HET REGENT BOMMEN OP SJANGHAI DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN CHINA MOBILISEERT. 28ste Jaargang WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1937 No. 8804 Ste CcidóoheSoii/ftMit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi| vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT] Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Ons onderwijs De katholieke paedagogische vereeniging hield Maandag te Tilburg haar tweede al- gemeene vergadering, tevens paedagogi sche studiedag, waar de opleiding tot on derwijzer werd besproken. De vergadering was bezocht door 44 leden. Er werden op deze bijeenkomst redevoeringen gehouden over: „de beroepsvorming van den onder wijzer, paedagogisch beschouwd", en over: „de algemeene vorming van den volks onderwijzer", resp. door de heeren Jos Aarts uit Eindhoven en W. Estapert uit Nijmegen. Wij maken van dit gebeuren hier mel ding, omdat wij aldus kunnen aansluiten bij de enkele korte opmerkingen, die wij gisteren op deze plaats hebben gemaakt. Wij hebben gisteren den wensch uitge sproken, dat aan de orde zal blijven een onderwerp, door prof. Kors te Rolduc aan de orde gesteld: is de godsdienstige vor ming op de katholieke scholen zóó als deze zijn kan en moet? En nu is voor godsdienstige vorming der jeugd, welke vorming gebaseerd moet zijn op een algemeene geestelijke vorming, een eerste vereischte, dat degenen, die deze vorming moeten geven, p a e d a g gen zijn! Niet paedagogen uit de boeken alléén, maar paedagogen door de practijk! Paedagogen, m.a.w., die hun kennis mede hebben verkregen door het bezien en overdenken van wat het werkelijke leven hun voorzet. Dat het een groot voordeel is, wanneerzoowel de kennis uit de boe ken als de direct aan de practijk ontleende kennis verkregen wordt onder deskun dige leiding, behoeft geen betoog. Vandaar dan ook, dat te Tilburg bepleit is de oprichting van paedagogia of pae dagogische academiën voor hen, die zich voorbereiden op het geven van onderwijs, zich voorbereiden om anderen te vormen. Alle pogingen en strevingen om de pae dagogische opleiding van onderwijzers uit te breiden, te verdiepen, te vervolmaken moeten worden toegejuicht en gesteund. Ons onderwijs zal door diepere paeda gogische vorming van onderwijzers wor den gebaat. En vooral ons katholiek onder wijs zal daardoor steeds beter het karak ter van katholiek onderwijs kunnen beleven. DE WERELD IN VOGELVLUCHT De Japanners zijn thans geducht bezig om Sjanghai te bombardeeren. Naar ver luidt, werken ze systematisch alle strate gische punten af. Op verschillende plaat sen staat de stad in brand. De mogendhe den, die in deze internationale stad hun concessies hebben en met leede oogen zien, hoe hun onderdanen hun have en goed in den steek moeten laten, zinnen op even- tueele mogelijkheden om een eind te ma ken aan de ruzie. De Britsche ministers zijn gisteren bij eengekomen op het foreign office (het mi nisterie van buitenlandsche zaken) om den toestand te Sjanghai te bespreken. Beslo ten zou zijn, om te trachten met behulp van andere mogendheden te bemiddelen. Het zou niet onmogelijk zijn, om de ge vechten, althans in Sjanghai te doen op houden. De Japanners zouden nl. niet zoo erg gesteld zijn ~p gevechten in Sjanghai, daar deze slechts troepen zouden onttrek ken aan Noord-China, waar de Nankau- pas nog altijd beheerscht wordt door de Chineezen. Maar van den anderen kant vraagt men zich af, waarom de Japanners dan het befaamde incident, dat de aanlei ding tot den strijd te Sjanghai is geweest, zóó ernstig hebben opgevat en daaraan zulke gevolgen hebben verbonden. „Er is eigenlijk absoluut geen reden, om aldus te vechten in Sjanghai", zeggen de Ame rikanen ook. Hoe het ook zij, het conflict schijnt zich te zullen uitbreiden tot een completen Chi- neesch-Japanschen oorlog. Volgens de berichten zou nl. de wetgevende vergade ring van Nanking besloten hebben om een wet op de algemeene mobilisatie af te kondigen. CHINEEZEN MELDEN OVERWINNING BIJ DE NANKAU-PAS NATIONALE MOBILISATIE? De wetgevende Joean zou een mobili- satiewet hebben afgekondigd, waarvan de bijzonderheden nog niet bekend zijn. BOMBARDEMENT DER CHINEESCHE STELLINGEN TE SJANGHAI GEOPEND Na een verkenningsvlucht van een Ja- pansch