1 IIEMYER OIRLS km LUCHTVAART X Kruiswoord-raadsel. X ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 WATERPOLO S. Z. C. I—POELMEER I 2—2. Deze eerste -degradatie-wedstrijd van Poelmeer is geëindigd in een gelijk spel. Het spel van Poelmeer kenmerkte zich door zenuwachtigheid, waaraan 't gelijke spel voornamelijk te danken is. Immers wist Poelmeer een 20 achterstand in te halen, toen de ploeg 't zelfvertrouwen herkreeg. Na wat doelverkennen wist de rechts voor van S.Z.C. met een hard schot de score te openen. Direct hierop antwoord de Poelmeer met een gevaarlijke aanval, die door den keeper afgeslagen werd. Door foutief terugspelen van C. Wouters werd de stand 2—0. Ne begreep Poelmeer de ernst van de situatie. Bliksemsnel rushte C. Witte onophoudelijk naar vo ren, echter weerde de S.Z.C.-doelman zich op voortreffelijke wijze. Dr. Liezen- berg gaf den midvoor geen kans en ook keeper Ydens wist enkele prachtige safes te verrichten. Een goed aangegeven bal aan midvoor Westen ging direct door naar Vink, die onhoudbaar scoorde 21. Hiermede ging de rust in. Na de rust was 't een vrij vlot partijtje en minder zenuwachtig, waarin Poelmeer domineerde. Een S.Z.C.-man moest 't water verlaten wegens afdrijven en na eenig combineeren wist daar C. Wouter hu numerieke meerderheid in een doel punt uit te drukken (2—2). Fel werd door beide partijen om de overwinning gestreden met Poelmeer meest in den aanval. Beide partijen wisten echter niet meer te scoren en zoo eindigde deze wedstrijd, waarin Poelmeer vèr beneden haar kunnen speelde, in een gelijk spel. Poelmeer IH. C. Z. I. Maandag a.s. 's avonds 8 uur speelt Poelmeer I tegen H.C.Z. I uit den Haag haar 2e degradatiewedstrijd thuis. VLIEGTUIG IN TSJECHO-SLOWAKYE NEERGESTORT. Zes dooden. Een vliegtuig van de Tsjecho-Slowaaksch- Russische luchtvaart-maatschayppij, dat op weg was van Praag naar Moskou, is bij het dorp Stratzel in het Tsiecho-Slowaaksche departement Bistritza, neergestort. Het vliegtuig werd volkomen vernield door een hevigen brand, welke terstond na den val uitbrak. Uit de wrakstukken zijn de totaal ver koolde lijken geborgen van de twee Tsjecho- Slowaaksche passagiers en de vier leden der -bemanning. Nader wordt' gemeld, dat het toestel van de lijn PraagMoskou, dat nabij het dorp Stratzel in het Tsjecho-Slowaaksche depar tement Bistritza is verongelukt, van Rus sische nationaliteit zou zijn en wel de Douglas 25. De vier leden van de beman ning zijn allen Russen, terwijl de beide pas sagiers Tsjechen zijn. De ramp is veroor zaakt door een brand, die aan boord van het toestel is uitgebroken, toen dit zich op 2000 meter hoogte bevond. BELGISCH VLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING. Donderdag om 14.15 uur is een vliegtuig van de Belgische Sabena verplicht geweest een noodlanding te maken. Een der motoren was tijdens de vlucht defect geraakt en bij het manoeuvreeren voor het landen staakte ook de tweede motor zijn werk. Het landingstoestel van de machine werd licht -beschadigd. De piloot, de radio-telegrafist, de meca nicien en twee passagiers, die zich in het vliegtuig bevonden, bleven ongedeerd. De passagiers konden korten tijd later met een ander vliegtuig van de Sabena hun reis voortzetten. GEMENGDE BERICHTEN FIETSER BOTST TEGEN VRACHT AUTO OP. Op slag gedood. Gistermiddag had op den Rijksweg van Deventer naar Holten een doodelijk onge luk plaats. De arbeider J. Huis in 't Veld uit Colm- schate, die daar fietste, verloor op een moment de macht