De „Boekhorst" te Noordwijkerhout omgehakt Het armzalige restant van een schoon landschap CEBUTO-AGENTSCHAP BIOSCOPEN DONDERDAG 22 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BI AD - PAG. 7 BUITENLAND FRANKRIJK FONDS TOT STEUN VAN DE STAATSFONDSEN. Herwaardeering van den goudvoorraad. Het Fransche ministerie van financiën heeft gisteravond medegedeeld, dat de re geering heeft besloten tot instelling van een fonds tot steun van de staatsfondsen, dat gevormd zal worden uit het voordeel, voortvloeiende uit de herwaardeering van den goudvoorraad der Fransche Bank op het lagste peil, voorzien bij de monetaire wet van 1 October 1936, zijnde 43 mili- gram goud per franc. In het vervolg zal, onafhankelijk van de belangrijke bedragen, welke de amorti satiekas heeft besteed voor den aankoop van staatsfondsen, dit steunfonds optreden, dat de beschikking heeft over een bedrag van meer dan zes milliard franc. Zoodra de operaties tot steun der staats fondsen een einde zullen hebben genomen, zal het ongebruikte gedeelte bij de Bank van Frankrijk worden gestort tot aflos sing van de voorschotten van de Bank van den Staat. Wanneer het stabilisatiefonds geliquideerd zal worden, zal zijn opbrengst voor hetzelfde doel worden gebruikt tot een bedrag gelijk aan dat gedeelte van het steunfonds, dat op dat oogenblik gestoken zal zijn in den aankoop van staatsfondsen. Aflossing van de schuld en terugbetaling van de voorschotten van de Bank aan den Staat zijn de beide essentieele punten van de overeenkomst, die ter goedkeuring werd voorgelegd aan den Raad van de Bank. Deze maatregelen zijn gelijk aan die, wel ke reeds in verschillende landen van Euro pa en Amerika werden genomen en die veel hebben bijgedragen tot een verbete ring van het openbaar crediet. ENGELAND De verdeeling van Palestina HET LAGERHUIS NEEMT NOG GEEN STELLING. Een verdediging van Gore. In een druk bezochte vergadering van het Lagerhuis werd gisteravond het voor stel besproken het Britsche Witboek inza ke Palestina, waarin wordt voorgesteld Pa lestina te verdeelen, aan te nemen. Als eerste sprak de minister van koloniën, Ormsby Gore, die het voorstel verdedigde. Hij zeide o.a., dat hij zou willen, dat de finitief besloten zou worden, dat de Brit sche regeering in geen geval zou toestaan, dat Palestina ten Westen van de Jor'daan ooit zou worden begrepen in de belofte welke aan den sherif van Mekka is gege ven en dat men steeds voor oogen zal hou den, dat in het bijzonder rekening moet worden gehouden met de toekomst van het Heilig Land. Hij voegde hieraan toe, dat het speciale karakter van Palestina is toegegeven door de Arabische afgevaarigden ter vredescon ferentie, het wordt door de geheele wereld erkend. De drie groote godsdiensten der wereld hebben belang bij Palestina en geen regeling zal tot stand kunnen komen, wan neer geen rekening zal worden gehouden met de belangen van Christenen, Arabie ren en Joden. Ormsby Gore verklaarde verder nog, dat de belofte van Engeland en de andere geallieerden niet inhield, dat Palestina de haardstede voor de Joden zou worden, doch dat in Palestina een nationale woonplaats voor de Joden zou worden geschapen. De grond van het probleem is de vrees van de Arabieren door de Joden te wor den overheerscht en de vrees van de Jo den door de Arabieren te worden over heerscht. Dit vraagstuk kan alleen door een ver deeling van Palstina worden opgelost. Ten slotte deelde Ormsby Gore mede, dat ten gevolge van de Britsche stappen, de minister-president van Irak heeft ver klaard zich niet meer te zullen verzetten tegen een verdeeling van Palestina. Het Lagerhuis heeft ten slotte met drie onthoudingen een door de regeering aan vaarde motie goedgekeurd, waarin ver klaard wordt, dat de voorstellen van het Witboek, bevattende de verklaring der re- geeringspolitiek met betrekking tot Pales tina, aan den