DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Problemen uit het verre Oosten. Inbraak in Koudekerk Nieuw Feuilleton. 28ste Jaargang DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1937 No. 8805 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekf 2.50 per kwartaal Bij onz>- Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Het ri|k dat zichzelf niet kan vinden. China in den maalstroom van Oostersche en Westersche beschaving. Waarom vindt Japan in China geen volwaardigen tegenstander? Het land is niet te klein, de bevol king is talrijk genoeg, en ook in China is den laatsten tijd een natio nale gedachte geborenWat is dan de reden daarvan? Onze correspondent geeft in on derstaande bijdrage een nieuw ge zicht op het Hemelsche Rijk. Het is gemakkelijk om op een landkaart van Azië aan te wijzen waar China ligt, maar als men volkomen zuiver de grenzen moet gaan trekken, dan wordt de taak bijna onmogelijk. Want het vijfduizend jaar oude Rijk maakt een periode door van versplin tering en scheuring, en sinds lang dreigt de revolutie tusschen Noord- en Zuid. Erger nog is de oneenigheid der Chineesche lei ders, die reeds heel wat troebelen %.over het land hebben veroorzaakt. Maar om daar eenigzins een kijk op te krijgen, moeten we teruggaan tot de nieuwere geschiedenis van het Hemelsche Rijk. Een duivelsche vrouw. De splijtstroomingen tusschen Noord en Zuid zijn niet ontstaan onder de republiek, maar reeds onder de Keizertijd. Toen de keizerlijke macht verzwakte onder de laat ste gedegenereerde, ziekelijke schaduw- keizers, groeide de invloed van de keizerin weduwe Tze-Hsi. De wereld kende deze sluwe, onbarmhartige en machtswellustige vrouw nauwelijks, toen zij als echtgenoote van den keizer naar Peking kwam. Toen Keizer Kuang Hsu in 1875 aan de regeering kwam, waren groote brokken van het land in handen van buitenlandsche mo gendheden, die in het verzwakte China steunpunten van hun vloot en handel zoch ten. Onder keizer Kuang Hsu wilden velen het voorbeeld van Japan volgen en meer moderne ideeën en hervormingen bewer ken. Maar toen de keizer in 1898 door een staatsgreep van de Keizerin-weduwe, zijn moeder, werd afgezet, werden de hervor mers streng gestraft. Door al deze binnen- landsche onlusten overmoedig geworden, probeerden de Westersche mogendheden weer nieuwe concessies in China te krijgen, en door de mislukte intriges en de zwakke, zoo niet totaal onbeteekenende diplomatie van de Keizerin lukte dit maar al te goed. Toen enkele jaren na den raadselachtig en dood van de Keizerin (1908) de revolutie van 1911 uitbrak, was het land het schaak bord der Westersche politici geworden. De intusschen uitgebroken wereldoorlog van 1914 leidde de oogen der mogendheden uit het Westen van China af, en Japan kreeg de kans om in het Hemelsche Rijk te gaan kijken, of er niets meer van zijn gading was. Een man staat op uit het volk. De Chineesche republiek kon geen einde maken aan deze verbrokkeling. Stroomingen kwamen en gingen verloren. Maar zooals men zich de val van het Chi neesche keizerrijk niet kan voorstellen zon der de duivelsche figuur van de Keizerin- Weduwe, zoo kan men zich de zwakte en de onzekerheid van de Chineesche repu bliek niet voorstellen zonder de figuur van Sun-Yat-Sen. Sun-Yat-Sen de groote organisator. Sun-Yat-.Sen, de grondlegger van de Chi neesche republiek, die nu kort na zijn dood reeds beschouwd wordt als de na tionale afgod, was afkomstig uit een dorp vlak bij de Portugeesche kolonie Macao. Zijn vader, een kleermaker, was naar Ma- cao gegaan, en was daar met Europeesche gedachten en ideeën vertrouwd geraakt, terwijl zijn oom een dorpsleeraar was, die alle gebeurtenissen uit de oorlogen en op standen van China pan buiten kon. In 1907 stichtte San-Yat-Sen reeds een geheime vereeniging, die de nationale een heid tot doel had, en deze bond kwam in 1911 aan de macht, toen Sun-Yat-Sen de revolutie tot een republiek leidde. Van toen af werd deze bond de Kuomintang ge noemd. Sun-Yat-Sen was een typisch revolutio naire natuur, wiens zending van reusachtige beteekenis