LICHTE MAALTIJDEN OP WARME ZOMERDAGEN Gekleurde Zomerjaponnen Gedurende de warme zo merdagen ontbreekt dik wijls alle etenstrek en heeft het menschelijk orga nisme vaak een kleine op- frissching noodig. Zware spijzen en ook zeer warme staan tegen en men ver langt naar iets, dat inder daad frisch is, naar ge rechten, die de eetlust op wekken. De huisvrouw breekt zich het hoofd met alle mogelijke dingen te bedenken, die in den smaak vallen en daarom zullen wij het haar vergemakke lijken en eenige wenken laten volgen. Vruchten- en koude ge rechten zijn ongetwijfeld welkom en aangezien de zomer veel verschillende versche vruchten geeft is de samenstelling niet moeilijk. Karnemelk is een uitstekend voedings middel en kan b.v. op warme dagen met een paar beschuiten of roggebrood het ontbijt vervangen. Ook met paarlsago smaakt kar nemelk uitstekend, waarvoor men 75 gr. rekent en deze eerst eemge uren weekt en daarna roerende aan de kook brengt. Zacht jes laten koken totdat de korreltjes door schijnend zijn en met een eierdoor, prise zout, suiker en kaneel afmaken, koud op dienen met blokjes geroosterd brood. Rijst met kruisbessen is eveneens zeer smakelijk en hiervoor rekent men b.v. 250 g^. rijst en kookt deze na het wasschen gaar i r, 1 L. water en 'n prise zout; voegt hierbij m een citroen en 1 dL. appel- of witte wijn en 4 bladen in koud water weekte en uitgeknepen witte gelatine, die desnoods met een weinig kokend water apart worden opgelost, roerende af laten koelen. In een schaal legt men laag om laag rijst en gewasschen en gekookte kruisbessen laat alles geheel en al koud worden en dient het gerecht in de schaal op. Griesmeelpudding met bitterkoekjes is eveneens een voedzame toespijs. Op 1 L. kokende melk rekent men 100 gr. gries- meel en strooit deze er roerende in, laten doorkoken tot de massa gebonden is, 100 gr. suiker doormengen en 25 gr. boter, des ver kiezende twee eierdooiers, waarvan het stijfgeklopte eiwit het laatst voorzichtig wordt doorgeschept. 50 gr. bitterkoekjes kruimelen en eveneens met de pudding v mengen. Koud opdienen. thans hoog, zooals het model, dat boven links is afgebeeld te zien geeft. Bijzonder aardig zijn zij van gebloemd chintz of cre tonne, doch het eerste materiaal met zijn glimmenden bovenkant is wel het meest geschikt. De voering, die men van water dichte stof kan nemen is even groot als de •bovenstof en wordt zooals de teekening aangeeft verschillende malen aan den on derkant doorgestikt. Noodig zijn twee lap pen van 70 c.M. breed en 30 c.M. hoog, ma ten, die men natuurlijk willekeurig kan ver anderen. Vervolgens worden de zijkanten eveneens dichtgenaaid en de bodem geknipt, die een diameter heeft, van 23 c.M. Men heeft eveneens een lap voering en een stük karton van deze groote noodig, waarna dit laatste overtrokken wordt met beide stof- deelem en daarna met overhandsche steken met de tasch verbonden. Aan beide kanten worden doorgestikte banden bevestigd om de tasch aan den arm te dragen en een over slag met knoopsgat" en langwerpige knoop, die als sluiting dienst doet. Beyer's mode für alle In het Augustus-nummer van „Beyer's Mode für Alle" vinden we de eerste Herfst- mantels, wollen jurkjes, elegante compléts en nieuwe jasjes, chique namiddagjapon- nen, sportieve en gekleede blouses, vlotte kinderkleeding en aardige huishoudschorten, in het geheel 100 modellen, waarvan de helft in mooie kleuren gedurkt is. Boven dien knippatronen van alle modellen op de 3 gratis raderbladen. Voor de practische huisvrouw zijn er verder nog waardevolle raadgevingen en nieuwe recepten. Tot slot Van oud nieuw maken Bij het nazien der garderobe, iets wat noodzakelijk is in verband met de vacan- tieplannen, blijkt het dat er nog een ja pon in de kast hangt, die echter onmoge lijk antiek is. Hij is van aardige kunst zijde, bedrukt met moesjes, doch het mo del zal grondig veranderd moeten worden. Geen nood, zulks is. zeer goed mogelijk en we beginnen de rok te moderniseeren als het voorbeeld aangeeft, in een eenvoudi ge vierbaansrok, die slechts even klokt. De schouderlijn, die door de kraag abso luut ouderwetsch is, wordt veranderd en we beginnen deze laatste af te tornen en de mouwen te moderniseeren door ze met bo- venruimte te maken, terwijl eventueele na den aan het oog onttrokken worden door het maken van smalle nervures. Geribt lint wordt tegelijk met het inzetten der mouwen in het armsgat gestikt, waardoor ze uitstaan en de schouders zijn verbreed; voor de garneering voorpand kan men ef fen wit