De ramp van de Flamingo Slachtoffers van de ontzettende catastrofe van de „Flamingo" BUITENLAND DE SPAANSCHE BURGEROORLOG DONDERDAG 29 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Ontploffing van benzine-tank de oorzaak De linkervleugel brandde reeds in de lucht Deel neming van de K.L.M. bi) dezen nieuwen slag Kort voor de ramp met bran dendenmotor gezien. Gistermorgen heeft de heer A. Plesman, directeur van de K. L. M., die op het oogen- hlik, waarop het ongeluk, dat de „Flamin go" getroffen heeft, bekend werd, toeval ligerwijs juist op Schiphol vertoefde, op ihet hoofdkantoor van jde K. L. M. eenige nadere bijzonderheden medegedeeld om trent het verloop van de ramp, voorzoover dat toen bekend was. De eerste technische deskundige, die zich naar de plaats van het ongeluk te Hal had gespoed, was de technische directeur van de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena", de heer Gotschalk, die verge zeld werd door een K. L. M.-mecanicien, die op het Brusselsche vliegveld is gesta tioneerd. Volgens de weerberichten, waarover men op het Brusselsche vliegveld Haaren be schikte, heerschte er toen de „Flamingo" na eenkort oponthoud van Brussel ver trok, in de nabijheid van de Belgische hoofdstad een „depression orageuse", een weersgesteldheid, die de mogelijkheid van onweer inhield. Ooggetuigen deelden den heer Gotschalk mede,, dat zij de Douglas-machine nabij Hal uit een zwarte wolk hadden zien ko men, terwijl de linkermotor in brand stond Onmiddellijk daarop was het vliegtuig neer gestort en geheel in vlammen gehuld. Uit deze mededeelingen, welker juistheid de Belgische experts op dat oogenblik nog niet konden controleeren, meenen zij te moeten afleiden, dat het ongeluk door blik seminslag veroorzaakt is, al bieden de ge heel metalen Douglas-machines in het al gemeen weinig mogelijkheden voor het inslaan van den bliksem, omdat de electri- sche lading zich onmiddellijk over het me talen oppervlak gelijkmatig verspreidt, en al is het in brand vliegen van een motor door blikseminslag ook iets, dat uiterst zelden voorkomt. Inmiddels mag men aannemen, dat de commissie van onderzoek, die de Belgische regeering thans moet benoemen, in samen werking met de onmiddellijk naar Brussel vertrokken Nederlandsche deskundigen, den heer Van der Heyden, inspecteur van den luchtvaartdienst, den heer von Baum- hauer, lid van de commissie van toezicht op de luchtwaardigheid, den heer Behage, chef van de werkplaatsen der K. L. M. en den vliegtuigbestuurder Hondong, zich een beter gefundeerd oordeel over de oorzaak van het ongeluk zal kunnen vormen. De nationaliteit der passagiers. Het is nader gebleken, dat de eerste na tionaliteit der om het leven gekomen pas sagiers niet geheel juist was. Behalve één Nederlandsche passagier, de heer Nathans, bevond zich aan boord ook slechts één Duitsche passagier, r.1. de heer Felix Wetz- lar, en niet vijf, maar drie Belgen, nl. het echtpaar Tondreau en de heer Blum. De heeren Goldbloom, Canton en Bernard F. Mun waren Amerikanen. De laatste woonde te Longbeach in de Vereenigde Staten. De Spaansch-Amerikaansche pas sagier de heer Trillo was manager van de R. K. O. Radio Film Corporation, te Am sterdam voor Nederland in oprichting, ter wijl de passagier Whitehouse van Britsche nationaliteit was. De werktuigkundige Wapperon. De werktuigkundige Wapperon, die ver tonden was aan de technische werkplaat sen der K. L. M. te Amsterdam en voor een dienstaangelegenheid naar Parijs moest, is 31 jaar oud. Hij kwam 8 Januari 1934 in dienst van de K. L. M. Hij woonde te Rijk in de Haarlemmermeer, was gehuwd en vader van een kind. Betuigingen van deelneming. In den loop van den middag ontving men gisteren bij het hoofdkantoor der K. L. M. te 's Gravenhage een brief van den minis ter van waterstaat, Ir. Mr. Dr. J. A. M. van Buuren, waarin deze zijn deelneming be tuigde met den slag, dien de K. L. M. ge troffen had. Een soortgelijk schrijven werd ontvan gen van den secretaris-generaal van het departement van Defensie, namens den minister van Defensie, die niet te 's Gra venhage vertoeft. In den namiddag kwam de burgemeester van 's Gravenhage, mr. S. J. R. de Monchy, persoonlijk zijn opwachting maken om zijn deelneming te betuigen. Deélneming van H. M. de Koningin. De directie van de K. L. M. ontving in den loop van den avond van den adju dant van dienst van H. M. de Koningin, jhr. de Jonge van Ellemeet, een telegram van den volgenden inhoud: „Hare Majesteit de Koningin diep be gaan met den rouw der nabestaanden van de slachtoffer der „Flamingo"-ramp draagt mij op ook der K. L. M.