AAN ONZE ABONNE'S DONDERDAG 29 JULI 193/ DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 de noodtoestand in het slagers- bedrijf. Uit den Nederlandschen R.-K. „Hanze- bond" voor slagerspatroons heeft zich een vrouwencomité gevormd, dat zich ten doel stelt alle katholieke slagersvrouwen en midenstandsvrouwen te bewegen een groot- sche actie op touw te zetten tot verliching van den nood in het slagersbedrijf Bedoeld comité heeft zich daarop ge wend tot alle katholieke middenstands vrouwen en slagersvrouwen in het land met het verzoek ten spoedigste gevolg te geven aan dezen oproep en aan het comité betuigingen van sympathie te doen toeko men. Eerst wanneer het comité zich van voldoende medewerking heeft verzekerd, zal het actief naar buiten optreden. Het hoofdbestuur van den „Hanzebond" heeft zijn goedkeuring aan de vrouwenac tie gehecht. Het secretariaat van het comi té is aanvaard door mevrouw a. p. H. Bur gerHunschen, van Woustraat 186. Am sterdam. ned. bond van varkens- handelaren. De algemeene vergadering van den Ne derlandschen Bond van Varkenshandela ren, te Zeist gehouden, heeft een resolutie aangenomen, waarin het hoofdbestuur wordt opgedragen met kraoht te blijven ijveren voor: a. opheffing van de onnoodige en belem merende crisismaatregelen met betrekking tot den handel in- en afzet van varkens, opdat de uitschakeling van den varkens handelaar, grossier en exporteur geen ver deren voortgang hebbe en hij zijn normale functie in het bedrijfsleven kan hernemen; b. verbetering van de positie der leden bij de uitoefening van hun bedrijf, door namens den bond van varkenshandelaren zelfstandig of tezamen met de daarvoor in aanmerking komende instanties middelen te beramen, welke aan dit doel bevorderlijk zijn; c. meer medezeggenschap van de vak organisatie der varkenshandelaren in maat regelen van bestuur, welk nauw verband houden met de belangen van den varkens handel in het algemeen. d. samenwerking onder de georgani- seerden in de vee- en vleeschibrandhe. CONSUMPTIE MELKREGELING BUITEN HET WESTEN DES LANDS. De opheffing van de consumptiemelk- regeling voor het buitenwettelijke gebied (dus buiten de Driehoek Rotterdam Utrecht—Amsterdam), welke aanvanke lijk was bepaald op 1 April en daarna werd uitgesteld tot 1 Augustus, is nogmaals, in het belang van de distribuanten, opge schort tot 1 December a.s. De reden hiervan is, om aan de distri buanten de gelegenheid te geven, de tot dusver geldende anïbtelijke regeling te vervangen door een, die door de belang hebbenden zélf wordt getroffen en uitge voerd, zoo noodig onder de sanctie van den minister. „Hbld.1 CONSUMPTIE MELK REGEERINGS- CONTRACT. Nederlandsche Zuivelcentrale, 1 Augus tus tot en met 7 Augustus 1937, consump- tiemelk regeeringscontract, taxe-gedeelte 6.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Overmelk regeeringsminimumprijs 5.30 ct. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxeraelk 2.50 cent. PROEFSCHRIFT DR. J. v. d. LUGT. Door de Fransche Academie bekroond. Eenigen tijd geleden is, zooals reeds eer der werd gemeld, de weleerw. heer J. M. H. v. d. Lugt, leeraar aan hét klein semina rie „Hagetveld" te Heemstede, gepromo veerd aan de R.K. Universiteit te Nijme gen tot doctor in de Fransche taal en let terkunde op een proefschrift: „L'Action Frangaise de Ferdinand Brunetière". Dit proefschrift is thans door de Acade mie Frangaise te Parijs bekroond. NIEUWE KERK TE DELFT. Naar wij vernemen zal de Nieuwe Kerk te Delft op 8 September a.s. weer in ge bruik