„NITCHEVO" DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 V. V. V. IN KATHOLIEK VERBAND? De „N. Venlosche Crt." brengt het vol gende bericht: „Naar wij uit welingelichte zijde verne men, werd door het V. V. V.-bestuur aan den K. N. V. B. en L. V. B. gevraagd om uitstel van alle vastgestelde competitie wedstrijden, daar er momenteel in de ver eeniging V. V. V. een sterke strooming heerscht om den K. N. V. B. te verlaten en in R. K. F.-verband te gaan spelen." De „Limburger Koerier" wist nog mee te deelen, dat V. V. V. zou worden inge deeld in de eerste klasse Zuid II van den L V. C. B. De „Volkskrant" hteft eenige leidende figuren der katholieke sportbr-weging ge vraagd hoe zij dachten over de nieuwe faze In de affaire Bakhuys. Naar men Let blal meedeelde, zou er geen bezwaar bestaan tegen het opnemen van de vereeniging V. V. V. in katholiek verband, waar zij vrijwel geheel uit ka tholieke leden bestaat. Over de eventueele indeeling van de Venlosche vereeniging kon uit den aard der zaak geen enkele mededeeling gedaan worden, omdat deze in overleg met de R. L. V. B., die in eerste instantie V. V. V. als aangesloten vereeniging moet acceptee- ren, zal dienen te geschieden. Wat het uitkomen van Bakhuys in ka tholiek verband betreft, was de algemeene opinie, dat het uitgesloten geacht moet worden dat aan een speler met een repu tatie als de ex-middenvoor van het Neder- landsch elftal in de katholieke gelederen een plaats zal worden ingeruimd. Dat is een opvatting die wij geheel kun nen onderschrijven en mèt ons vermoede lijk iedereen, die hart heeft voor de prin cipieel katholieke sportbeweging, aldus de „Msb." Tona, (asp.)—De Zwaluwen (asp.) 02. Gisterenavond speelden de Zwaluwen een vriendschappelijken wedstrijd tegen Tona, die met 20 werd gewonnen door de Zwaluwen. Ruststand 01. De scheids rechter, de heer de Groot, leidde correct. Met dezen wedstrijd beëindigden de Zwa luwen de Zomer-competitie. MOTORSPORT DE DUINRELLTERREINRIT IV. De inschrijving voor den Buinrellter- reinrit IV, welke Zondag 19 September a.s. wordt gehouden op he1 landgoed Duinrell te Wassenaai, is dit jaar boven verwach ting groot en zal vrij zeker het getal van 100 deelnemers ver overschrijden. Gewoonte getrouw komen alle groote cracks weer aan den start en de strijd in het ideale Wassenaarsche duinterrein zal weer fel en heftig zijn. Vooral de 500 cc. klasse krijgt ditmaal een zeldzaam fraaie bezetting, en alle groote mannen in deze klasse zullen elkaar de eerepalm bestrij den. Daar zijn Jan Moejes op B. M. W., Neêrlands kampioen; de drie Eysinkrijders Eijsink, Renooy en Verlaan en Geert Tim mer, de Drentsche New Imperial crack, die reeds menige terreinoverwinning wist te boeken. Ook in de andere klassen is de deelna me weer heel bijzonder. We noemen Jaap Roest (Eijsink) en Maasland (Matchless), de beide Nederlandsche kampioenen in de 350 cc. klasse; Jan van Rijn (Sunbeam) en Herman van Banning (Sunbeam). Is de deelname in de soloklassen groot, ook in de categorie der zijspanrijders is een scherpe kamp te verwachten. Reeds staat de inschrijving vast van Persoon H. D.), Wuys (H. D.), Zuur (B. M. W.), Bon (B. M. W.) en De Jager (Zündapp). De bekende motorsportliefhebber, de heer Jac. Frentrop, stelde voor deze klasse een fraaien zilveren beker beschikbaar, welke direct eigendom wordt van den winnaar. In de veteranenklasse zijn eveneens de noodige inschrijvingen reeds geboekt: Piet Nortier, Herman Vintges, Maarten Flinterman en Kees v. d. Velde. f PAARDENSPORT KAMPIOENSCHAP BURGER RUITER- SPORTVEREENIGING. Gisteren werden op het concours hippi- que-terrein