D'E/ndep/JP/ NIEUWS RIJNSTREEK DONDERDAG 29 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER J WEINIG VERANDERING. DE BILT SEINT: Meest zwakke, in het Noorden Noord- Westelijke tot Noordelijke, in het Zuiden Noordelijke tot Oostelijke wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 763.6 te Stornoway en Aberdeen. Laagste barometerst.: 750.8 te Isafjord. Het gebied van lage, luchtdruk in het Oostelijk Oostzee-gebied, blijft den weers- toestand tot op de Noordzee beheerschen en geeft nog regen langs de Duitsche Oostzee kust en tot het Noord-Oosten van ons land. Het minimum in het Zuid-Westen ligt thans over de Golf van Biscaye en dringt zeer langzaam naar Frankrijk door. Het gebied van hoogeluchtdruk boven de Noor- sche Zee verandert weinig en reikt naar het Zuiden nog tot het Kanaal. Op de Britsche Eilanden is het weer mooi met zwakke winden en ten deele onbewolkt. Het is te voorzien dat In het Noor den het weertype weinig veranderen zal, doch dat in het Zuiden de wind naar Oost zal omgaan met afnemende bewolking. LUCHTTEMPERATUUR. 16.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 9.25 uur tot Vrijdagmorgen 4.46 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 30 Juli: voorm. 7.15 en nam. 7.44 uur. WATERTEMPERATUUR. De Zijl 17.5 gr. C. Poelmeer 19 gr. C. vormen de groepsvlaggen weer een eere haag bij de ontvangst van den Bisschop, Mgr. J. P. Huibers, wien de landsvlaggen bij zijn binnentreden vooruitgedragen wor den. De landsvlaggen worden dan in de kanunnikenbanken geplaatst. Bij het ver trek van den Bissdhop wordt dezelfde eere- Ihaag en stoet gevormd. In de St. Bavokerk worden gezongen het „Adoro Te", en het „Magnificat". Daarna houdt Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bis schop van Haarlem, een toespraak, waarna gezongen wordt „Christus vincit", „Salve Regina" en het „Tantum Ergo" met den zegen met het Allerheiligste. Hoe indruk wekkend zal het zijn als de Bisschop de zegen met het H. Sacrament aan de jon gens van zooveel nationaliteiten zal geven! Na afloop van de plechtigheid maakt al leen de derde groep der jongens een marsdh door de stad achter het muziekcorps naar het personenstation en van daaruit ver trekt hun trein om ongeveer half zes. De beide andere groepen marcheeren onmid dellijk naar het Goederenstation aan de Westgraoht en van daaruit vertrekken hun treinen resp. om 17.06 en kwart over 5 uur. De plechtigheid in de Kathedraal duurt bij na een uur. Andere plechtigheden. Op den Eersten Vrijdag 6 Augustus zal de Bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Hui bers, een stille H. Mis opdragen aan het Hoofdaltaar op de Jamboree om half 8. De Katholieke Padvinders zullen onder deze H. Mis gezamenlijk comimundceeren. Daar toe heeft ieder der 45 vakken een eigen communiebank en 45 priesters zullen dus tegelijkertijd de H. Communie kunnen uit reiken. Tenslotte wordt op Zondag 8 Augustus om 10 uur weer een plechtige H. Mis opge dragen aan hetzelfde altaar. De Celebrant hiervoor is nog niet bekend. Van 11 uur Zondagnacht tot de H. Mis van 7 uur des Maandags houden de Padvinders dan een nachtelijke aanbidding bij fakkellicht. Andere openbare pleohtigheden worden voor de Katholieke Verkenners niet gehou den. Zij volgen dus verder geheel het voor allen geldende programma. Alleen zal Mgr. Lemmens op 4 Augustus voor de Limburgers een H. Mis komen op dragen doch dit is geen algemeene open bare Katholieke plechtigheid. De aankomst van Lord Baden Powell Met de Harwich-boot is hedenochtend vroeg te