28ste Jaargang ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1937 No. 8795 $z£aidóch&(3ou/ïCMk DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bg vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Katholieken met een dubbel geweten door Prof. Dr. Friedrich Muckermann S.J. „Niets brengt de Kerk meer in dis- crediet dan de Katholiek, die eer biedig voor de Communiebank knielt, doch thuis een onbarm hartig patroon is en zijn sociale plichten niet nakomt". Er is wel geen woord, waar thans meer mee geschermd wordt, dan de uitdrukking: in naam van het humanisme, in naam van de menschelijkheid. „Hij, voor wie waarheid, recht en men schelijkheid geen zinledige begrippen zijn, zal ze op zijn banier schrijven". Dit staat nu niet in de Pauselijke Encyclieken, doch men vindt het behandeld in een te Moskou verschijnend blad „Deutsche Zentralzei- tung", dat aan dit onderwerp een hoofdar tikel wijdde, hetwelk tot opschrift droeg: „Strijders voor een actieve menschelijk heid". In dezen tijd, nu er van communistische zijde gepoogd wordt, om een toenadering en samenwerking van Communisten en^ Katholieken te bereiken, mogen we ons" door geen propagandistische handigheid laten verleiden! Hoe kunnen de woord voerders van een systeem, dat dag in dag uit onschuldigen veroordeelt en terecht stelt nog spreken van menschelijkheid! Het zou echter verkeerd zijn als we al leen maar de fouten van anderen zagen, en daarbij uit het oog verloren, dat de kern, de ziel van ieder verbetering gelegen is in de verbetering van iedere ziel. Zeker, de wereld staat in bewondering om de beroemde Encyclieken van den H. Vader, waarin zoo uitdrukkelijk de waar de van de menschelijke persoonlijkheid verdedigd wordt. Terecht zijn deze woorden tot slagzinnen geworden, die op tal van vergaderingen worden herhaald. Er is geen twijfel mogelijk, dat het Paus en Kerk hooge ernst is met dezen strijd om meer menschelijkheid. Een bewuste misleiding der menschen voor propagandistische doel einden is hierbij volkomen uitgesloten. Want de Kerk doet alles wat in haar macht is om de menschelijke waarde en de waar achtige menschelijkheid te eerbiedigen. Vandaar haar verzet tegen het mensch- onteerende collectivistische systeem. Doch ook hier schuilt een gevaar voor een on bewuste oneerlijkheid, waartegen ook in de Encycliek „Divini Redemptoris" reeds gewaarschuwd wordt. In hoofdstuk 55 van deze Encycliek wordt over de „Studie en Verspreiding van de So ciale Leer" der Kerk gesproken. De Katho lieken worden aangemaand, niet alleen om deze leer te bestudeeren en zich eigen te maken, maar ook om haar in toepassing te brengen en tot maatstaf van het practische leven te maken. Dat is de eenige manier om „het gebrek aan consequenties in het chris telijk leven" tegen te gaan. En dan ver volgt de Encycliek: „dit gebrek was oor zaak, dat sommige katholieken een bekla genswaardig dubbel geweten hadden; voor het uiterlijk vervulden zij hun godsdienst plichten trouw, maar, waar het hun werk, industrie, handel of beroep betreft, daar leidden zij een leven, dat weinig overeen- kwarm met de eischen der gerechtigheid en met de christelijke liefde; daardoor waren zij een ergernis voor de zwakken, terwijl zij aan de kwaadwilligen een gemakkelijk voorwendsel gaven om de Kerk in discre- diet te brxgen." Wij moeten bij onzen strijd tegen het communisme eerlijk blijven. We kunnen toch niet ontkennen, dat er ook bij ons so ciale toestanden bestaan, die wij terecht in Sovjet Rusland aan de kaak stellen, doch die ons door de Bolsjewistische propagan disten met evenveel recht verweten worden. In zijn Encyclieken klaagt de Paus er over dat inen de leer over sociale rechtvaardig heid en liefde op vele plaatsen niet in prac- tijk heeft gebracht. Indien dit het geval