te Utrecht wedstrijden gehou den, georganiseerd door de Burger Ruiter sport Vereeniging. De uitslagen waren: Kampioenschap van Nederland, springen: 1. D.'H. Pasman met St. George; 2. H. Speelman met Fama; 3. Mej. Gerritsen met Solfia. Kampioenschap van Nederland, samenge stelde wedstrijd (cross country, wegpar- coursen, steeple): 1. L. Uitendaal met Aller Stoltz; 2. P. Leeuwenburg met Centez; 3. D. Wolf met X. Licht springconcours: 1. Ir. Gerhard met Alfred. SCHAKEN DE ACHTKAMP IN OOSTENRIJK. Reshevski wint van Petrol. Gisteren is op de Semmering de eerste ronde gespeeld van den achtkamp. De partij EliskasesRagozin eindigde na 38 zetten in remise. Het was een ortho dox dame-gambiet Reshevski won van Petrof in een partij, die 55 zetten duurde. Het was een aange nomen damegambiet met ongeveer gelijk spel. Petrof weigerde in het eindspel een remise-aanbod van den Amerikaan, ver loor vervolgens een pion en moest ten slotte de winst aan Reshevski laten. Zeer interessant was de partij tusschen Capablanca en Fine, welke na 57 zetten werd afgebroken. Het was een damegam biet met de Slavische verdediging, zeer goed door beiden gespeeld. Ook het mid denspel dat zeer ingewikkeld was, werd op fraaie wijze door beide grootmeesters behandeld. In het eindspel verkreeg Capa blanca duidelijk voordeel, doch toen de partij na 57 zetten werd afgebroken wa ren de deskundigen het er algemeen over eens, dat remise toch wel het slot zou vor men. De stand bij het afbreken was: Wit Capablanca: Kh2, Tf5, Pe3, pion nen op g4 en f4. Zwart Fine: Kgl, Te4, Lc4, pion op h7. Wit is aan zet. Ook de partij tusschen Flohr en Keres, een orthodox damegambiet met de ruil- variant, werd afgebroken na 56 zetten. Ook hier mag remise verwacht worden. De stand was. Wit Flohr: Kg2, Ldl, Pc6, pionnen op a3, e3 en f2. Zwart Keres: Kc3, Ta8, pionnen op a4, d5, g5 en h6. DE SCHAAKMATCH EUWEALJECHIN Het wedstrijdprogram. Het EuweAljechin comité deelt mede, dat het voorloopig opgemaakte programma voor de te spelen 30 partijen is vastgesteld als volgt: le partij, 2e partij, 3e partij, 4e partij, 5e partij, 6e partij, 7e partij: 8e partij, 9 e partij, 10e partij 11e partij 12e partij, 13e partij. 14e partij 15e partij. 16e partij 17e partij. 18e partijJ 19e partij 20e partij. 21e partij, 22e partij. 23e partij 24e partij 25e partij. 26e partij 27e partij 28e partij. 29e partij, 30e partij. Dinsdag 5 Oct., Den Haag. Donderdag 7 Oct., Rotterdam. Zondag 10 Oct., Amsterdam. Dinsdag 12 Oct., Amsterdam. Donderdag 14 Oct., Den Haag. Zaterdag 16 Oct., Haarlem. Dinsdag 19 Oct., Rotterdam. Donderdag 21 Oct., Leiden. Zondag 24 Oct., Den Haag. Dinsdag 26 Oct., Den Haag. Zaterdag 30 Oct., Groningen. Maandag 1 Nov., Amsterdam. Woensdag 3 Nov., Amsterdam. Zaterdag 6 Nov., Zwolle. Dinsdag 9 Nov., Rotterdam. Donderdag 11 Nov., Rotterdam. Zondag 14 Nov., Den Haag. Dinsdag 16 Nov. Den Haag. Zaterdag 20 Nov., buiten Dinsdag 23 Nov., Amsterdam. Donderdag 25 Nov., Amsterdam. Zaterdag 27 Nov., buiten Dinsdag 30 Nov., Rotterdam. Donderdag 2 Dec., Rotterdam. Zaterdag 4 Dec., Den Haag. Dinsdag 7 Dec., Den Haag. Donderdag 9 Dec., Amsterdam. Zondag 12 Dec., Amsterdam. Dinsdag 14 Dec., Rotterdam. Donderdag 16 Dec., Rotterdam. DE ONDERLINGE COMPETITIE VAN A. D. C. De uitslagen van de gespeelde partijen voor de onderlinge competitie van de Al- phensche Damclub zijn, 3e en 4e ronde: Groep I: K. v. LeeuwenC. v. d. Hoorn J. v. OfwegenL. van Oosterom J. v. OeverenJ. v. d. Horst W. J. v. BerkelP. Verkade M. KrumpelmanJ. D. v. Berkel C. v. d. HoornM. Krumpelman W. v. OfwegenG. Zijlstra J. OostermanF. Oosterman