EUROPEANEN IN CHINA. Tragische brand le Helmond ZATERDAG 31 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 1* HUN HANDEL AFHANKE LIJK VAN CHINEESCHE COMPRADORES. BLANKEN EN KOELIES. In verband met den dreigenden oorlog tusschen China en Japan, plaatsen wij onderstaand artikel van den bekenden China-kenner Dr. Colin Ross. Deze zet hierin de positie der Europeanen in China uiteen en de macht der comprado- res in den handel der Europeanen. De Chineesche Rikschakoeli werkt als een paard en leeft als een hond. Met bloote hoofd draaft hij urenlang in de gloeiende zon, zonder moe te worden, slaapt 's nachts op een stoep en leeft van een minimum voedsel, ongevoelig voor hitte en kou. Boven dien is hij verbazend intelligent en handig. Hij voelt de wenschen en be velen van den vreemden heer, die hem als een dier roept., en vangt handig stukken van diens taal op. Hij ziet één keer, hoe ik mijn apparaat opstel, blijkt er de tweede maal al verbazend handig mee om te kunnen gaan en kan het de derde maal alleen. Zoo is het heele volk, de boer, de fa brieksarbeider, het meisje in de fabriek, de dienstbode en knecht: ongelooflijk nijver, zonder eenige behoefte., ongelooflijk han dig en werkend voor een loon, dat voor onze begrippen een bespotting en een dwaasheid is. In moderne fabrieken begint de nieuweling-arbeidster met 20 c. per dag, in Chineesche bedrijven krijgt zij cen ten en gedeelte van centen voor een 16- urige werkdag. gen van de beteekenis der Chineezen. De eersten hebben groote complexen met Bankgebouwen, wolkenkrabbers en ele gante straten. Zij hebben een eigen politie. Hun troepen marcheeren in blinkende uni formen over de straten. Trouwens de douane-beanïbten die het binnenloopende schip visiteeren, geen Chineezen, maar En- gelschen, Franschen of Japanners. Achter het prachtige front van de vreemdelingen gebouwen is dan de Chineezenstad, een wir war van nauwe vuile stegen en sloppen, waarin men nooit komt hetzij dan uit nieuwsgierigheid of om curiositeiten te koopen. Overigens schijnt zij er alleen te zijn om den koeli te herbergen, dien men als last- en trekdier gebruikt. In de „kantoren der vreemde firma's vindt men echter ook Chineezen. Het zijn de compradore en klerken. Naast de imposante verschijning van den Europeeschen chef en van zijn niet minder verwaande employé's, maken deze bescheiden, beleefd glimlachende Chineezen echter zoo'n onbeduidenden indruk, dat zij werkelijk niet meer schijnen te zijn, als waarvoor zij uit gegeven worden, nl.l. als tolk en be middelaar voor het verkeer met de Chineesche klanten. In werkelijkheid is echter de verhou ding tusschen chef en comprador juist omgekeerd. Deze omkeer van schijn en werkelijkheid bestaat niet alleen hier, maar zij is karakteristiek voor de es- sentieele positie der blanken in China. De comprador is volgens den naam een bescheiden bemiddelingsbureau van arbei dende vertegenwoordigers der Europee- sche of Amerikaansche firma's Vaak ge noeg, om niet te zeggen in den regel, is de Europeesche firma echter geheel en al van haar compradoren afhankelijk. Geen buitenlandsche firma van enkele uit zonderingen afgezien die al maar weer verdwijnen beschikt over voldoende kennis van taal en land om een of andere DE RIKS J AKOELIE IN CHINA Met schrik vraagt men zich af, wat er van Europa terecht moet komen, wanneer dit volk, dat bovendien nog overal de rijkste ertslagen der aarde beschikt, eens begint zich op groote öchaal te industrialiseeren en voor eigen export te werken. Dan is het met de industrie