Liet spoor lci^ agenda ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1937 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? De Bilt seint: GERINGE KANS OP ONWEER. Verwachting: Meest zwakke wind uit uiteenloopende richtingen, nevelig tot licht bewolkt, droog warm weer, behoudens ge ringe kans op onweer. Hoogste barometerst.: 767.0 te Vardö. Laagste barometerst.: 749.4 te Thorshavn. De depressie in het Noord-Westen trok eerst Zuid-Oostwaarts en boog later naar het Noord-Oosten om. Zij deed de lucht druk in Scandinavië op de Britsche Eilan den en in onze omgeving aanzienlijk dalen. Toch zijn de barometers in Engeland en Ierland echter weer stijgende. Ook in het Zuid-Westen op den Oceaan is de luchtdruk weer toenemend. Over de Golf van Biscaye ligt nog een zwakke depressie. De depres sie veroorzaakte in Schotland. Ierland en langs de Noorsche kust aanzienlijke regens, de lucht is daar nog zwaar bewolkt tot betrokken, met matigen tot krachtigen wind rond het centrum, dat vanmorgen be westen Thorshavn lag. In het overige deel van het waarnemingsgebied houdt het mooie zomerweer aan. Ook voor onze om geving wordt voorloopig nog aanhouding van dit weer verwacht, de kansen op on weer zijn nog vrij gering. De temperatuur is in vrijwel het geheele waarnemingsge bied aanzienlijk boven normaal alleen op het Noorden en Westen van de Britsche Eilanden is de afwijking zeer gering. LUCHTTEMPER ATUU R. 27. 1 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 9.10 uur tot Zondagmorgen 5.01 uur; van Zondagna middag 9.11 uur- tot Maandagmorgen 5.02 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 8 Aug. voorm. 4.37 en nam. 5.10 uur; op Maandag 9 Aug. voorm. 5.19 en nam. 5.50 uur. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 21 gr. C. De Zijl 21 gr. C. """-LEIDEN Een lip van de sluier is opgelicht! De grootste spiegel- ruit van Neden land bevindt zich indeze stad! Maar in welke straat, in welk pand?, Let op ome advertentie van Maandag- ngt U de oplossing I Rijkskeuringen van hengsten. De gewone Rijkskeuringen van tot dek king bestemde hengsten in het najaar van 1937, welke alléén door de stamboekcom- missiën zullen geschieden, zullen voor Zuid-Holland worden gehouden te Kedi- chem, op Vrijdag 10 September e.k., 8.30 uur, voor type tuigpaard. De aandacht van belanghebbenden zij gevestigd op den inhoud van de artikelen 21 tot en met 29 van het Koninklijk Besluit van 14 Augustus 1922 (Staatsblad No. 493). Inschrijvingsbiljetten voor de keuringen worden op vrachtvrije, schriftelijke en on- derteekende aanvragen daartoe, aan eige naren en houders van hengsten door den waarnemend-secretaris der Provinciale Re gelingscommissie, den heer ir. P. Verhoe ven, Rijksveeteeltconsulent, Van Imhoff- straat 33, te 's Gravenhage, verstrekt. Officieele Crisispublicaties INSCHRIJVING BAK- EN BRAADVET. De Nederlandsche Zuivelcentrale, afd. Margarine, Vetten en Oliën. Nassaulaan 6 te 's-Gravenhage maakt bekend, dat zij een inschrijving heeft geopend voor de levering van bak- en braadvet. De inschrijving staat open voor alle belanghebbenden, die bij genoemde Cen trale zijn georganiseerd. De termijn van inschrijving sluit Zater dag 14 Augustus 1937 des voormiddags te 9 uur. Uitnoodigingen zijn gisteren verzonden. Degenen, die belanghebbende zijn, te vens bij de Nederlandsche Zuivelcentrale georganiseerd, doch geen uitnoodiging en formulieren hebben ontvangen, kunnen zich ter verkrijging daarvan tot de Ne derlandsche Zuivelcentrale, afd. Marga rine, Vetten en Oliën wenden. 