vliegtuig hebben de Japansche oor logsschepen gisterochtend om half zes een hevig bombardement geopend op de Chi- neesche stellingen, waar gedurende den nacht batterijen geschut in stelling zouden zijn gebracht. Alle strategische punten tusschen Tsja- pei en Hondoeng zijn sytematisch gebom bardeerd, zonder dat van de Chineesche luchtdoelartillerie tegenstand werd onder vonden. Op tal van plaatsen woeden bran den. Ook het Japansche vlaggeschip „Izoe- mo" en andere Japansche oorlogsbodems hebben het bombardement geopend. De Chineesche kanonnen beantwoorden hert; vuur. De Chineesche batterijen te Kiang Wan schijnen in de buurt van de Japansche basis ten Noordoosten van Sjanghai op doeltreffende wijze te zijn opgetreden. Er zijn branden ontstaan, welke mijlen in den omtrek zichtbaar zijn. Twintig Japansche bombardements- en jachtvliegtuigen hebben het Noordersta- tion gebombardeerd, dat sedert het begin van den strijd door troepen van de 88ste Chineesche divisie bezet was. Het station werd volkomen vernield. De aanval duur de meer dan anderhalf uur en het Chinee sche afweergeschut bood slechts geringen tegenstand. Alle Britsche politiebureau in de inter nationale concessie ten Noorden van de Soetsjau-kreek zijn ontruimd. Hierdoor is het gezag in het gebied ten Noorden van de Soetsjau-kreek thans geheel in handen der -Japanners. Welingelichte Japansche kringen zijn van meening, dat het terugtrekken der Britsche politie uit de internationale con cessie een voorteeken is van een a.s. aan val der Chineezen op de Japansche wij ken. Men beschouwt het terugtrekken der Britsche politie als onvriendschappelijk, daar dit het dreigend gevaar voor de Ja pansche bevolking verergert. Men heeft het bericht dezer ontruiming dan ook niet in Japan gepubiceerd. Gisteren waren de Chineezen van de Noordzijde der uitgebreide nederzetting in Zuidelijke richting opgerukt. DE KATHOLIEKE MISSIONARISSEN IN WELSTAND De „Osservatore Romano" drukt een te legram uit Sjanghai af, van het Katholieke Telegraafagentschap „Fides", waarin wordt medegedeeld, dat tot gistermiddag alle Katholieke missionarissen, die te Sjang hai verblijf houden, in goeden welstand verkeerden. DE „TASMAN" BESCHOTEN Nadat de gisteren gemelde evacuatie van 75 vrouwen, 57 kinderen en 50 mannen, door het Nederlandsche schip „Tasman" geslaagd was, werd het schip beschoten. Het schip werd echter niet getroffen. Op een algemeen omroepsein, waarin ge waarschuwd werd, dat de „Tasman" werd beschoten, is het vuren gestaakt. Te Tsjingtau wordt uit Japansche bron gemeld, dat de Amerikaaische consul, Smith, de in Sjantoeng verspreide Ame- rikaansche missionarissen gewaarschuwd heeft zich naar Tsinan te begeven, van waar zij binnenkort geëvacueerd zullen worden. Alle Japansche onderdanen en het consulaire Japansche personeel zijn reeds naar Tsjingtau uitgeweken. Welin gelichte personen verwachten, dat be langrijke gevechten zullen worden gele verd in de streek van Tsingtau binnen twee of drie dagen. DE „VAN GALEN" OP WEG NAAR SJANGHAI Het departement van Marine te Batayia deelde mede, dat de „'Van Galen", op weg naar Sjanghai, gisteravond te kwart voor negen te Tarakan arriveerde. Drie uur later, nl. te kwart voor twaalf 's nachts, vertrok de „Van Galen" naar Manilla. BRITSCHE BEMIDDELING Ministerraad bespreekt toestand te Sjanghai In de gistermiddag op het Foreign Of fice te Londen gehouden kabinetszitting werden alle mogelijke middelen onder de oogen gezien om te trachten een vreed zame regeling van de situatie te Sjanghai te verzekeren. Tevens -werden maatrege len overwogen tot bescherming van het le ven en de eigendommen der Britsche on derdanen te Sjanghai. Dit laatste, zoo merkte men op, is in strijd met de geruchten, volgens welke men aan alle Britsche onderdanen den raad zou hebben gegeven, Sjanghai te verlaten. De zakenlieden, dia besluiten te Sjanghai te blijven, kunnen er zeker van zijn, dat alles gedaan zal worden om hen te be schermen. Volgens den diplomatieken -medewer ker van de „Daily Telegraph" hebben de Britsche ministers ook de mogelijkheid overwogen, dat Groot-Brittannië, de Ver- eenigde Staten en Frankrijk zullen aan bieden om zoowel de Chineesche als de Japansche belangen in Sjanghai te be schermen, op voorwaarde, dat