Deze Jamboree staat aan de spits. CHRISTUS IN HET MORGEN-KAMP. ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Broederlijk opeengepakt in een warme trein. - De Indiërs maken vreugde en vlammen. - Een kris cadeau. De dollars rollen rijkelijk. Daar zijn allen het over eens: deze Jamboree is de schoonste en de prettigste van alle Jamborees, die tot nu toe werden gehouden. Nog een paar dagen en de Jamboree behoort officieel weer tot het verleden; dan gaan de ver kenners uitstapjes maken door heel Nederland. De belangstelling begint nog steeds niet te luwen, eiken dag opnieuw stroomen de compacte massa's bezoekers de poorten binnen. In de omgeving van Vogelenzang en Ben- nebroek en op de parkeerplaatsen zien we auto's uit alle deelen van het land en ook zeer vele buitenlandsche wagens. En on afzienbaar zijn de lange files van fietsers, die van alle kanten naar de tijdelijke we reldstad komen peddelen. Daarnaast komt dan nog het groote contingent, dat de spoorwegen dagelijks aflevert. In de trei nen kan men slechts met groote moeite een plaatsje bemachtigen, zich dicht opeenge pakt met een staanplaats moeten tevre denstellen. Voor de Jamboree heeft men alles over. En in opgewekte stemming, aangestoken door de broederschap, welke op de Jamboree heerscht, zoekt men con tact met medereizigers, om maar vast over de Jamboree te kunnen praten, en na het bezoek aan het terrein is die prettige stem ming nog verhoogd en er wordt vast niet gemopperd als een trein soms wat lang op zich laat wachten. Want, en dit is vol komen begrijpelijk, aan de in het spoor boekje aangegeven tijden kunnen de spoor wegen zich op dit drukke traject waar thans alle treinen in Vogelenzang stop pen, niet geheel en al houden, maar daar tegenover staat weer het voordeel, dat er zoo heel veel treinen gaan. HET LICHTSPEL VAN ONZE INDISCHE RIJKSGENOOTEN. Gisteravond heeft het Indische contin gent op de Jamboree een lichtspel opge voerd, dat door duizenden toeschouwers werd bijgewoond. Op de eere-tribune waren aanwezig, hoofdverkenner Staatsraad Rambonnet, de ministers Slotemaker de Bruïne en Weiter en Prins Gustaaf Adolf van Zweden. De wachtenden werden reeds eenigen tijd in de Indische sfeer ingewijd door de uit de luidsprekers opklinkende gamelan- muziek. Om tien uur des avonds nam het spel een aanvang. Het stuk was genaamd „De vijf geschenken aan den Sultan" en het speelde in 1637. In de groote arena was een gedeelte der eeretribune door schijnwerpers verlicht, dat aan de achterzijde werd afgescheiden door palen met wimpels. Het geheel bood een fantastisch schouw spel, dat werd ingezet met den intocht van den vorst met zijn gevolg, waarna het bo ven omschreven programma werd afge werkt, waarbij de spelers op uitmuntende wijze de him toegewezen rol vertolkten. Veel lawaai en veel rook. Vooral indrukwekkend was het vertoo-. nen van den grooten draak, waarbij het Chineesche vuurwerk werd ontstoken, dat veel lawaai en veel rook gaf. De draak sprong echter onversaagd tus- schen het geknetter en de rookkolommen heen, maar toen waren dan ook alle gees ten verdwenen. Na het aanbieden van de verschillende geschenken, hetgeen met schitterend cere monieel gepaard ging, werden de vlaggen der verschillende naties als symbool van de internationale broederschap binnenge dragen, waarvan de dragers zich rondom de ontvangstplaats opstelden. De sultan verhief zich hierop van zijn zetel en schreed vol waardigheid naar de eere-tribune. Daar sprak de hoofdcommissaris voor In- dië, de heer Ranneft, als volgt: „Zooals het spel getoond heeft, is de kris een van de meest edele ge schenken, welke men kan geven. Hij is een vorst waardig en daar om is het, dat de Indische padvin ders hebben gemeend