I EEN WEEK HISTORIE SPORT ZATERDAG 7 AUGUSTUS 193i DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 ailllliiliiliiiiliiiiiiliiiiitiHiiiitiitiiitliiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiMiiilMiiilliililiiiiiiiMiiiiiiiiiiiii;. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'HM'iiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiinmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiF DEUTSCHLANDLIED SaNGER OHNE TAKTGEFÜHL RIIS- LAND'S E1SCH OORLOGSLIEFDE LIEFDESBRIEVEN. D eutschland über alles. Er is in Duitschland, met name in Breslau, een merkwaardig Zangersfeest gehouden. Er waren daar 130.000 Duitsche zangers bij een en U kunt zich van deze zingende me nigte wellicht indruk vormen, door Uw herinnering te richten op die oude Duit sche films, die ons gezellige Duitschers met dikke buiken en glimmende hoofden lieten zien. Hierin was de merkwaardigheid ech ter niet gelegen, evenmin als in het feit, dat de dirigent zich voor deze massale zin gende menigte ijlings verplaatste in een rijdende dirigeerstoel, een soort wagentje waarschijnlijk, als tegenwoordig op de sta tions gebruikt wordt voor het vervoeren van goederen. De merkwaardigheid van dit muziekfeest was gelegen in een rede van Hitier voor de verzamelde zangers en in een demonstra tie van 18.000 daarbij aanwezige Oosten- •rijksche Duitschers. Hitier heeft daar gesproken over het lied „Deutschland, Deutschland über alles". Toen Adolf Hitler de macht in Duitsch land veroverde, het Derde Rijk stichtte, de kluisters van Versailles verbrak, den Rijn hermilitairiseerde en een nieuw groot en machtig leger uit den grond stampte, be gon het „Deutschland, Deutschland über Alles" weer anders te klinken, vooral om dat het altijd met bijzondere en nadrukke lijke geestdrift werd gezongen bij het aan kondigen en voltooien der vele voldongen feiten, waardoor Hitier Duitschland terug bracht in de rij der groote wereldmogend- heden. De wereld was geneigd aan te nemen, dat langzamerhand weer de impe rialistische beteekenis van het Deutsch- landlied naar voren zou komen. En daarom is het een gelukkige geste van Hitier ge weest, dat hij op het groote zangersfeest, dat dezer dagen te Breslau wordt gehouden, zich geheel aansloot bij de opvatting en ver klaring van het lied, gegeven door wijlen Rijkspresident Friedrich Ebert en den vroe- geren Rijkskanselier Dr. Joseph Wirth. De Führer zeide namelijk letterlijk, te protes teeren tegen de bij andere volken bestaande opvatting, dat het Duitsche volkslied een imperialistisch lied is. „Er kan", zoo ver volgde hij, „voor een volk geen schooner lied zijn dan een, waarin het zegt zijn heü en geluk in het eigen volk te zoeken en het eigen volk boven alles te plaatsen wat er op aarde moge zijn". De wereld zal met genoegen nota nemen van de vreedzame i uitlegging van het Duitschlandlied. Zangers delirium. Van an- anderen aard waren de uitlatingen der Oostenrijksche Duitschers, die op on dubbelzinnige wijze uiting gaven aan hun geestdrift voor den Führer daar hem in een delirium van enthousiasme te begroe ten met kreten als: „Oostenrijk groet den Führer!" „Führer redt ons!" en „Eén volk, één land!" Wij gelooven gaarne, dat dit op de Duit schers en op den Führer zelf grooten indruk heeft gemaakt, maar men vergist zich, als men deze ondoordachte feestkreten als maatstaf meent te moeten nemen voor wat er in Oostenrijk leeft aan sympathie voor het Duitsche volk en vooral aan