ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1937 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE RIJKDOM IN STAD EN OMTREK. KERKNIEUWS 28ste Jaargang No. 8813 S)e £eid4eh£0ou/te!/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij ona Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad te voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. KATHOLIEK CONGRES TE DORTMUND 10 Bisschoppen en Abten op het Congres te Dortmund. DORTMUND, 26 Aug. 1937. We moeten ver in de geschiedenis van het Duitsche Katholicisme terug gaan, om ons zoo'n enthousiaste ge- loofsmanifestatie te herinneren als we hedenavond in Dortmund, bij de ope ning van het groot Katholiek Congres der Auslanddeutsche Mission hebben meegemaakt. De Reinoldus-zaal was veel te klein om alle afgevaardigden uit bijna alle landen van Europa en de overzeesche gebieden met de belangstellenden uit- Dortmund en omgeving te kunnen be vatten. Duizenden moesten worden af gewezen. Het is een manifestatie ge worden der Katholieke Duitschers, een uiting van trouw aan Kerk, Paus, Priesters en Bisschoppen, trouw ook aan het Duitsche Vaderland, zooals we nog nimmer hebben gekend. De woor den van den Aartsbisschop van Pader- born, dr. Caspar Klein, tot wiens dior cees Dortmund behoort, en die met den Aartsbisschop van Osnabruck Staats raad dr. Beraing reoht van de Bis schopsconferentie in Fulda, ter verga dering kwam, waren de Katholieken zoo uit het hart gegrepen, dat men de ontroering in de zaal kon voelen. Voor de Duitsche Katholieken die deze geloofsmanifestatie meemaakten, zijn het onvergetelijke momenten ge weest. De groote Reinolduszaal, die 800 men- schen kan bevatten, was tot in de uiterste hoeken gevuld. Witte en gele dahlia's en groene planten sierden het podium, waar boven het insigne van de Katholieke Aus landdeutsche Mission, het Kruis van het Geloof en het Anker van de Hoop, was aan gebracht. Aan de bestuurstafel hadden plaats ge nomen Aartsbisschop dr Joan Sarics van Serajewo (Joego-Slavië), Mgr. Xaver. Geyer, Bisschop in Banz; Mgr. Augustin Pacha, Bisschip van Temesvar, Mgr. Alois Scheiwiler, Bisschop van St. Gallen; Mgr. dr. Heinr. Wienken Coadjutor van Meis sen, Abt Alcuin Deutsch van St. John in Collegeville (Ver. Staten), Abt Rafaël Mo- litor van St. Joseph in Gerieve en Abt Dominicus Schelhorn van Sao Bento in Sao Paulo (Brazilië), waarbij zich tijdens de vergadering nog voegden Mgr. dr. Cas par Klein, Aartsbisschop van Paderbom en Aartsbisschop Staatsraad dr. Wilhelm Berning van Osnabruck. Allerlei soorten Ordesgeestelijken, Sae- culiere priesters, religieusen en diverse Congregaties, verpleegsters, geestelijken en leeken uit 28 verschillende landen waren hier tegenwoordig. Er waren afgevaardig den uit Argentinië, Brazilië, Canada, Elzas, België, Holland, Denemarken, Roemenië, Joego-Slavië, Ver Staten, Zweden, enz. enz. Nadat een gemengd koor het Jubilate Deo van von Thiel had gezongen, en dr. Scherer een korte begroetingsrede had uit gesproken, werd het woord verleend aan den vertegenwoordiger van den Oberbuer- gemeister van Dortmund dr. Inckman, die de congressisten verwelkomde en een over zicht gaf van de ontwikkeling van de stad Dortmund in den loop der eeuwen. Deze rede werd besloten met het zingen van het Duitsche Volkslied. Daarna gaf de pastoor der Probstei- kirche dr. Wilhelm Aufenanger een enthou siaste beschouwing over den groei van het Katholicisme in Dortmund, dat thans in haar 52 parochies 230.000 zielen telt. Te recht merkte dr. Scherer na deze rede op, dat de belangstelling in Dortmund voor dit congres zoo groot was, dat men gemakke lijk de Westfalenhalle had kunnen vullen. Vervolgens gaf dr. Scherer, de leider van de organisatie der Auslanddeutsche Mis sion uit Berlijn, een overzicht over den groei der Katholieke Pers in Amerika, die op 20 Juli van dit jaar het eeuwfeest vier de van de herdenking van de stichting van de eerste Katholieke