Wilt U Iets weten? BIOSCOPEN ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1937 ÜE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 IMTERPAROCHIEELE „VOOR GOD" ACTIE. Wy vragen uw aandacht voor de nieuwe brochure, welke enkele weken geieden ver scheen. Deze brochure is geschreven door A. J. D. v. Oosten en is getiteld: „Onze Elf honderdduizend voor God". Deze oproep: „dat wij ons het heil der Katholieke kracht, „met al de vezels van ons gemoed, „met al de sensaties onzer zintuigen, „met de volle bereidheid van ons hart, „bewust zullen worden!" moet wel allereerst inslaan bij de leiding der Katholieke jeugd. Wanneer de leiders zijn bewuste, diep overtuigde Katholieken, waarin de Katho lieke levensidealen als het ware zyn ge worden vleesch en bloed, dan volgen ook gemakkelijk degenen, die aan hun leiding zijn toevertrouwd. Daarom bevelen wij dit boekje aan, aan al degenen, die in de St. Joseph-Gezellen of in een andere organisatie een leidende functie innemen; zij moeten het zich aan schaffen om wille van zichzelf en ook om wille van degenen, over wie zij leiding hebben. Wij bevelen dit boekje aan. Iedere Ka tholiek moet het zich aanschaffen, de schrij ver geeft hier op verschillend gebied prac- tische, geestdriftige en stuwende gedachten en opwekkingen, welke wij ons moeten be wustmaken. Hij schrijft o.a. over ons medeleven met de Kerk, ons Katholiek gezinsleven, over de waardeering van den arbeid, levens vreugde door gemeenschapszin, onze plich ten als staatsburger, de openbaring Gods in de natuur, de heerlijkheid van ons lichaam. Het is een boekje, dat ingaat tegen de steeds groeiende vervlakking en ongods dienstigheid. Deze brochure kunt gij bestellen Lorentz- kade 16. De prijs van dit boekje is 25 cent; bij afname van meerdere exemplaren re ductie, van 25 tot 100 exempl. 23 cent; van 100 tot 200 exempl. 22 cent. Wie werkt mede tot het verspreiden van deze brochure door afname - van een aantal om deze in eigen kring te versprei den. Ook nog vele andere brochures hebben wij voorradig. H. SCHRAMA, Pr. TRAINING. Als je fit wilt blijven, dan moet je aan sport gaan doen. Er is geen goed sport man mogelijk zonder ernstige training. De wereld is vervuld met sport-idealen. En daarom wordt er getraind. De wereld mikt niet hooger dan wat ydele lichaams cultuur; daarom danst men tot in het krankzinnige, daarom zwemt men tot ver velens toe, daarom zweeft men over we reldzeeën tot het vliegtuig in de golven verdwijnt. En die er naar kijken en er over juichen zijn nog doller. Want nietwaar, leve de sport, al kost het ook menschenlevens. Niets is den waanzinnige te dol. Alle juiste verhoudingen zijn verdwenen en één woord overheerscht alle anderen: sport. Wil je dat koningen en leiders voor je buigen, doe dan aan sport. Is er nog wel iets belangrijker dan training om de sport en de sport om eer? Wie zijn leven waagt voor een onzinnig record, die komt in de krant en krijgt nog een ridderorde cadeau. Maar een oud non netje, dat zich in de stilte heeft doodge- werkt aan zieken en weezen, bekomt niets. Moeten we er boos om zijn? Neen, want ondanks de ergernis, die het vanzelfspre kend met zich brengt, teekent het de dom me houding der massa. Wij, katholieken, moeten het gezond verstand gebruiken en alle dingen in de juiste verhouding zien. Wil je sport om een gezond lichaam, ac- coord. Maar in het gezonde lichaam behoort een gezonde ziel. Van tijd tot tijd heeft ook je ziel training noodig om fit te blij ven. Een prachtig middel: de retraite. Daar wordt het leven ontleed, daar traint men de zielen in den moeilijken opgang naar God! Senior. KOLPINGS LIJFWACHT. Keurig werk leverde onze K. L. toen vo rige week Zaterdag pater A. Padberg M.S. F. het ouderlijk huis als priester mocht betreden. Volgaarne werd den oud-Gezel deze joyeuze entrée bereid. Zondag daarna waren de K.L.