DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND 28ste Jaargang DINSDAG 7 SEPTEMBER lw/ No. 8821 Ste, £dd&ehe6oii/tai/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onz Agenten 20 cent per week 2.60 per kwaftaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT J Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Een vrijwilligers-leger Het weekblad van de K.D.P., „Onze Vaan", keert zich tegen de loting als aanwijzings- middel voor den dienstplicht. Het noemt dit systeem: „Menschenloterij". Hierbij merkt de „Utrechtsche Courant" in een artikeltje „Sentiment en logica" het volgende op: „Nu van tweeën één: óf men wenscht heelemaal geen leger, en dus de vol maakte weerloosheid des lands, óf men erkent de noodzakelijkheid een er weer macht. In het laatste geval kan men van gevoelen verschillen over de uit gebreidheid daarvan. Het orgaan van de K.D.P. wil in ieder geval geen sterk leger. Indien het een tot het uiterste minimum be perkte jaarlichting verlangt, en dus slechts een gedeelte van de jaarlijk- sche schare jongelingen voor den dienst wil aangewezen zien, zal het de loting moeten aanvaarden als het eenig mid del, waardoor elke mogelijkheid van willekeur bij die aanwijzing is uitge- Af wij zing van de loting brengt rede lijkerwijs vanzelf mede: óf algemee- nen óf in het geheel geen dienstplicht. „Onze Vaan" wijst het eerste lid van het dilemma af. Durft ze het tweede ervan te aanvaarden? Wij moeten het ditmaal opnemen voor „Onze Vaan". Wij achten in dezen tijd een goed vrij willigers-leger zeker geen onmogelijkheid. Het zal duurder zijn ongetwijfeld. Maar, naar onze meening, niet slechter, dan het huidige door de loting samengestelde leger. Op een pleidooi voor een vrijwilligers leger zou men momenteel al heel weinig succes kunnen verwachten óók al van wege de daaraan verbonden onkosten! 't Is dan ook niet onze bedoeling, hier een der gelijk pleidooi te houden. Alléén willen wij hier niet laten passeeren, dat men zulk een leger, een vrijwilligers-leger, zelfs niet meer als een mogelijkheid, naar 't schijnt, ziet of wil erkennen! VRACHTAUTO IN DE LEK GEREDEN Twee Inzittenden verdronken WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN ZONDERLINGE BENOEMING. Curasao is een kolonie met overwegend katholieke bevolking. Toch kreeg het als inspecteur van het onderwijs een niet-ka- tholiek, hetgeen het Kath. School blad doet. schrijven: „Laat dr. Moller of de heer Suring nu maar niet interpelleeren over 't geval, want 's ministers antwoord is vooruit bekend. Ofwel.... er was geen Katholiek be schikbaar, of indien er ook al Katholieke sollicitanten waren, dan staken hun niet- katholieke mededingers toch torenhoog bo> ven hen uit in geschiktheid en bekwaam heid Dit is zoo ongeveer de tekst van 't offi- cieele lied, dat bij dergelijke gelegenheden pleegt gezongen te worden. Maarwie gelooft, dat er inderdaad in ons heele land geen geschikte Katho liek te vinden zou zijn voor dit inspec teursambt? Men vond altijd wel een Roomsche kracht voor het gouverneurschap van Curagao, men had met een weinig goeden wil nog veel gemakkelijker een Roomschen in specteur gevonden. De petroleummaat- schappij, die op Curagao een steeds meer overheerschende oeconomische positie in neemt, schijnt al haar best te doen om ook het geestelijk aspect van het eiland te wijzigen in „neutralen" zin. De maat schappij heeft haar eigen neutrale school gesticht, wat noodig was, omdat de maat schappij zoo goed als uitsluitend „neu traal" georiënteerde employé's uitzendt. Was deze benoeming nu misschien een on tijdige concessie aan de „neutrale" Ko ninklijke?" Vaflimargen te kwart voor tien is in de gemeente Tienhowen, nabij Ameide, een vrachtauto van den be