nederl. r.k. Volksbond ZATERDAG 31 JULI 1937 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 IMTERPAROCHIEELE FRANKRIJK LEERT. Frankrijk, het land der schrille contras ten, het land van heiligen en heidenen, van godsdienstigen en godloochenaars. Frankrijk met een roemrijk verleden en een zorgwekkende toekomst in een beang stigend heden. Het land, dat heilige ko ningen aan de Kerk schonk en nu voort- tobt onder de stompzinnige knoet van een volksfront, waarbij de loge zeer geïnteres seerd is. Dat Frankrijk, dat ons zoo vaak de vraag deed stellen: waarheen snelt gij, nu ge God verlaten hebt? Over dat land enkele feiten. Want gelukkig, er is kentering ten goe de merkbaar. En wat ons, katholieke jonge ren, wel bijzonder moet interesseeren, dat is de groeiende organisatie der jonge ka tholieke arbeiders. Ja, 't was noodig. Zoo zeer toch was de geest verpest, dat de jeugd rijp was voor het Communisme. Over bovennatuurlijke zaken werd zoo goed als niet gerept en het mensch-onteerende ma terialisme bracht de jeugd moreel in de put. Schrijnende bewijzen daarvoor zijn het geknakte familieleven en de weinige roe pingen tot het Priesterschap. Los van de Kerk en haar sacramenten groeide een jeugd op, die niets wist te verdedigen, laat staan de Kerk uit te breiden. De Fransche massa der arbeiders was de intellectueelen gevolgd in den noodlotti- gen stap. De geest van Rousseau en Vol taire verwoestte heel veel edels en aan bei der denkrichting dankt Frankrijk en ge heel Europa, dat nu gesproken wordt over den ondergang van West-Europa. Er is echter, gelukkig, kentering geko men en benut. Tien jaar geleden werd in Brussel het grootsche congres gehouden der katholieke Belgische jeugdbeweging en plannen ontworpen en uitgevoerd voor Frankrijk tevens. En ziet, reeds zijn 160.000 jongeren, arbeiders en arbeidsters, lid van de J. O. C., de jeunesse ouvrière catho- lique, de jongere katholieke arbeidersbewe ging- In Parijs hebben zij him tienjarig be staan gevierd. Op zijn Fransch, grootsch, massaal en indrukwekkend, met 80.000 congresgangers. Van de regeering kon men natuurlijk wei nig medewerking verwachten, maar de stad Parijs heeft goedgemaakt wat de lande lijke instantie verknoeide. In een schitte rende officieele ontvangst werden zij ver welkomd en dat gaf reeds enorme geest drift. Zaterdag 17 Juli organiseerden zij een avondfeest in het stadion. In een eenvoudig en daardoor begrepen spreekkoor zegde een groep uit, wat de J. O. C. bereiken wil. Dan verschenen de jonge katholieke ar beiders in hun werkpak. De mijnwerkers uit Anzai, de klinkjongens van de werven te St. Nazaire, de bouwvakarbeiders en kantoorbedienden uit de steden. Ze wa ren er uit Lotharingen en de Elzas, van de Pyreneeën en uit de Provence, uit ge heel het land, in alle beroepen. En ze bouw den een stad Gods met een lichtend kruis in top, en ze plantten een kruis in het sta dion en tienduizenden fakkels werden ont stoken toen in het middernachtelijk uur in een smeekend gebed zij den Koning der Eeuwen beloofden vurigen strijd en blij- venden trouw. Goddank, het katholicisme gaat herleven. Frankrijk heeft geleerd uit bittere erva ring. En de katholieke jongeren gaan nu opbouwen een echte stad Gods, een geeste lijk volksfront. SEVERUS. DOLLFUSS EN WIJ. Het was vorige week drie jaar geleden, dat wreede