het huidige Duitsche regiem. Want, waren het niet de geestverwanten van denzelfden Führer, die op den niet licht te vergeten datum van 25 Juli 1934 Oostenrijk, dat zoo pas onder den krachti- gen Dollfuss zich weer een weinig uit den toestand van demoralisatie en ellende be gon op te richten, waarin het verzonken lag, opnieuw in een poel van misere dreig den te storten? De Weensche „Reichspost" is dan ook over het optreden der warmbloedige zan- gersgroep uit Oostendijk, die van Hitier „redding" afsmeekte, niet bijster goed te spreken. Met een aardige toespeling op het niet maat („Takt") houden door de heeren zan gers, plaatst het blad boven zijn desbetref fende schrobbeering aan hun adres als titel den volzin: „Sanger ohne Taktgefühl". Deze zangers zullen momenteel hun on bedachtzaamheid wel betreuren. Een aan tal van hen is na hun terugkeer op grond van heulen met de nazi's in hechtenis ge nomen. Geen inmenging. Het is moge lijk, dat Rusland de niet-inmengings-com- missie met vreemde oogen beziet. Het lijkt er zelfs op, dat Rusland denkt: Wat heb je je in mijn zaken te mengen? In de diplo matie handelt men echter aldus niet. Daar blijft men beleefd van gedachten wisselen. De moeilijkheid is nu echter dat die ge dachten zoover uit elkaar loopen, dat zij lijnrecht tegenover elkander zijn komen te staan. Er was geen eenheid. Toen is Engeland gekomen met een voor stel, waarmee zoo goed als alle landen het eens waren, behalve Rusland. Engeland heeft getracht de toekenning der rechten als oorlogvoerenden aan beide partijen te combineeren. Italië en Duitsch land zouden dan ook de regeering van Va lencia deze rechten moeten toekennen. Engeland heeft getracht met deze com binatie de schijnbare eenheid van de niet- inmengingscommissie te bewaren. Maar de Russen hebben Eden den pas afgesneden door het standpunt in te nemen, dat zij de toekenning der heiliger enten rechten niet in overweging zullen nemen, voor en aleer de terugtrekking der vrijwilligers volledig en loyaal is uitgevoerd. Een dezer dagen heeft Rusland ten over vloede nog eens verklaard, dat het op zijn standpunt blijft staan. Wat zal dat worden? Gisteren is de commissie maar weer be gonnen te praten. Er moet t-och wat ge daan worden. De Spaansche burgeroorlog maakt maar weinig voortgang, maar het is heel goed mogelijk, dat zij de besprekingen dezer commissie nog zal achterhalen. Zoo ziet het er althans op het oogenblik uit. Maar 't kan snel verkeeren zei Bree- roo. Mijn lieve Zus. Heel den langen tijd, dat Maria Stuart koningin der Schot ten, op Engelsche kasteelen gevangen zat, noemde de beloofster van haar vrijheid, koningin Elisabeth van Engeland, haar in f'allooze brieven „haar lieve zuster", wier welzijn alléén zij wilde; zij moest zich ech ter eerst verbeteren. Het eindigde daar mede, dat Elisabeth haar „lieve zuster" op het schavot liet sterven. Aan deze droeve historie werden wij herinnerd, toen wij een uitlating lazen van den woordvoerder van het ministerie van Oorlog te Tokio: „Het Japansche leger voert geen oorlog tegen het Chineesche volk. Japan beschouwt China als een zuster. Het wil haar fouten verbeteren, maar haar niet dooden". Dit is de taal van Elisabeth. Men weet waar het op uit liep. Er vallen bommen, er knallen geweren en er dreunen kanonnen. Maar U vergist zich als U denkt, dat dit oorlog is. Er is al tijd nog vrede tusschen China en Japan, al zijn Peking en Tientsin ook reeds ge vallen. Het ziet