitie van den K.N.V.B. morgen be gint. Zij is reeds eerder begonnen met wed strijden in andere afdeelingen. Maar mor gen begint de competitie voor Leiden te draaien. En daarmee zitten we er hier on middellijk en voor goed.weer in, want vol gende week wordt alles op vollen stoom gezet. Het competitie-programma voor* morgen vormt echter een heel bescheiden begin. Er zijn n.l. slechts twee wedstrijden vast gesteld, welke echter reeds dadelijk van groot belang zijn, wijl het hier de kracht meting betreft tusschen de Leidsche 3e klas-rivalen A.S.C. en Lugdunum. Er valt uiteraard heel weinig te zeggen van 'n competitie-begin. Zelfs al heeft de samenstelling van een elftal geen verande ring ondergaan, dan nog blijft het raden wat de uitslag zal zijn. Hoeveel temeer dan wanneer de elftallen verschillende nieuwe gezichten toonen. We hopen, dat het een goede inzet van het competitie-seizoen wordt, d.w.z. dat het 'n eerlijke en mooie wedstrijd worde, waar uit de sterkste als winnares te voorschijn kome. De reserve-elftallen van Lugdunum en A.S.C. spelen te 12 uur op het Lugdunum- terrein. Naast de competitiewedstrijden staan er nog tal van vriendschappelijke wedstrijden op het programma. Als voornaamste daarvan mogen we wel noemen de finale om den Zilveren Bal tus schen Sparta en Feyenoord. Dat belooft een Interessante strijd te worden, waarvan het definitief bezit van dezen Zilveren Bal (den derden reeds) de inzet is. Immers beide Rotterdamsche clubs wisten reeds viermaal den bal voor een jaar in bezit te nemen. De twee eerste Zilveren Ballen werden door H.V.V. en H.B.S. gewonnen. Wie den derden Bal in bezit zal nemen is moeilijk, heel moeilijk te voorspellen. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. AFDEELING n. 3e klasse A: ASCLugdunum. Res. 3e kl. A: Lugdunum IIASC II. Om den Zilveren Bal R'dam: Finale SpartaFeyenoord. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. le Klasse: DSO 2AJphen 3, 2 uur; LDTS 1—LDWS 2, 2 uur; Zuiderkw. 1— LFC 3, 2 uur; Lugd. 3TJVS 3, 2 uur (le terrein). 2e Klasse A: Alphen 4TJVS 4, 2 uur (bijterrein); Alphia 3DVS 2, 11.30 uur (bijterrein); ASC 3—LDWS 3, 11 uur (Kempenaerstraat)Lugd. 4LFC 4, 2 uur (2e terrein); Rouwkoop 2Roodenburg 2, 2 uur. 2e Klasse B: TONA 2Beresteijn 1, 2 uur; Zuiderkw. 2Leidsche B. 2, 10 uur; DVS 3'Lugd. 5, 12 uur; Morschkw. 1 Sportman 2, 12 uur. 3e K1 a s s e A: LDTS 2—ASC 4, 10 uur; Lugd. 6—LFC 5, 10 uur (3e terrein); TONA 3Rouwkoop 3, 10 uur; Roodenburg 3 Sportman 3, 12 uur. 3e K1 a s s e B: DSO 3Alphen 5, 12 uur; UVS 7Lugd. 7, 12 uur (gr. bijterrein);

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 13