BINNENLAND MAANDAG 23 AUGUSTUS 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 AUTOMOBILISME DE GROOTE PRIJS VAN ZWITSERLAND Carracciola winnaar. Op het circuit van het Brehmgarten- wald bij Bern is Zondag de autowedstrijd om den grooten prijs van Zwitserland ver reden. De totale afstand was 50 ronden of 365 K.M. Meer dan honderd duizend kij kers hadden zich rond de baan, die een lengte heeft van 7.28 K.M. verzameld. De jonge koning van Siam en zijn neef, de coureur prins Bira, behoorden tot de aanwezigen. Zeventien wagens verschenen aan den start. Stuck nam onmiddellijk de leiding, gevolgd door Caracciola en Rosemeyer. In de eerste ronde noteerde Stuck een tijd van drie minuten, d. een gemiddel de uursnelheid van 148.067 meter, welke beinvloed was door het natte wegdek. Ro semeyer vliegt bij de Eymatt uit de baan en heeft de hulp van toeschouwers noodig om zijn vastgeloopen wagen los te krijgen. Hierdoor is hij genoodzaakt op te geven, aangezien men geen hulp van derden aan vaarden mag. Inmiddels heeft Carraciola den kop veroverd, gevolgd door Stuck, Lang, van Brauchitsch en Fagioli. Nuvolari bezet de achtste plaats. Na vier ronden is Carraciola gereed om den eer sten lap te geven. Zijn voorsprong op Stuck bedraagf acht seconden, dan komt Lang. Nuvolari wordt naar de negende plaats gedrongen. Hij stapt uit en geeft het stuur over aan Rosemeyer. Evenals in Monte Carlo staat Rosemeyer voor de moeilijke taak door recordsnelheden zijn achterstand in te halen. Het verschil met Carracciola bedraagt ongeveer een ronde. In de zevende ronde passeert Lang Stuck en na tien ronden hebben de beide Merce des Benzwagens van Carraciola en Lang de leiding voor Stuck, von Brauschitsch, Fa gioli, Kaub, Farina, Rosemeyer, Sommer, Pieck en Hartman. Stuck wordt in de volgende ronde door von Brautschitsch gepasseerd en valt naar de vierde plaats terug, zoodat nu drie Mercedes aan den kop liggen. Rosemeyer, wiens wagen een defect vertoont, wordt ge lapt. Ruegg geeft met motorpech op. Na vijftien ronden heeft Carracciola het veld tot en met nummer zes gelapt. Rosemeyer ligt een ronde achter de leiders, doch hij loopt spoedig wat in. Na 22 ronden wis selt Fagioli van banden, doch geeft daarna het stuur aan Nuvolari over. In de 25ste ronde wisselen en tanken. Lang en von Brauchitsch, zoodat Stuck tijdelijk de tweede plaats bezet. Het is een verrassing als Carracciola in de 26ste ronde tankt, doch dan met dezelfde banden doorrijdt. Ook Stuck gaat op dezelfde wijze verder. Rosemeyer is inmiddels tot de vijfde plaats naderbij gekomen. Farina stapt uit. Na dertig ronden heeft Carracciola een voor sprong van 133 seconden op Rosemeyer. Dat beteekent, dat de laatste in elke ronde ongeveer 7 sec. moet inloopen om't tot 'n overwinning te brengen, doch dit is niet mo gelijk. Na 46 ronden ligt Rosemeyer nog 33 seconden achter von Brauchitsch. Hij maakt dan een ronde van 2 min. 37.9 sec. en daarna een van 2 min. 37 sec., dit is een gemiddelde uursnelheid van 167 K.M., doch dat helpt niet meer. Onder enorm enthousiasme gaat Carrac ciola voor den tweeden maal als winnaar van den Grooten Prijs van Zwitserland over de eindstreep. De gedetalleerde uitslag luidt: 1. Carrac ciola )Mercedes Benz) 2 uur 17 min. 39.3 sec., gem. uursnelheid 159.160 K.M. 2. Lang (Mercedes Benz) 2 uur 18 min. 28.7 sec. gem. uursnelheid 158.260 K.M. 3. von Brau- chitsoh (Mercedes Benz) 2 uur 18 min. 45.7 sec., gem. uursnelheid 156.840 K.M. 4. Stuck (Auto Union) 2 uur 18 min. 46.8 sec. 5. Ro semeyer (Auto Union), 2 uur 19 min. 0.5 sec. 6. Kautz (Mercedes Benz), 2 uur 19 min. 58.5 sec. Op één ronde: 7. Nuvolari (Auto Union). Op drie ronden: 8. Sommer (Alfa Ro meo). Op negen ronden: 9. Pieck (Maserati). Op tien ronden: 10. Hartmann (Maserati). DE RACE LUIK—ROME—LUIK. Een ernstig ongeluk in de Dolomieten. In den uithoudingswedstrijd LuikRome