Een H. Mis in Rood Madrid China laat de tanden zien. Priesters vermomd als soldaten 28ste Jaargang DINSDAG 27 JULI 1937 No. 8785 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bü vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 r.ent per regel TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. De werkwijze van organisaties Enkele verslagen in onze courant zijn ons een aanleiding, om een raad te geven aan organisatie-besturen en organisatie-leiders. En wel dezen raad: neemt niet tè veel hooi op uw vork; zorgt er voor, dat uw program-punten niet zóó talrijk zijn, dat uw program van actie niet zóó overladen is, dat gij door het bosch de boomen niet meer ziet! Men kan misschien wel de weinig- of niet-nadenkenden geestdriftig stemmen voor een lange lijst wenschen, waarvan men verklaart, dat zij allen verwezenlijkt moeten worden maar wie wat dieper op de zaken ingaan vragen zich af: wat zal er van dat alles den eersten tijd werke lijk verwezenlijkt worden? Zeker, een goede organisatie-leider houdt perspectieven voor, die liggen in de toekomst en in de verre toekomst; een goede organisatie-leider moet idealen hebben. Maar hij heeft daarnaast: heel nuchtere, direct-practische, zeer concrete wenschen, die onmiddellijk vervuld kunnen worden en welker onmiddellijke vervulling hij dan ook doelbewust en krachtig nastreeft, zóó echter, dat hij niet alle pijlen tegelijk op zijn boog zet, maar slechts één pijl, en, eerst moet hij met deze het doelwit hebben getroffen, voordat hij een andere pijl te voorschijn haalt. (Als de vergelijking, uit boogschutters-techniek bezien, niet heel juist mocht zijn zij maakt o.i. zeker duidelijk, wat wij be doelen!). Als een organisatie-hestuur alles laat rusten het echter geenszins verge tend om eerst één met zorg uitgeko zen! bepaald deel van K-vum program van actie spoedig verwezenlijkt tezien, niet tevreden, vóórdat het doel is bereikt, om daarna aan een ander program-punt alle aandacht te wijden dan zal zijn arbeid vruchtdragend zijn! Als wij hier over organisaties schrijven, dan bedoelen wij speciaal sociale organisa ties, zooals om een voorbeeld te noe men de Bond voor Groote Gezinnen. Men passe in de practijk 'ns toe, wat we hier bepleiten. Ook in het organisatie leven is 't beter.... één vogel in de hand te hebben, dan tien in de lucht! DE WERELD IN VOGELVLUCHT Voor de poorten van de aloude hoofdstad Peking is het gisteren tot een treffen geko men tusschen Chineezen en Japanners, waarbij de Pekingeesjes vervaarlijk blaf ten, zonder dat de Japanners flink gebeten zijn. Gemeld wordt, dat de laatsten tot de kazernes zijn doorgedrongen. De toestand in het Hemelsche Rijk is verre van hemelsch; het land staat op den rand van een nieuwen oorlog, waarbij het niet moeilijk is te raden, wie het onderspit zal delven. Ook de Chineezen hebben niet veel vertrouwen in hun eigen sterkte. Naar uit Tokio officieel beweerd wordt, hebben de Chineezen in antwoord op de beide luti- matums bakzeil gehaald, de Chineezen in antwoord op de beide ulti- opengesperd. Wordt het bijten of.... ga pen? Het vervelende diplomatieke spelletje in de non-interventie-commissie te Londen is gisteren opnieuw begonnen. Het wordt steeds ingewikkelder. Beide partijen bom bardeeren elkaar met een eindelooze serie onaanvaardbare plannen. Oogenschijnlijk hebben gisteren de Engelsche diplomaten het onderspit gedolven. De vragenlijst van het Foreign Office, waaraan een week lang zooveel arbeid en zweet was ten koste ge legd, is in de prullemand gestopt, toen ook Grandi een eigen-verzonnen lijstje op ta fel legde. In plaats van de vragenlijst te beantwoorden, begint men nu wat te rede kavelen over de oorspronkelijke Britsche voorstellen, vervat in het Witboek van 14 Juli. Gevechten op de wallen van Peking Japansche troepen rukken aanZal China toegeven? Het is gisteravond bij Peking tot vrij ernstige gevechten gekomen. De staat van beleg' is weer afegkondigd. Uit Fengtai is toen het verzoek gekomen om 500 Japan sche soldaten met lichte mortieren de stad binnen te laten