Buitenlandsche verwik kelingen in China De Witten rukken Santander binnen Engeland ontstemd over den aanval op zijn tront Dc „Zwarte Pijlen" en „Zwarte Vlammen' BUITENLAND VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 DE AANVAL OP DEN BRITSCHEN GEZANT. De algemeene indruk in Londen. Men is te Londen van oordeel, dat het wel aardig is, dat de Japansche autoritei ten te Sjanghai uitdrukking hebben gege ven aan hun spijt tegenover den Britschen consul ad interim over het gebeurde met den Britschen ambassadeur in China, maar, zoo doet men opmerken, Groot-Brittannië heeft de Chineesche en Japansche regeerin gen er reeds van in kennis gesteld, dat zij verantwoordelijk geacht zullen worden voor de schade of de verwondingen, die Britsche onderdanen van den kant der Chi- neezen of Japanneezen bij de vijandelijkhe den zouden kunnen oploopen. Ofschoon men aaneemt, dat de Britsche ambassadeur slechts het voorwerp is ge worden van een aanval, ten gevolge van een zuiver ongeval, moet toch ernstig blaam uitgesproken worden over het bombarde ment eener civiele auto, terwijl de staat van oorlog nog niet is verklaard. In Britsche kringen vergeet men niet, dat de Japan neezen opereeren op buitenlandsch terri torium, dat toebehoort a.an een land, waar mede zij nominaal in vrede leven en de Britsche regeering zal hiermede zonder twijfel rekening houden bij het overwe gen van de in dezen aan te nemen hou ding. Naar uit Sjanghai gemeld wordt acht men den toestand van den Britschen am bassadeur, die een onrustigen nacht heeft gehad, bevredigend. Hoewel nog niet alle gevaar is geweken, vreest men toch niet meer direct voor zijn leven. De Britsche ambassadeur was te zwak om de operatie te kunnen ondergaan, die noodig was om den kogel te verwijderen, doch men heeft hem een bloedtransfusie toegediend. De ambassadeur werd aan de ruggegraat gewond, doch de dokter ver klaart, dat de wervelkolom niet gebro ken is en dat zich geen verlamming voor doet. Omtrent den aanval, waarbij de ambas sadeur werd gewond, wordt nog gemeld, dat het gezelschap reisde in twee auto's. Plotseling verschenen twee vliegtuigen- Het gezelschap, dat gevaar vreesde, verliet de auto's en zocht dekking. Eén der vlieg tuigen daalde snel en opende het vuur met de mitrailleur, waardoor de ambassadeur werd getroffen, doordat hij zich niet snel genoeg terugtrok. Het andere vliegtuig wierp een bom in een rijstveld, waardoor een der reisg^noo- ten van den ambassadeur tijdelijk ver doofd werd. DE JAPANSCHE BLOKKADE. De Chineesche ambassadeur te Londen heeft aan de Engelsche avondbladen ver klaringen afgelegd, waarin hij zegt, dat de afkondiging van de blokkade door de Ja panneezen een nieuw bewijs vormt, dat Ja pan de volledige verovering van China ten doel heeft, ten einde zich later van deze verovering te bedienen om alle streken van den Stillen Oceaan te overheerschen. Het slecht bewapende China verdédigt zich en zal zich zoo goed het kan blijven verdedi gen, maar hoopt, dat de mogendheden geen onverschillige toeschouwers zullen blijven en hun eigen belangen zullen weten te be veiligen. Naar Reuter verneemt heeft het depar tement van buitenlandsche zaken nog gee nerlei officieele mededeelingen ontvangen omtrent het voornemen van Japan tot het invoeren van een blokkade der Chinee sche kust tusschen Sjanghai en Swatau. Wat den wettelijken kant van deze zaak betreft, wijst men er op, dat het interna tionale recht de voorwaarden bepaalt, krachtens welke een blokkade kan wor den ingesteld na een oorlogsverklaring. In het huidige geval bestaat er geen wettige staat can oorlog en kan er dus geen sprake zijn van een Britsche erken ning der blokkade, evenmin als de Brit sche regeering de herhaald afgekondigde blokkades van de Spaansche kust erkend heeft. Groot-Brittannië zal niet bij deze aange legenheid betrokken zijn, tenzij Japan het recht opeischt Britsche schepen aan te hou den en te doorzoeken, maar tot dusverre heeft Japan de Britsche regeering niet te kennen gegeven, dat het voornemens was dit te doen. De Japansche vice-admiraal Hasegawa heeft verklaard, dat de vloot, welke onder zijn