-directie hoogst der- zelver gevoelens van deelneming over te brengen". Voorts werden nog telegrammen van rouwbeklag ontvangen van verschillende buitenlandsche luchtvaartmaatschappijen. Deskundigen staan, wat het onderzoek betreft, voor een zware taak. In den vroegen avond gisteren was er nog geen contact geweest tusschen Schip hol en het kleine gezelschap deskundigen, dat ter onderzoek van de ramp, welke de „Flamingo" gistermorgen, kort na het vertrek van Brussel, bij Hal getroffen heeft, naar de plaats van het ongeval is afgereisd. Vast staat wel, dat ook dit onderzoek met groote moeilijkheden gepaard zal gaan, aangezien van de „Flamingo", zoowel door de explosies, alsmede door de gevolgen van den val van vrij groote hoogte en van den brand, slechts een verwarde massa wrakstukken is overgebleven. Verschillen de deelen zullen moeten worden uitgegra ven, waaronder de wrakstukken der mo toren, welke vooral voor het onderzoek van groot belang worden geacht, mede, omdat voor de deskundigen de alles beheer- schende vraag is, door welke oorzaak de ontploffing, die men heeft waargenomen toen de machine zich nog in de lucht be vond, is ontstaan. De van Belgische des kundige zijde geopperde suppositie, dat blikseminslag de ramp kan hebben ver oorzaakt, zou daarbij wellicht een uitgangs punt kunnen vormen. Naar wij voorts vernemen zijn van de Haagsche Begrafenis Onderneming „Inne- mee" vertegenwoordigers naar de plaats van de ramp vertrokken, teneinde maat regelen te treffen voor de overbrenging zulks in overleg met de nabestaanden van de stoffelijke resten der Nederland sche slachtoffers naar ons land. Het verhoor van ooggetuigen. Kop en staart van het toestel waren in rook gehuld. Het onderzoek naar de ramp van de „Fla mingo" wordt nog steeds voortgezet. Op on geveer 500 meter vóór de plaats van het noodlottig gebeuren heeft men scherven van een ruit op het land gevonden, waar uit men meent te kunnen opmaken, dat een der reizigers heeft gepoogd uit het vlieg tuig te komen. Uit het getuigenverhoor is wel komen vast te staan, dat het toestel in de lucht in brand is gevlogen. Volgens mededeelingen van de gendar merie te Hal hebben inwoners gezien, dat een brandend vliegtuig de plaats passeerde. Het was hun echter niet mogelijk de rich- ting van het vliegtuig te volgen. Andere ooggetuigen verzekeren de linkermotor van het toestel he vig te hebben zie nrooken. De sta tionschef van Brages, de plaats waar de „Flamingo" is neergestort, verklaarde, dat hij zich in het sta tion bevond, toen het geluid van motoren van een betrekkelijk laag vliegend vliegtuig zijn aandacht trok. Op korten afstand zag hij toen een machine, waarvan „de staart rookte". Hij dacht een oogenblik met een reclamevliegtuig, dat met rook een woord tegen den hemel schrijft, te doen te hebben, maar al spoedig ging het toestel dalen. Plotseling stond het geheele vlieg tuig in vlammen en viel het mid den in het veld neer. Nauwelijks was het op den grond of een hevige ontploffing deed zich gelden. Toen het vuur was uitgewoed en men het wrak kon naderen, kon men constateeren, dat de motoren diep in den bodem zijn ge drongen. Van de beide vleugels is de be kleeding verdwenen en steekt het naakte skelet omhoog. De geheel verwrongen staart waarvan het hoogteroer is afge scheurd, is afgebroken en rust op de rest van den romp. De verklaringen aan den rechter-com- missaris Dellois, die met het onderzoek be last is, stemmen overeen. Landarbeiders ontdekten het toestel om 10 uur, toen het nog boven Hal vloog. Plot seling zagen zij uit de linkermotor een zwarte rookwolk komen, kort daarop ge volgd door vlammen. Het toestel vloog op dit oogenblik lager dan men gewend is bij de lijntoestellen op Parijs. Men kreeg den indruk, dat de pi loot probeerde te landen. Het toestel daalde