HET PROGRAM OMGEVING ZATERDAG 31 JULI 1937 DE LE1DSCHE COURAN, EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER f WEINIG VERANDERING. DE BILT SEINT: Meest zwakke wind uit Noordelijke rich tingen, betrokken tot zwaar tot half be wolkt, waarschijnlijk droog weer, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 766.7 te Vardö. Laagste barometerst.: 746.8 te Isafjord. Het weertype ondergaat zeer weinig verandering en blijft beheerscht door de stationnaire depressie over de Baltische staten en het Oostelijk Oostzee-gebied. Het weer in onze omgeving ondervindt geen invloed van de gebieden van lage lucht druk ver in het Noord-Westen en Zuiden. Op de Britsche Eilanden en in het Zuid- Westen steeg de luchtdruk, zoodat zich een rug van hooge luchtdruk vormde, welke van de Poolzee tot aan de Azoren reikt. Het geheele Westen is overdekt met een uitgebreid egaal dek van lage wolken, dat in België en in Slees wyk tot op den grond reikt. In Zweden is het mooi zomerweer evenzoo in Schotland, het Westen van En geland. jn Frankrijk en de Alpen, hoewel daar de kans op onweders toeneemt. In Finland en op IJsland werd het veel kou der. Het is te verwachten dat de bewolking geleidelijk dunner zal worden en het weer, bij zwakke winden uit Noord, langzamerhand zonniger en warmer worden zal. Weersomstandigheden hedenochtend 8 uur. Marseille O.Z.O. matig, 26, fraai weer. Parijs N.N.O. zwak 16 mooi zonnig weer. Londen windstilte 17, mooi weer, half bewolkt. Berlijn N.N.W. zwak 18 mooi weer licht bewolkt. LUCHTTEMPERATUUR. 18.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 9.22 uur tot Zondagmorgen 4.50 uur; van Zondagna middag 9.21 uur tot Maandagmorgen 4.49 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 1 Aug. voorm. 9.56 en nam. 10.29 uur; op Maandag 2 Aug. voorm. 10.21 én nam. 11.54 uur. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 19 gr. C. De Zijl 18 gr. C. DE WERELD IN VOGELVLUCHT De strijd tusschen China en Japan is waarschijnlijk in een beslissend stadium gekomen. De Japanners hebben in de streken, waar zij opereerden, beslissende overwinningen behaald. Tientsin is ver woest, Peking is geheel omsingeld en de Chineezen zijn afgetrokken. De groote vraag is nu, wat er verder .zal geschie den. Al de verschillende uitlatingen van grootere en kleinere Chineesche autori teiten maken het inzicht in deze kwestie slechts moeilijker. Toch wijzen enkele belangrijke uitlatingen erop, dat men de hoop op een vreedzame regeling nog niet heeft opgegeven. Zulke uitlatingen zijn heden èn van Chineesche èn van Ja- pansche zijde vernomen. Of deze echter ernstig moeten worden genomen, valt te betwijfelen. De bedoelingen hiervan van de zijde van Japan zal wel zijn, te vragen of het lesje gevoelig genoeg is geweest en het maar niet beter is, dat China Ja pan nu maar zijn gang laat gaan. Maar de Chineezen zijn van den anderen kant heftig verontwaardigd over de verwoes ting van Tientsin. En ook het feit, dat President Roosevelt wegens den toestand in het Oosten van zijn week-end-uit- stapje heeft afgezien, wijst niet op ver heldering van den toestand. Verder wij zen de laatste telegrammen op een ern stig -oorlogsgevaar. In Spanje is het weer wat rustiger ge worden. Bij Madrid is de strijd verloopen. Alleen in den sector Bilbao schijnt Fran co kleine successen te hebben behaald. Overigens wijzen de laatste berichten uit, dat de nationalisten den laatsten tijd aan de winnende hand zijn geweest. Er zouden heel wat Volksfronimiliciens naar Franco zijn overgeloopen. De besprekingen in de niet-inmen- gingscommissie zijn door Rusland's voor waarden op Engeland's voorstel weer in een dood slop gekomen, waarvan von Ribbentrop gebruik heeft gemaakt om een propagandaspeech af te steken tegen Rusland en vóór Franco. Daar zijn de Duitschers toch meesters in. Overigens is het stil en rustig en zullen wij moeten afwachten of deze stilte aan een komen de storm voorafgaat. Zaterdag, 31 Juli: 2.uur: opening van de Jambo ree door H. M. de Koningin; défilé van alle 30.000 verkenners in de arena, gevolgd door een rally. 