Luik, zijn er nog slechts negen equipes, welke een kans hebben op de eerste plaat sen te worden geklasseerd, gezien hun ge ring aantal strafpunten. Onze landgenooten Gatsonides en van Hunt met Riley bevin den zich hierbij, zij staan thans, wat het aantal strafpunten betreft, op de vierde plaats. Ook dit automobilistisch evenement heeft zijn zwarte bladzijde. Tijdens het over trekken van den Pordoipas in de Dolomie ten geraakte de Zwitsersche equipe Dreier- Hahn, welke met een 2.3 1. Alfa Romeo deelnam, in een bocht van den weg en stortte in een kloof. Wonder boven won der kroop Hahn ongedeerd uit den chaos, maar zijn tochtgenoot Dreier had doode- lijke verwondingen opgeloopen en over leed kort na het ongeval. Nederlanders Gatsonidesvan Hunt vierde. De buitengewoon moeilijke uithoudings wedstrijd LuikRomeLuik over een af stand van bijna 4500 K.M. is geëindigd in een groote Duitsche overwinning. De eer ste drie plaatsen worden bezet door Duit sche equipes, maar minstens zoo bijzonder is de prestatie van de Nederlandsche equi pe, Gatsonidesvan Hunt geweest, die van de 82 deelnemers als vierde achter de Duitschers aankwam. De officeuze uitslag luidde als volgt: 1. HaberleGlocker (Duitschland) met Hamonag. 2. von Guillaumemevr. Bahr met Imperia. 3. van HausteinBund (Duitschland) met Hanomag). 4. Gatsonidesvan Hunt (Nederland) •met Riley. 5. MassaBrunetto (Italië) met Alfa Romeo. HULP AAN DEN KLEINEN BOER. Bijzondere steunregeling voor de nood lijdende bedrijven in het leven geroepen. Rationalisatie. In verband met den moeilijken toestand, waarin het kleineboren- ondanks de getroffen crisismaatrege len, die voor het kleinbedrijf golden, verkeert, heeft de regeering gemeend een bijzondere steunregeling voor de noodlijdende bedrijven in het leven te moeten roepen. Van deze steunre geling kunnen alleen gebruik maken zij, die op een bepaalden datum als grondgebruiker bekend stonden. De nieuwe maatregelen beoogen vooral door een krachtige, zoo mogelijk in- dividueele, voorlichting de rationali satie van dit soort bedrijven zooveel mogelijk te bevorderen. Het is gebleken, dat, hoe gaarne ook het bedrijf dit zelf zoude wenschen, deze rationalisatie als regel achterwege bleef, wijl de contante middelen ontbraken. Het ligt thans in de bedoeling om voor zooveel noodig met overheidshulp deze kleine boeren in het bijzonder op het eigen bedrijf werkzaam te doen zijn, ten einde hen aldus in de gelegenheid te stel len de noodige gelden te verdienen, die noodzakelijk zijn voor de rationalisatie van het bedrijf. Als basis voor den te verleenen steun zal dienen de bestaande steun regeling en wel in dien zin, dat aan den kleinen boer voor zijn arbeid op het bedrijf zelf een bedrag zal worden uitgekeerd, waarbij rekening wordt gehouden met hetgeen een werklooze aan steun ontvangt in de gemeente, waar hij woont, en het bedrag, dat hij volgens bepaalde normen uit zijn be drijf ontvangt. Het uit te keeren be drag zal als regel niet in geld, doch in bedrijfmiddelen worden verschaft, teneinde de zekerehdi te verhoogen, dat dit bedrag ook inderdaad het be drijf, dus indirect ook den boer. ten goede komt Voor zoover de noodige gelden bij de uitvoering dezer regeling voortvloeien uit het feit. dat de verminderde inkomsten het gevolg zijn van het wegvallen van den arbeid, dien de kleine boer als regel vond bij derden, zullen deze gelden gevonden moeten worden door de gemeenten met subsidie uit het Werkloosheidsubsidiefonds. Voor zoover dit niet het geval is, zal het Landbouwcrisisfonds bijstand moeten ver leenen. De uitvoering van deze regeling komt, in samenwerking met het departement van Sociale Zaken, in handen van den dienst voor de kleineboerenbedrijven. Het ligt in de bedoeling., dat plaatselijk locale com missies worden ingesteld, die met de amb tenaren van den landbouwvoorlichtings- dienst en van