Volkenbond zouden worden voorgelegd, teneinde de Britsche regeering in staat te stellen na een afdoend onder zoek aan het parlement een definitief sche ma voor te leggen, waarbij volledig reke ning wordt gehouden met de aanbevelin- van het regeerings-witboek. Door deze motie heeft het huis nog geen stelling genomen inzake de verdeeling van Palestina. DE VALERA HERKOZEN. Als president van den Ierse hen uitvoerenden raad. De Dail heeft de Valera herkozen als pre sident van den uitvoerenden raad van den Ierschen Vrijstaat met 82 tegen 52 stem men. De Valera is aldus voor de derde maal tot het bekleeden van het hoogste ambt in den Vrijstaat geroepen. Cosgrave had zich tgen de herkiezing van de Valera verzet, omdat naar zijn mee ning de president den Vrijstaat schade had toegebracht, doordat het hem niet gelukt was een overeenkomst met Engeland te sluiten. ITALIË MARCONTS DOOD. Overbrenging van het stoffelijk overschot. Het stoffelijk overschot van markies Marconi is gisteravond van Paleis Farne- sina overgebracht naar de kerk van de H. Maria der Engelen, waar het tot Donder dagavond opgebaard zal blijven. De zegening werd verricht in tegenwoor digheid van den Duce, het corps-diploma- tique en vele genoodigden. RUSLAND ZUIVERING IN DE OEKRAÏNE. De radio deugde er niet. Het centrale comité der communistische partij in de Oekraine heeft besloten uit de partij te sluiten en van zijn functies ver vallen te verklaren den voorzitter van het Oekrainische radiocomité, aangezien hij het radiopersoneel niet heeft gezuiverd en toegestaan heeft, dat clandestien contrare- volutionnaire propaganda in de program ma's werd gebracht en hij voor de partij zijn Trotzkistische redevoeringen van 1923 verborgen heeft gehouden. Tevens is de vroegere voorzitter van het Oekrainische radiocomité, Koelik, thans directeur van de partijuitgaven, uit zijn functie gezet, even als de leider van de radio-uitzendingen voor de nationale minderheden, de leider van de muziekuitzendingen, de leider van de lit teraire uitzendingen en de redacteur van de „Proletarskaja Prawda". Het redactiecomité van het dagblad in de Oekranische taal „Kommunist", is eveneens gezuiverd, aangezien het verslag van de besluiten van het partijcomité zegt, dat „het voormalige redactiecomité" de waar schuwingen in den wind heeft geslagen, die het gegeven waren ten aanzien van het optreden van het radiocomité. r BUITENLANDSCHE BERICHTEN HUIS TE ROME INGESTORT. Twee dooden. Gistermiddag is in het centrum van Rome een huis van meerdere verdiepingen inge stort. Hierbij zijn vermoedelijk twee perso nen om het leven gekomen. ONTPLOFFING IN EEN DUITSCHE FABRIEK. Uit Waldenburg (Silezië) wordt gemeld: Tengevolge van een ontploffing in een fabriek zijn twee werklieden om het leven gekomen. Het begin van brand, dat door de ontploffing was ontstaan, kon snel wor den gebluscht. OUDE GOUDSCHAT ONTDEKT IN PANAMA. Van officieele zijde worden de geruchten over het vinden van een ouden goudschat in Chiriqui (Panama) bevestigd. Drie grend- speculanten hebben bij het afpalen van nieuwe aankoopen twee ondergrondsche kanalen ontdekt, waarin 120 baren goud werden gevonden met een totaal gewicht van ongeveer 3000 kilogram. Al deze baren dragen als stempel de oude Spaansche ko ningskroon. Men vermoedt, dat deze goud schat nog dateert uit de tijden van de ver overing van Amerika. LUCHTVAART DOODELIJK ONGEVAL BIJ MANOEUVRES. Bij manoeuvres nabij Schleswig is een militair vliegtuig omlaag gestort en in brand gevlogen. Het vliegtuig kwam neer op een straatweg en doodde een Deensch echtpaar, dat juist op een motorfiets passeerde, als mede een leerling van de school van offi cieren van gezondheid. De piloot werd ernstig gekwetst, terwijl 22 soldaten zware verwondingen opliepen. VLIEGTUIGONGELUK BI J DE AZOREN. Nabij Funchal op de Azoren is een vlieg tuig, dat daar proefvluchten