DE TROEBELEN IN CHINA Beide partijen meiden overwinningen! BINNENLAND DONDERDAG 29 JULI 1937 <)E LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 De toestand in Peking dreigend In Chineesche kringen wordt bevestigd, dat de Chineezen aanvankelijk Fengtai hebben bezet. Dit succes werd toegeschre ven aan een afleidings-manoeuvre van de Chineesche cavalerie, die een deel der Ja panners naar Nanjoean lokte. Volgens te Nanking ontvangen berichten zijn zij echter later door een krachtig lucht bombardement gedwongen het station van Fengtai te ontruimen. De strijd wordt voortgezet. Oorspronkelijk meldden berichten uit Chi neesche bron,, dat Toengtsjau, de zetel van de autonome regeering van Oost-Hopei, op 25 km. van Peking was genomen. Japansche vliegtuigen hebben bij den zuidelijken muur van Peking bommen ge worpen. Gedurende den nacht hebben de Chineesche troepen in de voornaamste stra ten loopgraven aangelegd. Volgens de „Takoengpau" is het bij Ta- tiensjoean tusschen Loekautsjau en Peking eveneens tot een hevig gevecht gekomen. Verscheidene Japanners werden gevangen genomen. Volgens berichten uit Chineeesche bron hebben de Japanners hun stellingen tus schen Lakautsjau en Peking ontruimd. Ver scheidene Japanners, die naar de renbaan ten Westen van Peking waren gevlucht, werden ontwapend. Zeer hevige bombardementen. Voorts wordt gevochten bij de kazernes van Nanjoean. Waarschijnlijk zullen de Chi neezen zich daar niet kunnen handhaven, daar zij zijn blootgesteld aan een zeer he vig bombardement door de Japansche ar tillerie en luchtmacht. Japansche vliegtuigen hebben bommen laten vallen op Mentoekoe, waar mijnen liggen, welke aan een buitenlandsche on derneming toebehooren. Naar verder uit Tientsin wordt gemeld, hebben Chineesche troepen het vuur ge opend op vier Japansche transportschepen, die te Tangkoe aankwamen. De Japannee- zen moesten aanvankelijk weer zee kiezen, doch later kon een der schepen, begeleid door een Japansche kotter, de haven bin nenkomen. De Amerikaansche militaire autoriteiten te Tientsin bevestigen, dat Chineesche troe pen hebben geschoten op Amerikaansche soldaten, van wie één licht werd gewond. De Chineesche autoriteiten hebben ver ontschuldigingen aangeboden en verklaard, dat zij de Amerikanen voor een Japansche patrouille hebben aangezien, De door Japan geleden verliezen. In een verklaring voor de financieele commissie van het Lagerhuis, heeft Prins Konoje o.m. gezegd, dat de tijd is geko men voor Japan, om een ernstige beslis sing te nemen, ofschoon de hoop op een vreedzame regeling met China nog niet ge heel is opgegeven. Volgens een officieele mededeeling van den minister van oorlog, bedragen de ver liezen, sinds het incident van Loekautsjau door de Japanners geleden, 42 dooden en 113 gewonden. Verder wordt gemeld, dat belangrijke formaties van de troepen der centrale re geering uit Paotingfoe vertrokken zijn en te Antse, op 10 km. ten zuiden van Lang- fang, zijn aangekomen. Zij bedreigen de rechterflank van de Japansche ver bindings linie. Vermiste Japanner terecht De Japansche marinier, Miyazaki, die sedert Zondag vermist werd, is te Tsjing Kiang, teruggevonden en door de Chinee sche autoriteiten naar het Japansche con sulaat-generaal te Nanking teruggebracht. Miyazaki had een bezoek gebracht aan een gelegenheid, welke door de Japansche autoriteiten voor Japansche militairen verboden was. Uit vrees voor straf is de man daarop gevlucht. Hij werd door een Chineeschen visscher bij het overzwemmen van de Jangtse gegrepen en aan de politie uitgeleverd. Chineesche troepen te Tientsin hebben geschoten op Amerikaansche soldaten van wie een licht gewond werd. De Chineesche autoriteiten hebben verontschuldigingen aangeboden en verklaard, dat zij de Ame rikanen voor een Japansche patrouille hadden aangezien. Men heeft Eden in het Britsche Lager huis gevraago, of het conflict in het Verre Oosten bij den Volkenbond aanhangig zal worden gemaakt. De minister