Amerikaansche kruiser te Sjanghai getroiien DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1937 No. 8807 3)e£eid^ehcSou^mu DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekf 2.50 per kwartaal Bij ona- Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Ons onderwijs De onder wijs-vraagstukken moeten uiteraard de volle belangstelling hebben van allen, die zich interesseeren voor het belang van hét volk dus van allen. Om deze stelling te kunnen verdedigen, behoeft men niet zich schuldig te maken aan intellectualisme. Onder intellec tualisme wordt verstaan het eenzijdig aan dacht schenken aan de verstandelijke vor ming, met het gevolg, dat de andere on derdeden der opvoeding, met name de godsdienstig-zedelijke vorming, niet tot hun recht komen. Wie het belang van het onderwijs zeer hoog schat behoeft het onderwijs daarom nog niet he thoogstete schatten en nog veel minder uitsluitend het onder wijs als belangrijke factor in de opvoeding te beschouwen. Bovendien ligt voor ons in het onder wijs gedeeltelijk omsloten de godsdien stig-zedelijke vorming. Om deze laatste reden staat vooral bij ons het bijzonder, het katholiek onderwijs zoo bijzonder hoog in onze waardeering theoretisch, maar niet alléén theoretisch, hopen we! Deze waardeering moet zich o.m. uiten in de geldelijke belooning van de onder- wijs-krachten. En nu komen we nog 'n keer terug op een onderwerp, waarover al we meermalen hebben geschreven. In de „Maasb." slaakt een kweekeling met acte(s) weer ééns een „cri de coeur". Hij schrijft o.m. het volgendé: „Er zijn in Nederland pl.m. 30.000 onder wijzers en onderwijzeressen in door 't Rijk betaalde betrekkingen en 15.000 werkloo- zen. Van deze 15.000 zijn er 3736 werkzaam als „kweekeling met akte". Dit zijn vol ledig bevoegde leerkrachten, vaak nog met hoofdakte en meer aktes, die volko men zelfstandig werkzaam zijn in 'n eigen klas van zoo doorsnee 40 tot 50 leerlingen maar die of totaal niet betaald worden of 'n zeer kleine vergoeding krijgen van ge meente of schoolbestuur. Deze leerkrach ten kunnen practisch niet gemist worden, zonder hen was het Lager Onderwijs een volkomen ruïne". De rechtvaardigheid eischt, dat aan de zen toestand zoo spoedig mogelijk een einde wordt gemaakt dat hierin ver betering wordt gebracht. Het Comité van Katholieke Actie «Voor God" schrijft ons De boodschap voor onzen tijd. De nieuwe tijd een waren huis van aardsche cultuur, een stapelplaats van tijdelijke goederende oude Kerk een oogstveld van hemelsche be langen, een ark van eeuwigheids- goederen.,»^ de nieuwe tijd een mengelmoes van dwaze ge noegens j de oude Kerk een Gol gotha van kruisiging en zelfver loochening.^.. de nieuwe tijd een ziekenhuis van zedelijke en sociale noodde oude Kerk de barmhartige Samaritaan in dat hospitaal.***,. Zijn dat geen tegen stellingen als dag en nacht 1 En toch zijn de oude waarheden van de kerkelijke geloofsleer, de oude geboden van de kerkelijke zedenleer, de oude genade middelen van de kerkelijke ver- lossingsleer ook voor den nieuwen tijd geopenbaard en ingesteld. De oude kerk heeft EEN GODDE LIJKE BOODSCHAP OOK VOOR DEN NIEUWEN TIJD* Kardinaal Faulhaber. Van wie was de granaat? EEN AMERIKAANSCHE MATROOS GEDOOD. Gisteravond, omstreeks 7 uur (plaatse lijken tijd) is op den voorsteven van het Amerikaansche oorlogsschip „Augusta" liggende te Sjanghai een granaat, afkom stig van een luchtdoelkanon neergeko men en ontploft. Een Amerikaansche matroos werd ge dood en achttien anderen gewond. Het is niet bekend door wie van de strijdende partijen de granaat is afge schoten. Verscheidene Britsche