iÜl T2r ■;g f.2 i cj 2) t 9 1 HET BESTELLEN VAN PATRONEN Patronen van In deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven, t 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel Zelfs de meest eenvoudige modellen ma ken dezen zomer een bijzonder geslaagden indruk, hetgeen voor een groot deel is toe te schrijven aan de rijke keus van materia len. Het is volstrekt niet noodig om dure stoffen te koopen, aangezien de aardige be drukte katoentjes tegen geringen prijs te krijgen zijn. Katoenen cloqué is eveneens een goedkoop weefsel, dat veel opgang maakt. Linnen behoort tot de iets duurdere weefsels, indien men althans de voorkeur geeft aan de kreukelvrije soorten. Piqué vindt men in fijne en breed ere streepjes, terwijl het wafeltjes piqué even eens veel toepassing vindt. Het leent zich buitengewoon goed om door middel van doorstoppen van gekleurde draden gegar neerd te worden. Streepdessins in aardige kleuren vallen bijzonder in den smaak en hebben o.a. een witte fond met smalle groene, blauwe en roode streepjes, die zich op bepaalde afstanden herhalen. Onwille keurig gaan onze gedachten terug met het streepdessin, dat wij hier op het dog heb ben, naar de pepermuntstokken, waarvan wij als kinderen zoo genoten! Shantung 221 wordt gaarne voor zomer-japonnen ver werkt en model 1 geeft aan, welk een aar dig geheel hiervan verkregen is. De hals afwerking bestaat uit een vierdeelig kraag je, terwijl de mouwen, 'ietwat tonvormig, evenals de voorrijde, zijn voorzien van ner- vures. 2 is een overgooier, die buitenge woon practisch is voor een vacantieverblijf buiten. Het is een aardig verwerkte streep in schuine richting, terwijl er organdie of batisten, misschien ook zijden tricot blouses bij passen. Heel geschikt is dit model (zon der blouse) om te zonnen. 3 is een lange mantel, die zeer geschikt is om over het badpak gedragen te worden en van cre tonne of chintz gemaakt is, liefst met frotté- voering. 4. Japan die monoloos is en met materiaal in donkerder kleur is gegarneerd, waarbij een bolero wordt gedragen, die geheel links is afgebeeld 4a. Ten slotte noe men wij 5, dat een geheel is bestaande uit een sportieve linnen blouse en donkere rok, die aan de voorzijde wordt opgeknoopt. 5a geeft een meisjesjurk aan, waarvan de blouse en rok van wit linnen zijn, terwijl 1 de laatste opgestikte zakken heeft. Koffie- en thee-warmers met trekslui- ting zullen in de toekomst meer en meer gevraagd worden. Inderdaad is er ten slot te nagenoeg geen kleedingstuk denkbaar, dat men niet op deze wijze kan sluiten. Op avondjaponnen ziet men zelfs mooie treksluitingen met Strass-knoopjes ver sierd, terwijl men ze verder in alle moge lijke kleuren kan krijgen passend bij ja pon, rok of blouse. De warmers voor koffie- en theekannen of potten krijgen een bekleeding van cre tonne of chintz naar het model en worden natuurlijk van dubbele stof gemaakt en ge vuld met watten of kapok. Aan de voorzij de komt de treksluiting, terwijl boven op een gekleurde pompon wordt gehecht. Leert uw kleeding zelf maken. Als straks een nieuw seizoen aanbreekt, hebt u nieuwe kleeren noodig of ver maakt u de oude. Hoe gemakkelijk zou het zijn en hoe voordeelig, als u dit zelf zoudt kunnen doen. Weet u, dat u het ook werkelijk zelf kunt U hebt slechts om Zomermodéblad door te lezen en u zult zien, dat u ook deel neemster kunt worden aan onze geheel kos- telooze knip- en naaicursus. Bovendien krijgt u dan nog waardevolle premie's! Lees dit Zomermodeblad dus en vraag het daarom onmiddellijk aan bij de Redac trice Damesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag, onder bijsluiting van tien cents aan postzegels. Of gireer deze tien centen op postrekening 62626 van den Mo- dedienst te 's Gravenhage. Hoe eerder u het doet, hoe eerder plezier u ervan zult heb ben! VOOR DE KINDERKAMER Kinderkamers vragen vroolijke versierin gen en meermalen wordt op een bepaalde hoogte een smalle plank langs de wanden gemaakt, waarop