moordenaars hun handen sloe gen aan den grooten katholieken staats man, Dollfuss. De naam reeds van dezen genialen mensch is een program. Een program van staat kunde naar katholieke beginselen, een program niet alleen voor Oostenrijk, maar ook voor velen daarbuiten. Dollfuss' opzet was een staat met be roepsstanden, dus ingericht volgens de groote sociale encyclieken van Leo XIII en Pius XI. Hij zag zijn land verscheurd in roode steden en roomsche dorpen, het volk in economischen, geestelijken en zedelij ken ondergang. En bij al die droeve ver schijnselen. van kwijnend katholisme en invretend marxisme kwam de dreiging van het heidensche Duitschland. Toen heeft hij met ijzeren beslistheid in gegrepen, een halt toeroepend aan het so cialisme zoowel als aan de nazi's. In die strijdensvolle dagen heeft hij ook aen bezoek gebracht aan de Gez. Ver. te Weenen en in een toespraak tot de Gezel len o.m. dit gezegd: „Bij den opbouw van een nieuwe maatschappij rekenen wij juist op u, de zonen van Kolping. Gij kent den arbeid als een roeping, het gezin als een kiemcel der maatschappij en bovenal de godsdienst als grondslag van het leven. Gij zijt de eerst-geroepenen om 's Pausen leesr toe te passen, door vóór alles de gees ten der menschen te verbeteren." Ja waarlijk, dat is een program van actie voor iederen katholiek. En de Ge zellen vooral mogen nooit moede worden in het volbrengen van hun opdracht, hun roeping: De jongeren aan Christus! Dollfuss' woorden mogen begrepen wor den, door allen SENIOR. EEN KOLPINGSZOON PRIESTER. Zondag j.l. werd te Oudenbosch tot Priester gewijd de weleerw. heer Albert Padberg. oud-Gezel en oud-bestuurslid van onze Studie- en Debatingclub. Wij ver oorloven ons op deze plaats een woord van oprechten gelukwensch aan naomyst en familie. En van de leden onzer vereeni- ging vragen wij een vurig gebed voor den nieuwen Priester, opdat zijn arbeid in 's Heeren wijngaard moge strekken tot eer van God en tot heil der onsterfelijke zie len! COMMISSARIAAT. Tot comm. der afd. Gezellen in de vaca- ture-H. Brasker, is benoemd C. v. Tol. Krachtens huihoudelijk reglement immers worden tusschentijdsche vacatures door den v.-Praeses aangevuld. EN TOCH VERGADERING. Begin Augustus, roemruchte vacantietijd. Maar ons werk gaat door, ook in de Gez. Ver. Dus is er a.s. Dinsdag verplichte ver gadering voor de afd. Gezellen, te kwart voor negen. We herinneren er aan, dat bij afwezigheid gelet wordt op de ons toege zonden berichten van verhindering. Een goed Gezel deponeert zijn kaart met op gaaf van reden bij zijn wijkcommissaris! Zoo is de afspraak in geval van noodzake lijke absentie. Denk er aan en handel al- zoo. T.T.-COMPETITIE DISTRICT LEIDEN. De uitslag der competitie, waaraan deel genomen werd door Sassenheim, Voorhout, Wassenaar en Leiden, is geworden: Lei den kampioen met 12 punten en Voorhout winnaar van den 2den prijs met 8 punten. De derde prijs is nog niet toegekend kun nen worden. T. T. C. „VAN NISPEN". De tafeltennisclub hield Dinsdag jaar vergadering, waarbij uit de jaarveslagen bleek, dat het eerste club jaar naar tevre denheid was verloopen. Hét ledental bleef stationair, de geest was goed en het suc ces bij wedstrijden nogal verschillend. De kas bleek in het bezit van een klein batig saldo. Besloten werd ingaande 2 Aug. con tributie te innen op de