F. LagerweijL. v. Oosterom Jac. v. OfwegenJ. D. v. Berkel Groep II; R. DavelaarW. v. d. Laarse G. v. TriestH. v. d. Meent A. WolswijkW. Lenting J. SchuurmanJ. Eoot W. v. d. LaarseH. v. d. Meent J. SchuurmanJ. Ruitenberg M. DavelaarA. Wolswijk G. van BerkelJ. Boot Groep in: G. van DamD. Davelaar 2—0 0—2 1—1 2—0 2—0 0—2 2—0 2—0 2—0 1—1 POSTDUIVEN „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht van Vilvoorde (België) voor oude en jonge duiven, hokafstand van de eerste prijswinnende duif 134.520 km. In vrijheid gesteld 9 uur met Oostenwind, de eerste prijswinnende duif werd om 11 uur 3 min. 43 sec. geconstateerd en maakte een snelheid van 1087.29 meter per minuut. Laatste prijswinnende duif werd om 11 uur 11 min. 10 sec. geconstateerd. De prijzen werden als volgt behaald: 1, 2, 3, 4, 6. 7, 9, 13, 17 en 18 H. H. J. van Klaveren; 5, 8 en 14 J. Verhoeven, 10, 12, en 19 G. A. van Adrichem, 11 en 15 F. le Mair; 16 G. J. Zwaan. Wie op de pas ingestelde voorrang9 wegen rijdt, heeft bij kruisingen óól voorrang boven het voor hem van rechts komende verkeer (dat aan 'n rooden driehoek met punt naar beneden zien kan, dat het 'n voorrangsweg nadert). De doodstrijd van een onderzeeër Nu dagelijks de oorlogsberichten in West en Oost steeds weer gewagen van aanslagen op onderzeeërs, vraagt de DLS- film der Monopole onder bovenstaanden titel wel bijzondere aandacht. Met een hoofdrolvertolker als Harry Baur, bijgestaan door Marceline Chantal, Ivan Mosjoukine e.a. is men bovendien verzekerd van 'n uitstekende vertolking. Thérèse Sabianne, een bekend zange res uit een tingeltangel, wordt door toe doen van Sarak, een wapensmokkelaar, te gen haar wil betrokken bij een politieken aanslag. In de gevangenis opgesloten, wordt zü daaruit spoedig weer vrijgelaten. Het blijkt, dat Sarak haar vrijlating heeft we ten te bewerkstelligen. Om hem te ont snappen, vlucht zij de kamer binnen van een jong marine-officier, Hervé de Kergoët, die haar naar Tunis begeleidt en dan zelf een groote reis gaat maken. Twee jaren zijn voorbijgegaan. Thérèse is gehuwd met commandant Cartier, die haar aanbidt. Zij leven in vrede en geluk ongestoord in hun villa te Bizerte. Na een lange afwezigheid keert Hervé de Kergoët terug. Hij is benoemd tot eer sten officier op de „Neptunus", den onder bevel van Cartier staanden onderzeeër. Car tier en Kergoët kennen elkaar nog van de Zeevaartschool en het weerzien is dan ook erg hartelijk. Cartier, onbekend met het verleden van zijn vrouw, noodigt de Ker goët bij zich uit en stelt hem aan zijn vrouw voor. Deze heeft zich echter reeds met de Kergoët in verbinding gesteld en van hem de belofte weten te verkrijgen, dat hij zal doen alsof hij haar nog nooit eerder gezien heeft. Cartier is echter door de Ker- goët's verloofde, die Thérèse met haar ver loofde in een café heeft gezien, te weten gekomen, dat zijn vrouw met zijn eersten officier een geheime ontmoeting heeft ge had. Hij is dus 'min of meer wantrouwend, doch niets in het optreden van de beiden bevestigt zijn verdenking. Er dreigt Thérèse echter een nieuw ge vaar en wel van de zijde van Sarak. Deze is te weten gekomen, dat zij met Cartier gehuwd is en wanneer zijn jacht, geladen met gesmokkelde wapens, door den door Cartier gecommandeerden onderzeeër „Neptunus" wordt achtervolgd en hij slechts op het nippertje weet te ontsnap pen, besluit hij Thérèse als werktuig voor zijn plannen te gebruiken. Hij dreigt haar, haar verleden aan haar man te zullen verraden, tenzij zij van de zen gedaan weet te krijgen, dat hij zijn jacht met de aan boord zijnde contrabande ongemoeid zal laten. Thérèse