DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Een spoorbaan gestolen! Mevrouw De Boer- v. Rijk grafwaarts gedragen KERKNIEUWS BINNENLAND 28ste Jaargang VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1937 No. 8824 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onz Agenten 20 cent per week t 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreeru Zondagsblad ts voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. U DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT I Gewone Advertentién 30 cent per regel Voor ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Fijngevoeligheid Zooals gemeld, is deze week de ge restaureerde Nieuwe Kerk te Delft weder op plechtige wijze in gebruik genomen. In het verslag dezer plechtigheid merkt de „Msb." op: Fijngevoelig was het van den pre sident-kerkvoogd, prof. dr. H. B. Dor- gelo, in het openingsgebed om voor al les dank te brengen aan God, Die de gave om schoonheid te scheppen had ge.legd niet alleen in het wezen van de genen, die thans de kerk hadden her steld, maar ook in hen, die voor zoo vele eeuwen dit bedehuis hadden ge bouwd. Een herinnering aan de offervaardigheid en kunstzin der katholieken, die monu mentale protestantsche kerkgebouwen, zoo als die b.v. te Delft en te Leiden, hebben gesticht, is zeker wel op haar plaats. 't Getuigt niet van fijngevoeligheid, als de herinnering aan die Christelijke wer kers min of meer opzettelijk wordt terug gedrongen of weggevaagd En 't getuigt óók niet van fijngevoelig heid, als bij de restauratie dier kerkgebou wen, gesticht met geld van katholieken, welke voor een zoo groot deel geschiedt uit de publieke kas, mede gevuld door het gele der katholiekende katholieken ten- eenenmale worden uitgesloten. Zulk een handelwijze getuigt niet van fijnge voeligheid. Dit wilden wij hierbij even op merken. DE WERELD IN VOGELVLUCHT De Middellandsche Zee-conferentie te gen de vrijbuiterij in de Middellandsche Zee, gaat door. Vanmiddag zouden de ge delegeerden van Engeland, Frankrijk, Rus land, Turkije, Zuid-Sla vië, Roemenië, Griekenland en Egypte bijeen komen om de situatie te bespreken en de afweer- maatregelen in behandeling te nemen, welke Engeland en Frankrijk reeds heb ben uitgedacht. Te Genève verwacht men, dat het tot een stelsel van konvooieering zal komen, waarbij schepen, die geen contrabande vervoeren, langs vaste routes van de Dar danelles de Levant en het Suezkanaal tot de Straat'van Gibraltar door oorlogs schepen zullen worden begeleid. Op die manier voorkomt men een be paald anti-fascistische strekking van de afweermaatregelen. Maar wat als ook een van de begeleidende oorlogsschepen wordt aangevallen? Zooals wel verwacht werd hebben ten slotte Duitschland en Italië geweigerd deel te nemen. Zij beroepen zich op de inderdaad van internationaal diplomatiek standpunt be zien zeer onhandige Russische nota tegen Italië. Wij hebben op deze onhandigheid reeds gewezen en het blijkt nu, dat Italië en Duitschland daarvan gebruik hebben gemaakt. Deze beide landen willen de kwestie wel bespreken in de non-interven tie commissie, maar dan alleen als Rusland zich koest houdt en weer geen protest nota stuurt. Waarom Duitschland en Italië nu wel met Rusland willen samenwerken te Londen maar niet te Nyon, is niet heel consequent. „Italië, dat verklaart na de stappen van Moskou niet naast Rusland aan één conferentie te kunnen deelnemen, zou toch moeten beseffen, dat het zich ook in de Londensche commissie in het bijzijn van de Russische vertegenwoordigers zou