De dure Varkenskoop van Dr. Deterding BINNENLAND 22% méér in rekening gebracht dan aan „andere firma". AGENDA BIOSCOPEN VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? OPKLARING. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige Zuid- Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, aanvankelijk regen buien met kans op onweer, later opklarend, iets koeler. Hoogste barometerst.: 765.3 Nordöyan. Laagste barometerst.: 741.3 te Isafjord. De depressie in het Zuid-Westen be- heerscht thans het weer in geheel West- Europa. Het minimum ligt in het Kanaal met een uitlooper naar het Oosten van Maastricht. Het hoofdminimum bij IJsland bleef even diep en veranderde niet van plaats. Het gebied van hoogen luchtdruk in Zweden nam nog in beteekenis toe, dat ver in het Zuid-Westen begint zich weer naar het Noorden en Oosten uit te breiden. Het fraaie zomerweer is in Centraal-Euro- pa ernstig verstoord door toenemende be wolking en zware onweersregens. In Bre- tagne en Normandië, doch ook in Midden- en Oost-Frankrijk en in Zwitserland, vie len plaatselijk groote hoeveelheden regen (station op de Santis meldt in den nacht 12 m.m.) Ook Zuid-Frankrijk en Ierland en de Westkust van Engeland bleven niet vrij van regen. In het Oosten veroorzaakt de laatste rest van de depressie in het Oost zeegebied nog voortdurend regenachtig weer. Langs de Westkust van IJsland stormt het uit Zuid met zware regens. Tsjecho-Slowakije en Polen en het Weste lijk Oostzeegebied zijn thans de eenige streken met mooi zomerweer. In ons land bracht de depressie in ,,..den morgen betrokken weer en de kans op regen en onweer neemt snel toe. De storing zal echter niet veel langer dan 24 uur duren en een spoedige opkla ring met minder zwoel weer is waar schijnlijk. v LUCHTTEMPERATUUR. 19.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 9.01 uur tot Zaterdagmorgen 4.10 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Ze op Zaterdag 14 Aug.: voorm. 8.39 en nam. 9.02 uur. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 21 gr. C. De Zijl 20.5 gr. C. KATH. MIDDENSTANDSSCHOOL TE GOUDA. Te Gouda zal een katholieke midden standshandelsschool worden opgericht, waarop de lessen in September a.s. zullen aanvangen. De stichting van de school gaat uit van de Federatie Gouda van R.-K. Mid- denstandsvereenigingen. Van de af deelin gen Gouda, Haastrecht, Waddinxveen, Moordrecht, Reeuwijk, Schoonhoven en- vermoedelijk ook van Woerden zullen leerlingen de nieuwe onderwijsinrichting gaan bezoeken. De school, die verband houdt met den eenigen tijd geleden afgekondigde Vesti gingswet voor het Kleinbedrijf, zal wor den gevestigd in de gebouwen der R.-K. ULO-school op de Nieuwehaven. In totaal zal 4 uur per week les worden gegeven, n.l. op 2 avonden telkens 2 uur. Een directeur zal worden benoemd en nog andere leer krachten zullen worden aangesteld voor het geven van les in boekhouden, handels- rekenen en handelskennis, wetskennis en bedrijfsleer, Ned. taal en handelscorrespon dentie. De cursussen zulen drie jaar duren voor hen, die alleen lager onderwijs hebben ge had en één jaar vor hen, die het Muli-di- ploma met boekhouden bezitten. Inlichtingen betreffende de Goudsche school worden verstrekt door M. W. G. M. van Loon, Gouwe 48; M. Th. J. Vonk, Klei weg 27; H. A. Jaspers, Karnemelksloot 110 en G. J. Bergsma, Westhaven 38. R.-K. DIOC. LAND- EN TUINBOUWBOND (L. T. B.) DISTRICTS VERGADERINGEN. Evenals de vorige jaren zal het hoofd bestuur van den L. T. B. dit jaar wederom districtsvergaderingen beleggen, als naaste voorbereiding voor de algemeene vergade ring va nden L. T. B., welke zal gehouden worden in October a.s. Tot deze districtsvergaderingen zijn uit- genoodigd de volledige afdeelingsbesturen, de kringbesturen, de belangstellende leden en de geestelijke adviseurs van alle afdee- lingen en kringen. Voorstellen voor deze vergaderingen, welke 'tevens dienen voor de a.s. algemee ne bondsvergadering, worden uiterlijk een week voor een districtsvergadering door de In een vorig nummer werd medegedeeld, dat er tusschen dr. Deterding en de mo nopolie-houdende Veehouderij Centrale een ernstig