was, maar die daarin tot aan zijn dood geen vaste lijn kon brengen. In het begin was hij misschien alleen van plan de Chineesche troon omver te werpen. Mogelijk wilde hij liever nog Westersche democratische ideeën in het staatsleven brengen, zooals volksvertegenwoordiging, vrijheid en gelijkheid. Misschien wilde hij de gehate Mandschoes van den troon stoo- ten en met de nationale Mingdynastie China nieuw leven inblazen. Spoedig kwamen er fanatici aan de lei ding, die de typisch Westersche staatsvorm van de republiek blijvend in de oeroude er. conservatieve Chineesche rijk wilden vestigen. Dit ging nu niet bepaald met goed succes. lederen dag veranderden de groote beginselen; de overgang van bijgeloovige cultus van den draken troon naar een de mocratische republiek was te groot. Sun- Yat-Sen zocht de laatste jaren van zijn leven heil bij bolsjewistische opvattingen, zooals een radenrepubliek enz. Verschrik kelijk en onvergelijkelijk zijn bij hem de tegenstellingen. De vurige fanatieke natio nalist, in wie het eerst de Chineesche na tionale gedachte groeide en daarna tegelijk bolsjewistische ideeën aanhing, die nu niet bepaald nationalistisch zijn. Zijn geheele leven was vol mislukkingen en tegenslagen. Hij vergiste zich in zijn talenten, in zijn regeeringskunde in zijn diplomatie, in zijn militaire hoedanigheden, in zijn vrienden en tegenstanders. Maar hij vergiste zich niet in de vaderlandsche jeugd, in de mateloos fanatieke, bovenmenschelijke liefde van het Chineesche volk. Ondanks het feit, dat zijn leven een ver warrende mislukking was, is hij toch den afgod der Chineezen geworden, wiens beeld lederen dag in alle scholen van China ge- eerd wordt, en die bij Nanking een grooter gedenkteeken heeft, dan welke Westersche keizer of Pharao ook in zijn land. Een volk zoekt zichzelf. De nieuwe Chineesche republiek was van nature hetzelfde als degene, die haar had opgericht: stormachtig, zoekend, rusteloos. Sun-Yat-Sen wist hier maar een ding in vast te leggen, maar dat eene was voor naam n.l. de nationalistische gedachte. Wij willen de overleden Sun-Yat-Sen noch de Chineesche republiek veroordeelen. Verre van dat! Maar we mogen toch de feilen van dezen staatsvorm voor China niet voorbijzien. China is veel te onbuigzaam en te con servatief om op stel en sprong van een ab soluut keizerrijk in een democratische repu bliek te veranderen. De Chineesche wereldbeschouwing en levensvormen zijn zoo geheel anders dan de Westersche, dat de moderne penetratie niet zonder moeilijkheden kan slagen. Toen de eerdste roes van het uitroepen der republiek voorbij was, kwamen de zwaarste binnenlandsche problemen in de knel tusschen twee mentaliteiten. Op het gezicht van de eerste onheilen waren de meeningen der leiders al verdeeld: de eene helft wilde ten koste van alles de Chinee sche massa modern is eerende andere helft wilde de nationalistische gedachte doen doordringen in eigen cultuur en ideeënwe reld. Deze botsing van meeningen bracht China in geestelijke spanningen, wikkelde het in een strijd van wereldbeschouwingen en leidde tot langdurige binnenlandsche twisten. China een heksenketel. Door dezen strijd, die nog niet teneinde is, en waarvan Japan handig gebruik maakt om in het verzwakte Hemelsche Rijk door te dringen, is de toekomst van China nog onzichtbaar. China is als een ketel, waar in de meest heterogene en onvereenigbare elementen elkander zoeken op te lossen of te vernietigen. Het is mogelijk, dat over enkele decennia een geheel vermoderni- seerd Westersch China zal opstaan, dat vrijer en beter is, dan het moderne Japan, dat ondanks zijn technische en cultureele hoogtepunten blijft vasthouden aan onge looflijk primitieve ideeën over de godheid der Mikado's. Maar het is ook mogelijk, dat de oude cul tuur de bovenhand zal weten te behouden en dat niet de ideeën, maar alleen de leef wijze Europeesch is geworden. Daarbij komt nog een factor van wereldbelang: het is nu nog heel onzeker, of de nationale gedachte die toch al reeds met het Bolsjewisme besmet is sterk genoeg zal blijken om het hoofd te kunnen bieden