BINNENLAND VOORNAAMSTE NIEUWS Dc nieuwe Komeet 28ste Jaargang DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1937 No. 8793 £eid<töh£(5oti/fca/rit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Veiligheid vóór alles Veiligheid vóór alles! Men kan het misschien een stokpaardje noemen, dat we graag berijden. Volgens onze eigen over tuiging bepleiten wij de handhaving en toe passing van dit devies, omdat het Chris telijk begrip over de hooge waarde van een menschen-leven niet gedoogt, dat een menschen-leven zonder een geëvenredigd nut of zonder noodzaak gewaagd wordt! Wij hebben meermalen er op gewezen, dat wij niet konden juichen h.v. om het feit, dat er een snelheidsrecord op het terrein van de luchtvaart is verbeterd, indien niet tegelijkertijd is vastgesteld, dat de veilig heid er niet onder lijdt; dat het niet gaat ten koste van de veiligheid, want: veilig heid vóór alles. De (A.R.) „Rotterdammer" spreekt naar ons hart, als het blad schrijft, naar aan leiding van de ramp met de „Flamingo", die gevolgd is op de rampen met de Uiver, Leeuwerik, Kwikstaart, Ooievaar en Lijster: „Het is goed, dat er een Raad voor de Luchtvaart ingesteld en een openbaar on derzoek naar de oorzaken van iedere ramp mogelijk is. Toch kan zelfs de leek constateeren, dat dit niet afdoende is, want ook nu is reeds de vrees uitgesproken, dat men de werke lijke oorzaken wel niet zal vinden en het dus bij hypothesen moet blijven. Terwijl 't duidelijk en logisch is, dat, wanneer men zelfs de juiste diagnose niet kan stellen, er geen sprake kan zijn van doeltreffende ver beteringen in de structuur, behoudens die welke men door voortgezetten studie aan brengt. En waar de positie zóó is, stelt 't publiek vragen. Enkele vonden reeds een neerslag in de pers. Daar is de eerste vraag of de hooggeroemde Douglas-toestellen met hun stalen constructie, misschien ook extra-ge varen opleveren voor blikseminslag. Er is de andere en o.i. minstens even belangrijke vraag of niet aan al te jonge menschen een te zware verantwoordelijkheid wordt opge legd en dan nog als we ons niet vergis sen zonder de tweede piloot naast zich. Op de treinen en trams brengt men zoo moodig een doodemansstuur aan, doch, waar zoo iets in een vliegtuig nog vrij on denkbaar is, zouden er toch zeker twee man aan het stuurrad moeten zitten. Zoo rijzen er ook bij den leek allerlei vragen, welke niet zonder meer als onbe duidend ter zijde geschoven mogen worden. Zeker, wij vertrouwen, dat bij de K.L.M. blijft gelden: veiligheid vóór alles; maar dit moet ook overtuigend blijken" Deze meening van het anti-rev. blad on derschrijven wij, zooals gezegd, volkomen. Overtuigend moet b 1 ij k e n, dat bij de Luchtvaart de veiligheid vóór alles staat. Wij zijn er volstrekt niet van over tuigt, dat het niet zoo is. Maar blijken moet. overtuigend, dat het wel zoo is! WAT ANDERE BLADEN DE WERELD IN VOGELVLUCHT SCHRIJVEN ONZE SOCIALE WETGEVING. P. S. (Steenhoff) schrijft in de ,M a a s- bode'- In de sociaal-demo cratische pers is er dezer dagen aan herinnerd, dat nu juist een halve eeuw geleden het verslag wer vast gesteld. van de eerste parlementaire enquê te naar den toestand in fabrieken en werk plaatsen, tot welke enquête het jaar tevo ren op voorstel van den heer Goeman Bor- gesius en tien andere leden door de Twee de Kamer was besloten. In het begin van Januari 1887 toog de enquête-commissie, die uit negen kamer leden bestond, aan den arbeid na eerst een schets van de hoofdpunten voor het onder zoek te hebben opgemaakt en andere voor bereidende werkzaamheden te hebben ver richt. Zij stond voor een taak, die nieuw en zeer omvangrijk was. De verslagen der ge- tuigenverhooren van werkgevers, werkne mers, geestelijken, e.a. groeiden