geschil was ontstaan over den prijs, dien deze aan dit crisislichaam had moeten betalen voor de rond 30.000 naar Duitsch- land gezonden varkens. Deze prijs was n.l. naar dr. Deterding naderhand bleek veel te hoog geweest, niet op zich zelf, bij vergelijking met dien, welke aan een bepaalde firma was berekend. Na een zéér nadrukkelijk door dr. Deterding kenbaar gemaakten wensch, is dezen toen geldelijke satisfactie verleend. De Veehouderij-centrale heeft aan een der dagbladen verklaard, dat dit lichaam slechts uitvoerder was, doch dat de leve- rings-overeenkomst was gesloten tusschen dr. Deterding en den Regeeringscommissa- ris voor de Veehouderij, den heer S. L. Louwes, die zich er toe had bepaald, het re sultaat aan haar mede te deelen. Er werd aan toegevoegd, dat de besprekin gen hierover een bevredigend resultaat heb ben gehad. Bovendien is „van welingelichte zijde" verklaard, dat de Veehouderijcentrale „een partij van enkele duizenden var kens voor export naar Zwitserland heeft ge leverd tegen iets lagere prijzen, dan aan dr. Deterding waren berekend." Op grond van ter beschikking staande ge gevens kan het „Handelsblad" het volgen de mededeelen. In December contracteerde dr. De terding met Regeeringscommissaris Louwes de overneming van 30.000 var kens van gemiddeld 120 K.G. tegen een prijs van veertig cent per kilo levend gewicht. Twee maanden daarna, gedurende welken tijd de prijzen het tegendeel van een daling te zien hadden gege ven, werden aan eer bepaalde firma varkens overgedragen, bestemd voor export naar Zwitserland. De „enkele duizenden" waren er rond 6600 en de „iets lagere prijs" bedroeg vierender tig cents per kilo levend gewicht en bo vendien werd vier kilo korting toege staan per varken. Dr. Deterding betaalde dus voor een varken van 120 kilo een prvs van 48, doch bedoelde firma behoefde slechts 39.50 te' betalen. Dr. Deterding moest derhalve 8.50 of twee-en-twin tig procent méér per varken betalen dan de bedoelde firma (die de var kens eerst slachtte .alvorens ze naar Zwitserland te zenden). Men kan uit deze cijfers zien, wat de „welingelichte zijde" bedoelt met „iets lager prijzen"! De gemachtigden van dr. Deterding hebben door een louter toeval n.l. een vergissing van de Veehouderijcen trale dit meten met twee maten ont dekt, bij welke gelegenheid zij tevens de schriftelijke bewijzen van dezen „koehandel" in handen kregen. Dr. De terding was hierover terecht zeer ver bolgen en heeft toen persoonlijke in gegrepen en den aanvankelijk weife lenden Regeeringscommissaris monde ling voor een alternatief gesteld, waar van de ééne helft was, dat deze zou goedkeuren, dat van de nog openstaan de vorderingen van het Landbouwcri sisfonds op dr. Deterding voor andere producten, een bedrag zou worden in gehouden van ruim een ton. Het „bevredigende" van het resultaat dezer „besprekingen" was o.a., dat dr. De terding de vlotheid had, het prijsverschil te deelen en dus genoegen te nemen met een prijs van 37 cents en dat hij de Rotter- damsche conditiën van vier kilo korting buiten geding liet, opleverende aldus een terugstorting van rond 110.000. Hij had met evenveel recht ruim het dubbele kun nen eischen en ook dat zou hem dan moe ten zijn toegestaan. Een eventueel nog te verschijnen com muniqué van Regeeringscommissaris Lou wes zal er thans dus mee kunnen volstaan den naam van de firma te noemen en een verklaring te geven voor den lagen prijs, die aan deze werd berekend. (Dr. Deterding heeft n.l. niet te veel betaald). Doch bovendien zal de Regeeringscom missaris goed doen, een verklaring te ge ven voor het feit, dat de transactie van den varkensexport naar Zwitserland is ver richt door een particuliere firma en niet door de Veehouderij-centrale, welke im mers het e x p o r tm o n o p o 1 i e bezit. betreffende afdeelingen en kringen inge diend bij het hoofdbestuur van den L.T.B. te Haarlem. Alle districtsvergaderingen vangen aan om elf uur. Allereerst komen de voorstel len in behandeling, welke verband houden met de veehouderij, melkveehouderij, zui velbereiding en akkerbouw. Daarna worden om twee uur n.m. alle districtsvergaderingen