DE RIJKSPARTIJDAG TE NEURENBERG Proclamatie van Hitier DE STRIJD IN CHINA De Middellandsehe Zee conferentie BUITENLAND WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 PE RIJKSKANSELIER OVER CULTUUR EN KUNST DU1TSCHLAND STABIEL TEMIDDEN VAN DEN CHAOS. Het koloniale probleem opnieuw gesteld. Op den rijkspartijdag te Neurenberg heeft gouwleider Wagner gisteren een pro clamatie van Hitier voorgelezen, waarin de rijkskanselier als drieërlei taak van het partij-congres aangaf: lo. const a teer en wat door de beweging, door haar arbeid is gepresteerd, aan plan nen is verwezenlijkt, en welke doeleinden aldus werden bereikt; 2o. de taken en het werk voor de naaste en meer verwijderde toekomst bekend maken, en 3o. de partijgenooten in de eerste plaats en verder het geheele volk doordringen zoo- wel van de denkbeelden als van de orga nisatie-beginselen van onze beweging. Wie ziet thans nog niet, aldus de procla matie, dat wij ons midden in een strijd be vinden, waarin het niet om grensproblemen tusschen volken en staten, maar om het be houd of de vernietiging der maatschappij en der cultuur gaat? Op elk gebied, maat schappelijk, sociaal, politiek, cultureel, ma ken wij een geweldigen ommekeer mee. Als Duitschland te midden van deze on rust evenals het met Duitschland bevrien de Italië als veilige en stabiele toevlucht kan gelden, dan komt dat, omdat het nat. socialisme zelf den weg naar een maat schappelijke revolutie heeft bestreden. Zonder de bestaande orde eerst met ge weld te vernietigen hebben wij getracht langs den weg van een gedisciplineerde regeneratie tot een nieuwen maatschappe- lijken opbouw te komen. Een feit is thans, dat Duitschland zijn moeilijkste sociale problemen geheel heeft opgelost: er bestaat in ons land geen werkelijke werkloos heid meer. In tegendeel: op tallooze gebieden is reeds gebrek aan werk krachten, vooral aan geschoolde krachten. Wij kunnen met de resultaten van ons werk tevreden zijn, daar wij er in geslaagd zijn, niet alleen de loonen maar ook de prij zen nagenoeg volkomen stabiel te houden. Het nat.-socialisme heeft voorts getracht de levensvoorwaarden te verbeteren. Het werk van Arbeidsfront, Winterhulp werk, Volkswelvaart en „Kraft durch Freude" vormt de geweldigste prestatie op dit ge bied in de geschiedenis. Wat het bolsjewisme hiertegenover kan stellen is eenvoudig belachelijk. Wat de economische wereldcrisis betreft, ik heb steeds betoogd, aldus Hitier, dat deze niet langs internationalen weg kan worden opgelost, maar dat elk land afzonderlijk zijn economisch leven in orde moet bren gen. Evenals overal eld^is geldt ook hier, dat waar een wil is, ook een weg is. De wil van den nat.-soc. staat nu om de economische grondslagen van de natie te verzekeren is het scherpst uitgedrukt in het besluit, dat u hier verleden jaar is ver kondigd: De natie in een beperkten tijd op een reeks gebieden, waarvan haar leven afhangt, onafhankelijk te maken van de willekeur of de onzekerheden van het bui tenland. „Overigens bestaat er in onze economie slechts één enkel vraagstuk", aldus ging de Führer verder, „en dit vraagstuk vervult ons sedert jaren voortdurend met zorg: de moeilijkheid van onze voedselvoorziening. Het gebied, waarop de Duitschers leven, is zonder aanvulling met koloniën te klein om een ongestoorde, zekere, duurzame voe ding van ons volk te garandeeren. Het is een op den duur niet te verdragen gedachte van jaar tot jaar van het toeval van een goeden of slechten oogst afhankelijk te zijn. Derhalve is de eisch inzake tot het rijk behoorend koloniaal bezit gebaseerd op onzen economischen nood en is de houding van de an dere mogendheden tegenover dezen eisch onbegrijpelijk. Wij zijn overtuigd, dat met name op eco nomisch gebied de partij genooten en alle waarachtige nationaal-socialisten tot hoog- sten plicht hebben de leiding des rijks blindelings te vertrouwen en met haar be