den rijks werk verschaf f in gs- dienst samenwerken. Zoo eenigszins moge lijk zal nog dit najaar deze regeling in werking treden. WIERINGERMEER ZEVEN JAAR DROOG Men viert feest. „21 Augustus 1930 viel de Wieringermeer droog" vermelden de gedenkplaten, die in den buitenmuur van verscheidene open bare gebouwen in den polder zijn aange bracht. Heden voor zeven jaren volbrach ten de gemalen „Lely" te Medemblik en „Leemans" te Den Oever hun taak het in gedijkte gedeelte Zuiderzee droog te ma len, en wordt „de Polderdag" weer fees telijk gevierd. De vlaggen zijn uit in de Wieringermeer! Reeds dadelijk bij het binnenkomen in den polder krijgt men den indruk, dat er iets bijzonders aan de hand moet zijn. Verder den polder ingaande, ziet men drommen Wieringermeerders zich spoeden naar Slootdorp, het Wieringermeerdorp, waar de feestelijkheden op een groot grasveld zullen worden gehouden. Zoowel per rijwiel als per boerenwagen, in autobussen en personenauto's komen zij naar het feestterrein. De aan hun orgi- neele kleederdrachten trouw gebleven Zeeuwsche, Friesche en Brabantsche vrou wen geven door hun tegenwoordigheid aan de feestelijkheden het karakter het feest van de geheele Nederlandsche be volking te zijn. De heer en beijveren zich in het touw trekken en (gecostumeerd) voetballen. De dames zijn eveneens aan het touwtrekken en bekampen elkaar in een hinderniswed strijd per fiets. Voor paardenliefhebbers is ook gezorgd: een „tally-ho" wedstrijd en een wedstrijd in het ringsteken met sjee- zen staan ook op het programma. De belangstelling voor de wedstrijden culmineert zich in den z.g. „loop door Slootdorp", een wedstrijd in het hardloo- pen over een afstand van plm. 2 K.M. Van avond worden de feestelijkheden voortgezet met de uitvoering van een „bonteavond"-programma. Alex de Haas zingt en speelt voor het talrijke publiek, terwijl bovendien de Wieringermeerfanfa- recorpsen voor de noodige afwisseling zorgen. Het dorp zelf is door z.g. buurtvereeni- gingen aardig verseird en geïllumineerd, terwijl de winkeliers aan de feestelijkhe den een etalage-wedstrijd hebben verbon den. Te ongeveer elf uur wordt de feestdag besloten met een groot vuurwerk „Hbld." DE CONSUMPTIEMELK. De prijs van consumptiemelk af boerderij is verhoogd met een halven cent per liter, n.l. van 6 1/2 op 7 cent voor eerste kwa liteit. De consumptieprijs van melk wordt ech ter niet verhoogd, aldus bericht het „Hbld". De winstmarge van den melkhandel daalt daardoor dus met een halven cent. PROEFTOCHT VAN DE „PIET HEIN". Zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur had de „Piet Hein" de werf van de firma G. de Vines Lentsch aan den Grasweg te Amsterdam verlaten en koers gezet naar den Helder waar het jacht 's avonds acht uur arriveerde, na een voorspoedigen tocht langs Enkhuizen en via den Oever. In de marinestad, waar de nacht in de haven werd doorgebracht, toonde het pu bliek groote belangstelling voor het prin selijk jacht. Gistermorgen om half negen vertrok de „Piet Hein" naar den Texelstroom. Verschillende snelheids-, draai- en stop- proeven werden hier genomen. De proe ven hadden een buitengewoon gunstig verloop. Op den Dooven Balg en het Korn- werderzand werden later de ankers ge probeerd. Op den terugtocht over het IJselmeer voer het vaartuig, bestuurd door den bou wer, den heer G. de Vries Lentsch jr. ge durende vier uren op volle kracht. Een kruissnelheid van 13 mijl of 22 K.M. werd hierbij bereikt. Bij aankomst van het jacht in de Oran jesluizen te Amsterdam profiteerde een groote menigte van de gelegenheid reeds nu het sierlijke schip van nabij te be schouwen. De heer E. Crone, die ons het een en ander mededeelde, was vol lof over dezen tocht, waarop in totaal 200 K.M. werd af gelegd. Aan boord bevonden zich de leden der commissie, die het geschenk, namens het Nederlandsche volk, aanboden, alsmede de heer Voogd, ontwerper der plannen en voorts extra personeel van de firma Stork, voor het controleeren van de ma chines. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter is voor de week van 22 tot en met 28 Augustus 1937, behoudens tusschentijdsche wijzigingen, vastgesteld op 70 cent per kg. UITVOER VAN EIEREN. Restitutie en monopolie-prijsverschil. Gelijk bekend is, heeft de minister van Landbouw en Visscherij, toen met ingang van 5 en 25 April 1937 de monopolieprijs verschillen bij den invoer van voedergra- nen werden verlaagd, de restitutie van deze prijsverschillen, welke bij den uitvoer van kippen- en eendeneieren wordt gegeven, niet met een overeenkomstig bedrag ver laagd, waardoor de pluimveehouderij in een moeilijken toestand verkeerde. Daar de eierprijzen de laatste weken gestegen zijn, heeft de minister van Economische Zaken thans aanleiding gevonden de desbetreffen de verlaging toe te «passen. Vandaar dat de restitutie, welke bij den uitvoer van kippen en eendeneieren gegeven wordt, met ingang van 23 Augustus 1937 is vastgesteld op 0.421/2 per 100 stuks kippeneieren en 0.25 per 100 stuks eendeneieren. Voor eieren, welke in het tijdvak van 5 April 1937 tot 28 Augustus 1937 in de koel huizen zijn ingelegd of zijn ingekalkt, blijft de restitutie vastgesteld respectievelijk op 0.75 en 0.43 per 100 stuks. Het monopolieprijsverschil bij den invoer van kippen- en eendeneieren is verdaagd tot 0.42 1/2 per 100 stuks. De restitutie bij den uitvoer van hoeveel heden van tenminste 25 kg. niet meer in de schaal aanwezige bestanddeelen van kippen en/of eendeneieren is met ingang van den zelfden datum verlaagd tot 0.08 1/2 per kg. netto. Oud-burgemeester Maarschalk terug De oud-burgemeester van Haarlem, Je heer C. Maarschalk, die sinds het hem overkomen auto-ongelukop 26 Juni j.l. in Duitschland in het ziekenhuis te vVezel verpleegd werd, is te Haarlem terugge keerd. Zijn kwetsuren zijn bijna alle genezen, al zal het volledig herstel nog geruimen tijd vorderen. Zijn zenuwgestel is nl. ern stig geschokt. LUCHTVERDEDIGINGSDAG TE SCHEVENINGEN. BIJEENKOMST IN DE KURZAAL. Demonstraties trokken geweldige belangstelling. In de Kurzaal te Scheveningen had Za terdagmiddag een bijeenkomst plaats, ter gelegenheid van den luchtverdedigings dag, welke door zeer vele militaire en ci viele autoriteiten, waarvan het meeren- deel reeds Zaterdagochtend bij de ope ning van de beide tentoonstellingen aan wezig was, werd bijgewoond. Ook de minister van Defensie, de heer J. J. C. van Dijk, gaf van zijn belangstel ling blijk. De zaal was met vlaggedoek op een voudige wijze versierd. De vergadering stond onder leiding van mevrouw I. van DijkHendriks, waarne mend voorzitster van de afdeeling Den Haag van het Nationaal Jongeren Ver bond, die een kort welkomstwoord sprak. Het woord was vervolgens aan den voorzitter van het luchtverdedigings fonds ir. J. E. F. de Kok. De heer De Kok gaf een uiteenzetting van het doel en wezen van de vereeni- ging voor nationale veiligheid en van het luchtverdedigingsfonds. Daarna heeft generaal b.d. C. J. Snij ders zich tot de vergadering gericht. Spreker schetste de onheilspellende in ternationale toestanden in Europa en in het Verre Oosten en zeide, dat de kans bestaat, dat Nederland en Nederlandsch- Indië tegen onzen wil in een algemeenen oorlog meegesleept en tot oorlogsgebied en operatieterrein misbruikt zouden wor den. Er bestaat slechts één middel, aldus generaal Snijders, dat de hoop kan wek ken, deze gevarenkans zoo al niet vol ledig uit te schakelen althans haar be langrijk te beperken. Dit middel is: het bezit en de voortdurende gereedheid eener weermacht van zoodanige beteeke- nis en gehalte, dat het voordeel, hetwelk het militair-strategisch gebruik van ons gebied den oorlogvoerende zou bieden worde overtroffen door het nadeel, dat hij zich zou scheppen