Toestand in Noord-China ernstig De nationale energie zal in den strijd worden geworpen Marconi overleden 28ste Jaargang DINSDAG 20 JULI 1937 No. 8779 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN i TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 VERKLARINGEN VAN TSJANG KAI SJEK. Volgens een telegram uit Tientsin hebben de Chineesche troepen, die zich verschanst hebben in Loekoetsjau, het vuur geopend op de Japansche voor hoede, gistermiddag om 5 uur. Hier mede zouden dus de onderhandelingen om tot een accoord te komen, verbro ken zijn. Hetzelfde telegram voegt er aan toe, dat de toestand zeer ernstig is en dat een hevig conflict nauwelijks meer zal vermeden kunnen worden. De Japansche militaire attaché heeft den Chineeschen minister van oorlog een laat ste waarschuwing overhandigd, met den eisch, dat de centrale regeering haar troe pen zou terugtrekken naar hun eerste stel lingen en dat de naar Hopei gezonden vliegtuigen worden teruggetrokken. Uit Tientsin wordt gemeld, dat een Ja- pansch officier, kapitein Jamakazi, ernstig gewond is bij de nieuwe botsing, toen zijn detachement bij Loekoetsjau door afdee- lingen van het 29e leger beschoten werd. Men verneemt uit Tokio, dat het Japan sche garnizoen in Noord-China wellicht gedwongen zal zijn hedenmiddag op. te treden, tenzij de Chineesche troepen hun als onwettig beschouwde actie staken. Uit Hankou wordt vernomen, dat reeds zestigduizend man van het leger der Nanking-regeering Hopei zijn bin nengerukt. De mannen dragen dezelfde uniform als de manschappen van het 29ste leger. Donderdag wordt het eerste transport troepen uit Japan verwacht. Japansche versterkingen uit Mandsjoerije blijven Tientsin binnenstroomen met tanks, kanon nen en vliegtuigen. De Japansche effectie ven in Noord-China omvatten op het oogen blik 25.000 man, tegen 6000 bij het uitbre ken van het conflict. De luchtvaartdienst tusscheni Sjanghai en Noord-China is geheel onderbroken. Volgens berichten uit Tientsin neemt generaal Ma Tsjang Sjan, die tijdens den strijd in Mandsjoerije, nu zes jaar geleden, den naam van China's nationalen held kreeg, weer krachtig deel aan de anti-Ja- pansche agitatie. Tot nu toe had generaal Ma een teruggetrokken leven in Tientsin geleid en vergenoegde hij zich met het lid maatschap van de militaire commissie. Tsjang Kai Sjek heeft te Koeling een verklaring afgelegd, waarin hij naar voren bracht, dat de houding van China door vier punten bepaald wordt. In de eerste plaats mag door geen enkele overeenkomst inbreuk worden gemaakt op op de onschendbaarheid van het gebied de souvereine rechten van China. Verder kan een onwettige wijziging van den poli- tieken raad van Hopei en Tsjahar niet wor den toegestaan, omdat het statuut van de zen raad door de centrale regeering is vastgesteld. In de derde plaats kan niet worden toegelaten, dat plaatselijke offi cieren, door de centrale regeering be noemd, onder druk van buiten overge plaatst worden. Tenslotte zal de regeering - niet dulden, dat beperkingen worden ge maakt ten aanziA' van de door het 29ste leger bezette stellingen. Tsjang Kai Sjek heeft verder gezegd, dat China verlangt alle problemen langs diplomatieken weg op te lossen, zoolang dit eenigszins mogelijk is. Indien echter de grens van het toelaatbare overschreden zou worden, dan zal de nationale energie in den strijd geworpen worden. Het Chi neesche volk moet de volle draagwijdte van deze woorden begrijpen, in dat geval moet worden doorgevochten tot het bittere ein de. Indien men zijn 'hoop stelt op een wij ken van den tegenstander, dan is China verloren. Vervolgens zeide de maarschalk, dat het incident van Loekoetsjau niet plotseling is ontstaan, het is maanden lang door de Japanners voorbereid. Er blijkt uit, dat Japan in China een bepaald doel na streeft en dat de vrede niet gemakkelijk gehandhaafd zal blijven. China had alleen het incident kunnen voorkomen, indien het buitenlandsche legers vrijen intocht in het Chineesche gebied had verleend. Geen land dat eenige achting voor zichzelf heeft, kan een dergelijke vernedering aan vaarden. Verder wees spreker op de gebeurtenis sen van zes jaar geleden, waardoor Mand sjoerije verloren ging. Indien China