Blokkade van de Chineesche kust De ontscheping der Japanners bij Sjanghai BUITENLAND Tsjang Kai Sjek en zijn kerngroep. LUCHTVAART RECHTZAKEN DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1937 DE LE1DSCHE COURANl TWEEDE BLAD - PAG. 6 DE TOESTAND TE SJANGHAI. Een overzicht van de Japansche verliezen. De Chineesche pers geeft een recapitu latie van de gevechten, die geleverd zijn in de streek tusschen de monding van de Jangtse en het kustgedeelte, dat ten Oos ten van Pietoeng is gelegen. Geraamd wordt, dat de Japanneezen 5000 man hebben verloren, welke deel uit maakten van drie divisies, die aan land trachtten te gaan. in de streken van Set- seling en Lioehoe is een regiment Japan neezen in den pan gehakt. In de streek van Wentsjaupang zijn 200 van de 500 ont scheepte Japanneezen gedood. De rest ver schanst zich, maar bevindt zich in een ne- teligen toestand. Bij Tsjangwapang gingen 2000 Japannee zen aan land. Slechts 500 hunner konden de Japansche oorlogsschepen weer bereiken. In Nanwei, ten Oosten van Poetoeng, werden 1200 Japanneezen die ontscheept werden, gedecimeerd. Voorts wordt hier aan toegevoegd, dat zich 25 Japansche oor logsschepen, onder welke een vliegtuig moederschip, buiten Woesoeng bevinden. Veertien liggen in de Wangpoe. Er zijn Chineesche versterkingen op den oever van de Jangtse aangekomen om te verhin deren, dat nieuwe Japansche ontschepings pogingen in het werk worden gesteld. Volgens berichten uit Japansche bron heb ben de ontscheepte Japansche troepen gis termiddag de Chineezen aangevallen en in den Oostelijken sector van Sjanghai een groote terreinwist behaald. BLOKKADE VAN DE CHINEESCHE KUST. Vice-admiraal Hasegawa, de commandant van het derde Ja pansche eskader, heeft verklaard, dat na zes uur in den avond van 25 Augustus de Chineesche kust ge blokkeerd zou worden van 32 gra den vier minuten Noorderbreedte 121 graden 44 minuten Ooster lengte tot 23 graen 14 minuten Noorderbreedte en 116 graden 48 minuten Oosterlengte. Deze blok kade geldt alleen voor Chineesche schepen. Japansche schepen en schepen van andere nationaliteiten zullen de blokkade vrij mogen passeeren. Huiszoeking in Russisch consulaat te Sjanghai. De Japansche autoriteiten hebben een huiszoeking verricht in het consulaat der Sovjet-Unie te Sjanghai, daar volgens hen verscheidene malen van het consulaat lichtsignalen zouden zijn gegeven ten be hoeve der Chineesche troepen. De Japansche autoriteiten hadden de po litie van de concessie ontboden, doch voor dat deze ter plaatse was, was de huis zoeking reeds geschied. Op het oogenblik worden nog besprekingen gevoerd. Men went alles aan. De stad Sjanghai gewent zich geleidelijk aan den oorlog op haar drempels. Behalve enkele slecht gerichte projectielen is er, naar men gelooft, geen groot gevaar nu in de stad. De mogelijkheid van een Japanschen of Chineeschen inval lijkt verder af. De aan voer van levensmiddelen is verzekerd en transporten worden weer veelvuldiger. Op voorbeeld van de banken zijn de meeste buitenlandsche firma's weer geopend. Alle vermaaksinrichtingen blijven echter ge sloten, de taptoe is nog van kracht tusschen tien uur des avonds en vijf uur des mor gens. De aankomst van Britsche en andere buitenlandsche troepen heeft een kalmee- rende uitwerking gehad. De meeste man nen zijn geruster nu de vrouwen vertrok ken zijn. De uittocht duurt voort. Voor het oogenblik wordt geen versterking van manschappen of materiaal meer uit Hong kong verwacht. DE STRIJD IN HET NOORDEN. Kalgan bezet. De generale staf van het Japansche le ger deelt mede, dat de troepen behooren- de tot het Japansche leger in Mandsjoek- wo, die uit Jehol zijn vertrokken en dwars door Tsjahar oprukken, Kalgan gistermor gen bezet hebben. Een andere Japansche colonne achter volgt de Chineezen in de vlakte, na een omtrekende beweging door de bergen. Zij heeft Hoai Lai bezet en is thans op weg naar Kalgan. Op den linkervleugel hebben de Japanneezen, na langs den grooten muur een omtrekkende beweging te heb ben uitgevoerd, Patalin bij den ,uitgang van den Nankau-pas bezet, waardoor de Chineesche verdedigers van den pas opge sloten