trainingsavonden, welke zijn Maandag en Donderdag Voor het komende seizoen werd aangedrongen op geduchte training willen de wedstrij den in en buiten het district een succecs worden. Na materiaal en ranglijst besproken te hebben werden bij de verkiezing den se cretaris herkozen en als penningmeester D. Devilee gekozen. TOONEELCLUB „AD. KOLPING". Donderdagavond is de jaarvergadering, waartoe alle leden uitgenoodigd zijn. Van het bestuur zijn krachtens het reglement aan de beurt van aftreden de secretaris en het oudste bestuurslid. UITSLAG LOTERIJ. Voor belanghebbenden zijn gratis trek- kingslijsten beschikbaar en is een lijst op het bord in ^e zaal gedeponeerd ter inza ge. Prijzen kunnen a.s. Maandag en Dins dag nog gehaald worden in het Gezellen- huis, Rapenburg 52. WAAR DE SLAGEN VALLEN EN NOG WAT. De heereohende werkloosheid in ons kleine Nederland heeft vele economen reeds slapelooze nachten bezorgd. Hoe deze werkloosheid te doen verdwijnen was de ■vraag, die hen steeds bezig hield. Vele stelsels en theorieën werden opgebouwd, even zoovele verworpen en het resultaat daarvan zoo goed als nihil. Hoe het staat? Hier en daar ontwaart men slechts een kleine opleving met daar mede gepaard gaande vermindering der werkloosheid, welke, wij onderschrijven dit direct, hoopvol stemt voor de toekomst. Maar toch, daarmede is de welvaart nog niet teruggekeerd, daarmede is het spook, dat dreigend rondwaart, nog niet uitgedre ven. Werkloosheid, wat dat zeggen wil? Vraag het aan hen, die gezond van lijf en leden, in de volle kracht van hun leven, toegerust met de noodige vakkennis, ge doemd zijn hun tijd in ledigheid door te brengen! Vraag het aan de huismoeders, wier ge zinnen getroffen zijn door werkloosheid! Werkloosheid is een scherp snijdend zwaard, dat niet nalaat groote verwoestin gen aan te richten, altijd en overal bij hen die er door getroffen worden. De nood in de gezinnen, vooral in de groote gezinnen, is uitermate hoog geste gen, mede in verband met de groote prijs stijgingen van de eerste levensbehoeften, welke onrustbarende afmetingen beginnen aan te nemen en het meest daar waar de inkomsten het laagst zijn. Van overheidswege zijn wel middelen aangewend om dezen nood te lenigen door steunuitkeeringen of anderszins, maar deze, de statistieken bewijzen dit overduidelijk, zijn ten eenenmale ontoereikend en groo- tere achterstand kan dan ook, tenzij bij tijds duurtetoeslagen worden verstrekt, niet uitblijven. Daarom heeft het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond bij den Minister van Sociale Zaken aangedrongen de steunuit keeringen te verhoogen. Daarom ook heeft het R.K. Werklieden verbond aangedrongen tot verhooging van de loonen in de Werkverschaffing. Mede tot verhooging van de B-steun om beter te kunnen voorzien in het ontstel lende tekort aan kleeding, dekking en schoeisel der betrokken werkloozen. Moge het resultaat zijn, dat geholpen worden zij, die de zwaarste slagen hebben te dragen! Maarvoor alles wordt gevraagd werk! Men wil zijn dagelijksch brood zelf ver dienen! Wie het zwaarst getroffen worden door de werkloosheid? Een statistische opgave van de gemeente Utrecht geeft ons daarvan een duidelijk beeld. In deze gemeente doet zich het opmerkelijke geval voor, dat het aantal ingeschreven werkloozen op I Juli j.l. van 25 tot 40 jaar bijna even