Hoek v. Holland gearriveerd Lord Baden Powell, de Chief Scout en wereld leider der padvindersbeweging, teneinda de wéreldjamboree te Vogelenzang te ko men bijwonen. Een twintigtal padvinders en meisjes gezellen uit Naaldwijk had zich door het vroege uur niet laten afschrikken om per fiets naar den Hoek te komen om den Chief te begroeten, terwijl ook eenige meisjesgezellen van het St. Tarcisiusgilde uit Rotterdam aanwezig waren en een paar voortrekkers van groep 7 uit Den Haag op de motor waren gekomen. Tegen 7 uur stapte de Chief Scout, die kleed was in een grijs colbert-costuum, aan den wal. In zijn gezelschap bevonden zich zijn echtgenoote, Lady Baden Powell, zijn dochter, Heather Baden Powell, de secretaris van het internationaal bureau, Lund en de directeur van dit bureau, Martin. Een hartelijke begroeting. Staatsraad Rambonnet stelde eenige heeren van het Jamboree-comité en van het hoofdkwartier aan het gezelschap voor. Toen de Chief Scout het groepje padvinders zag, dat keurig den padvin- dersgroet bracht, begaf hij zich, ondanks het officieuse karakter, dat hun aanwe zigheid droeg, naar hen toe, om hen tein- specteeren. „Gaan jullie ook naar de jamboree?" vroeg hij. „Fijn, dat jullie daar komt. Ze zien er niet zoo uit als onze Engelsche meisjes en jongens". Lady Baden Powell, als Chief Girl Gui de, gaf alle meisjesgezellen een hand en onderhield zich met eenigen harer. Toen stapte het gezelschap in de met een Ne- derlandsche vlag en de Union Jack ge tooide Lincoln Zephyr, die de Ford-fabrie ken gedurende het verblijf van den Chief Scout in ons land tot zijn beschikking hebben gesteld en achter de auto met de rood-wit-blauwe jamboree-vlag van den hoofdverkenner aan, ging het door het Westland naar den Haag, waar Lord en Lady Baden Powell als eerste officieele daad in ons land de Haagsche kabouters en welpen zouden gaan inspecteeren. Morgengroet van 2000 welpen en meisjes-padvinders. Lord en Lady Baden Powell arriveerden te ruim half acht op het Nassauplein in den Haag, waar 2000 welpen en meisjes padvinders stonden opgesteld. Was de Chief Scout aanvankelijk van plan ge weest om het défilé uit de auto gade te slaan, omdat de zeereis hem meer had ver moeid dan hij had gedacht, bij het aan schouwen van de groote schare kinderen, stapte hij toch uit de auto om, in gezel schap van den hopman P. P. C. van Rijen, de Haagsche welpen te gaan inspec teeren. Een der jongste welpen, Henk Jerphanion, overhandigde den krassen Chief Scout een ruiker gele lelies, waar aan een lint, met daarop geschilderd: „De Haagsche welpen". Aan de andere zijde van het plein stonl den de Haagsche leden van het padvind- stersgilde opgesteld. Deze werden ge ïnspecteerd 'door Lady Baden Powell, die zich bij elke groep met een leidster on derhield. De Chief Girl-Guide ontving een ruiker zalmkleurige anjers van een der jongste kabouters, Lilya de Bruin. B. P. schaamt zich Zichtbaar verrast door deze hartelijke ontvangst wandelden Lord en Lady Baden Powell langs de vroolijke en juichende kinde ren en toen Lady Baden Powell aan het einde van de inspectie haar echtgenoot de vraag stelde, of hij ook nog de padvindsters wilde, in specteeren, was zijn eenige opmer king: „Well, I am ashamed that I am not in unfirm. I hope that I'll see them later on". („Ik schaam mij, dat ik niet in uniform ben. Ik hoop hen later nog eens te zien"). De geheele inspectie had bijna een kwartier geduurd. Even voor acht uur vertrok Lord Baden Powell, de voortrekker der voortrekkers, het symbool eener