Santander geeft zich over DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De bevolking eischte de overgave der stad De practische beteekenis van den spertijd voor het Slagersbedrijf 28ste Jaargang DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1937 No. 8811 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi| vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij ona Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT] Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Christelijke levenskracht Wij wezen gisteren op het groote belang van de jeugd-organisatie. In Frankrijk is gehouden een Congres van den Katholieken Jongen Werkman en de Aartsbisschop van Parijs, Kardinaal Verdier, mocht naar aanleiding daarvan van den Pauselijken Staatssecretaris Kar dinaal Pacelli volgend schrijven ontvangen: Het verslag van het Congres van den Katholieken Jongen Werkman te Parijs, was voor den H. Vader een openbaring, die Z.H. werkelijk in verrukking heeft gebracht. Dank zij uwe welwillende aanbeveling kon de H. Vader aan Abbé Guérin niet anders dan een allerharte lijkste ontvangst bereiden. Maar het verslag, dat deze aan den H. Vader ter hand stelde, evenals de getuigenissen van Uwe Eminentie betreffende de ver gaderingen van den Katholieken Jongen Werkman te Parijs, moesten wel ten sterkste het hart van Z.H. ontroeren. Bij gelegenheid van de laatste audiën tie te Castel Gandolfo zei de H. Vader tegen den Algemeenen Aalmoezenier. „Dit is voor ons een van de meest kost bare vertroostingen. Hoe zouden we ook niet met bewondering vervuld zijn voor deze heerlijke ontboezeming van Christelijke levenskracht, waarvan deze apostolische jeugdbeweging bij ge legenheid van haar tienjarig bestaan zoo'n schitterend schouwspel te beleven gaf. Daar zijn de onuitputtelijke geeste lijke hulpbronnen, van onweerstaan bare kracht, die door hun heilzame ver breiding de verheven Hoogepriester heeft er zijn vaste hoop op gevestigd de wereld van den arbeid voor den Goddelijken Werkman zullen herove ren. Zijne Heiligheid is U grenzeloos erkentelijk, Eminentie, voor de even toewijdingsvolle als voorzichtige lei ding, die gij aan deze jongelieden wilt verleenen. Zij konden geen beteren gids noch een meer zorgzamen vader vinden. De H. Vader wenscht U nogmaals ge luk, zooals er in de Apostolische Breve staat „dat gij zoo'n ruim aandeel hebt genomen in de voorspoedige ontwikke ling van deze providentieële organisa tie". Zijne Heiligheid schenkt nogmaals gaarne zijn meest vaderlijken zegen met het verzoek deze over den geheelen Francshen Katholieken Jongen Werk man te willen uitspreiden!" Door de jeugd-organisaties zal de wereld moeten worden gewonnen voor Christus! Zeker niet alléén door de jeugd-organi- satie. Niet minder groot is de directe invloed van de organisaties der anderen. Maar indirect is de invloed van de jeugd-organisaties zoo onberekenbaar groot, omdat daar de grondslag wordt gelegd voor het latere leven, omdat daar de toe komst wordt gevormd! Wij herhalen den zin, waarmede wij gis teren besloten: De arbeid en tijd, geschon ken aan het jeugd-werk, zijn van eminent belang. Niemand onzer mag daarbij onver schillig toezien! Wij wezen er gisteren op, dat moet wor den gestreefd naar een innerlijke verster king onzer katholieke jeugd-organisaties, zoowel als naar de uitbreiding van het leden-taL Belangrijk is de uitbreiding van het leden-tal. Maar nog belangrijker is de innerlijke versterking. Dat onze jeugd georganiseerd naar bui ten optreedt, is goed. Goed niet alleen voor de werf-kracht der organisatie, maar ook voor de individueele leden zelf. Doch voor op moet blijven staan de geestelijke en godsdienstige innerlijke vorming, de vor ming om een woord