DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Esther de Boer- van Rijk overleden BINNENLAND 28ste Jaargang WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1937 No. 8822 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi| vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onz Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 93S, REDACTIE IS I GIRONUMMER 103003. POSTBUS No. U DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: S 0.50 V Prol. Veraart beschuldigt. „Diep te bejammeren is het, dat talrijke opeenvolgende regeeringen verzuimd heb ben, complexen van maatregelen te ne men, waardoor de kring van bezitters werd uitgebreid'' aldus prof. Veraart in een rede, die hij heden heeft gehou den voor den Nederlandschen Bond van huis- en grondeigenaren en bouwonder nemers. Een interessante rede, zooals reeds kan blijken uit het verslag, dat wij er in dit nummer van ons blad van op nemen. Interessant om de uiteenzetting over het eigendomsrecht; interessant om de opvatting van den hoogleeraar over ordening en publiekrechtelijke organisa tie. Wij zouden deze rede gaarne in haar geheel zien uitgegeven. Maar dan hopen we er ook in te lezen, welke concrete „complexen van maatregelen" de opeenvolgende regee ringen hadden kunnen ,en dus moe ten nemen, om den kring van bezitters bezitters van goederen, die productie middelen zijn uit te breiden. Wij zouden wel zulke „complexen van maatregelen" kunnen "opnoemen; maar durven toch daarvan niet beweren, dat deze in de achter ons liggenden tijd, in de periode, waarschijnlijk do.or prof. Ver aart bedoeld, hadden kunnen worden genomen. Wij gevoelen ons geenszins geroepen, om die „talrijke opeenvolgende regeerin gen" vrij te pleiten van plichtsverzuim, waar plichtsverzuim moet worden ge constateerd! Maar dat er in dit opzicht in dit zoo hoogst belaangrijk opzicht ernstig plichtsverzuim moet worden ge constateerd, is althans voorzoover wij hebben kunnen kennis nemen van prof. Veraart's betoogen, hier en elders door den Delftschen hoogleeraar niet aangetoond. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Men verwachtte op het partij-congres te Neurenberg een groote proclamatie van Hitier. Deze proclamatie is gisteren door gouwleider Wagner voorgelezen en heeft tot veler verrassing geen enkele verras sing gebracht. Zij was betrekkelijk kort en opmerkelijk rustig van toon en inhoud. Thans in afwijking met redevoeringen in vorige jaren, geen felle aanvallen op het bolsjewisme en de oorlog in Spanje als mede dè Duitsch-Japansche overeenkomst werden slechts met enkele woorden aan geroerd. In tegenstelling met de algemee- ne verwachting bevatte de proclamatie ook geen enkele mededeeling over de hou ding der regeering inzake den strijd met de Kerken, noch over een mogelijk com promis met het Vaticaan. Overigens is de proclamatie terug te brengen tot deze grondgedachte: „Wat is het toch goed Duitscher te zijn onder het huidige natio- naal-socialistische bewind en was is het overal elders in de wereld (behalve dan in Italië) toch een rommel en een chaos". Wij hebben er niets op tegen, dat de Duit- schers zich tevreden voelen in hun Heimat, al knaagt hun maag een weinig; wij voe len ons ook tevreden in ons eigen Holland. Intusschen hebben noch Duitschland noch Italië hun houding vastgesteld tegen over de bijeengeroepen Middellandsche Zee-conferentie. Rusland heeft de uitnoo- diging aanvaard. Gisteren heeft voorts de Belgische pre mier v. Zeeland zich tegenover het par lement verdedigd inzake het incasseeren van zekere bedragen van de Nationale Bank. Of het