8.uur: kampvuren in de sub kampen (niet toegankelijk voor het publiek). Zondag, 1 Augustus: 10.uur: Godsdienstoefeningen. 1.30 uur: kerkdienst in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem. Maandag, 2 Augustus: 2.30 uur: demonstraties door 1500 Nederlandsche verkenners in de arena. 8.urn-: groot kampvuur op het kampvuurterrein voor de subkam pen 2, 4, 6 en 8; toegankelijk voor het publiek. Tezelfder tijd worden in de subkampen 1, 3, 5, 7 en 9 kampvuren gehouden, die niet voor het publiek toegankelijk zijn. Dinsdag, 3 Augustus: 2.30 uur: demonstraties in de arena (Polen, Hongarije en België); bezoek van duizenden Nederland sche welpen. 7.30 uur: kampvuur voor de wel pen. Woensdag, 4 Augustus: Bezoek van H. M. de Koningin aan het kamp. 2.30 uur: speciale demonstraties door buitenlandsche contingenten in de arena. 3.uur: demonstraties door de welpen. 8.uur: groot internationaal kampvuur (toegankelijk voor het publiek); tevens kampvuren in de subkampen 2, 4, 6 en 8 (niet toe gankelijk). Donderdag, 5 Augustus. 2.30 uur: demonstraties in de are na (Frankrijk). Vrijdag, 6 Augustus: 2.uur: défilé van leden van het Nederlandsche Padvindersgilde voor Lady Baden Powell en Lord Baden Powell. 2.30 uur: demonstraties in de are na (Scandinavië). 8.30 uur: gondelvaart van de Ne derlandsche zeeverkenners in de Leidschevaart. 10.uur: groot licht-spel door het Nederlandsch Indische contin gent in de arena. Zaterdag, 7 Augustus: 2.30 uur: demonstraties in de are na (Engeland). 8.uur: groot internationaal kampvuur (toegankelijk voor het publiek). Zondag, 8 Augustus: 10.uur: Godsdienstoefeningen. Maandag, 9 Augustus: Officieele sluiting door Lord Ba den Powell. 2.30 uur: défilé van alle deelne mers in de arena, gevolgd door een rally. 8.uur: groot algemeen af- scheidskampvuur (niet toegankelijk voor het publiek). De padvinders maken op 10, 11 en 12 Augustus excursies door heel Nederland; het kamp is op deze dagen echter gesloten voor het pu bliek. Den 13den Augustus wordt het Jamboree-terrein ontruimd en den 14den Augustus vertrekken de padvinders. In de groote theatertent (achter het marktterrein) wordt eiken dag een internationaal programma met zang, dans, muziek en spel uitge voerd. Zwerftocht door het kamp Slaperige oogen rond het altaar VOGELENZANG. Te midden van gewoel en gesnater. In den killen ochtend komen de verken ners uit hun tenten en staan nog wat suf hun morgenoefeningen te doen. U weet dat wel, hoe slaperig een jongen er 's mor gens soms uit kan zien. Maar de gymnas tiek maakt hen weer beter wakker en zoo gaan ze even later keurig en frisch, klaar om naar de kapeltent te gaan. De lucht is strak en donker, het weer wil nu eenmaal niet meedoen aan de opgewek te stemming, die er onder de jongens heerscht. Toch luidde het weerbericht niet ongun- tisg: weinig of geen regen. Maar het weer bericht van de kampkrant won het: „W aar verkenners bij elkaar zijn, is er alt ij d zonneschij n". Verkenners rond het altaar. Zonneschijn, ja, die was er ook toen de verkenners rond het altaar stonden. Zon neschijn in een donkeren ochtend. Rond om ons was het kampleven begonnen, som migen begonnen den dag zonder gebed, di rect aan het stoken van het keukenvuur. „Dat is toch geen beginnen van den dag, hopman?" zoo zei er aen van onze groep, later. Hier voelden onze katholieke jongens zelf heel goed de rijkdom van hun geloof. Hun Groote Hopman Christus riep hen rond het altaar, waar de priester voor hen het H. Offer opdroeg. Rondom onze kapeltent begon het leven van het kamp of drongen de tonen tot ons door van de godsdienstoefeningen van „andere gezindten". Het heldere dak van de tent wordt als de witte gewelven van een kathedraal. Wat geeft het, dat ons altaar simpel en armoe dig is, de doeken, die het dekken zijn zui ver wit en de harten van