voortgezet, alsdan komen in behandeling de tuinbouw- en sier teelt-aangelegenheden. Te Delft is een districtsvergadering op Vrijdag 17 September in het Jeugdgebouw, Voorstraat 64 te Delft. Aldaar worden ver wacht de volledige besturen van de navol gende afdeelingen Berkel, Bergschenhoek, Bleiswijk, Delft, Honselersdijk, den Hoorn, (Boeren), den Hoorn (Tuinders), Kethel, Kwintsheul, Leidschendam, de Lier, Loos duinen, Maasland, Monster, Naaldwijk, Nieuwerkerk a. d. IJssel, Nootdorp, Poel dijk, Pijnacker, Rijswijk. Schipluiden, Vlaardingen, Wateringen en Zoetermeer Te Leiden is een districtsvergadering op Woensdag 22 September 1937 in Hotel den Burcht, Burgsteeg 14, te Leiden. Aldaar worden verwacht de volledige besturen van de navolgende afdeelingen: Aalsmeer, Aarlanderveen, Alphen aan den Rijn, Ben- nebroek, Boskoop, Bodegraven, Gouda, Haastrecht, Hazerswoude, Hillegom, Hoog- made, Katwijk aan den Rijn, Kwakel, Ku- delstaart, Langeraar, Leimuiden, Lisse, Nieuwkaoop, Noorden, Noordwijk-Binnen, Noordwijkerhout, Oud-Ade, Reeuwijk, Rijp- wetering, Roelofarendsveen, Sassenheim, Stompwijk, Voorhout, Voorschoten, Wad dinxveen, Wassenaar, Woerden, Zevenho ven, de Zilk en Zoeterwoude. TERUGGAAF VAN INVOERRECHT OP VLEESCH. De minister van Financiën heeft den in specteurs der invoerrechten en accijnzen gemachtigd, teruggaaf te verleenen van in voerrecht voor versch of gekoeld rund- en kalfsvleesch. op een in hun dienstkring ge legen kantoor der invoerrechten ten invoer aangegeven op of na 29 Juni j.l., ten be drage van: a. Het verschil in gewoon invoerrecht tusschen 20 en 12 1/2van de waarde vol gens de ten tijde van den invoer geldende, prijscourant, bedoeld in bijzondere bepa ling 5 op post no. 146 van het tarief van invoerrechten. b. Het verschil in bijzonder invoerrecht tusschen het betaalde bedrag en dat hetwelk zou zijn verschuldigd, indien het gewoon invoerrecht was berekend naar 12 1/2% van de waarde. De teruggaaf van invoerrecht wordt slechts verleend voor zoover door belang hebbenden een verzoek daartoe binnen een jaar na den invoer bij voornoemde inspec teurs wordt ingediend. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland'4 sche boter is gisteren vastgesteld op 0.78 per K.G. DE VERBOUW VAN HET AARDAPPEL RAS ODENWaLDER BLAUE IS IN 1938 VERBODEN. Ter voorkoming van uitbreiding van de aardappel wratziekte, die voor onzen uit voer van aardappelen zeer nadeelige ge volgen heeft, is in gehee' Nederland de ver bouw verboden van de aardappelrassen Bravo, De Wet en Kampioen, die voor ge noemde ziekte zeer vatbaar zijn. Bij mi- nisterieele beschikking is met ingang van 1938 dit verbod uitgebreid tot het eveneens zeer vatbare ras Odenwalder Blaue. Langs dezen weg wordt nogmaals na drukkelijk de aandacht gevestigd op dit verbouwverbod. Telers van aardappelen dienen er dus thans rekening mede te hou den, dat in 1938 geen Odenwalder Blaue meer verbouwd zullen mogen worden. Het bewaren van pootgoed van dit ras heeft dus geen zin. Aan hen, die nu met een ander aardappel ras willen beginnen, kan niet genoeg wor den aangevolen, den verbouw van een voor aardappelwratziekte onvatbaar ras ter hand te nemen. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen, de bij dezen dienst werk zame ambtenaren en de rijksland- en tuin- bouwconsulenten geven gaarne nadere in lichtingen over de voor wratziekte onvat bare aardappelrassen. Prins Chicliibu te Delft. Gistermiddag heeft prins Chichibu incog nito een bezoek aan Delft gebracht. Hij be zocht achtereenvolgens de Delftsche aar dewerkfabriek „De Porceleyne Fles", het Prinsenhof en de oude en nieuwe kerk. In den namiddag keerde de prins naar den Haag terug. DE KEURINGSEISCHEN VOOR AUTOKOPLAMPEN. Ter aanvulling van het reeds gepubli ceerde over de keuring van koplampen van auto's deplt de K.N.A.C. nog het volgende mede: Alle goedgekeurde gloeilampjes zullen precies gelijke afstanden van het gloei draadje tot aan de uitstekende punten van de bajonet hebben. Welk goedgekeurd gloeilampje men dus ook in de koplamp monteert, de afstand van het gloeidraadje tot aan het brandpunt van den in de kop lamp aangebrachte