bevel is geplaatst, de blokkade langs de Chineesche kust handhaaft. Tusschen de vastgestelde punten werd elk Chineesch schip aangehouden. Te Tokio werd verklaard, dat deze beslis sing wel genomen moest worden ten ge volge van de oneerlijke aanvallen van de Chineezen op de Japansche legermacht(?) In Japansche diplomatieke kringen wijst men er op, dat de blokkade alleen geldt voor Chineesche schepen. De Japansche marine zal de vreedzame handel van de buitenlandsche mogendheden eerbiedigen en men gelooft niet, dat de Japansche ma rine er toe zal overgaan de buitenland sche schepen te visiteeren Verder zal zij zich vermoedelijk er mee vergenoegen eventueele wapensmokkel ter kennis te brengen van de betrokken consulaten. HET CONSULAAT-GENERAAL DER SOVJET-UNIE TE SJANGHAI. Het telegraafagentschap der Sovjet Unie meldt uit Sjanghai, dat het consulaat-ge neraal van Japan te Sjanghai er zich giste ren bij het consulaat-generaal der Sovjet- Uniet over heeft beklaagd, dat 's nachts licht brandt in een leeg lokaal van het Sovjet-Russisoh consulaat, welk licht den Chineeschen troepen als baken dient. Het Japansche consulaat heeft gedreigd, dat, indien er opnieuw licht zou branden, het Russische consulaat door Japansche troepen zal worden gebombardeerd. Tass wijst er op, dat het consulaat der Sovjet-Unie te Sjanghai dezen stap als een uitdaging beschouwt, waartegen het krach tig heeft geprotesteerd. Overigens staat het gebied, waarop het consulaat is gevestigd, onder controle der Japansche troepen, zoo dat de Japansohe troepen voor de onaan tastbaarheid daarvan moeten zorgdragen. Ten slotte wijst het Russisch consulaat-ge neraal er op, dat niemand in het lokaal woont en dat de stap „een uitdaging is, welke ten doel heeft het Sovjet-Russische consulaat-generaal te Sjanghai te plunde ren, zooals ook te Tientsin is geschied". DE STRIJD BIJ SJANGHAI. De toestand van den strijd om Sjanghai is over het geheel ongewijzigd. In het mid delpunt van den strijd van gisteren ston den de gevechten om Lotjen. De Japannee zen hebben de landingsbasis voor hun troe pen stroomopwaarts van de Jangtse tot Lin- ho opgeschoven. Volgens Chineesche be richten hebben de Chineezen bij Paus jan den Japanneezen met succes weerstand ge boden. Ten Zuiden van Woesoeng zijn twee nieuwe Japansche af deelingen geland. Van den Oosthoek der uitgebreide nederzetting is het Japansche landingscorps naar het Noorden tot de universiteitswijk opgerukt. Het verband met het Japansche landings leger in den Woesoengsector zal wel spoe dig hersteld zijn. Waarom de Mongolen Japan helpen. Ongeveer 20.000 man Mongoolsche troe pen werken samen met detachementen van het Japansohe Kwantoengleger en hebben grootelijks bijgedragen tot de overwin ning van Nankau. De Mongolen maakten het de terugtrekkende Chineezen zeer las tig, terwijl bereden, Japansch-Mongool- sche afdeelingen, langs den spoorweg Pei- pirigSoeijoean de Chineezen den terug weg afsneden. Van Japansche zijde wordt verklaard, dat de samenwerking aan de troepen van Binnen-Mongolië met Japan het voorspel is van het bewerken van de onafhankelijk heid van BinnenMongolië met steun van Japan. De naam van dezen nieuwen staat zal zijn Mongoekwo en zij zal onder leiding staan van Prins Teh, die thans aan het hoofd van de regeering van Binnen-Mon golië staat. De Japansche autoriteiten hebben ver klaard, dat de Mongolen de meest be trouwbare bondgenooten zijn van de Ja pansohe troepen in dezen strijd. Japanneezen trekken Tsingtai binnen. Het agentschap Domei meldt: De Japanneezen zijn eergisteren Tsjing- tai binnengetrokken. Tsjingtai is een be langrijke stad, gelegen aan de spoorlijn TientsinPoekau op 45 K.M. ten Zuiden van Tientsin. Chineesch oorlogsschip in den grond geboord Uit Japansche bron te Sjanghai wordt gè- meld, dat, de Japansche marine gisteravond een Chineesch oorlogsschip de Tsjoedzji op meer dan 100 K.M. van Sjanghai op de Yangtse in den grond heeft geboord. Het Chineesche oorlogsschip had twee Japansche schepen beschoten. DE TRIOMFALE INTOCHT. Gisterochtend om halfelf rukten patrouil les van de „zwarte vlammen" en van de „zwarte