kan slechts op de Kergoët vertrouwen en zij heeft eenige ontmoetingen met hem in zijn wo ning. Wanneer Sarak dit te weten komt, deelt hij het Cartier in een anoniemen brief mede, waardoor diens vertrouwen in zijn vrouw vernietigd wordt en in zijn brein de ergste verdenkingen ontstaan. De door dit alles ontstane spanning komt niet lang daarna op tragische wijze tot een uitbarsting. De admiraliteit in Bizerte •wordt op de hoogte gebracht van Sarak's handelingen en het gebruik, dat deze van zijn jacht ..Nitchevo" maakt. Cartier krijgt de opdracht de „Nitchevo" op te sporen en in beslag te nemen. Hij slaagt er in de „Nitchevo" aan te houden, maar nauwelijks is hij, na de lading te hebben onderzocht en het schip gesommeerd te hebben om in begeleiding van de „Neptunus" nara Bizerte op te stoomen, weer aan boord van zijn onderzeeër teruggekeerd, of het jacht opent het vuur, dat door de „Neptunus" onmid dellijk beantwoord wordt. Het jacht wordt in den grond geboord, doch niet dan nadat het er in geslaagd is de „Neptunus" zoo danig te raken, dat de machines, met be hulp waarvan de onderzeeër in staat is van onder de oppervlakte van het water weer naar boven te komen, vernietigd zijn. Tot ontzetting van de geheele bemanning daalt de onderzeeër steeds verder, tot hij eindelijk 50 Meter onder den zeespiegel, op den bodem van de zee komt stil te lig gen. De positie van de bemanning is ho peloos. tenzij de plaats waar de „Neptu nus" gezonken is, wordt ontdekt door be hulp van de telefoonboei, die onmiddellijk van het schip is losgemaakt en nu aan de oppervlakte drijft. Diep onder den waterspiegel speelt zich thans een der meest tragische menschelijke conflicten af. Steeds grooter wordt de spanning, tot het ondragelijke toe, totdat tenslotte ook hier een gelukkige redding het einde brengt „VRIJSPRAAKLEVENS LANG" Onder den Franschen titel „Un maivais Gargon" is door Jean Boyer een A.C.E.- film der Ufa vervaardigd met muziek van Georges van Parijs. Danielle Darrieux en Henry Garat spelen hierin de hoofdrollen. Mr. Jacqueline Serval, een charmante jongedame, promoveert cum-laude in de rechten. Ze wil advocate worden. Doch haar vader heeft andere plannen. Hij wil, dat ze trouwt en wel met een der zonen van Feutrier, gouverneur van een der over- zeesche gewesten, die met verlof naar Pa rijs overkomt. Jacqueline wil daar echter niets van weten. Tenslotte doet haar vader een voorstel: ze moet binnen achttien maanden haar eerste pleidooi hebben ge houden, zoo niet, dan moet ze gehoorza men. Heeft ze binnen dien tijd haar eerste „zaak" te behandelen gehad, dan zal hij haar carrière als advocate niet in den weg staan. Het laat zich aanzien, dat zij het huwe lijksbootje niet zal kunnen ontloopen, als ze tenslotte toch, op het laatste nippertje, een verdediging krygt toegewezen. Zij geeft zich hier echter met een dermate groote energie aan, dat de officier van justitie den verdachte vrijlaat. Vanwege de vermoeien de bezoeken van de advocate. Zij heeft dus vrijspraak bewerkstelligd.... maar nog geen pleidooi gehouden. De ontslagen gevangene Pierre Mes- nard of Piet-de-Wittand is niet erg dank baar. Wat geeft hij om z'n vrijheid, zonder v/erk! Jacqueline bezorgt hem werk en wel bij zichzelf. Eerst als huisknecht, daarna als chauffeur. Hij steelt een auto en een ringvoor Jacqueline en drijft haar tot wanhoop. Doch die wanhoop verkeert in sympathie en die sympathie op haar beurt in genegenheid en die genegenheid in lief de. Dan komt de heer Serval met den gou- Een bijzonder filmwerk van Fritz Lang is zijn „Furie". In deze film (oorspronkelijk getiteld