snel, doch met den neus naar beneden en viel te pletter op den grond. Op hetzelfde oogenblik hoorde men een zware ontploffing en zag men de stuk ken naar alle richtingen wegvliegen. De barograaf van het toestel wees aan, dat de grootste hoogte, welke het toestel sedert het vertrek uit Brussel heeft be reikt, 800 tot 1000 meter was. Waarschijnlijk heeft de piloot gepro beerd door de wolken meen te dringen om zoodoende boven de heerschende regenbuien te geraken. De verminkte lichamen van de slachtof fers zijn nog niet vervoerd, aangezien het parket ogn geen toestemming hiertoe heeft gegeven. Het parket hoopt voor het vallen van den avond met het onderzoek gereed te zijn. Een der employé's van de Sabena heeft medegedeeld, dat het Neder landsche vliegtuig voor het ver trek uit Brussel grondig door den mecanicien was gecontroleerd en geheel in orde was bevonden. Kolonel Daumerie, directeur-generaal van de burgerluchtvaart en de directeur van de luchtvaartmaatschappij Sabena heb ben zich naar de plaats des onheils bege- Het onderzoek door de Neder landsche deskundigen. De meening van den heer Behage. De chef van de werkplaatsen der K. L. M., de heer Behage, heeft gisteravond uit Brussel de K. L. M.-directie telefonisch mededeeling gedaan van zijn eerste bevin dingen op de plaats van de ramp. Uit de overeenstemmende verklaringen van verschillende ooggetuigen was hem gebleken, dat men reeds, toen het vlieg tuig nog in de wolken vloog, had gehoord, dat de motoren onregelmatig liepen. Op een gegeven oogenblik kwam de ma chine op een hoogte van ongeveer 300 me ter in glijvlucht uit de wofken. De linker motor was toen geheel in rook gehuld en ongeveer 3 K.M. voor de plaats, waar het toestel met den grond in aanraking kwam, sloegen er groote vlammen uit. Desondanks zette het vliegtuig zijn glij vlucht voort, zoodat men den indruk kreeg, dat de bestuurder bezig was een noodlan ding te gaan maken. Of deze indruk juist was zal bij het nader onderzoek kunnen blijken indien valt na te gaan, of de wie len af of niet waren uitgepompt. Even voordat de machine tegen den grond sloeg, maakte de neus een beweging naar boven. Dit kan veroorzaakt zijn" doordat het hoogteroer door de vlammen, waar door het waarschijnlijk toen al was aange tast, naar boven werd gedrukt. Vast staat, dat onmiddellijk daarna het vliegtuig on der een hoek van zestig graden recht te gen den grond sloeg. Over een afstand van 1200 Me ter heeft de heer Behage het ge bied, waarboven het vliegtuig in glijvlucht was, afgezocht en daar bij verschillende sporen van mate rialen gevonden, waaruit blijkt, dat inderdaad de linkervleugel van het toestel in de lucht reeds in brand stond. BLIKSEMINSLAG NIET DE OORZAAK. Na de botsing op den grond schijnt een nieuwe ontploffing te hebben plaats ge had, waardoor het wrak verder werd ver nield. De Nederlandsche deskundigen hel len niet over naar de theorie, die de Belgische technici, zij het ook na een oppervlakkig onderzoek, hebben ver kondigd, dat blikseminslag de oorzaak zou zijn. Zij schijnen den indruk te hebben gekregen, dat de brand of ont ploffing is ontstaan in de achterste benzine-tank in den linkervleugel. Hqpenlijk zal een onderzoek van de mo toren, die morgen worden vrijgegeven, daarover opheldering brengen. Voor dit on derzoek zal de heer Van Os, chef van de motorwerkplaatsen der K. L. M., zich naar Brussel begeven. en afgevaardigden toegelaten, die speciaal zijn uitgenoodigd. Van de regeering zal alleen generaal Ma- ritsj, minister van oorlog en marine, de plechtige uitvaart ep begrafenis bijwonen. De atmosfeer blijft nog steeds geladen. De stad wordt overstroomd met anonyme vlug schriften, waarin heftige aanvallen worden gedaan op het concordaat, de regeering, de regeeringspartij en al degenen, die het con cordaat hebben verdedigd. SIAM. CORRUPTIE IN REGEERINGSKRINGEN. Land van den kleinen koning verkwanseld! Het geheele kabinet, met inbegrip van den premier en van den voorzitter van den regentschapsraad, is afgetreden op grond van geuite beuschuldigingen, volgens welke de regeering land en waardevolle eigen dommen van den jeugdigen koning Ananda Mahidol verkocht zou hebben aan hoogge plaatste ambtenaren tegen