er echter wel heel erg naar uit, dat het oorlogsmonster zal losbreken en na dit bloedige voorspel het scherm zal opgaan voor een Chineesch drama in één of meer bedrijven. Zooals de zaken thans staan, schijnt een openlijke oorlog tusschen China en Japan zelfs moeüijk te vermijden. En gezien de eerste snelle militaire successen van Japan zal de uitslag wel niet onzeker zijn. Terwijl het Japansche leger ijlings mil- lioenen credieten worden toegestaan, be raadslagen de Chineezen. Zij weten dat zij alleen staan en onmachtig zjjn en zij schij nen nu hun voorloopige redding te willen zoeken in een uitputtingsoorlog. Andere leiders als Tsjang Kai Sjek voelen er meer voor om er een internationaal conflict van te maken, waarmee China uit zijn be angstigend isolement zou zijn verlost. Zal het hier naar eenzelfde procedure als in Spanje gaan? Nog meer liefde. Mussolini en Chamberlain hebben brieven gewisseld. Gedachtig de aloude spreuk „Goedgeorden de liefde begint bij zich zelve" heeft Cham berlain aan vriend Mussolini in een vrien delijk briefje gevraagd of hij maar niet tot zijn liefde voor het Britsche imperium zou terugkeeren, daar hij met jaloersche oogen de langdurige flirtation met Hitier zag. En U weet: geliefden plegen de eenzaamheid te zoeken. Wat in de internationale politiek nog gevaarlijker is dan in het gewone leven. Men zegt nu, dat Mussolini deze Engelsche jalouzie heeft aangegrepen om wat voor deeltjes te behalen als bijvoorbeeld de er kenning van Italië's souvereiniteit over Abessinië. Maar men zegt ook dat dit niet het geval is. Chamberlain is met Musso lini's epistel op zijn hart op vacantie ge togen. Wie zal het dus zeggen? Maar ter bekoeling van de politieke hartstochten, opgelaaid na het Ethiopische conflict zal deze briefwisseling ongetwij feld het hare hebben bijgedragen. ZEILEN DE HOLLANDIAWEEK H Mooi weer, maar te weinig wind op de Loosdrechtsche Plassen Onder bijzonder gunstige weersomstan digheden zijn gisteren de internationale zeilwedstrijden op de Loosdrechtsche Plas sen het tweede gedeelte der jubileum- Holland Week begonnen. Het was reeds vroeg in den morgen een druk beweeg in de haven en op de stei gers. De niet varende schepen waren vrij- wle alle gepavoiseerd, en de jachten welke aan de wedstrijden deelnamen, werden nog eens extra geschouwd. Precies 12 uur viel het eerste startschot voor de internationale Starklasse waarvoor niet minder dan 20 deelnemers elkaar ver drongen, om het eerst over de lijn te gaan. Er was echter te weinig wind, te weinig zelfs voor een goed verloop der wedstrijden en dientengevolge ging de start heel lang zaam. Een van de vele op een hoop ge drongen Stars moest teruggeroepen wor den, n.l. de Duitsche Flohr met Kuder 2. In het begin liep Thielicke met de Roland uit, maar bij de eerste boei was kapitein Mer- ten van de Marine Regatta Verein eerste, gevolgd door den Franschman J. Peytel en Munning Schmidt van de Koninklijke. Pey tel liep steeds meet uit, evenals Bob Maas en ir. J. Loeff, zoodat in deze volgorde ge finisht werd. De baan was inmiddels tot één ronde afgekort, evenals voor de inter nationale 12 m2-klasse, die 15 minuten la ter vertrokken waren. De hoop, dat de wind in den middag wat sterker zou wor-. den, bleek ijdel en zoo moest ook voor de meeste andere klassen de baan ingekort worden, waartoe de wedstrijdcommissie zich op de plassen begaf, daar de eerste baan bij deze drijfpartij reeds te groot bleek. De