krant in Amerika, „Der Wahrheitsfreund" die door een Duit- scher dr. Joan Martin Henny in Ohio werd opgericht. In 1900 waren er niet minder dan 61 Katholieke Duitsche dag- en week bladen in Amerika. Doch ook hier maak te de wereldoorlog slachtoffers, zoodat het aantal katholieke Duitsche kranten daar is gedaald tot 18. Dr. Scherer begroette in Direktor Valentin Peters die ter vergade ring aanwezig was de geheele katholieke Pers in de Ver. Staten. Toen deze afgevaardigde uit Amerika daarna het woord verkreeg, om het ze genrijk werk van de zielzorg onder de Duitsche landverhuizers te roemen, dankte hij den vertegenwoordiger van de stad Dortmund voor zijn gedane toezegging, dat ook in het Derde Rijk de religieuse vrijheid gehandhaafd zou blijven (storm achtig applaus). In Amerika, zoo ver volgde dr. Valentin Peter, is gevochten voor de vrijheid der pers en tenslotte zijn alle uitzonderingswetten tegen de Katho lieken afgeschaft (applaus). Toen de Bij zondere Scholen verboden waren, werd een beroep gedaan op het Opperste Ge rechtshof, dat ten slotte verklaarde dat de rechten der ouders op de Bijzondere School gehandhaafd moesten blijven (ap plaus). Spreker besloot zijn rede met den wensch dat de Katholieke geest onder de Duitschers der geheele wereld met de Duitsche volksaard behouden zou mogen blijven. Daarna zette het koor in: „Christus vincit Christus overwint" van Nuffel. Vervolgens besteeg de aartsbisschop van Serajewo dr. Joan Sarics het spreek gestoelte en herinnerde er aan hoe het oude Catholica Germania docet ook thans nog geldend was voor wat betreft de aan hankelijkheid der Duitsche Katholieken aan de Kerk. Ook thans staan de Duit sche Katholieken achter hun priesters, achter hun bisschoppen en achter den H. Vader (donderend applaus). Blijft stand vastig in uw geloof, onwrikbaar als oude Westfaalsche eiken. Heil Duitsch- land en geloofd zij Jezus Christus, be sloot de aartsbisschop van Serajewo zijn langdurig toegejuichte rede. Intusschen waren ook de bisschoppen van Paderbom en Osnabruck ter verga dering gekomen en met stormachtig „Heil"-geroep begroet. Onder groote ontroering vertelde de Aartsbisschop van Paderbom hoe zij zoo laat in Dortmund waren aangekomen. „Wij komen van de bisschopsconferentie in Fulda en wegens het groot gewicht der daar gevoerde besprekingen, konden wij niet eerder vertrekken. Als herder van dit .diocees, roep ik u allen hartelijk wel kom toe en deze woorden winnen aan beteekenis, daar ik ze mag uitspreken namens het heele Duitsche Episcopaat, dat op het graf van Sint Bonifacius te Fulda voor het welslagen van dit Congres gebeden heeft. Spreker is blij hier den vertegenwoordiger der stad Dortmund te zien. Hij ziet daarin het bewijs dat het stadsbestuur belang stelt in het weldadig werk van de Katholische Duitsche Aus- landmission en hij verzoekt dr. Inckman dezen dank aan de autoriteiten over te brengen. Naast de boortorens en schoor- steenen rijzen in deze stad vele kerkto rens wijzend ten hemel, naar het eind doel van iederen mensch. Wie trouw aan Christus blijft zal ook het vaderland ge ven wat haar toekomt. Een Christen geeft het vaderland wat haar toekomt, niet alleen vanwege zijn burgerplicht of om redenen van tactischen aard, maar ook uit godsdienstig bewustzijn vervult de Christenmensch zijn plicht jegens zijn land. Hoe zorgvuldiger wij vasthouden aan de geloofswaarheden des te offer vaardiger zullen wij zijn voor het behoud van onze nationale goederen, voor het welzijn van het vaderland en wij zullen achterwege laten alles wat de goede naam van ons vaderland zou kunnen schaden. Die na ons komen zullen wij achterlaten trouw aan Christus en trouw aan het vaderland. „Voor God en Vader land" zullen geen leege woorden voor ons zijn, maar zij zullen richting geven aan onze daden. Moge in deze ure op klinken de gelofte van trouw aan het ge loof, trouw aan het vaderland, trouw aan onze Duitsche broeders in den