DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE RIJKDOM IN STAD EN OMTREK. 28ste Jaargang VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1937 No. 8812 S)e Geid^eh^Soii/tei/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onz Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post i 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop: f 6.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Spanje Zooals gemeld, hebben de Bisschoppen van Spanje een schrijven gericht aan de Bisschoppen der geheele wereld, waarin zij uiteenzetten, hoe de burgeroorlog in Spanje is ontstaan en hoe de houding der Katholieken in dezen strijd is. Dit schrijven is allerbelangrijkst voor allen, die een oordeel willen vormen over wat in Spanje is geschied en nu plaats grijpt. En wij komen er daarom een der dagen van de volgende week uitvoerig op terug. Vandaag willen wij slechts even de aandacht richten op een paar feiten en cijfers, die in het Bisschoppelijk schrijven staan: De buitensporigheden van de commu nistische revolutie beoordeelend, bevesti gen de Bisschoppen, dat men in de ge schiedenis der Westersche volkeren geen gelijkenis vindt eener dergelijke uitbar sting van collectieve verwildering, noch een dergelijke opeenstapeling ill den loop van enkele weken van aanslagen, die ge pleegd werden tegen de grondrechten van God, gemeenschap en mensch. En het zou zeer moeilijk vallen, in den loop der eeuwen een tijdperk terug te vinden of een volk, vervallen in zoo talrijke en ver regaande buitensporigheden. De verwoesting van de kerken had plaats volgens een vooropgezet plan. Het aantal der vermoorde priesters, bedraagt 6000, dat der verwoeste kerken en ka pellen 20.000. Er zijn 300.000 katholieke burgers gevallen. In de eerste drie maan den werden er te Madrid 22.000 ver moord. En wat de folteringen aangaat: aan sommigen werden verscheidene lichaams- deelen afgerukt of ze werden ijselijk ver minkt, aleer gedood te worden. Men stak him de oogen uit, sneed hun de tong af, reet hun de buik ópen, verbrandde of begroef hen levend, maakte hen met bijl slagen af. De ergste vreedheden werden tegen de dienaren Gods bedreven. Aldus het schrijven van 40 Spaansche Bisschoppen. Wij vragen voor dit schrijven alle aan dacht, omdat onder de katholieken moet bestaan een gemeenschappelijke m e e n i n g, dat de nationale beweging, dat de opstand van Franco volkomen ge rechtvaardigd is, als verzet tegen de ver schrikkelijk communistische terreur, die onder de „wettige" regeering zich vrij kan uitleven een terreur, waarvan wij hierboven enkele verschrikkelijke gege vens hebben vermeld uit een schrijven der Spaansche Bisschoppen. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Gisteren zijn de zegevierende Franco mannen Santander binnengetrokken, voor afgegaan door tanks. Hoewel geen enkel schot werd gelost, rukten de troepen in kleine groepen de nauwe straatjes voor zichtig binnen. De afdeelingen vereenig- den zich voor den triomfantelijken intocht bij de Cantabrische poort. Voor het grootste deel waren deze troe pen Italianen, die getooid waren met den min of meer fantastischen naam van „Zwarte Pijlen" en „Zwarte Vlammen". Rome steekt het niet onder stoelen of ban ken, dat het trotsch is op deze overwin ning, welke de Romeinsche pers „typisch Italiaansch" noemt. Volgens de „Tribuna" is deze overwin ning om vier redenen Italiaansch: lo. omdat twee complete Italiaansche vrijwilligers-divisies, met talrijke andere Italiaansche contingenten aan de zijde van Franco streden. 2o. omdat de opzet van de manoeuvre typisch Italiaansch was. 3o. omdat twee divisies zwarthemden een zware en moeilijke taak vervulden. 4o. omdat de actie en het gevecht typisch Italiaansch zijn. In China heeft de Japansche aanval op een auto, waarin de Britsche gezant in KATHOLIEK CONGRES TE DORTMUND DE JAARVERGADERING VAN DE KATHOLIEKE AUSLANDDEUTSCHE MISSION. 