parabolische reflector zal toch steeds gelijk zijn. De keuring geschiedt met behulp van een nieuwe gloeilamp van ten hoogste 35 Watt vermogen en van 300 lumen. De koplamp wordt met het midden 90 c.M. boven den grond geplaatst met de as van het optisch systeem horizontaal. Op een verticaal vlak 25 meter vóór de kop lamp geplaatst mag boven een horizontale lijn van 67,5 c.M. hoogte boven den grond LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Aug. a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steen straat 35, tel. 136; A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313 en J. Doedens, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, tel. 274. geen grootere lichtsterkte dan 0.7 lux aan wezig zijn. Onder een horizontale lijn van 22.5 c.M. hoogte moet op het verticale vlak tot 2.25 M. ter weerszijden van het midden de sterkte der verlichting ten minste 2 lux bedragen. De verlichtingssterkte der ver lichting moet naar het midden toe regel matig toenemen. De bovenstaande keui'ing betreft de niet- verblindende verlichting dus normaliter de „gedimde" koplamp. KEURING KOPLAMPEN VOPIXNP I 4>I3>>^UCHTSTCRKTB naaR het M1DDEN TOB REGELMATIG TOENEMEND U| in alle vakken Iten minste 2lu* INGEZONDEN STUKKEN HET „FOOIENSTELSEL" ALS „LOONSTELSEL'. KELLNERSLEED. De wereld-jamboree is voorbij en.het was goed. Ongetwijfeld is ons land er in geslaagd, door grootsche opzet en organi satie en door medewerking van het publiek en begunstiging met heerlijk weer, van deze jamboree een geweldig stuk propa ganda in de geheele wereld te maken voor' de padvinderij en voor ons land en volk. Jammer dat één schaduwvlek, de kell- nersstaking, op al dat mooie en goede moest vallen. De personeelorganisaties in dit bedrijf betreuren dat evenzoo, en ze ker niet het minst. De jamboree kan van groote beteekenis zijn, wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, voor de wereldvrede, de geest van vriendschap en goodwill wordt er door uitgedragen, het is dus een zaak van algemeen belang, welke dus ook, in dat zelfde belang, goed, rustig, behoort te verloopen, vóóral in ons land, wat door zoovele en terecht, geprezen wordt als een heilig landje. Geleid door die zelfde belangengedach- ten hebben vrijwel alle bladen over die staking geschreven, ons heele volk spreekt er over en dat is voor ons, mede, reden, in 't algemeen belang en in het bijzonder belang van den op fooien aangewezen werkers, de kellners, eenig commentaar te leveren op de staking en het fooienstelsel. Hopelijk wil de geheele pers onze een voudige regelen wel opnemen, wij zeggen daarvoor bij voorbaat dank. Eerstens willen wij vaststellen, dat een staking nooit mooi is en een kellners- staking op een prachtig vlottende jamboree is heelemaal niet gezellig, terwijl als het erg warm en stoffig is, het publiek onge twijfeld zwaar gedupeerd wordt. Een sta king begint men echter niet voor z'n plei- zier en alléén dan, als groote kans van sla gen bestaat, en dat is voor kellners altijd op dagen en tijden van groote drukte en bijzondere gebeurtenissen. Naar onze mee ning mogen wij hun dat niet euvel duiden, ook niet in het geval van de jamboree. Om een staking te beginnen moet vol daan worden aan een drietal punten: a. Is alles beproefd om er zonder staking te ko men; b. is de staking gerechtvaardigd; c. zijn er middelen aanwezig (geld en kans van slagen). Bij de beantwoording van deze vragen 'zij allereerst opgemerkt, dat een zeer groot aantal van de kellners niet georganiseerd was, waardoor het eerste punt, helaas, met „neen" beantwoord moet worden, met als gevolg ook een „neen" voor de tweede THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Trianon: Bruiloft in Waikiki. (Bing Crosby). Dancing Feet (Ben Lyon en Joan March) Romantisch- hum. Comedie Dag. 811 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Goedgekeurd Lido: Het arme rijke meis je (Shirley Temple). Charley Chaw op de renbaan. (Warner Oland). Amusement. Detective, Dag. 8.