pijlen" Santander binnen. Op hetzelfde moment, dat deze troepen de stad binnentrokken, richtte de brigade Navarra, die Torrelavega heeft ingenomen, zich naar Asturië, in de richting van San Vicente de La Barquera. De eerste afdeelingen van het leger van Franco rukten Santander binnen, vooraf gegaan door tanks. Hoewel geen enkel schot werd gelost, rukten de troepen in kleine groepen de nauwe straatjes voorzichtig bin nen. De afdeelingen vereenigden zich voor den triomfantelijken intocht bij de Canta- brische poort. Een Reutereorrespondent meldt uit San tander, dat de stad een zeer verarmden indruk maakt. In de winkels zijn heele- maal geen voorraden meer. Er is weliswaar r.iets verwoest, maar de straten zien er al lertreurigst en vervuild uit. In het station staan eenige verroeste locomotieven. Er groeit gras tusschen de rails. Gedurende een paar maanden heeft de stad honger geleden; vleesch was niet te krijgen; er was gebrek aan brood; alleen rijst was er voldoende. De troepen van Franco worden over het algemeen met vreugde begroet. Er waren opgewonden vrouwen, die huilden van ge luk. Er waren echter ook nog duizenden militairen van het roode leger. Over het algemeen was men verbaasd over de kracht van het nationalistische leger. Woensdagavond waren de militaire en civiele gouverneurs van Santander onder republikeinsch bewind per duikboot uit de haven vertrokken. Men schat dat meer dan 10.000 roode soldaten de stad over zee heb ben verlaten. Meer dan 80 pet. van de roode officieren konden aldus ontkomen. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn er nog 11 nationalisten uti de stad doodgeschoten. In 't geheel zijn er sinds het begin der vijandelijkheden in Santan der 1300 personen gefusilleerd door de roo- den. Dank zij de volksbeweging van Woensdag werden er 3000 gevangenen in vrijheid ge steld. De bevolking van Santander telde in Juli 1936 slechts 91.000 zielen. In verband met de komst van talrijke vluchtelingen ver blijven er thans 140.000 menschen in de stad. HET AANDEEL DER ITALIANEN. Een bizondere medewerker van de Ti mes meldt uit Santander, d.d. 24 Augustus: Het leger, dat Santander aanviel bestaat uit 30.000 man, namelijk drie Italiaansche divisies, twee divisiês uit Navarre, twee bataljons Moorsche regulares en zes of ze ven gemengd Spaansch-Moorsche eskadrons cavalerie onder commando van generaal Davila. Op een dag werd een Junkers 32 bij Reinosa neergeschoten. De piloot kon zich met zijn parachute redden. Hij bleek een Spanjaard te zijn, de eerste, die dit jaar door de regeeringsgetrouwen gevangen ge nomen kon worden. Sinds Januari van dit jaar zijn in totaal 21 piloten der nationalis ten gevangen genomen. Het waren allen buitenlanders. Te Santander is de verdee ling van nationaliteiten meer gelijk. De Russische tweedekkers worden gevlogen door Spanjaarden, de eendekkers door Rus- EEN SUCCES DER REGEERINGS- TROEPEN. Het linksche ministerie van defensie deelt mede, dat aan het Aragoneesche front de loyale troepen Villa Mayor de Gallego hebben bezet, zoodat zij Saragossa onder kanonvuur hebben. Tijdens een groot luchtgevecht nabij Saragossa hebben de regeeringstoestellen vijf vliegtuigen der rechtschen neergeschoten. DE AANVALLEN OP BRITSCHE SCHEPEN IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Reuter verneemt, dat met betrekking tot de recente aanvallen op koopvaardijschepen in de Middellandsche Zee en in het bijzon der den aanval op het Britsche ss. „Bri tish Corporal", waarvan vliegtuigen der Spaansche opstandelingen verdacht wor den, stappen -worden gedaan bij de autori teiten van Salamanca. Men meent te weten, dat men doet op merken, dat, aangezien de rechten van oorlogvoerende aan geen van de beide par tijen zijn toegekend, geen enkele aanval op een Britsch schip, het doet er weinig toe onder welke omstandigheden, gerecht vaardigd kan worden en dat. zelfs wanneer deze rechten toegekend zouden zijn, geen enkel koopvaardijschip, hetzij van een vijand, hetzij neutraal, volgens het interna tionale recht kan worden aangevallen, ten zij het niet stopt volgens een wettigen eisch of wanneer het daarna verzet