deed, in zee gestort en vergaan. Alle inzittenden van het toestel konden gered worden. DE RAMP VAN DE „HINDENBURG". Electrische vonk toch waarschijnlijk de oorzaak. In het rapport van het Amerikaansche departement van handel over de ramp van de „Hindenburg" wordt gezegd, dat deze vermoedelijk is ontstaan door een vonk statische electriciteit, welke een mengsel van lucht en zuurstof heeft doen ontbran den. Hieraan wordt toegevoegd, dat er geen enkel bewijs is, dat de ramp door sabotage zou zijn veroorzaakt. Per C E B U T O Touringcar door het sch oone önitsche rij k 4 dagen Rijn f 29.50 4 Detmold n 31.- 4 Wuppertal29.50 6 w Harz47.- 6 langs den Rijn 45.— 6 Bergisch land 35.50 7 Schwarzwald53.50 Inlichtingen en Reisgids bij H. HEESTpRMANS. LEIDEN. TEL 1532 Steenstraat 24 (hoek Beestenmarkt) Keizen zonderzorgen Er zijn te weinig biggen Beschikbare oor-merken niet verbruikt IN KOMENDE MAANDEN GROOTE TOENEMING VERWACHT. In het algemeen heerscht ten onrechte de meening, dat de betrekkelijk hooge big- genprijzen moeten worden geweten aan de beperking van de toekenning van biggen- merken. Ten einde dit misverstand uit den weg te ruimen, deelt men ons van bevoegde zijde het navolgende mede. Inderdaad werd op de toekenning van biggenmerken voor 1937 van overheidswege een beperking toegepast van ruim 6 pet. ten opzichte van de toekenning voor 1936. De totale toewijzing toch voor 1937 bedraagt 2.141.962 tegenover 2.270.231 voor 1936. Uit de volgende cijfers blijkt echter, dat over het tijdvak 1 Januari tot 3 Juli 1937 door de boeren 13 pet. minder biggenmer ken werden gebruikt dan in het overeen komstige tijdvak van 1936, terwijl over de week van 28 Juni tot 3 Juli 1937 deze ver mindering zelfs 26 pet, bedraagt tegenover de overeenkomstige week van het vorige jaar. Toekenning van biggenmerken. Tijdvak 1936 1937 1 Jan.—31 December 2.270.231 2.141.962 Beperking. 1 Jan.31 December 128.269 6 Verbruik van biggenmerken. Tijdvak 1936 1937 1 Jan.—3 Juli 969.621 839.946 28 Juni—3 Juli 47.010 34.641 Minder in 1937. 1 Jan.—3 Juli 129.675 13 28 Juni—3 Juli 12.369 26 Hieruit blijkt, dat de boeren minder mer ken hebben gebruikt, dan voor hen be schikbaar zijn. De conclusie is derhalve gewettigd, dat niet in de van overheidswege toegepaste beperking van de toekenning de oorzaak moet worden gezocht van de be trekkelijke schaarschte aan biggen, doch in de omstandigheid, dat door de boeren minder biggenmerken werden verbruikt, dan de toekenning toelaat. Als reden hiervoor kan worden aange voerd de lage biggenprijs in het vorige na jaar, die de rechthebbenden op biggenmer ken er toe gebracht heeft om, ten einde het beperkte aantal merken tot zoo groot mo gelijk voordeel aan te wenden, het tijdstip van den aanfok eenigszins uit te stellen. Aangezien evenwel de ervaring der laat ste jaren heeft geleerd, hetgeen te allen overvloede uit de hieronder gegeven cijfers blijkt, dat uiteindelijk vrijwel de geheele toewijzingen worden verbruikt, kan met groote stelligheid wordén verwacht, dat in het tweede halfjaar van 1937 het aantal verbruikte biggenmerken belangrijk zal toenemen, met het gevolg, dat het aanbod Het kappen van hout in de „Boekhorst" te Noordwijkerhout gaat nog steeds voort, zoodat van 't „natuurmonument" een wel erg dikke naam voor het poovere restant van hetgeen eerst een onvolprezen duin landschap was! hetwelk het gemeente bestuur van Noordwijkerhout als recreatie terrein wilde sparen, niet veel meer zal overblijven. Nadat men jaar-in-jaar-uit op de meest brute wijze het landschap van Noordwij kerhout heeft geschonden, achten wij de ontsteltenis, die, volgens het'schrijven van sommige bladen, de bevolking van Noord wijkerhout heeft aangegrepen, eenigszins overdreven en zeker veel te laat. Een redacteur van het „Alg. Hbld." heeft een onderhoud gehad met Baron van Har- denbroek en hem