steldienst „Reederij o;p de Lek", bij het passeeren van een andere autoi, in de Lek gereden. De vrachtauto geraakte direct ge heel onder water. Van alle kanten werd hulp gebo den, zoodat men er reeds na vijf mi nuten in slaagde, een van de inzitt- tenden, de ongeveer 39-jarigen G. de Bie uit Ameide, naar bowen te bren gen. Kunstmatige ademhaling mocht echter reeds niet meer baten. De heer de Bie was gehuwd en vader van vier kinderen. Een half uur later eerst slacjgde men er in den 18-jarigen inzittende J. de Groot uit'Nieuwpccirt boven te brengen. Kunstmatige ademhaling had ook bij dit slachoffer geen re sultaat. Vanmiddag om half een wist men nog niet met zekerheid of zich wellicht nog een derde persoon in den wagen bevindt. Bij de firma, welker eigendom de auto is, wordt hiernaar geinformeerd. De burgemeester van de gemeente Tienhoven, de heer C. W. Luyendijk, was ■dadelijk ter plaatse. Samen met dr. L. A. Donker leidde hy de hulpverleening. De vrachtauto., welke grootendeels met fruit was geladen, was op weg naar de veiling te Rotterdam. Men stelt thans pogingen in het werk de auto te lichten. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Vrijdag a.s. komt waarschijnlijk de Mid- dellandsche Zeeconferentie te Nyon bij Genève bijeen. Gelukkig niet in Genéve zelf, want dan zou Italië er niet aan kun nen meedoen. Engeland kent groote betee- kenis toe aan deze conferentie. Groot Brittannië en Frankrijk zijn4 voor nemens er een vastberaden houding aan te nemen en zullen niet toestaan, dat de taak der conferentie zal worden belemmerd door obstructionisten. Zij zijn, naar Reuter verneemt, overeen gekomen op te treden zelfs indien er slechts een meerderheid is en geen unanimiteit te hunnen gunste. Groot Brittanië en Frankrijk zijn echter van meening", dat zij zullen kunnen rekenen op den steun der regeeringen van Yoego Slavië, Turkije, Griekenland en Egypte. Het zou voor eenige regeering zeer moei lijk zijn zich te verzetten tegen maatregelen, welke bedoeld zijn om de veiligheid op de Middellandsche Zee te vergrooten. De ge zamenlijke uitnoodiging van Engeland en Frankrijk vermeldt de ondraaglijke situatie, welke geschapen is na de jongste onwettige aanvallen op de scheepvaart in de Middel landsche Zee door duikbooten en vliegtui gen, welker identiteit niet onthuld is. De bedoeling dezer conferentie zal zijn: 1. De middelen te onderzoeken om een einde te maken aan den tegenwoordigen toestand van onveiligheid op de Middel landsche Zee en 2. De strikte toepassing te verzekeren der regelen van het internationale recht ten aanzien van de zeescheepvaart. Misschien worden Nederland en Noor wegen ook uitgenoodigd. Juist op den voor-avond van de confe rentie heeft Rusland een stap ondernomen, welke leelijk roet in het eten kan gooien. Moskou heeft n.l. te Rome geprotesteerd tegen het torpedeeren van Russische sche pen en beschuldigt daarvan Italië. Moskou had beter even kunnen wachten, tot de con ferentie deze zaak aangesneden had; nu verwekt het protest maar misnoegen. In China is de toestand nog onveranderd. De tegenstand van China wordt met den dag sterker. Dat blijkt al weer uit de her overing van Paosjan door de Chineezen. China schijnt nu ook te willen overgaan tot een beroep op den Volkenbond. Dat zal wel niet zoo heel veel uithalen. BEDRIJFSTOESTAND en ARBEIDSMARKT Blijkens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek toonen de resul taten van het onderzoek naar den bedrijfs- toestand en den stand der arbeidsmarkt in het tweede kwartaal van 1937 aan, dat de bedrijvigheid in onze industrie als geheel genomen zich in opwaartsche richting be weegt. Dit was in hoofdzaak te danken aan de voortgaande opleving in verschillende industrieën van