onvergankelijke en ide alistische jeugd, hartelijk nagewuifd door zijn jonge Haagsche volgelingen, naar Bloemendaal, waar hij in hotel Duin en. Daal zijn intrek neemt. REGELING VOOR TOEGANGSKAARTEN EN VOOR HET VERKEER De persdienst van de Wereldjamboree meldt: Kampvuren. Er blijkt aan alle zij den een ontzaggelijke belangstelling te bestaan voor de groote internationale kampvuren, waarbij het publiek wordt toegelaten. Deze worden gehouden op Maandag 2 Augustus, Woensdag 4 Augus tus en Zaterdag 7 Augustus, des avonds om 8 uur. Met lette dus wel ook op Woensdag 4 Augustus, hoewel zulks niet op de laatste verspreide strooibiljetten was vermeld. Voorverkoop tribuneplaatsen. Zooals reeds is bekend gemaakt, vindt de .voorverkoop van tribuneplaatsen uitslui tend plaats voor de z.g. spitsdagen, n.l. de openingsplechtigheid door H.M. de Ko ningin op Zaterdag 3 Juli, de demonstra ties bij het bezoek van H.M. de Koningin op Woensdag 4 Augustus, terwijl thans eveneens besloten is de kaarten voor de sluitingsplechtigheid, welke op Maandag 9 Augustus door Lord Baden Powell zal geschieden, in voorverkoop te brengen. Voor de overige dagen worden geen kaarten in voorverkoop uitgegeven, doch er is een zoodanige regeling getroffen, dat een snelle bediening aan de loketten en controles gewaarborgd is. Theater. Men is thans met man en macht doende met den herbouw van de groote theatertent, die bij den laatsten storm jammerlijk ineengestort is. De di recteur van dit uitzonderlijk wereld theater is vol goeden moed om a.s. Za terdag met een internationaal programma te openen. Verkeersregeling. Autobussen en taxi's volgen den grooten Rijksstraatweg Haarlemden Haag. Zij parkeeren in Bennebroek. Andere auto's volgen de wegen ten Wes ten van den spoorweg, uit het Noorden over Overveen, uit het Zuiden over Noord wij kerhout, dus den z.g. „Achterweg". Zij kunnen ziqh geheel laten leiden door de bordjes met het opschrift „Jamboree" op de richtingsborden van den A.N.W.B. en blauwe borden met het opschrift „Jambo ree" en een richtingspijl. Motorrijwielen en rijwielen kunnen zoo wel den Rijksstraatweg als den achter weg nemen. Ter beantwoording van verschillende vragen zij het volgende medegedeeld: Toegangs-uren: De Jamboree is vanaf Zaterdag 31 Juli iederen dag geopend van 's middags 12 uur tot 's avonds 8 uur; indien er voor publiek toegankelijke kampvuren zijn tot des avonds 10 uur. Voor publiek toegan kelijke kampvuren worden gehouden op 2, 4 en 7 Augustus. Toegangsprijzen: De toe gangsprijs bedraagt 50 cents voor vol wassenen, 25 cents voor jongen tot 16 jaar. Er zijn aan de stations gecombi neerde biljetten verkrijgbaar, die een belangrijke reductie geven, èn op de treinreis èn op de entrée-prijs. Pontificale H. Missen. De pontificale H. Missen op het Jamboree terrein zijn niet voor het publiek toe gankelijk. DE WERELDJAMBOREE EN DE DRANKBESTRIJDING. Verontrust door het feit, dat in de des tijds op groote schaal verspreide propagan da-brochure voor de wereldjamboree der padvinders reclame gemaakt werd voor bier, dat in het restaurant aldaar verkrijg baar zal zijn. besloot de nationale commis sie tegen het alcoholisme in haar voorjaars vergadering, een Speciale commissie in te stellen, teneinde hiertegen een waarschu wend woord te doen hooren. Deze commissie, bestaande uit de heeren A. Hy'mans, leider van het geneeskundig schooltoezicht te Rotterdam, H. A. J. M. Spoorenberg, directeur van de gem. genees kundige dienst te Eindhoven en M. J. Maas te Utrecht, stelde een circulaire