oorlogsschepen lagen vlak achter den kruiser „Augusta" gemeerd. Uit Washington wordt in verband met het gebeurde op de „Augusta" gemeld, dat het ministerie van buitenlandsche za ken verwacht, dat de opperbevelhebber der Amerikaansche vlootstrijdkrachten in de Chineesche wateren, zoowel bij de Chineesche als de Japansche autoriteiten een krachtig protest zal indienen. President Roosevelt heeft verklaard, dat alle noodzakelijke maatregelen door de Amerikaansche autoriteiten ter plaat se zullen worden genomen, aangezien zij het beste over den toestand kunnen oor- deelen. De president voegde hieraan toe, dat hij dergelijke incidenten, gezien den toestand te Sjanghai, onvermijdelijk achtte. Wat de toepassing van de neutraliteits- wet betreft, verklaarde Roosevelt, dat de regeering eerst de verbreking der diplo matieke betrekkingen tusschen Tokio en Nanking afwacht. Minister Huil noemde het incident zeer betreurenswaardig, terwijl senator Pitt- man van meening is, dat het gebeurde geen reden kan zijn om de Amerikaan sche politiek te wijzigen. „Onze oorlogs schepen", aldus senator Pittman, „loopen onvermijdelijke risico's, zoöals ook een politie-agent doet". Japansch vlaggeschip gebombardeerd. De Chineesche artillerie heeft Vrijdag het Japansche vlaggeschip „Izoemo" ge bombardeerd. De gebouwen aan den „Bund" trilden op hun grondvesten. De granaten vlogen over de buitenlandsche oorlogsschepen, die bij de Club van Sjang hai gemeerd liggen. Naar verluidt hebben de Japanners zich onder den druk der krachtige Chi neesche aanvallen, op verschillende pun ten moeten terugtrekken. Poetoeng gebombardeerd. De Zaterdag is geopend met een bom bardement van Poetoeng door Japansche oorlogsschepen. Volgens het agentschap Domei heeft de Japansche admiraliteit medegedeeld, dat de Japansche luchtmacht vanmorgen om negen uur het vliegveld Kwangteh, ten Zuiden van Nanking, heeft gebombar deerd, waarbij met acht bommen een groot aantal Chineesche vliegtuigen en een groote loods werden vernield. Boven dien werden vier of vijf Chineesche vlieg tuigen, die een tegenaanval wilden doen, neergehaald. De Japansche vliegtuigen leden geen verliezen. Staande op den seintoren op de Fran- sche kade te Sjanghai valt waar te ne men, dat alle gebouwen op den Broadway over een lengte van vijftienhonderd me ter tusschen Hongkioe en Jangtsepoe ten gevolge van het Chineesche bombarde ment in brand zijn geraakt. De strijd in dezen sector is de laatste 24 uur zeer le vendig geweest. In een katoenopslag plaats van een Britsche firma, die zeer dicht nabij de ligplaats der Fransche krui sers is gelegen, is een groote brand uit gebroken. De hoog oplaaiende vlammen verlichten de in de Wangpoe voor anker liggende buitenlandsche oorlogsschepen. Prins Teh uit zijn hoofdstad gevlucht? Het agentschap Central News meldt, dat prins Teh, de bondgenoot der Japan sche en Mandsjoes, te Tsjeng Teh, de hoofdstad van Jehol, zou zijn aangeko men. Hij zou uit zijn eigen hoofdstad zijn gevlucht, welke door de Chineezen zou zijn bezet. DE BRITSCHE VOORSTELLEN. Zal Japan zijn houding herzien? Ofschoon men te Londen de negatieve houding van Japan ten aanzien van het Britsche voorstel tot neutralisatie van Sjanghai betreurt, gelooft men in Britsche kringen, dat Japan wellicht zijn houding zal wijzigen. Zoodra het conflict te Sjang hai uitbrak, werd de aandacht van Japan gevestigd op de noodzakelijkheid, niet slechts de buitenlandsche ingezetenen te be schermen, doch ook de belangrijke in dustriewijk tusschen Hongkioe, waar de gevechten zich afspelen en het gedeelte van de Wangpoe, waar de Japansche oor