bevinden." Aldus merkt men te Parijs zeer ad rem op. Maar de werkelijke reden is duidelijk, n.l. dat Duitschland en Italië liever in gezelschap van Polen en Portu gal zijn, van wie zij hulp kunnen verwach ten, dan van Griekenland, Roemenië, Tur kije en Egypte. DE VORDERINGEN DER JAPANNEEZEN IN NOORD-CHINA. TIENTSIN, 10 Sept. (A. N. P.). De Ja- pansche troepen langs de spoorlijn Tientsin Poekau, die op 4 September j.l. Tangkwan- toen bezet hebben, zijn vanmorgen een al gemeen offensief begonnen op Mantsjang welke stad in brand is geschoten. De opgebroken lijn Alphen- Uithoorn geplunderd Arrestatie in Aarlanderveen De Zevenhovensche politie kwam ter oore, dat het bij de opruimings-werkzaam- heden aan de voormalige spoorgaan Al phenNieuwkoopUithoorn niet is ge gaan als het behoorde. Er zouden namelijk dwarsliggers zijn beland daar, waar zij niet thuis behooren, en waarvan de herkomst niet precies was na te gaan. De Rijkspolitie van Nieuwveen, de gemeentepolitie van Zevenhoven en van Noorden en later die van Aar landerveen togen op onderzoek uit. Dit gaf den twee eerstgenoemden al di rect goede resultaten. Van de naar schatting duizend ont vreemde dwarsliggers wist men er enkele honderden op te sporen bij ver schillende koopers, die allen te goeder trouw en tegen gangbare prijzen heb ben gekocht Ook groote partijen zand en steenen. Verder bleek, dat ook groote partijen :and en steenen waren verkocht, die van le voormalige spoorbaan en station afkom stig waren (de steenen waren opgebroken rit de perrons). Die partijen waren grooter dan redelij- terwijs als normaal verkocht konden wor- len verondersteld. Bij onderzoek bleek dan ook, dat véél r.eer was weggevoerd, dan waarop de zoopers recht zouden hebben gehad, zoo- lat ook hier onrechtmatig was weggehaald En oud-ijzer. Nog weer later bleken ook partijen oud- 'jzer te zijn verhandeld. Ook hier zou dief- tal niet uitgesloten zijn. De verdachte van dit alles, zekere K., expediteur te Aarlanderveen, ïeeft tegenover de gemeentepolitie te Ze- /enhoven een bekentenis afgelegd van /erschillende feiten. Het is niet uitgesloten, dat er mede plichtigen zijn; dit wordt nagegaan. Aan het toezicht haperde wel iets! Daar de diefstallen zich uitstrekten over verschillende gemeenten en over een groot tijdsverloop en verschillende perso nen belast zijn met het toezicht op het werk en de aflevering van de afbraak, is het onderzoek nog in volle gang. DE FRANSCHE FRANC ZAKT WEER. Het egalisatiefonds kan het niet meer houden. Sinds gistermiddag valt een toenemende spanning waar te nemen om het lot van den Franschen Franc en is een druk ont staan op dit betaalmiddel, waardoor de koers weer op zorgwekkende wijze is terug- geloopen. Nu het zomerseizoen voorbij is, en de aandacht zich weer meer op de al- gemeene bestuurszaken gaat vestigen, ko men automatisch de politieke, financieele en economische moeilijkheden naar voren, waarmede Frankrijk te kampen heeft en welke het kabinet ChautempsBonnet nog niet heeft vermogen op te lossen; de Fran- sche renten hebben zich de laatste dagen in dalende richting bewogen en toen het Fransche egalisatiefonds zich gistermiddag terugtrok, was hiermede het sein gegeven voor een pressie, welke zich tot op heden voortzet en reeds aanstonds op de Lon densche markt zich scherp afteekende, waar de franckoers na een slot van gis teren op 134.50 en een nabeurskoers van 134.93, heden opende op 138.12 en verder inzakte tot 139.50. In Amsterdam viel een gelijke ontwikkeling waar te nemen. No teerde Parijs gisteren officieel 