Bloedige Zondag te Sjanghai DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Japan bereidt zich voor op een langdurige worsteling 28ste Jaargang MAANDAG 23 AUGUSTUS 1937 No. 8808 S)e £eki&eHe(2oii/&3/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onz«- Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V „Biecht" „Biecht". Zóó staat 't er: Biecht tus schen aanhalingsteekens boven een arti kel in het vrijzinnige dagblad „Het Vader land". Daarin wordt niet behandeld de Biecht, zooals wij, Katholieken, die kennen: het door Christus ingestelde Sacrament. Maar daarin wordt toch allerduidelijkst uitge sproken een heimwee naar die Biecht, welke Goddelijke Wijsheid en Goddelijke Liefde aan de tobbende en zwoegende menschheid heeft willen schenken.... Men leze het volgende, onverkorte, ci taat: „De gedachte, dat ieder met zijn eigen moeilijkheden gereed moet ko men, is een donkere erfenis in bepaalde Protestantsche kringen. Zij is eenvou dig een waan. Niemand kan alleen le ven. Niet ieder is even sterk. En de sterkste is niet altijd sterk. Er is nie mand, die niet in bepaalde gevallen, op bepaalde tijden hulp van een ander noodig heeft. Moreel is het hooghartig heid, zielkundig is het dwaasheid, wan neer men dit niet inziet. Een hooghar tigheid en een dwaasheid, die zich al tijd wreekt. De ééne mensch tobt, de ander leeft in angst, een derde is eigenlijk levens moe. Er zijn huwelijks- en gezinsspan ningen, er is sexueele strijd, er is ge wetensnood, er is onverwerkt leed, er 2ijn geloofsconflicten, er is ik-gevan genschap in wel ieders leven. Niemand kan en niemand mag nu ten allen tijde zijn strijd alleen uitvechten. Dit kan allerlei fatale gevolgen hebben. Men kan vastloopen in zijn moeilijkheden, men kan ze onbewust verdringen met de kwade gevolgen ervan men kan scheef groeien, men kan gaan lij den aan een verziekt schuldgevoel, maar evenzeer aan een zelfverontschul diging die met geestelijken zelfmoord gelijk staat, of aan een vlucht voor zichzelf. Hoe dikwijls komt men niet te laat tot het inzicht, dat men hulp had moeten inroepen. Hoeveel levens worden niet gedeukt en raken niet ver wrongen, omdat men het voor zwak heid en schande hield, zich tegen een ander uit te spreken, toen het nog tijd ervoor was. Het is niet abnormaal, maar normaal; niet zwakheid, maar kracht; niet laf heid, maar moed, zich in nood tot een ander te wenden. .En als iemand nu zegt, dat het toch bovenal noodig zal zijn, zich tot God te wenden, zich voor Hem open te leggen-, van Hem kracht te vragen dan heeft hij geheel gelijk. Maar dan moet hij er bij bedenken, dat God ons leven niet alleen direct leidt, en niet alleen direct helpt, maar ook indirect, door veel bemiddelingen, óók door bemiddeling van menschen". Veel commentaar zou de indruk, dien dit citaat op ons maakt, kunnen verzwakken. Verder merkt de schrijver op: „Ieder van ons heeft, op zijn tijd, te „bichten", in alle vrijheid, maar met alle noodzaak voor hem zelf'. De Katholieke Kerk erkent de hier be doelde of aangevoelde noodzaak en ver plicht haar kinderen minstens één keer per jaar „in alle vrijheid" te biechten. Het artikel onderteekend door W. Mackenzie besluit, dat men moet biech ten bij een mensch, „die geen persoonlijken band met ons zoekt, maar een bovenpersoonlijken band, die de diepst-persoonlijke is; dus .een mensch, die zich mét ons in hoo- ger levensdienst weet te staan, en die daardoor hooger levenskrachten kan overdragen. Een mensch kortom, die bemiddeling wil zijn, niet meer, niet minder. Wij menschen hebben elkander noodig in Gods dienst". In het door Christus ingesteld priester schap bezit de menschheid de „bemidde ling". De priesters moeten en willen zijn krachtens hun roeping, him wijding, hun aanstelling „bemiddeling", „niet meer, niet minder". De miskenning van de Biecht als Sa crament, de miskenning van het Priester schap is inderdaad voor vele Christenen ..een donkere erfenis".... ZONDAG TE SJANGHAI. Den geheelen morgen is het gisteren te Sjanghai rustig gebleven. Tegen één uur 's middags echter begonnen vijftig stukken Japansch geschut Poetoeng te bombardee