De Vierdaagsche DONDERDAG 29 JULI 1937 OE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 SPORT DE TWEEDE MARSCHDAG. NIJMEGEN, 28 Juli 1937. „Als je niet opstaat, dan blijf je maar liggen; Dan moet je maar weten wat er van komt". (Speciale correspondentie). Toen om 4 uur de reveille geblazen werd, kon onze vriend Henry natuurlijk weer niet uit zijn bed. Na hem eens flink door elkaar gerammeld te hebben, kwam hij ein delijk overeind. Dit luilakken was dan ook de oorzaak, dat er vanmorgen door ons te laat gestart werd. De lucht was zwaar bewolkt en het zag er naar uit, dat er een flinke bui op til was; doch een ieder vertrouwde op het gunstig luidende weerbericht van gister avond en ging zonder jas op weg. Welbewust van den grooten marschweg die moest worden afgelegd, zetten allen een vrij kalm tempo in en werd er niet harder geloopen dan 6 a 6 1/2 K.M. per uur. Te Beuningen werd Klaas aardig bij den neus genomen. Een van ons had nJ. in be doeld dorpje een familielid wonen, die naar alle waarschijnlijkheid wel als toeschouwer aan den kant van den weg zou staan. Dit was bij onze vrienden heel goed bekend en toen we dan door de bebouwde kom dier gemeente liepen, was het ieder oogenblik: „Waar woont nu die zwager van jou". Om nu aan het gezeur een einde te maken zei Bram, wijzende op een heer en een dame, die voor een landhuisje aan den weg in hun tuintje stonden: „daar staan ze", ter wijl het de verlangde personen niet waren. Klaas, vol vertrouwen in het gezegde van Bram, stapte op heer en dame toe, stak zijn hand uit en stelde zich voor. Deze hand werd echter niet aangenomen en onze vriend begreep, dat hij leelijk beetgenomen was. Onderweg kregen we inderdaad regen en de lucht zag er naar uit, dat het vooreerst niet droog zou worden ook. Na een half uur regen werd het weer droog en het bleef den verderen dag prachtig wandelweer. Zelfs de zon kwam nog even door. De omgeving, waarin we liepen, was wel iswaar steeds dezelfde, maar toch mooi. Groote booiAgaarden werden afgewisseld door graanvelden, weiden en bosch. Vrij vroeg nog in den morgen 9 uur werd Druten bereikt, waar we onze eerste rust genoten. Zooals dat op iedere rustplaats geschiedt, zochten we ook nu weer onze oude stamkroeg op. Op zoo'n rustplaats gaat het er gemoedelijk naar toe. Je komt binnen, laat je op een stoel vallen, trek je schoenen uit en leg je voeten op de tafel. Daarnaast zit weer een ander zijn brood op te eten. Zooiets is bij ons zeer ge woon. Onderweg hadden we voortdurend con tact met de L.W.S.V.-leden en de andere Leidsche deelnemers. We ontmoeten ook nog een kennis van vorige jaren uit Den Haag, die toen moest worden medegetrok ken om het eindpunt toch te halen, doch die nu (natuurlijk doordat hij dit jaar getraind had) in goede conditie was. Even voorbij Druten zagen we den chef veldwachter van Oegstgeest, die als toe schouwer aan den kant van den weg stond en ons flink aanmoedigde. Ongeveer bij Bergharen kwam een motor met zijspan van de marechaussee ons ach terop rijden om aan te kondigen, dat Zijne K. H. Prins Bernhard in aantocht was. En jawel in een mooie open auto stond achter in onze Prins, die ons hoera-geschreeuw be antwoordde met een hartelijken groet. In Wychen was het kermis. De straat was geheel vrijgehouden voor de wandelaars. De muziek speelde op de tent en het stond er zwart van het volk. Wat heeft men in die streken toch ont zaglijk veel