worden genomen. De restauratie wel ke ongeveer vijftien jaar heeft geduurd, zal dan geheel voltooid zijn. DE RESTAURATIE VAN DE GROOTE KERK TE ALKMAAR. Niet gegund aan inschrijver, die zich vergiste. Bij het kerkbestuur te Alkmaar is van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bericht ingekomen, dat hij bezwaar heeft het uitvoeren der sohoor- werfken voor de Groote Kerk te Allkmaar thans te doen opdragen aan den laagsten inschrijver, die zidh in zijn cijfer had ver gist. Het werk is thans gegund aan den op één na laagsten inschrijver, den heer I. Wou denberg te Utrecht, voor 9700 gulden. De minister berichte voorts, dat hij Maandag een bezoek aan de Groote Kerk zal brengen in verband met de noodzake lijke restauratiewerkzaamheden. de invoer van italiaansch fruit in nederland. De Bond Westland wendt zich tot den Minister. Binnenkort zullen de besprekingen wor den geopend voor het nieuwe handelsver drag tusschen 'Italië en Nederland, welke besprekingen in tuinbouw-kringen hier te lande met meer dan gewone aandacht zul len worden gevolgd. Niet alleen, dat er in een periode van tien jaar geen enkel voor deel van beteekenis voor onzen tuinbouw bij handelsverdragen kon worden bereikt, maar ook het feit, dat het buitenland zelf onze binnenlandsche markt bedreigt, heeft den Bond Westland genoopt tot een adres aan den minister van handel en nijverheid. In dit adres wordt bezorgdheid uitge sproken over den toenemenden import van Italiaansch fruit, in het bijzonder perziken en pruimen. Tot voor enkele jaren, aldus het adres, was de import van deze vruch ten onbeteekenend maar tengevolge van de toepassing eener betere verpakking en vooral door een goedkooper vervoerge- legenheid is de mogelijkheid tot import op groote schaal ontstaan, waarvan de etala- ge's en marktkramen in onze steden een duidelijk getuigenis afleggen. Bovendien wijs het adres erop, dat door de geringe exportmogelijkheden van andere produc ten, steeds meer kweekers in het Westland hun kassen met perziken gaan beplanten, zoodat binnen enkele jaren hiervan een sterk vergrootebinnenlandsche oogst te wachten is. Het adres dringt er bij den minister op aan, een zoodanig handelsverdrag af te slui ten, dat niet ons land overstroomd zal wor den met groote hoeveelheden goedkoop buitenlandsch fruit, nu het eigen product een zoo moeilijken tijd doormaakt. Esther de Boer van Rijk 84 jaar. Bloemen in allerlei kleur en vorm, zoo wel d§ eenvoudige ruiker als de artistiek opgemaakte mand, met daarnevens een ware stroom van brieven en telegrammen werden vanmorgen en op anderen uren van den dag bezorgd aan het adres Oost- einde 10, de woning van Esther de Boer van Rijk, die heden opgewekt en met de beste voornemens, wat de toekomst be treft, haar 84sten verjaardag heeft ge vierd. Officieele Crisispublkaties PRIJZEN VARKENS BESTEMD VOOR BACONBEREIDING. De Nederlandsche Veehouderij centrale maakt bekend, dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 20 Juli 1937 aan haar te leveren varkens, bestemd voor bacon- bereiding verhoogd zijn met 5 cent per Kg. geslacht gewicht. De prijzen zullen dius tot wederopzeg ging zijn als volgt: Prijs per Kg. geslacht gewicht in centen. Kwaliteit beneden Van Van Van Van Van 50 Kg. 50 54 58 67 76 Kg. Kg. Kg. Kg. Kg. IA naar 72 75 77 75 73 IB IIA kawli- 70 73 73 73 71 IC IIB HIA teit 68 71 73 71 69 HC IIIB max. 66 69 71 69 67 IHC 61 64 67 69 67 65 CC ct. 62 65 67 65 63 Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koude gewicht na slachting (d.i. het