DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE VEBO- TENTOONSTELLING TE LEIDEN BINNENLAND 28ste Jaargang DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1937 No. 8823 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week S 2.50 per kwartaal Bi„ onz \gent.en 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreera Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaak bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad,9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: S 0.50 V Uitbreiding aantal bezitters Wij schreven gisteren, dat prof. Veraart aan de „talrijke opeenvolgende regeerin gen" verwijt, dat zij hebben nagelaten „complexen van maatregelen" in te voeren, die den kring van bezitters zouden hebben uitgebreid maar dat de Delftsche hoog leeraar niet aantoont, dat zulke maatrege len hadden kunnen genomen worden, m.a.w. geen bewijzen aanvoert voor zijn beschuldiging van ernstig plichtsverzuim „in dit zoo hoogst belangrijk opzicht". In dit zoo hoogst belangrijk opzicht. Inderdaad betreft het hier een hoogst 'be langrijke taak van de Overheid. Iri Qua- dragesimo Anna" schreef Paus Pius XI: „Daarom moet met alle kracht en in spanning (wij drukken vet. Red. L. Crt.) ernaar gestreefd worden, dat tenminste in de toekomst de voortgebrachte goederen overvloed slechts in billijke verhouding zich ophoopt bij hen, die kapitaal bezitten, doch in voldoend ruime mate toestroome aan hen, die arbeid praesteeren, niet opdat de arbeiders in hun werklust zouden ver slappen want de mensch is geboren om te werken, ,als de vogel om te vliegen maar opdat zij door spaarzaamheid hun be zit geleidelijk vermeerderen, en, door het verstandig te beheeren, lichter en met min der zorg de gezinslasten dragen; en opdat zij, bevrijd van de bestaanszekerheid, zoo bij uitstek het lot der proletariërs, niet en kel de wisselvalligheden van het leven kun nen trotseeren, maar ook mogen vertrou wen, dat na hun dood voor him nagelaten betrekkingen eenigermate gezorgd zal zijn. Dit alles heeft Onze Voorganger niet min of meer aangeduid, maar luide en openlijk verkondigd, en thans willen Wij het in dit schrijven nog eens krachtig inscherpen; want wordt niet krachtig en zonder uitstel de uitvoering van deze dingen ter hand ge nomen, dan behoeft niemand zich in te beelden, dat de openbare orde, de vrede en de rust in de menschelijke samenleving nog met succes te verdedigen zijn tegen de predikers der revolutie". Aan deze pauselijke verklaring kun nen andere in gelijken geest worden toege voegd. Juist omdat uitbreiding van den -kring van bezitters ook naar onze besliste over tuiging zoo hoogst gewenscht is daarom vroegen wij gisteren aan Prof. Veraart aan te toonen, dat de „talrijke opeenvolgen de regeeringen" dat hadden kunnen be reiken, maar het hebben nagelaten! DE HAARLEMSCHE POLITIE ARRESTEERT EEN RONSELAAR Hij bekent 42 personen voor Spanje geronseld te hebben Gehandeld in opdracht der Comm. Partij Op grond van verklaringen, afge legd door een 19-jarigen Haarlemschen jongeman, die dezer dagen nit Span je te Haarlem is teruggekeerd, heeft de politie den 36-jarigen van S. aan gehouden, die reeds lang verdacht werd van ronselarij. Na een langdurig verhoor heeft deze man thans een volledige bekentenis afgelegd, waarbij vastgesteld kon wor den, dat hij niet minder dan in 42 ge vallen bemiddeling heeft verleend om personen naar Spanje te laten vertrek ken. Bovendien is gebleker, dat van S. in opdracht van de communistische partij handelde, die hem daarvoor fi nancieel steunde. In totaal heeft hij 23 Haarlemmers, 7 personen uit Bever wijk, 9 uit Zaandam, 2 uit Wormer- veer, en 1 uit Ilpendam geronseld. Van de 23 Haarlemmers