Welling Waarom varkens voor lageren naar Zwitserland gingen Teeltbeperking pundvee dient gehandhaafd G. A. A. N0UWENS DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1937 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Minister Steenberghe verdedigt de Veehouderij-Centrale ten aanzien van het sluiten van verkoopstransacties voor levende varkens met een Zwitsersch import-consortium, tegen een prijs, ongeveer 22 pet. lager dan die, welke o.a. aan dr. Deterding is berekend. NOODIG, VAN ELKE EXPORT GELEGENHEID GEBRUIK TE MAKEN. Op de vragen van den heer van der Weij- den betreffende levering van varkens door de veehouderij centrale aan een bepaalde firma tegen lageren prijs dan aan anderen werd berekend neeft de Minister van Eco nomische Zaken het volgende geantwoord: Het is niet juist, dat de veehouderij cen trale aan een bepaalde firma voor uitvoer naar Zwitserland 6632 varkens van bij zondere qualiteit heeft geleverd voor 22 pet. minder dan aan anderen werd bere kend. Genoemde centrale heeft echter wel eenige verkooptransacties voor varkens af gesloten met een Zwitsersch import-con sortium en daaraan varkens geleverd voor een prijs, welke geacht kan worden ge middeld ongeveer 22 pet. lager te zijn dan die, welke aan anderen, o.a. aan dr. Deter ding, werd berekend. Met genoemd Zwitsersch import-consor tium zijn n.l. door de veehouderij centrale respectievelijk op 27 October 1936, 30 Janu ari 1937 en 5 Februari 1937 verkoopen af gesloten voor respectievelijk 5000, 1216 en 5000 varkens van 100110 k.g. a 32 cent, 32 cent en 34 cent per k.g. levend, met vol gens handelsusance 4 k.g. tarra. Op deze contracten zijn geleverd respec tievelijk 5000, 1216 en 629 varkens. Daaren boven zijn in het tijdvak van 5 December 1936 tot 15 April 1937 aan hetzelfde Zwit sersch consortium nog 1910 levende zware varkens van 170180 k.g. verkocht tegen prijzen, varieerende van 30 tot 34 cents. Op de Zwitsersche contracten, afgesloten nadat met dr. Deterding de bekende over eenkomst was gesloten, zijn na 1 Januari 1937 in totaal geleverd "$557 varkens. De minister voegt hieraan toe, dat alle leve ringen aan Zwitserland zijn geschied recht streeks door de centrale als monopolie houdster aan meergenoemd consortium. Dit consortium had echter met het toezicht op dezen export een Nederlandsche firma, n.l. de N.V. Zilversmit en Pinto's Handelmaat schappij te Rotterdam, belast. De minister is van meening, dat de uit voer van levende varkens naar Zwitserland tegen de hierboven genoemde voorwaarden verantwoord mag worden genoemd, gezien de positie, waarin de varkensmarkt toen tertijd verkeerde. Deze marktpositie was zoodanig, dat iedere mogelijkheid om de markt te ontlasten moest worden aange grepen. Dit heeft o.a. geleid tot de met den heer Deterding aangegane transacties voor den uitvoer van 30.000 varkens en 2.700.000 k.g. spek naar Duitschland. Toen dan ook in het najaar de uitvoer naar Zwitserland naar welk land sedert vele jaren geen uitvoer van levende varkens had plaats ge had mogelijk werd, is het begrijpelijk, dat ook van deze gelegenheid tot uitvoer gebruik is gemaakt. Dat de hierbij gemaak te prijzen laag zijn geweest, geeft de mi nister gaarne toe. Naast de dringende nood zaak om de varkensmarkt te steunen er zijn nog in Februari en Maart j.l. 14.000 varkens ingevroren hebben verwachtin gen omtrent toekomstige gunstiger trans acties, als Zwitserland weer eens als meer geregelde afnemer van varkens zou optre den, den bedongen prijs aannemelijk doen zijn. Voorts wijst de minister er op, dat het bij de ten aanzien van export van varkens heerschende verhoudingen onmogelijk