meer voor de wandelsport over, dan bij ons. Onderweg was het natuurlijk Henry, die het moest ontgelden en het duurde dan ook niet lang of we hadden hem op den wagen. Hij had n.1. van uit Leiden een koffie pot (een mooie hoor, met een filter) mede DE LEIDSCHE POLITIE-DEELNEMERS AAN DE VIERDAAGSCHE OP STAP. genomen. Den eersten dag had hij hier in Nijmegen koffie, suiker enz. gekocht; zelfs had hij een oude sinaasappelkist op den kop getikt, daarin had hij een spiritus brander geplaatst en zoo zette mijnheer bij ons in de tent z'n bakkie leut. We hebben hem onderweg maar aan zijn verstand gebracht, dat hij dat koffie zetten maar aan zijn vrouw moest overlaten en dat hij dat op de Vierdaagsche maar ach terwege moest laten. Een uur aan één stuk zei hij niets, maar liep maar steeds aan zijn koffie-stelletje te denken. Om 3.45 uur melden wij ons allen als goede vrienden af en behoorde ook de tweede marsch tot het verleden. Het rap port over de voeten-inspectie luidde gunstig. Hoewel er onder de Leidenaars bij waren die op hun tanden hebben moeten bijten, zijn zij toch allen weer in staat morgen aan den start te verschijnen. Bij aankomst op het kazerne-terrein za gen we weer den Prins, die met belang stelling de binnenkomst van de wandelaars gade sloeg. In de eetzaal ontmoetten we nog een Leidschen deelnemer n.l. sergeant O. van de hospitaaltroepen, die in burger had medegeloopen. Ook deze maakte het als de butant heel goed. Het 4e R.I. was in pracht conditie en ook de dames van „Klimop". Morgen gaat de tocht naar Arnhem; een vrij gemakkelijk traject van 53 K.M. 25 Uitvallers op den tweeden dag AJN.P. meldt nog uit Nijmegen: Het parcours van den tweeden dag, dat voornamelijk liep door het land van Maas en Waal, dat van Wychen en van het schependom, is lang niet een van de licht ste geweest. De Heemstrabaan van Nijme gen naar Druten is een ideaal wandelweg waar deze groot end eels met Waalklinkers geplaveid is en derhalve makkerlij ker loopt dan macadam met zijn grind of het zwaar dere beton, of plakkerig asphalt. Niette min lagen er heel wat z.g. „beroerde" bin nenwegen in, b.v. van Druten naar het his torisch Horssen, met zijn Romaansche kerk op het eeuwenoude terpje en verder van Horssen over het zanderige hoogland naar Bergharen, Leur en Wijchen. Wijchen is jaar op jaar als een oase in de woestijn, waaraan de binnenwegen van Maas en Waal herinneren. Het was een geluk voor de 4256 deelnemers aan het tweede parcours, dat het niet te warm was en de schaduw- looze wegen van Maas en Waal ditmaal in geen broeikast temperatuur lagen. De hemel bewolkt, liet af en toe een druilerig regentje los, dat als een verfrissching op de deelnemers neerkwam, zonder hen door nat te maken. De tweede dag werd zoodoen de voor velen* die den Woensdag als een dies ater in de vierdaagsche beschouwen, een meevaller en gelukkig behoefden wij niet het pessimisme te deelen van gerouti neerde tippelaars, die er maar niet over uitgesproken raken, dat het aantal onge oefende deelnemers onrustbarend toeneemt. Waren er den eersten dag 16 uitgevallen, waren er Woensdagmorgen 21 thuisgeble ven, waaronder 1 Duitscher, 1 Deen, 1 sol daat en voor de rest burger deelnemers, de Woensdag bracht gelukkig niet die slach ting onder de ongeoefenden toe als gevreesd werd. En wij herhalen het: „de temperatuur was den zwakkeren mild gestemd". De groote belangstelling gold ditmaal het bezoek van Prins Bernhard, die des mor gens in zijn wagen van Soestdijk naar Nij megen en Wijchen was gekomen. Vooral in Wijchen was, gelijk wij reeds schreven, de drukte overstelpend en het enthousiasme groot. Nog nooit zagen wij zooveel duizen den kijkers als in Wijchen den Prins en de wandelaars omringen. En hetzelfde ver schijnsel deed zich voor in Nijmegen, waar de Prins, begeleid door het N.B.L.O.