gevraagd, waarom hij al dus met de „Boekhorst"' handelt. Waarom treedt de eigenaar aldus op? Wij hebben den heer Van Hardenbroek gevraagd waarom hij zoo optreedt als hij nu doet. Omdat ik mij het recht niet laat ont nemen, op mijn eigen grond te doen wat ik wil", luidde zijn antwoord. In 1908, zoo vervolgde de heer Van Har denbroek, hebben wij een deel van „de Boekhorst" gekocht; in 1924 kochten wij de rest. Het zand hebben wij noodig voor het bedrijf te Lisse; als wij hier geen zand meer kunnen krijgen, kunnen wij de fabriek wel sluiten. Dat was bekend toen wij „de Boek- i horst" kochten; tegen de afzandingen is dan ook nooit bezwaar gemaakt. Maar nu komt Noordwijkerhout plotseling met een Monumenten-verordening en een Monu mentenlijst en gaat het mij als de lijst wordt vastgesteld feitelijk onmogelijk maken op mijn eigen terrein te laten wer ken. Het gemeentebestuur kan mij dan be letten zand af te graven, en omdat ik ner gens anders zand kan krijgen, zou de steen fabriek dus gesloten moeten worden. Dat is zoo belachelijk en zoo in strijd met mijn gevoel van recht, dat ik tegenmaatregelen heb genomen. Geen monument. „Ik zal natuurlijk bezwaren indienen te gen het plaatsen van „de Boekhorst" op de Monumentenlijst, maar ook tegen het ver klaren van dat terrein tot monument. Het is geen monument, het is een groot stuk zandgrond, en op een klein gedeelte er van, ongqveer 5 H.A., staan wat boomen. Ik was niét voornemens daar verandering in te brengen. Het terrein staat open voor vrije wandeling; er wordt regelmatig ge kampeerd door Amsterdammers, Haarlem mers, padvinders; ik vraag er nooit eenige vergoeding voor. Het is er soms zoo'n rom mel, dat ik er zelf nooit meer kom; maar ik maak er geen bezwaar tegen, ik laat de menschen hun gang gaan, omdat zij er ge noegen in hebben. En nu komen burgemeester en wethou ders van Noordwijkerhout plotseling ver klaren, dat het terrein een natuurmonu- van biggen aanmerkelijk zal stijgen. Deze fluctuaties in aantallen en dientengevolge in de prijzen van biggen moeten onge- wenscht worden geacht, mede wijl ze ook haar uitwerking op de varkensprijzen zul len hebben. Met de bedoeling een zeer gelijkmatige verdeeling van biggengeboorten over het geheele jaar te bevorderen, zullen voortaan geregeld mededeelingen omtrent het aan tal verbruikte biggenmerken worden ver strekt. Voorts zal worden nagegaan, of het mo gelijk is om de toewijzing, ten minste ge deeltelijk, voor korteren tijd te doen plaats hebben. ment is en zij zullen mij, die jarenlang an deren vrij toeliet op mijn grond, gaan ver bieden daar zelf te doen wat ik wil en wat ik voor mijn bedrijf moet doen. Bovendien heb ik nog een overeenkomst loopen met de inrichting „Sancta Maria", die aan „De Boekhorst" grenst, en waar voor een kanaal door het terrein wordt aan gelegd. Ook het nakomen van die overeen komst zou dus onmogelijk worden gemaakt. Ik heb daarom in mijn eigen belang zoo vervolgde de heer Van Hardenbroek en omdat ik mij mijn rechten niet zoo maar laat ontnemen, afweer-maatregelen geno men, die hierin bestaan, dat ik, gedurende den termijn van 30 dagen, waarover ik be schikken kan, de boomen op „de Boek horst" laat rooien. Als dat gebeurd is, zal er van een natuurmonument geen sprake meer zijn en dan zal ik niet meer de kans loopen in de uitoefening van mijn bedrijf te worden belemmerd. Om de vernieling is het mij niet te doen; er zijn verschillende redenen, waarom ik dat boschje nog jarenlang ongemoeid zou hebben gelaten. Maar als men mij zonder reden aanvalt, zal ik me verweren. Ik zal het rooien stop zetten, als ik zekerheid krijg, dat „De Boekhorst" van de monu mentenlijst weer wordt afgevoerd. In een vergadering van B. en W. is mij gezegd, dat men het eigenlijk met mijn standpunt volkomen eens was. Maar waarom handelt men daar dan niet naar?" Blijkens deze lezing van den heer Van