vreemde. (Stormachtig applaus). Het zou ons te ver voeren, wanneer wij de diepe ontroering moesten be schrijven die er onder de aanwezigen te bemerken viel, toen de diverse afgevaar digden, ieder op hun manier de groeten overbrachten van de Katholieke Duit schers uit het buitenland. Wel werd tel kens benadrukt wat speciaal de priesters en religieusen voor het behoud van de Duitsche volksaard hebben gedaan. Toen de vergadering te elf uur beslo ten werd met het lied „Christus is Ko ning" hadden de Duitsche bisschoppen nog een stormachtige ovatie in ontvangst te nemen. Het was een onvergetelijke avond.... 230 millfoen ging verloren (ii) In eén vorig aitikel hebben wij de da lingen vermeld, die het aantal vermogende ingezetenen in de velschillende gemeenten in onze streek, in de crisisjaren heeft onder gaan. Uiteraard hebben echter ook zij, die nog wel in de vermogensbelasting zijn aan geslagen, en wier bezit dus ook nu nog méér dan zestien duizend gulden bedraagt, hun vermogen in meerdere of mindere mate zien slinken. Het resultaat van de daling van het aantal gegoeden en de verkleining van ieders individueel bezit is een aanmer kelijke teruggang van het totale volksver mogen in elke gemeente. De omvang daar van blijkt uit onderstaande tabel, waarin de eerste kolom aangeeft hoeveel de aan- geslagenen in de vermogensbelasting in elke gemeente tezamen bezaten bij den aan vang van de crisis; de tweede kolom geeft het tegenwoordige gezamenlijke bezit aan terwijl de derde kolom de procentueele da ling vermeldt. Ook nu rangschikken wij de omliggende gemeenten weder in opklim mende volgorde van den teruggang. Totaal ver- - mogen in millioenen bij aanvang Vermin- v. d. crisis thans dering Leiden 105,4 80,7 23,5 pet. Omliggende gemeenten Oegstgeest 30,8 27,2 11,7 Rijnsburg 3,5 2,8 19,2 Wassenaar 274,9 213,1 22,4 Veur L.dam 5,4 4,1 23,7 Zoetermeer Zw. 7,8 5,9 24,8 Woerden 13 9,6 26,7 Bodegraven 17,1 12,3 27,8 Benthuizen 1,6 1,1 31,2 Voorschoten 13,7 9 34 Alphen aan den Rijn 28,1 18 35,8 Boskoop 13,9 8,9 35,9 Barwoutswaarder 1,3 0,8 36 Leiderdorp 3,2 2 38,7 Moercapelle 1,2 0,7 41,1 Koudekerk 2,6 1,5 43,1 Haarlemmermeer 22,5 12,8 43,2 Nieuwveen 2 1,1 44,2 Warmond 13,5 7,5 44,3 Zwammerdam 3,1 1,7 44,3 Woubrugge 4,4 2,4 45,6 Leimuiden 3,9 2 47,2 Rietveld 2,5 1,3 48,7 Voorhout 4,5 2,3 49 Hillegom 21,2 10,8 49,1 Hazerswoude 8,7 4,2 51,4 Lisse 30,4 14,5 52 Nieuwkoop 4 1,9 53,4 Zoeterwoude 10,6 4,7 55,8 Waarder 2,4 1 56,8 Noordwijk 32,2 13,7 57,2 Noordwijkerhoui 9 3,8 57,5 Ter Aar 3,6 1,4 60,7 Sassenheim 18,8 6,9 63,8 Rijnsaterwoude 1,4 0,5 64 Zevenhoven 1,6 0.6 64,8 Afzonderlijk vermelden wij: Katwijk 8,7 9,4 Vermeerdering van 7,6 pet.! Het allereerst treft bij het bezien van deze cijfers-het enorme onderlinge verschil in den teruggang van het volksvermogen in elke plaats. Laten wij Oegstgeest buiten beschouwing, dan varieert de daling tus schen 19 en 65 procent! Deze grenzen lig gen dus wel bijzonder vér uiteen. Leiden neemt met een dalingspercentage van 23,5 een goéde plaats in, hetgeen niet wegneemt, dat alleen reeds in onze stad het gezamen lijke vermogen der inwoners met meer dan vijf-en-twintig millioen gulden is gedaald. In elf gemeenten bleef niet de helft van het vermogen ge- In geheel Nederland ging het volksver mogen met 28,6 procent omlaag, in Zuid- Holland met 32,9 procent. Vergelijken wij de besproken gemeenten met deze gemid delden, dan blijken met" inbegrip van Lei den slechts acht, resp. negen gemeenten daar beneden te blijven. In de overgroote meerderheid der plaatsen in onze streek was de teruggang grooter, in sommige véél grooter. In elf gemeenten bleef zelfs niet de helft van het volksvermogen gespaard. In vier gemeenten, Ter Aar, Sas senheim, Rijnsaterwoudeen Zevenhoven overschreed de da ling zelfs de zestig procent. Slechts weinig streken in ons land moesten zulke ongunstige cijfers noteeren. Bij de z.g. bloembollengemeenten valt ook het