28ste Jaargang DONDERDAG 22 JULI 1937 No. 8781 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V „De krant en wil" In Zwitserland wordt een intense propa ganda gevoerd voor de Katholieke dagblad pers. In massale oplage wordt verspreid een brochure, waarvan de titel luidt: „Zeitung und wir", de krant en wij. In open, klare taal wordt betoogd, dat ook in Zwitserland moet worden betreurd een gebrek aan inzicht in de beteekenis van de pers; dat ook op Zwitserland, helaas, nog van toepassing is het woord van Pius X: „Men begrijpt nog maar steeds niet de waarde van de pers. Noch de leeken noch de geestelijken interesseeren zich voor de pers, zooals 't eigenlijk behoort". En er wordt geconstateerd, dat het Ka tholieke volk van Zwitserland van de gel den, die het „voor een goed doel" opbrengt 60 pet. geeft voor kerkelijk-godsdienstige zaken, 20 pet. voor arme studenten, 15 pet. voor sociale zaken, en slechts 1 procent voor de Katholieke pers. Spreekt dit niet boekdeelen voor de „verstandnislosigkeit", het gebrek aan inzicht, op dit gebied? vraagt de brochure. Is dit alles ook voor Nederland van toe passing? Wij hebben den indruk, dat in Ne derland de Katholieke dagbladpers een voorsprong heeft op haar Zwitsersche col lega. Maar ook in Nederland interesseeren niet alle leeken en niet alle geestelijken zich voor de pers, zoo als 't wij citeer en de woorden van Pius X eigenlijk be hoort. En, waar in Zwitserland „slechts" 1 procent van de „Unterstützungsgelder" wordt geofferd voor de Katholieke pers is dat percentage in Nederland 0,0 ten zij er zijn, die een deel van het abonne mentsgeld als steun aan de Katholieke pers willen beschouwen! Maar voor dat abonne mentsgeld krijgen zij „waar"; wie op een katholieke dagblad is geabonneerd krijgt toch inderdaad, wat men noemt: „waar voor zijn geld". In Nederland wordt echter als regel geen geld als steun voor de Katholieke pers ge vraagd; er wordt voor heel veel „gecollec teerd", maar niet voor de Katholieke pers! En zóó is de toestand eigenlijk goed! Wij moeten als wij over het vraagstuk van de pers ons oordeel geven, er de aan dacht op gericht hebben, dat een kranten onderneming drie zijden heeft. 1. een zakelijke. Het krantenbe- drijf moet, zooals ieder ander bedrijf, „ren- deeren", wil het gezond zijn en gezond blij ven; 2. een technische. Hoe beter het zakelijke gedeelte van het krantenbedrijf is, des te grooter is de mogelijkheid van technische vervolmaking, des te vlugger kan de berichten-dienst zijn en des te aan genamer de uiterlijke verschijning van de courant. Die uiterlijke verschijning, waar aan 'n vijf en twintig jaar geleden betrek kelijk heel weinig aandacht werd gewijd, is nu voor de leiders eener krant een voor werp van zorg van iederen dag en ieder uur van den dag; 3. een geestelijke zijde. De krant bericht, verhaalt, geeft een oordeel, prijst en laakt of hult zich in een koud stilzwij gen. Zij is de dagelijksche bron voor nieuws en voorlichting voor het Volk. Het Volk leest de krant, neemt in zich op wat de krant zegt, en ten slotte geldt ook hier: „zeg mij, met wien gij omgaat, en ik zal u zeggen, wie gij zijt". Wij zijn wat afgedwaald; wij willen be- toogen, dat het eigenlijk goed is, dat ten onzent voor de Katholieke pers niet wordt gecollecteerd! Die toestand is goed, omdat een krantenbedrijf op de eerste plaats moet zijn wil het een zoo groot mogelijk nut tig effect sorteeren een zakelijke on- nerneming. Maar dit wil toch geenszins zeggen, dat de oud-journalist rector Thompson onge lijk had, toen hij in de „Maasbode" enkele jaren geleden wees op het verbazingwek kende in dltfeit, dat Katholieken in hun testamentaire beschikkingen denken aan wel honderd instellingen, die zy met een