warme gewicht verminderd met 2 pet.). De voorwaarden waaronder de vabkens geleverd moeten worden, zooals zij het laatst zijn vermeld in de publicatie d.d. 24 April j.l. zijn ongewijzigd gebleven. Met de terbesöhikkmg stelling van vries- varkens zal voorshands worden doorgegaan. eBsteUdmgen voor levering in de daarop volgende week zullen uiterlijk des Zater dags in het bezit der Nederlandsche Vee houderijcentrale moeten zijn. Deze varkens zijn ingedeeld in 3 ge wichtsklassen, t.w.: klasse L. van circa 90 tot 100 Kg. geslacht M120 130 Z. boven 140 Kg. geslacht. 7 Augustus a.s. bedragen de prijzen: klasse L. 0.64 per Kg. M. /0.63 Z. ƒ0.62 franco station van bestemming. Het mini mum aantal per week af te nemen varkens bedraagt 10 stuks. Als gevol/g van dezen maatregel kan ver wacht worden, dat alie voor den baoonuit- voer bestemde varkens ook als zoodanig zullen worden geleverd en dat deze niet tot een zwaarder gewicht dan waarin leve ring voor baconbereiding kan plaats vin den, zullen worden aangehouden. Deze varkens zullen in geen geval later door de Nederlandsche Veehouderijcentrale voor invriezing worden afgenomen, welk stand punt ook de meening van den Minister van Economische Zaken weergeeft. Het is ge- wenscht, dat belanghebbenden hiermede rekening houden om later teleurstelling te voorkomen. 's-Gravenhage, 28 Juli 1937. goedkoope trein. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer betreffende een goedkoope trein naar Enschedé op Donderdag 5 Augustus. Loonsverhooging bij Braat te Delft. Tusschen de directie en de arbeiders van de Kon. Fabriek F. W._ Braat te Delft, zijn gedurende de laatste weken onderhande lingen over loonsverhooging gevoerd. Na dat eenige voorstellen verworpen waren is tenslotte een voorstel van de directie, neerkomende op een loonsverhooging van 7,7 pet. voor 160 arbeiders en verlenging van de vacantie voor hen, die minstens 1 jaar onafgebroken in dienst zijn van 3 tot 4dagen, door de leden-personeelsvergade ringen aangenomen. OM LENIN'S EINDE. Franclscaansche sympathie? Eenigen tijd geleden verklaarde Mgr. d'Herbigny van een Hongaarschen priester, een voormalig vriend van Lenin, te heb ben vernomen, dat de groote leider en grondvester van het Bolsjewisme in Rus land op zijn sterfbed zou hebben ingezien, dat de weg van de terreur, dien hij had ingeslagen, niet tot het doel voerde, het welk hij zich stelde. Rusland had beter een tiental Franciscussen kunnen gebrui ken. dan de Tscheka. Wij trokken deze mededeeling ernstig in twijfel. Mogelijk heeft Lenin betreurd, dat de revolutie zooveel bloed kosttte, doch den Poverello bewonderd beeft hij, die naar een zuiver materieel welvarend Rus land, naar een royaler leven voor de pro letariërs streefde, naar waarschijnlijkheid niet. Onze critiek heeft Mgr. d'Herbigny be reikt en deze schrijft thans het volgende: „Het scepticisme van „De Tijd" heb lk zelf gedeeld. Toen deze mededee ling over Lenin in de „Osservatore Romano" verscheen heb ik daarover geklaagd bij Monseigneur Pizzardo. Deze. zond mij den priester, die er ge tuige van was, den schrijver van het bericht, een voormalig vriend van Lenin, den Hongaarschen priester Bödö wiens naam ik ook genoemd heb in het verslag der Sociale Week. Het verhaal van dezen priester dwong mij niet langer meer te twijfelen." Van andere zijde is ons verzekerd, dat de genoemde Hongaarsehe priester Lenin had leeren kennen in een Europeesche Universiteitsstad, waar zij samen studeer den. Later bezocht de geestelijke Lenin in Rusland en hij werd door dezen gastvrij ontvangen. „Tijd". STOOMV. MIJ. NEDERLAND. TARAKAN arr. 28 Juli van Amsterdam te Batavia. KON NED STOOMB. MIJ. FLORA arr. 28 Juli van Danzig te Ko penhagen. ODYSSEUS vertr. 