Prins Bernhard op de Raadrots c Zucht naar het exotische op de Jamboree DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1937 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 De Welpen hollen en fuichen - De Koningin voor de tweede maal op de Jamboree - Wat is er met Arthur gebeurd? - Een dankbaar volk Het is gisteren weer een glorie- i dag geweest voor de Verkenners en Welpen op de Jamboree. Voor de tweede maal bracht de Koningin een bezoek, thans vergezeld van Prins Bernhard. De drukte was zóó overweldigend, dat het met de treinen aankomende publiek zeer langen tijd moest wachten, voordat het de groote perrons kon verlaten. Het van de overzijde komende publiek werd eenigszins gedupeerd in zijn opmarsch naar het terrein, aangezien de afsluitboo- men geruimen tijd gesloten waren. Wij hebben meegemaakt, dat deze sluiting driekwartier duurde. De drukte werd nog verhoogd door de ongeveer 6000 met extra treinen aangeko men Welpen. Binnen de toegangspoort op de Becks- laan werden aan deze adspirant-verkenners ballonnetjes uitgereikt, welke zij bij de de monstratie in de arena zouden oplaten. In het jeugdig enthousiasme of misschien wel uit zenuwachtigheid voor hun komende de monstratie, lieten echter vele Welpen hun ballon glippen en tal van die gekleurde ballonnetjes bleven onder tegen het bree- de bladerdek der boomen hangen, hetgeen een aardig effect opleverde. Aankomst van de Koningin. In de stampvolle arena verkeerden allen in spanning op de komst van de vorstelijke bezoekers. Terwijl de auto van de Koningin lang zaam voor de eere-tribune reed, weerklonk plechtig het Wilhelmus. Bij de laatste klanken van ons oude volkslied barstte een luid gejubel los, dat minutenlang duurde. Eerst toen Hare Ma jesteit, die gekleed was in het paars, en een hoed met veeren op had, waaraan ook heden weer de padvinders-insignes beves tigd waren, welke Prins Hendrik vroeger gedragen heeft, en Zijne Koninklijke Hoog heid Prins Bernhard, die gekleed was in het uniform van huzaren, de tribune hadden bestegen, verstomden de toejuichingen. Hierna werden verschillende op de eere tribune aanwezige autoriteiten aan Hare Majesteit voorgesteld. Ook de chief scout en Lady Baden Po well waren hier aanwezig. Voorts bewogen zich. onder de gasten Prins Gustaaf Adolf van Zweden, .en Minister Steenberghe. Het terrein bood een schitterenden aan blik met zijn overvolle tribunes en op den achtergrond aan groote masten de ver schillende nationale vlaggen'en daarachter weer de tallooze vlaggen van de aan het défilé deelnemende contingenten, welke vlaggen, beschenen door de warme zonne stralen, door een licht briesje lustig wap perden, hetgeen een imposant schouwspel opleverde. Het défilé ving aan en in keurige regel maat trokken ook heden weer de verschil lende contingenten langs de tribunes on der hartelijk applaus van de duizendkop pige menigte. H. M. de Koningin, die staan de het défilé voorbij liet trekken, had voor ieder contingent een vriendelijke hoofd knik. Na afloop van het défilé werden de ge schenken aangeboden. Het Nederlandsch-Indische contingent bood Prins Bernhard een zilveren gedreven rookstel aan, bestemd voor het Prinselijk jacht Piet Hein. Ook andere landen kwamen met ge schenken o.a. Letland, Engeland en Ier land. Na de aanbieding door de Indische jon gens hieven deze vol vuur him yell aan: „Oranje, met Oranje recht door z e e", en onder het spelen van het Piet Hein-lied marcheerde zij af. Waar was Arthur gebleven. Een aardig incident heeft zich gisterna middag voorgedaan tijdens het aanbieden van de geschenken aan de Koninklijke gas ten op de Jamboree. Het geschenk der En gelsche verkenners, de beker, die Prins Bernhard in ontvangst zou nemen, zou n.l. zooals van te voren reeds was bekend gemaakt aangeboden worden door den kleinsten verkenner van het Engelsche contingent, een jongen van 14 jaar, die na tuurlijk wat trotsch was met dien ver eerenden opdracht. Maar op het critieke oogenblik, toen hij de tribune moest be klimmen en den beker overhandigen, bleek hij in het gedrang voor de eereloge