De oorlogsvlam in China flakkert op DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Chineezen komen in verzet tegen Japansctie indringers DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Bombardement van Barcelona 28ste Jaargang MAANDAG 26 JULI 1937 No. 8784 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Misdadige feugd Men schrijft aan de „N. R. Crt.": De Vereeniging „Pro Juventute", te Haarlem, heeft zich gewend tot de gemeen tebesturen in het arrondissement Haarlem met een brief, waarin wordt opgemerkt, dat in den loop der jaren herhaaldelijk is gebleken, dat onder de door de vereeni ging te behandelen gevallen er vele voor kwamen, waarin het vervallen tot diefstal voor een groot deel moest worden gezocht in het maken van schulden bij ijsventers, houders van kiosken, ijsbars e. d. Ten einde dit euvel zooveel mogelijk te beperken, geeft het bestuur van de Veree niging in overweging, aan de vergunning, die bovenbedoelden voor de uitoefening van hun bedrijf van het gemeentebestuur be hoeven, de bijzondere voorwaarde te ver binden, dat aan minderjarigen niet op cre- diet mag worden geleverd, zulks op straffe van intrekking van de vergunning. Naar wordt medegedeeld, hebben ver scheidene gemeentebesturen reeds hun in stemming met het verzoek betuigd en me dewerking, als gevraagd, toegezegd. Een goed initiatief en een nuttige actie! Door kinderen schulden te laten maken voor snoeperijen, legt men één der oorza ken van een misdadige jeugd! Natuurlijk moet men de goede gevolgen van het wegnemen dezer oorzaak niet overschatten. De opvoeding, het milieu thuis is en blijft den allergrootsten in vloed hebben. En niet alleen bij de kin deren ligt in het maken van schulden één der oorzaken van misdadigheid. Helaas ko men ook zooveel ouderen en zooveel ouders van kwaad tot erger door het-pof- systeem bij him winkeliers en leveranciers! Maar het pof-systeem in het algemeen kan nu eenmaal niet door de overheid wor den uit de wereld gegooid helaas niet! Maar dat men dan althans tracht zooveel mogelijk de jeugd uit den greep van dit kwaad te houden, is sociaal héél gewenscht. DE WERELD IN VOGELVLUCHT In China schijnt het meenens te worden. De generaal van het 29ste leger heeft be- volen de Japansche indringers tegen te j houden. Te Langfang, aan de spoorlijn van Peiping naar Tientsin, is het tot ernstige botsingen gekomen. De stellingen in de omgeving van Langfang werden door Ja pansche vliegers hedenmorgen gebombar deerd. Ook in het zuidelijk gelegen Sjang hai is groote onrust ontstaan door de dras tische huiszoekingen van Japanners; er is een Japansche matroos verdwenen en nog niet teruggekeerd. Misschien, dat Charlie Chen hier een oplossing zou kunnen bren gen... Terwijl het Orthodoxe deel van de be volking van Yoego-Slavië in de grootste opwinding verkeert over de onderteekening van het concordaat met de Heilige Stoel, heeft de Orthodoxe Patriarch den laatsten adem uitgeblazen. Een ongelukkige samen loop, die aanleiding heeft gegeven tot de wildste geruchten en een zeer gevaarlijke sfeer heeft geschapen. Veel plezier hebben de ministers en kamerleden, die recht wil den doen wedervaren aan de zeer groote Eoomsch-Katholieke minderheid der be volking (40 pet.), van hun onpartijdigheid niet beleefd. Zij zijn door de Grieksch- Katholieke geestelijkheid in de ban ge daan, hetgeen voor het ministerie ernstige «gevolgen kan hebben. Uit Spanje komt het bericht van een vliegtuigbombardement op Barcelona. Ove rigens van de fronten weinig nieuws. Enge land heeft het weekend gebruikt om meer klaarheid te brengen in de non-interven- tie-aangelegenheden en een reeks van vra gen opgemaakt en verzonden, ter beant woording door de „samenwerkende" mo gendheden. SOENG