-ers te gast bij de nieuwste Gez.-Ver. in ons district: Lisse III (Kager-eiland). Na in de Kaag- kerk het Lof te hebben bijgewoond noodig- de de eerw. vice-Praeses, kap. H. Brans, hen uit tot een tocht over de plassen, waar van drie uren geprofiteerd is. Daarna werd het eiland verkend, het „Gezellenhuis" be zichtigd etc'. Tot slot werd een vroolijk af scheid gefabriceerd en hoogst voldaan toog men om half negen naar Leiden. VACANTIEHUIZEN EN JEUGDHERBERGEN. Per fiets door ons mooie land en dan lo- geeren in goede tehuizen. Ingericht zijn van R. K. zijde de volgen de verblijven: Wed. Schut te Bergen (N.- H St. Josephgesticht, Wed. Roodhof, Wed v. Hout te Harlingen; Hotel Gelderin- gen te Steenwijkerwold; Hotel Scholter\ te Vasse; De groote Sociëteit te Goor; G. Hup- pelschoten te Barneveld. Men heeft in die huizen logies met ont bijt vanaf 65 cent. Doch men moet voor zien zyn van een legitimatie-bewijs, aan te vragen bij vice-Praeses of Senior, die voor doorzenden zorg dragen. Met de Kolpingshuizen te A'dam (Stad houderskade 55), den Haag (Z. 6 Buiten singel) en Nijmegen (Smetiusstr. 1) versta men zich rechtstreeks. Een vacantiekaart a 50 cent (te verkrij gen Lange Putstr. 44, Den Bosch) is noodig voor R.K. Jeugdherbergen te Beverwijk, Kees Delfsweg 1; Goirle, De Bocht; Haaxen, Huize Gerra; Ginneken, Jeugdcentrale; De Steeg, Ons Jeugdhuis; Venlo, In 't Groe- newold; Vaals, Camilleshuis. Ook vader en jongere broers kunnen in die huizen terecht! 2de LUSTRUM VAN „FR. SCHWEITZER". Ons muziekgezelschap gaat feesten, want het bestaat 10 jaren. In 1927 opgericht heeft het zich gestadig ontwikkeld en nu is „F. S." geworden een der meest populaire on- derafdeelingen der Gez. Ver. En gelukkig populair in den goeden zin! Het feestprogramma vermeldt een echte viering in club-verband. Zondagmorgen wordt in de Petruskerk aan het St. Joseph-altaar een H. Mis op gedragen tot intentie van leiders en leden. Onder de H. Mis naderen allen ter H. Tafel. Daarna een gemeenschappelijk ontbijt in het Gezellenhuis en tot slot organiseert men 's avonds een gezellig tuinfeest. Een en ander moge den- groei en aller activiteit ten goede komen! AFD. GEHUWDEN. Dinsdagavond is de groote zaal voor de Gezellen gesloten, omdat de afd. Gehuw den vergadert. Laat de opkomst groot zijn, heeren. Evenredig aan de voor u gereser veerde ruimte! ONTWIKKELINGSCLUB. Deze club heeft als plan een fietstocht naar het vliegveld „Schiphol". Aan deze tocht kunnen alle Gezellen meedoen. Als datum staat vast Zondag 5 September. Op geven kan men zich bij het bestuur der club en bij den huismeester. ASPIRANTEN-CURSUS. In September begint de nieuwe cursus voor de aspirant-leden. Vraag: Welke is de korste weg van Lis- se naar Tegelen? Hoeveel K.M.? 2. Welke is de korste weg van Tegelen naar de Belgische grens? Hoeveel K.M.? 3. Moet men voor een bezoek aan België, dat één dag duurt, nog een bewijs van Ne derlanderschap hebben? Zoo ja, hoeveel kost dat? Antwoord: 1. Lisse, Sassenheim, de