verdwenen te zijn. En hij was niet te vin den! Omdat het programma nu eenmaal punctueel afgewerkt moest worden en het te veel tijd zou vorderen in de menigte eerst te gaan zoeken naar een padvindertje van zeer geringe afmetingen, overhandigde Lord Somers, de leider van het Engelsche contingent, den beker aan Prins Bernhard. Later (dit ter geruststelling) kwam het verkennertje tóch weer terecht. Maar toen de plechtigheid al afgeloopen. Nog nooit zal hij het zoo betreurd®hebben, dat hij zoo erg klein is. OP DE RAADSROTS. Na het aanbieden der geschenken volg den de demonstraties. Eerst die van de welpen. Zooveel als er zich op de Jamboree bevinden, trekken zij op over al de zes breede houten bruggen, die toegang geven tot het veld. Duizenden zijn het er! Hun akeela's gaan hun voor en hier en daar verdwaald boven hun hoofdjes steken de totemteekens, de wolvenkop- pen, heele wolven soms. Kunstig uit hout gesneden of op hout geschilderd. Op een kort commando door de luidsprekers tusschen haakjes, die dingen mogen wel eens grondig worden nagezien; gisteren haperden zij ook al op critieke momenten laten plotseling al die kleine groene jochies 'n ballonnetje de lucht in schieten. Oranje en roode, blauwe en groene vliegen naar boven in een prachtige, bonte warre ling wegdrijvend over de groote tribunes. Op een volgend commando wordt de Raadsrots binnengebracht en in het mid den van den wijden welpenkring geplaatst. De totemgidsen komen uit de horden ge- loopen en vormen een dichten totemkring om de rots. En dan een werkelijk grootsch moment: Vergezeld van Prins Bernhard, daalt de Chief Scout de trappen van de eere-tribune af om zich onder daverende toejuichingen van de kleine welpen en van de padvin ders en het publiek tusschen de to tems door naar Raadsrots te bege ven. „A"roept hij door de mi crofoon. En de duizenden jongens stemmen vallen in: „Akeela, wij doen ons best. Dib, dib, dib. Dob, dob, dob". Leve de Chief! En weer juichen alle knaapjes. B. P. daalt weer van de rots af met den glimlachenden Prins. De totem- gidsen stuwen om beiden heen. Zij, die achter stonden hollen weer naar voren. Door een haag van enthousiaste welpen gaan beiden terug naar de tribune. De Prins heeft allebei zijn handen op de schouders van de welpen, die hem omstuwen, gelegd en loopt er gul lachend tusschen door. Gevolgd door den vriendelijken Chief, die zijn jongens maar niet hartelijk genoeg kan toonen, hoe graag hij zóó in hun midden is. De Schotten volgen. De hooge, schrille doedelzakkers trekken weer voorop en weer stellen zich duizend jongens in witte shirts en donkere geruite rokjes in kringen van acht op en aanstonds als de muziek begint hun eigen mono-melodische trom mel- en fluitmuziek dansen zij in de rondte en in kruisen en in paren en in allerlei formatiesJiun oude Schotsche dansen. En wanneer zij na afloop in défilé de koninklijke tribune passeeren trekken zij hun dassen over het hoofd en zwaaien zij ermee in de rondte, juichend voor de koninklijke familie en den Chief. Dan de Franschen. In lange rijen komen zij de arena binnen, gekleed in allerlei nationale drachten, als meisjes met lange witte kleeren en als jongens in zwarte zij den en fluweelen, rijk met borduursel ver sierde, nauwsluitende pakken. Dansend trekken zij binnen. Er zijn verschillende handicapped scouts bij, vijf doofstommen en toch houden zij perfect het rhythme van de muziek, van de fluit. De dank van Hongarije. Ter inleiding van het volgende intermez zo zette de muziek plechtig en statig het „Wilhelmus" in en toen, terwijl het strijk orkest zich reeds gereed maakte voor het dansnummer, klonk daar opeens de stem van een Hongaarschen padvinder door de luidsprekers in goed. verstaanbaar Neder- landsch, de stem, die uit naam van geheel Hongarije Nederland dank bracht, voor wat het land gedaan heeft in het belang der Hongaarsche kinderen in de moeilijke jaren na den wereldoorlog. „Hongaarsche - kinderen hebben nieuwe ouders in Nederland gevon den" zoo verklaarde de stem „en wat Nederland voor hen gedaan heeft, zal Hongarije nooit verge