een kris te moeten aanbieden aan den chief dien zij beschouwen als een onge kroond koning. Deze kris, waarvan het staal 200 jaar is, werd geschon ken door iemand uit Solo, terwijl alle padvinders uit Indië aan de verdere bewerking hebben bijge dragen met een cent per man. Namens den chief-scout, die niet aan wezig kon zijn, dankte de hoofdverkenner, Staatsraad Rambonnet, voor het geschenk en den Indischen padvinders voor de ge voelens, welke zij dezen avond voor den chief-scout op zoo schitterende wijze tot uiting hebben gebracht. „B. P." DANKT DE VOORTREKKERS. In de „Jamboree-post" van gisteren vin den wij een brief afgedrukt van den Chief Scout Lord Baden Powell, gericht aan de voortrekkers, die de voorbereidende werk zaamheden van de Jamboree grootendeels hebben verricht en thans belast zijn met allerlei takken van dienst. De brief luidt als volgt: „Ik ben in het bijzonder ingenomen met het goede werk, dat de voortrek kers verrichten bij de politie en an dere takken van dienst op de Jam boree. „Hun werk vereischt veel zelfopof fering van hun kant en geschiedt groo tendeels achter de schermen en zon der dank, maar het is van de groot ste waarde voor het slagen van de heele Jamboree en ik wil hen gaarne geluk- wenschen met de goede resultaten van hun werk. w.g.) BADEN POWELL, Chief Scout". KAMPVUUR DER WATERSCOUTS. Bij het kampvuur, dat gisteravond door de waterscouts georganiseerd was, bevond zich niet meer dan een paar honderd man publiek. Wanneer men weet, dat het vuur in 'het groote kamp 20.000 man getrokken heeft, lijkt zooiets bijna onmogelijk. Ondanks dat is het de moeite waard ge weest. Op de traditioneele wijze werd weer het vuur aangestoken en de leider voerde zijn auditorium aan bij het zingen van een aantal „yells". De Fransche scouts open den het programma op voortreffelijke wij ze. De Hollandsche jongens behaalden voorts veel succes met een zgn. pap-opera en de Hongaren met „een dikke vrouw" Ook zag men verschillende nationaliteiten optreden, die gezamenlijk voor een paar gezellige uurtjes gezorgd hebben. Helaas was er, zooals gezegd, weinig publiek, wat echter geen wonder was, gezien de uitvoe ring van het lichtspel op het Jamboree terrein en de groote afstand naar het wa terkamp. De rijke Amerikanen. Het is bekend, dat de Amerikanen met een zeer luxueuse kampeerinrichting naar Holland zijn gekomen. Maar daarnaast heb ben ze ook de noodige duiten meegebracht, welke bij hen nogal erg los in den zak zitten. Want zij geven zeer veel geld uit, en allerlei voorwerpen worden door hen ge kocht, waarbij zij soms niet eens naar den prijs vragen, doch eenvoudig de hand met geld uitstrekken en den verkooper zelf het bedrag er af laten nemen. Dat daarbij ech ter wel eens minder oirbare handelingen zijn gepleegd, hebben verschillende jon gens tot hun nadeel moeten ondervinden. Wij hebben gehoord, dat een Amerikaan- sche boy op het marktterrein van de Jam boree een filmtoestel wilde koopen. De prijs werd hem genoemd..'., ongeveer 500 gulden. O well, zei de scout en hij schreef doodkalm een chèque voor dat bedrag uit op de bank van Mees en Zonen, twee tentjes verder. Dat op die manier het geld wel een beetje spoedig opraakt, laat zich begrijpen en we hebben dan ook al vele Amerikanen gezien, die telegrafisch toe zending van meer geld hebben aange vraagd. Alles voor de Jamboree. Als papa het nu maar stuurt, want hoe zouden die verwende Amerikanen het hier anders moeten uithouden. De onvermoeide chief. Wat ons eiken dag opnieuw opvalt, is het jeugdig enthousiasme waarmede de Chief Scout van vroeg tot laat door het geheele kamp trekt. Bij elke gelegenheid van eenige impor tantie is hij aanwezig en altijd gaat van hem dezelfde charme