Nieuwe moeilijkheden in Noord-China De Missie in China De Chineezen keerden in hun stellingen terug Het offensief bij Madrid Krijgsgewoel brengt ook de Missie in gevaar DONDERDAG 22 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Op bevel van Nanking? De troepen van de 37ste Chineesche divisie, die, zooals gisteren gemeld, hun stellingen bij Wangping reeds had den ontruimd, zijn Woensdagmiddag plotseling teruggekeerd. Zij hebben nieuwe loopgraven aan gelegd, terwijl in. den loop van den avond troepenversterkingen gearri veerd zijn. De commandant heeft verklaard, dat gebied niet te willen ontruimen, om dat het „heilige grond" is. De autoriteiten te Hongkong verne men, dat ieder oogenblik een aanval der Japanneezen op de Chineesche li nies bij Peiping wordt verwacht. Men schat het aantal Chineesche troepen, dat thans weer over een frontbreedte van pl.m. 15 km. met als centrum Papausjan gelegen is, op 5000 man. De poorten van Peiping worden nog steeds door manschappen der 37ste divisie 'bewaakt, terwijl ook de te Loekautsjau gelegerde troepen in hun stellingen zijn gebleven. Uit betrouwbare bron wordt verder uit Sjanghai vernomen, dat maarschalk Tsjiang Kai-Sjek zes divisies naar Hopei heeft gezonden. Ook de troepenaanvoer van de Japan ners duurt onafgebroken voort. De burgerbevolking te Peiping is door het terugkeeren der Chineesche troepen ten zeerste verontrust. De commandant van het Japansche gar nizoen te Fengtai, generaal majoor Kawa- be, had Woensdagmorgen reeds verklaard te vreezen, dat de uitvoering van het door Soeng Tsie-Joean gedane aanbod om de Chineesche troepen terug te trekken, door Nanking zou worden tegengewerkt, die er immers op heeft aangedrongen, dat elke plaatselijke overeenkomst van te voren door de centrale regeering wordt goedge keurd. In Japansche kringen te Tokio wordt de terugkeer der Chineesche troepen in hun stellingen dan ook toegeschreven aan een order van de regeering te Nanking. JAPANSCHE MANOEUVRES BIJ SJANGHAI. Onder de bevolking van Sjanghai heerscht ongerustheid. Gistermorgen wer den verscheidene kanonschoten gehoord, tijdens manoeuvres van de Japansche troe pen. Men vernam, dat de commandant van het Japansche eskader in de Chineesche wateren besloten heeft om ondanks het ongunstige advies van het Chineesche ge meentebestuur, manoeuvres van de Japan sche infanterie en marine te organiseeren in de omgeving van de internationale con cessie te Sjanghai. Deze manoeuvres zou den gehouden worden in den nacht van 23 op 24 Juli. Dien dag zullen alle Japannee zen uit het binnenland te Sjanghai bij eengebracht zijn. Talrijke Chineezen verhuizen uit de wij ken, die in 1932 in het bijzonder te lijden hebben gehad. De ontsteltenis is nog gegroeid bij het vernemen van het bericht, dat te Peiping verscheidene persoonlijkheden vermoord zijn, die gunstig stonden tegenover een „vrede tot iederen prijs". Hevige gevechten duren voort De verslaggever van Havas, die geaccre diteerd is bij de rechtsche troepen voor Ma drid meldt, dat de krijgsbedrijven gister ochtend met dezelfde hevigheid zijn hervat als zij den dag tevoren hebben gewoed. Een nieuwe sprong voorwaarts der recht sche troepen ten Noorden van Quijorna heeft hen in staat gesteld voor het middag uur twee stellingen te bezetten, die den weg naar Escuriaal over een afstand van zes kilometer onder het vuur der kanon nen plaatsen. De regeeringstroepen ontwijken den strijd met de geregelde troepen der recht- schen. Zij verdedigen hun stellingen met automatische wapenen en geven liever een deel van het terrein prijs dan over te gaan tot een gevecht van man tegenover man. Het geschut speelt een steeds belangrijker rol. De artillerie is aan beide zijden zonder onderbreking in actie. De infanterie en de luchtmacht der recht- schen werken hecht samen. De regeeringstroepen daarentegen maken een druk gebruik van htm strijdwagens. Gisterochtend hebben de afdeelingen tanks aan de operaties deelgenomen. Het materiaal is nieuw en het wordt