belachelijk lage prijzen. IERLAND. BOM AANSLAG IN BELFAST. Een spoorlijn ondermijnd. De Koning en Koningin van Engeland brachten een bezoek aan Noord-Ierland, waarbij het in verschillende plaatsen tot ongeregeldheden kwam. In de hoofdstad Belfast had een ontploffing plaats, welke eerst aan toevallige omstandigheden werd geweten. De politie van Belfast heeft gis teravond echter het volgende communiqué uitgegeven: Het lijdt geen twijfel of de explosie die zich heden heeft voorgedaan is veroorzaakt door ontplofbare stoffen. In het door de ontploffing ontstane gat heeft men een zak lompen gevonden, waarin zich ontplofbare stoffen bevonden, die nabij het gebouw waar het incident zich voordeed, was neer gelegd. Een lange lont was aan de ontplof bare stoffen bevestigd. Verder ontdekte de politie in den avond een samenzwering om de treinen, die de bezoekers, die aan de feesten ter gelegen heid van het koninklijk bezoek hadden deel genomen, naar huis terugbrachten, te doen ontsporen. Nabij Patrock, een plaats op 20 kilometer afstand van de hoofdstad van Noord-Ierland was de spoorlijn ondermijnd. J0EG0-SLAVIE. DE BEGRAFENIS VAN PATRIARCH VARNAVA. Voor de leden der regeering geen plaatsen gereserveerd. Sedert vier dagen trekt een enorme me nigte langs de katafalk, waarop het stoffe- i lijk overschot van patriarch Varnava ge- I plaatst is. Het uiterlijk der rouwende stad doet denken aan het beeld, dat zij toonde na den dood van koning Alxander. I In de kathedraal, waar de uitvaartdienst voor patriarch Varnava zal worden gehou- j den, is geen enkele plaats gereserveerd voor j de leden der regeering. I Anderzijds worden slechts de senatoren COMMUNIQUE DER FRANCO-TROEPEN. In het officieele communiqué uit het groote hoofdkwartier te Salamanca dat gis teravond tien uur werd uitgegeven, wordt medegedeeld: Aan het front van Biscaye werden twee pogingen om een aanval te ondernemen op Castro Alen en La Nevera met zware ver liezen afgeslagen. Aan het front van Cordova in den sector van Espiel herzagen wij onze linies en brachtten onze stellingen vooruit naar Sier ra del Castano. Het dorp Ovejo en een strook grond van tweehonderd vierkante meter werden veroverd. Twee vliegtuigen welke dorpen achter het front bombardeer den, werden door het afweergeschut ge troffen. REGEERINGS-COMMUNIQUé. In het communiqué van elf uur uit Ma drid gisteravond wordt medegedeeld: Om negen uur maakten wij ons in Ar- ragon meester van stellingen nabij Solea, welke door den vijand zeer versterkt wa ren. Uit Andalusië in den sector van Gua- dalmellato wordt een opmarsch van twee kilometer gemeld. Aanvallen van de rechtschen afgeslagen. Een aantal aanvallen van de troepen van Franco op de stellingen bij Villa Harta zijn afgeslagen. De rechtschen lieten in de ra vijnen van het gebergte tusschen de Pico del Aguila en de Sierra des Castano meer dan honderd dooden achter. De Pico del Aguila is in handen van de regeeringstroe- pen gebleven. ROND DE SPAANSCHE KONINGSTROON. In welingelichte kringen te Parijs wordt de openlijke verzoening tusschen ex-koning Alfonso van Spanje en zijn gemalin be schouwd als een verbetering van de kansen voor don Juan, den derden zoon van Al fonso, om den Spaanschen troon te bestij gen. Het schijnt, dat het volgende plan is op gesteld: Alfonso zal wederom den troon be stijgen, doch enkele uren later zal hij af stand doen ten gunste van don Juan. Het schijnt, dat de Carlisten tevreden zijn ge steld door het terugtrekken van den Prins van Bourbon, wien een apanage zal wor den toegekend en die de titel Infant van Spanje zal krijgen. Naar verluidt zouden de aanhangers van Franco, die een Italiaansch-Duitsche greep naar de macht vreezen, een dergelijke op lossing gunstig gezind zijn. Bovendien is don Juan, die op de Britsche marine-acade mie van Woolwich heeft gestudeerd, in En geland zeer gezien en men verwacht, dat hij financieelen steun van Engeland zal krijgen, welke noodig is voor het herstel van Spanje. MEJ. M. J. VAN DER LAAN, stewardess. PILOOT C. T. R. STEENSMA. MECANICIEN GEERING. B. LUDEKUIZE, radiotelegrafist. H. NATHANS, Secretaris der Int. Transpnrtarb^idersfaderatie.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5