van Europa, Japan en de Vereenigde Staten gedaan. De blanke, die als koopman of onderne mer naar China komt, denkt echter zelden of nooit aan al deze dingen. Hij gaat in de rikscha zitten en de koeli trekt hem voort. Hij plaatst de arbeiders aan de door hem ingevoerde machines en laat ze voor een schandloon werken. Dat is zoo eenmaal de gewoonte en als er moeilijkheden opdui ken dan moeten de oorlogsschepen er bij te pas komen en troepen landen, om zich weer het noodige aanzien te verschaffen. Dat is zoo de gewone opinie, of liever dat was ze tot den oorlog, die men helaas op Oost-Azië heeft laten overslaan en die hier het aanzien der blanken zoo geweldig veel afbreuk heeft gedaan. Toch, wanneer men in een der groote havens landt, in Sjanghai of Tientsin krijgt men ook nu nog aanvankelijk een over weldigenden indruk van de macht der vreemdelingen en slechts een zeer mati- transactie zonder de hulp van haar com prador te sluiten. Deze bezorgt zijn firma zoowel de koopers als de leveranciers. Hij bepaalt den prijs, die men vraagt, even goed als die, welke men betaalt. Hij staat borg voor de credietwaardigheid van den klant, en tevens van de firma, die hij ver tegenwoordigt. Daar hij bij het sluiten van een zaak van beide kanten provisie trekt, heeft hij het geheel en al in de hand, hoe veel hij zijn Europeesche firma wil laten verdienen. Steeds drijft de comprador daarnaast nog zijn eigen zaken. Dikwijls zijn deze be scheiden mannen, die zich altijd op den achtergrond houden, werkelijk meer ver mogend dan hun „chefs", die veel meer rijkdom ten toon spreiden. Het geval is zelfs niet zoo heel zeldzaam, dat een fir ma, die aan den rand van een faillissement staat, van haar comprador nieuw bedrijfs kapitaal in voorschot krijgt. Deze positie in het vreemde koophuis verschaft hem afgezien van de mogelijkheid van winst gevende bijzaken aanzien en dit zou hij verliezen wanneer,zijn firma failleerde. Onder deze omstandigheden is de Euro peesche koopman veel eer de vertegenwoor diger van den comprador als omgekeerd. Er hoeft slechts weinig kennis van de Euro peesche macht te ontbreken, om de firma. VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD OUDE /1N6EI '20 'EU 7»9 DOEZanmQT 22 GEMENGDE BERICHTEN MOTOR OP AUTOBUS GEBOTST. Motorrijder gedood. Gisteren is onder de gemeente Veldho ven een ernstig motorongeluk voorgeval len. De ruim 28-jarige J. van O. kwam van zijn woning met zijn motorrijwiel den straatweg oprijden. Hij had echter te laat opgemerkt, dat uit de richting Eindhoven een autobus naderde. Er was geen gelegen heid meer om uit te wijken, met het ge volg, dat Van O. recht op den bus inreed. De man werd tegen den grond geslingerd1 en liep een zware hersenschudding en een beenfractuur op. In zeer ernstigen toestand werd het slachtoffer naar het Binnen-gasthuis te Eindhoven vervoerd, waar hij gisteravond aan zijn verwondingen is bezweken. MOTOR TUSSCHEN VRACHTWAGENS BEKNELD. Sergeant uit Den Haag gewond. Gistermiddag reed een militaire autoco lonne op den Wijkerstraatweg te Velsen in de richting van het pontveer over het Noordzeekanaal, toen een vrachtauto van de Alkmaar Packet, bestuurd door den chauffeur N. L., uit Beverwijk, de colonne trachtte te passeeren. Een ordonnans van den motordienst, de twintigjarige sergeant M. van der Z., uit Den Haag, die met het toezicht op de for matie was belast, geraakte met zijn motor beklemd tusschen een der militaire auto's en den vrachtwagen. Hij viel en werd eenige meters voortgesleurd. Van der Z. kreeg daarbij