zoowel China als Japan hün strijdkrachten zul len terugtrekken en de noodige garanties zullen geven. Tijdens de Britsche ministerieele be sprekingen van gisteren, welke gehalve door Eden, lord Halifax, Duff Cooper en Hoare Belisha, ook door den minister van Koloniën, Ormsby Gore, werden bijge woond, kwam men tot de slotsom, dat het wellicht mogelijk zou zijn, een terugtrek ken zoowel van de Japansche als Chinee sche strijdkrachten te verwezenlijken, in dien aan de Japanners de verzekering zal worden gegeven, dat andere mogendheden de verantwoordelijkheid op zich zouden nemen voor de bescherming hunner be langen. „Geen reden tot vechten", zegt Amerika Naar Reuter meent te weten, hebben de Vereenigde Staten er met klem bij China en Japan op gewezen, dat er geen enkele rechtvaardiging of reden bestaat voor de militaire bedrijvigheid in de streek van Sjanghai. Den strijdenden zou namens de Ameri- kaansche regeering gezegd zijn, dat zij hen strikt verantwoordelijk acht en van meening is, dat zij rekenschap moeten af leggen van iederen aanslag op levens en eigendommen van Amerikanen. Het hoofdkwartier van Tsjang Kai Sjek meldt, dat de slag bij Nankau met een overweldigende overwinning der Chinee sche troepen is geëindigd. De Japannee- zen hebben volgens deze mededeeling vijf duizend dooden verloren. De Chineezen hebben 1500 dooden op het slagveld ach tergelaten. Toenemende spannig in Kanton Berichten uit Japansche bron melden, dat de Chineesch-Japansche spanning in Kanton toeneemt. De Chineesche militaire autoriteiten bereiden actief den oorlog voor. De opperbevelhebber der Chineesche troepen in Kwantoeng heeft den officieren gewaarschuwd hun gezinnen uit kanton te evacueeren. Alle Japanneezen trekken reeds uit de stad. Men raamt, dat 200.000 Chineezen uit Kanton vertrokken zijn naar Honkong en andere streken. RUSSISCH—JAPANSCH INCIDENT Tusschen het Sovjet-consulaat en de Ja pansche autoriteiten zou.zich een incident hebben voorgedaan, dat, indien het be treffende bericht zou worden bevestigd, ernstige gevolgen zou kunnen hebben. De Japansche autoriteiten zouden verklaard hebben, dat een licht, dat in het begin van den afgeloopen nacht op de bovenste ver dieping van het Sovjet-consulaat was ont stoken, zou hebben moeten dienen om de Chineesche bombardementsvliegtuigen, die een aanval op het gebouw van het Japan sche consulaat hebben gedaan, den weg te wijzen. De beide consulaten zijn vrijwel naast elkaar gelegen. Inbeslagneming van Japansche schepen. De Chineezen hebben te Sjanghai, zes door de Japanneezen verlaten schepen tot zinken gebracht. Men verwacht thans strenge Japansche repressaillemaatregelen, o.m. een poging om alle Chineesche schepen in de haven (een aantal kleine schepen, daar de Chi neesche stoomschepen reeds bij den aan vang van de crisis naar andere havens zijn gevlucht) buit te maken. De Chineezen houden hun overwinningen vol. De Chineezen houden vol, dat zij in het district Yangtse Poe, ten Noord-Oosten van Sjanghai zichtbare vorderingen heb ben gemaakt. Zij beweren niet alleen op slechts een mijl afstand van de Wangpoe te zijn, doch beweren ook, dat zij de Ja panneezen in den' sector van Tsjapei heb ben teruggedrongen. Deze wijk is in hoofdzaak Chineesch, doch de Japanneezen bezetten er ook een gedeelte van. Ongeregeldheden in de Fransche nederzetting. Hedenochtend hebben zich in de Fran sche nederzetting ongeregeldheden voor gedaan, waarbij een Japanner door de Chineezen werd gedood. Op de Nanking- road in de internationale nederzetting is eveneens een Japansch onderdaan door de Chineezen Dit nummer bestaat uit drie bladen. t ==aagaa3 VOORNAAMSTE NIEUWS Toenemende spanning in Tsjingtao en Sjantoeng. Het agentschap Domei maakt melding van een toenemende spanning bij Tsjing tao in de provincie Sjantoeng. In de om geving van Tsingtao wordt een nieuw ge vormde Chineesche divisie geconcentreerd. Nog drie andere Chineesche divisies wor den uit Westelijk Sjantoeng gedirigeerd naar het Zuid-Oostelijk deel. De militai re bedrijvigheid is verhoogd ten Zuiden van de spoorlijn PekingTientsin. Het hoofdkwartier van het Japansche garni zoen in Noord-China meldt, dat de troe pen van de centrale Chineesche regeering oprukken ten Westen van de spoorlijn