over zijn stuur en botste tegen een hem tegemoetkomende vracht auto op. De ongelukkige, gehuwd en vader van één kind, was nagenoeg onmiddellijk dood. NA HET AUTO-ONGELUK BIJ SEXBIERUM. Een der slachtoffers overleden. De bij het ongeval met de autobus van de N.T.M. bij Sexbierum ernstig gewonde heer D. Groeneveld, die aanvankelijk, in verband met zijn toestand, naar zijn wo ning te Minnertsga was vervoerd, maar la ter naar het Diaconessenhuis te Leeuwar den is overgebracht, is daar aan zijn ver wondingen bezweken. De heer Groeneveld was 73 jaar oud. AUTO TEGEN TRAM GEBOTST. Inzittenden licht gewond. Gisteravond omstreeks 8 uur is op den hoek van de Stadhouderslaan en het Sta- tenplein te Den Haag een personenauto in botsing gekomen met een motorwagen van lijn 10 van de H.T.M., vermoedelijk door dat de bestuurder van den auto de tram te laat opmerkte. De voorzijde van den auto werd geheel in elkaar gedrukt en de be stuurder, de heer D. F uit Den Haag be kwam een schaafwonde aan zijn rechter wang en sneden in zijn hand. De overige inzittenden kwamen er ook niet zonder eenig letsel af. De 43-jarige L. Z. kreeg een wond aan zijn rechter slaap en schaafwonden aan zijn rechter been. Zijn 6-jarig dochtertje kreeg een wond bo ven het rechter oog, zijn 8-jarig zoontje een snij wond onder zijn kin en een ander dochtertje kneusde haar linkerarm. De familie Z. is op de centrale post van den geneeskundigen dienst verbonden. De gewonden konden zich daarna huiswaarts begeven. GEVAARLIJKE HOND. Wang van een vierjarig kind verscheurd. Te Posterholt was het 4-jarig zoontje van den landbouwer H. R. aan 't spelen met den huishond. Het dier werd plotseling woedend en beet het kind in het gelaat. De geheele linkerwang werd verscheurd. Na het leggen van een noodverband werd het jongetje naar den geneesheer te St. Odiliënberg overgebracht. AUTOBUS IN BRAND GEVLOGEN. Fransche passagiers en chauffeur bijtijds den wagen verlaten. Gisteravond omstreeks half zeven is op den weg DordrechtBreda een Fransche autobus in brand gevlogen, waarschijnlijk door het warm loopen van den motor. De chauffeur, die het ongeluk bijtijds zag aankomen, liet den wagen in allerijl ont ruimen. Onmiddelijk daarna sloeg het voertuig in brand. Hoog sloegen de vlam men op, toen de benzinetank met een lui den knal uiteensprong. De wagen brandde geheel uit. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De passagiers waren op de terugreis van de Jamboree naar Parijs. Ze zijn per A.T.O.-bus naar Breda vervoerd, vanwaar ze naar Parijs zijn vertrokken. Oplossing van vorige week. Horizontaal: 1. vlag, 4. neet, 7. label, 9. boter, 10. toman, 12. kan, 14. tin, 15. kim, 16. nis, 18. dag, 19. hik, 20. .dal, 21. dik, 23. mes, 25. hal, 26. roe, 28. sok, 30. Eigir, 32. loket, 33, komma, 34. snor, 35. smak. Verticaal: 1. vlek, 2. laban, 3. get, 4. non, 5. eenig, 6. tram, 8. lot, 9. ban, 11. min, 13. nihil, 15. kales, 17. slik, 18. dam, 21. dagon, 22. zog, 24. somma, 25. hals, 26. rit, 27. eik, 29. kaak, 30. eer, 31. ros. Nieuwe opgave. Horizontaal: 1. delfstof, 3. in die mate, 5. stad op Java, 7. inkepen, 8. wa pen, 10. plaats in Overijsel, 12. heer (Mal.), 13. soort roeibooten, 15. waarde- looze lading, 16. lijzig praten, 17. daling der prijzen van effecten (beursstorm), 18. sierheester, 20. leidsman, raadgever, 22. plaats in Groningen, 23. sjouwerman, 25. hulpmiddel om rekenen te leeren, 27. hond of kat, 28. schijnsel der maan, 30. plankje om schoenen op uit te trekken, 31. ruwe