inwendige kneuzingen, een dubbele beenbreuk en verwondingen aan het gelaat. Nadat dr. R. W. Fierstra de eer ste hulp had verleend, is het slachtoffer per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Joan nes de Deo te Haarlem vervoerd. De motor werd geheel vernield. DOODELIJKE VAL IN EEN LIFTKOKER In de magazijnen der Philips' gloeilam penfabrieken te Eindhoven is gistermiddag de 33-jarige gehuwde arbeider D. in een liftkoker verongelukt. D. bevond zich in de lift, toen deze op eens tusschen de vijfde en de zesde ver dieping bleef stilstaan. D. wilde toen op de vijfde verdieping springen, doch de liftbediende zeide hem, dat hij in de ca bine moest blijven. Ondanks de uitdrukkelijke waarschuwing waagde D. den sprong, met het noodlottig gevolg, dat hij in den liftkoker terecht kwam en van een groote hoogte neerstort te. Hij werd dood opgenomen. Nader vernemen wij, dat het ongeluk ge schiedde in de glasmagazijnen te Strijp. In de lift bevonden zich de bestuurder, diens plaatsvervanger en een employé der glas magazijnen, de heer D. Toen de lift tusschen de zesde en de vijfde verdieping bleef steken beval de liftbestuurder den twee anderen inzitten den te blijven, waar zij waren, zelf klom hij door het veiligheidsluik op het dak van de kooi en verliet de schacht door de deur van de zesde étage. De heer D. klom daarna, hoewel hem nogmaals dringend gezegd was in de lift te blijven, eveneens op het dak van de kooi, deed een misstap en viel door de ruimte tusschen kooi en schacht naar be neden. Hij overleed Spoedig daarna. KIND DOOR MAAIMACHINE GEGREPEN. Een der beentjes afgesneden. Vrijdagmiddag is te Baarle het vierjarig dodhtertje van den heer Th. D., dat bij het tarwe maaien op den akker speelde door de maaimaohine gegrepen. Het kind werd een der beentjes afgesneden, het andere been werd zwaar gewond. In hoogst zorg- wekkenden toestand is het kindje naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. die hij vertegenwoordigt, geheel uit te schakelen. In ieder geval kan de compra dor veel eer zijn firma, die hij vertegen woordigt, missen, als deze hem. Wanneer de Chinees eenmaal van een Europeaan af wil zijn, dan behoeft hij niet anders te doen, dan uit alle vreemde fir ma's de comprador terug te roepen. Daar mee was het in één slag met den handel in China gedaan. Dit geval zal zich nu ech ter wel nauwelijks voordoen, behalve wan neer er zich eerstdaags een nationale stroo ming verheft, welke den Chinees verbiedt loondiensten voor een vreemde macht te verrichten. Daarentegen is het langzame maar zekere terugdrijven van den blanke als ondernemer en leider een verschijnsel, dat op den duur onvermijdelijk zal blij ken. BIOSCOOPCABINE VAN HET „ALCAZAR" UITGEBRAND Eigenaar en zi|n dochter vinden den dood Twaalfjarig meisje ernstig gewond Een ontzettend ongeluk heeft gisteravond te Helmond diepe verslagenheid gebracht. In het bioscooptheater Alcazar brak, kort voordat de voorstelling een aan vang zou nemen, in de cabine een brand uit, waarbij twee persoe nen, de eigenaar en zijn dochter, om het leven zijn gekomen en een logé uit Schiedam zoo ern stige brandwonden opliep, dat voor haar leven ernstig wordt gevreesd. Het was kort voor acht uur, dat in de bioscoop, gelegen aan de Noord-Konin- ginnewal, toebereidselen werden ge maakt voor de voorstelling van de film „Sanders of the River". In de cabine be vonden zich de operateur, tevens eige naar van Alcazar, de 60-jarige heer F. J. H. Tersteeg, en zijn ongeveer 24-jarige dochter, alsmede twee meisjes van twaalf