VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 GEMENGDE BERICHTEN ONDER OOGEN DER MOEDER VERDRONKEN. Meisje gleed van golfbreker en viel in zee Bij het baden in zee aan het Noorder- strand te Scheveningen is gistermorgen een meisje verdronken. Het is de 15-jarige G. de R., wonende in de Frederik Hen drikstraat te Delft. Het kind was met haar moeder en twee vriendinnetjes tegen half twaalf op het strand aangekomen, waarna de meisjes zich in badcostuum kleedden en tusschen het Noorderhavenhoofd en de eerste glofbreker gingen baden. De moeder bleef op het strand zitten. Op een gegeven oogenblik begaven het slachtoffer en een der andere meisjes zich op de golfbreker,met het noodlottig gevolg, dat G. de R. uitgleed en op een afstand van ongeveer 10 meter van het strand in zee terecht kwam, waar zij naar beneden werd getrokken. Op het gegil der vriendinnetjes kwamen natuurlijk tal van personen te hulp snellen en onder de angstige blikken van de moeder slaag den eenigen hunner er in, het meisje op het strand te brengen, waar een dokter echter helaas slechts den dood kon con- stateeren. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Donderdagmiddag voer door het Ver bindingskanaal te Groningen de tjalk „Neerlandia", schipper P. F. B., gedomi cilieerd te Groningen. De tjalk werd op geduwd door een motorbootje, waarin zich de beide zoontjes van den schipper bevonden. Bij het aanzetten van den mo tor is de 5-jarige Anton door den schok overboord geslagen. Onmiddellijk sprong de vader, die niet kon zwemmen, te wa ter. Hij moest door voorbijgangers, die eveneens in het water gesprongen waren, op het droge worden gebracht. Het jongetje is verdronken. Na een uur dreggen werd het lijkje door de po litie opgehaald. Het is naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. SCHIPPER VERDRONKEN. Over eenige kolen uitgegleden en toen te water geraakt. De 43-jarige schuitenveoredr C. Nie zen, uit Amsterdam, die Donderdagmid dag met zijn met cokes geladen schip door de Nieuwe vaart nabij de Funenkade te Amsterdam voer, kwam te struikelen en viel in het water. Onmiddellijk begaf een achttal voorbijgangers zich te water. Geen van allen lukte het echter den schipper op te halen. Ten slotte twin tig minuten na het gebeurde is men er in geslaagd met een dreg den drenkeling uit het water te halen. De levensgeesten waren toen evenwel reeds geweken. Het stoffelijk overschot is naar het Binnen gasthuis vervoerd. De schipper bevond zich met zijn schuit onder de brug, toen hij overboord sloeg. Het schip kon door de hooge laag cokes niet onder de brug door. De schipper kwam hard toeloopen, ten einde de la ding te verdeelen. Hij gleed daarbij uit over eenige kolen met het gemelde ge volg. JONGEN DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteravond is te Hoorn een ongeluk geschied met doodelijken afloop. Achter de Vest is het negenjarig zoon tje van den heer J. Veenboer spelende onder een auto van de firma Schermer geraakt. De jongen werd vrijwel op slag gedood. Toen de bestuurder van de auto, de chauffeur P., wien geen schuld schijnt te treffen, de gevolgen van de aanrijding vernam, was hij dermate overstuur, dat hij het bewustzijn verloor. AAN ZIJN VERWONDINGEN OVERLEDEN. Maandagmiddag is bij sluis 4 een mo torrijder met duopassagier in botsing ge komen met een tandem. Op de tandem zat de 55-jarige IJsendoorn met zijn vier jarig zoontje. Het knaapje, dat de bot sing zad aankomen, sprong tijdig van het rijwiel. De vader evenwel werd tegen de grond gesmakt en met ernstige verwon dingen naar het St. Joseph-ziekenhuis vervoerd. Vandaag is hij aan zjjn ver wondingen bezweken. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Gistermiddag zijn te Wijk aan Zee twee kinderen aan den verdrinkingsdood ont- snopt. Omstreeks half drie hoorde men hulpgeroep uit zee. Een ongeveer twaalf jarig meisje was bij het baden in een mui geraakt en verkeerde in ernstig levens gevaar. Een Hongaarsche jongeman zwom naar het meisje toe, terwijl eenige badgasten het kind met een lijn trachtten te berei ken. De dappere Hongaar slaagde erin het meisje behouden aan het strand te brengen. Een half uur later was een knaap, die zich te dicht bij het wrak van de treiler Heemskerk had gewaagd en in een draai kolk terecht was gekomen, in nood. Eenige badgasten redden den reeds bewusteloo- zen jongen. Men slaagde erin de levens geesten weer op te wekken. De daders nog niet gevonden. Donderdagmiddag tien minuten voor vijf is den 50-jarige wissellooper S. van de Ned. Handel Mij. te Heerlen op den weg tusschen Hoensbroek en Nuth onder de gemeente Wijnandsrade door twee per sonen overvallen. Deze waren, evenals de wissellooper, per fiets. Zij haalden den man in en gaven hem opeens een hevigen klap achter het oor. De wissellooper hield toen in en van deze gelegenheid maakten de beide mannen gebruik om de fiets van den man, waar op een tasch was gebonden, welke drie tot vijfhonderd gulden het juiste be drag is nog niet bekend inhield, weg te trekken. De tasch rukten zij van de fiets los en hiermede reden zij ijlings heen. De beroofde looper riep luidkeels om hulp, doch toen deze kwam opdagen, wa ren de beide roovers te ver weg om hen nog in te halen. Van het gebeurde werd aangifte gedaan bij de marechaussee van Hoensbroek, die het onderzoek in deze zaak leidt. Later op den middag heeft men in de Malenbeek te Hoensbroek de leege tasch van den wissellooper gevonden. De die ven bleken haar hier te hebben neerg- gooid, na zich den inhoud te hebben toe geëigend. De beroofde, die er goed afgekomen is, heeft zelf nog anderhalf uur geholpen om de daders op te sporen, doch hierin is men nog niet geslaagd. POSTDIEFSTALLEN OPGEHELDERD. Bij de directie van het postkantoor te Hilversum kwamen in de laatste maan den talrijke klachten binnen over vermis sing van geldswaardige brieven en post pakketten. De directie heeft zich hieromtrent tot de politie gewend en na een langdurig recherche-onderzoek is men er in ge slaagd, een der bestellers op heeterdaad bij den diefstal van een postpakket te be trappen. Het was de 47-jarige besteller V., die in het bureau is opgesloten en verschei dene diefstallen heeft bekend. Bij het onderzoek werd nagegaan op welke tijdstippen de meeste vermissingen waren gepleegd en daarbij stelde men vast, dat sinds 1 Januari van dit jaar 34 vermissingen waren geconstateerd in de diensttijden van V. en geen enkele in zijn verloftijden. Toen V. in den nacht van Dinsdag op Woensdag werd aangehouden, werd hij in het bezit gevonden van een gestolen postpakket, dat later bleek een kistje si garen te zijn. Bij huiszoeking vond men een vulpen, die van een der diefstallen afkomstig bleek te zijn. Van de brieven, waarin geld was gesloten hoewel niet aangeteekend verzonden heeft men niets terug gevonden, evenmin als van vele andere vermiste pakketten. BOERDERIJBRAND TE HEEMSKERK. Gisteravond omstreeks kwart over ze ven is brand uitgebroken in de boerderij, van den landbouwer D. Wentink aan den Oosterweg te Heemskerk. Reeds den hee- len dag was men bezig geweest met het omzetten van een hooiberg, waarin broei was ontstaan, doch op een gegeven oogen blik sloegen de vlammen eruit, die zich spoedig mededeelden aan het rieten dak. Eenige