antwoordde: „De toestand is zeker zeer ernstig, maar ik ben nipt bereid in dit opzicht een initiatief te nemen. Wij moeten eraan denken, dat twee mogendheden, die zeer veel belang bij deze aangelegenheid hebben, Japan en- de Vereenigde Staten, geen lid van den Volkenbond zijn. DE STRIJD IN DE HAVENSTAD TIENTSIN. De Chineesche troepen hebben thans de controle over het Westelijke en het Cen traalstation. De Japanneezen houden het Oostelijke station nog bezet, hoewel de Chineesche troepen den weg er heen in handen hebben. In den afgeioopen nacht om twee uur is een welonderhouden geweervuur losgebro ken 1 "hen het Centraal Station en het Oostelijk Station, zoodat alle aanwezigen in de concessie gewekt en gealarmeerd werden. Mortieren en machinegeweren werden in den strijd gemengd. Uit Chinee sche bron wordt gemeld, dat de Chineesche troepen van de 88ste divisie de beide sta tions hebben aangevallen. Om drie uur deed het gerucht de ronde, dat de Chinee zen het Centraal Station hadden bezet en pogingen in het werk stelden de Japan neezen te verdrijven van het Oostelijke station. Om vier uur scheen de strijd zich uit te breiden. Japansche vliegtuigen ste gen op om de Chineezen aan te vallen. Een burgerwacht-commandant pleegde verraad. Om zes uur vanmorgen deed zich een onafgebroken geweervuur hooren, dat uit Oostelijke en Noordelijke richting scheen te komen. Het Chineesche luchtafweerge schut vuurt op de Japansche vliegtuigen, die boven de streek blijven vliegen. Het Japansche consulaat deelt mede, dat twee granaten in de Japansche concessie zijn neergekomen zonder slachtoffers te maken. De Japansche generale staf deelt mede, dat de aanval op het Oostelijke sta tion en op de Japansche concessie geleid wordt „door elementen der Chineesche troepen, die van het front vluchten." Buitenlanders gedood. Vannacht zijn een Annamitlseh en een Italiaansch soldaat gedood door verdwaal de geweerkogels uit de streek waar nog steeds gevochten wordt. De Annamiet werd in de Fransche concessie gedood, de Ita liaan in de Italiaansche. JAPANNERS ERKENNEN SUCCES DER CHINEEZEN BIJ LANGFANG. In een comuniqué van het Japansche gar nizoen van Tientsin wordt het tijdelijke succes der Chineesche troepen nabij Lang- fang erkend. Na aankomst van Japansche versterkingen werden de Chineezen echter na een strijd van enkele uren teruggesla gen. De Japansche pers grijpt de gelegenheid aan de te Sjanghai en Nanking gepubliceer de berichten omtrent beweerde Chineesche overwinningen tegen te spreken. Lanfang toch in Chineesche handen? Uit welingelichte bron wordt gemeld, dat de troepen der Centrale Chineesche regee ring inderdaad Langfang hebben bezet. DE TOESTAND IN PEKING. Uit Sjanghai: Uit goede bron wordt uit Nanking vernomen, dat generaax Tsji Joe Tsjan, de commandant der burgerwacht in Noord-China, die als vriend der Japanners wordt beschouwd, de spoorlijn Peking Soei—JoaenTsjaho (een op 10 kilometer ten Noorden van Peking gelegen plaatsje) heeft afgesneden. Tengevolge van dit verraad heeft gene raal Soeng Tsje Joean met afdeelingen van het 29e leger, welke weerstand boden aan de Japanners, Peking om half twaalf in den avond verlaten, ongetwijfeld om zich naar Pao Ting Foe te begeven. Generaal Tsjang Tse Tsjoeng, de burgemeester van Tientsin, I die het bevel voert over de 38ste divisie, neemt het bevel waar. j Generaal Soeng Tsje Joean vervangen? Naar verluidt zou generaal Tsjang Tsje Tsjoeng in de plaats treden van generaal Soeng Tsje Joean te Peking. EEN AANVAL OP DE RIVIER. Om kwart over acht hedenmorgen is een Japansche torpedojager beschoten door loopgraafkanonnen, die door de Chineezen waren opgesteld te Takoe aan de monding van de rivier Heibo. Deze rivier loopt zoo als men weet door Tientsin. De minister van marine deelt mede, dat in verband hier mede de Japansche vlootstrijdkrachten overgegaan zijn tot offensief op Takoe. Zij werken samen met de Japansche strijdkrachten te land. TAKOE GEB03IBARDEERD. Gemeld wordt