6.73 1/2, he denmorgen werd een peil bereikt van 6.46 a 6.49, terwijl de termijnnoteeringen een gemiddeld disagio vertoonden van 12 ets. voor de eenmaandsche, en van 30 ets. voor de driemaandsche francs, tegen kort gele leden nog resp. 6 en 22 ets. Ook heden scheen het Fransche reguleeringsfonds weinig tegen dezen druk te kunnen of te willen doen. Een zeer groot aantal vrienden heeft gisternamiddag op de begraafplaats op Muiderberg een laatsten groet gebracht aan mevrouw Esther de Boer van Rijk. De stoet kwam eerst tegen vier uur op de begraafplaats te Muiderberg, waar tal- looze belangstellenden de komst reeds ge- ruimen tijd hadden afgewacht. Nadat in het Reinigingshuis de gebeden voor de zielerust van de overledene waren gzegd, voerde daar de heer Akiba Frank het woord. Hij sprak het gebruikelijk gebed en hield vervolgens een rede naar aanleiding van den tekst: „Want zijn engelen ont biedt Hij voor u om u op al uwe wegen te behoeden." Dit hoofdstuk van psalm 91 neemt een belangrijke plaats in in de joodsche liturgie en het geeft den mensch vertrouwen; het vertrouwen, dat wij op elk oogenblik van ons leven noodig heb ben, het vertrouwen ook, dat de overlede ne heeft gehad, waardoor God's engelen haar leven hebben geleid en behoed heb ben op alle wegen. Door God's hulp heeft zij een hoogen leeftijd bereikt, en kon zij het werk doen, dat haar lief was, beschermd naar lichaam en beschut naar geest. Gij hebt zoo sprak de opperrabijn uw Goddelijke machten geopenbaard, wanneer gij het leed van anderen hebt uitgebeeld. Gij hebt de menschheid hoog genot geschonken en in uw ziel hebt ge meegevoeld het leed der lijdende menschheid. Altijd hebt ge u doen kennen als een kind van het volk Gods en een groote vreugde was het u, toen gij op uw ouden dag uw voet mocht zetten op -en heiligen grond van het land onzer vaderen. Als tachtigjarige hebt ge uw krachten nog gegeven aan de joodsche jeugdver- eenigingen en ge hebt uw ouders geëerd, want uit eerbied voor uw ouders zijt ge op avonden, die ons heilig zijn, niet voor het voetlicht getreden. Met uw gevoelig en warm hart en uw grooten weldadig heidszin hebt u velen geholpen in stilte. Gij waart een brave vrouw en een zorg volle moeder en grootmoeder. Wij danken u voor dit alles en bidden, dat God u verder moge geleiden. Zooals Hij zijn engelen heeft gezonden om u te behoeden op aarde, moge Hij u verder ge leiden nu de ziel het stoffelijk hulsel heeft vrlaten. Moge gij de rust vinden, die ge verdint. Na deze indrukwekkende rede hebben nog vele anderen het woord gevoerd. Dr. A. van Raalte herinnerde aan de trouw van mevrouw De Boervan Rijk, die ook trouw was aan haar beginselen, en het stemt hem trots, dat zij, evenals hij, aanhangster was van het Zionisme. Hij wil haar nagedachtenis niet opeischen voor een kleinen kring, want zij behoorde aan de wereld, aan het geheele volk, doch niettemin voelde zij zich nauw verbonden met de Joodsche natie. Jarenlang heeft zij het hare gedaan voor den opbouw van het land, dat zij zelf nog heeft mogen bezoe ken. Daarvoor brengt spreker dank. Herman Schwab sprak namens alle too- neelspelers en herinnerde er aan, hoe moeilijk de tijden voor tooneelspelers wa ren in de dagen toen hij de overledene leerde kennen. Moeilijk waren de dagen voor deze kleine vrouw, die moest zorgen voor een man, een kind en een liefderijk aangenomen pleegkind. Toen Heijermans het tooneel veroverde, brak ook voor haar de zon weer door. Zij heeft na veertig ja ren de figuren, die Heijermans schiep, zoo danig