trekken. Berichten uit Sjanghai zeggen, dat de autoriteiten dit verzoek toestonden en dat de Japanners onmiddellijk nadat ze de Kwanganpoort in het Zuid-Westen van de stad waren bin nengetrokken, het vuur openden. De Chi neezen beantwoordden dit vuur en wier pen handgranaten tusschen de Japansche soldaten. Volgens de Japansche lezing werden de troepen niet toegelaten tot de stad, waarna zij het vuur op de poort ge opend hebben. Daarbij hebben 20 Japan ners en een aantal Chineezen waaronder een Chineesch politieagent het leven ver loren. De telefonische verbinding tusschen Nanking en Peking is omstreeks midder nacht plotseling verbroken. Op tal van andere punten in de buurt van Peking is het gisteren eveneens tot vechten gekomen en men mag wel aanne men, dat de troepen van de 37e divisie, die zijn teruggetrokken met dat terugtrekken zijn opgehouden. Hoe de positie van deze troepen thans is, is uit de berichten nog niet op te maken, maar uit de gevechten van Langfeng'valt af te leiden, dat de Ja panners zich de volledige controle hebben willen verzekeren van de spoorlijn van Tientsin naar Peking, langs welke spoor lijn gisteren Japansche versterkingen zijn aangebracht. Bij Langfeng zijn de Japan ners hardhandiger opgetreden dan bij dé gevechten van de vorige week. De vlieg tuigen hebben thans zeer actief deelgeno men aan den strijd. De Japanners spreken van aanzienlijke Chineesche verliezen. Voorloopig zal af te wachten zijn of de Ja panners onmiddellijk strategische punten zullen trachten te bezetten, wat zij bij de vorige incidenten nog hebben nagelaten en of zij zich ook van de spoorlijn naar Moekden zullen verzekeren. Auto's „in de lucht gesprongen." Over den strijd bij Peking wordt nog gemeld, dat de Chineezen drie Japansche legerauto's in de lucht lieten springen, ten gevolge waarvan 20 Japanners het leven verloren. De Japanners die zich in de stad bevinden hebben hun intrek in de binnen stad genomen. De muren van de stad zijn geheel bezet door Chineesche troepen en duizenden Chineesche politie-agenten. Uit Peking wordt gemeld, dat hij de ge- veohten tusschen de Japansche troepen, die de stad binnengedrongen waren en die thans de kazernes in de binnenstad heb ben bereikt, en Chineezen twee luitenants- kolonel zijn gedood tijdens de onderhan delingen, die aan den strijd 'voorafgingen. Japansche soldaten verzamelen zich voor de poorten van Peking. Honderden Japansche soldaten met mi trailleurs en kanonnen hebben zich voor de poort van Peking in het Westen samen- getroken. Ondanks de aanmaningen van de Chineesche wachten weigerden de Ja panners zich terug te trekken, hetgeen doet vreezen, dat een gevecht aanstaande is. Op verschillende punten ten Zuiden en ten Westen van Peking werden reeds ge vechten gehouden. Het schijnt dat de Ja panners op het punt staan algemeene ope raties te ontketenen. Bom ontploft te Tientsin. In de Japansche concessie te Tientsin is een bom tot ontploffing gekomen. Zeven personen werden gewond. De Japansche autoriteiten hebben den staat van beleg afgekondigd en ruiters aan de grens der concessie geplaatst. In Tangkoe, de haven van Tientsin, zijn drie convooien met oorlogstuig uit Ja pan aangekomen; in den loop dezer week worden nog meer troepen en oorlogsmate riaal verwacht. Ten Noorden van den grooten Chinee- schen muur zijn Japansche troepen gecon centreerd. Naar vernomen wordt, zijn alle Japansche posten langs de spoorwegen in Mandsjoekwo vervangen door reservisten. In Oost-Hopei zijn alle spoorwegstations DE STAD EN DE OMGEVING VAN PEKING. onder Japansche leiding geplaatst, terwijl ook het lagere personeel met Japanners is versterkt. JAPANSCHE ULTIMATUMS AANGENOMEN? Op grond van het incident van Langfang heeft de commandant van het Japansche garnizoen in Noord-China aan den com mandant van het negen-en-twintigste le ger, Generaal Soeng Tsje Joean, twee ul timatums gericht, waarin hij h-'t onmiddel lijk terugtrekken der Chineesche troepen naar Tsjangsingtien aan den Westelijken oever van de Joengting eischt. De Japansche ambassade beves tigt