Leeghwater, Leimuiden, Alphen, Woerden, Harmeien, Utrecht, de Bildt, Zeist, Drie bergen, Doorn, Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen, Wageningen, Opheusden, Zetten, Andelst, Slijk Ewijk, Lent, Nijmegen, Mook, Gennep, Heyen, Afferden, Arlen, Velden, Venlo, Tegelen. Afstand 206 K.M. 2. Tegelen, Reuver, Swalmen, Roermond, Susteren, Sittard, Beek, Maastricht. Af stand 70 K.M. 3. Ja. Kosten onbekend; dat hangt van de gemeente af, waar men woonachtig is. V r a a g:Welke is de beste en kortste weg per auto van Voorhout naar Culem- borg? Hoeveel K.M. Antwoord: Voorhout, Leiden, Al phen, Woerden, Harmeien, Utrecht, Jut- phaas, Vreeswijk, Vianen, Culemborg, Af stand 75 K.M. Vraag: Welke is de beste route van Berkel naar Hoorn. Hoeveel K.M.? Antwoord: Berkel, Zoetermeer, Zeg waard, Benthuizen, Hazerwoude, Aiphen, Leimuiden, Hoofddorp, Haarlem Santpoort, Velven, Beverwijk, Castricum, Alkmaar, Oudorp, Ursem, Avenhorn, Hoorn. Afstand 107 K.M. Vraag: Welke is de weg per fiets van Leiden naar Hoorn over Amsterdam? Hoe veel K.M.? Antwoord: Leiden, Sassenheim, de Leeghwater, langs Ringvaart naar Aals meer, Amstelveen, Amsterdam, Het Schouw Ilpendam, Purmerend, Oosthuizen, Hoorn. Afstand 80 K.M. /?a 1o uuh. 's GtAxmdS tot l/i uw vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplichten als attentiesein GFLIJ/DSSIGNAAL VERBODEH 1 UIT HET LAND DER KOPPENSNELLERS CNOORD-BORNEO) Dé lange woning was reeds met gevuld en nog kwamen de feestelingen bij tientallen uit de verafgelegen dorpen binnen. De vrouwen in hun veelkleurige rokjes en koperen ringen om het boven lijf, gingen de. kamers binnen zonder iemand aan te kijken of te groeten. De mannen veinsden onwillig te zijn om de voor hen bereidde plaats in te nemen. Ze lieten zich door den gastheer naar hun plaats „trekken" en schijnbaar onwillig werden ze op hun plaats geduwd. Som migen die ongemerkt waren binnengeko men zetten zich op de geringste plaats neer in de hoop van den gastheer het „vriend ga hooger op" te vernemen. Hun veelkleurige hoofddoeken en oor logsmutsen met pauwenveeren versierd maakten een feestelijke indruk om niet te spreken van de dracht der „bereisde" Dayaks, die Singapore en Batavia gezien hadden. Zij toch droegen oude gescheurde broeken ten teeken dat zy met de be schaving in aanraking geweest waren, of een lendedoek en aan hun voeten een paar bruine schoenen. Een man van ondervinding. Ha, daar kwam Oelooi, een zeer bereisd man. In zyn jeugd was hy eens naar En geland geweest op kosten van den staat, om de jubileumfeesten bij te wonen. Hij droeg een slappe hoed, een donkere bril, een Dayak-jasje zonder mouwen, een lendedoek en een paar hooge schoenen. Bij zijn aankomst kende de geestdrift der aanwezigen geen grenzen meer. Van alle kanten klonk het „doedok" kom hier zitten en ook hij liet zich zeer „onwillig" naar een der voornaamste plaatsen trekken. Hy die een jaar lang broek, jas en schoenen gedragen had en de Europeesche manieren „kende", was de uitgekozen man om naast mij plaats te nemen. Omdat hij nog niets gedronken had sprak hij Dayak, om weldra in 't Ma- leisch en daarna in 't Engelsch over te gaan, naar gelang hij van het rijstebier gebruik maakte. Hij was een voornaam man, want werd hij niet door één ieder aangestaard en poetste hij zijn donkere bril niet met een zakdoek terwijl hy te gen een ieder knikte en lachte, juist zoo als het behoorde? De