TSJE JOEAN GEEFT LAST TOT TEGENSTAND. Generaal Soeng Tsje Joean, die het bevel voert over het 29ste leger en voorzitter is van den politieken raad van Hopei en Tsjahar heeft vanmorgen de centrale regeering er telegrafisch van in kennis gesteld, dat hij het 29ste leger bevel heeft gegeven den Japan- neezen weerstand te bieden. Een uit de omgeving van Peiping ko mend bericht meldt, dat de toestand bij Loekoetsjau zeer gespannen is. DE BOTSING BU LANGFANG. Een nieuwe botsing heeft zich bij Lang fang aan de spoorlijn Tientsin-Feiping voorgedaan. Troepen van de 38ste Chineesche divisie hebben op het spoorwegstation Zondag avond Japansche troepen met geweld wil len verhinderen den trein, waarmede zij gekomen waren, te verlaten en het station te bezetten. Het treinverkeer moest daar op stopgezet worden. Gelijk gebruikelijk is, wordt de verantwoordelijkheid voor de botsing door elk der betrokkenen op den ander geworpen. Japansche vliegtuigen bombar deeren Chineesche stelling. Uit Tientsin wordt aan het Japansche te- legraafagentschap Domei gemeld, dat een escadrille Japansche vliegtuigen de Chinee sche stellingen en kazernes te Langfeng heeft gebombardeerd. Japansche troepen bezetten het station. Omtrent het bombardement, door Japan sche vliegtuigen op Langfeng gericht, kan nog gemeld worden, dat het escadrille uit zeven toestellen bestond, die hun projec tielen richtten op het station en de in de nabijheid gelegen Chineesche militaire ba rakken. De toestellen verschenen om vijf uur vanmorgen. Na het bombardement be zetten. Japansche troepen het station. Japan raamt de kosten op 107 millioen yen. De autoriteiten van het Ministerie van fi nanciën ramen het totaal der kosten ont staan uit het conflict in Noord-China op 107.1 millioen yen. 6.1 millioen yen werden uit de begrootingsreserve voldaan, terwijl de regeering van Korea 0.2 millioen yen bijdroeg in de kosten. 96.8 millioen yen zullen voorkomen op de aanvullende be grooting 1937/1938, die binnenkort bij het parlement zal worden ingediend. Geen ontruiming door Chineesche troepen. Het hoofdbestuur van de Japansche troe pen in Noord-China deelt mede, dat de 37- ste divisie van de Chineesche troepen wei gert Peiping volledig te ontruimen. Ook ten westen van Peiping hebben slechts klei ne gedeelten van de 37ste divisie een aan vang gemaakt met den terugtocht naar den westelijken oever van de Joengting. Ande re af deelingen dezer troepen zijn bezig met het opwerpen van nieuwe stellingen in de nabijheid van Peiping. Incident te Sjanghai. Te Sjanghai zou een Japansche matroos door Chineezen ontvoerd zijn. Men vreest, dat het in verband hiermede tot nieuwe botsingen tusschen de Japansche en Chi neesche troepen zal komen. Van Japansche zijde wordt met betrek king tot dit incident, naar United Press meldt, verklaard, dat op den hoek van de Dixwell Straat en de Noordstation Straat drie matrozen door een groep Chineezen overvallen werden. Een der matrozen werd door de aanvallers in een auto gesleept, die ijlings wegreed. Japansche marinesoldaten zijn daarop in de internationale nederzetting naar hun vermisten landgenoot gaan zoeken. Tal van Chineezen werden staande gehouden. Tot laat in den avond duurde het onderzoek, dat ook tot de wijk Hongkjoe werd uitge- beid, nog altijd voort. Onder de bevolking van het Chineesche deel van Sjanghai heeft dit incident op nieuw een paniekstemming doen ontstaan. Duizenden Chineezen trekken wêer naar de internatiohale nederzetting, ondanks alle pogingen der politie, om den vluchtelingen stroom te stuiten. Ook bij de buitenlandsche zakenlieden te Sjanghai heeft het gebeurde bezorgheid doen ontstaan. Zij wijzen op de analogie met het incident te Loekautsjiau, dat even eens door de vermissing van een Japanner werd veroorzaakt. d) MOOFDSTEDEU PROVIUCIEGPEUZEW UMDGBEUZEU rui GP00TE CUIU.MUW? SP00PWEGEU i o S) V T E U'K--.C? /vW JEHOL, p a l/w.