uit en het is alsof zijn gelaat tot allen, die hem ontmoeten, niet alleen, zooals hij het zelf zoo groot zegt, de internationale verbroedering uitdraagt, maar ook wil zeggen: „Keep smiling". Rranslegging bij Willem den Zwijger. Gisternamiddag is door de Finsche pad vinders een krans gelegd aan den voet van het standbeeld van Willem den Zwijger, dat op het Plein te den Haag is opgericht. Een zeventigtal padvinders stond in twee rijen voor het standbeeld geschaard en luisterde naar de woorden van den Fin- sch chief-scout, dr. Sven Donner, die in het Duitsch tot zijn jongens zeide, dat Holland, evenals Finland, voor zijn vrijheid gevoch ten heeft. Daarom kwamen de Finsche vrienden van Nederland hier, om den be vrijder te eeren. Met den grootsten eerbied voor de nage dachtenis van Willem den Zwijger, leggen wij, aldus zeide dr. Donner, hier een krans neer. Z. K. H. Pi «ris bemhai d (x) bi &cht Vrijdag mi gezelschap van Z. K. H. Prins Gustaat Adolf van Zweden (xx) een bezoek aan het kamp der Ned. Indische padvinders op de Wereld jamboree ORDEMAATREGELEN. Teneinde een behoorlijke verkeersrege ling binnen het kamp te waarborgen, wor den door het hoofdkwartier van de wereld jamboree de volgende maatregelen getrof fen. a. Heden. Om 7 uur des avonds worden de loket ten voor verkoop toegangsbewijzen van het kamp gesloten. De kampen blijven tot 8 uur voor het publiek geopend. Van 8 tot 10 uur is het marktterrein nog voor het pu bliek geopend. Van 78 uur bestaat nog gelegenheid kaarten voor het groote kamp vuur, dat om 8 uur in de duinen begint, te koopen aan den post Vogelenzangscheweg- Noord. Kaarten voor 't kampvuur worden niet afgegeven aan den hoofdingang (Beks- laan). Deelnemers, die per auto komen, kun nen deze parkeeren op het parkeerterrein: Vogelenzangscheweg-Noord. Om 8 uur 30 worden de hekken geslo ten en kan geen publiek meer worden toe gelaten. b. Morgen: Om 7 uur worden de hekken voor het publiek gesloten. c. Maandag: Om 7 uur worden de hekken voor het publiek gesloten Verkenners vieren den eersten Vrijdag Vrijdagmiddag was de beurt aan de Noorsche padvinders om in de Arena op het jamboree-terrein eenige staaltjes van hun kunnen ten beste te geven, hetgeen niet zonder het noodige succes geschiedde In breede rijen met hun kleurig wappe rende vaandels trokken de katholieke ver kenners wederom op naar het hoofdaltaar. De dag begon in het wijde kamp met z'n bedrijvigheid van wasschen en koken, en daartusschen door marcheerden onze jon gens. Ook nu bleven de meesten him kamp gewoonte getrouw en bewaarden het stil zwijgen tot na de H. Mis hoewel er overal leven en bedrijvigheid heerschte. De morgen lag stil te wachten. Zoo trokken de contingenten de groote openluchtkerk binnen, die daar in de stilte van den morgen lag te wachten op al die jonge harten, die hier hun Koning Chirstus hun blijdschap en hun beloften kwamen offeren. Langs de middengang stelden de verken ners zich op met de vlaggen van hun con tingenten en groepen en weldra was het als een schitterende eerepoort die den bisschop kwam verwelkomen. Om half acht werd Mgr. Huibers aan den ingang verwelkomd door den Hoofdverkennersgeestelijke en den Hoofdkwartier Commissaris der Kath. ver kenners en door de Hoofdverkennersgeeste lijke van Frankrijk Abbe Forestier. Zegenend schreed Monseigneur door de feestelijke middengang en zegende de jon gens die in de vakken knielden aan beide zijden. Tijdens de H, Mis werd Monseigneur ge assisteerd door l'abbé Forestier en door rector van Spanje, dioc. verk, geestel. van het bisdom Haarlem. Er was een zekere tegenstelling met de plechtigheden van vorige Zondag. Toen was het een gezongen hoogmis, nu een stille H. Mis met H. Communie. En het was