logsschepen geankerd liggen. Deze in dustriewijk, die onder den naam Jangtsepoe bekend is, en waarin voor 100 millioen pond aan Britsch kapitaal belegd is, maakt deel uit van den sector, welke in 1927, toen Sjanghai bedreigd werd door de ongeregel de Chineesche troepen en maatregelen ge nomen werden voor de verdediging, onder Japansche bescherming werd geplaatst. Of schoon deze maatregelen slechts tijdelijk waren, is de sector sedert oien als basis voor de Japansche troepen gebruikt en hij is dan ook thans het doel van directe Chinee sche aanvallen. DOET CHINA EEN BEROEP OP GENèVE? Naar in Chineesche kringen te Londen vernomen wordt, zal China waarschijn lijk nog voor de volgende bijeenkomst van dé vólkenbondsvergadering, wélke óp 13 September te Genève zal beginnen, een be roep doen op den volkenbond krachtens artikel 17 van het handvest. Dit artikel heeft den volgenden inhoud: „Bij geschillen tusschen een lid van den bond en een niet-lid of tusschen staten, die geen lid zijn, zullen de staat of de staten, die geen lid zijn. uitgenoodigd worden, zich tot bij legging van het geschil te onderwer pen aan de op. de leden van den bond rus tende verplichtingen, en wel op de door den raad rechtmatig geachte voorwaarden". Wordt aan deze uitnoodiging gevolg ge geven, dan worden onder voorbehoud van de wijzigingen, die de raad noodzakelijk acht,' de bepalingen van de artikelen 12 tot 16 van toepassing. Tegelijk met het zenden van deze uitnoo diging opent de raad een onderzoek om trent de bizonderheden van het geschil en stelt hij de stappen voor, welke hij in casu voor de beste en doeltreffendste houdt. Weigert de uitgenoodigde staat de ver plichtingen van een lid van den bond tot bijlegging van het geschil op zich te nemen en neemt hij zijn toevlucht tot een oorlog tegen een bondslid, dan zijn de bepalingen van artikel 16 (het bekende sanctie-artikel Red.) op hem van toepassing. Wijzen beide partijen de uitnoodiging, om de verplichtingen van een bondslid tot bij- legging van het geschil op zich te nemen, van de hand, dan kan de, raad alle tot ver mijding van vijandelijkheden en tot oplos sing van het geschil geëigende maatregelen treffen en voorstellen doen. Tot nu toe heeft China geen beroep op den volkenbond gedaan, uit vrees, dat de Westersche mogendheden hem hierbij waar schijnlijk niet doeltreffend zouden steunen, doch de Chineesche regeering heeft haar houding herzien in het geloof, dat het goed zou zijn, de aandacht der andere volken- bondsmogendheden te vestigen op wat de Chineesche kringen een Japanschen aanval Leiden DE NIEUWE „RIJNBRUG" tusschen de Rijnstraat en de Langestraat is he denmorgen om 10 uur voor het verkeer opengesteld. LEIDSCH GLAS IN LOOD BEDRIJF Goed - Goedkoop en Vlug ALLEEN Hooigracht 42, Leiden, Tel. 3671 Ook levering ven alle soorten Glas PE WERELD IN VOGELVLUCHT De Japanners hebben gisteren van de nabijheid van de buitenlandsche kruisers in de wateren van Sjanghai gebruik ge maakt om troepen aan land te zetten. De Chineezen schoten, maar moesten voor zichtig zijn voor de buitenlanders. Toch is een Amerikaansche kruiser, de „Augusta" door een granaat getroffen, waardoor een matroos werd gedood. In Amerika is men niet geneigd om aan dit voorval groote waarde toe te kennen. „Waar gehakt wordt vallen spaanders", zegt Washington. In het Noorden loopt het den Japanners niet mee. Nankau-pas is nog steeds in han den van de Chineezen, maar daar zij afge sneden zijn van de hoofdmacht, in het Zuiden, zal het niet lang duren of zij zul len zich toch moeten overgeven. Om dat te verhinderen heeft Nanking reeds troepen