aan de bijna onvermoeibare pogingen van het Bolsje wisme om de Chineesche democratie in te palmen en aldus vasten voet te krijgen in het Verre Oosten. De noodtoestand in het slagersbedriif Kapittel Paters Franciscanen Spertijd ingesteld Verlaging crisesheffing De moeilijke toestand in het slagersbe drijf heeft den minister van economische zaken aanleiding gegeven na te gaan, wat zijnerzijds zou kunnen worden gedaan om tot verbetering te komen. Bij het departement van economische zaken is van den middenstandsraad een voorstel ingekomen, om krachtens artikel 1, lid 5, van de vestigingswet kleinbedrijf 1937, te komen tot een z.g. spertijd voor de slagerijen. In verband hiermede heeft de mi nister, om den grondslag te leggen voor de verbetering van de positie van het slagersbedrijf, bepaald, dat voorloopig zonder zijn vergunning geen inrichting zal kunnen worden gevestigd, waarin het slagersbedrijf wordt uitgeoefend. Het doel van dezen maatregel is, om, in afwachting van het- tot stand komen van vestigingseischen, te voorkomen, dat zich nog nieuwe slagers vestigen, die de moei lijkheden van de bestaande slagerijen nog vergrooten. In de tweede plaats heeft de minister besloten, de crisisheffing op het vleesch van 10 tot 5% terug te brengen. Overwogen is, de heffing geheel af te schaffen, maar een dergelijke afschaffing zou in strijd zijn geweest met een voldoen de voorzichtig financieel beheer van het landbouwcrisisfonds. De minister heeft ge meend, deze verlaging te moeten aanbren gen, ten einde aan het bedrijf zooveel te gemoet te komen. Blijven de financiën van het land bouwcrisisfonds zich gunstig ontwik kelen, dan bestaat de gegronde hoop, dat in een niet verre toekomst ook de 5% nog zullen kunnen worden' afge schaft. Beroep van de Ned. Slagershond niet tot verlaging der vleeschprijzen over te gaan. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Slagershond deelt mede, met het besluit van den Minister van Economische Zaken zeer te zijn ingenomen, al is dan ook nog niet de geheele crisisheffing op rund- en kalfsvleesch opgeheven, zooals gevraagd op de audiëntie van 5 Augustus. Het hoofdbestuur verneemt, dat de spertijd (vestigingsverbod) reeds 19 Aug. ingaat en de verlaging van de crisishef fing op rund- en kalfsvleesch bij Kon. Besluit een dezer dagen is te verwachten, vermoedelijk Maandag a.s. Deze verlaging beteekent een ontlas ting van het slagersbedrijf van nog geen 5 cent heffing per kilogram vleesch. Het is de bedoeling van den minister, dat de getroffen maatregel het slagers bedrijf ten goede komt en niet in scher pen concurrentiestrijd het voordeel weer verloren gaat. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Slagershond doet dan ook een ern stig beroep op den geheelen slagersstand om te handelen naar de bedoeling van den minister en de verlaging der crisis heffing het in nood verkeerende slagers bedrijf ten goede te doen komen door geen verlaging der vleeschprijzen te la ten volgen, alvorens de veeprijzen 'ook zijn verlaagd. DE HEDEN GEKOZEN PROVINCIAAL. Het hoogwaardig kapittel van de Francis canen, dat te Weert wordt gehouden, heeft gekozen: Tot Provinciaal den hoogeerw. pater Pru- dentius van Leusden. Tot Custos den hoogeerw. pater Hono- ratius Caminada, afgetreden Provinciaal. Tot Definitoren de zeereerw. paters Anseharius v. d. Veer, secretaris voor het Middelbaar Onderwijs te Heerlen; Petrus Nielen, pastoor te Bolsward; Walfried Blom, rector missie-college te Katwijk; Pontianus Polman, lector Kerkgeschiede nis te Alverna (Wychen). De nieuw-benoemde Provinciaal de hoogeerw. pater v. Leusden is geboren in 1899 te 's-Gravenhage, priester gewijd in 1925, is daarna achtereenvolgens benoemd tot lector in de Moraal te Alverna, tot ma gister en lector in de Pastoraal te Maas tricht en was sinds Dec. 1936 secretaris van de Ned. Provincie der Paters Minder broeders. Met leege handen ontsnapt Hedennacht heeft men zich bij den vee houder A. van de V. in den Hondsdijk alhier door het wegnemen van een hor voor een geopend raam toegang verschaft tot de woonkamer. De dader heeft een schrijfbureau en een buffert opengebroken en verder alles door zocht. Het schijnt hem alleen om geld te doen geweest- te zijn, want er wordt niets vermist. Opmerkelijk, dat juist een paar dagen van te voren Van der V. een partijtje var kens heeft verkocht, hetgeen vermoedelijk den dader niet onbekend zal zijn. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld. PAUSELIJKE BELANGSTELLING VOOR DE BASKISCHE KINDEREN. LONDEN. 19 Aug. (A.N.P.). De „Catho lic Herald" deelt mede, dat Z.H. de Paus den Apostolisch Delegaat te Bilbao opdracht heeft gegeven een onderzoek in te stellen naar de verblijfplaats van de Baskische kinderen, die naar Engeland en elders zijn gevoerd, teneinde deze kinderen aan hun ouders terug te geven. Maatregelen zullen worden genomen om de weezen te verzor gen. De Apostolische Delegaat geeft de absolute verzekering, dat in de provincie Biskaje orde en rust heerschen. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Het bombardement van Sjanghai duurt voort Een niet-aanvaardbaar Britsch plan tot neutralisatie van Sjanghai. (2de blad). De Times-correspondent moet Zondag Duitschland verlaten. (2de blad). Portugal verbreekt de diplomatieke be trekkingen met Tsjecho-Slowakije. (2de blad). Het is geen alledaagsche gebeurtenis, als bij twee berooide meisjesstudenten op een goeden dag een kind en vijfduizend pond sterling wordt thuisbezorgd. En toch geschiedt dit in het nieuwe feuilleton OM EEN KIND met welks publicatie wij heden aanvan gen. Na heel veel genoegelijke verwikke lingen blijkt dat de vader van het kind door de politie wordt gezocht, terwijl hij zelf op zoek is naar den man, die hem zijn uitvinding en zijn levenswerk ontstal. Deze Engelsche geschiedenis is èn vlot èn spannend en zal door onze lezeressen en lezers ongetwijfeld met groot genoegen worden gevolgd. Sport en Wedstrijden Nieuwe Nederlandsche records op de 1500 en 4000 M. (3de blad). Nederland speelt gelijk tegen Duitsch land in het tournooi om den Horthy-beker. (3de blad). Omgeving Overleden is de heer H. W. Rübenkamp te Oegstgeest. (4de blad). DE WERELD IN VOGELVLUCHT De Japanners blijven voortgaan met bommen te strooien op Sjanghai en het laat zich gemakkelijk begrijpen, dat deze zoo welvarende millioenenstad er niet be ter van wordt. De Britsche ambassadeurs te Tokio en Nanking hebben daarom op dracht gekregen om de Chineesche en Ja- pansche regeeringen het voorstel te doen, het gebied van Sjanghai te neutraliseeren. Men stelt voor, dat Japan en China hun land- en vlootstrijdkrachten uit dit gebied zullen terugtrekken en dat in ruil daar voor Groot Brittannië zich zal belasten met de verantwoordelijkheid voor de be scherming der Japansche ingezetenen, op- voorwaarde, dat de andere mogendheden, d. w. z. Frankrijk en de Vereenigde Sta ten daarbij behulpzaam zijn. De afbake ning van de te neutraliseeren streek zou het voorwerp vormen van een plaatselijke bespreking. Ofschoon men verwacht, dat de beide regeeringen het voorstel pro forma be hoorlijk zullen bestudeeren, is het uiterst onwaarschijnlijk, dat het eenigerlei prac- tisch gevolg heeft. Portugal is opeens overgegaan tot een opzienbarenden maatregel. Het heeft de diplomatieke betrekkingen met Praag ver broken. In een communiqué verklaart Lis sabon, dat de Portugeesche regeering hier toe is overgegaan wegens een weigering om een groote Portugeesche bestelling van oorlogsmateriaal uit' te voeren. Deze wei gering was het gevolg van een tusschen- komst van de Tsjec.hische regeering en daarover is Lissabon zóó ontstemd, dat het zijn gezant te Praag heeft teruggeroepen en den Tsjechischen gezant zijn congé heeft gegeven. Vroeger zou men gedacht hebben aan een dreigenden oorlog; thans zijn wij aan dergelijke strubbelingen ge wend. De Times-correspondent te Berlijn, Eb- butt heeft aanzegging gekregen, dat hij er heusch uit moet en wel vóór Zondag a.s. Zullen er dan weer een paar Duitsche jour nalisten uit Engeland vliegen? Hartelijke betrekkingen zijn er tegenwoordig tus schen de regeeringen!

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1