van den Paus te ge bruiken van Christelijke levenskracht. Christelijke levenskracht te vormen dat is het sublieme doel onzer katholieke jeugd-organisaties. KATHOLICISME IN ENGELAND. Door een zetfout is gisteren in een be richtje onder boven genoemd en titel gemeld, dat het aantal priesters in Engeland het laatste jaar met 20 is vermeerderd; dit moet zijn: 200. Baskische regeering naar Frankrijk gevlucht De stad Santander heeft zich gisteren aan de troepen van Franco overgegeven. Dit is te danken aan een opstand onder de bevolking, welke eischte, dat de stad zou worden overgegeven. In de straten werd hevig gevochten. Te gen 2 uur gistermiddag had de beweging ten gunste van de rechtschen te Santander het pleit gewonnen. Toen deelden n.1. de linksche autoriteiten officieel mede, dat de stad zich zou overgeven. Alle linksche strijdkrachten, die nog te Santander waren gebleven, en waarvan de sterkte op 15.000 man wordt geschat, heb ben hun onderwerping aangeboden. De Baskische regeering was voor dien tijd op den Britschen torpedojager „Keitli" naar Frankrijk uitgeweken. VREESELIJKE TOESTANDEN TE SANTANDER. Britsche uitgewekenen uit Santander, die te St. Jean de Luz zijn aangekomen, heb ben een correspondent van Reuter verteld, dat Santander gisteren zonder water, zon der licht en zonder burgerlijke organisatie was. Er werd geplunderd en gestolen, blin delings werd in de straten geschoten, er heerschte niet meer de minste controle van de guardia civil, een zuivere anarche had haar intrede gedaan. Honderden kleine boo ten der visschers maakten zich gereed man nen, vrouwen en kinderen uit de stad te brengen, er werd gevochten om een plaats. Een soort niet officieele politieorganisatie, bekend onder den naam „vijfde colonne", die bestond uit aanhangers der rechtschen, en die de stad al sinds vele weken vrees de, opende het vuur op de zich verdringen de menigte, die trachtte aan boord der scheepjes te komen. De ooggetuige wijten de snelle ineenstor ting van de verdedigingslinies van Santan der en de onbeperkte wanorde aan het vol komen ontbreken van discipline bij de ver dedigingstroepen van Santander en Asturië en aan het volkomen afwezig zijn van een doelmatige organisatie. VANDAAG TRIOMFALE INTOCHT. De rechtsche zender aan het front van Madrid deelt mede, dat om zes uur gister middag verscheidene rechtsche bataillons in Santander zijn binnengerukt. Per radio is bekend gemaakt, dat de rechtsche troepen vandaag hun triomfalen intocht in Santander zullen houden. VREUGDE TE BILBAO EN TE ROME. Het bericht van den val van Santander werd te Bilbao met groot gejubel ontvan gen. Dichte menschenmassa's trokken jui chend en zingend door de straten der stad. Alle klokken sloegen aan het luiden en overal werd de hymne van het nationalis tische Spanje aangeheven. Ook in Italië is de val der stad met groo te vreugde begroet. De Romeinsche bladen spreken het vermoeden uit, dat hiermede het Spaansche conflict dichter bij de na tionalistische oplossing is gekomen en dat dit wapènfeit op de regeeringen te Londen en Parijs wel eenigen invloed zal oefenen. Stefani meldt, dat de vreugde te Rome te grooter is, daar de Italiaansche legionai- res zich als helden gedragen hebben aan het front van Santander en op beslissende wijze hebben bijgedragen tot het schitte rende succes van het offensief. Te Rome zijn betoogingen geimproviseerd bij de lokalen der fascistische groepen, in de voornaamste straten en openbare instel lingen, waar luide gejuicht werd voor Mus solini, de legionair es en het rechtsche Spanje. Uitgewekenen uit Santander in Bayonne. Gistermiddag zijn vijf schepen uit San tander te Bayonne aangekomen met 400 militiemanschappen, guardia civil, vrouwen en