16.500.000 Katholieke Duitschers women in het buitenland, in Nederland ongeveer 55.000. DORTMUND, 26 Aug. 1937. In het hart van Westfalen, in de groote industriestad Dortmund, waar dag en nacht uit tallooze hooge fabrieksschoor- steenen zwarte rook wordt uitgepuft en zware stoomhamers dreunen, zijn van daag uit alle gouwen van het Duitsche Rijk, uit alle landen van Europa en over zee waar Katholieke Duitschers wonen, honderden afgevaardigden bijeengekomen voor de Jahrestagung 1937 der Katholi- schen Auslanddeutschen Mission. Vooral in de huidige tijdsomstandigheden heeft dit katholiek Congres groote beteekenis. Het saamhoorigheidsgevoel der Duitsche Katholieken is in dezen tijd meer dan ooit tot uitdrukking gekomen, overal waar Duitschers binnen of buiten de grenzen van het Duitsche Rijk samenwo nen. De Duitsche katholieken in het groo te vaderland voelen zich op de innigste wijze verbonden met hun broeders in de wijde wereld en reiken hen in christelijke liefde de hand bij het gemeenzaam stre ven voor het behoud van het Katholieke geloof en van den Duitschen volksaard. Reeds vele tientallen jaren zijn de Duitsche Katholieken bezorgd geweest voor het geloof van hun landgenooten in den vreemde en in steeds stijgende- mate hebben zij zich beijverd om door allerlei instellingen, zooals eigen kerken, scholen en opvoedingsgestichten zegenrijk werk voor hen te verrichten. Hoevele Duitsche landverhuizers die in de vorige eeuw naar de landen van overzee trokken zouden hun geloof en him eigen volksaard niet verloren hebben als de Sint Rafaelsver- eeniging zich niet over hun lot ontfermd had. Ook het Sint Bonifaciuswerk dat haar zetel heeft in Paderborn en het „Reichsverband für die katholische Aus landdeutschen" te Berlijn heeft enorm veel en goed werk verricht voor de op voeding der jeugd, voor het instandhou den der Duitsche taal en cultuur in de vele verre gebieden waar Duitsche kolo niën gevestigd zijn. Men kan zich in het buitenland welhaast geen voorstelling vormen van de groote verdiensten die de verschillende Duitsche Orden en Congre gaties _zich verworven hebben, de pries ters, broeders en zusters met de landver huizers uitzonden om in de Duitsche ko lonies in het vreemde land de zielzorg te behartigen, Duitsche scholen op te rich ten en zich te belasten met de opvoeding en verzorging der jeugd. In alle kringen der Duitsche katholie ken in de wijde wereld leeft een sterk en rechtmatig verlangen om hun zielsbe langen te kunnen toevertrouwen aan priesters die him moedertaal verstaan en hun specifiek eigen volksaard begrijpen. In Nederland alleen reeds wonen meer dan 100.000 Duitschers, waarvan 55.000 katholieken; ruim 20.000 Duitsche katho lieken in Limburg, meer dan 10.000 Duit sche katholieken in Amsterdam, 9000 in den Haag, 5000 in Twente, 4500 in Rotter dam, 4000 in Haarlem. Verder zijn er nog tal van Katholieke kolonies en organisa ties in plaatsen als Breda, Tilburg, Eind hoven enz. In België wonen meer dan 100.000 ka tholieke Duitschers, waarbij dan zijn in begrepen 53.000 Duitsche katholieken in Eupen-Malmedy. Van de 16 y2 millioen katholieke Duit schers die buiten het groote vaderland wonen, zijn er enorm veel die een hecht- gesloten eenheid vormen en die vaak in sommige gebieden de overgroote meer derheid uitmaken. Neem b.v. slechts het bisdom Temesvar in het huidige Roeme nië. waar van de 420.000 geloovigen er 300.000 Duitsche katholieken zijn. Van de China bleek te zitten, die vrij ernstig ge wond werd, een nieuw internationaal in cident geschapen. Japan heeft z'n veront schuldigingen aangeboden, maar Londen blijft brommerig en ontstemd en zegt: „Jawel, dat is allemaal best, maar wat heb ik daaraan? Ik heb jullie gewaar schuwd en daar heb je de poppen aan het dansen. Ik zal jullie wel krijgen! Met een verontschuldiging kom je niet van me af." Intusschen blijft het hij brommen en ter wijl de groote broers toezien en zeggen, dat zooiets toch maar verschrikkelijk is, laten zij de Chineezen al brommend in de pan hakken. 