samen, ge richt aan de leiders der plaatselijke padvin- dersgroepen, waarin gewezen werd op de verantwoordelijkheid van deze leiders voor de onder hen staande jongeren, waarna op grond van de in 't kort uiteengezette ge varen van alcoholgebruik den leiders ver zocht werd, hierop de aandacht van de pad vinders te vestigen. De verspreidirtg van deze circulaire stuit te echter af op principieele en practische bezwaren van de zijde van de hoofdleiding der Nederlandsche padvinderij. De nationale commissie tegen alcoholisme constateert dit met leedwezen, aangezien haar zoodoende de gelegenheid onthouden wordt, de plaatselijke leiders en de pad vinders zelve omtrent de gevaren van al coholgebruik in te lichten. Zij blijft het be treuren, dat aan een bierbrouwerij gelegen heid is gegeven zich in de voorbereiding en exploitatie van de jamboree te mengen. De N.C.A. spreekt de hoop uit, dat niet alleen ieder deelnemer aan de jamboree, doch ook het bezoekend publiek zal toonen te beseffen, dat jeugd en alcohol niet bij elkaar passen, en dat dus het bier uit de omgeving van dit internationale jeugdfeest verwijderd diende te blijven. De chief scout, lord Baden-Powell, heeft het vroeger reeds duidelijk uitgesproken: „houdt u verre van alcohol en neemt het besluit dat ge er niets mede te maken wilt hebben". Moge een ieder naar deze uitspraak han delen. DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN EN DE JAMBOREE. Ten gerieve van reizigers per spoor naar de Jamboree (station VogelenzangBenne broek) zullen als uitbreiding van den maatregel, dat alle electrische treinen na 12 uur aldaar van 31 Juli tot en met 9 Augustus stoppen op Zaterdag 31 Juli a.s. reeds de electrische treinen 1055 en 1060 aldaar ook stoppen. (Dus vóór 12 uur). Bovendien wordt ingelegd een extra-trein: Amsterdam C.S. vertrek 11.54 uur, Haarlem vertrek 12.09 uur, Vogelenzang aank. 12.15 uur. Landloopers verwijderd! Naar de „Tel." weet mede te deelen, zijn er gedurende de laatste maanden zeker zeventig landloopers in de omgeving van Vogelenzang opgepikt en naar Veenhuizen getransporteerd. Men heeft deze maatregel genomen terwille van de rust in het ver kennerskamp. DE WERELD IN VOGELVLUCHT De wereld is zoo gewend geraakt aan leugens, dat zelfs de gewone krantenlezer uit officieele leugens de waarheid weet te distilleeren. Duitschland houdt doorloopend uitverkoop van onwaarheden, Italië lan ceert allerlei berichten, welke het zelf niet gelooft, in Spanje blijkt iedere nederlaag een overwinning te zijn; b'ij deze serie „be denkelijke nieuwsberichten" komen nu de bijdragen van de schermutselingen tusschen Japan en China. Zou men de telegrammen van weerszijden serieus nemen, dan be- halen beide partijen overwinningen op één zelfde plaats. Zelfs de ministeries van bui- I tenlandsche zaken in Londen en Washing ton weten aan deze berichten, die elkaar vinnig tegenspreken, geen touw vast te. knoopen. De Chineezen beweren Fenghai, waar een groot Japansch garnizoen ligt en Toengtsjon genomen hebben; de Japan- neezen verzekeren daarentegen, dat zij het gebied ten Noord-Oosten van Peking ge heel van Chineezen gezuiverd te hebben. In Tientsin is een oorlog uitgebroken om het bezit van de spoorweg-stations. Ook Peking dreigt er niet zonder kleerscheuren af te komen. Van de Spaausche woelwaters komt niet veel nieuws binnen; over de geheele wereld is het op China na kalm en rustig. Zal de komkommertijd eindelijk aanbreken? ALPHEN AAN DEN RIJN. Naar de Jambroee. De afd. Alphen van de Padvinders is gistermorgen