sluiten of zelfs haar verzoeken onmiddel lijk rekening te houden. Want wij hebben een zwaarder strijd te voeren dan anderen: 173 menschen per vierkanten kilometer zijn moeilijker te voeden dan 11 of 12. Dit won der kan slechts geschieden bij de uiterste discipline der geheele volksgemeenschap. Wij kunnen ons niet de weelde veroorloo- ven, dat op dit gebied ieder zijn eigen weg gaat. Drie dingen wil ik hier als slot van een hoofdstuk der Duitsche geschiedenis con- stateeren: lo. het verdrag van Versailles is dood; 2o. Duitschland is vrij; 3o. de waarborg voor onze vrijheid is onze eigen weermacht. Als de nat. soc. regeering niets anders had gedaan, zou zij reeds een roemrijk blad aan de geschiedenis hebben toegevoegd: een „dictaat" hebben wij binnen vijf jaar opzy geschoven, een nieuwe weermacht binnen vier jaar opgebouwd. Daarbij echter staat Duitschland niet geïsoleerd, maar is het door een nauwe vriendschap verbonden met machtige staten. De natuurlijke belangengemeenschap tus schen het nat.-soc. Duitschland en het fas cistische 'Italië is de laatste maanden steeds meer en meer gebleken te zijn een element van beveiliging van Europa tegen den chaotischen waanzin. Het zal in de toe komst niet mogelijk zijn, waar ook, met ne- geeren van deze wilsgemeenschap, eenvou dig tot de orde van den dag over te gaan. Onze overeenkomst met Japan heeft het zelfde doel: schouder aan schouder te staan bij het afweren van een aanval op de be schaafde wereld, welke heden in Spanje, morgen in het Oosten en overmorgen wel licht elders kan plaats grijpen. In ons allen leeft de sterke hoop, dat ook de andere machten de teekenen van den tijd zullen verstaan tot versterking van dit front van het gezonde verstand en om de bescher ming van den vrede en de cultuur. HITLER OVER DE CULTUUR. Kunst en wereldbeschouwing. Op het cultuurcongres van den Rijkspar tijdag, heeft Adolf Hiler gisteren een groo- te rede gehouden over cultuur en kunst. O.a. besprak Hitier de verhouding tus schen wereldopvatting en kunst, waarbij hij uiteenzete, dat men de antieke kunst niet kan afwijzen, omdat zij heidensch is en intusschen een Christelijke wereld is ontstaan, evenals het onmogelijk is een Christelijke kunst af te wijzen, omdat ve len intusschen ook tegenover haar niet meer staan in volle overeenstemming. Het groote kunstwerk draagt een absolute waarde in zichzelf, die niet gemeten kan worden met den maatstaf van een door den tijd bepaalde opvatting. Onder kunst- waardeering wil Hitier dan ook verstaan het eerbiedig respect voor alle oprechte groote werken van het verleden. Voortgaande besprak Hitier de moeilijk heid, die zich voordoet met wat hij noem de het twijfelachtig maakwerk der z.g. mo derne kunst, waarvan geen vijf procent een plaats had kunnen vinden in het kunst bezit van het Duitsche volk zonder een naar politiek en wereldopvatting georiën teerde propaganda. Het is een heilige plicht eener politieke leiding, het nationale cul tuurbezit vafl deze werken te zuiveren. Verder sprak Hitler over de geweldige bouwwerken van het nieuwe Duitschland, die naar zijn zeggen, eeuwig moeten zijn, omdat de nationaal-socialisten, voorzoover in menschelijke maten kan worden gere kend, aan de eeuwigheid van hun Rijk ge- looven. Deze bouwwerken zullen de bur gers van het Duitsche volk vol doen zijn van een oneindig zelfbewustzijn, in het besef Duitscher te zijn. Rosenberg krijgt de prijs voor kunst en wetenschap. De Duitsche nationale prijs voor kunst en wetenschap is aan Alfred Rosenberg toegekend. Minister Goebbels zeide bij deze prijsuitreiking: „Als de eerhte onder de levenden heeft Hitier den Duitsche na- tionalen prijs verleend aan partijgenoot Al fred Rosenberg. Alferd Rosenberg heeft in zijn werken op de voortreffelijkste wijze de wereldopvatting van het nationaal-so- cialisme wetenschappelijk en intuïtief hel pen grondvesten en vestigen. JAPAN MELDT