sterke katoenen stof. Verticaal: 1. accacia-achtige plant, 2. plaats in Overijsel, 3. ontberen, 4. ha venplaats aan de Middell. Zee, 6. inhouds maat, 7. gevangenis, 9. nabuurstaat, 11. titel van den Keizer van Abessinië, 12. groot wijnvat dat 40 flesschen wijn kan bevatten, 14. omkeer, 15. bewerken ter bescherming tegen ontbinding, 18. inent- stof, 19. spoedig, 21. duif, 22. tusschen- persoon in den handel, 23. pakdier, 24. bewoner v. d. Germaansche laagvlakten, 26. raamomlijsting, 27. huisbediende, 29. lichtkogel. VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD V Zi OtjDE /INGR 12Q DOEM/TOOOT 22 mu*f» LEIDEN UITSLAANDE BRAND TE LOOSDUINEN Groot aantal varkens komt in de vlammen om. Gisteravond tusschen 10 en 12 uur heeft onder Loosduinen een groote uitslaande brand gewoed, waarvan de vuurgloed tot ver in den omtrek waarneembaar was. Duizenden bezoekers van het strand in de omgeving van Kijkduin hebben op eeni- gen afstand den brand gadegeslagen en ook het oude dorp Loosduinen was in rep en roer. Het terrein zelf was echter voor de mas sa niet toegankelijk, daar het temidden van eenige tuinderijen lag in het verlengde van de Loosduinsche Gevers Deynootstraat, welke tuinderijen slechts langs smalle paadjes en over kippenbruggetjes te berei ken zijn en deze waren door politieposten volkomen afgezet. De Loosduinsche babyspuit moest op een schuit langs een smalle vaart derwaarts worden gevaren, hetgeen uiteraard veel moeilijkheden opleverde. De vuurzee had inmiddels een angst- wekkenden omvang aangenomen. Voor de groote motorspuit van de Archimedesstr. die eveneens was uitgerukt, was het ter rein van den brand totaal onbereikbaar. De brand bleek te woeden in een schuur met zware varkens en stapels rietmatten van den heer C. van der Lans. Slechts met groote inspanning gelukte het de brand weer twee stralen op de vuurzee te rich ten. Toen echter stond vast, dat minstens 36 varkens reeds waren omgekomen. Een 30-tal varkens kon nog tijdig het land op worden gejaagd en deze ontkwamen aldus aan een gewissen vuurdood. Toch moesten deze dieren telkens worden teruggedre ven, daar zij anders den brandenden stal weer naar binnen zouden zijn gegaan. De groote metershooge massa rietmatten vormden een intensen gloed, waartegen blusschen welhaast onmogelijk scheen. De spuitgasten hielden zich dan ook voorna melijk bezig met het nathouden van de om geving, waardoor uitbreiding werd voorko- Door een gesprongen waterleidingbuis in de schuur spoot het water met een stevige straal, die aldus de brandweer op welkome wijze assisteerde. De groote schuur met inhoud is geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. BOSCHBRAND TE SOESTDUINEN. Doordat kinderen met vuur speelden is gisterenmiddag brand ontstaan in een per ceel dennenbossch, dat deel uitmaakt van een ongeveer 40 H.A. groot 15-jarig den nencomplex in de nabijheid van het station Soestduinen. Dank zij het actieve optreden van de vrijwillige brandweer van Soest en van talrijke vacantiegangers konden eenige woonhuizen, die vlak bij den brand ston den, voor het vuur gespaard blijven. De brand kon tot 6 H.A. beperkt blijven. DE ROOFMOORD TE VLISSINGEN. De daders aangehouden? Naar wij vernemen heeft de politie te Maassluis een tweetal arresties ver richt in verband met den in den nacht van 3 op 4 Maart j.l. gepleegden roof moord op het bejaarde echtpaar Lau wereins in het café Keersluis te Vlis- singen. De eerste arrestatie geschiedde, toen het Nederlandsche stoomschip Stad