legaat begiftigen, maar dat voor zoover ons bekend de eerste nog moet sterven, die een legaat vermaakt aan een Katholiek dagblad! Dit feit getuigt zeker, om een ver staanbaar Duitsch woord te gebruiken van: „Verstandnislosigkeit". Want, al is een kran tenbedrijf een zaak, die uit en door zichzelf moet rendeeren: er kunnen omstandigheden zijn, die dat niet mogelijk maken, en deze overweging is hoogst belangrijk het kan noodig zijn en het is altijd nuttig, als een Katholiek dagblad de geestelijke zijde méér kan uitbreiden, méér kan ver volmaken, dan de zakelijke zijde van het bedrijf eigenlijk zou gedoogen. Wie voor dat doel het hem door God geschon ken of gelaten geld besteedt, werkt wel op meest doeltreffende wijze mede aan de uitbreiding van het Rijk Gods, voor welk doel ten slotte ons al het stoffelijke is ge schonken. Op de meest doeltreffende wijze; men kent het woord van Pius X: wat baat het kerken te bouwen, patrona ten te stichten, als men niet bezit het of fensief-defensieve wapen der Katholieke pers. In de boven-genoemde Zwitsersche brochure wordt als een der program-pun ten voor de Katholieke-pers-actie genoemd: „Wij ijveren, waar en wanneer wij kunnen, voor de Katholieke dagblad pers. Wij maken vóór alles den Katho lieken duidelijk wat voor een ver antwoordelijkheid zij dragen en hoe zij zich schuldig maken, wan neer zij onverschillig staan tegenover de Katholieke dagbladpers, misschien zelfs zichzelf in dienst stellen van de vijanden van Christus. Wij moeten de Katholieken doen inzien, hoe rede loos inconsequent („kopflos unkonsequent") zij zijn, wanneer zij het Katholieke „Credo" bidden, het „Eere zij den Vader" en dan dag-in, dag-uit het ongeloof steunen in de kleurlooze of anti-katholieke pers". Dat de Katholieken in Nederland allen mogen begrijpen de taak, die zij te ver vullen hebben ten opzichte van de Katho lieke dagbladpers allen, ieder op zijn plaats en ieder naar de mate van zijn in vloed. Wij besluiten met nog een citaat uit de Zwitsersche brochure: „Wij willen onze Katholieke pers prin cipieel hoogachten; zij staat im mers in den dienst van Christus en heeft een zwaren strijd te strijden. Komen wij alleen daarom reeds met geestdrift op voor haar belangen!" De wereld in vogelvlucht Auto en tram te Rotterdam in volle snel heid op elkaar gebotst Het gaat er in Noord-China vreemd toe. De Japanners hadden met de plaatselijke autoriteiten tot groote woede van de cen trale regeering te Nanking, een afspraak gemaakt, dat de Chineesche troepen zich zouden terugtrekken. Aanvankelijk wil den de Chineezen wel terugtrekken, als de Japanners dat ook deden. Neen, zeiden de Japansche bevelhebbers dat gaat niet, want wij moeten toezien, of jullie wel echt weggaan. Goed, de Chineezen zouden zich terugtrekken. Zij ontruimden hun stellin gen, maar het duurde niet lang of zij keer den ijlings terug. Waarschijnlijk hebben de Japanners weer eenige dreigende re presaille-maatregelen aangekondigd waar voor de Chineezen geschrokken zijn, want volgens de laatste berichten, zijn ze toch weer afgetrokken. Spanning en ontspan ning wisselen elkander af op dit woelige plekje aardbodem. Maar de Japanners zet ten hun zin door, dat staat vast Nanking kan nu wel eens een grooten mond op zet ten, maar een echten oorlog durft het toch niet aan. In Spanje blijft het nog altijd vechten aan het front bij Madrid. Er wordt mel ding gemaakt van een verwoeden strijd, maar groote successen vallen er voor Fran co nog niet te boeken. Autobestuurder gedood, drie inzittenden gewond In de Oranjeboomstraat te Rotter dam is vannacht een ernstige botsing ontstaan tusschen een personen au to van dr. Romeyn uit Slikkerveer en een motorwagen van de Rotterdam- sche electrische