ceremonie-meester. Nadat het varken geslacht was, werd het vleesch gedeeltelijk geroosterd en gekookt en een der meisjesi die by de zusters was groot gebracht, braadde twee stukjes varkens vleesch in palmolie, een stukje voor mij en een stukje voor Oe looi, de man van 'ervaring. Terwijl er ge dronken werd onder de feestelijke klan ken der gongen kwam een voornaam man met kort grijs haar. jas en lendedoek de rijen der bezoekers af. Met enkele slagen op de gong, welke hij met zich droeg, ge bood hij elk groepje stilte en begon hun de les te lezen. „Als je hoofdpijn krijgt, moet je gaan slapen". „Je mag niet vech ten en niet met 'n zwaard slaan". Intusschen gaarden de vrouwen alle zwaarden en speeren bijeen om ze veilig buiten het bereik der mannen op te ber gen. Ondervinding heeft hen geleerd dat een beschonken Dayak bij een dispuut soms zulke doorslaande argumenten aan voert dat er gewonden vallen. Het kleine feestmaal. Op een feest wordt het feestmaal steeds voorafgegaan door een klein feestmaal, hetwelk bestaat uit gebakken rijst, rijste koekjes, gebakken komkommerpitten, ge droogde visch en eieren. In lange rijen kwamen de opgesmukte meisjes de ka mers uit met een bord lekkernij in iedere hand. De borden werden in kringen den bezoekers voortgezet, maar voordat er ge beden was, mocht niemand van de ver snaperingen eten. De kleine jongens, die zich tot nog toe met muziek en trommel slag vermaakt hadden, verlieten ijlings hun instrumenten om onder het gebed met saamgevouwen handjes heel braaf naar de eieren te staren en zoodra het gebed ten einde was, vielen de bengels op de borden met eieren aan en gaven geen gehoor aan de vermaningen der ouderen die beweerden dat zooiets onge past was, waarop de gasten antwoord den: „Siegie baka" het zijn immers jongens. Giro 301285 Father J. BUIS, Waldeck Pyrmontstr. 31, Leiden. Losse nummers van DE LFJDSCHE COURANT zijn verkrijgbaar bij: Sigarenmagazijn J. G. v. ZWIETEN v. d. Waals straat 1 Sigarenmagazijn SO MER WIL Hoogewoerd 24 KIOSK Prinsessekade Bureau DE LEIDSCHE COURANT Papengracht 32. DE PASTOOR VAN ARS. NB. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. Gewone Pre fatie. ZONDAG 8 Augustus. Twaalfde na Pink steren. Mis: Deus. 2e gebed. v. d. H.H. Cy- riacus, Largus en Smaragdus, Martelaren; 3e A Cunctis (om de voorbede van de Hei ligen). Credo. Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Groen. Wij, leden van het Nieuwe Verbond, zijn gelukkig. Want wij zien de vervulling van hetgeen de Profeten en koningen van het Oude Verbond hebben voorspeld en ver langd (Evangelie). Wij genieten in over vloed de vruchten van 's Heeren werk (H. Lijden; H. Eucharistie) (Communio). Daar voor aan onzen God voordurende dank (Graduale). Het lidmaatschap van het Nieuwe Verbond, brengt echter ook zijn verplichtingen mee. Het Nieuwe' Verbond is een verbond van liefde, n.l. van liefde tot God en liefde tot de evenmensch (Evan gelie). Onderhouden wij het hoofdgebod (liefde tot God) en het tweede daaraan gelijk (liefde tot de evenmensch), dan die nen wij God waardig en loffelijk. Ons zelf zijn wij echter niet genoeg. God moet ons waardige leden maken van het Nieuwe Verbond (Gebed en Epistel). Daarom met vertrouwen tot God gebeden om Zijn on misbare hulp (Introitus, Gebed, Alleluja vers). Wie veel bemint, wordt veel verge ven. Brengen wij dezen dag ons Offer met een hart vol liefde, tot vergeving van on ze zonden en om Gods bescherming af te smeken voor de toekomst. (Offertorium, Stilgebed, Postcommunio). MAANDAG 9 Augustus. Mis v. d. H. Jo annes Baptist Vianney, Pastoor van Ars: Os Justi. 