SUCCESSEN. De strijd ten Oosten van Sjanghai Het algemeene offensief, dat de Japan- sche strijdkrachten gisterenmorgen tegen de Chineesche troepen aan het Oostelijk front van Sjanghai hebben ingezet, heeft een voor de Japanneezen gunstig verloop. De Japansche troepen staan thans op nog geen kilometer afstand van de universi teit van Sjanghai. De Japansche strijd krachten vielen de Chineesche troepen vanuit het Noorden en het Zuiden aan, d. w. z. vanuit Woesoeng en Jangtsepoe. De Japanneezen verklaren, dat hun strijdkrachten, die vanuit Pausjan en Lo- tien oprukken, zich met elkaar vereenigd hebben. Volgens onbevestigde berichten zouden de Japanneezen ook het eiland Hainan be zet hebben. De Japanneezen melden, dat hun oorlogsschepen de forten Tsjekosan en Pauan aan den mond van de Parelri vier, ten Westen van Hongkong, bescho ten hebben. Hevige gevechten ten Westen van Peking. Naar gemeld wordt, spelen zich op 50 k.m. ten Westen van Peking verwoede ge vechten af. Gesteund door het vuur van de zware artillerie en de luchtmacht, heb ben de Japanneezen een aanval gedaan op de Chineesche divisies, die zich boven in de bergen verschanst hebben. De Chineezen verklaren, dat zij in den nacht met goed gevolg een tegenaanval hebben ondernomen, waardoor de Japan neezen met zware verliezen moesten te rugtrekken. De Japanneezen geven trou wens toe, dat hun verliezen aanzienlijk zijn. Het front in Noord-China strekt zich thans uit over een afstand van meer dan 350 km. van Masjang, ten Zuiden van Tientsin, tot Jangkau, in het N.O. van Sjansi. Russen brengen Japansche visschers- schepen op. Uit Sjeisjin op Korea wordt aan het Ja pansche telegraafagentschap Domei ge meld: De Sovjet-Russische autoriteiten zijn overgegaan tot inbeslagneming van acht Japansche visschersschepen op 7 Septem ber in volle zee buiten de baai van Possiet ten Zuiden van Wladiwostock. Het totaal aantal Japansche schepen, dat door de Sovjets in beslag is genomen, bedraagt thans 28. Een Russische torpedojager kruist buiten de baai van Possiet, maar de „Hayoeko Maroe", toebehoorende aan de provinciale regeering van Hokoedo (Noord Korea) is er in geslaagd vijf Ja pansche visscherschepen, die door de Sov jets in beslag waren genomen, te be vrijden. De „Hayoeko Maroe" bevindt zich thans in de nabijheid van het Russische patrouillevaartuig. DE HOUDING VAN DUITSCHLAND EN ITALIë. Nog geen definitieve antwoorden. De laatste inlichtingen van gisteravond wijzen er op, dat Italië en Duitschland op de conferentie te Nyon vertegenwoordigd zullen zijn. Uit Rome of Berlijn is geen enkel verzoek om uitstel van de conferen tie binnengekomen. Minister Eden zal op de conferentie waar schijnlijk verklaren, dat met het oog op den onduldbaren toestand, vertraging niet mo gelijk is, en dat de besluiten der conferen tie met zoo weinig mogelijk verlies van tijd moeten worden toegepast. Het is mogelijk, dat een termijn van ten hoogste acht dagen wordt gesteld om tot overeenstemming te geraken. Uit Rome meldt Havas, dat ten aanzien van de uitnoodiging voor de Middelland sehe Zeeconferentie en de Sovjet-Russische nota van officieuze zijde verklaard wordt, dat het voor Italië moeilijk is, „aan dezelf de tafel plaats te nemen als de beschuldi ger". Echter, zoo verklaart men, wordt de uitnoodiging met den besten wil onder de oogen gezien, d.w.z. dat men nagaat of het, ondanks de gebeurtenissen, mogelijk is, er gevolg aan te geven. Italië heeft nog geen besluit genomen, en zal dit in overleg met Berlijn doen. Ten aanzien van de ontworpen Middel landsehe Zeeconferentie schrijft de „Deut sche Diplomatisch Politische Korrespon- denz" o.a.: Men kan zich niet aan den indruk ont trekken, dat het voorstel voor de conferen tie rijkelijk laat komt en ook de doelstel ling der conferentie is op het oogenblik nog niet zoo duidelijk te overzien, dat niet eerst een nauwkeurige bestudeering van het ge heele