Mijnenvegers voor Ned. Indië. Om een Kind 3)e ÊcicbcHe (Bou/fcamt Vier mijnenvegers liggen in de haven van Vlissingen gereed om naar Ned. Oost Indiê te vertrekken. Dit vertrek zal Maandag a.s. plaats hebben Een wandelritje in warm-bekleed ge zelschap. Of de eerste kennismaking bijzonder hartelijk was? Southend-On-Sea, de bekende Engel- sche badplaats, baadt thans des avonds in een zee van licht, welke nieuwste illuminatie tot October zal worden voortgezet Z. K. H. Prins Bernhard bracht Vrijdagmiddag ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de N(ationale) L(uchtvaart) S(chool) een bezoek aan het vliegveld Ypenburg De burgeroorlog in Spanje. Vluchtelingen uit Santander bij aankomst in de haven van Bayonne Bij het bezoek van de leden der Buitenlandsche Pers- vereeniging aan de Frans Hals-tentoonstelling te Haarlem is op het graf van Frans Hals in de Groote Kerk te Haar lem een krans gelegd door den waarnemend burgemeester, den heer W. J. B. van Liemt FEUILLETON ROMAN VAN NORBERT GARAI. 9) Bij een enkel bezoek kan men ten slotte nog wel zooveel geduld bijeengaren om zwijgend, en schijnbaar belangstellend te luisteren. Maar zijn gansohe leven lang weerloos aan de attaques eener ongeloof lijke welbespraaktheid te zijn overgele verd....? Neen! Dan maar liever steno typiste! Druk beraadslagend slentern de beide meisjes door de volle winkelstraten, Maud tusschen hen in. De nieuwsgierige, heldere kinderoogen staren naar de huizen, men- schen, auto's en trams. Den eersten indruk, dien dit kleine menschenkind op dit oogen- blik van Londen krijgt, is een zoo overwel digende, dat het stom is van verbazing. „Hoor eens", zegt Nicole, „er moet iets gebeuren. Tot den herfst kunnen wij bui ten wonen, maar wat dan? We moeten im mers toch weer naar de stad terug? Op de een of andere manier moeten wij trachten geld te verdienen". Wat hebben zij al niet geprobeerd om geld te verdienen! Met uitzondering van de vijf pond, die Kitty drie weken geleden van een damestij dschrift voor twee bijdragen over „de hygiëne van de ziel" heeft ont vangen, is de dans van de beide meisjes om het gouden kalf tot dusver zonder re sultaat gebleven. „Ja, ja", meent Kitty verstrooid, „er moet iets gebeuren. Natuurlijk moet er iets ge beuren!" En plotseling als uit haar gedachten op schrikkend, zegt zij, zoo zachtjes, dat Maud het niet kan hooren: „Dat arme schaap, nu moet het weer terug naar de Marthe. Ach Nicolle, zou het kind nu niet te helpen zijn? Als wij eens met den vader spraken? Als wij hem eens vertelden dat het kind to taal vereenzaamd is! Wat zou je er van zeggen, als ik dien grooten mr. Gordon nn eens een lesje gaf over de psyche van het kind?" „Nou, misschien engageert hij je dan wel als kindermeisje", antwoordt Nicolle met een ironisch lachje. Zij zijn op den hoek van Libertystreet gekomen. Kitty zal met de kleine Maud op een bank in het nabij gelegen park wach ten, terwijl Nicolle alleen haar weg ver volgt om zich bij de Syntax Corporation als steno-typiste aan te bieden. Een oogenblik later zit zij met onge- veef vijftien andere meisjes in een kale wachtkamer, die slecht geventileerd is en naar stijfsel en muffig behang ruikt. Een uit zijn kracht gegroeide jongen voelt zich vandaag steunpilaar van de zaak. Telkens, als de bel uit de kamer van den dief klinkt vraagt hij gewichtig: „Wie volgt van de dames?" En een voor een verdwijnen de wachten de meisjes, van wie er meerdere ondervoed uitzien, in de kamer van den dief. Het on derhoud duurt gewoonlijk niet langer dan vijf minuten. Allen krijgen zij hetzelfde antwoord: „Wij zullen u dezer dagen be richten". Nu er zooveel zonder betrekking zijn is het immers niet noodig zoo snel te beslui ten. Slechts zij, die genoodzaakt zijn, uren lang in wachtkamers te antichambreeren en hun laatste stuiver te vertrammen om een armzalige kans na te jagen, slechts zij weten hoe verschrikkelijk het is deze me chanisch uitgesproken woorden te moeten aanhooren: „Wij zullen u dezer dagen berichten!" „Over een paar dagen krijg ik bericht", zegt Nicolle