162 parochies zijn er 128 geheel of over wegend Duitsch, van de 69 Missieposten worden er 35 bewoond door een overwe gend Duitsche bevolking. In bedoeld diocees zijn 9 katholieke Duitsche Lycea en Gymnasia, 1 kweek school voor katholieke Duitsche onder wijzers, 1 kweekschool voor onderwijze ressen, 22 bewaarscholen, 55 lagere scho len, 3 huishoudscholen en landbouwscho len en 2 inrichtingen van Hooger Onder wijs. We noemen slechts het Duitsche bisdom Danzig met 46 zuiver Duitsche katholieke parochies met 150.500 zielen ofwel 37 pet. der bevolking van den Vrijstaat, waar de voormalige Cisterciëner-Abdij Oliva sinds 1170 groote verdiensten verworven heeft voor de kerstening van het Duitsche Oos ten. We zouden zoo kunnen doorgaan en cijfers aanhalen uit Oostenrijk, Italië, Roemenië, Joego-Slavië, Polen, Brazilië, de Vereenigde Staten, Hongarije, Tsjecho- Slowakije, Argentinië, Venezuela enz. enz. Tot nog toe ontbrak het bij het apos tolisch werk onder deze Duitsche katho lieken over de geheele wereld aan een systematische zielzorg, hier en daar wa ren nog groote tekortkomingen en gebre ken. Dat is juist de groote taak van de Missie-Actie onder de katholieke Duit schers in het buitenland. Dat zal ook tot uiting -komen op het groot katholiek Congres te Dortmund, dat hedenavond in de feestelijk versierde Reinoldus-zaal geopend werd. In de stra ten der stad ziet men groepjes buiten- landsche congresgangers uit Holland, België, Frankrijk, Joego-Slavië, Roeme nië, Denemarken, Amerika, Brazilië, kortom uit bijna alle landen van de we reld. Voor de buitenlandsche priesters die hier in grooten getale aanwezig zijn werd van 21 tot 26 Augustus in de abdij St. Jozef te Gerieve (Westfalen) een geeste lijke bijeenkomst gehouden, waar de mo derne problemen die de zielzorg in onzen tijd stelt uitvoerig besproken werden. Moge dit belangrijk Congres zegenrijk werk verrichten voor het welzijn van Kerk en Staat. v. L. ONRUST TE TANGER. Wegens val van Santander. TANGER, 27 Aug. (A. N. P.). Ter gele genheid van den val van Santander heb ben de aanhangers van Franco te Tanger hun huizen versierd. Tegen middernacht, raakten aanhangers van beide Spaansche partijen slaags, revolverschoten weerklon ken en één persoon werd gedood en ver- scheidenen gewond. De teruggang der vermogens Enkele weken geleden hebben wij aan 1 de hand van belastihgcijfers laten zien, in welke mate het volksinkomen in onze streek door de crisis geleden heeft. Nieu we gegevens stellen ons in staat, thans nat te gaan welke veranderingen het volks vermogen in onze omgeving heeft onder gaan. Deze veranderingen wijken voor de ver schillende gemeenten veel sterker uiteen dan die betreffende het inkomen der be volking. iDt is te meer opvallend, om dat er bij de bestaande maatschappelijke verhoudingen gewoonlijk maar een be perkt verband bestaat tusschen iemand's vermogen en de plaats zijner inwoning. Voor een deel bestaat dat verband natuur lijk wèl, als eenvoudigst voorbeeld wil len wij wijzen op het kapitaal, dat in een zelf-bewoond huis is belegd, maar bij effectenbezit b.v. is dat verband geheel zoek. Dan immers kan een inwoners van Leiden een deel van zijn vermogen ver liezen door de slechtè bedrijfsuitkomsten van een Amerikaansche automobielfabriek zoowel als door een mis-oogst in Brazilië of een overstrooming in Australië. Waar nu overal in ons land zulk een groot deel der vermogen elders belegd is dan waar de bezitters er van wonen anderzijds de crisis een wereld-crisis was, die alle ver takkingen van het bedrijfsleven heeft aan getast, zou men kunnen verwachten, dat het vermogensverlies in alle deelen en in alle gemeenten van ons land wel zoo on geveer even groot zal zijn. Merkwaardiger wijze Is daarvan ech ter geen sprake. Integendeel, in de eene gemeente blijkt de vermogenspo sitie der bevolking veel sterker gele den te hebben dan in de andere en de onderlinge afwijkingen zijn bovendien vaak zoo grillig, dat een bevredigende verklaring allerminst voor de hand ligt. In onderstaande tabel geven wij aller eerst aan, welke wijziging het aantal vermogende inwoners in elke gemeente on derging. Wij berekenden een en ander weer per duizend zielen om den storenden invloed van een verschillende toe- of af name der bevolking uit te schakelen. De eerste cijferkolom geeft aan, hoeveel aan slagen in de vermogensbelasting, d.w.z. hoeveel vermogens van ten minste zestien duizend gulden er in rijk, provincie en elk der vergeleken gemeenten bij den aan vang van de crisis waren; de