parlement met deze verde diging tevreden is, zal nog moeten blijken. Vandaag wordt de zitting voortgezet. MOTORRIJDER OVER DEN KOP GESLAGEN EN GEDOOD. EEN ZELDZAME EN VITALE ACTRICE. Gisteravond om half twaalf is mevrouw Esther de Boer-van Rijk in' den ouderdom van ruim 84 jaar in haar woning aan het Oosteinde te Amsterdam, na een ziekbed van enkele weken, zacht en kalm ingesla pen. Met Esther de Boer-van Rijk is een bij zonder mensch en een groot en zeldzaam actrice heengegaan, zeldzaam zelfs in Ne derland, waar ook andere tooneelmenschen langer dan vijftig jaar en tot op hoogen ouderdom hun krachten aan het tooneel zijn blijven wijden. Weinigen echter kunnen terugzien op een bijna zestigjarigen too- neelloopbaan als die van mevrouw de Boer- van Rijk. Spelend tot slechts weinige maanden voor haar toch nog bijna onver wacht overlijden, was zij ook in den fami liekring tot de laatste weken toe dezelfde vlugge, geestige vrouw gebleven, die zij de laatste tien jaren was. Een geboren actrice, door een onweer staanbare roeping gedreven naar het too neel, waar zij ondanks alle moeilijkheden op jeugdigen leeftijd kwam, van onder op begon, carrière maakte, roem oogstte en dat zij trouw bleef tot in den dood. In 1853 werd zij te Rotterdam geboren als jongste dochter van een groot gezin, dat uit traditie en vanwege de toen nog be staande vooroordeelen tegen het tooneel weinig ophad met de aspiraties van de jeug dige Etsher, die haar tooneelambities aan vankelijk dan ook slechts kon uitleven bij het dilettantentooneel, waar zij echter zoo danig boven het gemiddelde uitstak, dat zij op 19-jarigen leeftijd tijdens een dilet tanten-concours in de rol van „Mathilde of een vrouwenhart" als lid van het Rotter- damsche Dilettantengezelschap „Olympia" de verguld zilveren medaille verwierf van de Rederijkerskamer „Nut en Genoegen" te Gorinchem. In haar autobiografie „Ik kijk terug" vertelt zij, hoe zij het jaar daarop bij het werkelijke tooneel debuteerde in de in- genuerol van Laura in „Emma Berthold", bij het gezelschap van Le Gras, van Zuylen en Haspels. Bij dit gezelschap, dat toenter tijd een vooraanstaande plaats in de Neder- landsche tooneelwereld innam, doorliep zij een voortreffelijke leerschool en tal van jeugdrollen speelde zij, ten deele onder leiding van de actrice mevr. Beersman. Haar streven om vooruit te komen bracht haar eenige jaren later buiten de lands grenzen en in 1877 verbond zij zich aan het gezelschap van Victor Driessens te Ant werpen en in 1880 trad zij zelfs eenigen tijd op in het Imperial Theatre en in het Drury Lane Theatre te Londen. In 1881 trad zij in het huwelijk met den musicus Henry de Boer, die op betrekkelijk jeugdigen leeftijd stierf, nadat hij hem een dochter, Sophie, geschonken had, die later zelf de tooneelloopbaan koos. Inmiddels waren het moeilijke jaren voor Esther de Boer-van Rijk, die mede door het overlijden van haar man in het per soonlijke leven een periode van veel zor gen doormaakte, terwijl zij op het tooneel hard moest werken en de gezelschappen waaraan zij verbonden was dikwijls met tegenslagen te kampen hadden. In 1893 werkte zij mede aan de oprich ting van de Nederlandsche Tooneelvereeni- ging, waarvan zij tevens societaire werd. Het werd een periode van belangrijk werk. Geleidelijk aan was Esther de Boer-van Rijk een actrice van het eerste plan in Ne derland geworden, die in 1895 de eervolle Vannacht is in den bocht van den rijks weg te Klimmen (Zuid-Limburg) de mo torrijder J. K.