zijn. Japansche brigade-generaal gesneuveld. Uit Hsinking wordt gemeld, dat brigade generaal Sjigeo Foejii gesneuveld is op de Chineesch-Mandsjoerijsche grens. Generaal Foejii, die een Japansch- Mandsjoerijsche eenheid aanvoerde, nam de Chinesche troepen waar, toen hij werd gedood door een Chineeschen schutter. Cholera te Hongkong. Uit Hongkong wordt gemeld, dat daar een cholera-epidemie woedt. Hedenochtend negen uur waren in de stad 800 zieken, waarvan zestig procent is overleden. Buitenlandsche Berichten ERNSTIG ONGELUK TE LAEKEN. Te Laeken (België) is een locomotief, die dienst deed bij de werkzaamheden aan het Albert-kanaal ontploft. De stoker werd door ontsnappende stoom zoo ernstig ge wond, dat hij korten tijd later overleed. De machinist en een arbeider werden levens gevaarlijk gewond. HOOGWATER BIJ WEENEN. De overstroomingen, welke op het oogen blik de Alpenlanden teisteren, hebben zich uitgebreid tot bij Ween en. In een van de voorsteden van Weenen, Schwechat, zijn verscheidene straten onder water gezet en het verkeer tusschen de huizen wordt met booten in stand gehouden. Ook Stiermarken wordt door de over stroomingen getroffen. De materieele schade is aanzienlijk. VLEESCHVERGIFTIGING TE LONDEN. Verschillende gevallen van vergiftiging worden gemeld door artsen in de Londen- sche wijk St. Pancras. Een der patiënten is reeds overleden. Na een medisch onderzoek meent men, dat deze vergiftigingen veroor zaakt zijn door het gebruik van ham van minderwaardige kwaliteit in deze wijk. MOORD OP DORPSBURGEMEESTER IN PALESTINA. De christelijke Arabische burgemeester van een dorp bij Jeruzalem is gistermiddag op het veld vermoord gevonden. De dader is niet bekend. BERLIJN ZAL NEURENBERG KUNNEN ZIEN. Televisie-uitzending van het partijcongres. Om de bevolking van de Duitsche rijks hoofdstad in de gelegenheid te stellen nog beter dan de vorige malen het feestelijke partijcongres, dat begin der volgende maand te Neurenberg gehouden zal worden, te vol gen, heeft de rijkspost voorbeeridselen ge troffen, om door het vrijmaken en aanleg gen van kabels een televisie-overbrenging der congresfeesten mogelijk te maken. In de zoogenaamde „Fernseh-Stuben" te Berlijn zal het publiek dus straks op de schijven der televisie-apparaten met de ge beurtenissen inde oude Beiersche stad kun nen meeleven. De televisiekabel van Berlijn naar Leip zig, die reeds verleden jaar Maart in ge bruik is genomen, is inmiddels tot Mün- chen verlengd. Aan dezen kabel, die tot nu toe de grootste der wereld is, ligt ook Neu renberg. In de stad zelf is de kabel gesplitst en gelegd naar de punten, waar tijdens het partijcongres belangrijke gebeurtenissen zullen plaats hebben, zooals naar de feest hal, waar het congres wordt gehouden, naar de Luitpold-arena, waar de parade der S.A. en S.S. wordt afgenomen, naar de „Zeppe- linwiese", het groote terrein, waar militaire oefeningen te zien zullen zijn, naar het sta dion, waar de Hitler-jeugd zal demonstree- ren en naar het Adolf Hitler-plein, waar langs de historische optocht der S.A. en S.S.-formaties zal trekken. Op elk dezer punten is weer een net van zijkabels gelegd, zoodat het mogelijk zal zijn achter elkaar de gebeurtenissen van verschillende kanten op te nemen en door te zenden naar Berlijn. Hoe gecompliceerd dit systeem van kabels is, zal men begrij pen als men bedenkt, dat elke kabel dub bel is, aangezien niet alleen het beeld moet worden doorgezonden, doch tegelijkertijd ook het geluid. BAGNO WORDT GELIQUIDEERD.. Eerste groep ex-bannelingen zet voet aan wel in Frankrijk. Veertig ex-bannelingen van de beruch te Fransche strafkolonie in Guyana, die hun straftijd hebben uitgediend, zijn te DUITSCHLAND OOK IN AKEN GEEN GEESTELIJKEN MEER IN DE SCHOLEN. Naar wij uit een Zondag j.l. voorgelezen Kanselverklaring van den Bisschop van Aken Mgr. Vogt, ontleenen, heeft men de toelating van de geestelijken voor het godsdienstonderricht in de staatsscholen vanaf 1 September 1937 ingetrokken. HET A.S. BEDOEK VAN MUSSOLINI. Eind September? In politieke kringen in Berlijn blijft men rekening houden met de mogelijk heid van een bezoek van