II.II.S. I.F.C. HET SCHAAKSPEL S S5 ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1937 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 DE GEVAARLIJKE EN TOCH ZOO AANTREKKELIJKE NOORDPOOL. DE STRIJD OM DE MACHT IN SJANGHAI. DE VERBREKING DER DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN TUSSCHEN LISSABON EN PRAAG. Om de Noord. Het is alweer een paar eeuwen geleden, dat Heemskerk en Barendsz den weg naar Indië „om de Noord" zochten. De tocht mislukte jammer lijk; men bracht het niet verder dan Nova Zembla, waar de brutale ontdekkingsreizi gers moesten overwinteren. Dat verhaal kennen wij allemaal uit de Vaderlandsche Geschiedenis. De Pool, dat groote onbeken de en ontoegankelijke gebied is altijd blij ven trekken, niet alleen omdat het onbe kende altijd lokt, maar ook omdat sommi ge afstanden zooveel korter zouden wor den, als men door het Noordpoolgebied zou kunnen trekken. Verkorting van den zeeweg naar Indië, dat was ook het doel van de Hollandsche expeditie, want de vaart „om de Zuid" (men moest toen nog Kaap de Goede Hoop omzeilen), was vooral voor die dagen (zeilschepen) wel erg lang. Tot nu toe is dat probleem nog altijd niet opgelost, maar wij zijn er nu toch dicht bij, dank zij het vliegtuig. Wij kunnen» thans op bethek- kelijk comfortabele wijze het Poolgebied oversteken en het zijn speciaal de Russen geweest, die door hun vluchten van Rus land via de Pool naar Noord-Amerika de mogelijkheid ervan hebben aangetoond. Wij zijn evenwel nog niet, waar we zijn moe ten, want ongevaarlijk is deze route nog allerminst. Dat is wel gebleken met de jongste Poolvlucht der Russen. Lewanefski en zijn vijf metgezellen zijn spoorloos ver dwenen in de onmetelijke ijsvelden van de Poolzee. De ijsbreker „Krassin", bekend om zijn kranig werk bij de opsporing van No- bile en diens mannen, is onderweg om de vermisten te zoeken en vele bekende.Pool- vliegers hebben eveneens hun hulp aange boden. Laten wij hopen, dat de onderne mende Russische vliegers heelhuidsch wor den gevonden en dat het hun niet vergaat zooals het den onfortuinlijken Zweed An- drée verging, die met twee metgezellen op 1 Juli 1897 van Virgo op Spitsbergen in een gewonen luchtballon opsteeg om over de Noordpool te waaien, en wiens stoffelijk overschot eerst ruim dertig jaar later zou worden teruggevonden, toen men op zoek gegaan was naar een anderen Poolreizi-? ger, Roald Amundsen, die op zijn beurt weer was uitgevlogen om het op het Pool ijs verongelukte luchtschip „Italia" van den Italiaanschen generaal Nobile te redden. De Russen hebben op het oogenblik al een drijvend Poolstation, maar zoolang er op de Pool geen vliegveld is aangelegd, met een gerief lei jk restaurant erbij, zal deze route om de Noord wel steeds een gevaar lijke blijven. Sjanghai. In het voorjaar van dit jaar was er in Japan een kabinetscrisis ten gevolge van den uitslag der verkiezingen. In de tegenstelling tusschen de militairen, die het bedrijfsleven onder staatstoezicht wilden plaatsen, en de industrieelen, die zich daartegen krachtig verzetten, had het volk partij gekozen tegen de militairen. Men zou verwacht hebben, dat de conse quenties daarvan merkbaar zouden zijn in de buitenlandsche politiek. Maar de buiten- landsche politiek van Japan heeft zich juist ontwikkeld in de door het leger gewenschte richting. Japan gaat zijn productie-apparaat geheel instellen op den oorlog. Dat is te danken aan het conflict met China. De strijd is nu in Sjanghai ontbrand. Een open lijke oorlog is het nog altijd niet; men ver klaart elkander niet meer den oorlog, doch vecht eenvoudig daar waar men het noo- dig vindt te vechten. En Japan heeft het nu noodig gevonden te gaan vechten in Sjang hai, waar het een paar militairen moest