internationale groepswedstrijden in de 12 m2 klasse alsmede de Olympiajollen- klasse B werden vanwege het late uur en het totale gemis aan wind uitgesteld tot later. De start van de internationale 12 m2 klasse A was sensationeel. Alle deelnemers lagen zeer hoog aan de lijn, met het ge volg, dat bij het vallen van het startschot een paar deelnemers over de boei gedrukt werden en Louwerse zelfs de boei raakte. Deze was daardoor direct uitgesloten. Stap werd teruggeroepen. De Duitscher Koeser liep het eerst uit, gevolgd door Dudok van Heel en Nauta. Na den driesprong maakte Koeser bij het kruisen een te lange slag, waardoor hij ver afzakte. Van Zutphen kwam door goed manoeuvreeren op de eerste plaats, die hij verder niet meer af stond. Overmans wist Nauta nog juist de tweede plaats te ontnemen. Stap was intusschen keurig naar voren gekomen en eindigde als vierde voor den Belg Leon Huybrechts. In de Olympiajollenklasse A waren de Duitschers superieur. Het was wel de sterkste vertegenwoordiging, die Duitsch land naar Holland heeft kunnen afvaardi gen en geen der Hollanders kwam er aan te pas. In den laten namiddag werd het een zoodanige drijfpartij, dat sommige klassen reeds in het Kattegat bij het Witte Huis werden gefinisht. Bij het ronden van de boeien lagen soms twintig scheepjes bij elkaar, wat tot aller lei eigenaardige strubbelingen aanleiding j gaf. Vele deelnemers staakten nog voor de j finish den strijd. In de Pampus-klasse liep de Pinquin, van Fokke de Jong, eertijds een bekend 16 m2- man, de zwakke wind in aanmerking ge nomen, vrij snel en heeft van het begin af vrijwel steeds de eerste plaats bezet. Om beurten profiteerden de andere deelnemers van een zwak vleugje en nu eens was de één voor, dan weer de ander. Bij de inge legde finish was De Jong eerste, gevolgd door Van Hattem, C. Huisken en ir. J. C. P. Hofkes. De uitslagen van den eersten dag luid den: Internationale Star-klasse: 1. Sic IV, st. Jeau Peytel (Cercle de la Voile de Paris); 2. Bern II, st. A. L. J. Maas (K.W.S.V. Loos- drecht); 3. Goetzee, st. ir. J. Loeff (K.W.S V. Loosdrecht); 4. Tramontane, st. J. J. Her- bulot (Cercle de la Voile de Paris); 5. Ca- pella, st. kapt.-leutn. Merten (Marine Re gatta Verein). Internationale 12 m2. klasse A: Gestart 23 deelnemers: 1. Leonore, st. P. H. van Zutphen (W.V. Het Nieuwe Diep); 2. Ron- ny III, st. Chr. Overmans (Rott. Zeil Ver een.); 3. Spitsmuis, st. J. H. Nauta (K.Z. R. en M.V. De Kaag); 4. All Weather, st J. F. Stap (W.V. Amsterdam); 5. Albert, st. Leon Huybrechts (Royal Jacht Club de Belgique). Internationale 12 voetsjollenklasse A: Gestart 18 deelnemers: 1. Spirit, st. W. Da niels (W.V. Aegir); 2. Isi, st. J. W. v. d. Berg Jr. (Rotterd. Zeilver.); 3. d'Artagnan st. P. P. Moerman (Rott. Zeilver.); 4. Black Magic, st. W. Stoutenbeek (K.Z.R. en M. V. De Kaag); 5. Fox, st. C. H. Lekkerker- ker (K.W.S.V. Loosdrecht). Internationale 12 voetsjollenklasse B: Gestart 15 deelnemers: 1. Windekind II, st. A. Janssen (Haarl. Jacht Club); 2. Note- dop, st. P. A. de Jong (K.Z.R. en M.V. De Kaag); 3. Kruimeltje, st. N. A. de Jonck- heere (K.W.S.V. Loosdrecht; 4. Henny st. D. Benjamins (Z. en R.V. Nieuwe Meer); 5. De Glipper, st. J. C. Tims (K.Z.R. en M.V De Kaag). Olympiajollenklasse A: Gestart 18 deel nemers: 1. Elfe, st. Helmuth Kohlmeyer (Hamburger Segelclub); 2. Krampnitz, st. dr. O. Boess (Ver. Segelhaus am Wannsee); 3. Nauke, st. dr. P. Hansohn (Jachtclub von