zijn er tot dusver 6 teruggekeerd. De overigen schijnen nog in Spanje «e vertoeven. Enkelen zouden zijn gesneuveld. De politie stelt thans naar aanlei ding van de verklaringen van Van S. een uitgebreid ontb zoek in en het is niet uitgesloten, dat nog meer geval len van ronselarij aan het licht zullen komen. AFGELAST WEGENS MOND EN KLAUWZEER De sinds korten tijd voorkomende gevallen van mond- en klauwzeer on der den veestapel in Zuid-Holland zijn de laatste dagen zoodanig in aan tal toegenomen, dat het Bestuur van de Vereeniging „Vebo" te Leiden, in overleg met den Inspecteur van het Veeartsenijkundig Staatstoezicht, be sloten heeft de tentoonstelling van vee en zuivelproducten, welke op Donder dag 16 September a.s. te Leiden zou worden gehouden, af te gelasten. Van het Bestuur der Vereeniging „Vebo" vernemen wij, dat de tentoonstelling een succes beloofdt te worden. Het aantal in zendingen in de diverse afdeeiingen was beduidend hooger dan in 1936, zoowel bij het Geregistreerde vee, het Slachtvee en het Handelsvee als in de afdeelingen Kaas en Boter. De belangstelling voor de ten toonstelling en het daaraan verbonden, groot opgezette, ruiterfeest, was nu reeds van dien aard, dat het beste verwacht kon worden. Het is voor het Bestuur wel een te leurstelling, dat deze tentoonstelling, waarvan de voorbereidende organisa tie zoo vlot is verloopen en welke zoozeer de belangstelling had van alle belanghebbende kringen, zoo kort voor den tentoonstellingsdatum afge last moet worden. Het is echter zeer te waardeeren, dat het Bestuui zich lie ver deze teleurstelling getroost dan het prima veefokmateriaal, dat in grooten getale ter tentoonstelling zou zijn gekomen, door de kans op be smetting met het gevreesde mond- en klauwzeer in de waagschaal te stellen en dat het Bestuur gemeend heeft de groote agrarische belangen op deze wijze beter te kunnen dienen dan met de aanvaarding van risico, welke ze ker het gevolg der tentoonstelling zou zijn geweest. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Op het moment, dat wij dit schrijven, is de houding van Duitschland en Italië ten opzichte van de EngelschFransche uit- noodiging tol deelneming aan de Middel- landsche Zeeconferentie nog niet bekend. Waarschijnlijk zullen Berlijn en Rome verwijzen naar de niet-inmengings-com- missie, wat met een weigering gelijk staat. Engeland is voornemens de conferentie in ieder geval te doen doorgaan, maar of En geland nog zoo vastberaden is, om de zee- rooverij in de Middellandsche Zee op eigen houtje den kop in te drukken, voor het geval het de medewerking van de andere bij het Middellandsche Zee-vraagstuk be trokken staten niet verkrijgt wordt langzamerhand twijfelachtig. Het zou nog mogelijk geweest zijn, als men de fictie had kunnen volhouden, dat men optrad tegen anonieme duikbooten, maar Rusland, dat natuurlijk met Engeland van harte mee zou doen, heeft het al openlijk uitge sproken, dat Italië de schuldige is. En wanneer Engeland en Frankrijk met Rus land samen tegen Italiaansche duikbooten moeten gaan ageeren; wordt het een be denkelijke geschiedenis. In elk geval zijn de verwachtingen om trent deze conferentie niet hoog gespan nen. De berichten uit China spreken elkan der tegen, hetgeen iets zeer gebruikelijks is in oorlogstijd. Men kan echter wel als zeker aannemen, dat de Japanners, gedu rende de laatste dagen eenigen voortgang hebben gemaakt. Bij hun opmarsch zijn zij gesteund door hun luchtvloot en vol gens de laatste berichten worden er in dit gebied nu ook tanks gebruikt. Het valt te betwijfelen of Japan van dit wapen in de ze laag gelegen landen, die door tallooze grachten doorsneden worden, veel voor deel zal