met be kwaamheid bediend. De hevige warmte welke in deze strijdwagens heerscht, ver hindert den manschappen evenwel er lan gen tijd in te verblijven. Voortdurend melden zich deserteurs aan bij de rechtsche linies. De laatste paar dagen laat het hoofd kwartier der regeeringstroepen de bruggen en aangelegde werken tusschen Las Rosas en Escurial opblazen. Het schijnt, dat de strijdwijze van de rechtschen bij Madrid gewijzigd is. Blijk baar bombardeeren zij thans eerst met groote nauwkeurigheid de plaatsen waar zij tot den aanval over willen gaan. Op deze wijze konden zij Zondag j.l. ongeveer een kilometer oprukken aan het front van Bru- neta, terwijl zij ook gisteren terreinwinst bij Villa Neva del Canada wisten te boe ken. Niettegenstaande de kracht van him aan val wisten de troepen van Franco toch geen beslissende overwinning te behalen. ZAL GIL ROBLES DEN NIEUWEN STAAT ORGANISEEREN? Een onderhoud met Franco. Men verneemt, dat generaal Franco te Sa lamanca een onderhoud heeft gehad met den leider der „Accion Popular", Gil Ro- (Van een bij zonderen correspondent) Woehoe An wei Juli 1937. Ondanks alle moeilijkheden, tegenslagen en ontgoochelingegn is er reden om aan te nemen dat de Missie in China meer dan ooit tevoren een gunstig perspectief biedt. In het afgeloopen jaar werd een recordcijfer bereikt voor wat het aantal volwassen per sonen dat het H. Doopsel ontving betreft; n.l. 106.316. Bovendien werd in 500.000 ge vallen aan personen in stervensgevaar het H. Doopsel toegediend. Ook het aantal doopleerlingen, die door hun levensgedrag moeten toonen dat zij zich ernstig op het ontvangen van het H. Doopsel willen voor bereiden en die een langdurige proeftijd moeten meemaken, bedraagt meer dan een half millioen. Ook voor het jaar 1937 zijn de verwach tingen heel gunstig, tenzij de oorlog in China een voldongen feit zou worden, waarmee het Missiewerk een onherstelbare schade zou worden toegebracht. Het aan tal katholieken in China bedraagt nu reeds meer dan 3 millioen, ondanks de geweldige crisis die het Missiewerk in China door maakt, tengevolge van de katastrophale afmetingen die hongersnood en overstroo ming hadden aangenomen, terwijl boven dien de toevoer van giften uit Duitschland en Spanje absoluut is afgesloten. Desondanks is de gunstige ontwikkeling van het Missiewerk blijven aanhouden, en dit is wel voornamelijk hieraan toe te schfijven dat het aantal Missionarissen dat in China werkzaam is, belangrijk is gestegen. In totaal zijn er in China 4552 missionarissen werkzaam, waaronder 1835 inlandsche geestelijken. Het aantal zelf standige kerkelijke gebieden is tot over de 125 gestegen. De oorlogsdreiging is voor het missie werk een ontzettende ramp. Juist de vreedzame ontwikkeling der dingen in China en het krachtig optreden der regee ring tegen opstandige generaals en ban dietenbonden waren mede oorzaak dat het missiewerk in het Verre Oosten een tijdperk van grooten bloei tegemoet ging. Ook namen de officieele autoriteiten reeds een veel gunstiger houding aan te genover de Missie, behalve op gebied van onderwijs. De willekeurige en terroristische maatregelen waaraan men vroeger herhaal delijk stond blootgesteld, behooren thans tot het verleden. De ongunstige wetten en verordeningen worden niet meer zoo streng toegepast en overal wordt aan de Missie autoriteiten eerbied en hoogachting en openlijke sympathie betuigd. De Pauselijke Legaat wordt op zijn Visitatiereizen over al door de regeeringsautoriteiten en bevol king allerhartelijkst ontvangen, zoodat men vaak van een formeele triumftocht kan spreken. Nog onlangs heeft een generaal der regeeringstroepen van Soeiyang toen hij den Chineeschen Bisschop aldaar ont moette die in een ossenwagen reisde, een auto ten geschenke gegeven. De vroegere burgemeester van Sjanghai en de tegen woordige gouverneur van Kwantoeng, Ge neraal Woe Te Tchen was steeds bij alle groóte betoogingen en feesten der katho lieken van Sjanghai persoonlijk tegen woordig en de