is steeds dezelfde prijzen te bedingen. Immers ieder land heeft in mindere of meerdere mate maatregelen getroffen, die den invoer van varkens of varkensproducten beperken, waarbij zeer verschillende factoren den prijs, welken deze landen willen besteden, bepalen. Indien de positie van de varkens markt in Nederland zoodanig is, dat het noodzakelijk geacht moet worden van de exportgelegenheid, die deze landen nog bieden, gebruik te maken, dan moet wel genoegen genomen worden met de zeer uit- eenloopende prijzen, welke daar kunnen worden verkregen. Zoo kon het geschieden, dat. toen de varkens, geslacht voor den baconexport naar Engeland, ongeveer 44 cent per k.g. levend opbrachten, een prijs van 40 cent ongeveer terzelfder tijd met dr. Deterding werd overeengekomen, terwijl voor den export naar Zwitserland niet meer dan 34 cent kon worden bereikt. Dat de aan dr. Deterding berekende prijs van 40 cent later is teruggebracht tot 37 cent, vond zijn aanleiding in de omstandigheid, dat, nadat de verkoop aan dr. Deterding was gesloten, bleek, dat deze in de meening verkeerde, dat hem de varkens tegen den laagsten prijs, waarvoor ze aan welken buitenland- schen afnemer dan ook zouden worden ver- kocht, waren berekend. Afgezien van de vraag of de met dr. Deterding in het begin gevoerde algemeene besprekingen, voordat de feitelijke transacties door de verschil lende instanties werden afgesleten, aanlei ding mochten geven tot deze opvatting, deed het feit, dat dr. Deterding deze mee ning huldigde en hij op het moment, dat deze moeilijkheden .zich voordeden, reeds voor 10 millioen gulden landbouwproduc ten had aangekocht, ministers ambtsvoor ganger besluiten om op het voorstel van dr. Deterding, een prijsreductie van 3 cent per k.g. te verleenen, in te gaan. Van afwijking ten voordeele van een be paalde firma van algemeen geldende rege len is geen sprake geweest. Teeltbeperking verdedigd. Ir. W. de Jong te Arnhem betoogde in zijn uiteenzetting over de rundveeteeltbe- perking, dat deze pp de zuivelpositie, slechts in zooverre invloed kan uitoefenen, als zij de grootte van het productie-apparaat be perkt. Het is onredelijk te beweren, dat de rundveeteeltregeling mislukt is, omdat zij er niet is in geslaagd de melkproductie te remmen. Als resultaat der rundveeteeltbeperking is sinds 1934 de omvang van de rundvee stapel afgenomen, hetgeen spreker met cij fers uitvoerig toelicht. De vleeschprijzen, die tot eind 1935 daaalden, zijn sindsdien gestegen, zoo zelfs, dat de ongerustheid van sommigen is opgewekt. De prijzen van het slachtvee liggen echter ver beneden die van de perioden 1927, '31 en 19101914. Het is dwaas, thans van te hooge veeprij- zen te spreken De verlaging met 5 pet. van de crisisheffing op rundvleesch was een steun aan de slagers uit het Landbouwcri- siesfonds en vloeide niet voort uit de mee ning van den minister, dat de veeprijzen te hoog zijn. De stijging van de rund veeprijzen is volgens spr. te verklaren uit een langer leven der koeien, die langer worden aangehouden tengevolge der rundvee teeltbeperking. Hierdoor komen per jaar 90.000 dieren minder voor de slachtbank beschikbaar. Zou men de teeltbeperking opheffen, dan zou de markt weer worden overvoerd. Een verruiming der toewijzing zou een overeenkomstige uitwerking hebben. Export van fokvee. Hierna hield ir. H. G. A. Deignes Bak hoven, inspecteur van het veeteelt- en zui- velwezen een causerie over de landbouw en de veehouderij, in enkele staten van Zuid-Amerika. De vergadering ging hierna over tot de rondvraag. SPORT DE OLYMPISCHE SPELEN TE TOKIO. Het bestuur van het Japansch organisa tie-comité