Deutschland); 4. Hein Tuut VI, st. E. Leh- feld (Hamb. Segelclub); 5. Mien Jung, st. W. Krogman (Nordd. Regatta Verein). Pampusklasse (met biizeilen): Gestart 13 deelnemers: 1. Pinquin, st. Fokke de Jong (W.V. de Schinkel); 2. Fuut II, st. W. van Hattem (K.Z.R. en M.M. de Kaag); 3. Wit te Raaf, st. C. Huisken (K.W.S.V. Loos drecht) 4. Norremeer, st. ir. J. C. P. Hofkes (KZR en MV. De Kaag). Pampusklasse (zonder bijzeilen): Gestart drie deelnemers: 1. Kamper Steur, st. P. H. Cramer (K.W.S.V. Loosdrecht). Internationale 12 kwadraats m. klasse B: Gestart 28 deelnemers: 1. Slee, st. C. Mohr (Z.V. De Onderlinge); 2. Wardy, st. J. Vorst (Z.V., De Onderlinge); 3. Flevo, st. P. J. G. Dudok van Heel (K.W.S.V. Loos drecht); 4. Ravode, st. J. Rens (Royal Jachtclub de Belgique); 5. Nora, st. J. Projer (W.V. Amsterdam); 6. Hiphaan, st. H. van Werkhoven K.Z.R. en M.V. De Kaag). Noord-Nederlandsche 16 kwadraat meter klasse: Gestart 17 deelnemers: 1. Soekasari, st. J. Elk Jr. K.Z.V. Sneek); 2. Surcouf, st. H. J. Mathieu (K.W.S.V.) Loosdrecht; 3. Remus, st. L. Hommels (W.V. Amsterdam), 4. Vea, st. G. W. van Ammers K.W.S.V., Loosdrecht), 5. Wetterwille, st. R. Jellema (W.V. Amsterdam). BM-klasse: Gestart 19 deelnemers: 1 Be- neventuh II, st. L. de Joode (W.V. De Koe nen; 2. Ivar, st. J. Havekotte (W.V. De Schinkel); 3. Ridi, st. D. J. Bennink (W.V. De Schinkel); 4. Rivaal, st. P. Simons Jr. (W.V. De Schinkel); 5. Joop, st. J. C. C. Bollemeyer (W.V. Het Nieuwe Diep). Olympiajollenklasse B: Niet gestart. Vrijbuiterklasse: Gestart 4 deelnemers: 1. Thedo, st. J. R. v. d. Berg (K.W.S.V. Loos drecht); 2. 't Zonnekind, st. Jan Schreuder (K.W.S.V. Loosdrecht). Internationale groepswedstrijden, 12 kwa draat meterklasse: Niet gestart. ZWEMMEN NATIONALE ZWEMWEDSTRIJDEN TE OUDEWETERING. Zondag 8 Augustus zullen in de gemeen telijke zweminrichting te Oudewetering groote Nationale Zwemwedstrijden worden gehouden, welke zijn uitgeschreven door de Zwem- en Poloclub „De Brasem" aldaar. De wedstrijden worden gehouden zoowel voor dames als heeren. Ingeschreven is door leden van verschillende vereenigingen als G.Z.C., ZIAN, A.Z.C., L.Z.C. De Zijl. Poel meer en tenslotte „De Brasem". Belang wekkend zal zeker de strijd worden om de fraaie wissélprijs, beschikbaar gesteld door de N.V. Maarse en Kroon. Eenige leden van ZIAN uit Den Haag zullen voorts een demonstratie geven in schoonspringen, terwijl er tevens een de monstratie zal plaats hebben door een 5- jarig meisje uit Aalsmeer. De middag wordt besloten met een Polo-match. De wedstrijden zullen worden opgeluis terd door de Micky Mouse Players, welke ook de dansmuziek voor het bal in het Pa viljoen zullen verzorgen. HILLIGERSBERG WINT TE KOPENHAGEN. De sportvereeniging Hilligersberg heeft haar tournee in Denemarken schitterend ingezet door een keurige 20 overwin ning in den waterpolowedstrijd tegen het zevental van Kopenhagen. Deze ontmoeting vond in het prachtige buitenbad met zout water voor 1500 toeschouwers plaats. Voor de rust ging de strijd gelijk op en aan geen van beide zijden slaagde men er in een doelpunt te maken. In de tweede helft waren de Rot terdammers iets sterker, hetgeen kon worden uitgedrukt in een tweetal doel punten, resp. van Tordoir en Snoek. Met 20 kwam het einde. Op de individueele zwemnummers kwamen de Nederlandsche heeren alleen uit op de 200 meter borstcrawl. Hoving van de Rotterdamsche zwemclub werd op dezen afstand tweede achter den