2e gebed v. d. Vigilie v. d. H. Lau- rentius; 3e v. d. H. Romanus, Martelaar. Laatste Evangelie v. d. Vigilie. Kleur: Wit. Of: De Mis v. d. Vigilie: Dispersit. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Joannes; 3e v. d. H. Romanus. Kleur: Paars. Joannes Baptist Vianney, een der meest grootsche verschijningen onder de heiligen van de 19e eeuw, werd 8en Mei 1786 in het dorpje Dardilly uit zeer eenvoudige boe- renmenschen geboren. Reeds vroeg open baarde zich in Joannes de geest van het apostolaat, om goed te doen en daardoor zijn omgeving beter en dus gelukkiger te maken. Op 19 jarigen leeftijd begon hij voor priester te studeeren. Hij bleek een zeer gewoon student te zijn, wie de studie zwaar viel wegens geringen aanleg en uiterst zwak geheugen. Maar, al ging het langzaam, met groote krachtsinspanning en volhardenden wil ging het toch vooruit. Den 9en Augustus werd Joannes priester gewijd, maar hem werd het biechthooren verboden, omdat men hem daartoe niet be kwaam achtte. Zijn vroegere leermeester, pastoor Bal let, vroeg hem echter als kapelaan en ver kreeg al spoedig voor zijn nieuwen kape laan verlof om te mogen biechthooren. En weldra bleek, welk een gezond oordeel Jo annes had in de zielzorg. Tot pastoor aangesteld over de parochie van Ars, waar lang geen goede geest heerschte, wist de heilige pastoor door zijn sterk Godsvertrouwen, zijn echt eucharis- tischen ijver en ook door heldhaftige boe te doeningen zulk een invloed op de zie len te verkrijgen, dat van alle kanten het volk naar Ars toestroomde. Soms was hij zeventien uren van den dag in de biecht stoel te vinden en God alleen weet hoeveel hij tot God heeft teruggebracht. De heilige pastoor van Ars stierf in de morgen van den 4en Augustus 1859. De priester, die bij zijn sterfbed was, las juist deze woorden uit de gebeden van de stervenden: „Moge de Engelen Gods hem tegemoetkomen en hem voeren naar het Hemelsche Jeruza lem". DINSDAG 10 Augustus. Feestdag v. d. Laurentius, Diaken. Mis: Confessio. Kleur: Rood. Tot Paus Xystus II, op weg naar de mar telplaats, sprak de diaken Laurentius: „Waar gaat gij heen, Vader, zonder uw zoon? Waar snelt gij heen, heilige priester, zonder uw dienaar?" De H. Xystus ant woordde: „Ik verlaat u niet, mijn zoon. U wacht een nog grooter strijd voor het ge loof. Na drie dagen zult gij, de leviet, my, den priester, volgen". Vandaag vieren wij de vervulling van dit woord. Door een buitengewoon gruwe lijke, maar allermoedigst doorstane en daardoor zoo overheerlijke marteldood (levend geroosterd; Graduale) heeft de H. Laurentius zijn geloof aan Jezus Christus beleden. WOENSDAG 11 Augustus. Mis v. d. H.H. Tiburtius en Susanna, Martelareri: Salus autem. 2e gebed A Cunctis; 3e naar keuze v. d. priester. Kleur: Rood: DONDERDAG 12 Augustus. Mis v. d. H. Clara, Maagd: Dilexisti. Kleur: Wit. In 1193 werd de H. Clara uit aanzienlijke en godvruchtige ouders geboren te Assisië. Na een zeer vrome jeugd tot huwbare leef tijd gekomen, wenschten haar ouders, dat zij in het huwelijk zou treden. Clara had echter andere plannen en wilde zich geheel aan God wijden. In haar verlegenheid nam zij haar toevlucht tot de H. Franciscus, die toen reeds geheel Assisië vervulde van de roem van