is, dan kunnen we met zekerheid voorspellen, dat men weldra ook niet meer zal luisteren naar onze redevoeringen over de mensche lijke waardigheid en persoonlijkheid, en dat men ze als holle klanken en phrasen zal bestempelen, wanneer de werkelijkheid, en vooral de werkelijkheid in katholieke landen, er zoo bitter weinig mee in over eenstemming is. Vroeger wisten we niet veel over de Zuid-Amerikaansche republieken, de Phi- lippijnen en Spanje. Tegenwoordig zijn we we beter op de hoogte, en we zijn er van overtuigd trouwens onze eigen menschen hebben er vaak genoeg de nadruk op ge legd dat niet alles, wat de scherpziende blik van den vijand daar ontdekt had, leu gen en bedrog was. Het'is begrijpelijk, dat de groep lauwe katholieken haar sociale plichten niet vervult. De Encycliek vestigt de aandacht echter op de tweeslachtigheid, die men ook bij vrome Katholieken aan treft. En dan bedoelt de Paus de Christe nen, die wel hun kerkelijke plichten ver vullen, doch die vergeten, dat men niet en kel in de kerk, doch in handel en nijver heid, ook in het openbare en ontspannings leven katholiek moest zijn en zich moet ge dragen in den geest der liefde. Niets brengt de Kerk meer in opspraak dan het type van kerkganger, die ingeto gen voor de Communiebank knielt, doch thuis een onbarmhartig patroon is. Wij zul len niet beweren, dat hier altijd kwade wil in hét spel is; het is vaak een kwestie van opvoeding. Men heeft vergeten, dat het in het Chris tendom altijd en overal in de eerste plaats om de liefde gaat, zooals de Meester zelf gezegd heeft. De meest uitgesproken kerke lijkheid heeft voor God niet de minste waarde, wanneer deze niet vervuld is van onvervalschte schoone liefde voor den evenmensch. Wellicht heeft deze rampza lige tegenstelling tusschen kerkelijkheid en menschelijkheid, die niet zelden ook bij kloosterlingen merkbaar is, er wel het meest toe heeft bijgedragen, om de Kerk in discrediet te brengen en haar voor te stellen als een vijandin der menschelijk heid. Er bestaat weliswaar een groot onder scheid tusschen sociale wantoestanden in een katholiek land en in een communis tisch land. Want in communistische landen zijn dergelijke wantoestanden het natuur lijk en logisch gevolg van een goddeloos systeem, dat geen gerechtigheid en ook geen liefde kent. In een katholiek land zijn de verhoudingen juist omgekeerd. De godsdienst en het sociale stelsel zelf zijn uitmuntend, maar de menschen, die er niet naar handelen, maken ze slecht. Doch ook al willen wij de mistoestanden, die er bestaan, eerlijk onder het oog zien, toch kennen wij geen moedeloosheid en geen hopeloosheid. Overal zien we, tegenover de ontroüwe Katholieken ook weer tal van mannen staan als een Vincentius a Paulo, Cattolen- go en Don Bosco. En boven dit alles uit zien we overal, waar de christelijke gods dienst gepredikt wordt, het goddelijke aan schijn stralen van den Christus, den schoonste onder de kinderen der men schen Dat dit aanschijn ook het aanschijn van alle christenen, en dat de slag van het lief devolle Hart ook de harte-slag van Zijn leer lingen zou worden, dat is het geheimzin nige verlangen van de christelijke hoop hier op deze aarde BINNENLAND Dc Jamboree, en: waf héél erg Jammer Is Ei" is in de pers ook door onzen Jam boree-medewerker in ons nummer van gis teravond geklaagd over de te hooge prijzen in het Jamboree-restaurant. Wij hebben toevallig een eigen ervaring, dat die prijzen niet..