hebben. In ieder geval gaan de vorderingen slechts langzaam. Japan zal, wanneer de versterkingen waarop men nog zegt te wachten, aange komen zijn, over 80.000 man beschikken. Naar Havas verneemt, acht men dit aan- PRINSELIJK ECHTPAAR TE SOESTDIJK TERUGGEKEERD. Woensdagavond half zeven zijn H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard per auto van Het Loo, waar zij eenigen tijd verblijf hebben gehouden, ten paleize Soestdijk teruggekeerd. DE TOESTAND VAN MINISTER VAN BOEUEN. Omtrent den toestand van Minister van Boeijen, die hedenochtend is Bronovo is ge opereerd, vernemen wij, dat de operatie een zeer gunstig verloop heeft gehad en dat de algemeene toestand alle reden tot tevredenheid geeft. OUD MINISTER GELISSEN EN DECKERS ALS KRUISRIDDERS. De „N. R. Crt." vermeldt een nieuw we reldrecord. Van twee oud-ministers, ex-commandeurs de voyage, werd er een, prof. dr. ir. H. C. J. Gelissen, in één week tijds: ridder in de Nederlandsche Leeuw, grootKruis van de Kroon van België, commandeur groot kruis van de Poolster van Zweden, groot kruis van St. Olaf van Noorwegen, groot kruis van de Ster van Roemenië, comman deur grootkruis van de Witte Roos van Finland, grootkruis le klasse van de orde van verdienste van Oostenrijk; mr. dr. Deckers, de tweede Kruisridder, mOest het met twee minder doen. Benijdens waardige prof. dr. ir. Doch hoe kan de smalle Maastreechter borst nog zwellen van trots onder zooveel gewicht? DE UITVAART VAN MEVROUW DE BOER—VAN RIJK. Défilé van het publiek voorbij de baar in den Stadsschouwburg. De vlaggen van den Amsterdamschen Stadsschouwburg hangen halfstok. Voor de laatste maal herbergt de Schouwburg bin nen zijn muren een van Neerland's groot ste actrices, Esther de Boervan Rijk, die van hier zal worden uitgedragen voor haar laatsten gang. In de rotonde staat het stoffelijk over schot opgebaard en de kist is bedolven on der een schat van bloemen. Op de gebrui kelijke wijze is de rotonde tot chapelle ardente ingericht. Zwarte zilver omzoom de rouwdraperieën hangen rondom van de zoldering af en ook de wanden en licht- zuilen zijn met rouwcrêpe omfloerst, even als de lichtvaas in het midden, die daar door een gedempt licht omhoog werpt, waardoor de ruimte schemerig indirect wordt verlicht Terzijde van en achter de baar, die door een in ruime draperieën neerhangend rouwkleed bedekt is, branden vier hooge witte kaarsen. Het rouwkleed is nauwelijks meer te zien door de tallooze kransen en bloemstukken, waarvan steeds meer wor den aangedragen. Er is een groote krans met roodzwarte lipten van de gemeente Amsterdam, er zijn kransen van den Bond van Nederlandsche Tooneelschrijvers, van den Joodschen Vrouwenraad, van het Ne- derlandsch verbond van Vakvereenigin- gen, en van.tal van andere arbeidersorga nisaties, van vele Schouwburgbesturen uit het land, van vrijwel alle Nederlandsche tooneelgezelschappen en van vele acteurs en actrices. Vanaf tien uur defileert het publiek langs de baar. Voor den ingang aan de Marnixstraat, waar het publiek wordt toe gelaten, vormt zich weldra een lange rij, die geduldig wacht, tot de menigte voetje voor voetje schuifelend den Schouwburg- ingang bereikt. Eerbiedig en velen zicht' baar onder den indruk brengt het publiek een laatsten groet aan de kleine vrouw, tal genoeg om het groote offensief tegen Sjanghai te beginnen. Het aantal Chinee- zen dat zij tegenover zich vinden bedraagt 150.000 en bovendien beschikt China nog over belangrijke reserve-troepen die snel ler naar het front te vervoeren zijn dan eventueele nieuwe hulptroepen uit Japan. Het feit alleen al dat de strijd om Sjang hai zoo lang duurt is voor Japan ongun stig. De Belgische ipinister-president