hoog is (het bedroeg 4307) als dat der werkloozen van 14 tot 24 jaar en van 41 tot 60 jaar te zamen (dit gezamenlijk getal was 4409). Hieruit blykt dus, dat het zwaarst werd getroffen de categorie, die in normale om standigheden tot vestiging van een gezin wil overgaan of die. getrouwd, voor een jong en aangroeiend gezin hebben te zor gen. Hier laten wij volgen een overzicht van de bij de Gem. Arbeidsbeurs te Leiden in geschreven werklooze mannen en vrouwen op 1 Juli 1937. Mannen Vrouwen van 1417 jaar 33 14 van 1824 jaar 488 37 van 2530 jaar 686 10 van 3140 jaar 1132 22 van 4150 jaar 646 14 van 5160 jaar 498 12 van 6165 jaar 202 3 van 66 jaar en ouder 98 1 Totaal 3783 113 De verhouding te Leiden is dus dat 1818 personen van 2540 jaar werkloos waren tegen 1965 pers. van andere leeftijden ge- zamelijk op 1 Juli. Ook hier dus de cate gorie welke het meest van de werkloosheid hebben te lijden die van 2540 jaar. Ook willen wij nog wijzen op een ander verschijnsel op het terrein der werkloos heid, n.l. dat, nu de werkloosheid daalt, de heel jeugdigen in sterkere mate geholpen worden dan de iets ouderen. Immers voor de jonge arbeiders van 14 tot 17 jaar bedraagt de daling van het werkloosheidscijfer van April 1936 tot April 1937 23 y, pet., voor de jonge arbei ders van 18 tot 24 jaar maar 15 pet. Na tuurlijk is het verheugend, dat jongens, die den schooltijd achter den rug hebben, aan den slag kunnen komen, maar vergelijken derwijs is de behoefte aan werk, de urgen tie daarvan voor de 18- tot 24-jarigen grooter. Daarbij komt, dat de beduchtheid niet ongegrond is, dat de allerjongsten bo ven de iets ouderen worden verkozen, om het lage loon, dat men aan deze jongeren kan uitkeeren. Een methode welke niet is goed te praten en die doet vreezen, dat, bij het nuder worden der allerjongste werk krachten, deze wederom zullen worden weggewerkt, om ze te vervangen door hen die pas van school komen. Dat zou dan toch wel een methode zijn die tegen den draad ingaat! Quadragesimo Anno moge aan dezulken tot leering strekken. ONS MOOIE WERKKAMP TE EGMOND-BINNEN. Wij ontvingen een circulaire van het Centraal Bestuur van den Ned. R.K. Volks bond, waarin wordt medegedeeld, dat het de schijn heeft, alsof het bestaan van het kamp nog niet voldoende in Volksbond kringen bekend is. Het aantal georganiseer de deelnemers is tot op heden veel te ge ring geweest. Er is toch altijd nog een beteekend aantal jongeren tusschen 18 en 25 jaar, die lid van onze Vak- of Standls- organisatie en die werkloos zijn. Welnu, voor hen is het kamp allereerst tot stand gebracht. Zij beihooren er aan deel te ne men. Degenen, die al eens een kamp hebben meegemaakt en nog niet het geluk hadden om werk te vinden, staan als het ware te dringen om er weer heen te mogen gaan. Doch er moet zooveel mogelijk,als het kan, door alle jeugdige werkloozen aan het kampwerk worden deelgenomen, en, zoolang dat niet het geval is, mogen wij niet tevreden zijn. Wij doen een ernstig en nadrukkelijk beroep op alle jeugdige georganiseerde werkloozen, om zich zoo spoedig mogelijk op te geven aan het secretariaat Verl. Bloe mistenlaan 45. Op 9 Aug. begint een nieuw kamp van 8 weken en daar zijn nieuwe gegadigden voor noodig!! KATHOLIEKE ACTIE VOOR GOD. De optocht, die georganiseerd zou worden door de vereeniging „Katholiek Leiden" en