27 Juli van Palermo naar Amsterdam. VULCANUS arr. 28 Juli van Istanbul te Bourgas. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. LAERTES arr. 27 Juli van Amsterdam te Shields. VEREEN. NED. SCHEEPV. MIJ. Hollar *1Afrika-lljn) BLOEMFONTEIN (thuisr.) vertr. 28 Juli van Dover naar Antwerpen. BOSCHFONTEIN (thuisr.) arr. 27 Juli te Zanzibar. (HollandBr. ïndië Lijn). HOOGKERK (thuisr.) pass. 27 Juli te Gibraltar. Gaspedalen zijn gewillig! Maar als uw autosnelheid verdubbelt wordt uw remweg (afstand, noodig om te stoppen) 2 X 2 4 maal zoo groot! Een baantje? Groote help...... 2364 menschen heb ik vóór jon al weg moeten sturen. Goed. Neem mij dan om al die sollicitatie's te rangschikken. (Moustique). RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE DEN HAAG. Zitting van 29 Juli. J, A. v. d. H. teWassenaar, heeft als autobestuurder een aanrijding veroorzaakt op den Bezuidenhoutsehe weg te Den Haag, door een wielrijder van achteren aan te rijden. Vast kwam te staan, dat de wielrijder niet geheel rechts had gereden Daarmede rekening houdend, en boven dien het feit in aanmerking nemend, dat de schade tot beider genoegen is geregeld, waren zoowel de eisch als de uitspraak 5 subs. 2 dagen. H. H. V. te Wassenaar, heeft op het kruispunt LekstraatRijnstraat te Den Haag met zijn auto getracht een tram rechts in te halen en te passeeren, maar had daarna te vlug zijn stuur weer om gegooid met het gevolg, dat hij de tram coupeerde. De tram op haar beurt had daar na de auto aangereden. Meer dan wat scha de aan de verf van beide voertuigen was het niet geworden. Eisch ƒ10 subs. 8 da gen. Verdachte pleitte clementie daar hij nog nooit een proces-verbaal heeft gehad. De kantonrechter wilde dat wel in aan merking nemen en veroordeelde hem tot een boete van 5.— subs, 3 dagen. G. B. te Wassenaar, heeft met zijn auto een ernstige aanrijding veroorzaakt op het kruispunt nabij de Gouverneurlaan te Den Haag, doordat hij geen voorrang had verleend aan verkeer van rechts. De toegebrachte schade was inmiddels gere geld. De ambtenaar vond deze aanrijding nog al ernstig en eischte een boeten van ƒ25 subs. 15 dagen. De kantonrechter wilde in aanmerking nemen, de welwülen de houding van de verdachte, gezien het feit, dat hij de scha de dadelijk betaald had en veroordeelde hem tot een geldboete van 15.— subs. 5 dagen. M. H. te Wassenaar heeft met zijn auto op de Waalsdorperlaan te Wassenaar gereden, terwijl deze weg voor auto-ver- keer afgesloten en verboden is. Eisch en uitspraak schuldig verklaring zonder oplegging van straf. L. T. te Wassenaar heeft te Wasse naar met een vrachtauto gereden met een groote snelheid, waar niets op aan te mer ken valt. Erger is echter, dat bij aanhouding bleek, dat de remmen in het geheel niet werkten. Zeer ernstig noemde de ambtenaar deze overtreding en eischte een boete van 25 subs. 25 dagen. Uitspraak gezien de financleele omstan digheden der verdachte 15 subs. 10 dagen. J. de V. te Voorschoten, heeft ook al zonder behoorlijk werkende remmen ge reden en wel op een motor op den Kat- wijksohenweg te Wassenaar. Eisch 4 sub. 2 dagen. Uitspraak omdat verdachte werkloos is 2 subs. 2 dagen. F.H.D. v.D. teWassenaar heeft met zijn auto gereden op den grooten rijksweg Den Haag—Leiden. Bij aanhouding bleek, dat er naast de bestuurder twee dames za ten, waardoor de veiligheid van het ver keer in gevaar werd gebracht. Eisch 4 subs. 4 dagen. Uitspraak 2 subs. 2 dagen. VAN KWAAD TOT ERGER. Bewoner van „Veenhuizen" stichtte brand. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft he den den 22-jarigen grondwerker J. A. van H., verpleegde in de rijkswerkinrichting te Veenhuizen, thans gedetineerd, veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf met af trek van de voorloopige hechtenis, wegens brandstichting in een der slaapzalen van de inrichting. De rechtbank te Assen had den man in dertijd veroordeeld tot vier jaar gevange nisstraf van welk vonnis de procureur-ge neraal bevestiging had gevraagd. Bepalingen der Gratis-Ongevallenverzekering voor de abonné's van „De Leidsche Courant". Elke aDonné van „De Leidsche Courant", die zijn abonnementsgeld tijdig heeft vol daan is verzekerd voor een bedrag van ƒ300.tegen een hem (haar) overkomend ongeval, dat de eenige en rechtstrceksche oorzaak is van den dood van de(n) abonné, hetzij onmiddellijk of binnen 14 dagen na den datum van het ongeval. Dit bedrag zal ten spoedigste aan zijn of haar nage laten betrekkingen worden uitgekeerd. Onder nagelaten betrekkingen worden verstaan en zullen achtereenvolgens tot het ontvangen der uitkeering gerechtigd zijn: le. de echtgenoot(e); 2e. kinderen; 3e. de ouders; 4e. de stiefouders of (zoo deze ontbreken)) de grootouders, of (zoo ook deze ontbreken) de schoonouders, wier kostwinner de overledene was; 5e. de broe ders en zusters wier kostwinner de-over ledene was. Onder kostwinner wordt verstaan hij of fcij, die tenminste een derde van zijn of haar verdiensten geregeld uitkeert aan de(n) persoon of personen, die hij of zy bij het levensonderhoud te hulp komt. Onder verzekerde abonné wordt ver staan zoodanige persoon, welke niet jon ger is dan zeventien (17) jaar en niet ouder dan vijf en zestig (65) jaar. Er bestaat geen recht op uitkeering: a. Wanneer de verzekerde abonné tijdens het plaatsvinden van het ongeval verkeer de in staat van krankzinnigheid of ver standsverbijstering, onder den invloed was van overprikkeling of van bedwelmende dranken; of den krijgsdienst te water of te land uitoefende in tijd van oorlog, burger lijke twisten of oproer, of wel zich buiten Europa bevond, of wanneer de verzekerde abonné tijdens het ongeval op een vis- schers-, Marine- of ander vaartuig varen de was buitengaats, op de Zeeuwsche of Zuid-Hollandsche stroomen, of op de Zui derzee; of wanneer de verzekerde abonné zich tijdens het ongeval bezig hield met de bereiding, verwerking of vervoer van buskruit, schietkatoen, naphta, dynamiet of andere licht ontvlam- of ontplofbare stoffen of daarbij desbewust tegenwoordig was. b. Voor personen, bezigheden verrich tende, waaraan bijzonder gevaar verbon den is, zooals: luchtreizigers, acrobaten, circusrijders en dergelijke waagstukken uitvoerende personen, indien het ongeval ontstaat tijdens de uitoefening van hun be roep of de daarmede gepaard gaande bezig heden; of voor krankzinnige, lamme, hard- hoorige, sterk bijziende, aan duizeling, hartgebre.k of vallende ziekte lijdende per sonen of voor hen, die een beroerte gehad hebben. c. Indien het ongeval het gevolg is: van het gebruikmaken van voertuigen met mechanische kracht van het deelnemen aan wedstrijden of weddenschappen van welken aard ook; van een lichaamsgebrek; van een ziekte of kwaal; van zelfvermin king, zelfmoord of poging daartoe; van tweegevecht of vechtpartij, waarbij de ver zekerde betrokken was; van handelingen