Mussolini aan Hitier. Bij geruchte verluidt thans, dat Mussolini eind September zou komen, om de groote manoeuvres bij te wonen. ENGELAND ENGELAND BESCHERMT ZIJN SCHEPEN IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Het Britsche kabinet heeft gisteren aandacht gewijd aan het toenemende aan tal aanvallen op koopvaardijschepen in de Middellandsche Zee. De Britsche re geering is voornemens zonder onderbre king voor het oogenblik ten minste één flottilje torpedojagers en twee zwaardere schepen in het Westen van de Middal- landsche Zee te houden voor de bescher ming van de Britsche schepen. Dit zal neerkomen op in het geheel elf oorlogs schepen, zonder de oorlogsschepen, die de Middellandsche Zee passeeren. POLEN DE BOERENSTAKING. De door de boerenstaking in Galicië ontstane toestand, die thans weer ver sterkt is door een staking in Krakau, wordt in politieke kringen nog steeds als zeer ernstig beschouwd. De Lembergsche wojwode, Bilyk, heeft, naar uit een officieel communiqué blijkt, een inspectietocht ondernomen in de steden Przemysl en Jaroslaw, die midden in het stakingsgebied liggen. Hij heeft hier met de starosten langdu rige besprekingen gevoerd en delegaties uit de verschillende plaatien van het dis trict ontvangen. Deze besprekingen neb ben, naar van welingelichte zijde ver luidt, betrekking gehad op den door de boerenstaking gespannen toestand. In enkele steden van het district Gali cië zou de boerenstaking reeds merkbaar worden door gebrek aan levensmiddelen. Gisteravond is. een communiqué gepu bliceerd over de boerenstaking. Er wordt geconstateerd dat deze staking niet door den organisatoren gewenschten omvang heeft genomen en medegedeeld, dat de stakers daden van terreur hebben ge pleegd. Het communiqué besluit: „De rust werd hersteld. De schuldigen zullen ernsüg worden gestraft. Iedere poging om de oe- volking op te hitsen zal worden onder drukt en gestraft". TURKIJE RAADSELACHTIGE DUIKBOOT. Eenige dagen geleden werden een paar Spaansche handelsschepen in de Darda- nellen in den grond geboord, waarschijn lijk door een duikboot van onbekende na tionaliteit. De Turksche regeering stelde direct een onderzoek in naar de aanwe zigheid van deze vreemde duikboot in de Turksche wateren en heeft op 24 Augus tus aan de diplomatieke missies te An kara twee nota's laten overhandigen: één ten aanzien van de in den grond boring van Spaansche schepen in de zeeëngte, de andere ten aanzien van verdenkingen, welke gerezen zijn over de mogelijke aanwezigheid van een buitenlandsche duikboot in de zee van Mannora. De eerste nota kondigt de opening aan van een officieel onderzoek welks resul taat later aan de diplomatieke missies zal worden medegedeeld. De tweede nota rapporteert, dat een eenheid der Turksche vloot op 19 Augus tus bij het eiland Marmara in de zee van dien naam aanwijzingen heeft gekregen, welke reden geven tot de onderstelling, St. Nazaire aan land gegaan. Dit is de eerste groep, die in Frankrijk terugkeert sinds de nieuwe plannen voor de afschaf fing van de verbanningsstraf zijn aange nomen. Vroeger moesten deze ongelukkigen, na het verstrijken van hun straftijd, nog evenlang in Guyana blijven als hun straf had bedragen. Dit systeem was bekend onder den naam „doubleeren". Officieel is de strafkolonie nog niet afgeschaft, doch in afwachting hiervan worden geen nieu we gestraften meer uitgezonden en het bannelingenschip „Martinière" wordt thans voor andere doeleinden gebruikt. Toen de ex-bannelingen, Franschen en Noord-Afrikanen, voet aan wal zetten, werden zij begroet door Charles Péan, een officier van het Leger des Heils, die veel heeft gedaan voor de afschaffing van de strafkolonie. In dezen tijd van gevaar, zoowel voor Japan als voor China, kan het Verre Oosten bewijzen welk een vooruitgang ook daar is gemaakt ten opzichte van luchtvaart en le- gerwezen. China even zoo goed als Japan beschikt over een uitgebreid leger. Strijdkrachten zijn er aan beide zijden voldoende, doch Ja pan, dat zich veel eerder dan Chi na aan het Westen spiegelde, plukt hiervan thans rijke voordeelen. China is nooit een militaire macht ge weest in den