tweede ko lom geeft het tegenwoordige aantal per duizend vielen weer, terwijl de derde ko lom ten slotte de procentueele daling ver meldt. Wij rargschikken de omliggende gem. in opklimmende volgorde van die daling. De gemeente Valkenburg moeten wij uit deze .tabel weglaten, daar het aantal vermogende ingezetenen in die gemeente zoo gering is, dat vermelding van bijzon derheden zou neerkomen op een schen ding van de geheimhouding waartoe de be lastingadministratie verplicht is. Vermogende inwoners per duizend zielen vermeerdering bij aanvang of v. d. crisis thans vermindering Rijk 24,9 20,9 16 pet. Provincie 25,3 20.7 18.1 Leiden 18,6 16.9 9.1 Oegstgeest 54 54,4 0.7 Katwijk 10.9 10.3 5.5 Veur-L'dam 27.3 25.1 2 Wassenaar 78 71 9 Rietveld 49.1 43,2 11.8 Warmond 39 33.3 14.6 Bodegraven 48.8 38.2 21.7 Voorschoten 31.5 23,8 24.4 Woerden 36,3 27.2 25 Zoetermeer 33.2 24.9 25 Hillegom 23.7 17.1 -- 27.9 Lisse 30 21.5 28.3 Moercapelle 31.7 22.1 30.3 Barwoutswaarder 30.6 21.3 30,4 Boskoop 40.6 28 31 Alphen a. d R. 28.3 19.4 31.4 Benthuizen 28.1 18.8 33.1 Leiderdorp 22,6 14.9 34 Rijnsburg 16.1 10.6 34.1 Nieuwveen 27 17.7 34.3 Haarl'meer 17,1 10.5 38.6 Koudekerk 34.1 20.5 40 Waarder 52.9 31.5 40.4 Woubrugge 37.7 22.4 40.6 Rijnsaterwoude 42.1 24.2 42.5 Zoeterwoude 36. 20.6 42.7 Nieuwkoop 27.1 15 44.6 Hazerswoude 38.2 20.9 45.3 Zwammerdam 31 16.9 45.5 Sassenheim 31 16.6 46.4 Noordwijk 34.3 18 47.5 Leimuiden -37.2 19.4 47.8 Noord wijkerhout 22.9 11.6 49.3 Voorhout 27.2 13.5 50. Ter Aar 20.4 9.5 53.4 Zevenhoven 33 14.9 54.8 VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Engeland is ontstemd over den aanval van een Japansch vliegtuig op den Brit- schen gezant. (2de blad). De triomfale intocht der Witten te San teander. (2de blad). Nieuwe onderhandelingen tusschen Ber lijn en het Vaticaan. (2de blad). Binnenland Benoemingen Paters Franciscanen. (Kerk nieuws 1ste blad). De voornaamste bepalingen van het Vogelbesluit. (1ste blad). Te Amsterdam is, in verband met den diefstal van een aangeteekenden brief van 17.625, een postambtenaar aangehouden (3de blad). Sport en Wedstrijden Het wereldkampioenschap wïelrenuep achtei motoren te Kopenhagen gewonnen door den Duitschen stayer Lohmann (3de blad). De uitersten, Oegstgeest met een ge ringe stijging en Zevenhoven met een da ling van bijna 55 procent liggen wel zéér ver uiteen. Leiden heeft verhoudingsge wijze niet bijzonder veel vermogende in woners, maar de daling van hun aantal in en door de crisis is tot een laag percen tage beperkt gebleven. Met Leiden blijven slechts zes andere ge meenten in onze omgeving beneden de ge middelden van rijk en gemeente, in het overgroote deel der plaatsen was de te ruggang aanzienlijk grooter. Alleen Oegstgeest werd rijker! Oegstgeest is één der zeer weinige Nederlandsche gemeenten, waar het aantal kapitaalkrachtigen sedert 1930 toenam. Deze randgemeente heeft blijk baar méér nieuwe vermogende inwo ners tot zich weten te trekken dan de crisis in dit opzicht onder de Oegst- geester inwoners slachtoffers heeft we ten te maken. Het aantal gegoede in gezetenen per duizend zielen in deze gemeente wordt alleen door dat van Wassenaar overtroffen maar het ver schil tusschen beide heeft zich toch ten gunste van Oegstgeest gewijzigd. De teruggang in Lisse en Hillegom is na genoeg gelijk; Sassenheim daarentegen moest een veel grootere daling van het aantal vermogenden noteeren. Na Oegstgeest en Wassenaar is.... Rietveld het rijkste. In Voorhout, Ter Aar en Zevenhoven ging het aantal gegoede ingezetenen met de helft of méér terug. Rietveld, dat ten opzichte van de inkomens der bevolking een der ergst getroffen gemeenten uit de streek was, blijkt in bovenstaande tabel een goede plaats te bezetten. De daling van het aantal vermogenden was er heel wat ge ringer dan de rijks- en provinciale gemid delden en wat het tegenwoordige getal ge goeden betreft komt deze gemeente onmid dellijk na Wassenaar en Oegstgeest. HET DOODELIJK ONGELUK OP DEN ONBEWAAKTEN SPOORWEG NOOTDORP. De locomotief, die de auto aanreed; daarnaast de ruines vai verongelukte wagen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1