zonder veel optimisme, terwijl zij naast Kitty op de bank plaats neemt. „Wat ze niet allemaal van me wilden we tenIk geloof, als ik wat toebetaald had, dat zij mij dan beslist genomen zouden hebben." „Waar ben je geweest?" vraagt Maud nieuwsgierig. „Ik Ik heb met een man gespro ken" Nicole's humor wint het al weer spoedig van haar teleurstelling „die er uitzag als de schrijftafel, waar hij achter zat. Zijn gezicht leek grijs vloeipapier, zijn oogen verbleekte inkt, onder zijn neus had hij een pennenborsteltje. Zijn mond met goud geplombeerde tanden ging open en dicht als een koperen brievenweger en zijn groot, vierkant, kaal hoofd zag er uit als een slecht afgestofte inktpot". Maud heeft er geen woord van begre pen, maar daar ze Kitty hartelijk ziet lachen, sluit zij zich er gul bij aan. Het weekend-huisje aan de Theems. In den middag van den volgenden dag slentert de man, die de kleine Maud bij de beide meisjesstudenten heeft gebracht, langs den smallen boschweg, welke zich aan den linkeroever van de Theems uit steekt. Nóg werpt de zon haar stralen fel en warm over het landschap, maar weldra zal zij door een, zich langzaam naar het mid den van den hemel verplaatsende, zwart grijze wolkenbank worden bedekt. Bij een groep hooge, slanke eschdoorns blijft de man staan en van achter de hoo rnen gluurt hij ingespannen over de lage schutting, welke het weekend-huisje met den daarbij behoorende grond omgeeft. De man ontwaart de kleine blondine, die hem twee dagen geleden meer respect heeft afgedwongen door haar energiek optreden dan door haar verschijning. Zij is juist bezig eenige natte kleeding- stukken over een drooglijn te hangen, waarbij de kleine Maud haar vroolijk bab belend, de behulpzame hand biedt door de waschknijpers aan te geven. De man glimlacht tevreden, als iemand, die er van overtuigd is, zich behoorlijk van zijn taak te hebben gekweten. Wel een kwartier lang blijft hij in dezelfde houding staan, onafgebroken naai het aardige ta- freeltje in den kleinen tuin starend. Naderbij komende menschen verdrijven hem ten slotte van deze verborgen uitkijk post. Langzaam loopt hij voort, aandachtig het weekend-huis bekijkend, dat met zijn vlak dak, de lichtbruin geschilderde mu ren en de kleine met glas overdekte veran da een zindelijken, gezelligen indruk maakt. Steeds weer keert hij zich om, teneinde het huis en de omgeving nog eens in zich op te nemen en in zijn herinnering vast te leggen: de weg, die in een groote boog uit het bosch komend om de schutting heen loopt, het houten schuurtje met het spitse dak, dat een soort bootenhuis schijnt te zijn en de hooge, rechts van het huis staande linde, welks takken voor een deel over de schutting heen hangen. Na tien minuten blijft de man staan, zich verdiepend in het opschrift van een bord, dat in den tuin van een kleine villa is ge plaatst. Villa te koop of te huur. Drie kamers met serre en keuken, badka mer, kelder, bootenhuis en moestuin. Te bevragen bij G. Taylor, Greenstreet No. 7. Een uur later huurt de man deze villa, welke door den oorspronkelijken eigenaar „Boschziet" is gedoopt. Hij schijnt een bijzondere voorliefde te hebben voor de hengelsport, want den ge- heelen middag brengt hij door in een boot met een groote hoeveelheid splinternieuw vischtuig. Blijkbaar toevallig drijft de boot echter steeds in de richting van Danny's weekend huis, zoodat de man vanaf den rivier alles wat zich daaromheen afspeelt, rustig kan Kitty heeft het restant van haar spaar duitjes van het Postkantoor gehaald: 3 pond, 16 shilling. Het kost haar de grootste moeite deze 3 pond en 16 shilling tegen aanslagen van de buitenwereld te beschermen, want voor eenige cliënten van het „Adviesbureau voor Vrouwen" vormt de groote afstand geen beletsel om Kitty en Nicolle met haar zor gen te bezoeken. Daar is in de eerste plaats juffrouw Bilkins, die hemel en aarde beweegt om haar gescheiden echtgenoot er toe te bren gen de i'ëix toekomende onderhoudskosten te betalen. (Wordt vervolgdV

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9