«u Vj. T5]EM6TE(JEU0l) 4 kWEiHOA Pautoe V \S0EIJ0EA»Lf UlUMIi J «r f Uw&wof ,;'SJAKJSI •TOtop.6, NFcicu J TAIJÖEAM KANSOE J |fti6jiu* kiu&jiue, jewAW piuMufcfof 1 rofutaiAtiG BUUT5J0U SI sJKAV f TO1r|UI6 31 SJM4TOI C-"T6EIKS[0U J™ Sl&UFOU ïvA/jiSfCAU JAUGPlUG.-ii/ PEIPI!JG,„, H O N AjlJ ("Ni InIDPEI m' iSIUJMI 5IWGJSU6 I" VA W-WE 1 i H0EP^U1K0U i C i--~S ;'niHSiqou" HOENIH'ijrf A - KIAMGSI C.TSJEKU T5lMa&"' Verbazing en verontwaardiging in Japan! Het bericht over het uitbreken van nieuwe vijandelijkheden tusschen Chinee sche en Japansche troepen in het Noorden van China heeft, naar het Japansche persagentschap Domei meldt, verbazing en verontwaardiging gewekt onder al de genen, die geloofden dat de bepalingen der plaatselijke overeenkomsten thans nauwkeurig door de Chineesche troepen zouden worden nageleefd. De dagbladen en het publiek geven uiting aan hun on tevredenheid over de te voorzichtige hou ding der Japansche militaire autoriteiten ten opzichte van de Chineesche troepen, die, zoo zegt men, deze houding wellicht verklaren als zwakheid. Volgens een door Havas weergegeven bericht van Domei wordt uit Tientsin nog gemeld, dat het gevaar voor een algemeen worden der vijandelijkheden ernstiger wordt ten gevolge van de omstandigheid dat belangrijke Chineesche versterkingen naderen in de richting van Langfang. Het Japansche garnizoen in Tientsin heeft daartegenover bekend gemaakt, dat Ja pansche versterkingen in Langfang zijn aangekomen, en terstond een krachtig te genoffensief hebben ingezet tegen de Chi neesche troepen, die de Japansche stel lingen bedreigden. De Japansche verlie zen zouden reeds meer dan tien man be dragen. Voorts meldt Domei uit Tientsin, dat gevreesd moet worden, dat het Japansche garnizoen zich verplicht zal zien tot krach tig optreden tegen de Chineesch troepen, die de Japansche verbindingslijnen tus schen Peiping en Tientsin belemmeren. In afwachting van de aankomst van ver dere Japansche versterkingen heerscht ongerustheid over het Japansche batal jon telegrafisten, dat belegerd wordt in het station van Langfang door Chinee sche troepen die in veel grooter aantal zijn en die voorzien zijn van handgrana ten en machinegeweren. Bij dit bataljon telegrafisten zijn reeds verscheidene ge wonden gevallen, van wie drie ernstige wonden hebben bekomen. De Chineesche troepen verdreven. Bevestigd wordt dat de Chineesche troepen uit Langfang verdreven zijn. Zij hebban zich teruggetrokken op Hoeangtsoen, op vijftien K.M. ten Zuiden van Fengtai, na een gevecht Gat acht uren geduurd heeft en waarbij talrijke Chinee zen gedood en gewond zijn. Pogingen om den strijd om Langfang te beperken. In kringen van den raad van Hopei en Tsjahar en in Japansche diplomatieke "kringen streeft men er naar, de gebeur tenissen van Langfang als van weinig be lang voor te stellen en te verhinderen, dal grootere vijandelijkheden uitbreken. VOORNAAMSTE NIEUWS Engeland polst 65 dooden, 150 gewonden. Gisterenochtend zijn bij een bom bardement van Barcelona door recht- sche vliegtuigen 65 personen gedood en 150 gewond. BRUNETE IN HANDEN VAN DE WITTEN. Gisterochtend vroeg werd Brunete door een twaalftal vliegtuigen van de recht- schen gebombardeerd, waarna de troepen onder leiding van generaal Varela tot den aanval overgingen. Zij slaagden erin een bres te slaan in de stellingen van de re geering en zich meester te maken van de eerste verdedigingslinies. Vervolgens werd de tweede verdedigingslinie aangevallen en na enkele gevechten maakten de troe pen van Franco zich meester van de plaats. De