allerlei aardige, uit hout gezaagde en geverfde dieren een plaatsje vinden. Gordijnen voor deuren en vensters 77 i j 1 van effen linnen kan men op een wijze versieren, die de kleintjes veel vreugde verschaft. Men knipt poppetjes uit verschil lende lapjes effen of gekleurde linnen en hecht ze met festonsteken op het gordijn, liefst in verschillende houdingen. De zij- en onderkanten van deze gordij nen worden met gekleurde biezen afge werkt. GEZONDHEIDSWENKEN Vele menschen, vooral vrouwen maken zich het leven noodeloos zwaar, door steeds te piekeren over het „misschien" gebeuren zal. Soms zijn het allerlei kleine dingen, die een bron van ellende geven. Om volkomen fit te zijn moet men over een rustigen geest beschikken. Indien men een zittend leven leidt en veel werk in gebogen houding verricht, moet men er steeds aan denken bij het loopen de rug recht te houden, schouders naar achteren en hoofd omhoog! Ademt steeds door den neus en niet door den mond Het laatste is een slechte ge woonte en hierop moet de aandacht ge vestigd zijn van ouders, die opgroeiende kinderen hebben. Het vermijden van zwaar en moeilijk verteerbaar voedsel, vette gebakken spij zen, geeft de maag minder werk te ver richten en houdt het organisme in een betere conditie. Groenten, vruchten en bruinbrood moeten, evenals aardappels, een groot deel der voeding innemen. Wanneer men in'de vrije natuur is, moet men niet nalaten om af en toe stil te staan om diep adem te halen en de longen met zuivere lucht te vullen. Indien men gedwongen is veel te zitten, zal de stoelgang vaak niet regelmatig zijn en is het noodig minstens éénmaal per week een mild laxeermiddel in te nemen, ten einde schoonschip te maken. Niets geeft een frisscher gelaatstint, dan een goed functio- neerd maag-darm stelsel. Slaapt steeds met open ramen, waardoor de slaap veel rustiger en dieper zal zijn, dan wanneer men in een bedompt vertrek slaapt. Eet nooit zoovéél, dat gij Uw zelf be zwaard gevoelt; veel beter is het om meer dere kleine porties te gebruiken. Kauwt alles langzaam en drinkt niet bij het eten. Sterke thee en koffie zijn zeer slecht, even als heete dranken, hetgeen vooral voor nerveuse menschen en maaglijders funest is. Men werke niet zoolang, totdat men zich overmoe gevoelt, steeds zijn rustpoozen een goed onderbreking. Het drinken van enkele glazen water per dag reinigt het organisme van giften, die door de nieien afgevoerd worden en maakt minder gevoelig voor kou vatten. VACANTIETIJD De zomer is aangebroken en het groote probleem voor velen is, waar de vacantie- weken doorgebracht zullen worden, aan zee, in bosch of hei of in de bergen. Vacantie be- teekent voor velen niet alleen een tijd van ontspanning, doch tevens het herwinnen van verloren levenskrachten. Vanzelfspre kend is, dat een ander klimaat op volwas senen en kinderen de rust der vacantie- weken buitengewoon gunstig kan beïnvloe den. De andere lucht, die ingeademd wordt, verricht vaak wonderen, zooals wel blijkt uit de vele longzieken, die hoog in de ber gen genezing vinden door de zuivere lucht, die rijk aan zon is. De veel grootere groep van niet bepaald zieken, doch van volwassenen zoowel als kinderen, die de kiem hiervan in zich heb ben, nerveus of bloedarm zijn of aan rheu- matiek lijden ondervinden de heilzame wer king der berglucht. De in ons land veel voorkomende asthma- tische bronchitus wordt op een hoogte van 1500 M. zoo niet volkomen genezen, dan toch voor lange tijden veel verbeterd. Zee en bergen werken op het organisme van den mensch geheel verschillend en menige huisarts zal voor kinderen met een bepaalden aanleg geen verblijf aan zee of aan meren voorschrijven, daarentegen wel in de bergen. De voordeelen van deze laat ste liggen vooral in de droge lucht, de in tensiviteit van de zon met haar hooge ge halte aan ultra violette stralen en de sterk verdunde lucht, die een bijzondere wer king uitoefent bij de vorming der roode bloedlichaampjes. Het