van hier naar de Jamboree vertrokken. B. V. L. De schietoefeningen met scherp op de baan aan de Aarkade worden a.s. Vrijdagavond .voor het laatst van dit sei zoen gehouden. Aanrijding. Mej. v. W. werd met haar rijwiel aangereden door een paard van de K. Het rijwiel werd beschadigd, terwyl de wielrijdster eenige lichte verwondingen bekwam. BODEGRAVEN. Ondertrouwd: W. Borreman, 26 j. en C. A. van Vliet, 25 jaar. Geboren: Regina Maria, d. v. L. J. van den Ing en van J. van der Werf. Johan Hendrik, z. v. H. Brinksma en B. Nieuwen- huis. Hendereina, d. v. B. Kapteijn en W. Rodenburg. NOORDEN. Coöp. Brandwaarborg Maatschappij. In druk verscheen het 29ste jaarverslag en wel over 1936, van de Coöp. Brandwaarborg Maatschappij „NoordenNieuwkoop". Het aantal leden vermeerdere met 50 en bedraagt thans 760. Bij den aanvang van 1936 toonde de balans een totaal aan activa van 82.874.82 en bij het einde 84.694.57. Het verzekerd bedrag van de leden be droeg ultimo December 5.701.494.De bruto-opbrengst van premies was f 10.042.36 de brandschade bedroeg 1617.09, aan re assurantie werd betaald 2957.59. NIEUWKOOP. Geboren Sientje, dochter van W. Verduijn en C. de Rooi. Overleden: Anna Cornelia van Wil- genburg 69 jaar, ongehuwd. WOERDEN. WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN. Toen hij plotseling achter een wagen te voorschijn kwam. Toen een groepje werklieden v. d. firma Den Ouden en Domburg zich gistermiddag per fiets huiswaarts begaf om te gaan schaf ten, is aan een hunner 'n ernstig ongeluk overkomen. De 18-jarige S. v. Duren n.l., is, toen hij achter een kaasbrik vandaan schoot, met flinke vaart op 'n in de rich ting Utrecht rijdende luxe-auto gebotst, die juist ter plaatse 'n vrachtauto inhaalde. De jongeman werd met 'n hersenschudding en bloedende hoofdwonden naar 't R.-K. Ziekenhuis vervoerd. Zijn rijwiel was ge heel vernield. Een kameraad van hem reed eveneens tegen de auto op, doch kwam er met 'n beschadigde fiets af Den chauffeur van de luxe-auto treft geen schuld. Hij remde, wat hij kon, doch kon de aanrij ding, die aan eigen onvoorzichtigheid te wijten is, niet meer voorkomen. AGENDA De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Juli tot en met Zondag 1 Aug. waar genomen door de apotheken P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807; E. B. Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. oc MAAR.... Douwe Egberts Echte friesche Heeren-Baai en Baai-Tabak. Nederlands geurigste pyptabak. ZOETERWOUDE (H. R.). Nachtelijk rumoer. Door een bewoner, van de Rijnegomimerstraat werd de hulp van de politie ingeroepen wegens burenge rucht en loos brandalarm door eeniige be schonken personen. Veldwachter v. d. V. toog op onderzoek uit en ontdekte een vier tal personen, die zich schuil hielden. Het bleken te zijn A. V., J. L., H. K. en H. B. uit Hazerswoude. De laatste werd door den veldwachter aangehouden en gehoord op vermoeden van rijwieldiefstal en buren gerucht. Volksbond. Door de onderafdeeling „Herwonnen Levenskracht" zijn dit jaar een veertigtal konijnen uitgezet, welker opbrengst in het najaar ten bate van de kas komt. Leden, die momenteel niet be zocht zijn en aan d!it mooie doel wenschen roede te werken, worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk op te geven aan het be stuur. Wij verwachten, dat niemand achter zal blijven, opdat dit jaar een recordcijfer van vijftig bereikt kan worden. R. K. TEXTIEL ARBEIDERSBOND „ST. LAMBERTUS". Aan de leden van bovengenoemden Bond wordt medegedeeld, dat a.s. Zondag 