wreken, die daar bij een relletje gedood waren. Waarom dit incident zoo werd op- geblazen, is een raadsel, tenzij men aan neemt, dat het voor de militaire partij een welkome aanleiding was om weer naar bo ven te klimmen. De Japansche militaire commandanten in Noord-China zijn wel meer zelfstandig opgetreden. De Chineezen en Japanneezen bestoken elkaar daar nu met vliegtuigen, waarbij de Japanneezen blijkbaar de overhand hebben. De Chineezen zijn nog niet erg vertrouwd met dit moderne oorlogswapen. Dat is dezer dagen op ontzettende wijze gebleken, toen een Chineesch vliegtuig een paar bommen heeft laten vallen midden tuschen zijn eigen Chineezen, met het gevolg, dat hij niet min der dan 1200 slachtoffers maakte. De Europeesche mogendheden die in Sjanghai nederzettingen hebben, gevoelen thans aan den lijve, dat er inderdaad zoo iets bestaat als een oorlog van Japan tegen China. Daar China lid is van den Volken bond, moesten zij eigenlijk ingrijpen, maar zij doen niets anders dan vertoogen richten tot Tokio en Nanking in den trant van: „Jongens, niet zoo stout wezen, hoor" en verder niet te verwezenlijken plannen ma ken om Sjanghai te neutraliseeren. En toch is het eigenlijk te gek, wat er in China gebeurt; dat ziet iedereen wel in. Evenals bij de verovering van Mandsjoe- rije zijn ook thans de volkenrechtelijke normen volkomen zoek bij Japans actie in China. Ook thans weer hooren wij beken de klanken: „China's anti-Japansche agita tie, provoceerende daden, bandietenwe zen".... Japan heeft slechts het heil van China op het oog, het kan niet langer werk loos aanzien dat het beleedigd wordt en be dreigd, zijn geduld is ten einde. Vandaar dat de Japansche Kabinetsraad in zijn jongste zitting tot „drastische strafmaatre gelen" heeft besloten. Het zal wel tot de onmogelijkheden blij ven behooren een volkomen juist inzicht te krijgen in den toestand in China. Het Chi- neesche probleem heeft ontelbare kanten en van een Chineesch rijk als één geheel kan niet worden gesproken. Weliswaar is er een centrale regeering, maar haar macht is vrij dubieus. Wellicht is de nu ontstane haat tegen den Japanner in staat om het land zijn verloren eenheid terug te geven. Maar hoeveel pro vincies zal Japan inmiddels opgeslokt heb ben voordat het restant tot een eenheid is gesmeed. L i s s a b o nP raag. Tenslotte nog iets over het incident tusschen Portugal en Tsjecho-Slowakije. De Portugeesche regee ring heeft totaal onverwacht de diploma tieke betrekkingen met Tsjecho-Slowakije verbroken, wegens de weigering van de Tsjechische regeerine om een groote be- stel-order van wapens uit te voeren. Het opgegeven motief was, dat de wapenfa brieken- het bestelde niet konden leveren, maar Portugal voelde wel wat er achter zat, n.l. de beduchtheid, dat deze wapens naar Spanje zouden worden gesmokkeld. Daarover is de Portugeesche regeering erg boos geworden, temeer omdat zij dacht, dat Sovjet-Rusland de hand in het spel had, Het is wel jammer voor Franco, maar hij zal niet de beschikking krijgen over de Tsjechische geweren. Hij zou ze anders bij zijn a.s. aanval op Santander best kunnen gebruiken. Inmiddels neemt Europa de breuk tus schen Portugal en Tsjecho-Slowakije nogal laconiek op. Beiden landen liggen ver ge noeg van elkander, zoodat zij elkander niet bijten kunnen. Clubnieuws der Kath. Sportvereenigingen Docos: De junioren hopen morgen de schade van vorigen Zondag in te halen. Docos d ontvangt half drie Blauw Zwart a en zal alles in het werk stellen, dat ook thans één of beide punten in Leiden blij ven. 