ren. Tientallen granaten vielen neer. Ver volgens zweeg de artillerie en kwam de Ja- pansche luchtmacht in actie, die tegelijker tijd Poetoeng, Nantau, Loeghoea en Noeng- jau bestookte. Om twee uur deden de Ja- pansche vlootkanonnen zich opnieuw hooren. Zij vuurden op de Chineesche stel ling in Poetoeng. Den geheelen dag door is bij Sjanghai verwoed gestreden tusschen de brandende eigendommen van de buitenlanders in het Oostelijk deel der stad. De Chineezen poog den de Japansche mariniers te dwingen zich terug te trekken, waarbij zij voor de eerste keer gebruik maakten van tanks. De Britsche verliezen te Sjanghai worden geraamd op zes millioen pond sterling en de schade wordt van uur tot uur grooter. Zondagavond woedden dertien groote bran den in de wijken waar gevochten wordt. De Japansche artillerie antwoordde op het vuur van de Chineesche kanonnen op het Japansche consulaat door het beschieten van Poetoeng en van de Chineesche stel lingen ten Zuidwesten der stad. De Chineezen beweren, dat zij met hun artillerie hebben belet, dat Japansche troe pen te Woesoeng aan land werden gezet onder dekking van een spervuur van de Japansche vloot. Ook bij Poetoeng werd een landingspoging verijdeld. De Chineezen verklaren, dat nergens Japansche troepen aan land konden worden gezet. Na zonsondergang was het over het al gemeen vrij kalm. Granaat in de internationale nederzetting ontploft. Uit Sjanghai wordt nog gemeld, dat gis terochtend midden in de internationale nederzetting een granaat is ontploft. Men weet niet, of het een Japansche of een Chi neesche is geweest. De stad werd Zondagochtend gewekt door een hevig artillerievuur. De Chineesche kanonniers richtten hun vuur op het Japan sche consulaat. Een granaat is terecht ge komen op de dokken, welke toebehooren aan de Britsche kamer van koophandel. Er zijn naar schatting 250 a 350 personen gedood bij de ontploffing van twee granaten, welke op het Britsche torenhuis op den hoek van den Nanking-weg en den Tsjekiang- weg zijn neergekomen. Een granaat heeft het gebouw doorboord, terwijl de andere in het gebouw tot ont ploffing is gekomen. De ontploffing deed de geheele stad trillen. Tot een mijl in den omtrek zijn alle ruiten vernield. De plaats der ontploffing biedt een af grijselijken aanblik. Deerlijk verminkte lijken baden in plassen bloed en overal liggen stukken puin. DE STRIJD IN HET NOORDEN. Het schijnt, dat de Japansche troepen zich voorbereiden op een grooter actie in Hopei en Tsjahar. Verscheidene escadrilles Japansche bombardementsvliegtuigen zijn over Peiping gevlogen in de richting van Liangsiang, waar de Japansche troepen zich voor het offensief schijnen gereed te maken. Chineesche waarnemers zijn van meening, dat het doel van de Japansche legerleiding is door te dringen tot Pauting. Den geheelen dag werd gisteren te Pei ping artillerievuur gehoord. Ook in de omgeving van Nankau werd fel gestreden. Volgens mededeelingen van Ja pansche zijde zijn hier drie Chineesche di visies geconcentreerd. Japansche vliegtui gen hebben de Chineesche stellingen ten Noorden van Nankau bestookt, waarbij zij het Chineesche hoofdkwartier hebben ge troffen. Het Japansche leger in Mandsjoekwo heeft de Chineesche troepen, die uit Sjensi oprukten naar Noord-Tsjahar teruggesla gen. Verder wordt gemeld, dat in de omgeving van Peiping schermutselingen zijn gevoerd tusschen Japansche soldaten en Chineesche militaireni, in burger gekleed, die zich in de dorpen rond Peiping hadden verborgen. Van Chineesche militaire zijde wordt ge meld, dat de Chineezen gisteren een feilen tegenaanval hebben gedaan op de stellin gen op de hoogten ten Westen van Nan kau, waaruit zij den avond te voren door het hevig artillerievuur van de Japansche legermacht waren verdreven. De Japansche bezetting werd door de Chineezen met zware verliezen naar het Zuiden gedreven. De Chineezen maakten een 'aanzienlijken buit. Het artillerievuur is thans gestaakt. Groot gevecht gaande bij Liangh Siang. Bij Liangh Siang wordt thans slag ge leverd tusschen een geheele Japansche di visie en minstens 30.000 man Chineesche troepen. De