in verband waarmede we reeds een beroep op onze leden deden tot deelna me, gaat niet door. Gaarne hadden wij dit anders gezien, want een vereeniging als „Katholiek Leiden" is, voor het organisee- ren van een dergelijke actie, als aange wezen. Op de laatstgehouden vergadering van „Katholiek Leiden" is echter besloten, tot het houden van een groote propaganda- avond in de Stadsgehoorzaal met hetzelfde doel als strekking. Daar worden óók de VolkSbonders in groote getale verwacht. U KUNT EEN GOED WERK DOEN! Onze afdeeling telt ruim 1000 leden, waarvan velen een gezin gevormd hebben, waardoor de Volksbondgroep, als wij bij de vrouwen ook de kinderen medetellen, op ruim drie duizend personen geschat kan worden, die.... in het bezit zijn van een fiets?? Nu weet men, dat 1 Aug. a.s. het rijwiel voorzien moet worden van een nieuw belastingmerk, waardoor het oude, dat u op het rijwiel heeft bevestigd of zichtbaar draagt, waardeloos is geworden, althans voor u. Niet is zulks het geval voor de afdeeling Leiden van de vereeniging „Herwonnen Levenskracht". Deze afdeeling zal het zéér op prijs stellen als u de afgedankte rijwiel- merken in de bussen deponeert, welke, van af 1 Aug. a.s. in het Bondsgebouw Steen- schuur 15, aanwezig zullen zijn. Moge het door ons geraamde aantal rijwielmerken, dat ingeleverd zal worden, nog verre over troffen worden; de instelling, waarvoor zij bestemd zijn, zal er ten zeerste door ge baat worden, en velen zullen u dankbaar zijn! EXCURSIE WERKLOOZEN. Het Comité Werkloozenzorg zorgt er dit zomerseizoen wel voor, dat het den werk loozen aan ontspanning niet ontbreekt in den vorm van excursies paar verschillende plaatsen met bezienswaardigheden, die steeds de volle aandacht van de deelne mers trokken. Ook de bedevaart naar Hei- loo, waar Onze Lieve Vrouw ter Nood een bezoek werd gebracht, om haar voorspraak af te smeeken bij haar Goddelijken Zoon, en waarvan de ruim 100 deelnemers, gees telijk gesterkt terugkeerden, mag als vol komen geslaagd genoemd worden. 4 Augustus staat er wederom excursie op het program^ Dan zal een bezoek ge bracht worden aan de stad Delft met haar vele bezienswaardigheden, waarvan we o.a. noemen de Oude en de Nieuwe Kerk, als mede het Prinsenhof. De tocht gaat vanaf het Bondsgebouw, Woensdag 4 Aug., des morgens te 9 uur, per rijwiel naar Delft, hetwelk na pijn. 1 uur fietsen bereikt kan worden. Het Comité rekent op een groote deelname en verzoekt de deelnemers er voor te willen zorgdragen, dat de noo dige mondvoorraad in de knapzak wordt medegenomen. STEMPELTIJDEN. In verband met een verzoek, gedaan in een Bestuursraadvergadering, kunnen wij mededeelen, dat de stempeluren, naar aan leiding van een daartoe gedaan verzoek aan den Directeur van Sociale Zaken, door dezen voor de maand Augustus zijn vast gesteld op voorm. van 9 tot 10 uur. JAARVERSLAG WERKLIEDENVERBOND Evenals andere jaren is het jaarverslag van het R.K. Werkliedenverbond over het jaar 1936 voor hen, die er prijs op stellen daarvan een exemplaar te bezitten, en dat moet toch zijn minstens iedere vakafdee- ling van den Volksbond, verkrijgbaar tegen den prijs van 55 cent per exemplaar. Cir culaires daarover hebben de resp. afdee- lings-secretarissen reeds bereikt en we ver trouwen dat iedere afdeeling aan het opge geven adres een exemplaar vóór de opge geven