dat twee Japansche tor pedojagers Takoe hebben gebombardeerd. Een Japansch detachement is aan land ge zet om de Chineesche troepen te verdrij ven. De verbindingen tusschen Tientsin en Takoe zijn verbroken. VOORNAAMSTE GEBOUWEN VAN TIENTSIN IN BRAND. De voornaamste Chineesche gebouwen, o,m. de Nankai-Universiteit, het Centraal Station en het hoofdkwartier der militie, staan in brand, tengevolge van het bom bardement, dat de Japansche luchtstrijd krachten hedenmorgen op de stad ten uit voer hebben gelegd." DE ONTRUIMING VAN PEKING. De Chineesche troepen hebben in stilte de stad in den loop van den nacht verlaten en de verdedigingswerken afgebroken. Politie patrouilles vormen de eenige gewapende macht, die zichtbaar is. De bewoners loo- pen vrij door de stad, de poorten zijn open. DE VOEDINGSTOESTAND IN WERKLOOZE GEZINNEN. Versohenen is een lijvig rapport van de commissie van onderzoek, die bij besluit van B. en W. van 8 Januari 1935 werd ingesteld, om de vraag te onderzoeken of er sprake is van ondervoeding in de gezin nen van ondersteunde Utrechtsche werk- loozen in de periode 19351936. De com missie bestond uit prof. dr. J. M. Baart de la Faille (voorzitter), prof. dr. B. Sjol'le- ma, mej. dr. mr. M. A. Tellegen, dr. M. H. Tromp en prof. L. K. Wolff. De conclusiën waartoe de commissie komt, is de volgende: Bepaalde verontrustende verschijnselen zijn niet gevonden. Evenmin kan echter van een geheel bevredigenden voedingstoestan,d worden gesproken. Men zij echter voorzich tig, ongunstige omstandigheden alleen toe te schrijven aan de werkloosheid. Het belangwekkende rapport is verdeeld in vijf hoofdstukken. Het eerste geeft alge- meene mededeelingen over de onderzochte gezinnen, het tweede betreft het lichame lijk onderzoek, in het derde hoofdstuk vindt men beschouwingen over de voeding, in het voerde over de besteding van het inkomen, terwijl het vijfde hoofdstuk gewijd is aan de gezinnen met tekorten in de voeding. Aan de samenvatting, die de commissie geeft ontleenen wij nog het volgende: Het onderzoek der commissie strekte zich uit over gezinnen van tegen werkloosheid verzekerde arbeiders, die sedert geruimen tijd (meer dan de helft drie jaar en langer) werkloos waren. Het lichamelijke onderzoek heeft weinig gevallen met duidelijke abnormale ver schijnselen, zooals sterke vermagering, bloedarmoede en afwijking aan het been- derstelsel aan het licht gebracht, welke uit sluitend of hoofdzakelijk aan langdurige ondervoeding of verkeerde voeding moeten worden toegeschreven. Wel is op grond van het onderzoek der lichamelijke gesteld heid, met name van het bloed, aannemelijk geworden, dat in vele gevallen het weer standsvermogen van he lichaam tegen ziek te in het algemeen zal zijn verminderd en dat de voorbeschiktheid voor bepaalde ziekten zal zijn vergroot, dus dat de ge zondheidstoestand meer of minder zal heb ben geleden. Onder de kinderen uit groote gezinnen van werkloozen (d.w.z. geziinnen met 5 en meer kinderen) komen meer gevallen van laag bloed'kleurstofgehalte voor dan bij kinderen uit kleine en middelgroote gezin nen. Een deel der onderzochte personen heeft te weinig vitamine A en C in het bloed. Het onderzoek naar de voeding heeft aangetoond, dat het gemiddeld caloriëncij- fer van het voedsel, dat in de gezinnen van Utrechtsche werkloozen in de drie perioden van onderzoek per volwassen man per dag werd gebruikt (n.l. 2961 met, en 2910 calo- riën zonder het in rekening brengen der schoolvoeding van kinderen) op zich zelf en vergeleken met het cijfer, dat bij der gelijke onderzoekingen in andere gemeen ten van ons land werd berekend, voor Utreoht niet ongunstig is. In vele gevallen had voor het geld, dat werd besteed, bij een rationeeler keuze van de voedingsmiddelen een betere voeding kunnen zijn verkregen. Een verbetering zou zijn bereikt, indien het te groote aantal broodmaaltijden ware vervangen door war me maaltijden met aardappelen en groen ten. Door meer dan de helft