> uit Heerlen, door onbeken de oorzaak tegen het trottoir en daarna tegen een hoop steenen gereden. K. sloeg over den kop en overleed spoedig daarna. Zijn duo-passagier, de J. uit Heerlen, werd licht gewond. De bekende actrice mevrouw Esther de Boer van Rijk is Dinsdagavond in den ouderdom van ruim 84 jaar over leden uitnoodiging kreeg om naar Berlijn te komen voor een optreden in het „Neues Schauspielhaus" en die in 1899 onder veel belangstelling haar zilveren tooneel jubi leum vierde als „Moeder Pierrot" in een muziekdrama van Wormser, „De verloren zoon". Omstreeks dezen tijd begon de voor het Nederlandsche toooneelleven zoo vrucht bare samenwerking van Herman Heijer- mans met de Nederlandsche Tooneelver- eeniging. In Heijermans' stukken vond me vrouw de Boer-van Rijk rollen, die haar alle gelegenheid gaven haar bijzondere ta lenten ten volle te ontplooien en die met één slag haar naam als een der grootste actrices van Nederland vestigden tot ver buiten onze grenzen, zoodat zij bij tal van gelegenheden deze rollen ook in het bui tenland vertolkte. Op 24 Dec. 1900 ging voor de eerste maal Heijermans „Op hoop van zegen", en bracht Esther de Boer-van Rijk voor de eerste maal haar creatie van Kniertje, welke tragische figuur altijd on verbrekelijk aan haar herinnering verbon den zal blijven. Kniertje was de rol, die zij het vaakst gespeeld heeft, Kniertje was de naam die zij op den duur in den volks mond ging dragen, „Kniertje-Holland" was het adres, waaronder de post trouw elke aldus verzonden voor haar bestemde brief of telegram uit welk deel van de wereld ook aan haar woning bezorgde, Kniertje was de figuur als welke vele schilders en beeldhouwers haar in den loop der jaren uitbeeldden. Toen Maurits Binger in 1918 met zijn Hollandia Film te Haarlem een poging deed om hier te lande een Nederlandsche filmindustrie te vestigen en als eerste ex periment niet minder dan „Op hoop van zegen" wilde verfilmen, had zij genoeg moed om aan dit experiment als Kniertje haar medewerking te verleenen. En toen in 1935 zich in Nederland een jonge ge luidsfilmindustrie had gevestigd verleen de zij wederom als zoodanig haar medewer king in de verfilming, die de regisseur Benno van „Op hoop van zegen" maakte. Want zoowel op het tooneel als in den huiselijken kring, die in haar drukke leven ondanks alle tooneelbeslommeringen een groote plaats innam, frappeerde zij altijd weer opnieuw door haar elegante leven digheid en door haar frischheid van geest, waardoor zij in alles, dat rondom haar ge beurde, belang bleef stellen en nooit de zoo dikwijls door ouderen gekoesterde vooroordeelen tegen nieuwe dingen had. Zoo wekte het bijna sensatie in den lande, toen bekend werd in 1923, dat zij op 70- jarigen leeftijd nog het zwemdiploma be haald had. Het is ondoenlijk en onnoodig, nauw keurig op te sommen aan welke gezel schappen zij in de volgende jaren nog ver bonden was en in welke stukken zij optrad. Belangrijk werk volbracht zij zoowel bij het Schouwtooneel onder leiding van Jan Musch en Adriaan van der Horst als bij het Vereenigd Tooneel. Successen werden ook haar genrerollen in „Tropenadel" en „Suikerfreule" van Henri van Wermeker- ken en onvergetelijk blijft haar optreden in „De medailles van de oude vrouw". Op 9 October 1923 vierde zij haar 50- jarig tooneeljubileum en in 1928 haar 55- "jarig jubileum bij het „Schouwtooneel" met een opvoering van „Moeder", een stuk van Cor Hermus. In hetzelfde jaar gewerd haar een koninklijke onderscheiding door haar benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau en een jaar daarop benoemde de koning der Belgen haar tot ridder in de Kroonorde van België. Onder zeer groote