hooggebergte is dan ook buitengewoon gunstig voor bloedarme kinderen en hiervoor komt Davos zeker wel in de eerste plaats in aanmerking. Hier ver eenigen zich de intensieve stralen der zon met een lage druk van de droge lucht, ter wijl deze plaats, ondanks hare hoogte, zeer beschut ligt tegen den wind. Het is echter een dwaling, indien men Davos enkel en alleen als herstellingsoord voor zwakken zou beschouwen, aangezien het een ideale verblijf is voor volwasse nen om de vacantie door te brengen. Het ware anders immers riet mogelijk geweest, dat Davos zulk een vooraanstaande sport- plaats geworden was, die niet alleen in Europa, doch in de gansche wereld bekend is! Zij, die op 1600 M. van het strandbad genieten, zijn geen zieken, en de kinderen, die in de opvoedings-pensionaten verblijf houden, verkeeren allen in blakenden wel stand. Golf- en tennisbanen vindt men hier in overvloed terwijl men behalve een aan tal winkels ook verschillende gelegenheden aantreft, die gedurende het geheele jaar door ontspanning bieden en voor de noo- dige afwisseling zorgen. Ontspanning en afwisseling twee mach tige factoren, die de vacantiegangers zoo noodig hebben om verloren evenwicht te verkrijgen na maanden van inspannenden arbeid. Bijzonder goed aangelegde wegen lokken tot het maken van groote en kleine wandel tochten en voor hen, die de lichamelijke inspanning van de stijgende bergwegen wil len vermijden, vinden een welkome gele genheid tot wandelen op de Hogen Pro menade, die niet minder dan 3 K.M. lang is. Parsenn- en Schatzalpfuniculaire en ka belbaantjes brengen allen, die niet „klet- tern" op gemakkelijke wijze naar de hooge punten, waar men genieten kan van de on vergetelijk mooie vergezichten. Het uitgestrekte dal is den geheelen zomer bezaaid met een menigte alpenbloe- men, terwijl de bergen dit niet benauwend omsluiten, aangezien zij niet te hoog en niet te dich bij zijn. Niemand zal hier een gevoel van beklemming of van ingesloten- zijn over zich krijgen. De natuur ontwikkelt zich hier in zijn volle pracht en machtige schoonheid vóór zij overgaat in de onvruchtbaarheid en de barheid der rotsen en het gebied van de eeuwige sneeuw. Door dit sprookjesachtige hooge dal met al zijn vergankelijke bloemen en vlinders, banen beekjes en stroomen zich een weg en vormen als het ware een verbinding met de hooge en eenzame bergtoppen en de wereld die zich diep beneden hen vindt. Wat het levendige dal van Davos met zijn spoorbanen en autowegen aan idylle verloren mocht hebben is in de onmiddel lijke omgeving in al zijn oorspronkelijkheid in de nevendalen bewaard gebleven. Vruchtbare en met- bloemen bezaaide al penweiden, waar men het tingelen der klok ken hoort, die de koeien dragen, imposante rotsen, ruischende watervallen, alles werkt er toe mede om Davos tot het ideale vacan- tieoord te maken, waar men genieten kan van de onbedorven grootheid der natuur. Naar harst geurende dennenwouden, onaf zienbare vlakken bedekt met alpenrozen, waartusschen men de onvergetelijk mooie blauwe gentiaan aantreft en nog allerlei andere florakinderen, die men in de lage landen niet kent. Wie eenmaal zelf edel weiss geplukt heeft op de hoogere punten weet bij ervaring welk een geluk het vin den hiervan geboden heeft en hoe deze bloemen met groote zorg in portefeuille of zakboekje bewaard werden als herinnering aan de onvergetelijk mooie omgeving van Davos en het gebied der eeuwige sneeuw. Koele dranken op warme dagen Het is een veel voorkomende dwaling, dat men op warme dagen beslist ijs of ijs- gekoelde dranken moet drinken. Hoe para dox het ook moge klinken, is het een feit, dat een kop warme geen heete thee of koffie veel meer verkwikken. De inwen dige hitte van het lichaam wordt b.v. be vorderd door het drinken van spuitwater, aangezien het koolzuurgehalte hef transpi- reeren in de hand werkt. De meest ideale dranken voor warme dagen, die tevens veel minder maagbezwaren geven dan de op ijs gekoelde, zijn koude slappe thee met weinig suiker, bij wijze' van limonade in een glas gedronken, verder melk b.v. vermengd met vruchtensappen en citroensap met water en weinig suiker. In een tumbler doet men een stukje Ijs, 1 glas roode wijn, 1 eetlepel suiker en de sap van 1 citroen, aanvullen met water of spuitwater. Opdienen met riestje. Chocolade au mossa. 