datum bestelt! RECHTSKUNDIG ADVIES BUREAU. Wij vestigen er de aandacht op, dat op Maandagx2 Aug. en Maandag 9 Aug. a.s. het adviesbureau géén zitting zal houden. De eerstvolgende zitting van dit bureau is dus Maandag 16 Aug. as. Zijn er dringende aangelegenheden te behandelen, dan kan men zich schriftelijk wenden tot het Cen traal Adviesbureau, Berkenstraat 57, Haar lem (Noord). LANDARBEIDERSBOND „ST. LAURENTIUS". Zondag 8 Aug. a.s. te 7.30 uur wordt in de parochie O. L. V. Hemelvaart en St. Jozef een H. Mis opgedragen voor het gees telijk en tijdelijk welzijn van leden van den Landarbeidersbond, afd. Leiden, „St. Laurentius", waarna Algem. H. Communie. Als tweede intentie wordt gevraagd de zielerust van het overleden lid J. L. v. d. Meer. Maandag 9 Aug. wordt in dezelfde paro chiekerk een stille H. Mis opgedragen voor de zielerust van J. L. v. d. Meer. Bij beide gelegenheden wordt op groote deelname gerekend. „HERWONNEN LEVENSKRACHT" afdeeling Leiden, voert een groote actie voor de Vrijwillige Stuiver, welke ten doel heeft, te zorgen, dat, als „Herwonnen Levenskracht" op 15 Juni 1938 haar 25-ja- rig bestaan herdenkt, de wachtlijst van „Herwonnen Levenskracht" verdwenen moet zijn. Daarvoor zijn echter noodig 20.000 nieuwe stuiver-vrijwilligers. Succes sen zijn er reeds geboekt, maar.... hoe grooter de activiteit!!, denkt daaraan pro pagandisten, des te succesvoller het resul taat! WIE ER MEER VAN WIL WETEN. hoe de mooie instelling van het RE. Werk liedenverbond te Bilthoven, n.l. „Berg en Bosch" werkt, is daarvoor in de gelegen heid op Zondag 15 Aug. a.s. Dan wordt een excursie gehouden naar dit Herstellings oord. Tegen een minimale prijs kan men als deelnemer worden ingeschreven, maar, men doe het spoedig, en uiterlijk 7 Aug. aan het adres: Haarlemmerstraat 166. Maandag 9 Aug. te kwart vóór 9 des avonds, komen de deelnemers bij elkaar om de te maken route te bespreken en te besluiten of van een koffietafel al dan niet gebruik zal worden gemaakt. VOOR DE TE HOUDEN SPELDJESDAG van „Herwonnen Levenskracht", welke dit jaar op Zondag 26 September a.s. te Leiden wordt gehouden, is medewerking noodig! Verkoopers en verkoopsters worden ge vraagd. Daarom wordt een beroep gedaan op de Volksbonders om zelf, vrouwen, dochters, enz. aan te sporen mede te hel pen het bloempje aan den man te brengen. Er kunnen niet geinoeg helpers of helpsters zijn op 26 Sept. a.s. Het welslagen van den dag hangt er immers vanaf. Daarom geeft u op: Haarlemmerstraat 166. WIJ VRAGEN DE AANDACHT voor de 5e Nationale loterij van Herwon nen Levenskracht. Loten zijn verkrijgbaar 25 cent per lot bij de Comitéleden. Er zijn 1000 prachtige prijzen. De opbrengst van deze loterij is bestemd voor verpleging van t.b.c.-patiënten. Dus een doel dat aller steun verdient. JAARVERSLAG AVONDTEEKEN- SCHOOL VAN DEN NED. R.K. VOLKSBOND. Aan het jaarverslag 1936 der Avond- teekenschool wordt het volgende ontleend: De Avondteekenschool, een instelling voor lager Nijverheidsonderwijs, opgeridht 1 October 1899, is gevestigd in het school gebouw van der Werfstraat 70. Het schoolbestuur bestaat uit drie leden van het Afdeelingdbestuur, de heeren J. H. Nijhuis, voorzitter; J. M. H. Horikx, secre taris-penningmeester; C. Streefland, tot Fe bruari, en D. Haverkorn, vanaf Februari 1936. De duur van den cursus is 4 jaren, met