voor de spelen der 12e Olympia de 1940 te Tokio heeft inzake de kwestie van het doorgaan der spelen een langdurig onderhoud gehad met minister-president Konoye. Bij deze besprekingen waren ook tegenwoordig de minister van binnenland- sche zaken en de minister van onderwijs. Minister-president Konoye beloofde in het kabinet de organisatie der spelen te zullen verdedigen en ook in financieel op zicht steun te blijven verleenen. In sportkringen rekent men er in Japan op, dat de Olympische Spelen beslist zullen doorgaan, ofschoon het besluit van Het ka binet momenteel nog niet gevallen is. De meening van F. N. Z. - voorzitter FAILLISSEMENTEN In het Gebouw van Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage, is gisteren de algemeene vergadering aangevangen van den Algemeenen Nederlandschen Zuivel- bond (F.N.Z.). Ter vergadering waren aanwezig mr. dr. A. A. van Rhijn, vertegenwoordiger van den Minister van Economische Zaken, dr. C. van den Berg; directeur-generaal van de Volksgezondheid, ir. Louwes, regee- rings-commissaris voor akkerbouw en vee houderij, prof. dr. Berger van de veeartse- nijkundige dienst, ir. R. P. Bonthuis en dr. J. J. L. van Rijn van den buitenlandschen landbouwvoorlichtingsdienst. Verder vertegenwoordigers van de bin- nenlandsche landbouw-voorlichtingsdienst, de rijkszuivelinspectie, de controlestations, de vertegenwoordigers der centrale land bouworganisaties, zuivelverkoopvereeni- gingen enz. In zijn openingswoord heette de voorzit ter, de heer L.F Britzei, de autoriteiten welkom. Spreker wijdde eenige beschou wingen aan de werking van de wet tot tij delijke hulpverleening aan de veehouderij, welke thans vijf jaar geleden in werking is getreden. Wanneer de vraag wordt gesteld of deze Cri- siszuivelwet, later vervangen door de Landbouwcrisiswet, aan redelijk te stellen verwach tingen heeft voldaan, dan beantwoordt spr. deze vraag be vestigend. Maar zoodra en zoolang het de boe renstand maar eenigszins mogelijk is op eigen wieken te drijven, doet hij gaarne afstand van de voordeelen, verbonden aan alles wat crisiswet heet. Op het oogenblik echter is het wel gemakke lijk de leuze der vrijheid aan te hef fen, doch het is zeer moeilijk te voor spellen wat de gevolgen van herkrij ging der begeerde vrijheid zouden zijn. Spreker heeft nog geen goed plan te hooren gekregen hoe de boer in dat geval zijn bedrijf op gang zou kunnen houden. Aangaande de onlangs getroffen maat regelen op het gebied der melkprijzenpo- litiek merkte spreker op, dat het bestuur zich met de verlaging van de toeslag op melk van 16 Augustus accoord heeft ver klaard, daar het verloop der zuivelprijzen hiertoe aanleiding gaf. Het bestuur van de F.N.Z. kan echter niet accoord gaan met de redeneering, dat de prijzen van boter er andere spijsvetten gedrukt moeten wor den, nu de prijzen der andere levensmid delen stij'gen. Evenals elke andere procu- cent ondervindt de boer de gevolgen der prijsstijging der grondstoffen e.d en heeft hij dus evenals elk ander recht op een dien overeenkomstige vergoeding zijner produc tiekosten. Geen verdere prijsdaling. Wat betreft de verlaging der heffingen op boter, margarine, vetten en oliën van 29 Augustus wijst spreker op het feit, dat de thans bereikte boterprijs lager is dan die, welke gemiddeld in de jaren 1911 tot 1914 gold. Verdere verlaging is niet te aanvaarden. Thans veel verandering aan te brengen in de crisismaatregelen acht spreker niet raadzaam. Mochten de nog steeds sombere vooruitzichten inderdaad bewaarheid wor den, dan passen als remedie echter geen tijdelijke crisismaatregelen. Dan zal het probleem van voeten uit