uit tot dik ke bundels en omvatten tusschen de elf en twaalfduizend vragen en antwoorden. Het waren schrikkelijke dingen, welke de lezers bij de publicatie der verslagen *önder oogen kregen: abnormaal-lange ar beidstijden, karige loonen, een ontstellend gemis aan voorzorgsmaatregelen ter be scherming van gezondheid en veiligheid, weinig of geen vacantie-dagen, en zoomeer. Bij menigen werkgever in Noord en Zuid bleek in die dagen van eenig sociaal besef maar heel weinig aanwezig te zijn, al waren er ook, die op dit punt van beter inzicht en gevoel blijk gaven. Vermelding verdient intusschen, dat uit den mond van geestelijken merkwaardige dingen werden opgeteekend, die getuigden van een op rechte deernis met het lot der arbeiders en van een vurig verlangen daarin verbete ring te brengen. Ook daaraan mag wel eens worden her innerd. De eerste vrucht dér enquête, die later nog een vervolg zou hebben in de enquête wet van Januari 1890, was het brengen van een post op de begrooting voor het samen stellen van een nijverheidsstatistiek. En daarna kreeg ons land al spoedig zijn eerste Arbeidswet, ter aanvulling en uit breiding van het Kinderwetje, dat in 1874 was tot stand gekomen. Het was de wet van 5 Mei 1889, beoogen- de het tegengaan van overmatigen en ge vaarlijken arbeid van jeugdige personen (tot 16 jaar) en van vrouwen, en het aan stellen van fabrieks-inspecteurs. De volwassen mannelijke arbeider viel toen nog buiten de overheidsbemoeiing. Over de vraag, of hij daarvoor ook in aan merking behoorde te komen, liepen de ge voelens nog te zeer uiteen. Maar in elk ge val was toch een niet onbelangrijk begin gemaakt met onze sociale wetgeving. En het blijft een verheugend en vermeldens waardig feit, dat dit begin zijn beslag kreeg onder het eerste Kabinet uit de Rechterzijde, onder de eerste parlementai re meerderheid der Coalitie, en onder den eersten Katholieken minister, "die tot het regelen van deze materie geroepen werd. Er is in de wereldpers eenige agitatie ontstaan, door het bericht, dat het Vaticaan de regeering van Franco officieel zou er kennen. De roode pers in ons land is zelfs zoover gegaan, dit in flinke opmaak als zeker mede te deelen en er het buiten- landsch overzicht aan te wijden. In zake Spanje toont zij wel eens meer haar hoofd te verliezen en ook nu ligt de pro-Valen cia-propaganda er weer dik op. Van de te genspraak door Havas hedenmorgen geen woord in haar kolommen. Vast staat wel, dat deze berichten de zaak ver vooruitloopen. Zooals na de hier over binnengekomen berichten de zaken nu staan, zou men hoogstens kunnen con- cludeeren tot het feit, dat er onderhande lingen dienaangaande worden gevoerd. Men zou zich daarbij evenwel kunnen voor stellen, dat het initiatief daartoe van Franco is uitgegaan en niemand weet hoe het Vaticaan daartegenover staat. Van of- ficieele erkenning is in ieder geval nog geen sprake en de suggestie der roode pers is niet anders dan smakelooze propaganda. De niet-inmengingscommissie te Londen schijnt in een dood slop terecht te zijn komen. De besprekingen zijn na de eischen van Rusland eenige dagen stop gezet om de tijd wat werk te laten doen. Ook dit heeft niet geholpen, want nu komt Rusland de stilte verstoren door er nog eens extra op te wijzen, dat het op zijn standpunt blijft staan. Hoe dit zal afloopen. Maisky praat nu mei Plymouth en Halifax en mor gen zal dan de commissie weer bijeenko men. In den strijd in Spanje heeft het volle dige Spaansche Episcopaat zich nu ge mengd met een verklaring aan de Katho lieken der geheele wereld, welke verkla ring aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. De misdaden der communistische regee ring worden openlijk bekend gemaakt en op grond van verkrachting