biedt aan een wettig in beslag nemen. Men meent ook te weten, dat men zich het recht voor behoudt in geval van verdere aanvallen op Britsche schepen de maatregelen te nemen, die volgens de omstandigheden noodzake lijk zullen zijn. Van particuliere zijde wordt gemeld, dat he vrachtschip „Bonford", dat onder Brit sche vlag vaart, gistermorgen uit Barcelo na in den Pireaus is aangekomen. De kapi tein heeft tegenover de autoriteiten ver klaard, dat op een afstand van ongeveer 20 mijl van Barcelona zijn schip door een vliegtuig van onbekende nationaliteit is aangevallen. Het wierp vijf bommen naar het schip. De bommen ontploften zeer dicht bij het schip, zonder dat dit echter geraakt werd. Op den eersten dag van het offensief be stormden de 61e en de 6e divisie uit Na varre, met een bataljon Moorsche reguiares versterkt en onder dekking van een heftig bombardement uit de lucht en door artil lerie, de passen ten Zuidwesten van Rei nosa. De Militia vluchtte. In den pas van EI Escudo, ten Oosten van Reinosa, stuit ten de Italianen op grooter moeilijkheden, maar ook daar hadden zij succes. Zij vielen aan met twee divisies, de Flechas Negras of Zwart Pijlen, die ook bij Bilbao zijn ge bruikt, en de Llamas Negras, de Zwarte Vlammen, een divisie waarvan het laatst gehoord werd bij Guadalajara. De divisie van den 20sten Maart werd in reserve ge houden, maar kwam op het laatste oogen- blik toch in het vuur. Deze Italiaansche divisies zijn 5000 man sterk en ofschoon er bij de Zwarte Pijlen een paar Spanjaarden zijn, vormen de Spanjaarden onder deze troepen een groo- te uitzondering. De soldaten krijgen vijf peseta's per dag soldij, en in Italië krijgt hun vrouw vier lire per dag en voor elk kind nog anderhalve lire. De soldaten hebben allen een Spaansch-Italiaansch zakwoordenboekje bij zich. Aan het hoofd van de zwarte Pijlen staat de Italiaai.sche generaal Sandro Piazzoni, de leider van de Zwarte Vlammen is de Italiaansche ge neraal Bischacinti, en general Frucci heeft het commendo over de divisie van den 20sten Maart. De steun van de luchtmacht is krachtig. Het is niet precies bekend hoeveel nieuwe neerd zijn te Aguilar, maar te Villarcar- cayo staan 30 Fiat CR 32 gevlechtsvlieg- tuigen. De bombardementsvliegtuigen hebben him basis te Burgos, waar er 25 zijn, M Logrono; het zijn vrijwel alle Duitsche machines. De luchtmacht .van de insurgenten had weinig weerstand te overwinnen bij de artillerie van de regeeringsgetrouwen en kon het geschut telkens spoedig tot zwijgen brengen. Een nieuw element bij het offensief te gen Santander was het gebruik van tanks in groote groepen, ondanks het bergachtig karakter van de streek. Elke Italiaansche divisie beschikte over 50 tanks. Ongeveer 10 daarvan waren middenmatig groot en waren gewapend met een klein kanon en een machinegeweer; de overige veertig wa ren de bekende tweepersoons Fiat-Ansal- dos. Russische waarnemers zijn zeer onder den indruk van de geschiktheid van deze kleine tanks gekomen. Men kan aannemen, dat bij het offensief tegen Santander meer dan 250 tanks zijn gebruikt.ongeveer drie maal zooveel als tegen Bilbao. De verdedigers van Santander daarente gen beschikte over slechts enkele nieuwe Russische eendekkers, die 310 mijlen per uur kunnen vliegen en machinegeweren in de vleugels hebben opgesteld. Deze vlieg tuigen waren veel sneller dan die van den vijand, maar zij waren zoo weinig in aan tal, dat zij slechts ter verdediging van San tander konden worden gebruikt. DUITSCHLAND Kerk en Staat tn het Derde Rijk NIEUWE ONDERHANDELING. De Berlijnsche correspondent .van het „Vaderland" telefoneerde gisteravond aan zijn blad: Na een lange pauze heeft mgr. Orsenigo, de pauselijke nuntius te BZerlijn, weer een bezoek gebracht op het Rijksministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn, waar hij een uitvoerig onderhoud heeft gehad met den heer von Mackenzen. Een tijdlang is de toestand zoo geweest, dat wel is waar de diplomatieke betrekkin gen tusschen Duitschland en het Vaticaan niet gestoord waren, maar, dat er toch nau welijks gebruik van werd gemaakt. Met het bezoek van Orsenigo schijnt