HET MAKEN EN VERLENGEN VAN MEISJESJURKEN SPORTIEVE MODELLEN nieuwe vormen Bonte bedruScte weelsels in gebiesd met linnen in donkerder toon, ter wijl om het middel een smalle ceintuur gedragen wordt. Het laatste is zeer ge schikt als middagjapon en bestaat uit rok met opgestikte, deels uitspringende plooien, terwijl het bovenstuk met glad schootje geborduurd voorstuk heeft. Half lange mouwen en smalle ceintuur. Wanneer de jurken onzer meisjes in vóór of najaar, zo mer of winter na een lange rust voor den dag gehaald worden, dan is het slechts zel den, dat wij deze zonder ver anderingen of verlengen kun nen laten diagen. In de breed te blijven ze de maten meest houden, doch in de lengte zijn zij véél te kort geworden. Wanneer er geen zusjes van opvolgenden leeftijd zijn, is de groote moeilijkheid op welke wijze een jurk toch nog bruik baar gemaakt kan worden. Wij geven hier verschillende eenvoudig uit te voeren mo gelijkheden weer, die wellicht door vele huismoeders in toe passing gebracht kunnen wor den. De eerst afbeelding (1) geeft een jurk weer, die van effen materiaal is gemaakt b.v. kunstzijde of wollen stof en die door een plissé van bijpassende stof, liefst be drukte, verlengd wordt, terwijl hals en armsgaten een zelfde plissé krijgen. Men kan deze 'plissé bij waschstoffen b.v. ver vangen door een volant of ingehaalde strookjes. De jurk (2) is eveneens verlengd door afstekend materiaal, b.v. bedrukt op effen en omgekeerd, Het rokje krijgt smalle reepen, die tusschengestikt worden, terwijl de mouwen op dezelfde wijze langer ge maakt worden. Op het lijfje wordt een zelf de garneering toegepast, met dit verschil echter, dat de biezen naar het model ge knipt worden en met knoopjes sluiten, aan gezien het split middenvoor is. No. 3 geeft een ietwat bewerkelijker wijze van veranderen door de uitgeschulpte vorm van het nieuwe materiaal, doch heeft het voordeel hierdoor tevens gekleeder te wor den. In de kleur der garneering worden van borduurkatoen of zijde moezen gemaakt. Jurk 4 heeft een nieuw lijfje gekregen, dat tamelijk lang is met aan voor- en rug zijde met een scherpen punt op de rok wordt gestikt, terwijl no. 5 een stoffen jurk is, waarvan de mouwen en het voorstuk vervallen en hiervan maken we eerst een band, die aan de rok gezet wordt, iets onder de taillelijn, terwijl we vervolgens twee banden maken, die de rok ophouden. Hier bij kan een blouse gedragen worden van bijpassende stof met garneering in vestvorm van het materiaal der rok. Tweka blouses en pullovers passen eveneens bij deze rok ken. Ggbreide kleeding kan men eveneens veranderen, doch hierbij moet men er aan denken, dat bij het knippen de steken kun nen vallen. Men kan b.v. de mouwen ver lengen door met een ondere kleur wol een deel der ondermouwen en de manchet. mogelijk buiten te sluiten met een donker, b.v. lancaster, rolgordijn. Deur en venster blijven gesloten gedurende deze uren van den dag, aangezien de warme lucht bij het openen toch binnen komt. Verder zijn er kleine hulpmiddelen, die er nog toe bijdra gen boter b.v. koel te houden. Het zijn de dubbel wandige klokken, die men over de botervloot plaatst en door middel van een slangetje, dat aan de kraan geschoven wordt vult met koud water. Ook de terra cotta boterkoelers bewijzen goede diensten. Flesschenkoelers berusten op het zelfde systeem, terwijl een met ijs gevulde hou der, die in een kan met limonade of in vruchten bowl geplaatst wordt, deze heer lijk koel houdt. Om te voorkomen, dat vliegen zich op verschillende levensmid delen neerzetten, maakt men kappen, die met frotté bekleed worden, hetgeen men eventueel nog vochtig niet nat maakt door het bespuiten met een bloemenspuit. BLOEDZUIGERS, 100 M. hardloopen invitatie: 1. Osendrap waarover men vele lange jaren niet meer hoorde spreken, komen thans meer uit de vergetelheid naar voren. Verschillende medici passen de methode van genezing door bloedzuigers bij diverse ziekte ge vallen weer toe. Zij verminderen de pijnen in sommige gevallen bij rheumathisme, bloeduitstortingen, migraine enz. Deze die ren worden in steenen potten met 200 a 30 stuks bewaard in kelders of koele, don kere ruimten, die hiervoor speciaal zijn ingericht. Het water, waarin deze dieren leven moet dagelijks ververscht worden en degenen, die met het verzorgen der bloedzuigers belast zijn, brengen ze over op groote zeeven en overgieten ze met water. Zwakke en doode dieren worden onmiddellijk verwijderd. Voedsel krijgen ze niet, omdat de