ten. Daarvoor wenschen wij hier onzen warmsten dank uit te spre ken Overweldigend was de geest drift, die deze woorden ontketen den.... Na de Hongaarsche dansen, die al even goed uitgevoerd werden als de Fransche en zoo mogelijk het terrein een nog kleu riger aspect gaven, volgde tot slot.... Ne derland! De Nederlandsche padvinders gaven het zelfde programma als Maandagmiddag. Wederom holden de seiners het veld op, kwamen de wielrijders in actie, marcheer den de pionierswerkers met hun torens over het grasveld, demonstreerden de „vuur makers" hun kunnen, klonken de „yells' frisch en opgewekt. Mooi was ook het num mer vendelzwaaien, waarbij de vendel- zwaaiers uit Brabant, die des morgens reeds hun prestaties hadden getoond in de arena, de verkenners assisteerden. De Koningin verlaat, hartelijk toegejuicht, het veld. En daarmee kwam tevens het einde. De demonstraties waren afgeloopen en H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard maakten zich op, te vertrekken. Het pu bliek verhief zich van zijn zetels en we derom klonk het volkslied over het veld, meegezongen door iedereen en gevolgd door een donderend gejuich. De auto's re den voor en wuivend en glimlachend, dan kend voor spontane hulde, dien den hoogen gasten van alle kanten werd toegezwaaid, reden de auto's langzaam het terrein af, de arena uit, over de grasbaan via den Dood weg naar den Vogelenzangscheweg. Dwars door het kamp ging het, maar er was geen tijd en gelegenheid om nog eens de contin genten te bezoeken. Maar de verkenners zorgden er wel voor, dat de Koninklijke bezoekers op hartelijke wijze uitgeleide werd gedaan. De groote dag was weer voorbijhet gewone kampleven was weer begonnen. De drukte. Naar schatting moet en er gisteren tegen de 100.000 be zoekers op de jamboree zijn geweest. In den loop van den avond werd het weer een heele drukte in de richting van het dorp Vogelenzang, waaraan de diverse verkeersmiddelen opnieuw de hoogste eischen werden gesteld. Des avonds waren er een kampvuur voor de welpen, kampvuren in eenige subkam pen en een kampvuur in de duinen, waar bij ook het publiek werd toegelaten. Duizenden maakten van de gelegenheid gebruik dit unieke schouwspel bij te wo nen. DE ZEEVERKENNERS. De belangstelling voor de zeeverkenners neemt hoe langer hoe meer toe. Het kampvuur is op Vrijdag open voor het publiek en het kamp zal dan geheel verlicht zijn. Dinsdag heeft een honderdtal zeeverken ners van verschillende naties een bezoek gebracht aan Rotterdam, waarbij het eta blissement van de Rotterdamsche Lloyd en het Koninklijk Instituut voor de Scheep vaart werden bezocht, terwijl de stad Rot terdam een boottocht aanbood door de ha vens. De zeeverkenners kwamen opgeto gen van hun tocht terug. Woensdag is een dergelijke tocht naar "ALLEEN DEZE VLUCHTHEUVELS Alleen vluchtheuvels met groen lichtgevende verkeers- zuilen mogen door motor- 'qroen rijtuigbestuurders links of r rechts worden voorbijgere- den; alle andere altijd ter rBÏ rechterzijde. (De overige IJl weggebruikers moeten *»- steeds rechts langs.) LINKS OF RECHTS PA5SEEREH£| Amsterdam gemaakt door 150 zeeverken ners. Aan dezen tocht hebben de Nederland sche zeeverkenners niet deelgenomen, daar zij tijdens het bezoek van de Koningin aan de jamboree op het demonstratieter rein hebben gedefileerd. JAMBOREE-WERELDUITZENDING. Gistermiddag om 14.00 G.M.T. d. i. 15.20 Amsterdamsche tijd, werd via den Phohi-zender PHI op een golflengte van 19.71 m. een jamboree-uitzending gegeven naar Ceylon, China, Hongkong, Japan, Iran, Malta, Siam en Syrië. In den afgeloopen nacht te 1.15 G.M.T. d. i. 2.35 Amsterdamsche tijd, werd uit gezonden via den PCJ-zender op een golf lengte van 31.28 meter. Dit programma is bestemd voor Canada, Barbadas, Bermuda, Britsch-Guyana, Cu rasao, Jamaica, New Foundland, Saba, Su riname en Trinidad. De leugen der Schotsche gierigheid MEN RUILT ZELFS HARTEN Rond het kampvuur In de breede laan. die naar het kamp der wereld leidt, begint het al. In den schaduw der hooge boomen draven er groepen ver kenners het kamp uit. Stevige