vertolkt, dat zij voor ons altijd le vend zullen blijven. Vele misstanden die Heijermans hekelde, zijn mede door haar uitbeelding verdwenen of verzacht. Eerlijk, eenvoudig als zij zelf was, was ook haar kunst. Het waren vooral haar eenvoud en natuurlijkheid, die het diepst ontroerden. Zij heeft gearbeid zoolang het dag was en, toen de avond viel, wilde zij doorwerken, doch een machtiger stem ge bood: „Tot hier toe en niet verder." Nu zult ge rusten. Zoo graag hadden wij u een zonnigen levensavond toegewenscht. Wij danken u voor alles, wat gij voor ons geweest zijt, als kunstenares en als mensch, en in liefde zult ge bij ons voort leven, omdat liefde nimmer sterft en dus geen einde heeft. Namens verscheidene arbeidersorganisa ties sprak de heer Jan van Zutphen. Hij herinnerde aan de groote populariteit van de overledene bij het volk, dat haar in de eerste plaats kende als „Kniertje". Ieder een kende haar in deze rol, en al haar eigen goedheid, al haar eigen leed en smart heeft -zij gelegd in deze eene figuur. Nu staan haar vrienden om haar heen met droefheid, niet met verslagenheid. Na f^<rUjOiA.6if G&iTxr^ VOORNAAMSTE NIEUWS Bollenland De Middellandsche Zee-conferentie gaat door ondanks de weigering van Duitsch land en Italië om eraan deel te nemen. (2de blad). Hevige gevechten gemeld zoowel uit Noord-China als uit Sjanghai. (2de blad). Redevoeringen op het Neurenberger partijcongres. (2de blad). Dr. Schacht zal binnenkort aftreden als minister van Economische Zaken. (2de blad). een zoo mooi en vruchtbaar leven past geen verslagenheid. Wij hebben hier zoo even op haar staan wachten, doch nimmer heeft zij op zich laten wachten, als er te helpen viel. Spr. herinnerde er aan, hoe zij bereid was op 74-jarigen leeftijd haar hulp te verleerien aan de eerste straatcol lecte voor „Zonnestraal", waarmede zij den jongeren een voorbeeld gaf, dat na volging heeft gevonden en waarmede zij den grondslag heeft gelegd voor straat- j colectes in 256 plaatsen in het land, waar door „Zonnestraal" kon bereiken wat het bestuur nooit heeft durven droomen. Namens de vele ongelukkigen, die hier door geholpen konden worden, legde spre ker bloemen op de baar in de kleuren van „Zonnestraal" en ontroerd eindigt hij met de woorden: „Lieve tante Hes, wel te rusten, slaap wel." Namens de acteurs en actrices van het eigen gezelschap van de overledene, het ,De BoerVan Rijk Ensmble", zeide een der jongste spelers, Win Paauw: „Lieve oma, wij hebben u zoo vaak afgehaald. Ook vanmiddag hebben wij u afgehaald, maar nu gaat u niet mee terug. Wij heb ben veel van u geleerd en vooral de jon gere tooneelgeneratie zijt gij een voor beeld geweest. Moge gij de rust vinden, die gij verdient." Spreker wendde zich vervolgens met troostende woorden tot de dochter van de overledene, mevrouw Sophie de Vries, die allen altijd hadden gadegeslagen als een goede, trouwe dochter en wie hij de ver zekering gaf van aller sympathie en me- delleven. De schoonzoon van mevrouw De Boer Van Rijk, de heer H. de Vries Mzn., dank te in de eerste plaats het gemeentebestuur van Amsterdam en verder allen, die van him deelneming hadden blijk gegeven. Vervolgens werd de kist uitgedragen. Het was een lange rij can ontroerde vrien den, doch er waren ook volslagen onbe kenden, die de baar volgden Mgr. JAC. PESSERS S.V.D. APOSTOLISCH VICARIS VAN TIMOR. In Nederland gearriveerd. Vrijdagmorgen is met de boottrein uit Ned.