's-Gravenhage, 6 Augustus 1937. DE PARKEERGELDHEFFINGEN. De K.N.A.C. schrijft: Zooals bekend is heeft de K.N.A.C. ge durende het laatste vijftal jaren bij her haling haar stem tegen het steeds toene mend euvel der heffingen van parkeer- gelden voor automobielen verheven. In tal van adressen aan de kroon, minister en gemeenteraden heeft zij op het onwen- schelijke en onbillijke dezer heffingen gewezen terwijl bovendien op haar insti gatie daarover een tweetal processen tot in hoogste instantie gevoerd werden. Behalve de onaangename overlast, die door deze heffingen aan het automobiel rijdend publiek wordt aangedaan is het voornaamste bezwaar daarin gelegen, dat door deze heffingen het totaal aan lasten dat door het motorisch-verkeer wordt op gebracht weder zeer aanmerkelijk wordt verzwaard. Immers de ..staangelden", die te Rot terdam, Heerlen en Haarlem worden ge heven, vormen reeds thans, naast de dub beltjes en kwartjes heffingen op de par keerterreinen, een niet onbelangrijken post op het budget van den automobilist. Thans heeft de K.N.A.C. zich nu weder om met een adres gericht tot de minis ters van binnenlandsche zaken en water staat. In de bijbehoorende uitvoerige nota van toelichting geeft zij een overzicht van de thans reeds bestaande parkeer- geldheffingen te 's-Gravenhage, Rotter dam, Haarlem, Utrecht, Arnhem, Heerlen, Zwolle, Zierikzee, enz., waarbij zij er op wijst dat in tal van andere gemeenten dergelijke heffingen reeds ingevoerd of in voorbereiding zijn. Zij wijst erop, dat slechts door wetswij ziging, n.l. van de motorrijtuigenbelas ting-wet en de gemeente-wet, het euvel dezer heffingen afdoende zal zijn te kee- Nederlandsch student te Londen verovert een „beurs" Eenige maanden geleden werd voor alle Engelsche Universiteiten een prijsvraag uitgeschreven door het gezantschap van Tsjecho-Slowakije in Londen. De opgave luidde: een artikel te schrij ven in de Engelsche taal over „The Position of Central Europa in international politics with special reference to Czecho-Slovakia". Voor de beste opstellen werden uitgeloofd twee groote en vier kleinere „beurzen", die de winnaars in staat zouden stellen een langere of kortere studiereis te maken in genoemd land. Zeer vele studenten hebben aan dien prijskamp deelgenomen. Aan een Nederlander, den heer M. Smedts uit Helden-Grashoek (Limb.) werd een der eerste twee „beurzen" toegewezen. De heer Smedts, oud-student van Nijme gen, volgde aan de „University of London" gedurende twee jaar de collegs voor jour nalistiek. Bij de examens in Juni j.L, waar aan een 50-tal candidaten heeft deelgeno men, slaagden er 19, onder wie de heer Smedts en nog een Hollander. Beide waren de eenige buitenlanders, die dit examen met gunstig gevolg aflegden. Gedurende zijn studietijd te Londen heeft de heer Smedts zich veel bewogen in de kringen van de Engelsche documentaire film en heeft geregeld als redacteur aan ver schillende studententijdschriften medege werkt, vooral op filmgebied. Ook richtte hij een universitair weekblad op, dat zich bij professoren en studenten in een bijzondere popularitiet mag verheugen. „Msbd." Tot organisatie van de hiërarchie in Italiaansch Oost-Afrika heeft Z. H. de Paus den Minderbroeder Pater Costanzo Bergna benoemd- als apostolisch prefect te Dessis en pater Pietro Villa, pater van het H. Hart, van Verona, tot apostolische prefect van Gondar. JUBILEEREND MISSIEBISSCHOP. Z. H. Exc. Mgr. J. Biermans 25 jaar Bisschop. 1 September zal het 25 jaar geleden zijn, dat Z. H. Exc. Mgr. Johan Biermans in Nsamby tot bisschop werd geconsacreerd. Monseigneur Johan Biermans is 8 No vember 1871 te Westerhoven geboren. 