groote verschil tusschen Hillegom en Lisse eenerzijds, en Sas senheim anderzijds op. Het verschil be draagt bijna vijftien procent! Katwijk neemt een uitzonderingspositie in. Op de cijfers afgaande zou men tot de slotsom moeten komen, dat deze gemeente geen crisis maar juist een gouden tijd ach ter den rug had. Zoo mooi is het echter niet. Maar er zijn enkele gemeenten in het land, waar men het voorheen niet zoo erg pre cies nam met het aangeven van zijn kapi taal voor de fiscus. Daaraan is een paar jaar geleden een einde gemaakt en zoo is ook in Katwijk niet het volksvermogen geste gen doch alleen maar het aan de belasting opgegeven vermogen. Waarmede wij na tuurlijk niets ten nadeele van de Katwijkers in het algemeen willen zeggen. Het totale, in onze streek gevestigde ver mogen daalde blijkens bovenstaande cij fers van 732 millioen tot 502 millioen of met 230 millioen gulden, d.w.z. met 31,4 pro cent. Dit cijfer ligt dus tusschen de rijks- en provinciale gemiddelden in. Dit is ech ter in hoofdzaak te danken aan de gunstige cijfers van Leiden, Oegstgeest en Wassenaar. Schakelen wij deze drie gemeenten uit, dan blijkt in de overige gemeenten het totale volksvermogen met 43 procent te zijn ge daald. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De opmarsch der rechtsche troepen in Noord-Spanje duurt voort (2e blad). Naar verluidt zou Engeland krachtiger maatregelen willen nemen in China (2e blad). Binnenland Te Mill en Doesburg zijn gisteren twee personen door den bliksem gedood. (4de blad). De Nederlandsche Rondvlucht 1937 (Luchtvaart, le blad). Sport en Wedstrijden Bij de interacademiale kampioenschap pen te Parijs is gisteren bij het schermen een Fransch student door een steek getrof fen en gedood. (4de blad). LEIDSCH GLAS IN LOOD BEDRIJF Goed - Goedkoop en Vlug ALLEEN Hooigracht 42, Leiden,Tel. 3671 Ook levering van alle soorten Glas Een inteiessant kijkje aan boord van het Prinselijk jacht .Plat Hein", dat hedenmiddag officieel aan het Prinsetijk Echtpaar is overgedragen LEVEND VERBRAND Verhuis-auto te Oegstgeest in vlammen Gisteravond omstreeks half tien is op den Rijksweg te Oegstgeest een gesloten ver- huisauto, toebehoorende aan H. de Bie te Rotterdam, tegen een aan de rechterzijde van den weg stilstaande truck met oplig- ger van den heer H. P. H. Rij nart te Klun- dert gereden. Onmiddellijk na de botsing vloog de aanrijdende auto in brand. De chauf feur, D. de V., uit Rotterdam, kon zich uit de auto werken, doch de naast hem zittende St. M., die in dienst was bij De Bie, kon zich niet meer uit de ca bine redden en kwam in de vlammen De aangereden auto bekwam alleen scha de aan de achterzijde. De aanrijding vindt vermoedelijk haar oorzaak in een tegenligger, die met ver blindende lichten reed, waardoor de be stuurder van den verhuisauto het kleine roode achterlicht van. den opligger niet heeft opgemerkt. De chauffeur heeft ernstige brandwonden en een beenbreuk opgeloopen. Nadat hij door dr. Hugenholtz was verbonden, is hij overgebracht naar het academisch zie kenhuis te Leiden. Het lijk van den verongelukte. M. is over gebracht naar het lijkenhuisje bij het Groene kerkje te Oegstgeest. Vermoedelijk was hij, vóór de auto in brand vloog, reeds bewusteloos geslagen door de hevige bot sing. De totaal verbrande auto is door de politie in beslag genomen. EEN DAGELIJKSCHE H. MIS IN LISSABON Voer het Sint Petrus Liefdewerk Tengevolge van de beraadslagingen der algemeene vergadering van dit jaar heèft het bestuur van het Pauselijk Liefdewerk van den H. Petrus voor de Inlandsche geestelijkheid besloten iederen dag een H. Mis vogr de weldoeners, voor de overlede nen, en voor de Inlandsche Seminaristen en Priesters te laten lezen in de kerk van den Carmel van Lisieux op het altaar waar de kostbare reliquieën van de H. Theresia van het Kindje Jezus, de Patro nes van het werk bewaard worden.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1