3 volle eetlepels poederchocolade en 1 kopje koffie-extract mengt men aan met 21/2 d'L. water en 1 pakje vanille suiker en laat deze vloeistof onder toevoeging van 4 eetlepels suiker gedurende 5 min. zachtjes doorkoken, daarna binden met twee thee lepeltjes maizena, waaraan een mespunt dubbel koolzuur soda is toegevoegd, door laten koken, afkoelen en presenteeren met spuitwater of koude melk. Rijst kookt slechts dan mooi droog In dien men een droogkokende soort betrekt van den winkelier en deze, alvorens aan het water toe te voegen net zoo lang wasch totdat het water volkomen helder is. Indien men 2 x zooveel water als rijst kookt, dit met zout aan de kook brengt, er de rijst in strooit, eenige minuten door laat koken, enkele druppels citroensap toe voegt en daarna op asbest plaatje met ge sloten pan verder laat koken, krijgt men droge rijst. Kooktijd pl.m. 2025 minuten. Van de soort rijst hangt het echter veelal af of ze werkelijk droog kookt. De kruide nier, die verschillende soorten en kwalitei ten heeft kan in deze raad geven. KORTE VLOTTE MANTELS. Succes patroon P. M. 206. Prijs 0.30 plus 0.05 voor adm.- en verzendkosten Nieuw zijn de losse manteltjes van lin nen flanel of dunne wollen stof, die zeer wijd zijn en even over de heupen reiken. Ze zijn buitengewoon practisch voor koude zomerdagen en worden van wit, of gekleur de materialen gemaakt. Zeer ruime boven- mouwen, aansluitend naar de pols toe, be antwoorden aan de eischen der mode. De kraag van deze mantel is recht, terwijl de revers breed en forsch zijn. Sluiting in het midden met een rij van drie groote knoo- pen, terwijl op de breede opgestikte plooi juist op de naad pl.m. 3 a 4 c.M. van den naad af aan beide kanten knoopen worden gezet in kleiner formaat, dan die, welke voor de sluiting dienen. Het gedeelte, dat onder de knoopen komt, wordt ingeperst. Patronen in de maten 42, 44, 46, 48. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat Hierbij Ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 11/2, 3 of 6 cents) DE WITTE SPORT KOFFIEWARMERS ONS PATRON EN HOEKJE. Tennissen is ongetwijfeld een der mooiste takken van sport, aangezien vele verschil lende spierengroepen in ge bruik worden gesteld. Jammer genoeg zijn er nog veel te wei nig jonge menschen, die deze sport beoefenen, meer nog ge dreven door finantieele be zwaren, dan wel door gebrek aan lust of tijd. Vooral ook menschen, die een zittend leven leiden moesten zich in de vrije turen met tennisser onledig kunnen houden. Wij hebben hier vooral ook de vrouwen op het oog, die den ganschen dag in winkels, op kantoren en in fabrieken werkzaam zijn en zoo wei nig beweging hebben en te vens onvoldoende van de bui tenlucht genieten. Eenige eenvoudige japon nen en een mantel geven wij hier weer, waarvan het ma ken weinig kosten met zich brengt, omdat men er een voudig wit linnen of piqué voor verwerkt. Men kan ook halflinnen of toille de soie als materiaal kiezen. De eisch, welke men aan tennisjapon- nen stelt is, dat de rokken voldoende bewegingsvrijheid geven. Practisch zijn ook de broek-rokken, zooals het mo del links aangeeft. Het lijfje sluit met knoopen, terwijl kraag en mouwen doorge stikt zijn. Een roode ceintuur onderbreekt op gunstige wijze het witte geheel. De mantel wordt van marineblauw of witte wollen stof gemaakt en kan ook voor andere, dan sportieve doeleinden ge dragen worden. De japon rechts heeft een smalle kraag met breede, aangeknipte re vers en dito mouwtjes. Opgestikte en deels uitspringende knoopen geven de noodige onderwijdte.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 12