Japansche militaire autoriteiten ver klaren, dat alle Chineesche aanvallen tot nu toe onder zware verliezen voor de Chi neezen zijn afgeslagen. De Chineesche troepen, die een flankbe weging uitvoeren, hebben nu de buurt van Tsangh Sin Tin bereikt, op zeven mijlen ten Noorden van Liahgh Siang, maar zij werden, naar men meldt, teruggeslagen. Het Japansche Kwantoeng-leger medlt, dat Kalgan bezet is. Welingelichte kringen schatten de sterkte der Japansche troepen in Noord-China op 150.000 man. Dagelijks arriveeren versterkingen ten getale van 8000 man, terwijl voorts iederen dag militaire transporten met paarden, oor logsmateriaal, vliegtuigen, automobielen en vrachtwagens aankomen. De troepen leggen den afstand van Tong koe 50 K.M. gewoonlijk af in een stroomen den regen. Zij hebben voor hun tocht een dag noodig. In Japansche officieele kringen verklaart men, dat zich dertien gewonden aan boord bevinden, maar van andere zijde wordt ver klaard, dat men in werkelijkheid te doen heeft met 700 gekwetsten. DE HOUDING VAN SOVJET RUSLAND. De „Hotsji Sjinboem" meldt, dat Sovjet- Rusland, dat op tactvolle wijze sedert het uitbreken van het incident in Noord-China het zwijgen bewaard heeft, in het geheim den Chineeschen generalissimus Tsjang Kai Sjek aanmoedigt door bemiddeling van den Russischen ambassadeur in China, Bogomo- loff, om vijandelijkheden op langen termijn tegen Japan voor te bereiden in afwachting van een mogelijke interventie der mogend heden. Het blad baseert dit op uit Tsoeroe- ga ontvangen inlichtingen. De Sovjet maakt plannen voor het verleenen van militairen steun aan China door het leveren van mu nitie, militaire piloten e.d. Het blad meldt verder, dat de Russische commandant in het Verre Oosten, generaal Bluecher, in het geheim een bezoek heeft gebracht aan de hoofdstad van Buiten-Mongolië en daar generaal Mao Tse Toeng, den vertegen woordiger van de Chineesche Sovjetregee- ring, beloofd heeft China militaire steun te verleenen door bemiddeling van de Chi neesche communisten. Meer dan tien Rus- siche vliegtuigen zijn kortgeleden naar Nan king gezonden met vliegofficieren, die reeds hebben deelgenomen aan den strijd aan het Chineesche front. Een bericht in de bladen meldt voorts nog, dat de Nankingregeering op 21 Aug. besloten heeft Tsjen Teh Sjoen, den leider van de communistische partij in Kiansoe, in vrijheid te stellen. Hij was 30 Juni 1933 veroordeeld tot acht jaar dwangarbeid. In het telegram wordt er op gewezen, dat dit besluit beschouwd wordt als een tact vol gebaar van de Nankingregeering ten behoeve van samenwerking met de Chinee sche communisten en als uitnoodiging aan den Sovjet om militairen steun te verlee nen. JAPAN BEREIDT ZICH TEN OORLOG. I De „Asahi Sjimboen" heeft aangekondigd, dat de ministeries van oorlog en marine voor de uitgaven voor den oorlag in China tot het einde van dit jaar twee milliard yen zullen aanvragen, in plaats, van de vijf of zeshonderd millioen, welke men eerst dacht te vragen. De departementen willen evenwel ver mijden, dat het parlement in een nieuwe buitengewone zitting bijeen wordt geroe pen en willen, dat credieten te hunner be schikking zullen worden gesteld. De aanvullende credieten, welke tot nu toe voor de operaties in China werden ge vraagd bedragen 526 millioen yen, zoodat de totale uitgaven voor dit jaar de begroo ting met twee milliard driehonderd millioen yen zullen overschrijden. Dit schijnt erop te wijzen, dat de geruchten over een geheele mobi lisatie van het land juist zijn. Teleurstelling te Londen over de houding van Tokio. Naar in diplomatieke kringen te Londen verklaard wordt, is de Engelsche regee ring diep teleurgesteld over het feit, dat de Japansche regeering tot dusver geen antwoord gegeven heeft op het Engelsche voorstel tot neutralisatie van de interna tionale concessie te Sjanghai. Voorts is de Engelsche regeering teleurgesteld over de ongunstige commentaren; welke aan Japan- scche zijde over het voorstel gegeven wor den. SJANGHAI, 23 Augustus (A.N.P.). Thans blijkt, dat slechts één granaat in het Britsche torenhuis is ontploft. De andere