problemen-complex op haar plaats zou lijken. Dit alles verhindert echter niet, dat iedere poging om de misstanden en ge varen in de Middellandsehe Zee op te hef fen, behoorlijke aandacht zou vinden bij alle regeeringen, die den vrede willen hand haven. De D.D.P.K. bespreekt dan verder de Russische nota aan Rome en concludeert, dat alle cultuurvolkeren rekening moeten houden met de voqr den vrede van den kant van Rusland dreigende gevaren. Moskou aanvaardt de uitnoodiging. In een communiqué wordt gemeld, dat in antwoord op de uitnoodiging van de Fran- sche en Britsche regeering 'de URSS aan vaard heeft deel te nemen aan de voorge stelde Middellandsehe Zee-conferentie. Het telegraafagentschap der Sovjet-Unie meldt, dat de Sovjet-regeering haar ambas sadeur te Rome opdracht heeft gegeven te verklaren, dat zij het Italiaansch antwoord op de Sovjet-Russische nota onbevredigend beschouwt en haar beschuldigingen hand haaft DE STRIJD IN ASTURIë. Geestelijken te Llanes ter dood gebracht. Door de bezetting van Llanes, zijn de troepen thans meester van een tiental we gen, die tot in de provincie Asturië loopen. Te Llanes hebben de aanhangers der re- geermg de geestelijken en de leden van fa milies, die als verdacht beschouwd werden, ter dood gebracht. Toen de rechtschen de stad binnentrokken vonden zij op een punt tientallen lijken van slachtoffers, die nog niet begraven waren. Nabij Cerro del Aguila, ten N.W. van Ma drid hebben de troepen van Franco de re- geeringstroepen aangevallen, doch zij stie ten op krachtigen tegenstand, die hen noop te, naar hun uitgangsstellingen terug te keeren. Ook in den sector van Avila hebben de rechtschen een aanval gedaan om te trachten den ring om Las Novas del Mar ques te breken. Deze poging mislukte even eens. Uit Perpignan wordt gemeld, dat een honderdtal uit Catalonië afkomstige Span jaarden op Fransch grondgebied is aange komen. Zij hebben verzocht, in het leger van Franco te mogen dienen. Een tiental heeft vergunning verkregen in Frankrijk te blijven, in een ver van de grens gelegen departement. BELGIE Buitengewone Parlements- zitting VAN ZEELAND VERDEDIGT ZICH. Zijn handelingen inzake de Nationale Bank. Gisteren is de aangekondigde buitenge wone zitting van het Belgische parlement gehouden tot het aanhooren van de uiteen zettingen van den premier v. Zeeland en van den minister van financiën De Man in zake de befaamde geschiedenis met de Na tionale Bank. In verband met de moge lijkheid van incidenten was in de omge ving van het Parlementsgebouw veel poli tie en gendarmerie geconcentreerd, hoewel geen betoogers te bekennen waren. Na de opening der zitting kreeg minis ter-president Van Zeeland het woord. Zijn rede duurde ongeveer 'n uur en werd, hoe wel hij er vermoeid uitzag, toch met vry krachtige stem voorgedragen. Aan de hand van cijfers en documenten, aangehaald in een verslag, gereed ge maakt door den huidigen minister van Fi nanciën ten behoeve van de regeering, zet te de heer Van Zeeland het bezoldigings systeem van de directie van de Nationale Bank van België uiteen. Dit systeem was van kracht sedert 1927. Het komt neer op het volgende: Bij het einde van 1933, voor het overlij den van de directeuren Fabri en Tilmont, werkte dit systeem van vergoeding zonder het minste bezwaar. Op dat tijdstip wer den de emolumenten geliquideerd volgens de jaarlijksche basis van: frs. 850.000 voor den president Franck, frs. 705.000 voor den vice-president en frs. 610.000 voor ieder van de twee directeuren Tilmont en Van Zeeland. Toen twee nieuwe directeuren moesten worden benoemd werd het niet billijk geacht, hun vergoeding dadelijk op het maximum te brengen. Hun emolumen ten werden dus berekend, niet volgens de basis van frs. 610.000, ihaar wel resp. van frs. 460.000 en frs. 430.000. Het is alleen maar later dat het cijfers van frs. 610:000 kon worden bereikt. Het verschil tusschen deze