-., buitengewoon hoog zijn. Maar wij kunnen natuurlijk niet te genspreken, dat er consumpties zijn, die wèl buitengewoon duur betaald worden, en ook niet, dat, wie in buitenlandsch geld betaalt, niet aan den voordeeligen kant staat. Wij kunnen dat alles evenmin bevestigen als tegenspreken. Maar, hoe 't ook zij, ook al zoü dat alles niet waar zijn: vast staat, dat, al zijn de consumpties niet buitengewoon duur, ze toch ook niet be paald goedkoop zijn. En dat had 't geval moeten zijn. Dat had 't geval moeten zijn ter wille van den goeden naam van ons land. Een vreemdeling ook al kan hij 't wel betalen verlaat met heel weinig sympathie een land, waarin hij naar zijn meening is „afgezet"; waardeert daarente gen zéér, als hij „coulant" wordt behan deld. Daarom hadden de prijzen in het Jamboree-restaurant en elders! zéér billijk moeten zijn. En daarom.... had de Overheid hier niet onverschil lig of althans niets-dóend mogen toezien! De Overheid mag toch niet staan toe te kijken, als de goede naam van ons land naar beneden wordt gehaald. Afdoende maatregelen zijn waarschijnlijk niet moge- HET INTERNATIONAAL R.K. ESPERANTISTENCONGRES. De slotzitting. Vrijdag is het 18e internationaal con gres der R.K. Esperantisten-unie gesloten. De dag werd geopend met een H. Mis in de kerk van den H. Jacobus, aan de Parkstraat, waar de predikatie in Esperan to gehouden werd door prof. Berkers, uit Mechelen. In de Ridderzaal werd de slotzitting van het congres om half elf geopend door den heer Heilker. Deze verwelkomde jhr. M. L. van Nispen tot Sevenaer, lid van het eere- comitè en hoofdredacteur van de „Resi dentiebode". Deze sprak het congres toe. Daarna volgde een zeer geanimeerde dis cussie over verschillende belangrijke on derwerpen, waaraan vooral de Tsjechische, Fransche, Belgische en Joego-Slavische af gevaardigden deelnamen. Slotredevoeringen werden gehouden door de heeren Heilker, Brouwer en Damen. De vergadering werd bezocht door den directeur van het Haagsche postkantoor, die eveneens eenige woorden tot de con gressisten richtte. In het congresbureau was namelijk een afzonderlijk postkantoor ingericht, waarvan overvloedig gebruik is gemaakt. Het druk bezochte congres werd onder groot enthousiasme gesloten, nadat beslo ten was, dat het volgende congres in 1938 te Lubljana (Laibach), in Joego-Slavië, zal worden gehouden. DE NED. NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES. Zoo zal dan a.s. Maandag 9 Augustus de Nederlandsche Bedevaart naar Lourdes vertrekken. De ruim 1650 deelnemers, waaronder on geveer 300 zieken, zullen met vier extra treinen naar het Heiligdom vervoerd wor den. De witte trein, waaronder uitsluitend de zieken zullen vervoerd worden, onder Hooge begeleiding van Z. H. Excellentie Mgr. Huibers, vertrekt van Roozendaal om 12.30 uur, terwijl de twee pelgrimstreinen, blauw en rood van Roozendaal zullen ver trekken om resp. 13.35 en 14.30 uur. De Oranje-trein vertrekt van Nijmegen om 11.15 en zal stoppen te Venray, Venlo, Roermond. Sittard om na een kort opont houd te Maastricht, aldaar te vertrekken om 13.41 uur. Voor het vervoer der pelgrims en zieken naar Roosendaal zal op Maandag a.s. een extra trein loopen vanaf Amsterdam naar Roozendaal, welke trein te Amsterdam zal vertrekken om 6.36 uur. Verder worden door de Ned. Spoorwegen de noodige maatregelen getroffen voor een vlot vervoer van. alle deelnemers naar Roo sendaal, Nijmegen en de andere stations aan de lijn NijmegenMaastricht. Op den dag van terugkomst der Bedevaart, 18 Augustus, zal eveneens een extra trein loo pen van Roozendaal naar Amsterdam, wel ke trein te Roozendaal zal vertrekken om 14 uur. Zeer zeker zal door de deelnemers aan deze Bedevaart veel en hartelijk ge beden worden opdat door de voorspraak van O. L. Vrouw van Lourdes de door Mgr. Huibers vastgestelde intentie „De wereld voor God", moge in vervulling gaan. Veel zal er gebeden worden voor de arme zie ken en degenen die lijdende zijn, niet al leen naar het lichaam, doch ook naar de ziel. Daar, bij het Heiligdom van Maria en Bernadette zullen de Nederlandsche pel grims niet vergeten te