een nieuwe periode van gedachtenwisseling te zijn ingeleid. Hieruit mag men opmaken, dat het Va ticaan het oogenblik als gunstig heeft be schouwd om de onderhandelingen met Duitschland te hervatten, waarvan het doel is een regeling te treffen, die op zijn minst neerkomt op een modus vivendi. Tot zulke onderhandelingen is het Duit sche rijk niet alleen principieel volkomen bereid, maar het heeft tevoren van deze bereidwilligheid ook reeds blijk gegeven door de eertijds zoo geruchtmakende pro cessen tegen Roomsch-Katholieke priesters en leekebroeders voorshands stop te zetten. Men hoort daar in den laatsten tijd niets meer van. Daarentegen wordt van het Vaticaan ver wacht, dat het alle polemieken tegen den in Duitschland heerschenden staatsvorm zal staken. De conferentie te Fulda. Naar „United Press" aan de „Msb." seint, heeft een der kardinalen op de bisschops conferentie te Fulda een 8 pagina's lang schrijven van Z.H. den Paus voorgelezen, waarin de H. Vader het Duitsche schoolpro bleem, alsmede het toenemen der Duitsche anti-christelijke beweging bespreekt.' Ook de gespannen verhouding tusschen de Duitsche regeering en het Vaticaan wordt aangeroerd, terwijl ook de Encycliek over Duitschland ter sprake wordt gebracht. Voorts wordt een en ander gezegd over de mogelijkheid van beperking der Duit sche bedevaarten en over de verwachte be knotting van het godsdienstonderricht. Naar verluidt, zal de verklaring van den H. Vader een deel vormen van een herder lijk schrijven, dat in de Katholieke kerken van heel Duitschland van den kansel zal worden voorgelezen. Dit zou tegen einde September geschieden. MUSSOLINI'S REIS NAAR DUITSCHLAND. Voorbereidingen te Berlijn. De huisbazen „Unter den Linden" heb ben aanzegging gekregen, dat zij er zich op moeten voorbereiden, dat in de tweede helft van September de huizen over den heelen voorgevel bevlagd zullen moeten wezen. Voorts heet het, dat decorateurs aan het werk zijn in het Hindenburgpaleis. Uit een en ander wordt geconcludeerd, dat Mus solini na aanvankelijke aarzeling zijii be zoek toch tot Berlijn zal uitstrekken. Van officieele zijde laat men zich daarover in het geheel niet uit, wat men onder de spraakmakende menigte moet toeschrijven aan overwegingen van regie. „Vad." HONGARIJE HONGARIJE GAAT BETALEN. De'regeering te Boedapest heeft Washing ton er van in kennis gésteld, dat zij de ge deeltelijke betaling zal beginnen van na den wereldoorlog in de Vereenigde Staten aangegane schulden. Hongarije had indertijd leeningen geslo ten om meel te kunnen koopen. Sinds het moratorium van 1931 had Hongarije de terugbetalingen evenwel gestaakt. POLEN DE BOERENSTAKING PRACTISCH GEëINDIGD. De boerenstaking is practisch ten einde. Er blijft echter een zekere opwinding be staan in de districten Jaroslaw en Brzesko. TURKIJE SCHERP ONDERZOEK IN DE TURKSCHE WATEREN. Een escadrille Turksche watervliegtui gen en de sterkste torpedojagers van Tur kije zoeken thans de Turksche kusten af in de streek der Dardanellen en de Zee van Marmora naar den geheimzinnigen onder zeeër, die men in deze wateren aanwezig denkt. De Turksche kustbatterijen hebben cate gorisch bevel gekregen het vuur te openen op ieder verdacht vaartuig, dat weigert te antwoorden op vragen naar zijn nationali teit. De strengste controle is bezig in de Turksche wateren van kracht te worden. Uit Smyrna wordt gemeld, dat negen verdachte Italianen gearresteerd zijn in de nabijheid van Vurla, dat deel uitmaakt van de verboden zone. De autoriteiten stellen een onderzoek in. EGYPTE EGYPTE'S A.S. KONINGIN. Zal Farida heeten. Naar officieel wordt medegedeeld, zal de nieuwe Egyptische koningin Farida heeten, hetgeen „de eenige" beteekent. Deze naams verandering is noodig, omdat de oorspron kelijke naam Perzisch is en de koningin be slist een Egyptische naam moet dragen. AMERIKA RUST IN INAGUA WEERGEKEERD. De gouverneur van de Bahama-eilanden heeft gemeld, dat de rust op het eiland Inagua is weergekeerd. Het onderzoek naar de ongeregeldheden wordt voortgezet. Koopt bi( hen, die in Uw Dagblad adverteeren

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5