belangstelling vierde zij op 29 Juli 1933 haar tachtigsten ver jaardag en op 25 September van hetzelfde jaar in den Amsterdamschen Stadsschouw burg haar 60-jarig tooneeljub ileum. Ondanks haar hoogen leeftijd bleef zij onvermoeid en opgewekt spelen, verheugd dat zij het werk, dat haai zoo lief was, kon blijven voortzetten op een leeftijd, dat an deren tot rust gedwongen werden. Zij koes terde zich in een opgewekt familieleven in het gezin van haar dochter, waar zij mede een belangrijk aandeel had in de op voeding van haar beide kleinkinderen. En toen haar kleindochter huwde en naar Pa lestina vertrok zag zy er verleden jaar zelfs niet tegen op een reis naar Palestina te ondernemen, waarmee zij tevens vol deed aan een hartewensch, om dit land nog eens te mogen aanschouwen. Kort daarna echter, verleden jaar, werd zij ziek en was operatief ingrijpen noodig. Hoewel zij her stelde en in de afgeloopen wintermaanden zelfs weer optrad, was zij niet meer geheel de oude. Haar voornemen om in den loop van September een afscheidstournee te be ginnen heeft zij niet meer kunnen uitvoe ren. Langzaam is zy, nadat zij eenige weken geleden op het ziekbed werd geworpen, zwakker geworden en tenslotte is zij heen gegaan, waarbij het haar ongetwijfeld een groote troost is geweest, dat allen, die haar lief waren, in deze laatste dagen bij haar zijn geweest, want ook haar kleindochter, die met verlof naar Nederland is gekomen, Wijlen mevr. Esther de Boer van Rijk in haar glansrol .Kniertje" in .O» Hoop van Zegen" heeft zij voor haar verscheiden nog gezien en gesproken. Nederland verliest in haar een bijzon dere vrouw, een nobel en gaaf mensch van groot en sterk karakter, en de tooneel- kunst een begenadigd actrice van bijzon dere begaafdheid en buitengewone werk kracht, die in ons volksleven een eigen en bijzondere plaats innam. VERGIFTIGE PADDEN STOELEN GEGETEN Twee personen overleden Het gebruik van vergiftige padde stoelen heeft te Utrecht het leven ge kost aan twee personen. De student H., die de vorige week met zijn meisje en zijn aanstaande schoonmoeder, me vrouw Wimmershop, in de omgeving van Hilversum paddestoelen bijeen zocht, om deze bij een maaltijd te ge bruiken, heeft zich vermoedelijk ver gist en naast eetbare ook vergiftige exemplaren meegenomen. Na het ge bruik toch van de paddestoelen zijn alle drie ziek geworden. De moeder van het meisje is, evenals de student, aan de gevolgen bezweken. De toe stand van het meisje is ernstig. Des voedselresten zijn bacteriologisch onderzocht en het is daarbij gebleken, dat men hier zeer vermoedelijk te doen heeft met de amanita mappa, een paddenstoel, die tot de basidiomyceten of plaatjeszwam- men behoort. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS 3 pCt. NEDERLANDSCH-INDISCHE LEENING 1937 A. Zooals in onze advertenitekolommen reeds is bekend gemaakt, zal worden over gegaan tot de uitgifte van een 3 pCt. Ne- derlandsch-Indische leening ten bedrage van ƒ912.050.000.tegen een koers van uit gifte van 96% pCt. De leening, welke is vrij gesteld van cou ponbelasting, heeft een looptijd van ten hoogste 37 jaren. Te beginnen met het jaar 1938 wordt elk jaar op 1 October een aan tal schuldbewijzen tot een bedrag van ten minste 24.650.000.