behoefte aan het bloed van de patiënten uit te zuigen, hierdoor verminderen zou, wanneer ze „op gezet worden. Gist reinigt het bloed. Het overgroote meerendeel der vrouwen klaagt over onreinheden in de huid, zooals o.a. vetwormpjes, puistjes enz. Het komt vaakgenoeg voor, dat deze kleine kwelgees ten zich niet uitwendig laten behandelen of steeds weer te voorschijn komen. Een goed middel tegen deze onzuiverheden, die dik wijls door een minder goede constitutie ont staan, is het gebruiken van gist. lederen morgen lost men een stukje gist ter groote van een kleine okkernoot in een kopje warme melk op en drinkt dit mengsel op de nuchtere maag. Men moet dit niet nu en dan doen, doch regelmatig eenigen tijd volhouden, waarna men de resultaten on getwijfeld zal ondervinden. 1 VREEMDE VOORWERPEN IN DE SLOKDARM. Het komt niet zelden voor, dat kleine kinderen voorwerpen inslikken, die nu niet bepaald tot de voedingsmiddelen behooren. De schrik der ouders, wanneer zij dit constateeren, is natuurlijk groot, doch ge lukkig wordt deze kwestie meestal tot een goed resultaat gebracht en komen de voor werpjes weer langs den natuurlijken weg terug. Aan te bevelen is de kinderen koek te laten eten, stroop en eventueel nog een laxeermiddel te geven. Toch kunnen verschillende voorwerpen inderdaad gevaar opleveren, vooral als zij puntige of spitsen vormen hebben, die zich in het maagdarmkanaal werken of tenge volge van de grootte in den slokdam blij ven steken. Medici weten van gevallen te verhalen, waarbij zoo'n voorwerp meer dere jaren in de slokdarm is blijven zitten en verhardde, zoodat tenslotte de opname van voedsel niet meer mogelijk was. Ook kunnen door de druk tegen de slijmhuid op den duur ontstekingen ontstaan, die ernstige gevolgen met zich brengen. Een Berlijn- sche professor beschrijft in de „Deutsche Medizinische Wochenschrift" een derge lijk geval. Bij operatief ingrijpen verwij derde hij uit de slokdarm van een tienjarig meisje een knoop van 7 m.M. dikte en 1.9 c.fti, doorsnede, die het kind op zeer jeug dige leeftijd ingeslikt had. Aangezien de knoop glad was, had hij de slokdarm niet beschadigd, alleen was hij hinderlijk hij de opname van voedsel. Meermalen ziet men een kind iets in den mond steken en ziet het voorwerp niet meer terug. De zekerste weg, die men in .dergelijke gevallen bewandelen kan is het inwinnen van medisch'advies. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan- VTaag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven, 0 58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel ONS PATRON EN HOEKJE. WAT ZAL DE MODE ONS BRENGEN? JURK VOOR GROOTERE MEISJES. Succespatroon 1624. Prijs 0.30 en ƒ0.05 voor adm.- en verzendkosten. Eenvoudig model van linnen, katoen of dunne wollen stof met garneering van ge ruite stof of imprimé bedrukte zijde of voile. De rok is in ronde lijn opgeknipt en heeft slechts één voorbaan, terwijl daaren tegen de achterbaan uit drie deelen be staat, waarvan de beide zijstukken ver kort zijn. Rugpand komt met een punt op de mid delste baan, terwijl het verkorte voorpand aan de onderzijde wordt ingehaald. De mouwen zijn ruim bij de schouders en glad naar den onderkant. Men kan de garnee ring van uitstekend materaal ook laten vervallen en het jurkje geheel wit of in een zachte tint houden, b.v. met een rij knoopen in het midden van het lijfje. Pa tronen voor 1416 en 1618 jaar. SPORTIEVE JAPON. Succespatroon 1996. Prijs 0.30 plus 0.05 voor adm.- en ver zendkosten. Jeugdig kleedend model met korte mou wen, die aan de pas geknipt zijn, welke zich voortzet over de zijpanden, die met afste kende knoopen sluiten. Omliggende kraag, die tegen de hals aansluit en met scherpe De afzonderlijke drie kwart lange man tels doen, wat de coupe betreft, vaak den ken aan die der complets. Vorige seizoen zag men deze vaak van afstekend materiaal en kleur dragen, terwijl de lengte van even over de heupen varieerde tot een hand breedte boven den rok. Thans ziet men bont bedrukte zijden, ka toenen, linnen, chintz e.a. weefsels tot man- tels verwerkt op effen rokken dragen. Toch heeft men thans niet minder va riatie wat de lengte betreft en zullen jonge meisjes hare keus laten vallen op korte, vlotte mantels, terwijl de aansluitende drie kwart lange modellen zich aanpassen aan het figuur van matrones. Getailleerde lin nen mantels worden zelfs op zwarte en donkerblauwe wollen japonnen gedragen. Modern zijn half lange mantels met split ten aan de rugzijde. Bolero's zijn