granaat heeft vijf verdiepingen van een opslagplaats der Amerikaansche marine dat aan den Sze Tsjoen-weg is gelegen doorboord, doch is niet ontploft. Men meent, dat vier buitenlanders tot de ge wonden behooren, de andere slachtoffers zijn evenwel Chineezen. DE „VAN GALEN" IN CHINA. Het departement der marine te Bata via deelt mede, van den torpedojager „Van Galen" bericht te hebben ontvangen, dat deze hedenochtend bij het aanbreken van den dag de monding van de Yangtse zou hebben bereikt op weg naar Sjanghai. DE WERELD IN VOORNAAMSTE NIEUWS VOGELVLUCHT Het is nog altijd geen oorlog tusschen China en Japan! De diplomatieke betrek kingen zijn nog niet verbroken. Dat neemt echter niet weg, dat er stevig gevochten wordt, voornamelijk te Sjanghai. Daar zijn de Chineezen numeriek in de meer derheid terwijl zij bovendien beschikken over modern oorlogstuig. De resultaten van de scholing door Europeesche instruc teurs treden thans bij het Chineesche le ger wel duidelijk aan den dag. Toch zijn de Japanners hun de baas, al beschikken zij over veel minder manschappen. De Japansche luchtmacht is veel beter dan de Chineesche. Toch durven de Japan ners van hun overwicht in de lucht geen gebruik te maken, want het is voor hen van geen nut om van geheel Sjanghai een brandende ruïne te maken. Afgezien van de internationale verwikkelingen, die daaruit zouden kunnen voortvloeien, heeft Japan zelf enorme handelsbelan gen in deze grootste Aziatische haven stad. Er is dus wel degelijk nog een kans, dat de strijdende partijen tot een com promis zullen komen. In die richting werken ongetwijfeld ook de Concessie- mogendheden, vooral Engeland en Ame rika. Nn Noord-China schijnt het Japansche leger met nog minder succes te operee- ren. Er stroomen voortdurend meer Chi neezen naar het Noorden en de Japan ners kunnen het nauwelijk bijsloffen. De Buitenland In de internationale concessie te Sjang hai zijn gisteren granaten ontploft Vele dooden. (1ste blad). De rechtschen dringen op in de richting van Santander. (3de blad). Zal de Paus ook den winter op Castel Gandolfo doorbrengen? (3de blad). Drie Italiaansche toestellen winnen den snelheidswedstrijd 1st resDamascusPa rijs. (Luchtv., 4de blad). Binnenland Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 1ste blad). Te Utrecht en te Maastricht een doode tengevolge van een arbeidsongeval, (éde blad). Verschillende doodelijke verkeersonge vallen. (éde blad). Twee kinderen gedood, een door een trap van een paard, de ander door een klap van een molenwiek, (éde blad). Echtelijke tragedie te Rotterdam, (éde blad). Sport en Wedstrijden WIELRENNEN: Van den Vijver amateur wereldkampioen wielrennen. Ooms der de. (2de blad). ATHLETIEK: Drie nationale R.-K. athle- tieekrecords gebroken. De Nederlandsche dames-athletiekploeg in Duitschland ge klopt. (2de blad). ZWEMMEN: Prachtige successen der Ne derlandsche zwemploeg te Londen. (2de blad). AUTOMOBILISME: Carracciola wint den grooten Prijs van Zwitserland. Doode- lijk ongeluk bij de rit LuikRomeLuik. (2de blad). sterkte van de Japansche strijdmacht in het Noorden wordt op het oogenblik ge schat op meer dan honderdduizend man en nog steeds komen versterkingen te Takoe aan. Nieuwe credieten ten beloope van eenige milliarden yen worden aan het Japansche ministerie van oorlog toege staan, waardoor het vermoeden bevestigd wordt, dat Japan zich voorbereidt op krijgsoperaties van groote omvang en lan gen duur. Het is de vraag, wat Rusland iu zal doen. Officieel doen de Sovjets voorloopig niets, zij houden zich koest, maar volgens geruchten zouden zij in het geheim Tsjang Kai Sjek, den leider van de Nankingregeering, steunen. Dat kan nog een plezierige geschiedenis worden in China! PRINS BERNHARD IN BRUSSEL. Naar wij vernemen brengt Prins Bernhard heden een onofficieel bezoek aan den Koning der Belgen. Z. K. H. zal het noenmaal gebruiken op het slot te Laeken. DE UITVAART VAN DEN HEER RüBENKAMP TE OEGSTGEEST Mgr. dr. J. O. Smit en de beide pastoors Van Berkel begeleiden het stoffelijk overschot naar het kerkhof.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1