-Indië te Roosendaal gearriveerd Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. Jac. Pessers S. V.D., de onlangs benoemde Apostolisch Vicaris van Timor. Na een hartelijke begroeting op het per ron door Pater Provinciael Dr. Boots, ver trok de nieuwe Missie-Bisschop naar het Missiehuis te Teteringen, waar om 8 uur de H. Mis werd opgedragen. Na afloop werd de Nederlandsche Bisschop een spon tane hulde gebracht, waarna de reis naar het Moederhuis te Steyl werd voortgezet. Hedenmiddag zou Mgr. Pessers naar Tilburg vertrekken om daar zijn moeder te bezoeken. DE UIT SJANGHAI GEëVACUEERDE NEDERLANDSCHE ONDERDANEN Aneta seint uit Batavia: De „Tjisaroea" van de Java-China-Japan-lyn wordt met 177 Nederlandsche onderdanen uit Sjang hai aan boord op 14 dezer in Tandjong Priok verwacht. De autoriteiten treffen maatregelen voor een zoo vlot mogelijke ontvangst en onderbrenging van de vluch telingen enz. Binnenland Bij botsing tusschen twee Ned. auto's in België is een der inzittenden omgekomen. (3de blad). Sport en Wedstrlfden Het Ned. Olympisch Comité bestaat mor gen 25 jaar. (3de blad). Het schaaktournooi op de Semmering en het wereldkampioenschap. (3de blad). PRIJSVERHOOGING VAN INDUSTRIEKOLEN. Voor de Nederlandsche binnenlandsche markt is besloten tot een verhooging van den prijs van industriekolen, welke ver hooging inmiddels reeds is ingevoerd. De verhooging bedraagt 1 per ton. Hoogere vrachten voor kolenvervoer, zoowel als de aanhoudend groote vraag naar kolen, zijn naar ons van bevoegde zijde is medege deeld, de aanleiding tot deze prijsstijging. Deze verhooging is geenszins de eerste. Verschillende kolensoorten stonden reeds 3 gulden hooger in prijs dan vorig jaar. Met den gulden die er nu bijkomt, moet voor nootjeskolen en dergelijke soorten, die door de industrie veel gebruikt worden vier gulden meer betaald worden dan voor de eerste prijsverhooging werd ingevoerd. „Hbld." NED.- R.-K. MIDDENSTANDSBOND. Audiëntie bij den Minister van Economische Zaken. Nadat reeds aanstonds na het optreden van den nieuwen Minister van Economi sche Zaken diens aandacht was gevraagd voor enkele aangelegenheden van hoogst urgenten aard, heeft het hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Middenstandbsond het op prijs gesteld dezer dagen zijn opwachting te maken bij mr. M. P. L. Steenberghe, ter bespreking van den algemeenen toestand van het middenstandsbedrijf en ter toelich ting van enkele door de organisatie naar voren gebrachte wenschen. Ter sprake kwamen achtereenvolgens de noodzakelijkheid van lastenverlaging voor het bedrijfsleven, de wettelijke beteuge ling van het cadeaustelsel, en in het bij zonder het op het jongste congres van den Ned. R.-K. Middenstandsbond te 's-Herto- genbosch behandelde vraagstuk van maat regelen ter reohtstredksche bescherming van het kleinwinkelbedriif. Het hoofdbestuur heeft de gelegenheid aangegrepen, den minister zijn levendi"" ingenomenheid en erkentelijkheid te be tuigen in verband met de voor het sla- gersbedrijf getroffen maatregelen en mede in het bijzonder met het daarin vervat*1- begin van uitvoering, dat gegeven is aan de Vestigingswet-kleinbedrijf. TAXE-GEDEELTE CON SUMPTIEMELK. Nederlandsche Zuivelcentrale, 12 Sep tember t.m. 18 September 1937 consump- tiemelk regeeringscontract, taxe-gedeel- te 6.75 cent, eventueel verhoogd met pre mie of verminderd met qualiteitsafdracht. Overmelk regeerinigs-minimumprijs 5.70 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxe-melk. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Neder landsche boter is gisteren vastgesteld op J 0.81 per K.G.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1