Haarlem, komende uit Rio de Janeiro den Nieuwen Waterweg binnenvoer en de politie van Hoek van Holland aan boord kwam. De aangehouden opvarende, woonachtig te Maassluis, moet zich aan boord tegenover zijn kameraden hebben uitgelaten, dat hij betrokken was bij den roofmoord te Vlis- singen. De man is op verzoek van den commis saris van politie te Vlissingen gearresteerd en naar Vlissingen overgebracht. De politie te Maassluis is later overge gaan tot arrestatie van een tweeden zee man, ook te Maassluis woonachtig, even eens in verband met deze roofmoordzaak. Ook deze zeeman is naar Vlissingen over gebracht en in het politiebureau opgeslo ten. De commissaris van politie te Vlissingen zeide, geen inlichtingen te kunnen ver strekken. Het feit van de arrestatie wenschte hij te ontkennen, noch te vevesti- gen. In den nacht van 3 op 4 Maart van dit jaar werden de bewoners van het café „De Keersluis" in Vlissingen, de 75-jarige J. Lauwereins en diens 63-jarige echtgenoote op afschuwelijke wijze vermoord. Een melkboer zag 's morgens de deur van het café openstaan en binnenkomende zag hij de lijken van de beide slachtoffers. De po litie stelde direct onder leiding van com missaris Gasinjet een uitgebreid onderzoek in, doch vond geen enkel spoor en tastte volkomen in het duister. Maandenlang stelde de politie alles in het werk om sporen van den dader of de da ders te ontdekken en thans schijnt men daarin in zooverre geslaagd te zijn, dat tot de aanhouding van een tweetal verdach ten kon worden overgegaan. Of de politie inderdaad de daders in handen heeft, zal uit het verhoor moeten blijken. De in Maas sluis aangehouden mannen zijn zeelieden die in den nacht van den moord met hun schip, waarop zij destijds voeren, in Vlis singen gelegen zouden hebben. JEUGDIGE DIEVENBENDE. Acht jongens van 1014 jaar opgespoord. Sedert eenigen tijd werd Dinteloord on veilig gemaakt door een complot jeugdige dieven, die er hun werk van maakten voor al snoepgoed te stelen uit verschillende winkels. Het kwam echter van kwaad tot erger en zij begingen reeds de brutaliteit hier en daar ook de laden te lichten. De po litie kreeg natuurlijk ook kennis van de gebleken vermissingen en bij het onder zoek mocht het haar eerst gelukken twee jongens aan te houden die zich aan derge lijke diefstallen hadden schuldig gemaakt. Uit het verhoor en nader onderzoek bleek haar, dat een bende van acht jongens van 10 tot 14 jaar hier en daar aan het werk was geweest. Tegen de boefjes is nu pro ces verbaal opgemaakt. GEEN KOE WAS VOOR HEM VEILIG. Kwamen de boeren om te melken, dan was iemand hen voor geweest. De gemeentepolitie van Nieuwenhagen heeft dezer dagen een goede vangst ge daan, toen zij er 's nachts in slaagde een zekeren T., wonende in de Oude-Hopel, dicht bij de mijn „Laura", te arresteeren, terwijl hij daar in de buurt bezig was de koeien van een landbouwer te melken, aldus lezen we in de „Tel." Zich ontdekt ziende, trachtte hij door een snelle vlucht over het weiland een arrestatie te voorkomen, doch nadat een paar kogels langs zijn ooren waren ge vlogen, kwam hij tot inkeer en" gaf zich gewonnen. Reeds twee jaren lang heeft T. de om geving onveilig gemaakt, zonder dat het gelukte, hem bij een der vele diefstallen en inbraken te betrappen. In het seizoen, dat de koeien op de weilanden verbleven, bezocht hij afwisselend zijn melkleve- ranciers, zoodat ten slotte bij de ver schillende gedupeerden kwam vast te staan, dat een handige koeienmelker hen voor was geweest. Doch