Pauselijke Legaat die van Manilla terugkeerde, ontving hij niet slechts op een eervolle, doch zelfs op een buiten gewoon hartelijke wijze. Wetenschappelijk werk der Katholieken. Het aantal katholieke Scholen breidt zich steeds uit. Onder de 4000 candidaten voor een speciale opleidingscursus voor Staats ambtenaren bevonden zich 13 oud-studen ten van de Katholieke Universiteit van Sjanghai: hiervan werden er 10 toegela ten. De Paters Jezuiten die het Observa torium van Zikawei bedienen, kunnen on mogelijk voldoen aan alle aanvragen die zij uit binnen- en buitenland ontvangen. Terwijl Pater Dr. Lojay in heel Europa conferenties houdt over zijn metingen van de zwaartekracht der aarde, maakte Pater Gherzi met een regeeringsvliegtuig van den dienst der Chineesche Luchtvaart bles, waaraan veel beteekenis wordt toe gekend. Gil Robles kwam uit Lissabon, waar hij sedert het begin van den burger oorlog vertoefde. De politieke vrienden van Robles verzekeren, dat het onderhoud een nieuwe etappe in de politiek van het recht sche Spanje inluidt en dat Robles is uitge- noodigd tot het verrichten van een belang rijke taak in de organisatie van den nieu wen slaat. Men voegt hieraan toe, dat Franco Ro bles heeft belast met een geheime zending bij de regeering te Londen door bemidde ling van Oliviera Salazar. Robles is weer naar Lissabon vertrokken. AANHANGERS DER REGEERING TERECHTGESTELD. Uit betrouwbare bron wordt dat gisteravond 35 aanhangers van de re geering van Valencia te Algeciras terecht gesteld zijn, omdat zij Zondag vlaggen der nationalisten vernield hadden. DE KWESTIE DER NIET-INMENGING. De Italiaansche ambassadeur, Grandi. heeft Eden gisteren een onderhoud ver zocht, waarschijnlijk voor de bespreking van het in de vergadering der ondercom missie gerezen vraagstuk over de proce dure. Maatschappij een studiereis tot in de meest afgelegen gebieden van het Hemelsche Rijk. Korten tijd later kreeg Pater Burgand, die door drie Provincies een studiereis per auto maakte om zijn magnetische landkaart te voltooien een assistent toegevoegd door de Rijks-Academie. Ook onder de 10 leden van een Regee- ringscommissie die belast was met een in spectie der Hospitalen, bevond zich ook een Professor van de Katholieke Aurora- Universiteit, de Specialist voor Oogziekten Dr. Lou. De positie der Middelbare Scholen is be langrijk verbeterd, daar men gemakkelij ker als vroeger de officieele erkenning door de regeering kan verkrijgen. De Ambachtsschool, Nijverheidsschool der Paters Jezuiten die in 1935 werd ge opend en onmiddellijk door de regeering werd erkend, wordt thans reeds door 600 leerlingen bezocht. De Kerk en de Intellectueelen. De invloed der Kerk in intellectueele kringen is merkbaar gestegen en wordt nog voortdurend grooter. De Pauselijke Legaat deelde bijv. op Palmzondag in Pe king het H. Doopsel toe aan een Profes sor van de Universiteit en aan een lid van de Economische Raad der regeering. Ongeveer terzelfder tijd gaf Pater Liou S. J. op het landgoed der Paters van Steyl een gesloten retraite voor 24 Professoren van Universiteiten en Middelbare Scholen. De Directeur van onze middelbare school in Anking heeft zijn ambt als professor der wijsbegeerte prijsgegeven, om zich uitslui tend aan het Missiewerk te kunnen wijden. In den Paaschtijd kon aan zes van zijn collega's het H. Doopsel worden toege diend. Algemeen wordt hij thans den H. Lucas genoemd. Ook aan onze inrichtingen voor Hooger Onderwijs in Tientsin en Sjanghai hebben telkens weer nieuwe be keeringen plaats. In het college van de Broeders der Christelijke Scholen in Hong kong werd met Paschen aan niet minder dan 34 Gymnasiasten het H. Doopsel toege diend. Pater Irala heeft iederen middag als het geen school is in Fantschang groote groepen studenten rond zich die vrijwillig godsdienstlessen komen halen. Typeerend voor den groei van de Katholieke Actie in China is de steeds stijgende begeestering der Chineezen zelf voor het missiewerk. De collecte voor de Voortplanting