productie-middelen en vele export-bedrijven, benevens in een aantal bedrijven, welke hulpstoffen voor nijverhed, handel en verkeer vervaardi gen, hoewel de toestand in dit onderdeel van het bedrijfsleven een sterk gescha keerd karakter bleef dragen, waarbij slap te meermalen den boventoon voerde. In de industrieën, die verbruiksgoederen vervaardiggen en daarbij geheel of grooten deels op de binnenlandsche markt zijn aan gewezen, vertoonde de opleving een zwak kere tendenz. Men gevoelde hier in vele gevallen het nadeel van de nog beperkte koopkracht van onderscheidene groepen der bevolking, waarbij de in den laatsten tijd gestegen kosten van levensonderhoud soms wel als nieuwe ongunstige factor wer den genoemd. In verschillende der bedrij ven, die zich in vorige maanden in een niet onbelangrijke toeneming van werk zaamheden konden verheugen, trad meer in het bijzonder in het laatste deel van het kwartaal een zekere terugslag of stilstand der verbetering in, doordat afnemers (grossiers, kleinhandelaren, e.d.) hun groote inkoopen staakten of vermin derden wegens daaraan niet evenredige vraag van de zydé der verbruikers. Tot staan gekomen prijsstijging speelde hierin mede een rol. Overigens was vnl. in een aantal branches van de groep der. voe ding- en genotmiddelen nog steeds weinig herstel merkbaar of werkte dit zeer traag door. Daarbij kwamen vooral uit deze be drijven nog ernstige klachten over de prij zen (scherpe concurrentie) in welk ver band men mede bleef wijzen op den na- deelingen invloed van de crisisheffingen ten bate van den landbouw. Gering of nog afwezig was de verbete ring ook in commise export-bedrijven, wel ke meer dan anders hinder ondervonden van invoerbeperkingen in het buitenland. Daarentegen gaf het buiten de eigenlijke nijverheid vallende bouwbedrijf, waar de opleving mede was achtergebleven, thans over het geheel genomen vooruitgang te zien. In het overzicht, hetwelk wordt opge nomen in de ter perse zijnde aflevering van het maandschrift, kan men den gang van zaken aan de hand van verschillende indi ces (o.a. grondstoffeninvoer, in- en uitvoer van fabrikaten, werkloosheidscijfers) uit voeriger geschetst vinden dan wij het kun nen opnemen. MINISTER VAN BOEIJEN. Naar wij vernemen zal de minister van binnenlandsche zaken, de heer van Boeijen, die eenige weken geleden in het diacones- senhuis „Bronovo" werd opgenomen en die dit na enkele dagen observatie weder ver liet om een paar weken thuis rust te hou den, morgen opnieuw naar „Bronovo" gaan. In 's ministers gezondheidstoestand was namelijk geen verbetering gekomen en thans achtte de geneesheer een operatie onvermijdelijk. Deze zal zeer waarschijn lijk in de loopende week geschieden. STEUN AAN DEN TUINBOUW. De minister van Economische Zaken heeft besloten uit het Landbouw-Crisis- fonds aan hen, die als teler van gewas sen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, en op den dag der uitkee- ring geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun te verleenen tot ten hoogste f 1.300.000. STEUN VELDBOONEN OOGST 1937. De Minister van Economische Zaken heeft besloten, uit het Landbouwcrisis fonds ten behoeve van telers van veld- boonen steun te verleenen, onder voor waarde, dat de voor steun aangeboden veldboonen zijn gedenatureerd. Deze steün zal een door den regeeringscommis- saris vast te stellen bedrag niet mogen overschrijden. De steun wordt vastge steld aan de hand van de waarde der veldboonen en van een richtprijs van 9.25 Der 100 K.G. DE ZUIVELMAATREGELEN. Een mededeeling van den handel. Naar aanleiding van de berichten betref fende de wijzigingen in de heffingen op boter, oliën en vetten en margarine en de afschaffing van het menggebod, schrijft de