zijn deugden en boetvaardig le ven. Op aanraden van de "H. Franciscus zeide Clara vaarwel aan de wereld en op 18-jarige leeftijd legde zij in de kerk van de H. Maria te Portiuncula haar kostbare kleeren af voor het altaar van de H. Maagd, liet zich het hoofdhaar afsnijden door den heiligen Franciscus en ontving een grove pij als boetekleed. Met de andere maagden, die zich bij Clara hadden gevoegd, vormde 'zij een nieuwe kloosterfamilie, n.l. de Cla rissen, aan wier hoofd de H. Clara 42 ja ren gestaan heeft. Op zestig jarige leeftijd overleed zij in 1253. VRIJDAG 13 Augustus. Mis v. d. H. Wig- bertius, Belijder: Os Justi (Zie in het feest eigen v. h. Bisdom). 2e gebed v. d. H.H. Hippolytus en Cassianus, Martelaren; 3e A Cunctis. Kleur: Wit. De heilige Wigbertus was medehelper van den H. Bonifatius en werkte vooral in Hessen (Duitschland). In ons bisdom wordt zijn feest gevierd ingevolge een oude ge woonte. ZATERDAG 14 Augustus. Vigiliedag voor het feest van Maria's ten Hemelop neming. Geboden vasten en onthoudings dag. Mis v. d. H. Werenfridus, Belijder: Justus. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Vigilie; 3e gebed v. d. H. Eusebius, Belijder; 4e voor de Paus. Kleur: Wit. Of: De Mis v. d. Vigilie: Vultum. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Werenfridus; 3e v. d. H. Eusebius; 4e voor de Paus. Kleur Paars. De heilige Werenfridus woonde te Wer- vershoef (Werenfridus-hoeve) in Noord- Holland waar hij nu nog de Patroon is. La ter te Eist, waar hij het heilig geloof pre dikte, evenals te Westervoort, waar hij overleetd. In de kerken van E.E. P.P. Franciscanen: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: MAANDAG. Mis v. d. H. Joannes Vian ney: Mihi absit. Verder als in de kalender hier boven. WOENSDAG. Mis v. d. Z. Ludovica van Savoye, Weduwe: Cognovi. 2e gebed v. d. H.H. Tiburtius en Susanna; 3e A Cunctis. Kleur: Wit. DONDERDAG. Mis v. d. H. Clara: Audi. Credo. VRIJDAG. Mis v. d. Z.Z. Joannes van Al verna, Vincentius van Aquila en Novello- nus van Faënze, Belijders: Confiteantur. 2e gebed v. d. H.H. Hippolytus en Cassia nus; 3e A. Cunctis. ZATERDAG. Mis v. d. Z.Z. Sanctes van Monte-Fabri cn Franciscus van Pesaro, Belijder: Confiteantur. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Vigilie; 3e v. d. H. Eusebius; 4e voor de Paus. Of: De Mis v. d. Vigilie: Vultum. Geen Golira. 2e gebed v. d. Z.Z. Sanctes en Fran ciscus; 3e v. d. H. Eusebius; 4e voor de Paus. Kleur: Paars. Amsterdam. ALB. KOK, Pr. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Lido: Showboat (Paul Ro beson Irene Dunn Allen Jones). Van kwaad tot erger (Stan Laurel Oli ver Hardy). Speelfilm Komisch Dag. 8.-5—11.15 uur, Zondags bovendien 2—7 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Volwassenen Luxor: Wie het laatst kust (Liane Haid Heinz Rühmann). Gelukkige Jeugd (Patric Knowless Carol Goodnes) Operette Comedie Dag. 811 uur, Zon dags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd. en Dond., 2 uur. Volwassenen Trianon: Pygmalion (Lily Bouwmeester Jo- han de Meester Eduard Verkade). Amusant Dag. 811 uur. Zon dags bovendien 2—7 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Volwassenen Casino: Een spook te koop (Rober Donat). Follow the fleet (Fred Astaire Ginger Rogers) Amusant Dag. 811 uur, Zon dag 27 uur. Ma tinee. Zaaterdag en Woensdag 2 uur. Volwassenen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10