gezonden ter versterking, maar deze zijn onderweg slaags geraakt met de Japanners. De uitslag is nog niet bekend. Weliswaar beweren de Chineezen, dat zij oprukken, doch dergelijke overwinningsberichten plegen wij tot nadere bevestiging te voor zien van een vraagteeken. Te Palermo heeft Mussolini gisteren zijn verwachte groote rede gehouden na af loop van de zee-manoeuvres bij Sicilië. Naast heel wat vuurwerk, bestemd voor de Italianen zelf, is er ook altijd wat bij, dat bestemd is voor het buitenland. En wan neer wij dat buitenlandsche gedeelte be schouwen, dan treft vooral de verzoenende toon, welke Mussolini aanslaat tegenover Engeland. In Londen is deze ^ede dan ook gunstig ontvangen en men begint al weer hoop te koesteren, dat het binnenkort ko men zal tot Britsch-Italiaansche besprekin gen. Dr. G W Locher is benoemd tot conservator aan het Rijksmuseum voor Volkenkuade te Leiden DE NASPORINGEN NAAR LEWANEFSKI. De Russische regeeringscommissie voor de organisatie van de vluchten Moskou- Noord-Amerika heeft medegedeeld, dat Vrijdag de vlieger Zadkov met het water vliegtuig „URSS N-2" te Point Barrow is aangekomen, van waaruit hij zijn naspo ringen naar het toestel van Lewanefski zal aanvangen. De ijsbreker „Krassin" bevindt zich op tien mijlen afstand van Point Barrow in het ijs en wacht tot de mist is opgetrokken om zijn tocht voort te zetten. Het in Amerika gekochte wa tervliegtuig, waarover Wilkins het com mando voert, is uit New York naar Port Arthur in Canada vertrokken. Te Mos kou is men gereed gekomen met de voor bereidingen voor het vertrek van de drie „ANT-6"-vliegtuigen. Vandaag zullen de proefvluchten worden gehouden voor het vertrek van de expeditie naar het Pool gebied. Prof. Schmidt heeft tegenover persver tegenwoordigers verklaard, dat het feit, Dit nummer beslaat uit vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Een Amerikaansche kruiser te Sjanghai door een granaat getroffen. China zal waarschijnlijk een beroep op den Volken bond doen. (2de blad). De Duitsche regeering neemt het vermo gen der Pan-Europa-Unie in beslag. (2de blad). Mussolini's rede te Palermo. (2de blad). Een officieele uiteenzetting van Praag over de breuk met Lissabon. (2de blad). Binnenland Prinses Armgard en Prins Aschwin, de moeder en broeder van Prins Bernhard, zijn gisteren op het Loo gearriveerd. (2de blad). De invoering van keuringseischen voor koplantaarns en gloeilampen van motorrij tuigen is uitgesteld tot 1 Januari 1939. (2de blad). Benoemingen bij de Paters Fi*hnciscanen. (lste blad). Doodelijke ongevallen (4de blad). Sport en Wedstrijden De wielrenner v. d. Vijver, die ons land bij de wielerkampioenschappen te Kopen hagen in de sprints voor amateurs ver tegenwoordigt, is bij de oefeningen geval len en gewond. (4de blad). Hongarije wint den Horthybeker. (4de blad). dat er geen radioverbinding met het toe stel van Lewanefski bestaat, waardoor men volkomen onbekend is met de plaats waar hij is geland, de onderzoekingen zeer moeilijk maken', vooral ook omdat het herfst is. In totaal wordt aan het na- sporingswerk deelgenomen door negen groote vliegtuigen (viermotorige en twee- motorige) en zes één-motorige toestel len. FRANSCHE NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES. De 65ste Nationale Fransche Bedevaart naar Lourdes die dezer dagen gehouden wórdt, heeft nog nooit zoo'n stroom van pelgrims naar Lourdes gebracht als dit jaar. Er zijn 22 extra-treinen gearriveerd en het aantal pelgrims gaat de 60.000 te boven. Onder deze pelgrims zijn een 1000- tal zieken.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1