materiaal gebruiken of om extra kosten te voorkomen de kraag verwerken. Het is een vest met chabot-achtige re vers, terwijl een smal recht kraagje <ïe hals afwerkt. Niemand zal in deze moderne japon het oorspronkelijke model - herkennen en met trotsch zal men het resultaat van oud tot^ nieuw kunnen dragen! Op te zenden aan „Het Practisch Mode- olad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: HET BESTELLEN VAN PATRONEN •BONTBEDRUKTE WEEFSELS Bont bedrukte weefsels, hetzij met bloe men, dan wel met andere motieven worden meer dan ooit verwerkt. Men bedrukt zoowel piqué, als kunstzijde, mouseline, georgette, crêpe de chine, voile, katoen en linnen al deze weefsels geven in hun rijk dom van kleuren een fleurig en vroolijk geheel. Het typische is, dat men thans aan geen bepaalde stoffen gebonden is en zelfs de eenvoudigste weefsels naar gelang van be hoefte, min of meer gekleed verwerkt wor den. Men draagt piqué en katoen zoowel 's morgens als 's middags en 's avonds en zelfs op reis zijn deze aardige, vlotte ja ponnen onontbeerlijk, zij het dan ook, dat ze soms ietwat gecompliceerder van mo del zijn, dan de gewone sportieve. Japon nen, die véél gewasschen worden, b.v. de witte of lichte katoentjes en de linnen weefsels zal men uit den aard der zaak eenvoudig van lijn houden en er minder plissé's strooken en andere garneeringen op aanbrengen dan bijv. op de imprimé kunstzijde met donkeren fond en kleurige bloemen. Ni&uw is op deze laatste de gar neering in vestvorm en soms ook van een deel der mouwen met smale Valengienne kantjes, slechts even ingehaald. Allerlei flatteuse garnituren en chabots maken zelfs de eenvoudigste middelen gekleed. De mouwen hebben vrijwel allemaal bo ven wijdte, die één of meerdere malen in gehaald wordt, terwijl bij niet doorzichtige weefsels nog geplooid ribslint wordt mee- genaaid bij het inzetten der mouwen, waardoor zij meer uitstaan. Vooral slappe weefsels hebben de eigenschap, dat de mouwen neervallen en de gewenschte ver brede schouderlijn dus niet verkregen wordt. De halslijn blijft voor slanke figuren hoog doch ietwat gezette dames zullen meer een bescheiden V vorm toepassen. De rokken zijn nu eens een weinig klokkend en heb ben een andermaal gedeeltelijk opgestikte plooien, terwijl de voorbaan vaak in punt vorm wordt opgeknipt, zooals het eerste model links aangeeft, dat van bedrukte mat-crêpe is gemaakt en ceintuur en gar neering heeft van effen crêpe. Aan de voor zijde is een split, dat even de hals te zien geeft. De middelste japon is van katoenen cloqué, een crêpe-achtig weefsel met vele aardige dessins bedrukt. Het is eveneens hoog gesloten aan den hals en heeft- een gedrapeerde lijn, terwijl om het middel een smalle of breede ceintuur gedragen wordt, hetgeen afhangt van het figuur der draagster. Model drie is van eenvoudig bedrukt ka toen en heeft een bolero met pofmouwen. Hals-afwerking met batisten garnituur of met een kraag bestaande uit valengienne kantjes en batisten strik. HET ONDERHOUD VAN SCHOENEN. een handwerkboekje, een zelfvervaardigd bad voor Baby en een paar aardige artike len over Moeder en kinderen. „Beyer's Mode für A^le" is overal in den boekhandel verkrijgbaar. Ingesohreven abonné's ontvangen gratis als Attentie een boekje „Raderlijnen en hare Gehei men", een practische handleiding voor het uitraderen van knippatronen. Beyer Pullover Patronen, 2e Serie. Zoo juist is een tweede serie Beyer Pullover patronen verschenen, bestaande uit sport- en kindermodellen. De twaalf modellen bevatten een uitvoe rige Hollandsche beschrijving, een duidelij ke foto, een nauwkeurig werkvoorbeeld en geknipte patroondeelen, volgens welke het te breien kleedingstuk altijd de juiste leng te en breedte krijgt. Op de hoogte blijven Ook in den zomer is 't zaak op de hoogte te blijven van wat er op het gebied der mode gebeurt. Want als in September de Herfst zijn intrede doet, wilt u toch we ten, wat er te koop is! Een prachtige gele genheid hiertoe biedt het Zomermodeblad. Het bevat een vijftigtal modellen, voor jong en oud, rijk en arm. Bovendien biedt het een unieke gelegen heid om geheel kosteloos knippen en naaien te leeren. Daarnaast zijn er tal van voor- deelen aan verbonden, zooals verrassingen, cadeautjes enz. Het is dus wel een zeer aantrekkelijk modeblad in ieder opzicht. Op aanvrage wordt het omgaand kosteloos toegezonden. Hiertoe schrijve men even aan de Redactrice Damesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag, met tien cents aan postzegels' ingesloten, of per