Han- kauPeking. Zij zouden reeds tot op 15 km. van Peking genaderd zijn. Ten Oos ten van de spoorlijn TientsinPoekau zou den op 20 km. ten Zuiden van Tangkoe gevechten ontstaan zijn. In een strijd wel ke verscheidene uren geduurd heeft, heb ben de Japansche troepen een poging ver ijdeld van de resten van het 29e legercorps om de verbindingen van het garnizoen in Noord-China ten Noorden van Tientsin te verstoren. S.S. „WILLEMSPLEIN" IN AANVARING. Er bestaat geen gevaar. CASSABLANCA, 18 Aug. (A.N.P.). Het radiostaion van Cassablanca heeft heden noodseinen opgevangen van het Nederlandsche stoomschip „Willems plein", dat tijdens mist in aanvaring is gekomen met een onbekend vaartuig. De positie van de „Willemsplein" was 41 graden 31 min. n.b. en 9 gr. 34 min. w.l. Dit is 50 mijl buiten de Portugee- sche kust ten Zuidwesten van Oporto. De „Willemsplein" behoort toe aan de N.V. Scheepvaart Mij. Millingen te Rotter dam en heeft een bruto inhoud van 5489 ton. Het schip is in 1910 gebouwd. Van de directie der reederij vernemen wij nader, dat zij van den kapitein van de „Willemsplein", den heer R. Schaap, een telegram heeft ontvangen, waarin hij me dedeelt,-dat het schip tijdens mist in den vroegen ochtend in aanvaring is gekomen met het Grieksche stoomschip „Evgenia". De „Willemsplein" kreeg èen gat boven de waterlijn en schade aan de machines. Aan gezien de zee kalm is, bestaat er in het ge heel geen gevaar. De „Willemsplein" was Zaterdag in ballast van Rotterdam naar Lissabon vertrokken. Het schip zal op eigen kracht de reis daarheen voortzetten en er repareeren. Of de „Evgenia" bij de botsing schade heeft opgeloopen is niet bekend. Buitenland De Japanners bombardeeren Sjanghai. Naar verluidt, is de algemeene mobilisa tie in China afgekondigd. (1ste blad). Nog geen nieuws van Lewanefski. (Luchtv., 2de blad). Binnenland Verschillende ernstige verkeersongeval len (3e blad). De treinbotsing op het Centraal Sta tion te Amsterdam (3e blad). Twee vrouwen aan het strand te Zand voort, van den dood gered (3e blad). Sport en Wedstrijden De Leidsche zwemkampioenschappen (3e blad). Het waterpolo-tournooï om den Horthy- beker. Nederland wint van Frankrijk (3e blad). Wielerwedstrijden in het Stadion te Am sterdam (3e blad). Het concours hippique te Alten (3e bl.). WAT ANDERE BLADEN GEEN GELEUTER.. WEGJAGEN. De „Midd. Cour." wijst op „het feit van het nu twintig jaren achtereen achteruit- hollen van het liberale stemmental" en komt dan tot de volgende conclusie, die niet mis zijn! „Van tweeën een: De achteruitgang ligt aan den onbe- kwamen voorzitter met een onbekwaam hoofdbestuur, of: de achteruitgang ligt niet aan de orga nisatie. In dit laatste geval wil dit zeggen, dat dan ook niemand den achter uitgang tegen had kunnen houden. Dan trekke men de consequentie: dan is een liberale partij een overbo digheid, een onding. Dan verdwijne zij zoo gauw mogelijk. Want een aan tering lijdende overbodigheid heeft in het werkelijke politieke leven geen zin, is zelfs schadelijk voor de zuiver heid. Of: het ligt wèl aan de organisatie, aan de insufficientie van het hoofdbe stuur en zijn voorzitter. Dan is er maar één andere gevolg trekking: nu hebben we genoeg geduld gehad. Nu geen geleuter meer over be- ginselmarkeerderijdat komt later' wel aan de orde. Nu eerst dien totaal onbekwamen legerstaf vervangen door een betere, die ons volgens goede tac tische beginselen zal aanvoeren. Als het beginsel goed is, en dat is het dan moeten er in dezen tijd mannen gevonden kunnen wor den, die in staat en bereid zijn zich voor dat beginsel te geven. Die het kunnen uitdragen, en tot leven kunnen wekken. De lieden die nu achter de groene hoofdbestuurstafel zitten, hebben de bewijzen geleverd, dat zij het niet kunnen. Juist om het groote beginsel dat hier op het spel staat is het rekening houden met persoonlijke gevoelighe den en persoonlijke belangen nu vol strekt uit den booze. Dat mag men nu met een beroep op sportiviteit of wat dan ook niet doen: het beginsel is belangrijker dan deze of gene persoon. Daarom heeft naar onze overtui ging de aanstaande algemeene verga dering maar één primaire., allesover- heerschende taak: in elk geval het hoofdbestuur wegjagen."

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1