kinderen. De autoriteiten hebben beslag gelegd op een bedrag van 200.000 pesetas, dat een passagier bij zich had. Volgens de vluchtelingen was Santander gisteren stik vol menschen en werd de haven belegerd, door de brigades militiemanschappen, die naar Frankrijk scheep wilden gaan. VAN DE ANDERE FRONTEN. Radio Espana heeft gisteravond een be richt uit Saragosso gepubliceerd, meldende, dat het regeeringsoffensief van Tardiente tot Belchite geheel mislukt is. De recht schen hebben talrijke gevangenen gemaakt, onder wie zich een luitenant kolonel en een kolonel bevinden. Zes regeeringsvliegtuigen zijn neergeschoten. Generaal Yaque in ongenade? Naar te St. Jean de Luz vernomen wordt, is generaal Juan Yaque, die het bevel voer de over de troepen voor Madrid, van zijn commando ontheven en met een missie naar de Canarische eilanden gezonden. De generaal zou in ongenade gevallen zijn, om dat hij in nauwe relatie stond met de oude Spaansche phalanx, die onlangs is opgegaan in de door Franco gevormde eenheidspartij. EEN GELOFTE DER CHAUFFEURS. In de Laurentiuskerk in Edenbridge (Kent) is een plechtige godsdienstoefening gehouden voor automobilisten en motorrij ders uit Kent, Surrey, Sussex en verschil lende voorsteden van Londen. Tijdens deze godsdienstige plechtigheid werd door alle chauffeurs een gelofte afgelegd, luidende als volgt: „Ik beloof uit liefde tot God, jegens mijn evennaasten en jegens mijzelf voorzichtig te rijden. Heilige Christoffel bid voor ons!" DE WERELD IN VOGELVLUCHT Gisteren schreven wij, dat als het zoo doorging de val van Santander binnen kort tegemoet kon worden gezien. Wy kon den niet vermoeden, dat de stad zich gis termiddag reeds zou overgeven. Dat was te danken aan het feit, dat de bevolking in opstand was gekomen. Nadat de Baskische regeering, beseffen de, dat de stad onmogelijk met kans op succes verdedigd kon worden, op een Britsch oorlogsschip naar Frankrijk was uitgeweken, hebben de nationalisten in de stad met behulp van de guardia civil het bewind overgenomen en de voornaamste regeeringsgëbouwen bezet. Na eenige korte schermutselinen in de straten was het nieuwe rechtsche bewind zonder bloedvergieten heer en meester van de stad. Alle militie-mannen, die in San tander waren achtergebleven men schat hun aantal op 20.000 man hebben zich aan de nationalisten onderworpen en zijn ontwapend. Onmiddellijk werd aan de nationalisti sche troepen, die op dat oogenblik nog zes K.M. van Santander verwijderd waren, medegedeeld, dat de stad zich aan gene raal Franco overgaf. Na de ontvangst van dit bericht werden in allerijl eenige natio nalistische bataljons vooruit gezonden, die des middags om zes uur Santander bin nenrukten. Vandaag zouden de nationalistische troe pen hun triomfalen intocht in de stad hou den. De vreugde in rechtsoh Spanje is natuur lijk groot, dat is te begrijpen. Santander is een belangrijke stad van circa 90.000 in woners en de overgave van deze stad betee- kent een mijlpadl in de geschiedenis van den burgeroorlog. Er schiet in het Noor den thans alleen nog maar de provincie Asturië over, welke nog niet in handen der Franco-mannen is. Gezien het langzame tempo van den burgerkrijg kan het nog maanden duren, voordat ook deze provin cie veroverd is, maar men ziet het te Santander verrassingen zijn niet uitge sloten. En dan komt waarschijnlijk Ma drid aan de beurt. In China schijnt ondanks den heftigen te genstand der Chineezen het overwicht toch aan de zijde der Japanners te blijven. Zij gaan in de buurt van Sjanghai thans de Chineesche kust blokkeeren. Het is wellicht van belang de kwestie van het vestigingsverbod vaar slagerijen, zoo juist door den minister van economi sche zaken uitgevaardigd, wat nader