oogenblikken later was de boer derij in vlammen gehuld. De brandweer stond totaal machteloos. Wel was er 700 M. slang uitgelegd, doch de druk was niet voldoende. De boerderij brandde tot den grond af. De inboedel ging verloren. In de oudste trampaardenremise van Amsterdam aan de Blankenstraat heeft vannacht brand gewoed. Het gebouw, dat nog steeds gemeente-eigendom is, is in tweeën verhuurd. Het voorste gedeelte wordt gebruikt door den heer C. van der Haagen, die er een auto-, motor- en rij wielstalling heeft, het achterste stuk be vat de lijstenfabriek „Rembrandt" van de heeren Hoeke en Baldinger. Door gloeiing van den schoorsteen is er in het plafond tusschen het gelijkstraat- sche gedeelte en de eerste verdieping broeiing ontstaan en weldra sloeg het vuur door naar de op deze eerste verdie ping gelegen gipsafdeeling en verder naar de vliering. De echtgenoote van den heer van der Haagen, welk gezin in de Blankenstraat tegenover de fabriek woont, zag om streeks één uur een vurigen gloed en zij waarschuwde haar man, die zich juist ter ruste had begeven. Deze schoot in de kleeren en haalde den inhoud van zijn stalling, t.w. 6 automobielen, 8 zware en 5 lichte motoren alsmede een vijtftigtal fietsen naar buiten. Een andere omwo nende alarmeerde inmiddels de brand weer, die met de motorspuiten van Kat tenburg en van de Nieuwe Achtergracht de personeelwagen en de gereedschaps wagen weldra aanwezig was. Hoofd brandmeester Schuitemaker nam de lei ding van het blusschingswerk op zich. Zoowel van de zijde van de Blanken straat als van den kant der Tweede Leegh- waterstraat tastte men het vuur aan, dat in de omgeving woedde, waar zeer brand baar materiaal spoedig een groote uit breiding van den brand had kunnen op leveren. Gelukkig lag het. gebouw, door de aangrenzende school beschut, buiten den vrij sterken wind en de brandweer wist de vlammen in korten tijd te be dwingen. Slechts de achterkant van de gipsafdeeling brandde uit. De nablussching vorderde nog veel tijd. Behalve d« nieuwste verkeers- voorschriften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen! EEN DOKTER WEIGERT GELD Barbara Stanwyck en Joel Mc Crea In een nieuw genre lilm Paramount is meer dan ooit op zoek naar film-onderwerpen, afwijkende van het alledaagsche. Op zoek naar gegevens, die kennelijk bedoeld zijn om verwerkt te worden tot een bétere soort films. We zul len hier in het midden laten, of dit ge beurt in de overtuiging, dat het doorsnee bioscoop-publiek intelligenter is geworden of dat de producenten het publiek willen opvoeden en willen breken met het „play down to the public", dat langen tijd sche ring en inslag van het filmbedrijf was. Zulk een film is: „Internes can't take mo ney". In Amerikaansche ziekenhuizen werken „internes" afgestudeerde doktoren, die als interne volontair gelegenheid krijgen, ervaring óp te doen. De ziekenhuizen en hun klinieken behandelen patiënten van alle rang en stand, of zij betalen kunnen of niet. Deze philantropie, die natuurlijk veel geld kost, en het vrijwel pro deo wer ken van de internes staan in nauw verband met elkaar. Het geld, dat voor de kosteloo- ze behandeling noodig is, wordt gevonden door een bezuiniging op de salaris-regeling: de internes nemen genoegen met een zak- BARBARA STANWYCK geld van tien dollar en zij beloven bij htm aanstelling, geenerlei geldelijke vergoe ding voor hun medische diensten te zul len aannemen. Aan dit systeem wordt zeer streng de hand gehouden; wordt zoo'n jonge dokter er op betrapt, tóch geld voor zijn hulp aan te nemen, dan beteekent dit voor hem definitief ontslag uit het zieken huis. De