onze verkenners zijn kostbaarder dan gouden kelken, die Christus straks zullen ontvangen. Rondom ons begint het kampleven, mis schien zal het rumoer, dat tot ons door dringt den een of ander hinderen, maar staan we hier niet als in een kerk temid den van het leven van een stad? Ik heb deze overtuiging als een troost gevoeld: God heeft dit kamp toch zeker lief, als Hij hier op het altaar komt temidden van al die jongens. Naast me knielt een hopman gedurende heel de H. Mis op den grond; onze jongens gaan haast algemeen te Communie, zonder eenige aansporing van buiten. Neen, ik kan niet anders zeg gen, als dat de hemel dezen morgen toch licht was, er was toch zonneschijn in de harten. Zou de redacteur van de kamp krant geweten hebben wat een heerlijke waarheid hij zei: „Waar verkenners by el kaar zijn, daar is zonneschijn!" Op één morgen de geheele wereld rond. Ik begin nu zoo wat wijs te worden uit de diverse subkampen. Het valt niet mee voor je ze alle tien weet te bereiken en ze ker niet als ze b.v. vragen: waar liggen de Estlanders of de Chineezen, of is u al naar Amerika geweest? U ziet: afstanden zijn opgeheven, alle volkeren zijn naar ons toe gekomen. En zoodoende heb ik dan vanmorgen Estland, China en Amerika bezocht. Mijn ervarin gen? Ja, zal ik u vertellen, hoe de Estlan ders met hun vieren te voet naar Vogelen zang kwamen of hoe de Amerikaansche hoofdverkenner in het kamp aankwam, zooals een koning een stad binnen rijdt? Ik zal u dit niet vertellen, lezer. In een stad van 30 duizend verkenners van alle wind streken kun je dergelijke bijzonderheden tot in het oneindige bijeenkrijgen. Men vroeg mij speciaal, toen ik naar de Jam boree vertrok, om het godsdienstige leven te belichten. En die vraag vergemakkelijk te mijn taak werkelijk niet. Ik zal u dit door voorbeeld bewijzen. Samen met een anïiere krantenman, ging ik naar de Amerikanen; naar nieuws neu zen! Nieuws? Wel, dat is er genoeg te vinden en het zal u in deze dagen heusch niet aan berichten en bijzonderheden ont breken. Maar ik ging op informatie uit naar het godsdienstig leven. Ha, daar had ik bij al die hooge oomes van het Ameri kaansche contingent de commissaris voor godsdienst te pakken. Ik kwam te weten, dat er van van 1050 Amerikanen circa 70 katholiek zijn. Deze zijn natuurlijk gewoon tusschen de anderen en ook een katholiek priester vergezelt hen niet. U ziet, lezer, ik zou u vertellen van het godsdienstig le ven op de Jamboree. Ik zal dan niet meer naar Amerika gaan, maar mijn geluk mor gen ergens anders probeeren. Over de Amerikanen schrijf ik dan wel eens van- j uit een ander oogpunt. Op het oogenblik zijn onze jongens zoo noem ik de groep waaraan ik ben verbonden voetbal match gaan houden met de Kath. Denen, die in ons subkamp wonen, en die al gauw hun sympathie hadden veroverd. Ze vroe gen me voor ze gingen trappen, of ik dat ook in de krant zette. Ik heb ze beloofd, dat ik de uitslag zou meedeelen, als ze op tijd hier bij m'n tent terug waren. Maar het bevalt hun blijkbaar zoo uitstekend, dat er nog geen een is te bespreuren. „Tikk-tikke-tak" op de schrijf machine; tokke-tokke-tok zwaaien de houten hamers Ik was zelf ook ongemerkt aan het wed strijden gegaan. Ik hamer namelijk regel matig op mijn schrijfmachine en achter me hameren ze op palen voor keukenbouw enz. Er zijn nog enkele duizenden deelne mers aangekomen uit verschillende landen. Maar de voornaamste van allen, 'die van daag is aangekomen is natuurlijk: de Chief zelf, Baden Powell in eigen persooi, verge zeld van zijn vrouw en dochter Heather. Het kamp groeit en groeit. De vlaggen wapperen over de tentenstad, vlaggen in steeds grooter aantal en in grooter ver scheidenheid. Opzij van m'n tent zit er een verken ner op z'n mondharmonica te blazen: Jam boree, Jamboree! J. van B. PARKEERPLAATSEN OP DE JAMBOREE Naar reeds in de pers vermeld werd is een kleine verandering in de parkeerplaat sen nabij het Jamboree-terrein