der verkiezings uitslag wordt de wettigheid dezer regeering in twijfel getrokken. Het is een verklaring, die ongetwijfeld in de heele wereld indruk,zal maken. In den strijd zelf blijven de krijgskansen afwisselend. Franco heeft weer successen behaald bij Teruel. Brunete schijnt weer in handen der rooden te zijn gevallen. Het wordt een lange lijdensgeschiedenis. HET SPAANSCHE EPISCO PAAT OVER DEN BURGEROORLOG Een belangrijke verklaring Het is een jammerlijk verschijnsel, dat er onder de Katholieken geen eenstemmig heid van oordeel heerscht over de Bur geroorlog in Spanje. Links-georiënteerde katholieken in Spanje en vooral in Frank rijk hebben herhaaldelijk openlijk te ken nen gegeven, dat de Spaansche nationalis ten niet het moreele recht bezitten, om in verzet te komen tegen het Marxistisch wanbeheer. Daarom is het herderlijk schrijven, dat thans door het Spaansche Episcopaat (2 Kardinalen, 6 Aartsbisschop pen, 35 Bisschoppen en 5 Vicarii Capitula- rissen) aan de Bisschoppen der geheele wereld is gericht, van zeer groote betee- kenis. In de inleiding constateeren de Bisschop pen, dat de Burgeroorlog de grondslagen van het maatschappelijk leven in Spanje uit haar voegen heeft gerukt, en het be staan der Natie zelf in gevaar brengt. Meer dan wie ook hebben de Spaansche Bis schoppen dezen burgeroorlog van begin af aan betreurd, want iedere oorlog is een zeer groot kwaad. Dikwijls echter is een oorlog onvermijdelijk, om de rechtvaar digheid en den vrede te herstellen. De Kerk heeft dezen oorlog niet gewild en niet ge zocht; veel meer heeft zij voor het uitbre ken van den oorlog zich op besliste wijze aan de zijde der wettelijke regeering ge steld om met haar samen te werken voor het algemeen welzijn. Het is echter een on- omstootelijk feit, dat reeds voor 18 Juli 1936 deze wettige regeering haar macht de revolutionairen had afgestaan. De democratische vrijheid had reeds lang plaats moeten maken voor willekeur en terreur. Bij de Februari-verkiezingen van 1936 hadden de rechtsche partijen meer dan een half milloen stemmen meer dan de linkschen behaald. Toch kregen de rechtsche partijen 118 zetels minder dan het Volksfront, door onrechtmatige an nuleering van verkiezingen. De wettigheid van het nieuwe Parlement was dan ook van begin af aan zeer twijfelachtig. Uitvoerig bewijzen dan de Bisschopepn, dat er in den zomer van 1936 geen andere uitweg meer overbleef dan: of zich in de armen werpen van het allesvernieti gend communisme, of een rechtmatig ver zet wagen tegen het Marxistische wan beheer. Het is een historisch feit, dat tege lijk met den militairen opstand ook de anar- chistisch-communistische revolutie uitbrak, die alles dreigde te vernietigen. Tenslotte geven de Bisschoppen een overzicht van de gruwelen der anar- chistisch-communistische revolutie, die in de wereldgeschiedenis haar weerga niet gevonden heeft. Meer dan 20.000 kerken werden totaal verwoest. In de geteisterde gebieden werden 40 tot procent van alle priesters vermoord. Meer dan 300.000 burgers werden al leen om wille van hun politieke over tuiging neergeschoten, terwijl een evengroot aantal op de gruwelijkste wijze werd verminkt. Deze excessen zijn zoo onmenschelijk wreed, dat zij alle grondbeginselen van beschaving en oorlogsrecht in het gezicht slaan. Voor al kwam een gruwelijke anti-christelij ke haat tot uiting, die duizenden mar telaren aan Spanje heeft geschonken. Verder getuigen de bisschoppen, dat de nationale revolutie orde en rust bracht heeft en dat de Spaansche bur geroorlog geen strijd is van rijk tegen arm, evenmin als een oorlog tegen de democratie. Het is onjuist wanneer men de leiders der nationale beweging van dezelfde uitspattingen beschuldigt als het Volksfront bedreven