Ned. R.K. Bond van handelaren in boter en margarine, dat gedurende de vorige week door de fabrieken nog geen marga rine tegen den verlaagden prijs werd afge leverd. Door den handel kon dus ook geen mar garine tegen verlaagden prijs worden door geleverd. Pas met ingang van gisteren, Maandag, 6 September, is dit het geval. Een der margarinefabrieken schreef b.v. d.d. 3 September aan haar afnemersdetail listen: „In verband met voorraden vermengde margarine, accijns-v erhooging enz. is het niet mogelijk gebleken, de prijsverla ging van margarine eerder te doen ingaan dan Maandag 6 September a.s. Met ingang van dien datum wordt de margarine niet meer gemengd met 10 pet. roomboter, zoodat pure margarine zal wor den geleverd tegen een prijs, welke vier cent per K.G. lager zal zijn, dan u voor heen voor het gemengde product betaalde. Dat deze verlaging niet grooter is, vindt zijn oorzaak in de verhoogde margarine accijns. Naast het hierboven genoemde pure mar garine-product zal door ons verkrijgbaar worden gesteld margarine vermengd met 15 pet. versche roomboter onder rijkscon trole. De verpakking hiervan zal voorloo- pig alleen geschieden in halfponden, on der het merkde prijs hiervan be draagt 12 ct. per K.G. boven den verlaag den margarineprijs". Tot goed begrip van dez.e zaak dient nog een mededeeling te volgen. Als in het eerste bericht verklaard wordt, dat de prijs van de door den fabrikant af te leveren margarine met 5 cent wordt ver laagd, dan wordt bedoeld, dat voortaan de prijs van de door de fabrikanten afgelever de ongemengde margarine 5 cent per K.G. lager zou kunnen zijn dan vroeger de prijs was van de door de fabrikanten afgelever de margarine met 10 pet. boter gemengd. Wil de consument derhalve van de prijs verlaging van margarine met 1 cent per pakje van een half pond profiteeren, dan moet hij nemen het nieuwe, niet met boter gemengde margarine-product. Wenscht hij boter in de margarine, wenscht hij melange, dan kan hij geen ver laging van de prijs verlangen, dan zal hij' een verhooging ten opzichte van. den ouden prijs der met 10 pet. boter gemeng de margarine moeten bewilligen. Immers, wel is door de regeering het menggebod afgeschaft, en is dus de ver plichte menging van 10' pet. boter in de margarine vervallen, maar tegelijkertijd is in het kader der crisiszuivelpolitiek om de gewenschte prijs- en af zet verhouding tusschen margarine en boter te doen blij ven bestaan de heffing op de margarine verhoogd. Terecht maakte dan ook het regeeringspersbericht geen melding van een verlaging van de heffing op margarine. Het bericht luidde, dat de heffing op mar garine zoodanig was vastgesteld, dat de prijs van de door den fabrikant af te leve ren margarine voortaan niet meer verplicht met 10 pet. boter gemengd met 5 cent werd verlaagd. Hierbij kan nog worden aangeteekend, dat de prijs van de door den fabrikant af geleverde ongemengde margarine wel met 5 cent per K.G. zou kunnen worden ver laagd, maar dat de prijs der belangrijkste fabrieken slechts met 4 cent per K.G. ver laagd is. Door den detailhandel kan dus ook de prijs slechts met 4 cent per K.G. ofwel met 1 cent per halfpondspakje ongemengde margarine worden verlaagd. Het verschil van 1 cent per K.G. komt niet terecht in de kas van den handel, maar blijft bij de margarinefabriek. Resumeerend is het dus goed te weten: dat hi de vorige week voor den handel nog geen margarine tegen den verlaagden prijs beschikbaar was, zoodat bij den han del nog geen prijsverlaging kon worden verwacht; dat de prijs voor den handel voor on- gemengde margarine slechts 4 cent per K.G. lager is geworden en niet 5 cent, zoo als mogelijk zou zijn; dat door de verhooging van de heffing op margarine in het kader der crisis zuivelpolitiek noodzakelijk deze verla ging alleen geldt voor de niet meer met boter gemengde margarine; en dat dus de consument, die melange margarine met boter wenscht, niet op de prijsverlaging kan rekenen, doch met een geringe prijsverhooging rekening zal moe ten houden. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De deelneming aan de Middelandsche Zeeconferentie. Een Russisch protest te Rome. (2de blad). China zal een beroep doen op den Vol kenbond. (2de blad). De partijdag te Neurenberg geopend. (2de blad). Binnenland Mededeelingen inzake den margnrine- prijs. (1ste blad). Instelling bedrijfsraad vertor het bctiw- bedrijf. (1ste blad). Een Scheveningsche logger heeft op de Noordzee zes opvarenden van een Engelsch watervliegtuig gered. (3de blad). Vanmorgen is te Amersfoort een inbre ker, die van zijn politiegeleide ontvluchtte, door een vrachtauto overreden en gedood. (3de blad). In de gemeente Tienhoven reed heden morgen een vrachtauto in de Lek, waarbij de twee inzittenden verdronken. (1ste blad). Sport en Wedstrijden Japan zou voornemens zijn af te zien van de organisatie der Olympische Spelen in 1940. (3de blad). DE KONINGIN IN ZEELAND. Bij de onthulling van het monument voor de Koningin-Moeder op den Dam te Mid delburg heeft de Koningin na de rede van den commissaris der Koningin als volgt gesproken: Mijnheer de Commissaris. Gaarne geef ik gevolg aan uw uitnoo diging, dit monument thans te onthullen. Met gevoelens van dankbaarheid sta ik hier jegens de bevolking van geheel Zeeland, die op zoo treffende wijze eendrachtig uiting geeft aan haar aanhankelijkheid en liefde jegens mijn geliefde moeder door de oprichting in haar midden van haar beeltenis in deze oude hoofdstad en door de aanwezigheid van zoovelen bij deze plechtigheid. Hartelijk en moederlijk heeft zij ook steeds met de Zeeuwen meegeleefd in hun lief en leed. Het feit, dat zij een plaats inneemt in hun harten, heeft onge twijfeld bijgedragen tot haar levensblij heid. Al hetgeen zij ons gaf hebben wij bij voortduring steeds noodig. Zij en haar arbeid leven voort in heden en toekomst. Alvorens de Koningin den Dam verliet, heeft zij den beeldhouwer, H. J. Etienne uit Delft en den heer A. Bosdijk, leider van het zangkoor en dichter en componist van de gezongen liederen, haar dank betuigd. Den heer Etienne verzekerde zij, dat het beeld een uitstekende gelijkenis vertoont. Vervolgens is H. M. weer door duizen den toegejuicht, naar het station gereden en met den trein van 4 uur 50 naar het Loo vertrokken. Na het vertrek van de Koningin ving het défilé langs het monument aan, waaraan ongeveer 14.000 personen hebben deelge nomen. Daarna werd de tweede uitvoering van de liederen gegeven. De dag werd met een concert op de Markt besloten. Gisteravond om half negen is de Konin gin van haar bezoek aan Zeeland per ko ninklijken trein aan het stationsemplace ment voor het paleis het Loo teruggekeerd. Langs het afgezette perron stond een groote menigte belangstellenden, die H. M. met gejuich begroette. De Koningin legde met haar gevolg den weg naar het paleis het Loo te voet af. DE K. D. P. De Kath. Democr. Partij verstrekt van een door haar gehóuden congres volgend wel zeer kort communiqué voor de pers: „De Katholiek Democratische Partij heeft Zondag te Amersfoort een buiten gewoon congres gehouden. Dit congres was zeer druk bezocht. Hoofdpunt van de agenda was een bespreking van den uit slag der Kamerverkiezing op 26 Mei j.l. en daarmede in verband het voortbestaan der partij. Met nagenoeg algemeene stemmen is tot voortbestaan der partij besloten. Een aantal voorstellen van het partijbestuur werd goedgekeurd".

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1