opmarsch werd voortgezet in de richting van San Martin de Valde Igle- sias. De rechtschen maakten meer dan twee duizend tegenstanders krijgsgevangenen en een groote hoeveelheid materiaal viel in hun handen. Aan het front van Teruel hebben de troepen van het vijfde leger corps van Franco het bergmassief ten zui den van Entrambasaguas aangevallen. BUITENLAND. Japaneezen en Chineezen zijn met elkaar slaags geraakt in de omgeving van Pei ping. (1ste blad). De stad Barcelona gebombardeerd door vliegeniers van Franco. (1ste blad). De ministers en parlementsleden, die hebben medegewerkt aan de tot-stand- koming van het concordaat met den Paus, zijn door de Grieksch-Orthodoxe geestelijk heid in de ban geslagen. (1ste blad). BINNENLAND. Bij het kanovaren op de Maas zijn Zater dag twee jongelui verdronken. (4de blad). Twee jongelui na hachelijk avontuur op het IJsselmeer gered. (4de blad). Te Eist werd een taxichauffeur neerge slagen en beroofd, de dader is gearresteerd. (4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. AUTOMOBILISME: De bekende Duit- sche coureur Von Delius is gisteren bij de wedstrijden op den Nurburgring veronge lukt en heden aan zijn verwondingen be zweken. (2de blad). MOTORSPORT: Groote motorwedstrij den in België en Italië. De Italiaansche renner Pigorini verongelukt. (2de en 1ste blad). WIELRENNEN: De Ned. wielerkampioen schappen verregend. De ronde van Frankrijk door Lapébie gewonnen. (2de blad). ROfelEN: De Ned. roeikampioenschappen (2de en 1ste blad). Niettegenstaande de krachtige tegenstand van de regeeringstroepen, slaagden de rechtschen er in den top te bereiken. DE ENGELSCHE REGEERING WIL POLSEN. De sub-commissie van de niet-inmen- gingscommissie komt vandaag bijeen ter bespreking van de voorstellen der Engel- sche regeering tot het weer op gang bren gen der niet-inmengingsbesprekingen, die Dinsdag j.L op een procedure-kwestie zijn gestrand. Lord Plymouth, de voorzit ter, zal het betreffende document van de Engelsche regeering aan de commissie voorleggen. Dit document bevat een reeks vragen om de meening te weten te komen der belanghebbende landen over de be langrijkste voorstellen, met name het te rugtrekken der vrijwilligers en de erken ning als oorlogvoerenden. Indien de leden der sub-commissie deze procedure aanvaarden, zal het document aan de diverse regeeringen worden voor gelegd met het verzoek naar men be weert om er zoo spoedig mogelijk op te antwoorden. Door het vergelijken der antwoorden wil de Britsche regeering een inzicht krijgen in de omvang der mee- ningsverschillen in het comité. Lord Plymouth zou reeds de toestem ming van Von Ribbentrop voor deze pro cedure hebben gekregen en ook de Fran- sche gezant Corbin zou er voor zijn ver trek naar Parijs gunstig voor gestemd zijn geweest. Krachtens de nieuwe procedure zou de kwestie van de voorrang der besprekin gen vervallen en hiermee ook de oorzaak der vertraging, tenzij Italië of een andere mogendheid nog bezwaren zou maken. Engeland en Frankrijk zijn niet voor nemens hun patrouilleerende oorlogs schepen terug te trekken behalve als de volledige niet-inmengingscommissie dit verzoekt zoolang het cioor de Engel sche regeering voorgestelde nieuwe con troleplan niet van kracht is geworden. De Britsche minister van Marine heeft tijdens een rede in Schotland verklaard dat er binnen enkele weken een groote Europeesche oorlog zou losbarsten, indien de Britsche regeering ten aanzien van Spanje de door de arbeidersoppositie ver langde politiek zou gaan voeren. Ten aan zien van Italië meende de minister, dat men het verleden moest begraven en moest streven naar het herstel der betrek kingen tusschen Italië en Engeland.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1