-, bij loting aangewezen, a pari afgelost. Geheele of gedeeltelijke conversie dan wel versterkte aflossing kan te allen tijde plaats hebben. Van het bedrag ad ƒ912.050.000,is reeds 340.846.900 geplaatst. De inschrijving kan geschieden tot op Vrijdag, 17 September 1937, van des voor middags 9 tot des namiddags 4 uur bij de in de advertentie vermelde Bankinstellin gen, benevens bij het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, met recht van voorkeur voor houders van niet-uitgelote, per 18 October 1937 aflos baar gestelde schuldbewijzen der Neder- landsch-Indische Conversieleeningen 1934 en 1934A, zoomede van de Nederlandsch- Indische leening 1934 (3de uitgifte). De betaling zal moeten geschieden op Maandag 18 October 1937, tegen in ont vangstneming van recepissen. Buitenland De rijkspartijdag te Neurenberg. (2de blad). De houding van Duitschland en Italië tegenover de Middellandsche Zeeconferen tie. (2de blad). De Japanners melden successen in Chi na. (2de blad). In de buitengewone zitting van het Bel gische parlement heeft minister-president van Zeeland een verklaring afgelegd. (2de blad). Een opstand in Paraguay. (2de blad). Binnenland De actrice mevr. Esther de BoerVan Rijk overleden. (1ste blad). Morgen-(Donderdag) middag GEEN ge legenheid tot het verkrijgen van juridische inlichtingen. BESPREKINGEN OVER LOONS- VERHOOGIN GIN DE TWENTSCHE METAALINDUSTRIE. Men schrijft ons van werknemerszijde: De vertegenwoordigers van de drie metaal bewerkersbonden hebben ten kantore van den metaalbond in 's Gravenhage gecon fereerd met de directieleden van de Hen- gelosche firma's Stork, Dikkers en Haze- meyer over het toekennen van een loons- verhooging. Door de organisatiebestuurders is be toogd, dat de huidige omstandigheden een beteekenende loonsverhooging niet alleen wettigen, maar haar zelfs noodzakelijk ma ken. Zij hebben zulk een verhooging ver dedigd en zij bepleiten voor de jeugdige werklieden een verhooging, die vroegere meer normale verhoudingen tusschen de loonen der ouderen en die der jongeren gedeeltelijk herstellen zou. Dit laatste, omdat de loonen der jongeren tijdens de crisis wel zeer sterk in de klem zijn geko men. Van werkgeverszijde is hierop geant woord, dat de toestand van de bedrijven nog zoodanig is, dat een belangrijke loons verhooging gevaar zou kunnen geven voor werkgelegenheid in de ondernemingen. Het resultaat der besprekingen is geweest, dat de werkgevers zich bereid verklaard hebben om aan de verlangens der organi saties gedeeltelijk tegemoet te komen. Nauwkeurig zal worden nagegaan, welke verhoogingen goedgekeurd kunnen worden. Op de conferentie, die Maandag 20 Sep tember zal worden gehouden, zullen de eer ste resultaten van dit onderzoek aan de or ganisatie-bestuurders worden voorgelegd. In den loop der week zullen de organisa ties met de leden vergaderen, om verslag van de besprekingen uit te brengen. NIEUWE MODERATOR VAN DE R.K. UNIVERSITEIT Het Hoogwaardig Episcopaat heeft met ingang van 19 September a.s. aan den zeer- eerw. pater C. Hoogewegen S. J. op zijn verzoek op de meest eervolle-wijze ontslag verleend als moderator der studenten aan de R.K. Universiteit te Nijmegen onder har telijk dankzegging voor de talrijke diensten gedurende tien jaar aan de katholieke stu denten bewezen en heeft met ingang van denzelfden datum in gelijke functie be noemd den zeereerw. pater R. Regout S.J. Pater Hoogeweegen is benoemd tot lee- raar aan het St. Ignatius-College te Am sterdam. SCHRIFTELIJKE CURSUSSEN K. S. A. Naar men ons bericht zullen de bekende schriftelijke cursussen van het Centraal Bureau der K.S.A. in Sociologie, Volkshuis houdkunde en Staatsinrichting ook in het komend seizoen en wel te beginnen in de maand October wederom gegeven worden. Men kan zich aanmelden bij het Centraal Bureau, Steenschuur 17, Leiden, dat des- gewenscht alle verlangde inlichtingen ver strekt.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1