Deen Petersen, die een tijd van 2 minuen 24,8 sec. noteerde tegen Hoving 2 minuten 26,1 sec. Ramack, eveneens van de R.Z.C., werd vijfde met een tijd van 2 min. 29,1 sec. WIELRENNEN A. VAN AMSTERDAM NAAR DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN Het Nieuwe Swift-lid A. van Amsterdam uit Leiderdorp is alsnog aangewezen Ne derland op den weg te Kopenhagen bij de wereldkampioenschappen over 270 K.M. te vertegenwoordigen. Oorspronkelijk waren hiervoor slechts aangewezen, de Nederland sche kampioen Joh. Braspenninx, C. Stuyts en J. Verveer. Daar A. van Amsterdam momenteel evenals het vorige jaar als de beste geplaatste Nederlandsche renner in de verschillende ronden aan den kop der ranglijst staat heeft men alsnog besloten ook hem naar Kopenhagen af te vaardi gen. Nog nimmer is het een renner hier uit de omgeving gelukt zich tot een dergelijke hoogte op te werken en wij wenschen den kranigen Leiderdorpenaar van harte geluk met dit buitengewoon succes. Daar de wereldkampioenschappen op den weg zullen worden verreden in de week van 21 tot 29 Augustus, zal van Amsterdam volgende week naar Kopenhagen vertrek ken, teneinde op het traject te trainen en zich serieus voor te bereiden. Aneese neemt deel voor eigen rekening De amateur H. Aneese uit Amsterdam heeft voor eigen rekening ingeschreven voor de wereldkampioenschappen op den weg, welke Dinsdag 24 Augustus nabij Kopen hagen zullen plaats vinden. Het hoofdbe stuur van de Nederlandsche Wielren Unie heeft Aneese medegedeeld, dat zijn in schrijving is aangenomen. In wielerkringen van de A.R. en T.C. Le Champion doet men thans pogingen de noodige gelden voor deze uitzending bijeen te krijgen. NIEUW SWIFT Naar wij vernemen is aan het bestuur der Leidsche Ren- en Tourvereeniging Nieuw Swift vergunning verleend tot het houden van een wieïfer wegwedstrijd, ge naamd de Ronde van Nieuwe Wetering op Zaterdagmiddag 21 Augustus a.s. te half vier precies. De afstand zal 75 K.M. be dragen over 10 ronden van circa 7500 M. Reeds kwamen uit verschillende plaatsen inschrijvingen binnen en gaven ook ver schillende fabrikanten, instellingen en win keliers blijken van medeleven door het schenken van fraaie prijzen. Morgen zal buiten competitie-verband wedstrijden worden verreden waarvoor bij de A- en B-klasse om waardebonnen zal worden gereden, terwijl voor de C-klassers een fraaie medaille is geschonken. A- en B-klasse 10 ronden of 77 KM., C- klasse 6 ronden of 45 K.M. De start vindt plaats om half tien precies aan de Ring vaart. „SWIFT". Als eerste wedstrijd voor de nieuwe competitie staat er een sprint op het pro gramma over 500 meter. Gewone tijd van samenkomst. C. Verburg rijdt morgen te Rijswijk in een 40 K.M. race met G. Duquesnooy als koppelgenoot. PAARDENSPORT HET INTERNAT. CONCOURS HIPPIQUE TE DUBLIN. Nederland op de vierde plaats. De belangstelling voor het Internatio naal Concours Hippique van Dublin neemt met den dag toe. Gisteren werd de landen- wedstrijd verreden om den fraaien gou den beker van den Aga Khan en niet minder dan 60.000 toeschouwers waren tezamen gekomen om zeven landenéqui- pes met haar paarden te zien strijden te gen de op het vrij moeilijke parcours uit gezette hindernissen. Op schitterende wijze won de Iersche équipe met kapitein Aherne, kapitein Corry en commander O'Dwyer den wedstrijd vóór Frankrijk, de Vereenigde Staten en Nederland. Zwit serland werd vijfde geklasseerd, terwijl België en Engeland