in strijd met wetten, verordeningen. Konink lijke besluiten of voorschriften van Spoor weg- tram-, boot- en dergelijke onderne mingen voor personenvervoer, van verre gaande roekeloosheid of het zich moedwil lig of onnoodig blootstellen aan eenig ge vaar door de(n) verzekerde(n) abonné. d. Ongevallen door of bij baden, zwem men, benevens watertochten, zonder bege leiding van een ervaren bootsman zijn al leen dan onder de verzekering begrepen als het bewijs wordt geleverl, dat de dood rechtstreeks is veroorzaakt door een plot selinge geweldadige inwerking van uit wendig geweld op het lichaam van de(n) verzekerde (niet b.v. door beroerte, kram pen, enz.) Daarenboven geeft verdrinken in binnenwateren, rivieren of meeren al leen dan recht op uitkeering, wanneer on der meer bewezen wordt op welke wijze de verzekerde is te water geraakt. Het vinden van een persoon (lichaam) in het water zonder meer wordt niet als een bewijs van een ongeval aangemerkt. Het recht op uitkeering blijft bestaan wanneer de dood een gevolg is van recht matige verdediging van eigen of eens an ders lijf of poging tot redding van personen Is een verzekerde een ongeval overko men, dan is degene, die op uitkeering rech ten wil doen gelden, verplicht zoo spoedig mogelijk uiterlijk binnen driemaal 24 uren na den dood (Zondagen en Katholieke Feestdagen die als Zondagen gevierd wor den niet medegerekend), hiervan mede deeling te doen met opgave van getuigen, die bfj het ongeval tegenwoordig waren, dus eventueel binnen 17 dagen na het ongeval, aan de Directie van „De Leidsche Courant". Is een verzekerde een ongeval overko men, dan moet zoo spoedig mogelijk ge nees- of heelkundige hulp worden inge roepen, om naar gelang van zaken den dood of deszelfs oorzaak te constateeren of wel om de(n) getroffene te behandelen, in het laatste geval zal de gewonde verplicht zijn zich geheel naar de voorschriften van den geneesheer te gedragen en zich, indien dit noodig geoordeeld wordt, in een zieken huis te begeven, zullende geene uitkeering verschuldigd zijn indien door het niet tijdig inroepen van genees- of heelkundige hulp of het niet opvolgen van voorschriften van den geneesheer nadeelige gevolgen voor de(n) patiën ontstaan. Zij die eenig recht op schadevergoeding willen doen gelden, zijn op straffe van het te niet gaan hunner rechten verplicht den daartoe door de Directie van „De Leidsche Courant" aan gewezen geneesheer in staat te stellen en zoo noodig de daartoe benoodigde stappen bij de bevoegde autoriteiten te doen om de oorzaak van den dood te constateeren. Bij niet voldoening aan de verplichting tot kennisgeving binnen den gestelden ter mijn is „De Leidsche Courant" tot geen uitkeering verplicht, tenzij bewezen wordt dat degene(n) die aangifte had (den) be- hooren te doen, daartoe niet in de moge lijkheid was (waren) en hij (zij) evenmin in staat was (waren) die aangifte door een ander te doen geschieden. In zulke gevallen begint de bovenge noemde termijn van drie dagen, zoodra de bedoelde onmogelijkheid opgehouden heeft te bestaan. Onbekendheid met de verzekering of hare voorwaarden gelden niet als onmo gelijkheid van tijdige aangifte. De uitkeeringen geschieden door de Di rectie der „Leidsche Courant" binnen veer tien dagen, nadat het recht op uitkeering bewezen is aan de(n) rechthebbende(n). „De Leidsche Courant" is niet verplicht uitbetalingen te doen, wanneer haar niet wordt verstrekt een extract uit het regis ter van overlig0"

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7