tram. Beide voertuigen, die elkaar met een flinke snelheid tegemoet reden, zijn met een ontzettenden slag op el kaar gebotst, zoodat de omwonenden uit hun slaap werden gewekt. De be stuurder van den auto moet op slag dood geweest zijn, de drie andere in zittenden van den wagen hebben min of meer ernstige hersenschuddingen opgeloopen. Zij zijn naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd. De bestuurder, de conducteur en enke le inzittenden van de tram bleven onge deerd. De auto is finaal in elkaar gedrukt. De voorzijde van den tramwagen is ern stig beschadigd. Omstreeks kwart voor één reed de au to, bestuurd door den dertigjarigen arts J. A. Romeyn in de Oranjeboomstraat in de richting van den Kreekweg. De wa gen had een flinke vaart en reed op het rechtsche deel van de trambaan. Even voor de gasfabriek haalde dr. Romeyn, die vergezeld was van drie Amsterdam- sche studenten, een in dezelfde richting rijdende tram in, om daarna weer op de rechtertrambaan te gaan rijden. Uit te genovergestelde richting naderde motor wagen 435 van lijn 9, bestuurd door den 36-jarigen J. M. Rawie uit de Borghesius- straat. Aan het einde van den Kreekweg zag de trambestuurder den. kaarsrechten weg van de Oranjeboomstraat voor zich liggen, er was niets in den weg en daar om reed de tram op volle snelheid. Wel had de bestuurder opgemerkt, dat uit de richting stad een auto naderde, maar de ze bevond zich op het andere spoor en het zag er naar uit, dat deze den tramwagen gewoon zou passeeren. Men heeft de oorzaak van het daar op volgende nog niet kunnen vast stellen, maar toen tram en auto vrij dicht bij elkaar gekomen waren, zwenkte de auto ineens naar links en kwam dus terecht op dezelfde baan als de tram. De bestuurder van de auto moet nog gemerkt hebben, dat een ongeluk op deze manier niet meer te vermijden was, want hij wierp nog snel het stuur om, ten ein de weer aan de rechterzijde van den weg te komen. Auto en tram hadden evenwel beide zulk een vaart, dat noch sterk re muien van den tram bestuurder, noch het omgooien van het stuur door den autobestuurder, het ongeluk meer kon afwenden. Met een hevigen slag reden beide voer tuigen op elkaar. De groote vierper- soons Nash werd ter hoogte van den motor gegrepen en volkomen in el kaar gedrukt. De voorzijde van den tramwagen werd zwaar beschadigd:, het voorbalcon is geheel vernield en de ruiten braken. De slag was zoo hevig, dat omwonen den uit hun slaap werden gewekt. Zij snelden onmiddellijk te hulp, gemeente lijke geneeskundige dienst en de politie werden direct gealarmeerd en weldra kon het reddingswerk een aanvang ne men. Eerst moest men de auto achteruittre ken, ten einde de passagiers, die nog m den totaal vernielden wagen zaten, te kunnen bevrijden. De slachtoffers. Het bleek, dat dr. Romeyn, de be stuurder van den wagen, reeds geen teekenen van leven meer gaf. Hij moet op slag dood zij geweest. Naast den bestuurder zat de 24-jarige Am sterdam sche student, H. A. R. Haven- berg, die er ook zeer ernstig aaw toe was. Deze had een zware hersen schudding en een gebroken dijbeen opgeloopen. De twee eveneens uit Amsterdam afkomstige studenten, die achter in de auto hadden plaats genomen, waren er beter afgekomen, hoewel ook zij vrij ernstig letsel kre gen. De 28-jarige H. M. Zwicht be kwam een hersenschudding en een wond aan den kin, de 25 jarige S. Rijs een hersenschudding en schaaf wonden. Per auto van den genees kundigen dienst zijn de slachtoffers naar het ziekenhuis aan den Coolsin gel overgebracht, waar de gewonden ter verpleging zijn opgenomen. De politie zet het onderzoek naar de oorzaak van dit tragische ongeluk voort. De auto is tot dit doel in beslag genomen. Minister Romme over Werkloozen-zorg