ook bij het ver blijf van het vee in de stallen wist hij de boeren te verschalken, door de melk te stelen, welke zich op de boerderijen be vond in de melkbussen of kannen. Bij het oude kasteel Steijthagen bevin den zich enkele boerenhofsteden, waar hij blijkbaar zijn strooptochten bij voor keur hield. Het zonderlingste van alles is evenwel, dat de bestolenen geen enkelen keer van de diefstallen de politie op de hoogte hebben gesteld. Toch is het den chef veldwachter Driessen van Schaesberg ge lukt licht in deze serie diefstallen te brengen. In do woning van T. is hij n.l. een onderzoek gaan instellen en de beide gehuurde kamers, alsmede een berg plaats bleken een waar magazijn van ge stolen goederen te zijn. Nieuwe en ge bruikte rijwielen, kleeren, kousen, fiets lantaarns, gereedschappen en zelfs een fototoestel konden in beslag genomen worden. De Heerlensche recherche heeft de zich nog daarin bevindende film ontwikkeld en toen kwam de binnenplaats van den Streijthagerhof te voorschijn. Het appa raat werd herkend en de eigenaar heeft daarop bij het bezoek aan T.'s woning tal zijner gestolen artikelen aan kunnen wij- De verdachte blijft, trots de overtuigen de bewijzen ontkennen zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. DE „MAASKERK" VAN KAAP PALMAS VERTROKKEN. Schip krijgt te Freetown olie van de „Amstelkerk". De „Maaskerk" is naar de „Tel." verneemt gisteren om 2 uur van Kaap Palmas vertrokken, nadat het schip 50 ton cacao en een hoeveelheid hout had gelost. Het was Donderdagochtend, toen de „Maaskerk" op de rotsen van Kaap Pal mas liep, zeer slecht weer en de zee stond hol, meldt United Press uit Mon rovia. De passagiers kwamen echter tij dens regenbuien veilig aan wal en von den onderdak in woningen van inlanders en op rubberplatages. Geen van de pas sagiers had noemenswaardig letsel ge kregen. Naar het blad nader nog verneemt, staat de kapitein van „De Maaskerk" met de inspectie van de Ver. Ned. Scheep vaart Mij. in rechtstreeksche verbinding, dank zij de kortegolfinstallatie aan booi-d van het schip. De kapitein heeft medegedeeld, dat hij eerst naar Freetown zal gaan, omdat de voorraad olie onvoldoende is, doordat de dubbele olietank door de rotsen is stuk- gestooten en de meeste olie is verloren gegaan. Daar te Freetown echter geen olie kan worden ingenomen, moet het schip daar wachten op de komst van de „Amstelkerk", die deze haven op 12 Augustus zal aandoen. De „Amstelkerk", die op de uitreis is, zal daartoe te Dakar extra olie innemen en aan de „Maaskerk" zooveel van haar voorraad afstaan, dat deze naar Dakar kan doorvaren. Het schip heeft een zware lading in, bestaande uit producten van Afrika's kust, zooals cacao, palmpitten en hout. De lading moest een ernstige krachtproef doorstaan, doch welk een omvang de schade heeft aangenomen is nu nog niet vast te stellen. Het meeste water bevindt zich in ruim V, waar de geladen goederen geheel onder water staan. Het schip zal zich echter niettegenstaande dit eene vol- geloopen ruim toch voldoende rechtop kunnen houden. Te Dakar zal vermoedelijk een tijde lijke reparatie worden verricht en, als de werkzaamheden daar eenigszins meeval len, zal het schip daarna spoedig de reis naar Nederland kunnen voortzetten, waar dan de definitieve herstellingswerkzaam heden zullen worden verricht. Men vermoedt, dat omstreeks de helft van het aantal passagiers zal kunnen worden geborgen aan boord van de „Reg- gestroom". De anderen zullen, indien dit mogelijk is, de