-be- stuur, na een lunch in „Metropole" de Prins-Hendrik-kazerne bezocht en daar het vierdaagsch-organisatieapparaat in oogenschouw nam. Het geheel maakte op den Prins zoo'n goeden Indruk, dat hij zich spontaan liet ontvallen: „het is eenvoudig prachtig". En niet minder moet de Prins verrast zijn geworden door het enthousiasme van de duizenden Nijmegenaars en hun gasten, die niet ophielden den hoogen gast toe te juichen, zoodra hij zich voor het publiek vertoonde. Werkelijk de dag van vandaag is in dit opzicht een historische dag gewor den voor Wychen en Nijmegen en in het bijzonder voor den N.B.L.O. Laten we om kort te zijn vertellen, dat de duizenden deelnemers na het vreugde volle intermezzo in Wijchen, waar de ma rinekapel onder Leistikow natiopale liede ren speelde, de rest van het parcours, dat diep over den Teersdijk en Hatert naar Nij megen, er over het algemeen best hebben afgebracht. Er heerschte nergens een down stemming en in de kazerne was er weer volop N.B.L.O.-feest. De kok had voor een krachtig middageten gezorgd, zoodat de 3200 eetgasten weer heelemaal opgekikkerd den avond ingingen voor den volgenden marsch. Op dezen tweeden dag zijn 25 deelnemers uitgevallen. Het aantal uitvallers bedraagt na 2 dagen 62. Morgen, Donderdag zullen 4231 deelne mers vertrekken voor het derde traject. Het vertrek van Prins Bernhard. Toen Prins Bernhard zich per auto naar de Waalbrug wilde begeven, vond hij op zijn weg duizenden deelnemers en Nijme- genaren, die den Prins geestdriftig toejuich ten. Z.K.H. was ten zeerste verrast door deze enthousiaste ontvangst. Om vijf uur heeft Prins Bernhard Nijme gen verlaten. A. S. C—DE ZWALUWEN Asp. 1—2. Gisteravond speelden de Zwaluwen een vriendschappelijken wedstrijd tegen A. S. C. die door de goedspelende Zwaluwen werd gewonnen met 2—1. Russtand 01. WIELRENNEN ZES AVONDEN GRASBAAN WIELER WEDSTRIJDEN TE ALPHEN AAN DEN RIJN. De derde avond dezer Zesdaagsche was zeer spannend. Vooral de koppelwedstrijd gaf tal van hevige jachten te zien en enkele ernstige valpartijen, dich nochtans zonder groote schade of verwondingen afliepen. Eerst kregen we de afvalrace tusschen de B-klassen van „Nieuw Swift" Leiden en „Steeds Hooger", Gouda. De uitslag werd: 1. Segaar, 2. van Rooijen, 3. Lodewijks, van „Nieuw Swift". De koppel wedstrijden brachten den vol genden uitslag: le klassement: 1. HofstedeVerburg; 2. Da enenDuquesnoij; 3. Lunenburg—Van Malen; 4. Riethovende Groot. 2e klassement: 1. HofstedeVerburg; 2. SchullerSeverijnen; 3. DaenenDuques noij; 4. Willemsev. d. Burg. Stand na drie avonden: Aan den kop: VerburgHofstede 23 pnt.; 2. DaenenDuquesnoij 18 punten; 3. Lu nenburgv. Malen op 2 ronden 7 punten; 4. SeverijnenSchuller en Riethovende Groot op 2 ronden 5 punten; 6. v. d. Berg- Willemse op 2 ronden 1 punt; 7. van 't Wout op 4 ronden 0 punten; 8. v. Nigten Tap idem. Voor den Zaterdagmiddag te houden auto ped wedstrijd hebben zich reeds 40 deel nemers aangemeld. Aanmeldingen nog bij Vreeswijk's rijwielhandel tot