heeft. De bis schoppen doen dan een oproep om overal alleen de waarheid te verkon digen. ECONOMISCHE BETREKKINGEN TUSSCHEN CHINA EN JAPAN AFGEBROKEN. TOKIO, 5 Augustus. (D. N. B.). De eco nomische betrekkingen tusschen Japan en China zijn vrijwel geheel afgebroken. Naar het agentschap Domei mededeelt, zijn in alle deelen van China de meeste transacties met Japan geannuleerd. De in het binnen land van China gevestigde kooplieden heb ben de wijk genomen* De textielfabrieken te Sjanghai en Tientsin zijn stilgelegd. De Japansche exporteurs beginnen hun aan dacht te concentreeren op de markten in het Zuidelijk deel van de Stille Zuidzee. INTERNATIONAAL KATHOLIEK ESPERANTISTENCONGRES. De deelnemers aan het 19de interna tionaal katholiek esperantisten-congres kwamen gisterochtend in een vergadering in de Ridderzaal bijeen. De voorzitter, de heer Heilker (Ned.), bracht lof aan den algemeen secretaris en penningmeester, den heer A. Berka (Tsjecho-Slowakije) voor zijn werk. De verslagen toonen, dat het ledental sterk stijgt; de abonnementen op „Espero Katolika" toenemen, maar dat de finan- cieele zijde van I.K.U.E. nog niet geheel bevredigend is. In de kascontrolecommissie werden be noemd de heeren Damen, de Jong en ir. Stevens, allen Nederlanders. De algemeen secretaris, de heer A. Berka, werd herkozen. Vastgelegd werd de statuten, dat „Espero Katolika" nu zal zijn het officieel orgaan van den bond, nu het in haar eigendom is overge gaan. De heer Duffaud (Fr.) stelt voor, een telegram van hulde te zenden aan mgr. Dombrowski voor zijn 50-jarig pio nierswerk. Hierna werd de vergadering gesloten. In den avond had een herdenking plaats ter plechtige viering van het 50-jarig be staan van het esperanto. De heeren P. Heilker en P. Brouwer hielden toespraken, welke door het groot aantal aanwezigen met luid applaus wer den ontvangen. Aan dezen herdenkingsavond was door het congresbestuur een litterair concours verbonden, waaraan niet minder dan 16 personen deelnamen. De jury bestond uit 2 Belgen, 2 Tsjechen, 1 Franschman en 2 Ne derlanders. De prijzen werden uitgereikt door mgr. Bukx, die op deze vergadering door den voorzitter hartelijk werd verwel komd. Tijdens de vergadering kwam nog het antwoord-telegram van Z. H. den Paus, waarbij de H. Vader het congres geluk- wenschte met het gelukkig gekozen con gresthema „De katholiek in het openbare leven" en Zijn apostolischen zegen verleen de. Dit antwoord van Z. H. den Paus werd met geestdrift ontvangen. Hedenmorgen had in de ridderzaal op nieuw een congreszitting plaats. In deze vergadering was aan de orde het tweede congresthema: „Samenwerking met het „Apostolaat ter zee". De desbetreffende voorstellen werden in geleid door den weleerw. heer C. A. Ouwen- dijk (Dordrecht) en werden als volgt ge formuleerd: 1. Het hoofdbestuur van I.K.N.E. noodi- een deskundige van het „Apostolaat ter zee" uit om de taak van het A.M.I.C. uit een te zetten. 2. Daarna zal een esperantist het nut uiteenzetten van het esperanto voor de gees telijke welvaart der katholieke zeelieden. Een sterk argument is gelegen in het feit, dat de communistische esperantisten reeds groote propaganda maken. 3. In de havensteden worden cursussen ingericht, bij voorkeur door priesters, om op eenvoudige wijze esperanto te onderwij zen aan zeelieden of leerlingen voor de zeevaart en om verder met hen blijvend in relatie te blijven. Op deze inleiding volgde een levendige gedachtenwisseling. Hedenmiddag bezochten de congressisten Rotterdam, waarbij een tocht door de ha vens op het programma stond en een be zoek aan Waalhaven. HET VERHUREN VAN GEMEENTE GEBOUWEN AAN POLITIEKE ORGANISATIES De gemeenteraden kunnen beper kende bepalingen verbinden aan over dracht van bevoegdheden. Deze