bidden voor het welzijn van het H. W. Nederlandsche Epis copaat, voor onze Geëerbiedigde Koningin LEIDSCH GLAS IN LOOD BEDRIJF Goed - Goedkoop en Vlug ALLEEN Hooigracht 42, Leiden, Tel. 3671 Ook levering van alle soorten Glas lijk; maar iets kan er. toch zeker wel ge daan worden. Vooral bij een gelegen heid als de Jamboree. De „Gelderlander" schreef dezer dagen: Op het punt van vreemdelingenver keer valt in ons land nog heel veel te doen, niet het minst wat de prijzen van diverse consumptie-artikelen betreft. De goede indruk, die zeer schappelijk gestelde hotelprijzen maken, wordt maar al te vaak weer teniet gedaan door onevenredig hooge prijzen voor z.g. kleine verteringen. Dat schrikt niet alleen vreemdelin gen af, maar is ook niet bevorderlijk aan het toeristenverkeer binnen onze grenzen van eigen landgenooten. Naar aanleiding, van., de Jamboree moet dit punt er nstig jpnder de aandacht ko men van allen, die-in den hier-bedoelden toestand verbetering, kunnen brengen. en Haar Koninklijk gezin en zeer speciaal voor Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana. Moge de Nederlandsche Katholieken, die in het Vaderland achterblijven gedurende de dagen van het verblijf der Bedevaart te Lourdes met de pelgrims medeleven, door een dagelijksch klein gebedje voor het welslagen der Bedevaart. GESCHIL DR. DETERDING EN VEEHOUDERIJ-CENTRALE. Het crisislichaam had, naar later bleek, aan een groote Ned. firma goedkooper geleverd dan aan Dr. Dcterding, waardoor een verschil voor dezen ontstond van ruim 100.000. Naar wij vernemen, is er eenigen tijd ge leden een ernstig geschil ontstaan tusschen dr. Henry Deterding en de Veehouderijcen trale en wel over den prijs, dien dit crisis lichaam aan dr. Deterding had gerekend voor de door hem van haar gekochte en naar Duitschland gezonden varkens. Door vergelijking n.l. van dezen prijs met dien, welke naar naderhand bleek aan een ander in rekening was gebracht, kwam de heer Deterding tot de ontdekking, dat hij ruim een ton te veel had betaald, althans vergeleken bij den prijs, waar voor aan bedoelde groote firma was ge? leverd. Na besprekingen, die een ernstig karak ter hebben gedragen, is aan dr. Deterding geldelijk satisfactie verleend. Dr. Dijt, de gemachtigde van dr. Deter ding hier te lande, door ons hierover om in lichtingen gevraagd, wenschte zich over deze aangelegenheid niet uit te laten. Wellicht, dat een communiqué van de Veehouderij centrale nog wat méér lich t zal kunnen verstrekken over de precieze toe dracht dezer ernstige zaak, o.a. over de be trokken derde en over de prijzen. „Hbld.". VERVROEGDE INLLTVING LICHTING 1938. De minister van Defensie heeft ter ken nis gebracht, dat in afwachting van de ver schijning der betreffende Indeelingsbe- schikking, reeds nu is bepaald, dat de dienstplichtigen van de eerste ploeg der Infanterie lichting 1938 11 October 1937 voor eerste oefening zullen worden inge lijfd. De inlijving van de dienstplichtigen van de le ploeg der lichting 1938 van het Regiment Wielrijders en van het corps Mo- tordienst zal onderscheidenlijk 4 October 1937 en 18 October 1937 geschieden. LID DER EERSTE KAMER. Het centraal stembureau heeft gister namiddag in de oude raadszaal een zit ting gehouden ter benoeming van een lid der Eerste Kamer, noodig wegens het niet aannemen van zijn benoeming door prof. P. S. Gerbrandy (A. R.). In diens plaats is benoemd verklaard de heer H. Colijn, te 's-Gravenhage. DE WERELDTENTOONSTELLING 1939 TE NEW YORK. Ook Nederland zal vertegenwoordigd zijn De regeeringspersdienst deelt met be trekking tot de wereldtentoonstelling, welke in 1939 te New York zal worden gehouden mede, dat de Nederlandsche regeering, mede namens de overzeesche gewesten, de uitnoodiging tot deelneming welke van de regeering der