te bezien. Dit z.g. sperverbod is ingesteld op grond van de vestigingswet-kleinbedrijf, welke wet de mogelijkheid kent van het voor een termijn van zes maanden éénmaal met eenzelfde periode te ver lengen uitvaardigen van. een vesti gingsverbod, hangende het verleenen van de eigenlijke vestigingseischen, n.l. eischen van vakbekwaamheid, handelskennis en credietwaardigheid, waaraan nieuwe on dernemers hebben te voldoen en waar door het peil van den middenstand be langrijk zal worden verhoogd, terwijl te vens mag worden verwacht, dat het be ruchte „teveel aan winkels" erdoor zal worden beperkt. De slagersbranche is de eerste, welke van de mogelijkheden van de bovenge noemde wet profiteert, men heeft in dat vak tijdig ingezien dat alleen door sa menwerking iets goeds bereikt zou kun nen worden. Daarom werd reeds 1 De cember 1935 opgericht de „Centrale Ver- eeniging ter behartiging der belangen van den vleesch- en veehandel en aan verwante branches", bij verkorting ge naamd „Centrale V. en V." Bij deze vereeniging zijn alle lande lijke slagerspatroons-organisaties en even eens alle landelijke slagersgezellenbon- den aangesloten. Het bureau der Centrale V. en V. had reeds geruimen tijd voor het in werking treden van de vestigingswet-kleinbedrijf alles voorbereid tot het indienen van een verzoek om vestigingseischen aan den minister van handel, nijverheid en scheep vaart, thans economische zaken, en lut tele dagen, nadat de wet in het staats blad was geplaatst, is dit verzoek in zee gegaan. De systematiek van de wet is na melijk deze, dat een middenstandsbran- che, welke de wet op haar bedrijf wil zien toegepast, daartoe een verzoek aan den bovengenoemden minister moet doen. Vanzelfsprekend dient d.e aanvragende branche er van te voren vacnr gezorgd te hebben, dat er gelegenheid is voor aspi rant-ondernemers in dat vak de voor de eischen van vakbekwaamheid en handels kennis gevorderde kennis op te doen. Het slagersbedrijf had het belang van een goede vakopleiding reeds veel eerder ingezien. Reeds sedert 1926 bestaat in Utrecht de slagersvakschool, slechts zal deze gelegenheid tot opleiding onder de werking der vestigingswet nog moeten worden uitgebreid met de z.g. werkplaats- opleiding. Nu heerscht ook in het slagersbedrijf een groote overbezetting en het viel te vreezen, dat, zoodra de toestand in het slagersbedrijf weer wat beter werd het thans voor de helft intrekken van de crisisheffing zal daartoe zeker bijdragen en bekend werd, dat het bedrijf vesti gingseischen had aangevraagd, nog snel een aantal zaken zou worden toegevoegd aan het reeds bestaande, kennelijk te groote aantal, teneinde nog voor het in stellen van vestigingseischen aan de wer king daarvan te ontkomen. Teneinde dit te beletten kon de minister van economi sche zaken den reeds hierboven genoem den spertijd instellen, hetgeen dus thans gebeurd is. Het groote voordeel hiervan is, 'dat nu zonder kans op verdere over bezetting de vaststelling van de eigen lijke vestigingseischen kan geschieden. De besprekingen hierover behoeven dus niet overhaast te worden gevoerd. Aan bovenstaande mededeeling van de zijde van het bureau van de Centrale V. en V. voegt de commissie van overleg der drie Nederlandsche Middenstandsbonden het navolgende toe: Het is gebleken, dat in kringen van be langhebbenden een niet geheel juist be grip bestaat omtrent de practische betee kenis van de getroffen spertijdregeling. Tal van onnoodige vragen en moeilijkhe den kunnen worden vermeden, wanneer van het navolgende kennis wordt geno men: Vooreerst zij dan vastgesteld, dat de maatregel betrekking heeft op de slagerij en derhalve niet op den handel in vleesch- waren. H^t is nu met ingang van 19 Augustus VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Santander heeft zich gisteren zonder slag of stoot aan de troepen van Franco over gegeven (1ste blad). De Japanners gaan de Chineesche kust blokkeeren. (2de blad). Een geheimzinnige duikboot in de Zee van Marmora. (2de blad). Binnenland Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 3de blad). Wat beteekent de invoering van den spertijd voor het slagersbedrijf. (1ste blad). verboden om een slagerij te Onder hét vestigen van een slagerij valt niet alleen het openen van geheel nieuwe zaken; ook tal van andere wijzigingen zijn daaronder begrepen. Gemakshalve sommen wij deze hier even op: 1. Met vestiging is gelijkgesteld uit breiding van bestaande slagerijen met een nieuw filiaal, alsmede uitbreiding van bestaande zaken in een andere bedrijfs tak met een afdeeling slagerij. Zonder toestemming van den minister van eco nomische zaken zal het thans niet meer mogelijk zijn om filialen of slagerijafdee- lingen te openen. 2. Met vestiging wordt tevens gelijkge steld wijziging in den ondernemingsvorm, b.v. omzetting van een persoonlijke zaak in een naamlooze vennootschap. Ook dit zal niet meer mogelijk zb'n zonder toe stemming van den minister. 3. Voor bestaande filialen is het thans verboden den beheerder van het filiaal door een ander te vervangen, tenzij met toestemming van den minister. 4. Tenslotte is de belangrijkste verbods bepaling, welke in dezen spertijd is gele gen, dat ook opvolging in bestaande za ken niet meer mogelijk is zonder toe stemming van den minister. Verkoop van een bestaande slagerij, opvolging van een vader door zijn zoone en dergelijk transacties zijn dus, zoolang de sper tijd duurt, niet meer toegelaten, in dien daartoe geen toestemming van den minister van economische zaken is ver kregen. 5. Men houde goed voor oogen, dat on der het vestigen van een zaak, behalve het bovengenoemde, ook wordt verstaan het heropenen van een zaak, welke op 19 Augustus 1937 niet meer werd uitge oefend. Slagerijen, welke in den jongsten tijd door de bedrijfsmoeilijkheden hebben gesloten, zullen dus thans, nu de lucht voor hen een weinig opgeklaard is, niet zonder meer hun winkels mogen herope nen. Ook zij heben daartoe noodig de toe stemming van den minister van economi sche zaken. Het zal geen betoog behoeven, dat de toestemmingen, welke eventueel door den minister van economische zaken kunnen worden verleend, vooraf ten departemen- te ernstig zullen worden bezien. Wan neer men derhalve meent een dergelijke toestemming te moeten aanvragen, dan zal men goed doen de aanvrage van een zeer uitgebreide motiveering te voorzien en daarin op te nemen alles wat tot toe lichting van de aanvrage kan dienen. Zijn er officieele stukken, als huur- of koopovereenkomsten, welke hierbij kun nen worden overgelegd, dan voege men deze onmiddellijk bij de aanvrage. Volledigheidshalve merkt de commissie van overleg nog op, dat geen moeilijkhe den in den weg worden gelegd bij opvol ging door de weduwe of minderjarige kinderen in geval van overlijden van een slager, of bij afwikkeling van zaken door den curator in geval van faillissement of surseance. HET GOUDEN PRIESTERFEEST VAN Prof. Dr. BEYSENS. Op Donderdag 9 Sept. a.s. zal het gou den priesterfeest van Prof. Dr. Beysens in het Theologicum te Warmond, waar hij lang vóór de afscheiding der Philosophie hoogleeraar was, worden gevierd. Op dezen dag zal in de kapel van het Theologicum een plechtige Hoogmis wor den opgedragen. De jubilaris zal dien dag recipieeren en ook de studenten zullen hulde brengen aan den vroegeren War- mondschen hoogleeraar. Verschillende autoriteiten zullen tot deze feestelijkheid

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1