thans de bezetting van Loekoetsjau zou toelaten, dan zou Peiping een tweede Moekden worden. De mogelijkheid van een vriendschappe lijke regeling hangt af van het feit, of de grens van het toelaatbare bereikt zal worden. China wil den oorlog niet en zal slechts een aanval weerstaan. Het Chineesche volk moet weten, dat de regeering zich op het oogenblik bevindt midden in de voorbereidingen tot o.e verde diging. Indien de Chineesche regeering zou toelaten dat ook slechts een duimbreed Chineesche bodem verloren zou gaan, dan zou zij een onvergeeflijke misdaad begaan tegen het eigen ras. Ook de Mongolen ten tooneele? Uit Nanking verneemt men, dat vijf ca- vallerie brigades van ongeregelde Moh- goolsche troepen, gesteund door driehon derd vliegtuigen, zich ten Noorden van Tsjahar zouden verzamelen met de bedoe ling. onrust te verwekken in Sjensi en Soeijoan. EDEN OVER DE JAPANSCH— CHINEESCHE BETREKKINGEN. Sprekende over de crisis in de Japansch- Chineesche betrekkingen zeides Eden, in het Lagerhuis: „Het is mogelijk, dat een vreedzame regeling eerder tot stand komt, wanneer-derden geen pogingen tot inter ventie in het werk stellen. Niettemin hebben wij Tokio en Nanking duidelijk gemaakt, dat, indien een of an dere regeering op een of andere wijze tot een oplossing kan bijdragen, zij gaarne alle mogelijke hulp zal verleenen. Als de Britsche regeering een oplossing aan de hand zou kunnen doen, zou zij zeg gen, dat die in een verandering van metho de gezocht moet worden, Zoolang men de onzekerheid in Noord-Ghina laat voortdu ren en zoolang men gebruik maakt van plaatselijke regelingen van vrij twijfel achtige strekking en waarde, blijft de toe stand in China gevaarlijk. Is het te optimistisch aldus besloot Eden als wij hopen, dat beide regeerin gen nog een krachtige poging tot het tot stand brengen van een volledige regeling in het werk stellen?" Britsche troepen naar Tientsin. De militaire autoriteiten te Hongkong verklaren, dat de Britsche troepen, op één compagnie na, uit Sjanghai Kwan zullen worden geconcentreerd, hoewel men daar voor het oogenblik geen ongeregeldheden verwacht. De Britsche ambassadewacht te Peiping is nog niet versterkt, terwijl er geen be zorgdheid bestaat voor de in Noord-China verblijvende Britten. JAPANNERS BOMBARDEEREN WANGPING. SJANGHAI, 20 Juli (A.N.P.). Volgens al hier ontvangen berichten zouden de Japan sche troepen begonnen zijn met een bom bardement van Wangping. De desbetreffen de uit Peiping door het Japansche telegraaf - agentschap Domei geseinde berichten mel den, dat het bombardement om 14 uur 27 geopend is. Nadere berichten van Japansche zijde melden, dat de Chineesche batterijen te Wangping tot zwijgen zijn gebracht, maar dat levendig geschutvuur wordt gewisseld met een andere groep Chineesche troepen, i die nabij Wangping geconcentreerd zijn. UITVINDER DER DRAADLOOZE TELEGRAPHIE. In den afgeloopen nacht om half vier ïs de groote uitvinder op het gebied van draadlooze telegraphie markies Guilielmo Marconi overleden in den leeftijd van 63 jaar. Marconi werd op 25 April 1874 te Grif- fone bij Bologna geboren. Tijdens zijn stu die aan de universiteit te Bologna nam hij reeds proeven met de toenmaals reeds be kende electrische goiven, welke men de golven van Hertz noemde. Hij zette later zijn proefnemingen te Londen voort en stichtte daar in 1897 de Marconi Wireless Company, waardoor in 1899 de eerste draadlooze verbinding ov,er het Kanaal tus- schen Engeland en Frankrijk tot stand werd gebracht. In 1902 wist hij den Atlan- tischen Oceaan te overbruggen. Na den wereldoorlog wijdde hij zich vooral aan de kortegolfzenders en bestudeerde hij op zijn jacht „Electra" de problemen van de ul tra-korte golf. De bekende kortegolfzender van het Vaticaan is door Marconi gebouwd. Ook heeft Marconi vele proeven genomen met z.g. parabool-antennezenders. In 1918 werd Marconi senator en in 1930 president van de Italiaansche academie. Tegelijk met Braun verwierf hij in 1909 den Nobelprijs voor natuurkunde. Senator- markies Guiglielmo Marconi voelde zich Maandagavond niet bijzonder wel, reden, waarom hij gisteravond al zijn afspraken heeft afgezegd en met name een ontmoeting, welke hij met Mussolini