3)e. Zcidóchxi Soii/^o/nt Om een Kind FEUILLETON ROMAN VAN NORBERT GARAI. 18) Kaynes heeft met klimmende belangstel stelling naar het betoog geluisterd. In zijn oogen ligt een glans van innerlijke bevre diging. „Het is goed, dat u dat alles eens ter sprake brengt, juffrouw Devine, want daar door dwingt u ook mij om volkomen eer lijk tegenover u te zijn. Menig ding veran dert, als men het met andere oogen be kijkt. Ik wilde zoo lang mogelijk voorko men, dat u over deze zaak zou gaan tob ben, maar nu u er zelf over begint Kijk u eens hier: u meent, dat het er hier slechts om gaat een reeds lang gezochten misdadiger met alle, ons ten dienste staan de middelen te vangen. En ik ben van oordeel, dat men het kind tegen twee fronten moet beschermen, namelijk ook te gen den pleegvader, mr. Gordon." Stom verbaasd staren de beide meisjes hem aan. De schaduw van de lanmpenkap verduis tert zijn verstandig, energiek gelaat. Slechts zyn mond en kin zijn in het gedempte licht goed zichtbaar. Onwillekeurig constateert Nicolle, dat de smalle lippen, de scherpe kin en de twee eigenzinnige plooien om de mondhoeken, een sterk, doelbewust karakter verraden, „Gaat u zelf eens na: Er is een gefortu neerd man", zegt Kaynes langzaam, alsof hij zijn eigen gedachtengang nog eens con troleert. „Deze gefortuneerde man adop teert een kind. Oogenschijnlijk, omdat hij van het meisje houdt. Het kind zal, zooals hij het zelf eenigszins pathetisch uitdrukt, de troost van zijn eenzaam en slechts door arbeid in beslag genomen leven zijn. Intus- schen heb ik echter geconstateerd, dat die zelfde man er zelfs geen oogenblik voor is teruggedeinsd om dt kind aan een groot gevaar bloot te stellen. Welnu, in dat licht bezien, lijkt het mij toch niet bijster ge loofwaardig, dat hij werkelijk van het kind houdt. Waarom heeft hij het dan ech ter geadopteerd?" „Natuurlijk slechts daarom", vliegt Kit ty op, „omdat hij van het begin af geen ander doel voor oogen heeft gehad dan den vader van het kind in zijn macht te krij gen!" ,Als de motieven voor de adoptie inder daad van zoo bedenkelijken aard zijn" Nicolle is bereid zich met haar geheele uit rusting van reeds verworven juridische ken nis te wapenen zou het toch wel zeer gewenscht zijn zoo spoedig mogelijk te trachten een en ander ongedaan te maken!" „Wij hebben den voogdijraad op dit merkwaardige geval opmerkzaam ge maakt", zegt Kaynes. „Voorloopig echter is er niets aan te doen. Wij hebben natuurlijk nog geen enkel bewijs, zoodat we eerst den loop der dingen eens zullen moeten af wachten. Slechts één ding staat vast: de man, die het kind bij u bracht, schijnt mij niet een van de domsten te zijn geweest. Bij u toch is het kind inderdaad goed ver zorgd, want als de kleine Maud ziek mocht worden, heeft zij een uitstekende verpleeg ster in miss Devine, die immers binnen kort haar arts-examen doet en als iemand het kind onrecht wil aandoen, heeft het in u, miss Osborn een flinke juridische ad- En Kaynes glimlacht voldaan Mr. Gordon. James Gordon, directeur-generaal der Estn af abrieken, stamt uit een Schotsche visschersfamilie. Op één dag verloor hij zijn vader en zijn beide broers. Een ontzettende storm, welke onverwacht de Schotsche kust teisterde en de golven van de Noordzee huizenhoog op zweepte, bracht de logger van de Gordons tot zinken. Slechts het lijk van Elmer, de jongste der beide zoons, spoelde later aan. De vader en de oudste zoon keerden nooit terug. Een nieuwsblad in Aberdeen publiceerde een bericht over het tragische lot van het visschersgezin. De redactie hield een inza meling onder haar lezers en na een week had men een bedrag van bijna 180 pond bijeen, dat aan de weduwe kon worden overhandigd. De laatste jeugdherinneringen van James Gordon met betrekking tot zijn moeder zijn die aan een bleeke, vermagerde vrouw, voor de ouderwetsche schouw zittend. Zij werpt het eene bankbiljet na het andere ir de hoog oplaaiende vlammen, daarbij on samenhangende woorden prevelend, waar van hij niets verstaat. Korten tijd later stopt een gesloten rijtuig voor de visschers- hut. Met geweld wordt de krijschende en zich wanhopig verzettende vrouw naar bui ten gesleept en in het rijtuig gedragen. Het verdriet heeft haar van het verstand be roofd. De zevenjarige James verweert zich in een hemzelf nog onduidelijk, dof gevoel van machtelooze wanhoop, hardnekkig te gen het harde lot,' dat hem zoo plotseling heeft getroffen. Hij wordt kopDifi., eesloten