vervolgklassen. De lessen worden gegeven 5 avonden per week, van 610 uren, van 1 October tot 31 Maart. Leeraren waren gedurende het geheele jaar de heeren P. J. J. van Weerlee, tevens directeur, H. J. Barentsen, H. P. J. de Rooij, J. M. Beenhakker, F. A. Grimbergen, I. van Weerlee, P. Grin en J. E. Stahlie; tot 31 Maart de heer W. J. Maassen, en vanaf 1 October de heeren W. Schröfer, A. van Muijen en H. Lamberts, allen in het bezit van de vereischte akten. Concierge is de heer V. van Ulden. De leeraren en de concierge worden beschouwd te zijn in zijdelingschen Staatsdienst en zijn pensioengerechtigd. Vanaf 1 Januari 1936 wordt aan alle eer ste klassen Nederlandsche taal gegeven in verband met de nieuwe spelling. Op 1 Oc tober 1936 kwam een geheel nieuw leer plan. De vakken vormleer en projectieleer kwamen te vervallen en als nieuwe vak ken werden ingevoerd schrijven en teeke nen van letters,technisch schetsen en werk tuigkundig schetsen. Met vakteekenen wordt nu begonnen in de tweede klassen. Vroeger in de derde. Het aantal leeraren-lesuren steeg van 72 op 91, waardoor twee nieuwe leeraren moesten worden aangesteld. Het aantal klassen bedroeg in het eerste kwartaal 17, in het vierde 21. De vakken van onderwijs zijn: rechtlijnig teekenen, vakteekenen, handteekenen, rekenen, meetkunde, werk tuigkunde, Nederlandsche taal, hout- en marmerschilderen, electro-techniek, projec- tieteekenen, schrijven en teekenen van let ters, technisch schetsen, werktuigkundig schetsen en boetseeren. Het aantal leerlingen bedroeg 1 Januari 239, 31 Maart 236, 1 October 208, en 31 December 202. Het aantal R.K. leerlingen bedroeg op ge noemde tijdstippen resp. 114, 114, 111 en 109; het aantal niet-Katholieke leerlingen resp. 125, 122, 97 en 93. Van de 202 leerlin gen op 31 December woonden 138 in Lel den en 64 in de omliggende Gemeenten. De leeftijd varieerde van 14 tot 30 jaar. 25 leerlingen verlieten de school wegens be ëindiging van den cursus. Het getuigschrift bedoeld in artikel 29 der Nijverheidsonderwijswet werd uitge reikt aan 19 leerlingen: F. W. Blotkamp, J. H. de Bruijn, P. J. van der Mark, P. C. Reizevoort, A. Rietkerk, W. G. Kenbeek, W. van Gerven, A. de Beer, A. van Haas- tregt, B. S. van Leeuwen, J. P. Snijders, C. de Wit, Ph. van den Berg, P. van Til- borg, J. A. Kuijpers, D. Fallaux, N. J. Va- vier, Ph. Smits en H. J. Heemskerk. Bevorderd werden van de le naar de 2e klasse 71 leerlingen, van de 2e naar de 3e klassen 57, van de 3e naar de 4e 25 en van de 4e naar de 4e vervolgklassen 33 leer lingen. In den cursus 19351936 werden vervaar digd 3632 teekeningen, 36 hout- en mar- merstalen en 5 boetseerstukken. Het aan tal leerling-lesuren bedroeg voor het ge heele jaar 48069. Het aantal verzuimde les tijden 4321. De tentoonstelling met openbare lessen werd gehouden 17 en 19 Maart. Het aan tal volwassen bezoekers bedroeg 208. De rekening werd vastgesteld op een be drag van 8058.56. De subsidie van het Rijk bedroeg ƒ4791.52 en van de Gemeente Leiden ƒ2053.51. VAN DE REDACTIE. De correspondentie, deze rubriek betref fende, moet gezonden worden aan het Re dactie-adres: Verlengde Bloemistenlaan 45. De eerstvolgende rubriek verschijnt 21 I Aug. a.s. Bijdragen daarvoor bestemd wor den ingewacht tot uiterlijk 18 Augustus a.s

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10