beper king mag echter niet zóó ver gaan, dat B. en W. van eigen verantwoordelijk heid worden ontheven. De Raad van Amsterdam heeft op 1 April van het vorig jaar een verordening vastgesteld omtrent het overdragen van bevoegdheden, bedoeld in artikelen 172 en en 173 der gemeentewet. In deze verordening komt de bepaling voor, dat B. en W. het verhuren, verpach ten of in gebruik geven van gemeente-ge- bouwen niet mogen weigeren om daardoor uitingen van politieke stroomingen te be lemmeren, De Raad stelde deze bepaling vast om te voorkomen, dat van de overgedragen bevoegdheid een gebruik zou kunnen wor den gemaakt, dat naar 'sraads meening, niet toelaatbaar zou zijn. Gedeputeerde Staten hebben deze veror dening niet goedgekeurd, op grond, dat bo vengenoemde bepaling met de strekking van de verordening niet vereenigbaar is. BUITENLAND. Geen erkenning van Franco door het Va ticaan (2de blad). Successen van Franco bij Teruel (2d# blad). Verklaringen van graaf Ciano inzake de betrekkingen tusschen Londen en Rome. (2de blad). Nieuwe strijd in China. Chineesche te genstand (2de blad). Een schrijven van het Spaansche Episco paat (2de blad). De niet-inmengingscommissie in een im passe. (2de blad). BINNENLAND. De gemeentebesturen en het weigeren van gemeentelijke gebouwen voor bepaalde bijeenkomsten. (1ste blad). Bepalingen inzake het vervoer van vee. (lste blad). Jongeman, die onvoldoende kon zwem men, in de Maas bij Elsloo verdronken, zijn broer gered. (3de blad). Autobus met 29 inzittenden te Sexbie- rum in een sloot gereden; drie zwaar- ne gen lichtgewonden. (3de blad). SPORT EN WEBSTRIJflEN. Het IJ behaalde het waterpolokampioen- schap van Nederland. (3de blad). Geslaagde Kanaalpoging (3de blad). Nog geen staart te zien! De nieuwe komeet het is wel een be treurenswaardige mededeeling! heeft nog geen staart gekregen. De weersomstandigheden op de Sterre- wacht te Leiden hebben nauwkeurige waar nemingen en photographeeren verhinderd, doch op andere observatoria heeft men gunstiger weer getroffen. De komeet zal vanavond zichtbaar zijn nabij de ster Bèta van de „Groote Beer" op ongeveer 1/3 van den afstand tusschen Bèta Groote Beer en de Poolster. Zij vertoont zich staartloos als een ster van de 4e a 5e grootte (Sterren van de 6e grootte zijn nog voor het bloote oog zicht baar). De nieuwe komeet zal den geheelen nacht zichtbaar zijn. Indien de Raad aldus Gedeputeerde Sta ten de bij de verordening gedelegeerde bevoegdheden aan zich gehouden had, zou hij wellicht hoe zeer hij zich dan in het algemeen zou laten leiden door het begin sel, dat verhuring van gebouwen en ter reinen van de gemeente niet geweigerd moet worden om daardoor uitingen van politieke stroomingen te belemmeren in bijzondere gevallen aanleiding vinden van dat beginsel af te wijken. Door de onderhavige bepaling komt op B. en W. een verantwoordelijkheid te drukken, die zij niet kunnen dragen. Van dit besluit is de Raad in beroep ge komen bij de Kroon. Deze heeft thans overwogen, dat weliswaar de .gemeente raad bevoegd is beperkende bepalingen aan de overdracht van bevoegdheid te ver binden, maar dat een bepaling als de on derhavige te ver gaat, aangezien dienten gevolge het college van B. en W., dat in dezen met zeker bestuursdagen wordt be last, in zijn vrijheid van beweging zou worden belemmerd en met ontheffing van eigen verantwoordelijkheid zou worden ge noopt tot beslissingen, welke het naar eigen oordeel ontoelaatbaar zou hebben geacht. Op dezen grond is de Kroon van mee ning, dat Gedeputeerde Staten terecht hun goedkeuring aan de verordening hebben onthouden en heeft zij het beroep van den Amsterdamschen gemeenteraad ongegrond verklaard.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1