en vijf jaar uit Schiedam, die bij de fa milie Tersteeg logeerden. Enkele oogen- blikken voordat de voorstelling van de film zou beginnen, verliet het 5-jarig meisje de cabine, hetgeen haar redding zou beteekenen, want nauwelijks had het kind zich verwijderd of het ongeluk deed zich voor. Plotseling vloog, door tot dus verre onbekende oorzaak, de film in de cabine in brand. In de onmiddellijke na bijheid van het projectie-apparaat lag een aantal filmrollen, die door de vlam men uit het celluloid eveneens werden aangetast, zoodat de kleine cabine in een oogwenk met verstikkenden damp was gevuld. De drie zich in de cabine bevindende personen konden deze kleine ruimte niet meer verlaten, zoodat het vermoeden ge wettigd is, dat zij door de dampen oogen- blikkelijk bewusteloos zijn geraakt. Hoewel bijna onmiddellijk hulp aan wezig was, is men er niet in mogen sla gen, de levensgeesten bjj den heer Ter steeg en zijn dochter op te wekken. In de benedenzaal bevond zich een vijf tiental personen, dat de filmvoorstelling wilde bijwonen, terwijl op het balcon, van waaruit men toegang heeft tot de cabine, slechts twee personen zaten. Toen deze twee het lichtschijnsel in de cabine bemerkten, dachten zij aanvankelijk, dat dit met de projectie van de film verband hield. Toen echter een voor de cabine deur hangend gordijn vlam vatte, besef ten zij, dat er iets ernstigs aan de hand was. Een hunner snelde naar beneden om mej. Tersteeg, een zuster van den eige naar, die het plaatskaarten loket bedient, te waarschuwen. Deze belde onmiddel lijk de gemeentepolitie en de brand weer op. Intusschen hadden zich ook personen van beneden naar boven gespoed en zij slaagden er spoedig in tot de cabine door te dringen. Weldra arriveerde de politie, die terstond het reddingswerk aan ving. Het eerst werd het twaalfjarig meisje Van der Made buiten de cabine gebracht. Met zware brandwonden overdekt en in be- wusteloozen toestand is het kind ijlings naar het St. Antonius- gasthuis overgebracht. De 24-ja rige dochter en de heer Tersteeg gaven nog steeds enkele teekenen van leven, toen zij uit de cabine op het balcon werden gedragen. Ook hun lichamen vertoonden vele brandwonden. Dadedijk paste men kunstmatige ademhaling toe, doch men mocht er niet in slagen de levensgeesten op te wekken. De transport colonne heeft de lichamen naar het St. Antonius- gasthuis vervoerd. De brandweer had het brandje in de cabine spoedig gebluscht. Deze voldeed aan de wettelijke voorschriften. De gemeentepolitie tast omtrent de oorzaak van het in brand vliegen van de film nog in het duister. BEDWELMD IN EEN VAT. Hachelijk avontuur van twee Schiedammers. In de distilleerderij van de firma Herman Jansen aan de Noordvest te Schiedam heeft zich gistermiddag een merkwaardig geval van bedwelming voorgedaan, dat bijna aan twee menschen het leven heeft gekost, meldt de „Tel.". In de distilleerderij bevinden zich name lijk eenige z.g. ondergrondsche wijn- en gedistilleerdvaten, in één waarvan eenigen tijd geleden een ijzeren bondel van een fust was gevallen. Toevallig was dit Vat, dat een inhoud heeft van 10.000 liter, gisteren leeg gekomen en de distillateursknecht J. Oos- terholt begaf zich via een klein luikje, dat zich in den grond boven het vat bevindt en langs een ladder in de leege ruimte van het vat om den ijzeren bondel te verwij deren. Groot was echter de schrik, toen deze daaruit niet weerkeerde en men door het laten zakken van een looplamp ont dekte, dat O. zich in bewusteloozen toestand op den bodem van het vat bevond. Een broer van het slachtoffer, de fabrieksarbei der G. Oosterholt, bedacht zich geen oogen- blik en begaf zich eveneens naar beneden, om zijn broer uit diens hachelijke positie te bevrijden. Evenwel geraakte ook hij bedwelmd en zoo bevonden er zich twee bewustelooze slachtoffers op den bodem van het wijnvat. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die met den politie-auto en zuur stofapparaten zeer spoedig ter plaatse was. Een der omstanders had inmiddels de ge lukkige gedachte met een zuurstofapparaat in de ruimte van het vat zuurstof te blazen •met het gevolg, dat de knecht J. Oosterholt bij kennis kwam en, zij het ook in wagge lenden toestand, naar boven wist te komen. Zijn broer, die hem had willen redden, was er erger aan toe en ten slotte is de fa brieksarbeider M. Kamp, gewapend met een gasmasker, naar beneden gegaan om het slacthoffer naar boven te brengen. Het duurde echter geruimen tijd aleer deze laat ste tot bewustzijn kwam. Niet onvermakelijk was het moment toen J. Oosterholt. die nog steeds niet vast ter been was, naar den politie-auto geleid werd om thuis gebracht te worden. Hij protes teerde .heftig daartegen en beweerde, dat hij niet dronken was en daarom niet met de politie mede wilde. Dr. De Bruin, die de slachtoffers behan delde, verklaarde, dat zij geen nadeelige gevolgen van hun avontuur behoefden te vreezen. De directie verklaarde ten slotte, dat als regel niemand in deze vaten afdaalt, dan nadat door middel van een touw contact met dengene die afdaalt is verzekerd. In dit geval was dit echter niet gebeurd. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 r kunnen stoppen. Maar bij km per uur is die remweg et 32, maar 64 meter! UIT EEN ZOLDERRAAM GEVALLEN. Toen de kinderen van den landbouwer S. te Heesch zich op den hooizolder ver maakten, had het oudste zoontje het onge luk uit te glijden met het gevolg, dat hij uit het zolderraam naar beneden tuimelde. Met gebroken ledematen is 'het ventje naar het ziekenhuis vervoerd. VERDRONKEN Gistermiddag is de 53-jarige wagenma ker H. van O. uit Eindhoven in het Eind- hovensch kanaal gevallen en verdronken. Zijn lijk is niet lang daarna door de poli tie opgehaald. TREINSTORING TUSSCHEN HAARLEM EN AMSTERDAM. Heetgeloopen rijtuig uit een Duitschen trein veroorzaakt stagnatie. In den treinenloop tusschen Haarlem en. de hoofdstad is gisteravond ernstige stag natie ontstaan door het heetloopen van een rijtuig van een Duitschen trein, welke deelnemers aan de Jamboree naar Voge lenzang had gebracht en van Haarlem- goederenstation, naar Bentheim terug keerde. Tusschen Halfweg en Amsterdam liep van de 21 rijtuigen tellende trein het mid delste rijtuig warm, zoodat herhaaldelijk moest worden stilgehouden en het afleggen van den afstand HalfwegAmsterdam, niet minder dan drie kwartier vorderde. Het gevolg was een geweldige stagnatie op het druk bezette baanvak. De trein uit Zandvoort, welke daar om 21.42 uur ver trekt, had 31 minuten vertraging, zoodat een reservetrein moest worden ingelegd, ten einde om 22.20 uur naar Zandvoort te ver trekken. De reeds vertraagde boottrein uit Vlissingen kwam vijftig minuten te laat binnen. Voor de daarna uit Haarlem ko mende treinen bedroeg de vertraging 38, 19 en 15 minuten. Het heetgeloopen rijtuig van den leegen Duitschen trein is op het Westelijk empla cement te Amsterdam uitgerangeerd, waar na deze trein om 23.29 uur naar Bentheim is vertrokken. faÊStèmQ HET MODERNE GEDEELTE VAN SHANGHAI.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 13