wel het meest up to date, zij kleeden vooral frêle fi guurtjes zeer goed en worden, indien ze van effen materiaal zijn, met randen afge werkt. Borduurwerk ziet men veelal in kleurige motieven, soms ook smalle ran den van pailletten of gitten en gekleurde kralen. De grondvorm van nagenoeg alle model len is aansluitend, terwijl de lijn naar on deren toe iets klokkend is. Lange naden in de lengte werken zeer voordeelig, terwijl men bij de keuze van de motieven en kleuren rekening moet houden met het fi guur. Model 1 is gedacht van zwart-wit of blauw-wit, bruin-beige bedrukte matte zij de bij een zware- blauwe- of bruine rok, terwijl de witte wollen of linnen mantel, die rechts is afgebeeld, zich bij effen zoo wel als gekleurde en bedrukte japonnen aanpast. De practische Huisvrouw Wanneer de zon zijn hoogtepunt bereikt heeft, worden de zorgen der huisvrouw, die geen koelkast heeft weer 'grooter. Heeft men een koele kelder, dan ondervindt men eveneens veel minder bezwaren, doch zij, die een keuken op den zonkant hebben vragen zich wel eens af hoe ze alle spijzen en dranken koel moeten houden en voor bederf moeten bewaren. Noodig is het om de zon, die op de keuken schijnt, zooveel punten op de pas valt. Deze japon heeft een zeer eenvoudige garneering, n.l. van stiksels, welke een bijzonder aardig effect geven. De rok met gladde achterbaan, heeft aan de voorzijde opgestikte plooien. Deze japon kan men b.v. van effen linnen maken in bleu of groen, wellicht ook bruin, terwyl wit zich voor tennissen leent. Ge heel anders is het effect indien men deze japon van.bedrukt katoen maakt, dat zoo heel goedkoop in aardige dessins te krij gen is. Het model is vlug te maken en wan neer men de patronen er voor heeft, kan men met succes twee geheel verschillende materialen verwerken. Patronen in de maten 38 t/m. 44. Sportieve modellen zijn de juiste keuzen voor japonnen, die van lichte weefsels worden ge maakt en meermalen gewasschen zullen moeten worden. Plissé's zouden hier werkelijk misplaatst zijn en de garneering dan zal ook op andere wijze ge vonden moeten worden. Aardige sjaaltjes, dassen, ceintuurs, knoo pen, stiksels, plooien geven even eens een bijzonder geschikte af werking en kunnen gekozen wor den in verband met de kleur van het materiaal. Wit wordt dezen zomer bijzonder veel gedragen, doch daarnaast ook allerlei mooie tinten. De linker japon b.v. is gemaakt van een tamelijk spre kende zalmkleur en heeft een zesbaans rokje met stiksels langs de middenbaan, waar eveneens een paar overslagjes van de zak ken te zien zijn. Het lijfje, dat halflange mouwen heeft, sluit op zij met knoopen. Shawl en zak doekje zijn van dezelfde zijde. De middelste japon heeft aange knipte mouwtjes en een kraag langs de puntige halsuitsnijding, terwijl de voorbaan rechts een verkorte zij-baan heeft, die opge stikt wordt. De rechter japon bestaat uit heeft. In halsuitsnijding en om het middel tot de pas doorloopende baantjes, die opge- wordt gestreepte zijde gedragen, stikt zijn, terwijl de rok ingezette plooien Nimmer is er zooveel linnen gedragen als de laatste jaren. Men ziet dit soliede materiaal zoowel voor japonnen als mantelcostumes, bolero's en blouserokken verwerken. Het wordt zoowel 's morgens, als 's middags en 's avonds gedra gen, doch meestal min of meer sportief verwerkt naar den aard van dit weefsel. Linnen leent zich bijzonder goed om op aparte wijze versierd te worden. STRAAT: Patroon NoMaat Hierbij ingesloten f aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van ,Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. Postzegels liefst van 11/2, 3 of 6 cents) In de eerste plaats kan men door het uithalen van draden mooie open randen werken, terwijl men op grovere soorten randen van kruissteek kan werken, zonder dat stramien als hulpmiddel gebruikt wordt Strijkpatronen zijn verder on misbaar bij het op de stof brengen van verschillende motieven, die in kruis-, platte- of steelsteek uitgevoerd kun nen worden. Een bijzonder aardige japon geeft het linker model met in gebogen lijn aangebrachte bloeemnmotieven op taille en rok. De halslijn is puntig op geknipt, terwijl het split afgebiesd wordt. Als variatie kan men de punten bij wijze van revers omslaan. De linnen mantel heeft driekwart lange mouwen met aan geknipte schouderstukken, die opgestikt worden. De voorpanden en zakjes zijn om- VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mon., blad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 16