film, die wij op 't oog hebben: „In ternes can't take money" brengt den toe schouwer in een New-Yorksche kliniek, waar een groot aantal internes werken. Men ziet in deze jonge doktoren duidelijk een voortdurenden tweestrijd zij liggen, om het zoo maar eens te zeggen: met zichzelf overhoop. Eenerzijds hebben zij een groo te liefde voor hun werk; zoo ergens, dan wordt hier wel uit roeping gewerkt! Daar- gehoore heeft gebracht, zal men in „Brui loft in Wankiki" kunnen hooren. Het is een lied, dat het bruidspaar toegezongen wordt: „Hier zijn wij bijeen om getuige te zijn van het samentreffen der twee schoone stroomen, die als één verder zullen vloeien het maanlicht glanst op het water, dat zachtkens kabbelt onder het groene loof".. Miri Rei en de gangsters. naast voelen zij natuurlijk de noodzaak van het ervaring-opdoen en misschien is voor menigeen ook het feit van „onderdak te zijn" belangrijk Ook in Amerika kunnen slechts een aantal der afgestudeerde jonge medici zich een bestaan verwerven... Maar anderzijds leeft in de internes een zekere ontevredenheid de ontevreden heid, die zelfs de grootste idealist moet gaan voelen, als hij vier-en-twintg uur per etmaal voor anderen klaar moet staan en hij, als resultaat daarvan, nauwelijks geld genoeg heeft, zijn meisje een kop koffie of een ice cream te geven. Die ontevredenheid wordt niet geuit zij blijft de zwakste partij in den tweestrijd van den man, die met hart en ziel aan zijn werk gebonden is. Dr. Kildare is één van deze internes. De rol wordt gespeeld door Joel McCrea. Deze dokter Kildare nu komt voor het feit te staan, dat hem voor een operatie duizend dollar wordt gestuurd. Dat hij de beloo ning moet weigeren hoewel zij voor hem een zekeren welstand zou beteekenen, is het erge niet. Maar Kildare weet, dat hij met het geld een jonge vrouw, voor wie hij een groote sympathie koestert, in staat zou stellen, haar kind op te sporen. Het tooneel van de handeling verplaatst zich hier van het ziekenhuis naar een duistere wereld van gangsters en uitzuigers. Het valt niet binnen het kader van dit artikel tje, de geschiedenis te onthullen zij zou ook veel van haar spanning inboeten, Con- stateeren wij alleen, dat McCrea een voor treffelijke uitbeelding geeft van den man, die niets liever wil, dan de vrouw uit haar ellende halen, maar door zijn belofte daar van weerhouden wordt. De rol van de vrouw wordt gespeeld door Barbara Stanwyck. De Janet Haley van deze actrice is een levensechte figuur. Een moeder, die haar liefste bezit, haar eenige kind, zoekt. Een gewetenlooze collega van haar overleden man weet, waar het kind is, maar slechts tegen een betaling van een groote som wil hij haar inlichtingen geven. Janet doet wanhopige pogingen om aan het geld te komen; dan hoort zij, dat Kildare duizend dollar heeft. Dat is haar redding! Waarom kan hü haar het geld" niet leenen? Het is immers niets meer dan de hem toekomen de vergoeding voor een moeilijke operatie? Maar de dokter is gebonden door de aan zijn werkkring verbonden voorwaarden. Hij toont een plichtsgevoel en een loyaliteit jegens zijn ziekenhuis, die de vrouw niet zonder-meer vatten kan. „De dokter weigert geld" behandelt een probleem, dat in Amerika uiterst actueel is er dat ook in ons land belangstelling zal hebben zéker niet alleen de belangstel ling van hen, die zich met Amerika's „men in white" verwant voelen! ROSE STRADNER IN AMERIKA Rose Stradner, de bekende Weensche ac trice, is door M.G.M. gecontracteerd en is inmiddels in Amerika aangekomen. Zij is een leerlinge van Max Reinheardt en heeft onder zijn leiding groote successen geboekt. BRUILOFT