des Geloofs heeft op den onlangs gehouden Missiezondag niet minder dan 31.763 Chi neesche dollar opgebracht. Een Chinees die de hoofdprijs uit de staatsloterij getrokken had, stelde onmiddellijk een bedrag be schikbaar voor den bouw van twee kerken. Veertien dagen geleden heeft de Bisschop hier de tweede kerk reeds geconsacreerd. Een Chineesche Priester die een geldinza meling hield voor den bouw van een kerk onder zijn landgenooten in Singapore had in acht dagen tijd 150.000 dollar bijeenge bracht. Lo Pa Hong die reeds 30 jaar lang voor liefdadige doeleinden gelden inzamelt heeft reeds meer dan 30 millioen dollar voor den bouw en het onderhoud van aller lei sociale en charitatieve instellingen by- eengebedeld; hy verstaat de kunst om ook de belangstelling der Heidenen voor zijn werken van liefdadigheid te winnen. Ook voor de twee Roode Kruisvliegtui- gen die de Chineesche katholieken van Tsjang Kai Sjek ten geschenke gaven heb ben verschillende heidenen een bijdrage gegeven. Men moet hieibij niet uit het oog verliezen, dat voor de groote massa van de Christelijke bevolking het maan- delijksch inkomen nauwelijks drie en een halve gulden bedraagt. Wanneer een Chi nees kan, geeft hij ook graag en overvloe dig. Een jong architect leerling van onze Hoogeschool- van Tientsin, is bezig in Sienhsien een kerk te bouwen, waarvan de kosten geheel* voor rekening van zijn vader komen. Een pas bekeerde Christen Chinees heeft zich voorgenomen om voor den waren gods dienst die hij thans omhelsd heeft, minstens evenveel bijeen te brengen als hij vroeger aan de ✓alsche goden geofferd heeft en dat is, wanneer men zijn groote armoede in aanmerking neemt een aanzienlijk bedrag. Ook Tschang Kai Chek, de sterke man die het lot van deze 500 millioen Chinee zen in handen heeft, is een overtuigd Christen. Toen hij onlangs door een groep revolutionnairen gevangen was genomen, heeft hij eerst goed leeren begrijpen welk een kracht en rijkdom er schuilt in het Christendom, 's Avonds voor Kerstmis werd via de Rijks-Radio-zender bekend gemaakt dat de katholieken van China op het Kerst feest vurig voor de bevrijding van den Maarschalk zouden bidden. Nog geen 24 uur later werd eveneens door de Radio omgeroepen dat Tschang Kai Chek uit zijn gevangenschap was bevrijd. Later heeft de generalissimus openlijk zijn dank daar voor betuigd. Wanneer Tschang Kai Chek er in slaagt om tusschen de klippen van Communisme en het Japansche Imperialisme door te zei len dan kan de Kerk in China een periode van rustige ontwikkeling tegemoet zien. Daarom beteekent de oorlogsdreiging een ramp voor de Missie in China. (Nadruk verboden). Behalve d« nieuwste verkeers- voorschriften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen! Het Baskische probleem Enkele weken geleden werd in sommige bladen met veel ophef gewag gemaakt van een schrijven der Baskische geestelijkheid aan den H. Vader, waaruit zou moeten blijken, dat het grootste gedeelte der priesters in Baskenland zich aan de zijde der Roode Regeering zou hebben geschaard. Wy zijn thans in staat een officieel docu ment te publiceeren dat een heel ander licht op dit probleem doet schijnen en waarin de zaak tot haar ware proporties wordt terugge bracht Het Hoogwaardig Kapittel van de Kathedrale Kerk van het Bas kische Bisdom Vitoria (Provincie Ala va) heeft onlangs aan de Kar dinaal Primaat van Spanje Mgr. Goma y Tomas een belangrijk schrijven gericht, waaraan wij het volgende ontleenen: „Het Hoogwaardig Kapittel dat op 28 Juni j.l. in buitengewone zitting bijeenkwam, is de tolk van een groot gedeelte der geeste lijkheid van dit Baskische Diocees, wan neer zij met algemeene stemmen besloot om aan Uwe Eminentie als officieel verte genwoordiger der Kerk en vertrouwens man van den Heiligen Stoel met verschul digde eerbied het navolgende schrijven te doen toekomen. Ze geven daarin uitdruk king aan hun droefheid en buitengewone verrassing door de publicatie van het do cument aan het adres van Zijne