aange- aangebracht, aldus schrijft ons de A.N.W.B. Bijgaand kaartje geeft weer hoe de nieu we toestand is geworden. Het met P5 aan gegeven nieuwe parkeerterrein bij de sa menkomst van de Becklaan en den Dood weg is bestemd voor de genoodigden. Het oorspronkelijk daarvoor bedoeld terrein P6 is thans aangewezen voor den Jamboree-dienst zelf. De met kruisjes aangegeven wegvakken, n.l. Becklaan en een deel van den Vogelen- zangscheweg zijn verboden voor het ver keer, met uitzondering van genoodigden, welke daartoe een aparte kaart bezitten. Speciaal wijst de A.N.W.B. er dan ook nog op dat de Achterwetg gedeeltelijk af gezet, en dus niet voor doorgaand verkeer geschikt is. Ook nieuwsgierigen die niet naar de Jamboree zelf gaan, moeten den weg naar liet Jamboree-terrein niet nemen, daar zij toch niets zullen kunnen zien en slechts onnoodigen hinder aan het verkeer kunnen opleveren. om zich te voegen bij de elf kameraden van het Instituut voor Blindenonderwijs aan den Rijksweg. Hier hebben zij zich om gekleed en zich voor de reis naar de Jam boree gereed gemaakt. Te kwart voor vijf schaarden zij zich twee aan twee en trok ken, onder leiding van den opvoedkundig ambtenaar van het instituut, den heer Van Reese, en van een vaandrig der afd. Bus- sum der Nederlandsche Padvindersvereeni- ging, te voet over den Rijksweg en door het Brediuskwartier naar het station te Bussum, waar zij met den trein van half zes door een vaandrig naar Vogelenzang werden geleid, waar zij subkamp 7 zullen betrekken. De bagage was dezer dagen vooruit gezonden onder toezicht van pad vinders, van wie een ook tot de blinde- groep der Kalangs behoort en die het kamp in gereedheid brengen. PRINSELIJKE PADVINDERS OP HET HUIS TEN BOSCH. H. M. de Koningin heeft ten paleize Huis ten Bosch ontvangen Z. K. H. Prins Gustaaf Adolf van Zweden, hertog van Vasterbot- ten en graaf Folke Bernadotte af Wisborg. Aan het door H. M. gegeven diner zaten mede aan de Zweedsche zaakgelastigde, de heer K. Y. Vendel en de adjudant van Prins Gustaaf Adolf, de eerste luitenant Murray. TWEE POOLSCHE LUCHTVERKENNERS AANGEKOMEN. Een troepje Poolsche luchtverkenners vertrok op 28 Juli uit Warschau met de bedoeling om naar de wereld-jamboree te vliegen. Met vier motorvliegtuigen en twee zweeftoestellen werd de reis aangevangen. De luchtpadvinders hadden pech op hun tocht. Het weer was doorgaans slecht en op het sportvliegveld Rangsdorff (bij Berlijn) bleef een vliegtuig achter wegens motor defect. Van Hannover wilden de padvinders gisteren naar Ypenburg vliegen. Ook dit plan kon niet door allen worden uitgevoerd. Slechts twee padvinders, de ééne bestuurde het motorvliegtuig (een R.W.D. 8) en de andere zat in het zweeftoestel, dat door het motortoestel gesleept werd, kwamen gister avond op het vliegveld Ypenburg aan, waar zij, namens den Poolschen gezant, door den heer Srocynski, den persattaché, hartelijk verweikomd werden. Hun reisgenooten, o.w. de leider, de heer Derengowski, maakten op het vliegveld Twente een landing. Een van de vliegtui gen had een klein motordefect gekregen. Dit toestel blijft achter, dé twee andere zullen heden van Twente naar Ypenburg vliegen en vandaar doorgaan naar Voge lenzang. Van de lucht uit zullen de Poolsche pad vinders de opening van de Jamboree mee maken. WIELRENNEN BLINDE PADVINDERS NAAR DE JAMBOREE. In het warme zonlicht stonden gister middag tusschen de gazons van het Blin deninstituut te Bussum vijftien kalangs, padvinders die evenals hun peetvader, de Indische vleermuis in het duister kunnen „zien", bericht men aan de „Tel.". Voor hen, voor wie het ook duister is, als zij in het volle zonlicht staan en die gewend zijn aan „verkennen" en die zelf hulpbehoevend zijn is de voornaamste gedachte der padvin derij van bijzondere beteekenis: elkander van dienst te zijn. Vier van deze jongens waren tegen drie uur per taxi van de Prins Alexander Stich ting te Huis ter Heide naar hier gekomen DE ALPHENSCHE