1 Aug. in de Parochiekerk van Maria Hemelvaart en St. Joseph (Heerensingel) om 7.30 uur een H. Mis zal worden opgedragen voor het overleden lid D. Smit. Alle leden worden hierbij uitgenoodigd deze H. Mis bij te wonen. Voor de werklooze leden zal het plaatsen- geld worden vergoed. Het Bestuur. R. K. VROUWENBOND. Bedevaart naar St. Jeroen. Donderdag 5 Augustus zal wederom de Leidsche bedevaart naar St. Jeroen te Noordwijk plaats hebben en evenals andere jaren zullen.de leden van den R. K. Vrou wenbond op vertoon van lidmaatschaps kaart de gebruikelijke korting op de deel nemerskaarten krijgen. Het bestuur van genoemden bond vertrouwt dat zeer vele leden deze bedevaart zullen medemaken, om, zoo dicht in de buurt van Leiden, een van onze Nederlandsche Heiligen te ver eeren, die daar den marteldood stierf. Kaarten, tegen gereduceerden prijs, zijn alleen te verkrijgen bij Mevr. Wed. Huibers, Haarlemmerstraat 123. EXAMENS PONTSCHOOL. Voor het examen steno-typen in de Ne derlandsche taal (130 lettergr. per minuut), afgenomen door den Alg. Stenografen- Bond op 17 Juli j.l., slaagden: de dames E. Arnold, P. C. de Bruyn, Oegstgeest, R. H. Haspers, Koudekerk, F. Kuenen, J. M. Lui ten, A. W. Nugteren, Oude Wetering, M. J. Raphaël, Oegstgeest, H. A. Smits, Oegst geest. Idem in de Engelsche taal (130 lettergr. per minuut): Mej. L. E. T. Elink Schuur man, Wassenaar. Voor Kantoorstenograaf in de Ned. taal (130 lettergr. per min.): mej. C. E. Tjalsma en de heer J. T. v. d. Wijngaard, Lisse. Voor machineschrijeven diploma B (ten minste 120 regels per uur): de dames C. J. M. Begeer, Voorschoten, W. M. Blokker, A. Bonte, J. H. A. Dubois, J. S. M. v. d. Linden, A. C. Rühl, Oegstgeest, H. L. v. d. Vliet, Oegstgeest en de heeren yj. F. Jung, Mr. D. Poerba, N. J. Sibie, Katwijk aan den Rijn. Voor Tacho-Typiste in de Ned. taal (165 lettergr. per min.): de dames C. E. M. v. d. Puttelaar, Noordwijk, E. Timmers. Voor Tachografie in de Ned. taal: Mej. M. Warburg, Warmond. Voor het diploma Engelsche handelcor- respondentie der Fed. Mercurius: de heer W. Faas Jr., Lisse. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier. Allen werden opgeleid door de Pont- school, Steenschuur 3. Voor het examen hoofdakte is te Den Haag geslaagd de heer M. Bavelaar, alhier. Tegen H. v. L., wonend alhier, is proces verbaal opgemaakt wegens het onbevoegd houden van een inzameling ten bate van de Stads Evangelisatie „Zoekt het verlorene". Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 6968. J. R. Bloot en Zonens Fabrieken N.V., Leiden, Galgewater 18. (Ned. Staatscrt.: 26 Juli 1937, Bijvoegsel nr. 1045). Dir.: J. R. Bloot, Leiden. Maatseh. kap.: 10.000.waarvan geplaatst en gestort: 2500. W ij z i g i n g e n: 5277. Naamlooze Ven nootschap Electrisdhe Kleinwarenfabrieken voorheen Gebroeders Oppelaar. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. in: N.V. Electrische Kleiwarenfabrieken voorheen Gebroeders Oppelaar. 3247. J. J. de Pr ie, Alikemade, B. 233, schilder; handel in huishoud, artikelen. Overl. E.: J. J. de Prie, d.d. 9 Juni 1937. De dienstplichtige beredenen van de lich ting 1936 II van het 6-regiment veld-artille- rie alhier vertrekken 31 Juli a.s. met groot verlof. Dr. T. Potjewijid, Apotheker bij het Aca demisch Ziekenhuis alhier en Algemeen Secretaris der Fédération Internationale Pharmaceutique, is benoemd tot correspon- deerend lid van de Société de Pharmacie de Paris en van de Associagao Brasileira de Farmaceuticos.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2