25 Juli 1896 ontving hij uit handen van Z. Em. Kardinaal Vaughan Stichter der St. Jo- sephcongregatie te Mill-Hill de H. Priesterwijding. Den i»en November 1896 vertrok hij als jong priester naar het mis siegebied in Oeganda, waar Monseigneur Hanlon toen als Apost. Vicaris met een viertal priesters werkzaam was. Als standplaats werd hem toegewezen Nsambya. Treinen liepen er toen niet. Van de kust tot Oeganda vorderde maandenlan ge moeilijke reizen. In 1903 werd Mgr. benoemd tot pastoor van Nagalam. In 1911 vertrok Mgr. Hanlon naar Euro pa, en Mgr. Biermans ontving terwijl hij met den troffel in de hand stond, om aan den bouw van een nieuwe kerk te werken het bericht dat hij was aangewezen als opvolger van Mgr. Hanlon en als Aposto lisch Vicaris voor het gebied van den Bo- ven-Nijl. 1 September 1912 volgde in Nsambya zijn consecratie tot bisschop. In 1924 werd hij tot Generaal-Overste gekozen. Dat Westerhoven dezen grooten Neder- landschen burger de eere wil geven, die hem toekomt, is duidelijk. Dat het een oproep aan de vele vrienden en bekenden van Monseigneur rond zendt, is goed gezien. Deze oproep gaat uit van een comité, waarvan de pastoor van Westerhoven, de Zeereerw. Heer F. v. Eerden, eere-voorzit- ter is. Voorzitter is de heer Johan Baken, burgemeester, secretaris de heer H. v. d. Sande, hoofd der Bijz. School en penning meester de heer C. A. Lodewijks. Men wil den jubileerenden bisschop een gave, hem waardig aanbieden. Men kan een bedrag storten op girore kening no. 307142 van C. A. Lodewijks te Westerhoven, onder mededeeling „Mon seigneur Biermans gave", of per postwis sel aan het adres C. A. Lodewijks, Wester hoven. Het ligt in de bedoeling, de namen der schenkers in albumvorm aan den bisschop ter hand te stellen. SPORT In verband met verschillende geruch ten (men zie de Sportrubriek) dat Bak- huys het volgend seizoen in Frankrijk als professional zou gaan spelen, hebben wij ons in verbinding gesteld met dezen spe ler, die ons mededeelde, dat hem om trent een overgang naar het beroepsspel niets bekend is. Hij heeft wel een aan bieding van een club uit Reims ontvan gen, doch dit is niet de eerste aanbieding geweest en hij heeft er maar niet eens op geantwoord. Hij hoopt van den K.N.V.B. toestemming te krijgen dit seizoen voor V.V.V. (Venlo) uit te mogen komen. Naar wij van de zijde van den K.N.V.B. vernemen, circuleert de aangelegenheid der overschrijving van Bakhuys van H.B.S. naar V.V.V. bij de bestuursleden. Men mag aannemen, dat eind dezer maand, een beslissing zal vallen. Intus- schen heeft Bakhuys geen toestemming om in het Limburgsche elftal, dat binnen kort tegen Feijenoord speelt, uit te ko men. Wel kan hij in het Zwaluwenelftal, dat óp Koninginnedag een liefdadigheids wedstrijd in het Oosten van het 'land speelt, opgesteld worden. ATHLETIEK D.O.C.O.S. Morgen worden te Roosendaal de na tionale kampioenschappen gehouden. Do- cos neemt hieraan met een flink aantal athleten deel. We zullen ons niet aan voorspellingen wagen, maar hopen, dat ieder zijn best zal doen om een zoo goed mogelijk resul taat te bereiken. De bus vertrekt om 9 uur van het sta tion. Zorg dus allen, dat ge op tijd bent. KERKNIEUWS BENOEMINGEN. Bij de Paters Augustijnen. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft op verzoek van den Hoogeerw. Pater Provinciaal der Augustijnen eervol ont slag verleend aan den weleerw. pater Ti- motheus Lijflander als assistent van de pa rochie van den H. Nicolaus te Witmarsum (Fr.) en in zijn plaats benoemd den wel eerw. pater Jeroen Buis. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op verzoek van den H. E. P. Provinciaal eervol ontslag verleend aan den weleerw. pater Jeroen Buis als kapelaan van de pa rochie van de H. Rita te Amsterdam-Noord en in zijn plaats benoemd den weleerw. Pater Bavo Link; benoemd tot assisent van de parochie van den H. Augustinus te Am sterdam-West den weleerw. pater Jacobus Nollen en in zijn plaats als assitent van de St. Rita-parochie benoemd den weleerw. pater Ludger van der Borg. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Jaarverslag over 1936. II Merkwaardig is het, hoe in den laatsten tijd uit het Maasgebied verschillende vond sten uit Romeinschen tijd voor den dag zijn gekomen. Het is vooral aan de activiteit van den heer A. J. Sprik te Zaltbommel, dat wij deze vondsten te danken hebben. Zoo kwamen wij van de reeds vroeger ver melde vindplaats bij Heerewaarden weder om in het bezit van een aantal bronzen voorwerpen: fibulae, naalden, beslagplaat- jes, eenige munten, enz. terwijl uit de Maas by Lith eenige stukken Romeinsch en Ger- maansch aardewerk, een bronzen pot met ijzeren rand, eenige munten, enz. werden verkregen; eenige stukken daarvan ontvin gen wij als geschenk van den heer Ge meentesecretaris van Lith. Ook uit Alphen aan de Maas verwierven wij een paar stuks Romeinsch en Germaansch aardewerk, een bronzen naald en eenige munten en uit Meeuwen een bronzen Romeinsch kookpan- netje. Uit Maasbommel ontvingen wij van de Nederlandsche Heidemaatschappij een aantal stukken vroeg-Middeleeuwsch aar dewerk. Dr. Braat, die eenige malen den heer Sprik te Zaltbommel bezocht, werd door hem ook gebracht op een terrein bij Gameren, hetwel kniet onmogelijk een woerd zou kunnen zijn. Van de reeds va ker vermelde vindplaats bij Megen werd door bemiddeling van den opzichter van den Rijkswaterstaat een groote Romein- sche beschilderde beker (z.g. Faltenbecher) verkregen, terwijl onze correspondent, de heer J. Cunen te Oss, ons hier vandaan een buitengewoon merkwaardige zilveren arm- of halsband, ongetwijfeld Noorsch werk uit den Vikingertijd, bezorgde. Aan den heer Cunen danken wij ook een paar Hallstatt- potjes, te Oss gevonden. Verder werd aan dr. Bursch en ondergeteekende door hem een terrein bij het Willebrordsputje aange wezen, waar volgens hem mogelijk een ne derzetting uit Frankischen tijd zou hebben gelegen; hij zond ons hiervan ook eenige scherven toe. Bij onderzoek door dr. Bursch bleek de daar aanwezige put in haar onder ste gedeelte een oude tonput te zijn met een rand van tufsteen er om heen; sporen van een Middeleeuwsch kapelletje, waarvan de fundamenten geheel uitgebroken waren, werden, tegen deze put aan, aangetroffen. Uit de Maas, in de buurt van Velden, werd ons door bemiddeling van den Rijks waterstaat te Roermond een bronzen Hall- stattzwaar toegezonden, terwijl stukken van een bronzen zwaard uit diezelfde buurt door bemiddeling van den bakenmeester A. H. Kleyn van den Rijkswaterstaat te Venlo verkregen werd. Onze correspon dent Kapitein Keus te Venlo heeft ons ook dit jaar weer eenige aanwinsten bezorgd. Zoo werd een collectie vuursteenen van verschillende vindplaatsen in de buurt van Venlo overgenomen evenals een tusschen Venlo en Tegelen gevonden bronzen zwaard en eenige Hallstattumen en bronsfrag menten uit Maasbree. Romeinsche frag menten ontvingen wij door zijn bemidde ling van den Houwenberg en van het ter rein bij den Wylerhof, waar verleden jaar de toen vermelde pottenbakkersoven ont graven werd. Een proefgraving, thans in de buurt daarvan gedaan, leverde muur- resten, ongetwijfeld van een Romeinsch ge bouw, op, zoodat wij hopen, dat Dr. Bursch