-5—11.15 uur, Zondags bovendien 2—7 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Goedgekeurd Luxor: Spionnage in de Oriënt (Marcelle Chantal en Roger Karl). Moederschap. Avonturen Speelfilm Dag. 811 uur, Zon dags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd. en Dond., 2 uur. Volwassenen Casino: De zeven sleutels van Baldpate (Gene Raymond). Fluisterend goud (George O'Brien). Sensatie Speelfilm Dag. 3—11 uur, Zon dag 27 uur. Ma tinee. Zaterdag en Woensdag 2 uur. Goedgekeurd vraag en een „neen" voor de derde vraag voor wat betreft de geldmiddelen, een „ja" voor de kans van slagen. Opgemerkt zij nu, dat het hier feitelijk geen staking betrof, doch een conflict, een misverstand, veel meer, echter met gevolg „uitwijzing van het terrein door de poli tie, waarbij gelukkig de georganiseerde minderheid, wel te laat, maar dan toch de vakbondsbesturen inschakelde, waardoor het conflict tot Zaterdag beperkt bleef. Een ongebreidelde beweging werd, en dit feitelijk tegen de usance in, opgevangen en in banen geleid, waardoor de vakbonden goed werk hebben verricht in het algemeen belang en in het belang der betrokkenen. De eisch 2.50 loon per dag was niet on billijk, de menschen moesten, zij het gere duceerd, hun reisgeld, retour Amsterdam betalen, eiken dag brood meebrengen en warm eten koopen, zij het tegen inkoops prijs. Er moest hard en zwaar gewerkt worden. Bij de onderhandelingen deelde de werk gever mede (hier komt vooral tot uiting het verwerpelijke v.an het fooienstelsel) dat, toen de pacht geregeld en de onkosten berekend waren, schoot er voor de kellners niets meer over dan verstrekking van warm eten tegen inkoopsprijs. De werknemer-kellner wordt dus als ar- beids-producent niet medegerekend, hij hangt er aan als niet ongewilde ballast. De mensch-waarde is hier verloochend. Wij meenen, dat dit punt alleen reeds en staking volkomen rechtvaardigt. Waarbij wij opmerken, dat het aanvaar den van dergelijke voorwaarden door ons niet als een deugdelijk argument wordt aanvaard. Leo XIII z.g. zegt hiervan in de ethische theoriën over het arbeidsloon: a. Indien dus een werkman, door noodzake lijkheid gedwongen of gedreven door vrees voor grooter kwaad, al te ongunstige voorwaarden aanneemt, die hij ondanks zichzelve moet aanvaarden, dewijl ze hem door den patroon worden opgedrongen, zoo ondergaat hij een geweld, waartegen de rechtvaardigheid opkomt. Onze conclusie is dan ook, dat het fooien stelsel als „loonstelsel" vervangen moet worden door een stelsel van: a. grondloon, b. procenten van den omzet (dit om de verkoopskracht te prikkelen of aan te moe digen) en tenslotte garantie op basis van het absolute gezinsloon. Anderzijds was door het jamboree-be stuur een verhoogende pachtschaal (naar wij vernamen) aangelegd voor den pachter van het café-restaurant: bij het bereiken van een bepaald verkoopbedrag, zou de pacht verhoogd worden. Onze meening is hier, dat de werkgevers in ons bedrijf geen pachtvoorwaarden moe ten aanvaarden, waaruit sociaal-onjuiste opvattingen voor het personeel moeten worden gedistilleerd. Tenslotte, de gevolgen van het fooien stelsel als „loonstelsel" hebben en leiden nog tot ontzaglijk veel „kellnersleed" tot willekeur en rechteloosheid, en de onze kerheid van het inkomen voor de verschaf fing van het dagelijksche brood voor de zij nen vooral, heeft wel eens enkelen geleid tot verkeerde practijken, den geheele kell- nersstand, ja, den geheele bedrijfsstand heeft hieronder te lijden en dat is beslist onverdiend en onjuist. Duizende van de kellners, die gebukt gaan onder die steeds terugkeerende onze kerheid zijn eerlijke kerels gebleven, on danks de bittere ondervindingen, dat ook het publiek menigmaal vergeet te betalen en/of, zooals P. Henri de Greeve het zegt: de kellners ruw bejegent als een nummer, vergetend dat ook hij een mensch is. De jamboree is voorbij, een les hebben wij weer gehad, de werknemersvakbonden zijn bereid, wij hopen ook de werkgevers enook onze Regeering, om Ordening te brengen in het chaotisch fooienstelsel ais loonstelsel in belang van het algemeen. J. F. v. BIJSTERFELD. Alg. Seer, van den Ned. R.K. Bond van Hotel-Café- en Restaurant- geëempl. „St. Antonius". Den Haag, 12 Augustus 1937. Goeverneurlaan 586.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2