alsof dit verschil zijn karakter drukte op de stemming der jongens: stilte, rust en inge togenheid kenmerkte hen. Ze knielden of stonden stil te kijken naar dat blanke al taar daar voor hen, waar de roode gladiolen bonken vuur teekenden tegen de donkere groene achtergrond. Stil droomden ook de boomen rond het breede grasveld, alsof ze vol verwondering waren voor die duizen den ingetogen jongens, die nu een oogen- blik hun werk en opgewektheid hadden verlaten om enkel hun hart open te zetten voor hun Grooten Hopman, op dezen eersten Vrijdagmorgen, den meest feestelijken wel licht, dien ze nog hadden gevierd. Onder de H. Mis zongen de verschillende contingënten hun liederen in de landstaal. Vooral de Hongaren en de Polen imponeer den hierdoor, daar zij hun orkest hadden meegebracht ter begeleiding. Zoo naderde het oogenblik van de Conse cratie. „Geloofd zij Jesus Eucharisticus" zoo zongen de Hongaren in hun landstaal. Wel waren de woorden vreemd,voor de an deren, maar in de vurigheid en ingetogen heid van hun muziek klonk het verlangen door naar de H. Communie, evenals ook later in het treffende lied' der Franschen: Heer maak Uw woonplaats van ons hart. Wat de persfotograaf ervan zei: Naast me stond een persfotograaf en fluisterde opgetogen: Imponeerend! Een en al devotie! Imponeerend, dat was zeker het oogen blik van de Communie. De bisschop reikte eerst de H. Communie uit aan de leiders der buitenlandsche contingenten en daarna traden de 90 priesters naar voren, twee aan twee, van wie telkens een de Ciborie dU;oeg, de andere een palla om onder de mond van de jongens te houden. Warmte gaf de zon, die omhoog rees achter de boomen van Teijlinger bosch, maar grooter en kost baarder was de warmte, die de harten gloeien deed van onze verkenners, onze verkenners, want zijn ze niet allen van ons, waarvandaan ze komen, van gansch de wereld, want we voelden het nu wel heel sterk, we vormden een katholieke familie. Of het ook de jongens ontroerd heeft? Een jongen zegt je dat niet, hij weet trou wens zich niet uit te drukken, zeker over deze dingen spreekt hij niet. Maar daar was een Mexicaansche verkenner, die zijn tra nen den vrijen loop liet, nu hij daar zat in zulk een feestelijke H. Mis en nu een Hol landsche bisschop hem de H. Communie gaf. Daar zaten de Franschen en Zwitsers, en Polen en Egyptenaren, noem maar wie ge wilt, en allen zaten ze stil, met dien onzegbaren rijkdom in hun hart van den Eucharistischen jeugdvriend in hun hart. Na de H. Mis werd Monseigneur op de zelfde wijze uitgeleide gedaan als voor de H. Mis. In de staftent gebruikte Monseig neur het ontbijt, nadat verschillende lei ders van buitenlandsche contingenten aan Z. H. Exc. waren voorgesteld. Voorgesteld werden o.a. de Belgische leiders, de Fran sche hoofdverkenner, de leiders van Portu gal, Mexico, Oostenrijk, Prins Emanuel van Liechtenstein en met hen allen wisselde Monseigneur enkele vriendelijke woorden. Na het ontbijt sprak Monseigneur de aan wezige leiders in het Fransch toe op tref fende wijze een toespeling makend op het feest van de gedaante-verandering des Heeren, die we vandaag vierden. Wij ook, zoo zeide de bisschop, moeten een gedaante verandering in ons tot stand brengen. We moeten van zoon des menschen zoon van God worden. Dit toepassend op het ver kennen, spoorde de Bisschop aan met hun heele enthousiasme het verkennen te be leven in hun katholiek geloof en daardoor te komen tot steeds grootér eenheid onder elkander en tot eenheid met Paus en Bis schoppen. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 r kunnen stoppen. Maar bij öu km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter!

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5