EEN BRIEF VAN ARBEIDERS- VAKCENTRALES Naar de Volkskrant verneemt heeft de minister van sociale zaken, prof. mr. C. P. M. Romme aan de besturen van de cen trale werkgeversorganisaties en aan de vier grootste arbeidersvakcentrales een brief gericht, waarin de minister o.m. het vol gende zegt „Een van de meeste belangrijke urgente problemen, waarmee ik mij in de naaste toekomst zal moeten bezighouden, is wel het vraagstuk der werkloosheid. Eendeels zal getracht moeten worden den omvang der werkloosheid zooveel mo gelijk te beperken, anderdeels de geldelijke gevolgen der werkloosheid zoo doelmatig mogelijk te regelen, Ik beperk mij «in dit schrijven tot het eer ste punt. Uiteraard ligt een groot deel daarvan buiten mijn bemoeiing. Het aantal werk- loozen hangt niet alleen in sterke mate af van internationale factoren, maar ook van het algemeene oecenomische beleid, waar mede niet ik in de eerste plaats mij heb bezig te houden. Wel echter ligt het op mijn terrein te overwegen of door regelingen op het gebied van den arbeid zelfs iets kan worden ge daan om een zoo groot mogelijk aantal per sonen aan den arbeid te krijgen en te hou den, op een wijze, die oeconomisch verant woord is. Ik heb hiermede met name op het oog regelingen, die een zoo goed mogelijke ver deeling van den arbeid over de beschikbare arbeidskrachten verzekeren. Wellicht kan in deze ook met behulp van het publiek gezag iets ten goede worden gedaan. Ik denk daarbij aan maatregelen als: een meer gelijkmatige verdeeling van den arbeid over verschillende tijden van het jaar; het twee-op-een-stelsel; de regeling van den toevloed van nieuwe arbeidskrach ten tot het bedrijf; uitschakeling van per sonen, die wegens onbekwaamheid of leef- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De gevechten bij Madrid. blad). Nieuwe complicaties in Noord-China. De Chineezen keerden in hun ontruimde stel lingen terug. (2de blad). Het verdeelingsplan van Palestina in het Britsche Lagerhuis besproken. (2de blad). BINNENLAND. Overleden is de zeereerw. pater Didacus Goldenberg O.F.M. (Kerkn. 1ste blad). Auto en tram te Rotterdam tegen elkaar gebotst; één doode, drie gewonden. (1ste blad). Drie ernstige ongelukken op den weg HarmeienUtrecht. (3de blad). Ernstig auto-ongeluk onder Scherpen- zeel. (3de blad). Kleiwarenfabriek te Tegelen. afgebrand. (3de en 1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Belgische renners staken den strijd in de Ronde van Frankrijk. (3de en 1ste blad). tijd niet of niet meer kunnen worden ge acht tot het bedrijf te behooren. Het komt mij voor, dat wil men dit vraag stuk bezien, zulks alleen bedrijfsgewijze goed kan geschieden, in dier voege, dat men zich vak voor vak afvraagt, of in deze richting iets is te doen, en wat dan. Te dien einde zou ik gaarne de voorlich ting hebben van hen, die de bedrijven in hun dagelij ksche gang en hun algemeen verband overzien. Ik zal het dan ook zeer op prijs stellen over dit onderwerp in de tweede helft van Augustus of begin September ook met uw vereeniging een onderhoud te hebben, waarbij dan ter sprake zal komen: 1. of in bepaalde bedrijven vermoedelijk iets in bo- venstaanden geest zal zijn te doen en even tueel in welke richting; 2. welke bedrijven in de eerste plaats zouden moeten onder zocht en op welke wijze, waarbij ik aller eerst denk aan de medewerking van de be- drijfsraden en bij ontstentenis daarvan aan die van eventueel ter zake te vormen pari taire commissies". De minister besluit dan zijn brief met een beroe pte doen op de medewerking der betrokken organisaties. HET IN AANBOUW ZIJNDE HOOFDALTAAR VAN DE KATHOLIEKE VERKEN NERS, OP HET JAMBOREE-TERREIN TE VOGELENZANG.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1