v. Zee land heeft succes gehad met zijn verdedi ging. Gistermiddag heeft nl. de Kamer met een overtuigende meerderheid een motie van vertrouwen aangenomen, zoo dat dit relletje, dat vooral door Rex is uitgebuit, weer doodgeloopen is. de groote actrice, die een zoo groote plaats in het hart van het Nederlandsche volk heeft ingenomen, ook bij die volkslagen, die in het algemeen niet in zoo nauw con tact met het Nederlandsche tooneel plegen te staan, doch voor wie „Kniertje" een ver trouwde figuur, een begrepen symbool, was. Het is te zien, als men de langs de baar schuifelende menigte gadeslaat. Men ziet er opvallend veel arbeidersfiguren bij, een voudige volksvrouwen, wien in het alge meen een gang naar den Stadsschouwburg vreemd is. Verscheidenen hebben bloem ruikers bij zich, lie zij eerbiedig als laat ste groet aan <^e baar neerleggen. Ook vele tooneelspelers en actrices, die aanstonds in kleineren kring gelegenheid krijgen aan hun deelneming uiting te ge ven, stellen er prijs op mee te doen aan deze stille hulde van de Amsterdamsche bevolking en velen hunner, ook zij wier kransen en bloemstukken zoo even zijn aangedragen, leggen als naamloozen en kele bloemen aan dé baar, waaromheen de bloemenstapel steeds hooger en grooter oprijst. DE GESTES VAN DE GROENTEN- EN FRUITCENTR ALE De regeeringscommissaris zon er met een bom geld vandoor zijn. HOORT IN DE RUBRIEK LASTER THUIS, ZEGT DE „N. R. CT." In het Westland liep het gerucht, dat ernstige onregelmatigheden zouden ontdekt zijn bij de Groenten- en Fruitcentrale en dat de regeeringscommissaris er met een aanzienlijk bedrag ten nadeele van het Landbouwcrisisfonds vandoor zou zijn. Men wist zelfs te vertellen, dat hij naar Stock holm de vlucht genomen had. De „N. R. Ct." vertelt ér dit van: Het gaat van huis tot huis over appelen. Van zekere zijde is al een poosje geleden de voorstelling gecolporteerd, dat er met het betalingscontingent voor appelen naar Duitschland iets niet in ordé zou zijn én zelfs beweerd, dat de minister een onder zoek zou hebben gelast. Dit onderzoek was intusschen geheel overbodig, daar er niets niet in orde was, de minister er alles van wist en reeds ge- ruimen tijd geleden den neer Van Rappard, dien men er naar gevraagd had, inlich tingen over het geval had gegeven. De zaak zit in het kort zoo. Voor het eer ste kwartaal van dit jaar was er voor de uitvoer van appelen naar Duitschland een betalingscontingent vastgesteld van niet minder dan 550.000 mark daarentegen een Ln verhouding klein contingent voor versche groenten, n.l. slechts 70.000 mk. In de com missie van advies, die uit vier kweekers en vier exporteurs is samengesteld, trok dit de aandacht; er werd nader overleg ge pleegd en na bespreking met de bevoegde Duitsche instanties vond de minister goed, dat er in de bedragen wijziging zou worden gebracht, t.w. dat er van het betalingscon tingent voor appelen 200.000 mk. zou wor den afgenomen om te dienen voor de uit voer van andere producten en dan in het bijzonder van meer versche groenten. Aldus is dan ook geschied. Op verzoek van de Duitschers werd er van de 200.000 mk., 60.000 mk. vastgelegd voor de export van uien, waaraan de Duit schers op dat oogenblik groote behoefte hadden; "het restant ad 140.000 mk. werd aan het betalingscontingent voor versche groen ten toegevoegd. Dit is blijkbaar een teleurstelling geweest voor exporteurs van appelen e.d., die reeds van het oorspronkelijke groote betalings contingent voor dit product hadden verno men en er op gespeculeerd hadden. Dit heeft één hunner een brochure in de pen gegeven, in welke de voorstelling werd ge geven alsof er bij de wijziging van het be talingscontingent. het een -of ander niet in orde zou geweest zijn. Langzamerhand is dit praatje verder doorgedrongen. Onlangs hebben wij reeds gelezen, dat er 140.000 gulden op de post appelen zoek was en dat men bezig was deze op te sporen; eergisteren en gisteren liepen er in het Westland geruchten, welke spraken van 1.180.000, die verdwenen zouden zijn. Uit het bovenstaande moge gebleken zijn dat er voor deze geruchten niet de minste reden bestaat en dat zij rondweg in de ru- oriek van de laster thuis hooren. BIGGENMERKEN. Het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 23 tot 28 Augustus 1937 bedroeg: 35699, tegenover 46770 in de over eenkomstige week van het vorige jaar. Van de toekenning 1937 zijn van 1 Jan. tot 28 Augustus in totaal aangebracht 1.135.815 merken, tegenover 1.340.068 mer ken in de overeenkomstige periode van 1936. Dit nummer beslaat alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Middellandsche Zee-conferentie gaat door ongeacht de houding van Duitsch land en Italië. (2de blad). Slechts langzame vorderingen van de Japansche troepen in China. (2de blad). Motie van vertrouwen in de regeering- Van Zeeland aangenomen. (2de blad). Binnenland Minister Steenbèrghe over de levering van varkens aan dr. Deterding. (2de blad). Jaarvergadering van den Alg. Ned. Zui- velbond F.N.Z. te Den Haag. (2de blad). He Haarlemsche politie arresteerde een persoon, die in opdracht der Comm. Par tij 42 personen voor Spanje ronselde. (1ste blad). Ervaringen van een Arnhemmer, die naar Spanje is geweest; in verband hier mede werden drie communisten gearres teerd. (3de blad). Lelden De VEBO-tentoonstelling te Leiden gaat niet door wegens het voorkomen van mond en klauwzeer. (1ste blad). Sport en Wedstrijden De records 400 M. en estafette der Trek vogels niet erkend wijl Baumgarten nog geen Nederlander is. (3de blad). DE AANKOMST VAN DE JAMBOREE PADVINDERS TE BATAVIA. Aneta seint uit Batavia: De „Johan van Oldenbamevelt" die met de jamboree vlag in top hedenoch tend aankwam, bracht de Indische padvin ders die naar de jamboree afgevaardigd zijn geweest, terug. De padvinders werden begroet o.m. door den eere-voorzitter, den voorzitter, den vdce-voorzitter en den secre taris van het hoofdbestuur en den hoofd commissaris van den Nederlandsch-Indi- schèn Padvindersbond, den regent-patih van Mangkoenegaran, den leider van de jeugdbeweging in dit zelfbestuurde land- schap. Ook waren vele ouders en belang stellenden, o.w. de directeur van het de partement van onderwijs, dr. Idenburgh, aanwezig. De vice-president van den raad van Ne- derlandsch-Indië, de heer van den Bussche, eere-voorzitter van den Padvindersbond, heette het contingent hartelijk welkom en wenschte den leider en de padvinders ge luk met het behaalde succes. Spreker meen de, dat voor hen het hoogtepunt in hun jamboree-herinneringen ongetwijfeld zal zijn hun bezoek aan H.M. de Koningin. De heer van den Bussche eindigde zijn toe spraak met een „Leve de Koningin", het welk beantwoord werd met een driewerf „hoezee" van alle aanwezigen. Hopman Ranneft sprak een woord van dank, ook voor de aanwezigheid van den heer Idenburgh. De reis van het contin gent was begunstigd door goed weer. Spre ker dacht met groote erkentelijkheid terug aan de medewerking, welke op alle plaat sen en uit alle Kringen is ondervonden. De ontvangst door de Koningin vormt inder daad een der mooiste herinneringen. Spre ker dankte het hoofdbestuur van den Ne- derlandsch-Indischen Padvindersbond voor den ondervonden steun en eindigde met een driewerf hoera up den eere-voorzitter, den heer van den Bussche, waarmede de aan wezigen zeer hartelijk instemden.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1