ZESDAAGSCHE Gisteravond werden allereerst de be slissingswedstrijden gereden voor junioren en sterkere renners. De junioren reden 15 ronden wedstrijd, de sterkere renneres 25 ronden, beiden met dubbele puntentelling. Bij de junioren won P. Hofstede, Gouda; 2. de Bruyn, Gouda; 3. H. Noest, Leiden; 4. J. Laven, Leiden. De totaaluitslag over vier wedstrijden is thans: 1. P. L. Hofstede, Steeds Hooger met 13 punten; 2. C. de Bruyn, Steeds Hooger 11 punten; 3. J. La ven, 7 p. en 4H. Noest, 6 p., beiden Nieuw Swift. De wedstrijd voor sterkere renners werd gisteren gewonnen door Bert Lodewijks, welke keurig reed en tevens twee premies in de wacht sleepte. 2. M. Segaar; 3. J. v. d. Leest; 4. de Haas. De totaaluitslag over drie wedstrijden is hier: 1. M. C. Segaar 13 p.; 2. A. Lodewijks 12 p... 3. K. de Haas, 7.; 4. J. v. d. Leest 4 p. In den koppel wedstrijd is gisteren geen ronde gewonnen of verloren, hoewel er door den middenmoot danig om is gestre den. Vooral de koppels Lunenburgvan Maren en v. d. BergWillemse hebben groote activiteit aan den dag gelegd. Ook DaenenDuguesnooy hebben tweemaal serieus getracht hun verliesronde op te halen, doch werden telkens weer inge- loopen. Het eerste klassement werd ge wonnen door Duguesnooy, voor Verburg, Riethoven en Willemse, terwijl het laat ste klassement werd gewonnen door R. Riethoven voor Lunenburg, Willemse en Hofstede. De eindstand van gisteren was: 1. Ver burgHofstede, 34 punten; 2. op 1 ronde, DaenenDuguesnooy 26 p.; 3. op drie ron den, Riethovende Groot, 19 p.; 4. Lunen burgVan aren, 10 punten; 5. Van den BergWillemse, 8 p.; 6. SeverijnenSchul- der 5 p., 7. op vijf ronden, van Nigten Tap 1 p.; 8. op 7 ronden van 't WoutHesse Hedenmiddag wordt een vijftig ronden- race verreden voor renners uit Leiden, Den Haag, Gouda en Woerden, terwijl tevens het slotuur der Zesdaagsche zal worden verre den. NIEUW SWIFT. Morgen rijden de leden A. van Amster dam, M. S. J. de Jong en W. van Rooyen in de Ronde van Etten méde, terwijl Maan dag de Ronde van de Beemster zal worden verreden, waarin uitkomen R. Riethoven, K. de Haas, Alb. Lodewijks, Jac. de Groot en W. van Rooyen. Morgenochtend zal voor de leden een klassement-wedstrijd worden verreden, welke als de laatste wedstrijd der compe titie geldt. A. en B.-klasse 45 K.M. en C-klase 30 K.M. De start is bepeald op half tien aan de Ringvaart. LEIDSCHENDAM. Politiebericht. Door de gemeente-po- litie van Leidschendam werd gisteren, ter wijl hij op surveillance was langs de Oost- vlietweg, in de Vliet drijvende gevonden het lijkje van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht. Het lijk' werd door de politie opgehaald en in een kistje naar het gemeentehuis te Leidschendam vervoerd, waar dr. Perquin, op last van den burge meester, het lijkje heeft onderzocht. Daar het lijkje echter in verre staat van ont binding verkeerde, kon de juiste doodsoor zaak niet worden vastgesteld. De politie stelt een nader onderzoek in. VEUR-LEIDSCHENDAM. Speldjesdag. De hier ter houden speldjesdag ten bate van de ver- eeniging „Het Hoogeland" heeft opgebracht de som van 56.82 1/2. St. Josephsgezellen. Zondag 1 Augus tus: voor de H. Mis van 7 uur algemeene H. Communie der leden. Te half 12 en na het Lof bijeenkomst. Dinsdag 3 Augustus: te 8 uur Maria-Con- gregatie, daarna bijeenkomst. Donderdag 5 Augustus: te 8 uur biljart club A.D.O. en Zaterdag 7 Augustus na het Lof bijeenkomst. Het bestuur rekent er op, dat alle deel nemers aan de reis op Zondag 1 Aug. ai. tijdig present zullen zijn. STOMPWIJK-VEUR. Collecte. De in deze gemeenten gehou den collecte voor het fonds tot aanmoedi ging en onderhoud van den Gewapenden Dienst (fonds voor oud-militairen) hesft opgebracht de som van 40.16. PARKEER PLAATDEN WERELD-JAM50REE QHE3B33E P5 PARKEER PLAAT5EN Pi o AUTOBUSStM P2 o LUXE AUTO'S P3 s dito PA i TAXI'S P5 AUTORlTClTtM P6 DiensT JAMSORCT. snnebro«K

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2