en „wantrou wend. De menschen, die zich, door een oprecht medelijden gedreven, zijn lot aantrekken, kunnen het door haat en afgunst ver steende hart niet meer benaderen. De jaren, die volgen, maken hem nog somberder, harder en geslotener. Hij vindt den weg tot de menschen niet meer. Hij komt bij een smid in de leer en werpt zich fanatiek op het werk, zoodat hij spoedig handiger is dan zijn leermeester. Zijn schuw, terughoudend karakter maakt hem overal onbemind. Zijn mede arbeiders, die met hem bij den smid onder een dak wonen, haten en verachten den „streber". Zwijgend verdraagt hij hun pla gerijen, want in den grond van zijn hart is hij laf, zoo laf, dat hij al spoedig het mik punt wordt van aller spotlust. Op zekeren dag wordt hij door de dorps jongens met sneeuwballen bekogeld. Een van deze projectielen bevat een zwaren steen en als hij daarmee tegen den slaap wordt getroffen, zakt James Gordon ineen, zonder een kreet van pijn, als een doode- lijk gewond dier. Dan volgt zijn opname in het ziekenhuis, waarin hij dag en nacht dof broeiend met zijn eigen gedachten bezig is. Een fanatie ke haat tegen het menschdom zet zich vast in zijn zieken geest. Weer hersteld, gaat hij met zijn metho dische hardnekkigheid zijn eigen weg. Hij werkt, leert en spaart. Dan breekt de ooi log uit. De menschen trekken door de strater juichend en zingend met wapperende vlag gen. Gordon zit als een spin in zijn web en luistert. De groote strijd is ontbrand. Hij blijft er vrij van. Zijn linker oog heeft door den sneeuwbal met den verborgen steen dus danig aan lichtsterkte ingeboet, dat hij voor den militairen dienst ongeschikt wordt verklaard. Hij weet den tijd te benutten. Goede arbeidskrachten worden zeldzaam en voor een man als hij is er veel geld te verdienen. Hij weet zich zelfstandig te ma ken door zijn chef uit de firma te verdrin gen. De wereld heeft wapens noodig. Dag en nacht wordt er gewerkt aan den loopen den band.... Hij verneemt, dat deze en gene zwaar ge wond is, gedood of vermist. Hem, den menschenhater, is het, alsof de wrekende gerechtigheid nu zijn vijanden neerslaat. Hij staat bij zijn machines als een triumfa- tor. De steenworp, die hem tegen den grond sloeg, heeft hem omhoog gedragen. Hij wordt nu overal beleefd gegroet en met respect behandeld; hij is een man van be- teekenis geworden. Doch eerst de na-oorlogsche jaren met hun ongekenden opbloei verschaffen zyn speculatief genie de juiste atmosfeer. Door en over alles heen baant hij zich zijn weg. Spoedig troont hij hoog boven allen en dan gelijkt hij een onweerstaanbaar natuur verschijnsel, dat tyranniek met het lot der menschen omspringt. Precies om acht uur 's morgens begint Danny zijn werk in de fabriek. Hij begeeft zich naar het secretariaat van den direc teur-generaal en laat zich aandienen. Gordon heeft echter den geheelen och tend belangrijke conferenties, waarbij hij niet mag worden gestoord en Danny moet dien dag nog twee maal om een onderhoud verzoeken, vóór hij eindelijk, 's middags om drie uur wordt toegelaten. (Wordt vervolgd). Bij het ernstig ongeluk In de haven van Stein (L.), waar tengevolge van het weg zakken van den kademuur een geheele transporttrein In het water verdween, werd één persoon gedood en een zwaar gewond. De plaats van het ongeluk Te Den Helder heeft Dinsdag de be- eediging plaats gehad van dertig nieuw benoemde Marine-officieren. De com mandant der Kon. Ned. Marine, vice- admiraal T. L. Kruys, neemt een der officieren den eed af Officieren ter Engelsche koopvaardij ontvangen thans aan boord van H. M. S. „President" op de Theems te Blackfriars onderricht in den verdedigings-oorlog De heer L J. Lucasse.' burgemeester van Reeuwijk, viert 10 September zijn zilveren burgemeestersjubileum Het spoorwegongeluk te Holzheim bij Neuss heeft veertien dooden geëischt. Een overzicht tijdens de opruimingswerkzaamheden op de plaats des onheils Een felle brand brak uit in groote hout-opslagplaatsen te Nantes. Drie huizen werden eveneens een prooi der vlammen. Een der leden van de reddingsbrigade vond den dood. Brandweerlieden betrijden het vuur De B. V. L. organiseerde Dinsdag te Groot Ammers een streekdag. Boven: generaal-majoor H. de longh tijdens zijn rede namens Z. Exc. minister Van Boeijen, die wegens ziekte verhinderd was aanwezig te zijn; onder: pantserwagens uit 's Hertogenbosch tijdens den rondgang over het terrein

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5