bekeken moeten worden. Dr. A. A. van Rhijn kreeg daarna het woord en zeide dat er thans aanleiding voor gematigd optimisme is; immers de bo terprijs, die in het diepste punt van de cri sis 30 cent heeft bedragen, schommelt thans om de 80 cent. De jongste verlaging van de heffing op boter moet worden bezien als een bijdrage der regeering tot een grooter verbruik en dus grooteren afzet. Nadat de notulen en een aantal bestuurs- mededeelingen waren behandeld, hield ir. W de Jong, rijksveeteeltconsulent te Arn hem, een inleiding over de rundveeteelt beperking. Opgeheven: 6 Sept. H. J. W. Dorlas, Den Haag. 7 Sept. A. Castien, Haarlem. 7 Sept. W. A. Th. van Gerth, Haarlem. 7 Sept. P. E. Wildschut, Haarlem. Uitgesproken: Jacobus Fredericus Steenkamp, schilder Haarlemmermeer, Nieuwe Meerdijk 252; cur. mr. J. E. Goudsmit, Hoofdweg 678, Hoofddorp. De vennootschap onder de firma Keijzer Keur in liq., gevestigd te Zandvoort, Brugstraat 16 en haar firmant Engel Keur, bouwondernemer, Zandvoort, Brugstraat 16; cur. mr. C. H. van Wijk, Heemstede. Willem Johan Adriaan Ko-nen, lederbe werker (fabrikant). Zaandam, P. J. Troel- stralaan 136; cur. mr. W. Veniet, Haarlem. Surséance van betaling: Verzocht door de N.V. Hollandia, v.h. J. M. F. Deerns, te Arnhem, aan de Rijn straat 48. Bewindvoerder mr. B. F. Everts, adv. en proc. te Arnhem. Waarom zoudt U verder lopen Als II op de Nieuwe Rijn voordelig kunt kopen Interlock Damesdirectoires rn ct en camisolesOu Gemolt. Damesdirectoires. /I ct zeer mooie kwaliteit J Zijde Gemolt Dames ig onderjurken l.lö Prima Interlock Dames g 11.40 onderjurken Flanel Damespyama's Flanel Damesnachthemden Jaeger Herenpantalons. Reclame Badhanddoeken 1.85 89 ct, 69ct 13ct Ook voor een fantasieschort naar WELLING, grote yj n sortering, prijzen vanat 4& NIEUWE RIJN 58 RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RUN. De Ziendeweg. Naar wij vernemen bestaat er een goede kans, dat de Ziendeweg in het provinciaal wegenplan wordt opgenomen. De uiterst slechte toestand, waarin deze belangrijke verkeersweg thans ligt, eischt dringend, dat een algeheele reconstructie wordt uitgevoerd. Sportvereeniging „A. R. C.". Op de bovenzaal van Hotel „Centraal" herdacht gisteravond de sportvereeniging A. R. C. haar 10-jarig bestaan. In zijn openings-woord releveerde de voorzitter, de heer T. Godthelp, na het gebruikelijke welkom, het wel en wee der vereeniging tijdens dit 2de lustrum. De avond stond verder in het teeken van al gemeene vroolijkheid. Het bekende duo v. d. Mild zorgde op sublieme wijze voor muzikaal genot, terwijl een humorist zeer handig zijn toehoorders aan het lachen kreeg. De talrijke aanwezigen bleven, na afwerking van het repertoir, nog geruimen tijd in de meest vroolijke stemming bijeen. Diefstal. Door G. van S. werd aan gifte gedaan dat van een rijwiel, dat voor het Gebouw van „Houvast" stond, het be- lasting;-merk was ontvreemd. HAZERSWOUDE (Groenendijk)). Moedercursus. A. s. Donderdag 9 Sep tember werd in de R. K. school een moe dercursus geopend, door de Eerw. Zuster Hoskam. Op dezen cursus, die leerzaam en nuttig is, worden zeer veel belangstel lenden verwacht. Allen, die den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt, kunnen hier aan deelnemen. (Abusievelijk geplaatst onder „Woer den"). ZOETERWOUDE. Installatie Vice-Praeses St. Joseph-Gezel- lenvereeniging. De nieuwe Vice-Praeses van de St. Joseph-Gezellenvereeniging, kap. A. Duivestein, is gisteravond op waar lijk hartelijke wijze geïnstalleerd. Na het Marialof waren de Gezellen ver- eenigd om hun Praeses, Deken Jonckbloedt, naast wien ook de Vice-Praeses had plaats