zou hebben in het Palaz^a'Venezia. Men ver moedde evenwel niets ernstigs. Bij wijze van voorzorg was markiezin Marconi, die des ochtends naar Viareggio was vertrokken, waar zich hun dochter be vond, gewaarschuwd. Twee beroemde ge neeskundigen, de hoogleeraren Frugon en Pozzi, werden later aan het ziekbed van den uitvinder ontboden, die met de mar kiezin bij het overlijden tegenwoordig wa ren. Het stoffelijk overschot van den beroem den Italiaanschen geleerde zal worden op gebaard in een tot chapelle ardente inge richte zaal van het paleis der Italiaansche academie. Het publiek zal in de gelegen heid worden gesteld langs de baar te de- fileeren. Reeds vanochtend vroeg was een groote menigte samengestroomd voor de woning van de familie Marconi aan de Via dei Condotti. Vooraanstaande leden van regeering en partij hebben zich in de ochtenduren naar het sterfhuis begeven. Mussolini heeft zich vanochtend- in ge zelschap van den secretaris van zijn kanse larij en den kanselier der koninklijke Ita liaansche academie naar het sterfhuis be geven, waar hij een laatste hulde bracht aan den overleden uitvinder. De ter aarde bestelling van het stoffe lijk overschot van Marconi zal morgen- Woensdag) avond om zes uur op staatskos ten geschieden. Om acht uur vanochtend werd de Paus in kennis gesteld van het overlijden van Mar coni, die Zaterdagochtend nog een lang durig bezoek had gebracht aan Castel Gan- dolfo. Hoewel Marconi de laatste maanden lijdende was aan een hartkwaal, voelde hij zich dezer dagen juist weer tamelijk goed. Het nieuws van het overlijden werd in extra-edities der bladen bekend gemaakt. Het lid van de academie Selva zal een doodenmasker vervaardigen. Het laatste bezoek van Marconi aan den Paus. De Paus heeft vanochtend tijdens een onderhoud met kardinaal-staatssecretaris Pacelli medegedeeld, dat Marconi zich tij dens de hem Zaterdagochtend verleende audiëntie heeft uitgelaten over het voor gevoel, dat zijn einde naderde. De Paus werd overigens getroffen door de wijze, waarop de geleerde hem had ver zocht om een bijzonderen zegen voor zijn familie en zijn eigen persoon. Zoodra de Paus kennis nam van het overlijden van Marconi trok hij zich in een kleine kapel terug, waar hij bad. Kardinaal Pacelli heeft namens den Paus telegrammen van deelneming met het over lijden verzonden aan de regeering, aan de koninklijke academie en aan de familie Marconi. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VIJANDELIJKHEDEN OP GROOTE SCHAAL BIJ WANG PING. TOKIO, 20 Juli. (A. N. P.). Volgens een uit Peiping ontvangen telegram waren de vijandelijkheden, welke zich vanmiddag te Wang Ping hebben voorgedaan, van groo- ten omvang. Het Japansche antwoord op de Chineesche nota. TOKIO, 20 Juli. (A. N. P.). Het Ja pansche ministerie van buitenlandsche za ken heeft heden aan de regeering van Nan king haar antwoord doen overhandigen op de Chineesche nota van gisteren. Naar het agentschap Domei meldt, roept Japan in dit antwoord de Nankingregee- ring op, de ten uitvoering van de plaatse lijk tot stand gekomen overeenkomsten in Noord-China niet te storen en alle vijan delijke maatregelen tegen Japan te staken. Het door Nanking geëischte gelijktijdige terugtrekken van de Japansche en Chi neesche troepen wordt van de hand gewe zen en opnieuw wordt geëischt, dat de naar Noord-China gedirigeerde troepen der cen trale regeering onmiddellijk teruggetrok ken worden. De Japansche nota verklaart verder, dat de oplossing van het conflict langs diplomatieken weg door China zelf verhinderd wordt. De naar het aantal bui tengewone superioriteit van de Chineesche troepen in Noord-China bedreigt het leven van de Japansche kolonie en van het Ja pansche garnizoen en wéerlegt terzelfder- tijd de door Nanking naar voren gebrach te bewering, dat het dirigeeren van troe pen naar Noord-China uitsluitend geschied is binnen het kader van maatregelen tot zelfverdediging. De Chineesche eisch, dat alle plaatselijk tot stand gekomen overeen komsten door de Nankingregeering moe ten worden goedgekeurd, is in tegen spraak met den organisatorischen aard van den politieken raad van Hopei en Tsjahar. Ten slotte verklaart Japan, dat de