'Docos b speelt tegen Blauw Zwart b en Docos c tegen Blauw Zwart c. Ook hier zal het zeker spannen. Onze a-junioren gaan een tochtje ma ken naar Noordwijk en spelen daar om half één tegen S.J.C. c. Van Nispen: Voor Zondagmiddag staat het volgende programma te verwerken. Van Nispen IVogelenzang I om half drie. Van Nispen-junioren om een uur thuis te gen de Vogelenzang-junioren. Voor het tweede wordt nog een tegen stander gezocht. Jammer moest verleden week de wed strijd tegen Lisse te elfder ure afgelast Hopen wij Zondagmiddag op niet te warm worden, daar Lisse niet uit kon komen, weer en een berg supporters. DOS: Voor morgen is het program hoe wel niet groot, toch weer de moeite waard om op het DOS-terrein een kijkje te ne men. Wij ontvangen de Gezellen uit Haar lem met twee sterke elftallen. Vóór-wedstrijd 1 uur. DOS IIIO.G. Comb, en te 3 uur sueelt DOS I-H comb, tegen O.G. I, wat zeker een paar mooie wedstrijden kunnen zijn. DOS A verstrekt weer naar Leimuiden om ODI A te bekampen haar nu compleet. Vertrek 12 uur, clublokaal. Junioren, die zonder kennisgeving aan het secretariaat Zuidhoek, niet opkomen, worden van wedstrijden uitgesloten. Voor DOS B kunnen nog enkele leden voor het a.s. seizoen zich opgeven. Bezoekt a.s. Zondag 5 uur n.tn. DEN WEDSTRIJD Terrein Zoeterwoudsche Singel (1ste ld. K.N.V.B.) Prijzen der plaatsen als volgt: Zittribune 40 cent, Staantribune 25 cent, Werlcloozen 10 cent (op vertoon van beurskaart). Jongens 10 cent RIJWIELSTALLING OP HET TERREIN Meerburg: De leden worden eraan her innerd, dat as. Dinsdagavond om 7 uur training is. Alle worden verzocht op tijd aanwezig te zijn en aller opkomst is ge- wenscht. Tevens maakt het bestuur bekend, dat de contributiegelden enz. voortaan zul len worden opgehaald door den heer H. Eckel. ODI: Morgen spelen thuis om 1 uur de ODI-junioren tegen DOS-junioren. Om half drie ODI II tegen Majella II. ATHLETIEK R.-K. Sportver. „Docos". Morfen komen onze athleten uit op de Nationale Athletiek-wedstrijden van „Holland" te Haarlem. Voor deze wedstrij den is een zeer groote belangstelling, de beste R.-K. athleten van Nederland staan ingeschreven, zoodat onze jongens het niet gemakkelijk zullen hebben, doch zij zullen zeer zeker ook dezen keer weer menig mooi succes weten te boeken. De ploeg vertrekt om 10 uur vanaf de Haarlemmertrekvaart hoek Maresingel. GYMNASTIEK R. K. Sportver. „Docos". Den leden wordt bekend gemaakt, dat a.s. Maandag de lessen weer zullen be ginnen. Gezien het uitgebreide werkpro gram, als deelname aan de feesten op 31 Augustus, gymnastiekbondswedtsrijden en uitvoering mag geen enkel lid op de les sen ontbreken. Nieuwe leden kunnen zich op de les aanmelden of aan 't secretariaat Vliet 32. SWIFT. WIELRENNEN Morgen worden de kampioenschappen sprint verreden. Gewone tijd van samenkomst. Het lid C. Verburg rijdt hedenmiddag te Assendelft in den ronde van dien naam. Zondag rijdt hij te Woerden in een kop pelwedstrijd op de grasbaan, terwijl hij Maandag te Edam start in een wegwed strijd. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE KOPENHAGEN, v. d. Vijver ernstig gevallen. Gistermiddag heeft zich bij de training voor de wereldkampioenschappen op de Ordrupbaan een ernstige valpartij voorge daan, waarvan helaas een der Nederland- sche deelnemers het slachtoffer geworden is. De Hollandsche amateur-sprinters waren hun baantje aan het rijden, onder toezicht van den trainer Guus Schilling. Op een ge geven oogenblik kwam door het springen van een band Van der Vijver te vallen, ter wijl bovendien twee Engelsche rijders over hem heen tuimelden. De Ordrupbaan is van cement, zoodat het geen verwondering be hoefde te wekken, dat Van der Vijver ernstige schaafwonden opliep; vooral het rechterdij been was er minder goed afge komen, terwijl ook de rechterenkel en zijn rechterhand gewond waren. Een Deensche geneesheer heeft onzen landgenoot verbonden en naar zijn hotel laten overbrengen. Ooms