genomen. De Senior, Henk Broxterman, noemde het een voorrecht de eerste begroeting te mogen doen tot kap. Duivestein, die aan gewezen is het gezellen werk in deze pa rochie over te nemen en voort te zetten. Weer spreekt de Senior van de zware taak welke de Priester in de St. Joseph-Gezel lenvereeniging heeft: de krachtige geeste lijke leiding. Spr. behandelt het schoone oude pro gram van Kolping, waaraan de Gezellen Vader werken kan. Vooral schetst spr. de groote factoren, waardoor de Gezel leiding en bescherming zoo noodig heeft. De eerbiedwaardige stichter heeft over de plaats van den Praeses in de Gezellen vereeniging eens gezegd: „Wie zich in de Vereeniging niet als een Vader te midden van zijn hem door God toevertrouwde zonen geplaatst weet, wie zijn vereeni ging niet als zijn familie bemint en daar voor bezorgd is, en dat niet om wille van uiterlijke dingen, maar om Gods wil. die moet geen praeses zijn, omdat hij geen wer kelijke praeses-vader is". Zoo noemde Kolping den Praeses, niet de Vertegenwoordiger van Gods woord, niet geestelijke raadsman of zielenleider, maar Vader en volksopvoeder door den geest zijner liefde. Spr. eindigt met den wensch, dat de nieuwe Praeses bezield moge worden met de liefde voor Kolping en zijn program en dat het hem gegeven moge zijn, om met medewerking van den R. v. R. en den R. v. C. en leden de Gezellenvereeniging tot grooten bloei te brengen. Na het diepgaande welkomstwoord onder groote stilte gevolgd en met dave rend applaus ingestemd sprak Praeses Jonckbloedt. Zijneerw. zinspeelt geestig op de woor den van den Senior wiens uiteenzetting aangetoond had, dat de Gezellen van jon gens tot man worden gevormd, dus geen jongens meer zijn en spreekt de Gezellen hartelijk toe met „Waarde zonen van Adolf Kolping": Het heeft den Praeses genoegen gedaan, cat de Gezellen zoo hartelijk afscheid ge nomen hebben van den Vice-Praeses Sijm. Nu zijn wij bijeen om den nieuwen Vice- Praeses te installeeren. Spr. schetst de hooge belangen, aan een Priester in de Ge zellenvereeniging toevertrouwd. De noo- den vooral van den tegenwoordigen tijd maken het zoo noodig, bij elkaar aan te slui ten voor den strijd, die gaat vóór God of tegen God. Een heidensche wetgever deed voor zijn volk de afspraak, dat het in tijden van be roeringen niet geoorloofd is neutraal te zijn, maar dat men verplicht is aan te sluiten bij de partij van orde. Deze houding houdt spr. voor als geldend voor onzen tijd. Spr. houdt den nieuwen Praeses zijn ver heven taak voor en wijst vooral op de groote waarde van het voorbeeld. Zoo ziet spr. den nieuwen praeses, als een voorbeeld van ijver aan het zielenheil arbeidende in vaderlijke bezorgdheid. De Gezellen ziet spr. als een levend voorbeeld van goede volgzaamheid. Zoo houdt de Praeses het ge luk voor, dat aan de Gezellenvereeniging een dienaar Gods gegeven is, die door ont wikkeling en wijding in staat is te werken aan het heil van de Gezellen en toch ook als een Vader en ook weer als een gelijke met hen wil zijn. Als ik de nieuwe Vice-Praeses het insig ne op de borst zal gespeld hebben, is hij een uwer gelijken geworden, maar zie tegen hem op als tot een Vader; weest volgzaam; weest naar zijn voorbeeld propagandisten; vervult een waar apostolaat. Laat ieder, die u kent, zien, dat gij een ware zoon van Kol ping zijnt; geeft een deugdzaam voorbeeld. Veel zal een Gezel in het leven ontmoe ten, wat er niet door kan. Tracht daar voor al altijd boveh uit te staan, dan is het uw tijd als waar Gezel van St. Joseph een stichtend voorbeeld te geven; dan is uw voorbeeld van grooter beteekenis en waarde dan het woord van den