officieel, dat de beide ultimata door generaal Soeng Tsje Joean gisteren aanvaard zijn. Mocht ge neraal Soeng Tsje Joean de aan vaarde verplichtingen niet uitvoe ren, dan zullen militaire handelin gen overeenkomstig de verschillen de eischen der ultimata, automa tisch volgen. BESLUITEN VAN HET JAPANSCHE KABINET. Het Japansche kabinet heeft een verga dering gehouden, waarin besloten werd in verband met de incidenten bij Langfang thans besliste maatregelen te nemen tegen „de vijandige houding van de Chineesche troepen in Noord-China." Het Japansche garnizoen in Noord-China, aldus wordt in een. mededeeling over de kabinetsbe raadslagingen gezegd, heeft thans het recht zelfstandig alle noodige maatregelen te nemen ter bescher ming van leven en eigendom van de Japansche bevolking in Peking en het gebied van Tientsin en het nakomen der verdragen af te dwin gen. In politieke kringen verwacht men in verband met deze verklaringen van uur tot uur het uitbreken van hevige gevechten. NANKING EN LONDEN. Uit Londen: De Chineesche ambassa deur heeft gistermiddag een bezoek ge bracht aan den minister van buitenlandsche zaken, Eden; na het onderhoud heeft de ambassadeur een communiqué gepubli ceerd, waarin wordt medegedeeld, dat de Chineesche regeering er in had toegestemd de plaatselijke overeenkomst met generaal Soeng Tse Joean goed te keuren. Het schijnt evenwel, dat de Japansche militai ren geen regeling zoeken, doch hun poli tiek van ontwrichting willen voortzetten. In deze omstandigheden kan de Chinee sche regeering niet anders doen dan de openbare meening der geheele wereld op de hoogte houden en zich gereed te hou den om het hoofd 'te bieden aan alles wat kan gebeuren. Deze week is aldus het com muniqué, onder onrustbarende omstandig heden ingezet. Een Japansche straf maatregel Het telegraafagentschap Domei meldt, dat bij Toentsjau, ten Oos ten van Peking, tegen niet nader aangeduide deelen van het negen en twintigste Chineesche leger een Japansche strafexpeditie ten uit voer is gelegd. Door Japansche vliegtuigen zouden den Chinee- schen troepen zware verliezen zijn toegebracht. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de Japansche troepen met mede werking hunner luchtstrijdkrach ten een eenheid van het negen-en- twintigste Chineesche leger heb ben omsingeld en vernietigd op 25 km. ten Oosten van Peking. Naar gemeld wordt zouden 500 Chi neezen gedood en gewond zijn, terwijl een tiental Japaneezen ge dood of gewond is. Reuter meldt, uit Sjanghai, dat het ge vecht tusehen Japansche troepen en een eenheid van het negen en twintigste leger waarbij 500 Chineezen gedood of gewond werden, ontstaan is, doordat de Japanee zen deze soldaten wilden ontwapenen en de Chineesche troepen zich daartegen ver zetten. De Japanneezen openden toen het vuur. In Tientsin zijn, naar Reuter verder meldt, dertig Japansche vliegtuigen ter versterking aangekomen. SOENG TSJE JOEAN VERWERPT ULTIMATA. Officieel wordt uit Nanking gemeld, dat generaal Soeng Tsje Joean de Japansche ultimata verworpen heeft. In de Spaansche Provincies, die door Valencia beheersöht worden, zijn „godsdienstoefeningen natuur lijk niet geoorloofd", zooals een Amerikaansch journalist simpel weg bemerkt. Toch worden de H. Sacramenten nog toegediend, dank zij den heldenmoed van vele Spaansche priesters. Wij publiceeren hier uit de „El Norte de Castilla" (Valladolid) een interview met een priester, die er in geslaagd is, om uit Madrid te ontsnappen. Er zijn geen kerken meer in Madrid, die voor den eeredienst bestemd zijn, maar er zijn particulieren, die van htm huis een tempel gemaakt hebben; er zijn geen alta ren, maar een of andere tafel kan ook die nen; er zijn geen kelken, communiebanken of priestergewaden, maar dat geeft niets, als er maar geloof is. Ik kan niet zeggen of nu nog de H. Mis in Madrid wordt opgedragen, want het ge vaar is zeer groot, wij worden voortdurend nagegaan, zoodat de priesters vroeg of laat in handen van de Spaansche „Tsjeka" val len. Daarom ben ik ook gevlucht; maar dit kan ik u wel zeggen, zoolang als er