heeft hier reeds eenige dagen ge traind en bevindt zich in goede conditie. Ook Kropman is vol goeden moed en hoopt het in ieder geval tot de kwart eindstrijden te kunnen brengen. Onze stayers, J. Snoek en Piet van Kem pen zijn ook reeds gearriveerd. Piet van Kempen heeft gistermiddag reeds getraind achter Kaeser, daar Wiersma nog niet te Kopenhagen is aangekomen. Natuurlijk is Van Kempen verschillende malen op de Ordrupbaan gestart, maar dan in de sprint. Dinsdagavond zal hij voor de eerste maal op de Ordrupbaan als stayer rijden en wel in de serie. Volgens Van Kempen was het van het .grootste belang, hoe de volgorde bij den start zou zijn, want hij achtte het passeeren op deze baan, welke slechts 370 m. lang is, zeer moeilijk. Snoek kwam in den loop van den avond in de Deensche hoofd stad aan» Van trainen is dus geen sprake geweest. Wat onze wegrenners betreft, Demmenie, de Rotterdamsche amateur en' Van Amster dam, de professional van Leiderdorp, heb ben in de morgenuren van Korsoer naar Kopenhagen op den weg getraind. Zij waren met de auto uit Nederland gekomen en na de pont bij Korsoer te hebben verlaten, be sloten zij een aantal stevige km. op den weg te trainen, om goed met het heuvelachtige Seeland kennis te maken. Schulte en De Hoog komen heden pas aan en zullen in den loop van den dag den weg gaan verkennen. Ook enkele profwegren ners en professional sprinters zijn reeds ge arriveerd, o.a. Arie van Vliet. De gedelegeerden, die de Nederlandsche Wielren Unie vertegenwoordigen op het U.C.I.-congres en de a.s. wereldkampioen schappen, de heeren jhr I. L. van den Berch van Heemstede, B. Swaab de Beer, jhr A. P. A. Elias van Stabrouck, G. J. M. Hogen- kamp en J. Stol, zijn allen reeds te Kopen hagen aanwezig. Naar wij vernamen, vindt de indeeling van de sprint-series voor de amateurs eerst Zaterdagmiddag plaats. Hedenochtend om half toen wordt in het slot Chrstianborg het U.C.I.-congres ge opend Alle correspondentie, deze rubriek be treffende, gelieve men te zenden aan den redacteur dezer rubriek, W. H. van der Nat, Witte Rozenstraat 40a, Leiden. Het Landentournooi te Stockholm. Terwijl dit wordt geschreven, heeft Ne derland in het Landentournooi -te Stock holm de leiding! Eenigszins is deze fraaie plaats, no. 1 van de twintig deelnemende landen, geflatteerd, omdat onze ploeg een wedstrijd méér heeft gespeeld dan de an dere leiders Polen, Hongarije en Amerika. Dit neemt echter niet weg, dat we op deze prestatie terecht trots mogen zijn. Het zal de schaakwereld duidelijk zijn geworden, dat Nederland behalve de Wereldkampioen nog meerdere sterke meesters heeft, die met succes den strijd kunnen aanbinden tegen ploegen, samengesteld uit „sterren" als Reshewsky, Fine, Flohr, Tartakower, Stahlberg enz. Van dit schaakevenement volgen hier een drietal interessante spelmomenten. In de eerste plaats zullen wij laten zien, dat de nederlaag van Eu we tegen den Hongaar Lilienthal het gevolg was van een onbe grijpelijke blunder in een voor Eu we ge wonnen stand. Na den 57sten zet was deze stelling ont staan Zwart Lilienthal A BCDE FG H Euwe Wit. Wit heeft een gewonnen spel. Het ver volg was: 58. Lg8h7 Kd6—e5 59. Lh7g6 Ke5e4 Wit verschaft zich een tweede vrij-pion. 60. Lg6xh5 Ke4xe3 61. a4a5 Lc6d5t 62. Kb3c3 f5—f4 63. g3xf4 Ke3xf4 64. a5a6 f6f5 Op 64Kf4g3 zou volgen: 65. Lg6, Kh4x; 66. Lf5c8'c7 en wit wint ge makkelijk. 65. a6a7 Kf4e5 66. Lh5—f7 Een offer, dat geen offer is! 66Ld5b7 67. h4h5 f5—f4 68. h5h6 Ke5—f6 Wit zou vlugger dame hebben gehaald dan zwart, na 68f4f3?? 