priester op de preekstoel. Nogmaals spreekt de Praeses in hartelijke woorden den nieuwen Vice-Praeses moed in voor zijn schoone taak en stelt zijn werk en het geheele Gezellen werk op dezen dag, den geboortedag van de H. Maagd, onder de bescherming van Maria en van den H. Pa troon St. Joseph. Even nog een groote stilte, als het insigne op de borst van den nieuwen Praeses is ge hecht; dan breekt er een spontaan applaus los. Aanstonds neemt de Vice-Praeses het woord om openhartig te getuigen, dat hij met huivering deze taak tegemoet is ge treden. Na het ernstig woord van den Se nior, is het spr. nog moeilijker en zwaar der geworden het Praesesschap te aanvaar den. Maar ik ken het Gezellenwerk en ik weet ook, dat er een heerlijke taak is weggelegd voor een Gezeïlenvader. Met blijdschap en met beste krachten zal ik mijn taak aan vaarden, overtuigd, dat wij veel kunnen doen. Spr. dankt den Deken voor de har telijke inleiding, die de aanvaarding van deze taak heeft vergemakkelijkt. Wederom neemt de Deken het woord en zegt evenals de Gezellen met leed wezen te hebben vernomen dat de Senior Henk Broxtermann af zal treden. Spr. brengt lof aan den scheidenden Senior, die zijn moeilijke taak met zooveel ijver gedu rende 3 1/2 jaar onder zeer moeilijke om standigheden zóó heeft vervuld, dat het zeer moeilijk zal zijn hem op te volgen en op dezelfde wijze deze groote taak te doen ver vullen. Waarde Senior aldus gaat de Deken voort ik hoop dat uw schoon vervuld werk even goed zal worden voortgezet en al blijft u niet meer in die belangrijke plaats in de Gezellenvereeniging toch hoop ik oat u een trouw Gezel zult blijven om uw opvolger te steunen, aan te moedigen en uw goeden raad te blijven geven. En dat i God u voor uw verder leven zal beloonen voor het schoone werk door u volbracht. De Senior dankt voor de waardeerende woorden, voor de samenwerking met den Praeses, R. v. B., R. v. C. en Gezellen. Nu komt de verkiezing van een nieuwe Senior. Gekozen wordt G. van der Krogt, die na de uitgesproken gelukwenschen dankt voor zijn verkiezing en de medewer king vraagt voor de taakvervulling. Ten slotte neemt de Vice-Praeses het woord om nog eenmaal den scheidenden Senior te huldigen en onder daverend applaus wordt namens de Gezellen als afscheidscadeau aangeboden het Gezellen-monument, de copie van het Kolpingsbeeld op het graf te Keulen. j Na deze hartelijke installatie, maar voor al aan het afscheid, willen wij ook nog onze hulde voegen tot den scheidenden Senior. Ook hij heeft van de Gezellenvereeniging niet kunnen maken, wat hij er zich van had voorgesteld, maar tot de laatste minuut tegen alles wat zoo zwaar en moeilijk was, tot hopeloos toe heeft hij doorgewerkt. Hij is naar het Gezellencongres in München geweest en meermalen stond hij voor Kol- j pings graf. Moge het hem nog gegeven zijn, zijn idealen voor het Gezellenwerk bevre digd te zien: in Zoeterwoude een Kolpings- huis vol met Gezellen, die ware Kolpings- geest bezitten, zooals hij die bezat. Spoedig nadert het koude najaar. Onze groote collectie nieuwe modellen Haarden en Haardkachels staan gereed. Doo nu reeds Uw keuzo tegen Yoordeelige prijzen. Rhijngeesterstr.weg 94 Telet. 338 v.h. L. W. NOUWENS Zn. 'n „G e z e II i g" Gezellig avondje. Daarvan kan alleen sprake zijn als ge U niet behoeft te ver' schuilen als er een dansje ge" maakt zal worden. Leer dansen" EVERT CASTELEIN leert het U spoedig op goede en prettige wijze in katholiek milieu. a vangen eind Sept.aan. Prosp. en ons nieuwe boekwerk gratis op aanvraag. Persoonlijke inlichtingen dagel. 610 uur.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7