nog één priester is in Madrid, zal er nog een H. Mis opgedragen worden voor die geloovigen, van wie men zeker kan zijn, dat zij de priesters niet - zullen verraden. Maar ook alleen voor hen, want het is meermalen voorgekomen, dat een verzoek om de Sa cramenten der Stervenden te komen toe dienen enkel een list was, om een priester te ontdekken. Gewoonlijk celebreerde ik in de eetka mer van het huis. Wij hadden een flesch miswijn klaar staan met zooveel glazen als er aanwezigen waren dit was een noo dige voorzorg een kommetje water, en een groot glas, dat als kelk dienst deed. De hosties werden eerst vlak voor de Consecratie geprepareerd uit gewoon brood. Wij hadden geen kruisbeeld, geen versie ring, geen enkel godsdienstig voorwerp. Zoo begon de H. Mis. Natuurlijk was er ook geen Missaal. Ik las de H. Mis, die ik van buiten kende en voor het Proprium van de H. Mis, gebruik ten wij een klein gebedenboekje, dat de Mas van den H. Geest bevatte, die gemak kelijk en vlug kon gebeden worden. Wij hadden een tegel van de vloer opgebro ken, om het boekje bij dreigend gevaar te verbergen. Er werden maar weinig men- schen uitgenoodigd, en allen moes ten op een bepaalde manier op de deur kloppen. Werd er anders ge klopt, dan was de Mis meteen be ëindigd. Er bleven dan slechts en kele personen over, die een glas wijn dronken, terwijl de vrouwen uniformen maakten voor de militie soldaten. Er werden zoo heel wat H. Missen door ontijdige bezoekers onderbroken. Het toedienen der H. Sacramenten bracht veel moeilijkheden met zich, want 'zelfs wanneer twee personen met elkaar spreken, was dat al verdacht; plotseling werden zij soms gescheiden van elkander, en dan vroeg men hen wat zij bespraken; kwamen hun antwoorden niet met elkaar overeen, dan werden zij verdacht en in de gevangenis gezet. Ik zal hier enkele trucs noemen, die wij moesten gebruiken. Biechten.in de lift! Als bij toeval ontmoetten de priester en de biechteling elkander in de lift van een huis, en, voor zij boven waren, was de pe nitent geabsolveerd of had hij de H. Com munie ontvangen. Hoeveel keer werd de H. Teerspijze niet door de straten van Ma drid gedragen onder de uniform van een militiesoldaat! De toestand in Barcelona. Ook in Barcelona bestaat een goede gods dienstige organisatie, die spontaan ontstaan is na het uitbreken van den burgeroorlog. Deze organisatie heeft geen leider, maar zij werkt perfect. Honderden families wonen iederen dag de H. Mis bij. De Sacramenten worden toe gediend aan de stervenden en kinderen ontvangen het H. Doopsel. De priesters gaan van het eene huis naar het andere, gekleed als werklieden, en soms als solda ten van de Roode Militie. Soms komen twee of drie families in een huis tesamen, maar nooit meer dan tien personen. Ik herinner mij hoe het H. Doopsel werd toegediend aan een zoon van 'n officier, die zich vanaf den eersten dag van den opstand verborgen moest houden. Deze officier, die gewond werd voordat hij zijn geweer in aanslag had kunnen brengen, wist zich schuil te houden en in burgerkleeren kon hij zijn bloedverwanten bereiken. Het eerste kind uit het huwelijk werd enkele dagen na het uitbreken van den burgeroorlog geboren en werd gedoopt door een Pater Jezuiet, die als werkman verkleed, met een militaire pet en het an archistische blad „Solidaridad Obrera" in zijn hand het huis ongemerkt kon binnen gaan. In Barcelona leven nog een 200 zusters, die weigerden te vluchten, ook al deed de gelegenheid zich voor. Zij werken als dienstbodes bij particulieren en als ver pleegsters in de hospitalen, en meerderen staan ingeschreven bij de anarchistische or ganisaties, omdat dit verplichtend is. Er zijn zelfs priesters en zusters, die aan het Aragon-front werkzaam zijn; de zustere bij de ambulance dienst, en de priesters staan inge schreven als soldaten, maar zij staan hun stervende kameraden bij. Soms worden zij ontdekt, maar zelden verraden, want heel veel soldaten zijn katholiek, maar wor den gedwongen in de roode gele deren te strijden.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1