Heiligheid den Paus, gedateerd 2 Mei 1937, waarin de zoogenaamde vertegenwoordigers van de Baskische geestelijkheid in het bisdom Vi toria die him onderwerping zouden hebben betuigd aan de regeering van Euskardi, hun beklag doen bij den II Vader. Dit schrijven, waarvan de inhoud in het Nationale Spanje totaal onbekend is ge bleven, heeft een buitengewoon pijnlijken indruk gemaakt vanwege de spottende toon waarin het gesteld is, een houding die des te dwazer is, wanneer men weet, dat een groot gedeelte der geestelijkheid vervolgd en mishandeld wordt, zoodat zelfs eenige ordesgeestelijken ingevolge de bru tale behandeling die hen werd aangedaan door Baskische militiesoldaten totaal blind zijn geworden. Wat den onderteekenears van bedoeld schrijven aan den H. Vader betreft, zij nog vermeld, dat is'komen vast te staan, dat verschillende der genoemde geestelijken ten tijde dat bedoeld stuk moet zijn opgesteld, reeds uit hun parochies waren gevlucht uit vrees voor mishandeling, gevangenname of moord. Wij vestigen tevens de aandacht op de verbazing die bij de geloovigen door be doeld document veroorzaakt is, omdat het onbegrijpelijk is dat in het schrijven aan den H. Vader met geen enkel woord ge rept wordt over het ongeoorloofd en schan delijk bondgenootschap met de Roode Se paratisten in bedoeld gedeelte van het Bis dom. Ook wordt er geen melding gemaakt van de moorden, heiligschennissen en profana ties die zijn bedreven door de bondgenoo- ten van de Baskische regeering. In het schrijven bepaalt men er zich toe te ver melden welke achting de regeering heeft voor onzen godsdienst en haar bediena ren. Wij herhalen het nogmaals, dat wy van diepe smart en ontzetting vervuld zijn, omdat onder den dekmantel van offi cieele hoogachting en eerbied voor de gees telijkheid „en al de rechten van hun pries terschap, bij de uitoefening van den eere- dienst, in hun levenswijze en al hun per soonlijke belangen" de waarheid eenvou dig totaal verdraaid, om niet te zeggen ge heel verkracht wordt. Men beoordeele slechts de navolgende absoluut zekere en vaststaande feiten: 1. De overgroote meerderheid der gees telijken was genoodzaakt om „in burger" gekleed te gaan, zelfs in Bilbao. 2. Tal van geestelijken zijn vermoord, zonder dat hen eenige schuld of misdrijf ten laste kon worden gelegd. 3. Anderen zijn zonder reden achter volgd, mishandeld en in de gevangenis gezet 4. De huizen dezer geestelijken zijn ge- confisceerd en geplunderd op ieder uur van den dag en des nachts. 5. De H. Teerspijze mocht niet meer openlijk naar de stervenden worden ge bracht en de militaire bevelhebbers die aan het front gesneuveld zijn, kregen van de Baskische autoriteiten geen kerkelijke be grafenis. 6. In zeer veel kerken is 't niet meer mo gelijk om godsdienstoefeningen te houden. 7. Vrouwen kunnen zich niet meer in 't openbaar naar een kerk begeven zonder te worden lastig gevallen of ze worden blootgesteld aan allerlei beleedigingen. 8. De kerken worden geheel in tegen stelling met vroeger op de meeste uren van den dag gesloten, zoodat het practisch niet meer mogelijk is naar de kerk te gaan. 9. Een groot aantal kerken is veran derd in magazijnen, kazernes, danszalen, en in publieke huizen: wij noemen slechts die van Ubidea en Ochandiano. In enkele dor pen is zelfs geen enkele kerk meer beschik baar. 10. Aan het adres van Kerk en Hiërar chie zijn de schandelijkste godslastingen en beleedigingen gericht. Wat beteekenen tegenover deze feiten de teruggave van een Seminarie of de vrijstel ling van den dienstplicht voor geestelijken. Het Hoogwaardig Kapittel is zich zijn groote verantwoordelijkheid ten volle be wust en zij beschouwt het als zyn plicht Uwe Eminentie op de hoogte te brengen van deze feiten en 't verzoekt beleefd doch dringend voor zoover noodig of wensche- lijk ook den H. Vader en de regeering van generaal Franco op de hoogte te brengen, opdat de waarheid overal bekend moge worden."

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6