zin der Westerlingen. De mi litaire tradities ontbreken ten eenenmale en een soldaat in China bekleedt niet die eereplaats, die de militairen in andere lan den genieten. Deze omstandigheid en de lange reeks van militairistische nederla gen in de laatste tachtig jaren, en ten slot te het verval van het geheele leger in schamele troepen landsknechten, staand onder verscheidene dikwijls uit opstande lingen gekozen „maarschalken", gepromo veerd na de revolutie van 1911, hebben Europa aan de idee gewend, dan van een Chineesch leger als nationaal wapen feite lijk geen sprake meer is. En toch is zulks verkeerd gedacht. Na de nederlaag in den Japansch-Chi- neeschen oorlog van 1895 hebben enkele goed ontwikkelde hoogere militairen in Chi na ernstige pogingen gedaan om te komen tot een grondige reformatie van het gehee le leger. In 1911, vóór het uitbreken van de revolutie, had het keizerlijk China onge veer elf divisies en een gemengde brigade. De Nationalisten der Revolutionaire Par tij, de „koeomintang", bezaten hardere en drastischer opvattingen omtrent staatspoli- tiek; zij verwierven al spoedig flinke krachten, die allengs een goed, sterk le gertje vormden. De Whampoo-Academie nabij Kanton leidde dappere officieren op en één harer leerlingen is Tsjang Kai Sjek, de huidigen opperbevelhebber. De vruch ten van zijn arbeid rijpten bij den veld tocht van de „Koeomingtang" tegen de andere machthebbers in China, 1925'28. Het Nationalistisch leger kon vanaf het Zuiden tot aan Peiping het land practisch veroveren, zonder dat het den politici ge lukt was dit succes te behalen. Toen kwamen de bekende binnenland- sche moeilijkheden. De Centrale Regeering rond Tsjang Kai Sjek vormde echter een kerngroep en bemoeide zich ten slotte ook met een algeheele reorganisatie van het le- gerwezen. De verschillende particuliere legers der generalen poogde men bij het leger van den maarschalk onder te bren gen, ofwel, indien men geen welwillend heid ontmoette, de leden onschadelijk te maken, overigens een Sisyphus werk, dat nog heel wat rebellenopstandjes uitlokte. „Wefkloos" geworden „generaals" sloten zich aan bij communistische benden en hielpen dezen door kostbare inlichtingen te verschaffen. Deze horden maakten de dat zich in die buurt een buitenlandsche duikboot ophoudt. Dè Turksche regee ring heeft door watervliegtuigen twee verkenningsvluchten, welke zonder resul taat bleven, laten uitvoeren. Het ministerie van buitenlandsche za ken meent te weten, dat indien de aan wezigheid van een duikboot zou worden waargenomen, Turksche militaire strijd krachten van dezen oorlogsbodem, welke de zeeëngten-conventie en de regelen van het internationale recht heeft geschon den, zouden eischen dat hij zich overgaf. Ingeval de bevelhebber zou weigeren hieraan gevolg te geven, zou zijn schip worden aangehouden of eventueel worden vernietigd. EGYPTE HET HUWELIJK VAN KONING FAROEK Volgens nog niet bevestigde berichten in de Egyptische bladen zou het huwelijk van koning Faroek geschieden 12 Fe bruari 1938, een dag na den achttienden verjaardag van den koning. AMERIKA „Terrein der hervorming moet nader worden geëxploreerd". Nadat president Roosevelt het wets ontwerp tot hervorming van de lagere rechtbanken had onderteekend, heeft hij een verklaring afgelegd, waarin hij o.a. zeide, dat het noodzakelijk is, het terrein van de hervorming der Amerikaansche rechtbanken nader te exploreeren. „Het Amerikaansche volk, aldus Roo sevelt, toont zich wrevelig over den lang- zamen en onzekeren gang der wet. Wij hebben een einde willen maken aan de pijnlijke periode, waarin er van den kant van vele zeer bekwame rechtsgeleerden een ware samenzwering scheen te bestaan om de sociale en economische hervor mingen tot onvruchtbaarheid te doemen of geheel te doen mislukken. Daar nu eenmaal een vertegenwoordigend regime, dat in zijn arbeid wil slagen, moet hande len door middel van wetten, is het noo- dig, een hoogen graad van samenwer king te bereiken tusschen de drie mach ten, de wetgevende de uitvoerende en de rechterlijke". provincies in China onveilig en werkten, waar en hoe het slechts mogelijk