reis vervolgen met een Duitsch schip, de „Wahehe", dat heden van Lagos vertrekt. Naar wij vernemen zal de inspecteur van de Ver. Scheepvaart Mij., de heer Van Ramshorst, zich per vliegtuig naar Dakar begeven. ONBEMANDE KANO OP ZEE GEVONDEN. Op 5 dezer heeft de kapitein van een Ne- derlandsch motorschip bij Zeebrugge een onbemande kano drijvende gevonden. Het bootje was over de geheele lengte ge scheurd en ook aan de achterzijde zwaar beschadigd, zoodat men vermoedt, dat het is aangevaren en dat de inzittennden ver dronken zijn. Het scheepje, dat te Vlissin gen aan wal is gebracht, is geheel open, rood geschilderd, met blauwen rand, uit één stuk eikenhout vervaardigd, 4 M. lang en 60 cM. bdeed en draagt den naam „The little ship". De kapitein van het motorschip heeft de buurt nog afgezocht, maar nie mand gevonden. De commissaris van politie te Vlissingen verzoekt bekend te worden gemaakt met de herkomst van deze kano, die in Neder land, België of Engeland kan thuis behoo- EEN OORLOG IN NOORD-CHINA VOOR 700 JAAR. De verwoesting van de oeroude Marco- Polo-brug in de nabijheid van Peking, (Peiping), bracht onlangs de oorlog in her innering, die 700 jaar geleden op deze plaats uitbarstte en waaromtrent Marco Polo ons een en ander medegedeeld heeft. De Venetiaansche koopman, Marco Polo, beschreef ons den strijd, die in het jaar 1286 plaats vond, op 10 dagmarschen afstand van Peking, waar toendertijd de groote Kublai Khans resideerde. Toen een bloedverwant van den Groot- Khan, vorst Nayan, tegen zijn meester op stond, vertrok uit Peking een strafexpedi tie met 36.000 paarden en 100.000 voet volk. De sterrewichelaars profeteerden Ku blai Khan de overwinning .„Kublai nam plaats in een groot houten kasteel, dat door vier olifanten gedragen werd", aldus meldt Marco Polo. „Hun lijven waren beschermd met dikke pantsers uit hard leer, en over deze pantsers droegen zij met goud bestikte dekens. Op het kasteel stonden nog veel borstweringen tegen de pijlen en het ge heel was getooid met de keizerlijke vaan, versierd met de afbeelding van de zon en van de maand". Dertig baltajons te paard werden opge steld met ieder 10.000 boogschutters, en voor ieder bataljon stonden 500 man voet volk. Voor den strijd klonken de blaas instrumenten en de gezangen der Tartaren, dan de cymbalen en de trommels. De lucht was gevuld met een wolk van pijlen. Zulk een hoop doode paarden en menschen sta pelde zich op, dat het de eene partij onmo gelijk was, tegen de andere op te rukken. Dan geraakte vorst Nayan in het nauw, hij werd gevangen genomen en zijn leger ver slagen. Opdat de zon en de lucht er geen getuige van zouden zijn, dat het bloed van een verwant van het koninklijk huis vloei de, werd de overwonnen vorst in dekens gewikkeld en zoolang heen en weer ge schud, tot hij den geest gaf. Marco Polo, aan wien wij de berichten te danken hebben, was als zeventienjarige jongen met zijn vader en oom naar den Khan Kublai gereisd, waar zijn geheele fa milie in hoog aanzien kwam, hij zelf werd zelfs drie jaar lang tot stadhouder benoemd van een Chineesche provincie. Na 24 jaar keerde hij in zijn vaderland terug, waar men zijn wonderbare avonturen in het rijk van den Groot-Khan nauwelijks wilde ge- looven. Toen hij door de Genueezen gevan gen genomen was, schreef hij op, wat hij in verre landen beleefd had. Eindelijk zijn we in ons stille liefelijke landhuisje, ver van het lawaai van Parijs. (Bouillabaisse).

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 15