Vereenigde Staten is ontvangen, zal aanvaarden. Nadere berichten omtrent de organisa tie van deze deelneming zullen t.z.t. wor den gepubliceerd. Burgemeester. Bij kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Graauw en Lan- gendam mr. F. J. Schlüter. De nieuwe burgemeester van Graauw en Langendam is 6 September 1895 gebo ren. Hij was secretaris van den voogdij raad te Paramaribo en na zijn repatriee- ring advocaat en procureur te Middel burg. Ook heeft mr. Schlüter enkele jaren als volontair ter gemeente-secretarie van Heinkenszand gewerkt en eenige jaren den inspecteur van het lager onderwijs te Goes geassisteerd. Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De niet-inmengingscommissie is weer zonder resultaat uiteengegaan. (2de blad). Spaansche steden door de rechtschen ge bombardeerd. (2de blad). Franco sticht een nieuwe partij. (2de blad). Schandelijke uitlatingen van „Das Schwarze Korps" over de heiligdomsvaart in Aken. (2de blad). Dreigende toestand in het conflict tus schen China en Japan. De Chineezen vallen aan. (2de blad). Russisch verkeersvliegtuig in Tsjecho- Slowakije verongelukt. Zes dooden. (4de blad). Binnenland Twee arrestaties inzake den roofmoord te Vlissingen in begin Maart gepleegd. (4de blad). De „Maaskerk" weer vlot gekomen. (4de blad). Bij een brand te Loosduinen kwam een aantal varkens om. (4de blad). DE WERELD IN VOGELVLUCHT De niet-inmengingscommissie heeft gis teren opnieuw vergaderdzonder re sultaat. De heeren zijn weer uiteengegaan zonder iets te hebben bereikt. Dit zou erop wijzen, dat er geen wijziging is gekomen in de standpunten van Italië, Duitschland en Rusland. En daar de commissie toch niet haar machteloosheid zoo kan demonstreeren door zonder meer uiteen te gaan en te moeten erkennen, dat de zaak mislukt is, is er maar een commissie benoemd, die het vraagstuk der controle opnieuw zal gaan onder zoeken. De commissie verwacht, dat dit rapport over twee weken klaar zal zijn. Na bestudeering ervan zal de commissie dan weer opnieuw bijeenkomen. Resultaat in het vooruitzicht is er niet, maar.... de commissie heeft een langer adem. In Spanje wordt ondanks de hitte nog stevig doorgevochten. De nationalisten heb ben gisteren Madrid en Cuenca gebombar deerd en daarbij schijnen nogal wat slacht offers te zijn gevallen. Een der berichten meldde, dat er een bom was gevallen op het legatiegebouw van den nuntius en dat daarbij diens secretaris zou zijn gedood. Dit laatste bleek niet juist te zijn. Een huis knecht van het gezantschap is bij dit bom bardement omgekomen. Van belang is overigens, dat Franco is overgegaan tot het stichten van een nieuwe partij, de „Falange Espagnola tradiciona- lista e de las J.O.N.S.", welke partij de grondslag zal zijn voor het nieuwe Spanje. Generaal Franco is de eerste leider, die aan niemand verantwoording schuldig is dan „aan God en de geschiedenis". Hij benoemt zelf zijn opvolger. Dictator dus. De aandrang van Duitschland en Italië op een regeeringsvorm in rechtsch Spanje, waarover wij verleden week berichten, be gint dus reeds te werken. In Duitschland zijn de politieke proces sen tegen de Kerkelijke leiders begonnen met het proces tegen Dr. Dibelius. Na een prachtige verdediging heeft men hem moe ten vrijspreken. Ook Pater Mayer S.J. is in vrijheid gesteld. De druk op de openbare meening duurt overigens onverminderd voort. Er is weer een katholiek blad verboden evenals de in voer van een Engelsch blad, dat een foto van een Duitsch vliegtuig in Spanje had gepubliceerd. Dat mogen de Duitschers niet weten. In Oostenrijk is de rede van Mgr. Waitz, aartsbisschop van Salzburg, van belang, die zich openlijk vóór de Habsburgers en tegen Groot-Duitschland heeft uitgesproken.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1