was, Tsjang Kai Sjek in zijn opbouwend werk tegen. Tóch is het den maarschalk gelukt een klein, modern leger op de been te bren gen en vertrouwen te winnen in zyn man schappen; dit laatste vooral is iets, wat men in China niet spoedig bereikt! Juiste cijfers hieromtrent zijn natuur lijk niet te geven; in het uitgestrekte Chi na houdt men niet van nauwkeurige sta tistieken; zij vergen te veel geld en tijd. Tsjang Kai Sjek heeft een kerngroep in het leven geroepen, die goed georganiseerd, modern bewapend en gedisciplineerd is. De groep omvat niet vele soldaten on geveer 50.000 doch op al deze mannen kan de Maarschalk vertrouwen. Daarbij komen dan nog de overige groe pen, die in onder Nanking staande gebie den de rust moeten bewaren. Men schat het aantal op ongeveer 70 betrouwbare di visies. Zooals bekend kondigde de Chi neesche regeering in 1935 een algemeene dienstplicht af doch natuurlijk is deze nog steeds niet van kracht geworden. Vol gens haar plannen moet de kerneenheid der infanterie 2500 man omvatten. Iedere twee regimenten vormen een brigade, twee brigades vormen een divisie. De divisies omvatten dus tusschen de 8000 en 12.000 mannen. Daarbij komen 13 zelfstandige artillerie-regimenten, verder 16 cavalerie brigades en eenige technische troepen. Ver schillende troepen beschikken zelfs over tanks en pantserwagens. De bewapening laat nog al eens te wenschen over. De geweren stammen uit vorige oorlogsjaren; zij vormen een internationaal gezelschap! De Chineesche divisies worden tactisch in leggers ondergebracht, en wel elk naar eigen taak. Een leger, dat naast de infan terie nog artillerie, pioniers en meldings troepen omvat, kan twee tot zes divisies omvatten. De titel „maarschalk" is afge schaft; met deze titulatie is te veel oneer lijkheid bedreven, zoodat de naam voor de Chineezen een beruchte klank heeft gekre gen. In China vindt men bijzondere, eerste en tweede generaals. In de „bijzondere klasse" is Tsjang Kai Sjek ingedeeld, wijl hij de opperbevelhebber van het nationale leger is. In 1929 begon de Chineesche regeering aandacht te schenken aan haar luchtbewa- pening, die er tot dan toe bedroevend uit zag. In de Vereenigde Staten werden ster ke en moderne machines besteld. Momen teel beschikt China over ongeveer 500 oor logsvliegtuigen, dit zijn er bijna 400 meer dan in het jaar 1928! VLIEGONGELUK IN ENGELAND. Drie dooden. Boven Fontley in Hampshire zijn twee militaire vliegtuigen met elkander in bot sing gekomen. Drie personen vonden daar bij den dood. De lyken zijn nog niet ge ïdentificeerd. VLIEGONGELUK IN FRANKRIJK. Eén doode. Gisteravond is te Versailles de aviateur Darmentrias om het leven gekomen by het maken van een proefvlucht met een toe stel, „Elytroplan" geheeten, dat kort na den start neerstortte. NIEUW WERELDRECORD VALSCHERM- SPRINGEN. Tass meldt, dat de Russische parachutist Kaitanof een nieuw wereldrecord val- schermspringen op zyn naam heeft ge bracht met een sprong van 11.037 meter. Na dertig minuten was Kaitanof op den beganen grond aangekomen. KANTONGERECHT TE DELFT. Het naspel van de Stomp wij ksche looddiefstallen. Eenige weken geleden werden voor de Haagsche rechtbank een groot aantal lood dieven veroordeeld tot verschillende maan den gevangenisstraf. De grootste portie van deze straffen kreeg de Stompwyksche op kooper H. Voor hem was er bovendien nog wat in het vat. Hij had n.l. zijn „koopwaar" niet ingeschreven in het register. En zoo werd H. gisteren, vergezeld door twee veldwach ters, voorgeleid voor den Delftschen kan tonrechter. De overtreding werd erkend door verdachte. De ambtenaar achtte het byhouden van de registers van veel betee- kenis voor opkoopers. Overtreders behoo- ren een zwaren straf te krygen, reden om tegen H. een geldboete te eischen van 25 subs. 10 dagen. De kantonrechter veroor deelde hem tot 20 subs. 10 dagen, waarna verdachte weer terug naar den Haag werd gebracht om nog vijf maanden op te knap pen. J?a ïouuA. 's aAxmdS tot Vs uur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplichten als attentieseln GELUIDSSIGNAAL VERSODEN J

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6