Zaterdag morgen. DE VAL VAN J. RIETHOVEN. Zooals wij Maandag jl. meldden heeft de Leidsche wielrenner J. Riethoven Zater dagavond na een botsing met Willy Vroo- men op de Olympische Wielerbaan een ernstige hersenschudding opgeloopen. Naar wij thans vernemen, is zijn toestand vrij ernstig. Riethoven, die na zijn val naar het Wil- helminagasthuis te Amsterdam was ver voerd, werd later op eigen verzoek naar zijn woning te Leiden overgebracht. Zijn huisdokter vond zijn toestand echter van dien aard, dat hij consult hield met een specialist, die overbrenging naar het Acad. Ziekenhuis noodzakelijk oordeelde. Zulks is thans geschied. Inmiddels heeft deze handelwijze van Riethoven nog een minder aangename fi- nantieele zijde. Door zich van het Wilhelminagasthuis naar zijn woning te laten overbrengen, heeft hij tevens de uitkeering, die bij on gevallen aan renners wordt uitbetaald, verspeeld, want de commissie van nationale kampioenschappen van de N. W. U. deelde mede, dat zij niets meer voor hem kan doen, omdat hij zioh aan het geneeskundig gezag, hetwelk voor de kampioenschappen was ingesteld, heeft onttrokken. SCHAKEN Z. IC H. Prins Bernhard bracht Woensdag een bezoek aan de vierdaagsche alstandsmarschen - Wijchen, waar de Prins het voorbijtrekken der groepen gadesloeg, heerschte groote drukte DE VIERKAMP IN DUITSCHLAND. Dr. Eu wei winnaar. De afgebroken partijen uit de zesde ron de tusschen Bogoljubow en Samisch en tusschen Aljechin en Eu we werden gister avond voortgezet en beëindigd. Bogoljubow won van Samisch, terwijl de partij AljechinEuwe remise werd. Met een totaal van 4 pünten heeft Euwe den vierkamp gewonnen. De eindstand werd: 1. Dr. M. Euwe 4 punten; 2. en 3. Dr. A. Aljechin en Bogol jubow ieder 3.5 punt, 4. Samisch 1 punt. POSTDUIVEN. „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht van St. Kath. Wavre, België. Hokafstand van de eerste prijswinnende duif 118.430 K.M. In vrijheid gesteld 7 uur 30 met Zuid Wetsen wind. De eerste duif werd om 9 uur 12 min. 57 sec. geconstateerd en maakte een snelheid van 1150.36 Meter per minuut. Laatste prijswinnende duif werd om 9 uur 41 min. 23 sec. geconsta teerd. De prijzen werden als volgt behaald: H. H. J. v. Klaveren le, 2e, 7e, 10„ 25e, NN 3e, 13e, J. Caspers Stompwijk 5e, G. J. Zwaan 6e, 20e, G. A. v. Adrichem 8e, 12e, 14e, 18e, 19e, 21e, A. de Graaf 9e, 26e, B. Versteegen 11e, 17e, J. Verhoeven 15e, 16e, 24e, D. Jansen 22e, F. le Mair 23e. Wetenswaardige Berichten NIEUW MIDDEL TEGEN BACILLEN IN HET BLOED. Op het Britsch Pharmaceutisch Congres te Liverpool zijn gisteren door verschil lende medici mededeelingen gedaan om trent de gunstige resultaten, verkregen met een nieuw middel tegen schadelijke bacil len, die in den bloemsomloop zijn doorge drongen Het wordt bereid uit koolteer en zal ongeveer tegen den prijs van aspirine in den handel worden gebracht onder den naam Sulphanilade (de volledige naam is: „Para-Ominibenzenesulphonamide"). Het is reeds met veel succes aangewend tegen erysipelos (wondroos), meningitis, ontsteking der amandelen, bloedvergifti ging, longontsteking en verschillende tro pische ziekten, maar vooral bij kraam vrouwenkoorts. BUITENLANDSCHE BERICHTEN Dertig dooden en gewonden. De uit Osaka komende Japansche Zuid west-express is op het station van Okaya- ma in botsing gekomen met den luxe snel- tretin „Foeji". De locomotief en twee wa gons van den express werden