hier het volgende jaar het onderzoek zal kunnen voorzetten. Deze zelfde conservator onderzocht ook bij Swalmen de overblijfselen van een grootendeels reeds verwoest grafveld; be halve een aantal urnenkringen kwamen ook weer eenige Hallstattumen o.a. met „Kerbschnitt" voor den dag. Hier in de buurt ontgroef hij ook een 6-tal fraaie koepelgrafheuvels mét rijken inhoud, wel ke veel eigenaardigheden betreffende de constructie en een tiental klokbekers op leverden; ook hier zal naar ik hoop, het onderzoek nog worden voorgezet evenals naar den Romeinschen weg, die in de buurt ten O. van Swalmen, dicht bij Duitsche grens, werd ontdekt. Ook Zd.-Limburg werd verschillende malen door beide conservatoren bezocht. Hier vandaan ontvingen wij van het Pro vinciaal Museum te Maastricht een aantal Romeinsche sigillata fragmenten van ver schillende vindplaatsen in de stad, een ge deelte der ons reeds vroeger toegezegde collectie Romeinsch aardewerk; een aantal inheemsche en Romeinsche scherven en vuursteenfragmenten werd ook thans we derom uit Rijckholt verkregen, terwijl als geschenk van het Maastrichtsche Museum eenige inheemsche fragmenten, uit hut kommen in de buurt van Terwinselen, in ons bezit kwamen. Hier bezocht Dr. Braat met Pastoor Spierts een terrein van de Staatmijn Wilhelmina, waar eenige Ro meinsche brandgraven met betrekkelijk onbelangrijke bijvondsten gevonden wa ren. De Heer J. Houppermans aldaar wees Dr. Braat verder een terrein bij Kaalheide, waar veel pannenpuin aan de oppervlakte lag, zoodat de aanwezigheid van een Ro meinsche villa hier kon worden vermoed; een opgraving daar verricht bracht dan ook een kleine Romeinsche hoeve aan het licht, blijkbaar een bijgebouw van een grootere, die onder aangrenzende huisjes en tuinen verborgen zal liggen. Met den zelfden Heer Houppermans bezocht Dr. Braat verder ook Simpelveld; daar werden, niet ver van de vindplaats van de bekende sarcophaag, muurresten gevonden, welke bij nader onderzoek werkelijk Romeinsch bleken te zijn. De eigenaar van het terrein de Heer Hubert Sevaerts gaf toestemming voor een verdere ontgraving in den vol genden zomer, zoodat wij misschien mogen verwachten, dat hier dan de villa, die ge lijk bekend is, op de binnenwand van de genoemde sarcophaag is afgebeeld, zelve te voorschijn zal komen. Wat het Utrechtsche land betreft hier heeft Dr. Braat te Vechten op het terrein, waar wij reeds jaren geleden de Romein sche vestingen uit verschillende perioden hebben weergevonden, de opgraving voorgezet, hiertoe in staat gesteld door de welwillende toestemming van Jhr. Mr. P. van Nispen tot Sevenaer en de groote te gemoetkomendheid van den pachter den Heer Oostveen, en wel op een laag wei land, naast de z.g. Hooge Burcht, waar ge- Gemeentel. Aankondigingen ONTTREKKEN AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Lei den barengen hierbij ter kennis van be langhebbenden, dat met ingang van 9 Augustus tot en met 23 Augustus a.s. ter gemeentesecertarie, afd. Algemeene Za ken, ter inzage ligt een voorstel aan den Gemeenteraad, om het jaagpad onder de spoorbrug over den Trekvliet in den spoorweg LeidenWoerden aan het openbaar verkeer te onttrekken. J. SPLINTER Gzn., Weth. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 7 Augustus 1937. LEIDEN. De Zondagsdienst der doktoren te Lei den wordt waargenomen door de dokters: van Bockel, v. Driesum, Bruins Slot en Stoffers. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegst geest wordt waargenomen door dr. Vare kamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken worden van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Aug. a.s. waargeno men door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, Leiden, tel. 552 en J. Doe- dens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274 deelten van de manschapsbarakken uit de vroegste periode werden blootgelegd als mede een gedeelte van de aanlegplaats; zoo mogelijk zal op deze plaats in den ko menden zomer het werk op grootere schaal worden voortgezet. Een groot aantal Ro meinsche fragmenten kwam ook van deze opgraving in ons bezit. Door bemiddeling van den Rijkswater staat ontvingen wij uit Wijk bij Duurste de eenige zeer interessante Vikingerzwaar den. In Noord-Holland bezocht Dr. Braat te Huiswaard, op instigatie van den heer J. Koster te Haaksbergen, den groetenkwee- ker Struys, op wiens terrein bij afgraving in zwarte gaten in den grond scherven van kogelpotten werden gevonden; vooral om dat het beschikbare terrein hier erg klein was scheen een opgraving hier niet de moeite waard. Een kogelpot van Pingsdor- fer-aardewerk werd uit Noord-Scharwoude door bemiddeling van den Provincialen Waterstaat aan ons gezonden, terwijl van Mevrouw A. H. JolingSchwiep te Am sterdam een kraal ten geschenke werd ont vangen. In de provincie Zuid-Holland kon ik met assistentie van de beide conservatoren mijn opgravingen te Naaldwijk en op Ocken- burgh ten einde brengen, waarbij weder om een aanzienlijke collectie voorwerpen en fragmenten werd gevonden. De beschrij ving van het werk te Naaldwijk heb ik reeds in de Oudheidkundige Mededeelin- gen XVII gegeven. Jammer is het, dat hier vlak in de buurt juist op de plaats, waar de gracht van Corbulo nog zoo duidelija in het terrein zichtbaar was, de groote rijksweg werd aangelegd; bij dit werk werd een aantal Romeinsche fragmenten gevonden, welke wij door bemiddeling van den Rijkswaterstaat mochten ontvangen. Op uitnoodiging van den Burgemeester van Monster bezocht ik nog met Dr. Braat in die gemeente de plaats, waar het oude kas teel gelegen heeft. De vraag, of hier met opgraving nog iets te bereiken zou zijn, moesten wij ontkennend beantwoorden. Ten slotte is nog uit Valkenburg de aan winst van drie stuks Romeinsoh aardewerk, gevonden in de buurt van het vroeger ont graven castellum, te vermelden. Museumbezoek. In het geheel werden door mij 181 vrij kaarten verstrekt, waarvan 142 maal ge bruik werd gemaakt. Aan 85 scholen werd vrije toegang verleend met in totaal 2196 leerlingen. Het totaal bezoek bedroeg 8859 personen. Geveilde perceelen. Ten overstaan van notaris J. C. van Eek alhier: Winkelhuis met afzonderlijke bovenwoning en erf Levendaal 8282a en twee pakhuizen met afzonderlijke bo venwoningen Nieuwe Brugsteeg 1212a, 1414a en het pakhuis Levendaal 80 ge combineerd in bod staande f 5520.koo- per de heer E. van Starkenburg q.q. te voor 6020. De Meer-Werk-Actie. Het resultaat van de Meer-Werk-Actie beloopt momenteel het bedrag van 112.250. Gisteravond gaf Valkenburg's Harmonie onder leiding van den dirigent den heer H. J. A. Bokhove uit den Haag in het bosch van Rhijngeest een zeer geslaagd concert. Dat een en ander zeer in den smaak viel bij de vele aanwezigen bleek door het voortdurend applaus na ieder stuk. Na afloop werden allen uit naam van patiënten en personeel hartelijk be dankt door dr. H. W. Borgerhoff Mulder. Voor het examen politiediploma van den Chr. Politiebond in Nederland slaag den te Den Haag onze stadgenooten A. v. d. Kaay en D. Broeksema, voor het diploma met aanteekening B. v. Elswijk en W. de Groot, beide laatsten agent van politie hier ter stede.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2