van de gezin nen, waarvan de kinderen voor het ge bruik van schoolvoeding in aanmerking kwamen, werd daarvan geen gebruik ge maakt. Somtijds werd medegedeeld, dat de kinderen er niet heen wilden, of dat rij de voeding niet lustten of niet konden verdra gen; verscheidene ouders hadden er be zwaar tegen, dat de kinderen niet thuis in den famaliliekring zouden eten. Van de 77 gezinnen, wier uitgaven zijn besproken, waren 38 gedurende het tijd vak, dat zij hebben medegewerkt, uitslui tend aangewezen op steun; van 39 bestond het inkomen uit steun en loon van het hoofd van het gezin en/of geziinsloon. Het gemiddelde inkomen van de eerste groep bedroeg 16.17, dat van de tweede 19.78. Van alle gezinnen tezamen was het gemiddelde inkomen 18.06. De gemiddelde uitgaven voor de voeding bedroegen voor alle gezinnen tezamen 43.3 pet. van de totale uitgaven, de huur 26.8 pet. In de grootere gezinnen was het per centage, dat voor de voeding werd uitge geven, grooter dan in de kleinere, dat voor de huur daarentegen kleiner. Voor huur en voeding tezamen werd door alle Inkomensgroepen gemiddeld pl.m. 70 pet. van de uitgaven besteed. In haar slotbeschouwing merkt de com missie nog op, dat het inkomen der werk loozen, indien de huisvrouw voor haar taak berekend is, toelaat het gezin voldoende te voeden. Dit resultaat is echter alleen te be reiken, door alle overige uitgaven tot het uiterste te beperken en met name voor het aanschaffen van kleeding, schoeisel en dek king vrijwel geen uitgaven te doen, wat bij langeren duur der werkloosheid tot paupe risme moet leiden. (Hiermede constateert de commissie, dat de werkloozen-steun over het algemeen óók „indien de huis vrouw voor haar taak berekend is", te laag is. Red. L. Crt.). In de groote gezinnen is het bovendien zelfs voor een bekwame huisvrouw moei lijk de voeding te laten voldoen aan de bij zondere eischen, die voor jonge kinderen, opgroeiende jonge meisjes en moeders uit groeiende gezinnen moeten worden gesteld. De commissie geeft tenslotte een over zicht van de maatregelen, die reeds geno men zijn om een betere voeding te bevor deren. KAPITEIN EN HOOFDMACHINIST VAN S.S. „AJAX" ONDERSCHEIDEN. NEDERLANDCSHE VLUCHTELINGEN UIT SPANJE VERVOERD. In een kleine plechtigheid zijn gistermid dag in het „Scheepvaarthuis" te Amster dam" aan den kapitein en den hoofdmachi nist van het s.s. „Ajax", de heeren J. D. Maarleveld en J. Keukelaar, de eeretee- kener van ridder in de orde van Oranje Nassau uitgereikt. In den zomer van 1936 verzocht de Ne- derlandsche Regeering de Koninklijke Ne- derlandsche Stoomboot Mij. in verband met den ooi logstoestand in Spanje, een harer schepen beschikbaar te willen houden voor de cventueele herberging of evacuatie van Nederlandsche vluchtelingen uit dat land. Nadat reeds eenige andere schepen kor ten tijd tot dit doel in Barcelona gestation- neerd waren geweest, werd begin October het ss. „Ajax" hiervoor aangewezen. Het schip, dat onder commando stond van kapitein J. D. Maarleveld, kwam op 16 October te Barcelona aan en werd ter beschikking gesteld van den Nederland- schen consul. Op 26 Maart 1937, toen een 4 a 590-tal vluchtelingen, die waren gehuis vest in de Belgische en Nederlandsche le gaties te Madrid, vanuit Valencia naar Marseille vervoerd moesten worden, werd daarvoor de „Ajax" door de regeering aan gewezen. De opdracht, om met zulk een klein vrachtschip een dusdanig groot aantal pas sagiers te ervoeren, was niet gemakkelijk. De gezagvoerder evenwel, bijgestaan door den machinedienst, die onder leiding stond van den hoofdmachinist Jan Keukelaar heeft zich van deze taak op uitstekende wijze gekweten. Zonder veel te vragen wist de gezagvoerder te handelen, met het re sultaat. dat dit moeilijke transport vlot en tot de volle tevredenheid, zoowel van de Nederlandsche Regeering als van de pas sagiers, bestaande uit vele nationaliteiten, plaats vond. H. M. de Koningin heeft van haar waar deering blijk willen geven door