jongens in hun khahi-kleurige pakken, anderen met Sea-scouts, Viziscerkész, Zeeverkenners op hun muts. Palestijnen met den puntigen helm, Arabieren met de hoofddoek en de kleurige ring en hopderden Schotten met de geplooide rokken om de harige beenen. Zij willen wat meer zien van het land, waar zij leven, dan de witte tentbuiten op j de groene rug van ons schoone land. Hoe i zullen zij weten, dat ons land mooi is, als I zij niet anders kunnen doen dan wandelen tusschen de tenten, een hevig rookend etensvuur aan-waaien met hun verkenners- hoed en een middag armen en beenen rek ken voor de oogen van Nederland, dat plaats heeft genomen op de geweldige tribunes rond de arena? Hutspot voor de Polen. Dus gaan zij „de laan uit". De negers, de bruinen, de gelen en de blanken. Dat is goed, bedenk ik. Zij gaan het schoone zien, dat er is in ons land en later, home, zullen zij ervan vertellen, zoodat een wijde kring van hun landgenooten zal water- en klap pertanden om óók naar Holland te gaan. Immers, als ik 's middags op de tribune rond de zonovergoten arena zit, ben ik geflan keerd links door een slanken Pool, rechts door 'n goedmoedigen, dikken Deen. In het gewone Poolsche en Deensche leven heeft de eerste als leeraar M.O. interesse voor natuurlijke historie, de tweede voor kunst. Beiden zijn gisteren op stap geweest, de eerste naar het museum voor natuurlijke historie te Leiden, de Deen naar de Frans Halstentoonstelling te Haarlem. De Pool heeft Leiden een zeldzaam prach tige stad gevonden en over het museum raakt hij bijna niet uitgepraat. Daar kun nen wij dus een voorbeeld aan nemen. U en ik. Daarom heb ik hem gezegd, dat hij zijn Polen hutspot moet laten koken, 't Is Leidsch en 't lijkt mij bijzonder geschikt voor een kamp, boven een rookend hout vuur. Wat de historie trouwens bewezen heeft. Het recept heb ik hem gegeven. Ik heb mij later alleen bedacht dat mijn recept niet compleet was. Ik heb iets vergeten op te geven. Maar het wil mij nog altijd niet te binnen schieten of het de uien waren of de peen. Maar.dat proeven zij toch niet. Een Hongaarsch oogstfeest met meisjes die niet echt waren. Na de Belgen en de Engelschen komt- er opeens door alle toegangen een mengeling van kleuren binnen de arena. De Hongaren hebben zich in de schoone kleedij der men- schen van hun dorpen en wijde vlakten gestoken om een oogstdankfeest op te voe ren. Stevige boerenjongens in hun gebor duurd fluweelen wambuizen schrijden ge armd met aanminnige boerenmeisjes in haar kanten plooirokken nader. In het midden gaan vier meisjes, die een kroon van koren aren dragen als de druiventrossen van Josué en Kaleb. Deze kroon moet bij het oogstdankfeest, dat zij gaan opvoeren, aan den landheer worden aangeboden en daar juist Aartshertog Otto op de tribune aan wezig is, gaan de meisjes naar hem toe en bieden hem de kroon aan. Daarna beginnen zij de zwierige Hon gaarsche dansen, begeleid door de muziek van het zigeunerorkest, dat zij óók al heb ben meegenomen. Daarna komen de Hongaarsche ruiters, hun zwierige betreste mantels los over één schouder geworpen, op vurige paarden de arena binnengedraafd. Ook zij voeren hun dansen uit en nemen daarna de jongeman nen mee om, nu de oogst is afgeloopen, sol daten van hen te maken. Zoo ongeveer wordt in Hongarije het oogstdankfeest gevierd. Maar voordat de aanminnige Hongaar sche meisjes heengaan, acht de leider het nog noodig het publiek mede te deelen, dat de Hongaarsche meisjesniet echt zijn. 't Zijn gewone padvinders. Hongaarsche dan. 't Mocht in het oud-Hongaarsche tenten kamp na dit Oogstfeest eens wat al te druk gaan worden met uiteindelijk een hevige teleurstelling bovendien. Engelsche padvinders bieden Z. K. H. Prins Bernhard een zilveren drinkbeker aan ter gelegenheid van het bezoek der Vorstelijke Familie aan de Wereldjamboree De Indische padvinders boden Woensdagmiddag tijdens het vorstelijk bezoek aan de Wereldjamboree aan Z. K. H. Print Bernhard een voor het Prl«elijk iaeht bettemden gedreven xilveren rookitel aan

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5