IN WAIKIK1 Bing Grosby zingt Hawaiaansch Miri Rei is bang voor gangsters Filmen schijnt een leerzaam werk te zijn. Bing Crosby althans is door zijn filmacteur schap heel wat wijzer geworden! Hij heeft er voor moeten leeren paard rijden, schieten, schilderen (géén huizen!), zeilen en nog zoo het een en ander meer. Maar zijn medewerking aan „Bruiloft in Waikiki" leidde wel tot een zeer vreemde consequentie: Bing moest.Hawaiiaansch leeren! Hij moest niet alleen die taal kun nen spreken hij moest er ook in kun nen zingen. En dies kreeg de beroemde zanger les van Jimmy K Lowell, expert in Hawaaiiaansche zaken. Tijdens de bruiloft van de inlanders zingt Bing een lied, „Nani Ona Pua" getiteld. De repetities daarvoor hadden onder Lo well's supervisie plaats en Arthur Franklin, die muzikaal adviseur bij de opnamen is, luisterde mee. Lowell begeleidde op zijn guitaar en Bing zong: BING CROSBY, BOB BURNS EN MAR THA RAYES IN „WAIKIKI WEDDING". moet studeeren," kwam Lowell tusschen- beide. Bing zuchtte. Dat hq het tenslotte voortreffelijk ten Na de voltooiing van „Bruiloft in Waiki ki" vertrok Miri Rei, een bekende Tahiti- sche danseres naar haar vaderland en daarmee was een der vreemdste contracten, die ooit in Hollywood gesloten zijn, beëin digd. In het contract van Miri Rei stond o.m., dat haar stoffelijk overschot verbrand en de asch naar Tahiti gebracht zou worden in het geval, dat zij door Amerikaansche gangsters zou worden gedood. Miss Rei is de beste danseres van de eilandengroep, tot welke Tahiti behoort. De productieleider van „Bruiloft in Wai kiki" had zich in zijn hoofd gezet, dat z\j en niemand anders den Polynesischen trommeldans in de film zou uitvoeren en dus moest zij tot eiken prijs bereid gevon den worden, naar Amerika te gaan. Maar aanvankelijk weigerde Miri Rei elk aan bod. Zij en haar ouders hadden zoo veel van gangsters gehoord, dat zij een bezoek aan Amerika identiek met gedood-worden meenden. En verder zou zij, zoo dacht ze, niet naar Tahiti gebracht kunnen worden, als een gangsterkogel haar inderdaad ge troffen had. Maar de casting-agents overtuigden haar, dat dat wèl zou gebeuren. Zij vertelden haar van de nieuwe wereld, van de enorme wolkenkrabbers, de treinen en al de dingen, waarvan zij alleen maar gedroomd had. Tenslotte werd het contract tóch getee- kend! De trommeldans wordt nu allieen nog uitgevoerd bij feestelijke gelegenheden; vroeger speelde hij een belangrijke rol bij een lugubere plechtigheid: het leveid of feren van een jong meisje aan den god Turi-Trii-Ite-Paopaomato. Miri Rei heeft haar fascineerenden dans uitgevoerd, zij is niet door gangsters ge dood en vaart nu weer naar haar eiland terug! JOSEPHINE HUTCHINSIN. Josephine Hutchinson heeft een langrugi contract geteekend bij M.G.M. en zij zal enkele belang rijke rollen te vertolken krijgen. Als filmactrice speelde zij o.a. in Olie voor China's lampen, en Louis Pasteur, terwijl zij als too- neelspeelster optrad in Peter Pan en Alice in Wonderland. JOEL MC GREA EN BARBARA STANWYCK „Eiaka kou ike ika nani ea ea, Namulwai hui ik ala ea ea, Ka wai anapanapa hulali nei e nihi hele nei, Ma ka mia ao kapalai, Lip-lipo wale ea ea, Kana-hele e ea ea mai e." „Hmm klinkt nogal aardig", zei Franklin, toen Bing hem met een hoe-doe- ik-dat gezicht aankeek. „Ik denk, dat hij nog eens een beetje Shirley verzoent twee tegenstanders! Een scène uit de nieuwe Shirley Temple-film der 20th Century-Fox HET ARME RIJKE MEISJE („The poor little rich Girl") Drie hoofdpersonen in de 20th Century-Foxfilm CHARLIE CHAN OP DE RENBAAN

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8