maximum- èn minimum-bedragen kwam in het gemeenschappelijke fonds terecht, dat dus wel degelijk het gemeen schappelijke bezit was van alle leden der directie. Uit dit fonds is het, dat de huidige mi nister-president, eerst minister zonder por tefeuille, in het Kabinet De Brockeville wat voor hem een zeer gevoelig verlies aan inkomsten tot gevolg had verschillende, hem toekomende bedragen in totaal frs. 330.000 heeft ontvangen. Hij heeft deze be dragen, naar hij verzekert, aangewend om zekere personen, die hem buiten bezwaar van 's lands schatkist bij zijn ministerieele werk behulpzaam waren, te bezoldigen. Deze bedragen heeft hij echter nimmer be schouwd als behoorende tot zijn belastbaar inkomen en dan ook bij den fiscus niet aangegeven. Hij is er van overtuigd zoo doende de fiscale wet op een verstandige wijze te hebben geïnterpreteerd. Kan men hem bewijzen, dat hy zich heeft vergist, dan zal hij dit gaarne toegeven. Zijn over gang van de Nationale Bank naar de re geering beteekende voor hem in het geheel een schadepost van ruim frs. 1.700.000. Van Zeeland besloot zijn rede met de overtuiging, dat hij toch het vertrouwen heeft van de groote meerderheid in het land. Wanneer de medewerking, welke se dert jaren tusschen u, mijne heeren leden van het „parlement en mij heeft bestaan, een einde zal nemen, dan men ik er wel van overtuigd te mogen zijn bij myn heen gaan niet alleen uw achting, maar ook uw sympathie mee te dragen. Minister de Man aan het woord. De minister van financiën, De Man, die vervolgens het woord voerde, verklaarde, dat de conclusie, die x-.it de recente gebeur tenissen getrokken moet worden, is, dat zij een schitterende bevestiging brengen, dat het parlementaire regime voortgaat be ter in staat te zijn dan welk ander regiem ook, de controle der burgers op de over heidsinstanties te verwerkelijken. Een ze kere schandaalpers zou minder lichtgeloo- vige lezers vinden, wanneer meer men schen wisten, dat het geld der belasting betalers niet op het spel staat bij de natio nale bank en dat de Staat niets heeft uit te staan met de belooning van de banklei- ders. Wanneer geen enkel land ter wereld voor consolidaties leeningen krijgt op zoo voor- deelige voorwaarden als België op dit oogenblik, is dat te danken aan het alge meen erkende feit, dat onze openbare fi nanciën gezond zijn, dat onze schatkist er schitterend voor staat, dat onze rente- markt solide is, en tevens aan een moree- len factor, welke sinds ruim een eeuw be staat en die tot uitdrukking komt in de handelstaal in de woorden: „de wissel op Brussel is goud waard" We moeten ons licht niet onder de korenmaat zetten. In tegendeel, een land als het onze toont zijn ware kracht en zijn werkelijke waardigheid door in het volle licht de verzwering door te steken, die zich kan vordoen in de gezondste organismen. Ik denk, dat mijn rapport van 26 Augustus j.l. aangetoond heeft, dat ik mij rekenschap gaf van den plicht, de waarheid te moeten zeggen zon der rekening te houden met overwegingen van persoonlijken en poliHeken aard. De Nationale Bank is geen staatsorgaan, maar een maatschappij, welker gestie uit- geofend wordt door organen, die afhanke lijk zijn van de aandeelhouders, maar die onderworpen is aan de controle van den staat. Minister De Man besloot zijn rede met te zeggen, dat het land de waarheid moet zoeken en den wil moet hebben fouten te voorkomen door hervormingen aan te bren gen in het regime, dat ze in het leven zou hebben geroepen. In de nachtzitting der Kamer eischte de communist Relecom, dat een euquête-com- missie van het parlement zou worden inge steld voor de incidenten van de Nationale Bank en de betrokkingen van deze Bank met particuliere banken. De vergadering werd nog voor midder nacht gesloten en zal hedenmiddag ge opend worden. DUITSCHLAND KATHOLIEK PRIESTER GEARRESTEERD Volgens een bericht in het Duitsche Ka tholieke Weekblad „Der Deutsche in Po len", heeft de staatspolitie te Danzig den katholieken priester Jacks van de St. Jo zefparochie in Danzig bij het verlaten van de kerk gearresteerd. Als reden voor deze arrestatie werd aangegeven dat bedoelde priester het weekblad „Der Deutsche in Polen" zou hebben gelezen en aan anderen ter hand hebben gesteld. Kapelaan Jacks is in voor arrest in het huis van bewaring ingesloten. STUDIEBEURS MOET MEN VERDIENEN DOOR FUNCTIES IN DE N.S.D.A.P. Dit geldt ook vo:or Theologanten In een verordening van den Rijksminis ter voor Onderwijs, Bernard Rust, wordt bepaald dat vanwege de beperkte midde len die ter beschikking staan, de katho lieke studenten die theologie studeeren, slechts dan in aanmerking komen voor een studiebeurs te ontvangen, wanneer zij op buitengewone wijze actief hebben deel genomen aan het werk der partij of van een harer instellingen. De duur en de vol harding waarmee deze functies werden verricht, spelen daarbij een grooten rol. Het werk voor de Winterhulp en voor de Duitschers in het buitenland alsmede de activiteit in de vakorganisatie der stu denten is natuurlijk voor allen een van zelfsprekende plicht en kan derhalve ook voor katholieke theologie-studenten niet als een verdienste worden aangemerkt. Ditzelfde geldt ook voor het vervulleypvan den Arbeidsdienstplicht en den dienst bij de Rijksweer. DE „CULTUUR" VAN „DER ARBEITSMANN" Verontwaardigng bij de Poolsche Katholieken De correspondent van de „Prager Pres- se" te Warschau seint aan zijn blad dat er in heel Polen een storm van verontwaar diging is gewekt door artikel in het Nationaal-Socialistisch Weekblad „Der Ar- beitsmann", het officieel orgaan van den Duitschen Arbeidsdienst. In bedoeld blad wordt n.l. een reproductie gepubliceerd van de Zwarte Moeder Gods van Czens- tochau, die reeds eeuwenlang in Polen ver eerd wordt. Het Nationaal Socialistisch blad schrijft dan: „Het is een dwaasheid, dat Arische menschen voor dit beeld neer knielen om dit negerwijf met Mingoolsche inslag te smeeken dat het voor hen bij God ten beste zal spreken". Wie de vroomheid van het Poolsche volk kent, zal de verontwaardiging begrij pen die zich van de openbare meening heeft meester gemaakt, toen enkele Pool sche bladen enkele merkwaardige passages uit dit schandelijke artikel publiceerden en daarbij scherpe aanvallen richtten tegen den schrijver en tegen de Nationaal-Socia- listische autoriteiten die iets dergelijks toelaten. Onder den druk van de publieke opinie heeft de Poolsche Minister van Buiten- landsche Zaken den Poolschen Gezant te Berlijn opdracht gegeven om in Berlijn op krachtdadige wijze te protesteeren. Thans deelt het Ministerie van Buitenlandsche i Zaken mee, dat van de Duitsche Legatie te Warschau bericht is ontvangen dat tegen j den schrijver van het artikel een strafzaak is aanhangig gemaakt, terwijl de redactie van de „Arbeitsmann" een ernstige beris ping heeft ontvangen. Voor de publiek opinie in Polen is de zaak daarmede nog niet van de baan. Tal van katholieke organisaties hebben beslo ten om een plechtige boete-processie naar Szenstochau te ondernemen, bij welke ge legenheid ook een protestbetooging zal worden gehouden tegen de Nationaal-So- cialistische propaganda voor het Nieuw- Heidendom. POLEN ANTISEMIETISCHE CAMPAGNE IN POOLSCHE STAD. Te Grodno, in Noord-Polen, is een maand begonnen van antisemietische propaganda en boycot, georganiseerd door de nationa listische partij. Door de stad rijden auto's i met aanplakbiljetten, waarin de Christe- lijke bevolking wordt aangeraden, niets bij Israëlieten te koopen. Jeugdige nationalis- ten in uniform houden de wacht voor de Joodsche winkels en fotografeeren de Polen, die daar inkoopen doen, om vervol gens een zwarte lijst van de „verraders" te publiceeren. De bevolking van Grodno bestaat voor bijna 80 pet. uit Joden.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6