den kapi tein en den machinist te benoemen tot rid der in de Orde van Oranje Nassau. Gistermiddag te vijf uur werden de hee ren J. D. Maarleveld en J. Keukelaar, nog onkundig van de hun te beurt gevallen on derscheiding, in de directiekamer van de K. N. S. M. ontvangen. Hier waren aanwe zig de waterschout, vice-admiraal L. J. Quant en de directeuren dr. E. Heldring, D. Hudig en S. M. D. Valstar. Vice-admiraal Quant zeide de opdracht, hem via den burgemeester door den Minis ter van Buitenlandsche Zaken verstrekt, om den oeiden geridderden mededeeling van hu.i onderscheiding te doen, gaarne te volvoeren, en wees op de verdiensten der geridderden. De woiersehout speeldde de groote eere- teekenen der orde van Oranje Nassau, een geschenk van de directie der K. N. S. M., den geridderden op de borst en overhan digde hun als persoonlijke gave twee kleine draagkru.'sen. Namens de directie van de K. N. S. M. wenschte dr. E. Heldring den kapitein en den hocfdmachinist geluk en verklaarde, dat de diiectie trotsch is geweest op haar mannen. NEDERLANDSCHE JONGENS IN ZWITSERLAND. Onder leiding der Katholieke Reisvereeniging. Kampeeren en „trekken" is bij de jeugd in onze dagen troef! En de „Jamboree" zal in deze richting nog wel verder stuwen, denken we. Voor katholieke jongens ls op dit punt nog heel wat te doen: het insti tuut der Jeugdherbergen is bij ons nog niet al te volledig ontwikkeld, zooals de be richten van den laatsten tijd nog eens ten overvloede hebben doen blijken. Toch wordt op dit gebied al heel wat gedaan, en dat een groot aantal Nederland sche katholieke jongens de volgende week in Italiaansch Zwitserland een kamp zul len betrekken, dient dan ook met vol doening te worden vermeld. Deze kampee ring wordt verzorgd door de Katholieke Reisvereeniging, welke daarmede nu ge heel zelfstandig het gebied der Jeugdex- cursies betreedt. Onder de bevoegde lei ding van een bekwaam leider, dr. Wim Theunissen, leeraar aan de Katholieke Ly cea te Den Bosch, heeft de Ned. Reisveree niging voor Katholieken een ruim dertig tal katholieke jongens uit verschillende plaatsen des lands vereenigd, die Maandag a.s. over Basel naar Magliaso in Tessino (Italiaansch Zwitserland) zullen vertrek ken. waar ze tot 21 Augustus een kamp zullen betrekken. Het kamp is ideaal ge legen, volkomen naar alle eischen inge richt, staat geheel onder geestelijke leiding, en geeft op het stuk van verzorging, tucht, uitspanning en sport alle waarborgen. El- ken morgen wordt een „Kampdienst" ge houden, waarbij de jongegns de gewone Misgezangen uitvoeren; uitstapjes naar beroemde oorden in den omtrek worden gemaakt, spelen zullen worden georgani seerd, en niet alleen lichamelijk maar ook geestelijk en intellectueel wordt voor de jongens gezorgd, die hun karakter van kampeerders echter geheel houden door dat het meerendeel in tenten is onderge bracht en de kampwekzaamheden, behal ve het zorgen voor de maaltijden, geheel aan hen wordt toevertrouwd. De Ned. Reis vereeniging voor Katholieken werk in de zen samen met de Katholieke Zwitsersche jeugdleiders, en stelt zich voor, in dezen geest ook verder te arbeiden. Het plan bestaat in het volgend jaar ook voor ka tholieke meisjes een dergelijke kampeer reis te organiseeren: het veld der werk zaamheden, dat de Katholieke Reisveree niging te bearbeiden krijgt, breidt zich voortdurend uit. „Tel." DE „AVIA" NADERT HAAR VOLTOOIING WAT IN DE HOUTRUST-HALLEN TE ZIEN ZAL ZIJN. De groote luchtvaarttentoonstelling in het Houtrust-gelbouw te 's Gravenhage na dert haar voltooiing en er heerscht op de „Avia" in wording een groote bedrijvigheid van teekenaars en timmerlieden, schilders en technici, om alles tijdig voor de ope ning, die morgenochtend te half twaalf zal geschieden, gereed te hebben. Dadelijk bij het binnenkomen wordt de aandacht getrokken door de inzending van de K.L.M., die den geheelen voorwand van de eerste zaal beslaat en een fraai archi tectonisch geheel vormt, dat zoowel door