vernield. Dertig reizigers werden gedood of gewond. Zeventien dooden. Op de Amazone, nabij Breves, op een af stand van honderd en zestig mijl van Para is brand ontstaan aan boord van den ri- vierstoomer Jose Antunes. Het schip was toen aangekomen nabij het eiland Ma- rajo. Het brandde geheel uit en zonk. Vol gens de ontvangen berichten zijn bij dezen ramp zeventien personen verbrand of ver dronken. LIFTKOOI IN ENGELSCHE MIJN NEERGESTORT. Eén doode, 16 gewonden. In de Kilnhurst-mijn bij Rotherham is een liftkooi van een hoogte van 610 M. om laag gestort. Van de zeventien mannen, die in de kooi vervoerd werden, kwam er één om het leven, terwijl de andere zestien gewond werden. ZEESCHIP NA BOTSING GEZONKEN. Nabij Tsjosji is het Britsche schip Ben- mohr, op weg van Jokahama naar Otaroe, in botsing gekomen met het Japansche vrachtschip Seioen Taroe. De Seioen Ta- roe, welk schip 4783 ton meet, zonk na een half uur. De opvarenden konden allen ge red worden. De Benmohr is eigendom van de Ben line- steamers ltd. te Leith en meet 5920 ton. Te Saratoga Springs in den Staat New York is de bliksem geslagen in een stal ren paarden. Er waren elf paarden in den stal en één darvan werd gedood, terwijl ver scheidene dieren tegen den grond lagen. Een van de paarden gedroeg zich als dron ken en stond te waggelen op zijn beenen. PRIJS DER GEHEELONTHOUDERS.... VERDRONKEN. De vrouwelijke af deeling van den Bond der Geheelonthouders in Houston (Ver. Sta ten) had een prijsvraag uitgeschreven voor het beste artikel over „Geheelonthouding". Deze prijs, een niet onbelangrijk bedrag in geld, werd gewonnen door den 18-jarigen student Bruce Mav Knight met zijn arti kel: „Alcoholische dranken bedreigen de samenleving!" In den nacht na de prijsuitdeeling werd de prijswinnaar der geheelonthouders-ver- eeniging door de politie opgebracht, wegens nachtrumoer en dronkenschap. Met zijn vrienden had Knight het bedrag dat hij met zijn prijs verdiend had opge dronken aan alcoholische dranken. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE DELFT. Begeleid door Rijks- en Militaire politie, verscheen W. H. de R. uit S t o m p w ij k voor het kantongerecht; een uitstapje uit het huis van bewaring waar hij verbleef. Verdachte heeft in de Vliet te Stomp wijk gezwommen, hetgeen verboden is. Door R. werd evenwel betoogd, dat een iedereen daar zwemt, hetgeen de kanton rechter geen excuus voor R. vond om daar óók te gaan zwemmen. De ambtenaar vroeg 1 boete subs. 1 ig hechtenis, waarop R. zei dat hij niet kon betalen. Dan blijf je maar een dag waar je nu bent, adviseerde de ambtenaar. Het vonnis "v^erd conform den eisch. U maakt er een gewoonte van de Cris- siswetten te overtreden, veronderstelde de kantonrechter, toen C. H. v. d. A. uit Stompwijk voor hem verscheen. Twaalf veroordeelingen prijkten op zijn strafblad, in totaal ruim 700 aan boeten was ervoor opgelegd en de ambtenaar lichtte in dat er nog een vertaal loopt. Nu had de verdachte eenige kilo's boter vervoerd die niet van de vereischte mer ken waren voorzien. De ambtenaar van het O. M. oordeelde, dat de boeten blijkbaar niet hielpen, dus vroeg hij 10 dagen principale hechtenis De kantonrechter legde nu 100 boete subs. 30 dagen op, en een voorw. hechte nis van 6 dagen, met een proeftijd van één jaar. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg 64 meter!

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10