met de onvermijde lijke bestrijding onzer, alsdan aan de zijde zijner tegenpartij optredende strijd krachten. Zulk een weerbaarheid behoort niet al leen een met belastinggeld noode op peil te houden wettelijke instelling te zijn, maar zij moet ook wortelen in de geesten en in de harten des volks. Het luchtverdedigingsfonds doet een beroep, aldus generaal Snijders, op de gansche Nederlandsche jongelingschap om zich mits voldoende aan de gestelde eischen in grooten getale aan te mel den en beschikbaar te stellen ter oplei ding tot vlieger, wat tevens voor hen het deelnemen aan een heerlijke, opwekken de en prikkelende sport beteekent en him een eervolle nationale taak in het vooruitzicht stelt. Doch tegelijk wendt zich het luchtver dedigingsfonds tot alle Nederlanders met den dringenden oproep, de volbrenging van het voorgenomen werk door alge- meene deelneming en talrijke bijdragen mogelijk te maken. Na de rede van generaal Snijders voer den leden van de afdeeling Den Haag van het nationaal jongeren verbond het „lucht- verdedigingsspel", een stuk in 5 bedrij ven, op, onder leiding van Louis Gim- berg. Het succes van de opvoering was groot en de leuze aan het einde van het stuk: „Nederland weerbaar, ook in de lucht" maakte grooten indruk. Nadat het Wilhelmus was gespeeld, be gaven de aanwezigen zich naar het terras van het Kurhaus voor het bijwonen van de demonstraties. Voordat deze aanvingen sprak de mi nister van Defensie, de heer J. J. C. van Dijk, van de muziektent de honderden op J het terras en de duizenden en duizenden, die op den boulevard, op het strand en I elders plaats hadden gevonden, toe. Enkele minuten voor half vijf kwamen 5 zwarte stippen in het zicht. Via den luidspreker in de muziektent op het terras van het Kurhaus deelde majoor Zeegers van den staf van de militaire luchtvaart mede, dat het de eerste groep van de de- monstreerende militaire vliegtuigen was. En inderdaad, nauwelijks drie minuten la ter, daverden de 5 zware motoren der gevechtsvliegtuigen, die bommenwerpers voorstelden, boven de Pier. Het was een buitengewoon boeiend schouwspel, dat diepen indruk maakte, vooral toen later J aan den Zuidelijken hemel 2 andere pa trouilles, elk bestaande uit 3 vliegtuigen, zichtb'aar werden. De demonstraties, bestaande uit aan vallen en verdedigen, waarbij van den boulevard af het luchtafweergeschut daadwerkelijk was ingeschakeld, hadden een vlot verloop en werden besloten met een parade, waarbij de 14 demonstree- rende vliegtuigen in eskaderverband van de zee uit laag over het Kurhaus vlogen. Hierna demonstreerden eenige vliegtui gen van den marine-vliegdienst, wier sierlijke evoluties rondom de Pier en bo ven het Kurhaus den duizenden toeschou wers een duidelijk beeld gaven van de snelle wendbaarheid dezer oogenschijnlijk plompe machines. Tot slot van deze vliegdemonstraties vlogen eenige sportvliegers met hun lich te toestelletjes in gesloten verband over de menigte. Des avonds had een demonstratie plaats met zoeklichten. Precies tien uur kwam de Dragon Fly van ir. J. E. F. de Kok, bestuurd door den heer H. M. Schmidt Crans, in de bun dels van de stralende zoeklichten, weldra gevolgd, tot aller verbazing door een tweede toestel. Dit was de Leopard Moth, ook van den heer de Kok en welk toestel de heer Asjes bestuurde. De roezige deinende menschenmassa werd stil en geraakte merkbaar geboeid. In oprechte bewondering keek men naar boven naar de helverlichte machines in de lange stralenbundles van vier zoeklich ten gevat. Het was een prachtig schouw spel en onvergetelijk slot van den lucht verdedigingsdag, die met het Wilhemus werd beëindigd. Te Scheveningen 1» Zaterdag een luchtverdedigingsdag gehouden, waarvan de demonstraties door talrilke autoriteiten werden bijgewoond. Het luchtafweergeschut in actie

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8