uitvielen. Op het parcours waren zes vaste en zes andere hindernissen opgesteld, terwijl in totaal 15 maal gesprongen moest wor den. Vooral een driesprong van 1.40 me ter hoog was moeilijk, terwijl de sloot voor vele paarden een onoverkomelijke hinderpaal bleek te zijn. Voor den aanvang van den wedstrijd vond het landendefilé plaats. Eerst ver scheen de Amerikaansche équipe, vervol gens de Belgische, de Engelsche, de Fran- sche, Nederlandsche en ten slotte de Ier sche équipe, telkenmale luide toegejuicht door het talrijke publiek. De Ieren zijn echte paardenliefhebbers en kenners zijn er ook velen. Elke équipe bestond uit drie ruiters met drie paarden, terwijl twee ronden waren vastgesteld. De Amerikaansche ploeg was favoriet en in de eerste ronde maakten haar vertegenwoordigers 16 fouten. Bel gië noteerde 128 fouten. Engeland werd uitgeschakeld, wegens herhaald weige ren, Frankrijk verkreeg 31 fouten, Neder land 44, Zwitserland 30 en Ierland 15 fouten. Luitenant baron van Heeckeren van Brandsenburg maakte met „Barna bas" 17 fouten. Niettemin reed onze land genoot een keurig parcours, vooral indien men bedenkt, dat zijn eigen paard „Sara- goszan" niet kon deelnemen door kreu pelheid. Luitenant Tonnet, die na luite nant van Heeckeren reed, maakte met „Kantaka" 8 fouten, terwijl onze derde ruiter, de res. luitenant Van Schalk met „Santa Bell" 19 fouten noteerde. De spanning in de tweede ronde was enorm groot. De Amerikaansche équipe maakte nu 35 fouten, zoodat het totaal tot 51 fouten was opgeloopen. België werd thans uitgeschakeld om dezelfde redenen als Engeland in de eerste ronde. Dit laat ste land startte trouwens niet meer. De Fransche ploeg maakte en fraai parcours. In totaal lieten kapitein Bizard, kapitein Durand en luitenant Chevalier, die even als in de eerste ronde een prachtigen rit met het ook van de Amsterdamsche wed strijden bekende paard „D. Huis" reed, 10 fouten noteeren, totaal dus 41. De Nederlandsche équipe bracht het er nu veel beter af. Luitenant van Heecke ren maakte 1 fout met „Barnabas", lui tenant Tonnet met „Kantaka" 5 fouten en „Santa Bell" onder luitenant van Schaik voegde er slechts 4 fouten aan toe. Met tien fouten uit. de tweede ronde was het totaal van Nederland tot 54 gestegen. De Zwitsersche équipe maakte er 27 en aan het slot reden de Ieren nog eens. On der ademlooze spanning gingen kapitein Aherne met „Duallow", kapitein Corry met „Red Hugh" en comm. O'Dwyer met „Limmerick Lace" over de hindernissen. Slechts 2 fouten maakte dit drietal totaal, zoodat met 17 fouten over beide ronden de Iersche équipe den landenwedstrijd had gewonnen. President De Valera reikte den beker na afloop aan comm. O'Dwyer uit. De Nederlandsche ruiters hebben met hun vierde plaats een uitstekende prestatie verricht. De Amerikanen zijn, hun prach tig paardenmateriaal in aanmerking ge nomen, wat tegengevallen. Het resultaat was: 1. Ierland 15 plus 2 fouten, totaal 17 fouten; 2. Frankrijk 31 plus 10 fouten, to taal 41 fouten; 3. Amerika. 16 plus 35 fou ten, totaal 51 fouten; 4. Nederland, luite nant baron van Heeckeren van Brandsen burg (Barnabas) 17 plus 1 fout, totaal 18 fouten, luitenant Tonnet (Kantaka) 8 plus 5 fouten, totaal 13 fouten, res. luite nant Van Schaik (Santa Bell) 19 plus 4 fouten, totaal 23 fouten, tezamen 54 fou ten; 5. Zwitserland, 30 plus 27 fouten, to taal 57 fouten; België en Engeland op gegeven.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 13