Chi- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLANS. De toestand in Noord-China wordt uiter mate dreigend. (1ste blad). Heftige strijd bij Brunete. (2de blad). Minister Eden over den vrede in Europa. (2de blad). Opnieuw arrestaties in Rusland. (2de blad). De bekende uitvinder Marconi overle den. (1ste blad). neesche houding het gevaar met zich me de brengt, dat de toestand „buiten con trole" geraakt. De Nankingregeering wordt ten slotte opgeroepen den toestand opnieuw te be- studeeren. Japanners vertrekken uit Nanking. TOKIO, 20 Juli. (A. N. P.). Domei meldt uit Nanking, dat de gezinnen van het personeel van de Japansche ambassade en het Japansche gezantschap te Nanking zich gereed maken om uit Nanking te vertrek ken. Zij zullen om 23. uur Nanking verla ten en zich naar Japan begeven. Uit Peiping wordt gemeld, dat Chinee sche soldaten, die de verdedigingswerken bij Loekautsjiau versterken, gisteravond om vijf uur op een Japansche patrouille hebben geschoten. Kapitein Yamazaki, de bevelhebber van het Japansche detache ment, werd gewond. Drie malen, te weten Maandagavond om negen uur en Dinsdagochtend om twee uur en om vier uur hébben Chineesche troepen Japansche troepen met loopgraaf geschut beschoten. Chineezen hebben de telegraaflijnen doorgesneden, welke Japanners tusschen Peiping en Tientsin hadden aangelegd. DE SCHIETPARTIJ BIJ DE MARCO POLO BRUG. Ultimatief protest van Japansche zijde. De chef van de bijzondere militaire mis sie van het Japansche Kwantoenleger in Peiping, kolonel Matsoei, heeft gisteren een ultimatief protest ingediend bij de Chinee sche autoriteiten te Peiping in verband met de schietpartij bij de Marco Polobrug. Vóór hedenmiddag twaalf uur moest vol daan worden aan de gestelde eischen. Van Chineesche zijde is het protest onbeant woord gebleven. De wereld in vogelvlucht De toestand in China wordt thans weer dreigend, tenminste als wij de situatie be kijken met onze Westersche oogen. De Chi neezen melden, dat zij een leger van 60.000 man in het Noorden hebben en dat zij wei geren zich terug te ti'ekken. Zij zijn n.b. ook in hun eigen land en het is toch wel een beetje al te bar, te verlangen, dat de Chineezen goedmoedig zullen toezien, als de Japansche soldaten in hun eigen land de lakens uitdeelen. In ieder geval is Nan king niet van plan om een afspraak van de Japanners met plaatselijke Chineesche autoriteiten te erkennen. De vijandelijkhe den schijnen alweer geopend te zijn, want er is opnieuw geschoten. In den Spaanschen burgeroorlog wordt het offensief tegen Madrid nu waarschijn lijk ingezet. Althans er wordt stevig ge vochten in den sector van Brunete, zoodat men mag aannemen, dat dit het eerste be gin is van het aangekondigde offensief. Een ander bericht maakt melding van het overlijden van den bekenden Italiaan schen uitvinder Marconi, de uitvinder van de draadlooze telegraphie, welke voor de wereld een groote zegen is geweest. Zijn naam zal blijven voortleven in de bena ming „marconist" en zoodoende nauw ver bonden blijven met dat gedeelte van het wereldverkeer, dat wel het meeste gepro fiteerd heeft van zijn uitvinding nl. het verkeer ter zee en in de lucht. Vier opslagplaatsen in asch gelegd de Twee paarden in de vlammen omgekomen In de oude binnenstad van Almelo heeft vanmorgen in de vroegte een felle brand gewoed, waardoor vier opslag plaatsen in de asch zijn gelegd, terwijl aan twee woonhuizen schade werd aan gericht. Twee paarden zijn in de vlam men omgekomen. De brand is vermoedelijk ontstaan in de loods van den groentenhandelaar Kist. In deze loods, waarin een paard gestald stond, waren verschillende goederen op geslagen; van hieruit heeft het vuur zich medegedeeld aan de opslagplaatsen van den heer Arends, eveneens groentenhan delaar, van de firma Hagedoorn, die de loods als opslagplaats voor tabak ge bruikte en aan de loods in gebruik bij den orgeldraaier Bruggeman, die er een paard en een orgel had ondergebracht. Ook de zolderverdieping van het huis, bewoond door den heer Veneman, raakte in brand. Hier ging een partijtje graan verloren. De brand kon evenwel spoedig worden beperkt. De woning van Brugge man kreeg eveneens lichte brandschade.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1