69. h6h7 Ten tweeden male biedt de looper zich ten offer aan. 69Kf6g7 70. Kc3c4 f4—f3 Een merkwaardige stelling, die gemak kelijk voor wit gewonnen is. Zie bijv. 71. Lf7—g6, f3—f2; 72. Lg6—d3, f2—flD; 73. Ld3xfl; Kg7xh7; 74. Kc4xc5, gevolgd door Lflc4, Lc4d'5 en wit verdrijft de zwarte looper van de diagonaal a8hl en haalt dame. Hier maakte Euwe, zelfs niet in tijdnood, de onbegrijpelijke blunder: 71. Lf7d5?? f3—f2 en wit gaf op. Het zal weinig voorkomen, dat de koning in het middenspel, wanneer de meeste stukken nog op het bord staan, actief aan den strijd gaat deelnemen. Dit was het geval in de partij tusschen De Groot (Nederland) tegen Pirie (Schot land). De stelling na 33 zetten was: Pirie A BCDE FG H De Groot. De eenige mogelijkheid voor wit om voordeel te behalen is een doorbraak en deze kan alleen met h2h4 geschieden. We zien nu de voorbereiding daartoe. 34. Kg2—f3! De koning zelf gaat het centrum steunen, zoodat de, voorbereiding van h2h4 niet gestoord kan worden door een eventueele doorbraak van zwart in 't centrum. 34De7—f7 35. Kf3—e4! Tg8—e8 36. Df2—g2 Df7—g8 37. h2h3! Om de torens op de h-lijn te verdubbelen. 37Lg7h6 Zwart kan niets uitrichten en zet dus maar, zonder zijn stelling te verzwakken. 38. Tfl—hl Dg8f7 39. Te3—el Df7—g7 40. Thlh2 Th 8h7 41. Telhl Te 8h8 42. Pd3—f2 Pc7—e8 43. Ke4d3 Maakt plaats voor het paard, na zijn plicht te hebben gedaan. 43Kd7d8 44. Pf2—e4 Dg7£7 Nadat alle voorbereidingen getroffen zijn, volgt dan nu de doorbraak, tevens de beslissing. 45. h3h4 g5xh4 46. Th2xh4 Kd8—d7 Misschien was Lh6g5 beter. Echter dan volgde: Th7x, Th7x; Th3! en wit is in 't be zit van de eenigste open lijn. 47. Dg2—h3 Df7g7 48. Lg3—f2 Pe8c7 49. g4g5! Zwart geeft op! Op f6xg5 volgt reeds f5f6f met dame winst. In 't andere geval (Lh6xg5 of een willekeurige zet) verliest zwart een stuk. Een mooi positioneel eindspel leverde Landau tegen den sterken Argentijnschen meester Grau. i i ABCDEFGH Landau. 56. Ph7—f8 Kd6—d5 Verliest een pion, maar zwart hoopt op zijn vrije c-pion, die inderdaad al ver ge vorderd is. 57. Pf8xg6 Kd5d4 58. Keid2 c4c3f 59. Kd2c2 e5—e4 Een tweede vrij-pion wordt erbij gehaald. 60. f3xe4 f5xe4 61. Pg6—f4 Kd4c4 62. Pf4e2 De kracht der zwarte pionnen is gebro ken. Nu zullen de witten op den konings vleugel tot hun recht komen. 6 2Kc4xb4 63. h2h4 De verst verwijderde pion gaat 't eerst, is een eindspelregel! 6 3Pa4c5 Om kans te maken de witte pionnen te stoppen moet zwart de eigen opgeven. 64. Pe2xc3 Kb4—c4 65. h4h5 Pc5e6 66. Pc3xe4 Kc4d4 67. h5h6! Pe6—f8 Neemt zwart 't paard, dan loopt de pion door. Met twee pionnen méér lijkt 't eind spel wel heel gemakkelijk te winnen. Maar men vergete niet, dat een partij van koning paard tegen koning nog remise is. En wit moet dus terdege er voor waken, dat zwart zijn paard niet tegen beide pionnen ruilt. 68. Pe4—f6 Kd4e3 Op Kd4e5 volgde Pf6d7f en wint. 69. Kc2c3 Ke3—f3 70. Kc3d4! Op g3g4 volgt Kf3f4 enz. met remise. 7 0Kf3xg3 71. Kd4e5 Door pion g3 op te geven heeft wit zijn koning erbij kunnen brengen. 7 1Kg3h4 72. Ke5—f5 De zwarte koning kan niet naderen. 7 2Pf8h7 Neemt wit 't paard dan volgt eenvoudig Kh4h5 en Kh5xh6, remise. 73. Kf5—g6 Ph7—g5 74. Pf6e4 Pg5—e6 75. Kg6—f7 Op h6h7 was 't door Pe6f8f nog re mise. Nu is echter verdere weerstand nut teloos en zwart gaf daarom op. Een door Landau sterk gespeelde partij. Voor het ter perse gaan van, dit artikel, bereikte ons nog het eindresultaat van het tournooi te Stockholm. Vermoedelijk heeft een begrijpelijke vermoeidheid de resul taten van onze ploeg in de laatste ronden ongunstig beïnvloed. Immers, in de eerste 10 ronden behaalde Nederland 9(!) over winningen en speelde IX gelijk (tegen Zwe den). In de daarop volgende 8 ronden won ons land 2X, verloor tegen Hongarije en Polen, maakte 4X gelijk. Al is Nederland niet de overwinnaar ge worden, we kunnen met recht trots zijn op het behaalde resultaat.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 13