Massa-justitie) heeft Fritz Lang (de schep per van De Nibelungen, Het testament van dr. Mabuse, „M", Liliom etc.) een uiterst belangwekkende en huiverend-actueele stof gekozen, doch hij heeft er een beklemmend en brandend betoog van gemaakt met een zoo onfeilbaren kijk op de menschelijke en sociale kanten van zijn onderwerp, dat men geneigd is zijn verbazing te verdeelen over een zoo gave en doeltreffende verbeelding en over het feit, dat het den vreemdeling Lang mogelijk en geoorlpofd was deze felle aanklacht van het Amerikaansche volk zoo fel en waardig tevens te formuleeren. Want deze film is een regelrechte aanval op de lynchwoede der Amerikanen, die tot dus ver om de drie dagen een evenmensch schuldig of onschuldig het leven heeft ge kost. De aanklacht is doorleefd tot in alle détails en lijdt nergens aan de schraalte, die de gelegenheidsfilms, niet het minst de sociale films, doorgaans kenmerken. De inhoud is in grove trekken als volgt: een jongeman en een meisje zien hun hu welijksplannen langzaam maar zeker ver- loopen. Tot er opleving komt in de voor uitzichten en de jongeman zich naar het verre stadje spoedt, waar zijn meisje woont. Op dit oogenblik van kentering grijpt het noodlot in. Joe Wilson, de jongeman, wordt onderweg gearresteerd, verdacht van kid- verneurszoon. Er is een ontvangst, waarbij zij aan hem zal worden voorgesteld. De jongste zoon blijkt niet de snuggerste, maar dan komt er nog een zoon. En de oudste blijktPierre Mesnard. Het geheel blijkt een in scène gezet geval. Pierre is geen boef, hij heeft niet gestolen en heeft geen gemeene vrienden. Mijnheer Serval had z'n zin, want voor hèm wilde Jacqueline haar carrière wel opofferen.... Het is een charmante Fransche film, een vlot gespeelde kluchtige comedie, een amu sementsfilm, welke het ongetwijfeld zal doen. napping. Hij' is onschuldig, doch de bevol king van het stadje Strand, waar hij ge vangen zit, raakt in een roes van wraak. De furie der lynchjustitie breekt los. Men bestormt de gevangenis en steekt haar in brand. Eenige dagen later wordt de ware dader gepakt en deze bekent. En in Strand zwijgt men maar liefst over het verleden. Doch een vertegenwoordiger van het Openbaar Ministerie neemt de zaak op en roept 22 bewoners van Strand voor den rechter. In het geheim wordt deze aanklacht geleid door Wilson zelf, die zich schuil houdt bij zijn twee broers. Dezen echter kunnen de spanning niet langer verdragen en meenen onrecht te doen door 22 menschen naar de galg te sturen voor een moord, dien zij niet begingen. Joe breekt dan met zijn broer en zijn verloofde en wil alleen verder gaan. Maar op een nachtelijke dwaaltocht door de stad komt hij tot andere gedachten en hij verschijnt den volgenden dag in de recht zaal om zijn slachtoffers te redden en de lynchfurie aan te klagen. De kracht van het betoog van deze film ligt in honderden détails, schreef onlangs de „Tijd". Er zijn oogenblikken, waarin de waanzin over het doek vlaagt. De wissel werking tusschen de beelden der wraak- lustige menigte en van den wanhopigen ge vangene is soms van een aangrijpende kracht en alweer zijn het de kleine, schijn baar onbelangrijke dingen, die den adem aan het betoog vinden. Zulk een détail is b.v. het hondje van den gevangene, dat op het critieke moment, wanneer de menigte voor de celdeur samenstroomt, tusschen de tralies naar binnen trippelt als eenige vriend van een ten doode gedoemd man, die het beestje in de armen neemt en het toefluistert: „Het ziet er slecht voor ons uit". Een ander aandoenlijk détail is de sen- timenteele song, door een negerin gezon gen in de