Hardenbroek is de toestand dus nu zoo, dat de rooiers doorgaan met hun vernielings werk zoolang niet duidelijk blijkt, dat „De Boekhorst" van de Monumentenlijst zal worden afgevoerd. Laat het gemeentebe stuur het op den termijn van 30 dagen aan komen, dan kan er vóór 12 Augustus nog •heel wat worden vernield. De heer Van Hardenbroek verklaarde ons nog, geen bezwaar te maken, indien op grond van de Boschwet een kap verbod werd uitgevaardigd, omdat dan onteigening moet volgen. Dan betaalt de Staat voor het bezit, dat hij onteigent. Maar in dit geval wil Noordwijkerhout feitelijk ont eigenen zonder betaling. Het gemeentebestuur zou den minister, desnoods telegrafisch, om een kapverbod kunnen vragen; maar omdat Noordwijker hout dan de daaruit volgende onteige- ningskostèn zou moetèn betalen waartoe de gemeente niet in staat is zal het ge meentebestuur de zaak waarschijnlijk op haar beloop laten. Tenzij men nog tot een schikking komt. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE DEN HAAG. Zitting van 22 Juli. G. A. van N., winkelier te Was se- naar heeft in de Bloemcamplaan te Was senaar een aanrijding veroorzaakt met een tegenligger, doordat hij trachtte nog juist 'n geparkeerde bakfiets te passeeren. De tegenligger had nog geprobeerd door rem men een botsing te voorkomen, maar dit was niet gelukt daar de weg met sneeuw bedekt was. De aangeredene had een ci viele vordering ingediend van 25. Het O. M. meende, dat deze zaak nu eindelijk (zij heeft vier zittingen doorloo- pen) bewezen was en eischte een boete van 5 subs. 5 dagen en toewijzing van de vordering van 25. De verdachte hield een uitvoerig plei dooi, waarbij hij zeide een heel kalm mensch te zijn, die geen foxtrot danste of de two-step demonstreerde en verder dat hij nog nooit met de politie in aanra king was geweest. De kantonrechter, daar rekening mee houdend, veroordeelde hem tot een boete van 1 subs. 1 dag, maar dan moet hij de 25 schade dadelijk betalen. M. K. te Wassenaar, zou als bestuur der van een motorrijwiel twee wielrijders aangereden hebben en wel op de Bloem- lustlaan aldaar. Bij getüigenverhoor kwam vast te staan, dat de wielrijders echter niet rechts gehouden hadden, reden voor den ambtenaar om vrijspraak te vragen. Uitspraak conform. M. Z. te Wassenaar heeft met zijn auto een wielrijdster ingehaald op de Schenkkade te Den Haag. Dit inhalen was niet volgens de regelen van het verkeer gebeurd, want hij was de wielrijdster zoo rakelings gepasseerd, dat hij haar aan reed en tegen den grond smakte waardoor de juffrouw 2 dagen niet had kunnen werken en daardoor een schade had ge leden van 5.welke bedrag zij graag terug wilde ontvangen. Eisch 15.subs 10 dagen en toewij zing van de civiele vordering ad f 5. Na een uitvoerige verdediging van de verdachte werd de uitspraak 5.subs 3 dagen met toewijzing van de gevorder de schade. C. H. te Wassenaar had met zijn auto de tram aangereden op het Rijswijk- sche plein te den Haag, omdat hij pro beerde nog juist voor de tram langs te rijden met bovengenoemd gevolg. Eisch 10 subs 8 dagen*. Uitspraak 5. subs ^4 dagen. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Liao: 't Jochie (Lucien Ba- roux Baby Phi lippe) Drie harten op een ijsschots (Myra Loy Robert Mongome- ry). Tragi komisch Komisch Dag. 8._511.15 uur, Zondags, bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Goedgekeurd Goedgekeurd Luxor: Brigadier Schwenke (Gustav Frölich Sybille Schmitz) De onsterflijke Wals (Hans Paray An ne Kallinina). Speelfilm Muzikaal Dag. 811 uur, Zon dags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd. en Dond„ 2 uur. Volwassenen Trianon: Sterker dan de Wet (Paul Hartman Manja Behrens). Zijn beste Vriend (Harry Piel). Dramatisch Sensatie Dag. 8—11 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Goedgekeurd

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7