kleur als lijn een uiterst artistieken Indruk maakt, Bij nadere beschouwing blijkt dan bovendien het gebodene zelf zeer interes sant te zijn. Door een balie van de zaal ge scheiden zijn de nissen, waarin de afdee- ling binnenland, passage en informatie rijn ondergebracht. Een stewardess zal hier aanwezig zijn om de gevraagde inliohtingen omtrent luchtreizen en passage te ver sohaffen, terwijl hier tevens gelegenheid is om te boeken zoowel voor het geheele luchtnet der K.L.M. als voor rondvluchten van het vliegveld Ypenburg af, waarheen men van Houtrust met tram en bus recht streeks vervoerd kan worden. De architectonische eenheid van deze in zending vindt haar afsluiting in een me- terriioogen verkeerstoren, waarin verschil lende lichten zijn aangebracht en die een groot deel van de zaal beheerscht. In een hierop aansluitend gebouwtje, dat aan een moskee doet denken, krijgt men een overzichtelijk beeld van de Amster damBatavia-route in eenigszins Indische sfeer, terwijl andere symbolische beelden zijn aangebracht op de ballustrade, die over een groot deel van den K.L.M.-stand heen loopt. Voor den wand, in een middenvak, hebben de verschillende technische diens ten der K.L.M. een plaats gevonden. Hier vindt men zoowel werk van den foto-tech- nischen dienst als een radio-vliegtuigzen der, een der nieuwe Wright Cyclone-moto- ren, die in den start een capaciteit van 1200 P.K. ontwikkelen, een typisch Monasco- motortje, dat de K.L.M. in den eersten tijd van haar bedrijf gebruikte, een model van de cockpit van een D.C. 3 met volledig In strumentenbord, een kwarbdoorsnede van een Douglascabine en nog vele andere be zienswaardigheden. In de nissen rondom den verkeerstoren zijn beknopte inzendin gen van de buitenlandsche luchtvaartmaat schappijen, waarmee de K.L.M. samen werkt, zooals Air France, de Deensche D. L.H., de Zweedsche A.B.A., de Poolsche L. 0.T., de Belgische Sabena en de Imperial Airways; stands, die een interessant beeld geven van het materiaal en het luchtnet der betrokken maatschappijen. Aansluitend op de inzending van de K. L.M. vinden we de inzending van de K.N. 1.L.M., die voor een deel is ondergebracht in een smaakvol versierd gebouwtje in pa- goda-vorm. De K.N.I.L.M. toont hier interessante bijzonderheden van haar kar- teeringsarbeid op Nieuw-Guinea. Tot de hier geëxposeerde modellen behoort o.a. het model van een der Sykorsky-Amphibie- vliegtuigen, die de K.N.I.L.M. voor dit werk heeft aangekocht. Voorts vindt men er de nieuwste typen voor defensie en marine als Fokkers en een catapultvliegtuig van „De Ruyter". Bijzondere aandacht vragen voorts de in zendingen der Luohtvaartafdeeling van Fokker en Koolhoven en een zeer uitge breide collectieve Duitsche inzending. Ten slotte is er een historische afdeeling o.a. met „De Spin", een inzending van de Brit sche Havilland-fabriek en een twee-per- soons-sportvliegtuig van de bekende Tsje chische Bata-fabrieken, die niet alleen schoenen, maar ook vliegtuigen fabricee- ren. Het gaat niet aan, melding te maken van de vele en velerlei foto's, modellen, stands, maquettes enz. We noemen slechts hiervan de door de gemeente Amsterdam ingezonden maquette van het vliegveld Schiphol, de door de gemeente 's Graven hage aan den awdn boven de K.L.M.-inzen- ding aangebrachte fraai uitgevoerde we reldkaart met in lichtlijnen de uitbreidin gen van het wereld-luchtnet in de laatste 15 jaar en de smaakvolle stand van de P. T.T. betreffende de mogelijkheden van de luchtpost. Er bestaat ook gelegenheid post stukken te laten afstempelen met een spe ciale „Avia"-stempel. Het bureau voor luchttoerisme van A.N. W.B. en Kon. Vereeniging voor de Lucht vaart is eveneens vertegenwoordigd, ter wijl d'e Nederlandsche vereeniging voor luchtbescherming een uitgebreiden stand heeft met gasmaskers, allerlei lucht-afweer- middelen en zelfs een volledig uitgerusten schiulkelder tegen lucht- on Gasaanvallen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6