giro op postrekening 62626 van den Modedienst te Den Haag. Het is een bekend feit, dat schoenen een veel langeren levensduur hebben, wanneer men ze goed onderhoudt. Van belang is het om de schoenen eerst te luchten, nadat men ze uitgetrokken heeft, daarna wrijft men ze met een zachten doek af b.v. van wol of zijde en zet ze op een leest of spanner. Heeft men in den regen geloopen, zoodat leer en zooien doornat zijn, dan laat men ze eerst drogen (niet in de zon) borstelt ze daarna schoon, ook hakken en zooien. Bij het gebruiken van schoencrême moet slechts zeer weinig op het leer worden ge wreven, daarna uitborstelen en met een doek nawrijven. Gekleurde schoencrême mag nooit donkerder zijn, dan het leer der schoenen. Zijn beige, grijze of witte leeren schoenen erg vuil of met vlekken, dan is het verstandig ze chemisch te laten behandelen. Probeert men zelf vlekken met benzine te doen verdwijnen, dan zal meestal blijken, dat er kringen of leelijke plekken ontstaan. Wildleeren schoenen (peau de suède) worden met een zacht staaldraad- of gum mi-borsteltje onderhouden. Vlekken kan men soms heel voorzichtig met fijn schuur- linnen afwrijven. Zijn suède schoenen door veel dragen leelijk geworden, dan kan men ze door een schoenmaker zoodanig laten behandelen, dat het gewoon glad leer wordt. Van tijd tot tijd is het noodig om suède schoenen schoon te maken met een bepaald preparaat, dat men in schoenwin kels kan koopen en dat men na het drogen afborstelt. Lakschoenen neemt men af met een doekje met melk, een aangesneden ui of met slaolie. Groote temepratuurwisselin gen zijn slecht voor dit leer. Meermalen knapt lakleer op, wanneer men het boven de stoom van een ketel houdt en daarna met olie inwrijft. Brocaat schoentjes behandelt men met benzinoform en een in den handel zijnd reinigingsmiddel. Zijden schoenen bestuift men met aard appelmeel en borstelt dit later af. Ook spi ritus maakt dit materiaal schoon. WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Soepen gemaakt van beentjes kunnen eveneens zeer smakelijk zijn, mits men het bouquet niet evrgeet, n.l. een paar takjes selderij, 'n uitje. 2 worteltjes, laurierblad en twee kruidnageltjes. Uit deze laatste wor den steeds de kleine balletjes verwijderd, die zich in de kelk bevinden. Heel smake lijk is echter om aan de soep kleine gehakt balletjes toe te voegen en b.v. één ons ge hakt aangemaakt met oud brood, zout en noot. ONS PATRONENHOEKJE. LINNEN MANTEL COSTUME. Succes patroon P. M. 221. Prijs ƒ0.30 plus ƒ0.05 voor adm.- en verzendkosten. De manteltjes dezer costumes worden niet alleen bij de rok gedragen, doch pas- Patroon NoMaat Hierbü Ingesloten f aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van ,Het Practisch Modobjad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra, in te slui ten. (Postzegels liefst van 11/2, 3 of 6 cents) Patronen van ln deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bü „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven, 0 58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel DE PRACTISCHE HUISVROUW ZOMERJURK VOOR GROOTERE MEISJES. Succespatroon 1759. Prijs 0.30 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Deze jurk met een cape-effect over de rug, is zeer geschikt voor slanke meisjes figuren, vooral -van een dunne zomerstof. Voile, georgette, kunstzijde effen of be drukt zijn allen geschikt. Aan de voorzijde heeft de jurk een pas met aangeknipte mouwen, terwijl aan de rugzijde het cape model is aangeknipt. Over ae lengte van schouders en mou wen is een naad. De pas wordt op het voorpand, dat ingehaald is, opgestikt. Kleine puntige omslagen aan de spits toeloopende hals aan vóór- en rijgzijde, sluiting met knoopjes. Tweebaansrok en ruime ceintuur die op den rug geknoopt wordt. Patronen voor 1416 en 1618 jaar. In tegenstelling met het vorig seizoen, toen de meeste badtasschen een langwer pige vorm hadden, en met een treksluiting gesloten werden, zijn. de nieuwste modellen sen tevens op alle willekeurige japonnen. De modellen zijn nu eens aangesloten en zeer hort, dan weer iets langer en totaal niet getailleerd. Ook de halsafwerking is zeer verschillend, want lang niet altijd draagt men kragen. Vele modellen zijn kraagloos en hierbij worden dunne geor gette. shawls gedragen. De rok bestaat uit zes banen, die aan de voorzijde desverkie- zende met smal tres worden bestikt. Patronen van dit geheel worden ver krijgbaar gesteld in de maten 38, 40, 42, 44.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 12