nabijheid van de kamer van het meisje, als dit haar raam opendoet en de klanken van het lied als het ware komen preludeeren op de verschrikking van straks. Dat Lang juist een negerin uitkoos! Het sterkste deel van de film is echter de laatste, derde episode. Na een bijna sloom begin, waarin niettemin het lange wachten van twee eenvoudige, brave men schen voelbaar wordt en na de bewogen fa taliteit van het tweede deel, dat twee on schuldige menschen tot den dood toe on gelukkig maakt, schijnbaar zonder eenige kans op uitzicht, breekt het hartstochtelij ke, bevrijdende derde deel los. Joe volgt in zijn schuilhoek het verloop der rechts zitting: de pleidooien, de verhooren, de valsche getuigenissen. De aanklachten te gen deze „beschaving" stapelen zich op. Maar dan komt het meisje aan de beurt en zij vertelt tot in détails, hoe zij wachtte op haar verloofde. Een aandoenlijk verhaal, dat Joe niet langer kan aanhooren, dat ook wij, toeschouwers, nauwelijks verdragen en dat Fritz Lang dan ook met geraffineerd begrip afbreekt en in de stilte laat ver gaan: een ongemeen knap stuk film, ge luidsfilm zelfs, waarin de stilte een diepte verkrijgt als we zel/len of nooit hebben er varen. Dit derde deel munt bovendien nog uit door een psychologisch uitstekende onder breking der diverse rechtszittingen, waar- tusschen door de film zich bezig houdt met den held van het drama. Hij slentert langs de straat, vertoeft even vóór een étalage, waar een huwelijksuitzet herinneringen wakker roept aan zijn droomen van vroe ger. Dan wil hij de roes van een druk café opzoeken, gaat af op de rumoerige klanken van een jazzband in een bar, stoot de deur open en staat in de sinistere ver latenheid van een leeg café, waar de stoe len al op de tafels staan eri de neger-bar man de rumoerige radio afzet en een ter gende stilte in de miezerige ruimte staat. Een onpeilbare leegheid in den zwerver! Meer dood dan levend is zijn hart en hier begint de ommekeer naar de verlossende daad: zijn verschijnen voor den rechter. Het zou te ver voeren op alle fragmen ten, die het verdienen, den nadruk te leg gen. Laten we volstaan met volwassenen, die een uitnemende film willen zien, aan te sporen Massa-justitie waar te nemen. Om te besluiten zij er nog even op ge wezen, hoe ook uit deze film weer blijkt, dat een goed werk slechts ontstaan kan uit de synthese van een welgekozen stof en een daaruit voortspruitenden vorm, die de wet ten der filmkunst erkent. Dat deze film een goede sociale film is, dankt zij aan het feit, dat zij aan een goed onderwerp een waardigen vorm gaf. N.V. FILMAFDEELING K.S.A. Dezer dagen is wederom in een groot aantal verspreid de smalfilmlijst van de N.V. Filmafdeeling der K.S.A. te Leiden, welke lijst ook dit jaar belangrijk is uit gebreid. Bij de sprekende film treffen we een viertal smalfilms aan van den Franschen cineast Robert Alexandre n.l. La Vie Mo- nastère, Lourdes, Priesterwijding en Cloitrêes, welke laatste film zeer binnen kort zal worden vertoond onder den Hol- landschen titel „Heilige Banden". Zijne Heiligheid den Paus heeft de ver diensten van dezen cineast erkend en hem de medaille Bene Merenti verleend als blijk van waardeering van zijn enscèneering van religieus en zedelijk waardevolle films. Verder dient vermelding dat de N.V. Filmafdeeling K.S.A., welke den zakelij- ken vorm eener N.V. alleen' heeft aangeno men om het gestelde ideëele doel beter te kunnen bereiken, door de Katholieke Film Actie erkend is en het praedicaat „Aange sloten bij de Katholieke Film Actie" heeft ontvangen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10