Zig-Zag-Zwitserland Aanval op Madrid aangekondigd MAANDAG 19 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Derde en laatste fase van den strijd? Einde van de Gemzenjacht Daar gaan zei - Het gordijn wordt toegeschoven xvn (en voor de laatste maal!) De gemzen van de Val Cluoza hadden dien nacht geen oog dichtgedaan. Telkens als zij even indruilden, had de sneeuw hen moederlijk toegedekt irtet een echte Leid- sche witte wollen deken en er is niets waar aan gemzen zóó gezworen 't land hebben, als aan 't slapen onder dekens. In een afschuwelijk humeur, met hoofd pijn en met zwarte kringen onder hun oogen, waren zij bij het krieken van den ochtend op stap gegaan, om hun ontbijt op te scharrelen. Maar het ontbijt was in de ijskast gezet, waarvan alleen de zon de sleutel had. Zoo zwierven zij 's morgens op de steile hellingen van de Val Oluoza de bokken bokkig en de geiten geitig d.w.z. zooals vrouwen onder zulke omstandigheden zijn. „Kijk uit je doppen" grauwde de bok tegen zijn vrouw „Daar komt een man a an-striefelen ,,'t Is maar een Hollander, en hij hèt geen spuit" antwoordde de aangespreken dame minachtend geruststellend, niettemin het zekere voor het onzekere nemend en met één luchtige sprong tusschen de rots blokken en de knoestige dwerg-dennen ver dwijnend. Het was op dit punt van de echtelijke morgen-conversatie, dat ik mijn eerste gems speurde. Nog net het staartje, maar of je een kop ziet of een staart, een gems is een gems. Eigenlijk is het veel grooter kunst en het vergt een scherper oog alleen het staartje van een gems te ontdekken dan het dier met huid en haar. Opgetogen, nu de schande van een gems- looze Zwitser-reis mij bespaard was geble ven, klauterde en klonterde ik verder door de kleffe sneeuw. Het was nog net een staartje, doch zoo redeneerde ik en lang niet kwaad komt men over de staart, dan komt men ook over de gems. Een redeneering, die proefondervindelijk steekhoudend is ge bleken. De nevels vervaagden, de zon schoot war me stralen over het woeste, eenzame dal en over de krans van glorieuse alpentoppen, waarvan de hoogste en verwaandste, de Piz Diavel, genoemd is naar ons aller vriend, de duvel. De Duivelspiek is gericheld, iedere rots- richel afgezet met een witte band van sneeuw, hetgeen de berg een merkwaar dige gelijkenis bezorgt met de plechtige pruik van een Engelschen rechter zon der dat men tusschen naam en gelijkenis eenig nader verband behoeft te zoeken! De natuur was zoo schoon, de lucht zoo zuiver, de sneeuw zoo rein, de beflijs- ters zongen zoo melodieus en de lorken ruisChten zoo vredig, dat alles wat aan dui vel en misdaad kon herinneren, eindeloos verre leek; de Piz Diavel was het koele monument van een belangwekkende, heet gebakerde doode. „Wie staat, zie toe dat hij niet valle" vermaande ons gisteren de pastoor, mij daarbij op een hoogst ongewenscht oogen- blik herinnnerend aan het vervolg van deze gemzen jacht. Het pad, dat het tot dan toe steeds hoogerop gezocht had, gaf plotseling zijn goede voornemens prijs en voerde steil dal-afwaarts. Een glijbaan slingerde over de sneeuw omlaag; het werd een be treurenswaardige uit-glijbaan. Zelfrespect verbiedt ons in bizonderheden deze tocht van vallen-en-opstaan te beschrijven. En waartoe zou dat ook dienen? „Geen oor heeft 't gehoord, geen oog heeft gezien". Doch dit diep geheim van de ijselijke ber gen wil ik u onthullen: de schaterlach van een eenzame toerist weerkaatste dien mor gen tusschen de zwijgende rotswanden van de Val Cluoza. Enfin als je maar «-hik hebt! Met doorweekte schoenen en een natte broek arriveerde ik in de blokhut, waar ik bij Herrn Lange Filius liefderijke vèrple- ging vond. En gemzen! Onderweg had ik nog vele aanduidingen van dit uitverkoren wild ontdekt. Evenals Klein Duimpje brood-kruimels uitstrooide om den weg naar huis terug te vinden, de- poneeren de gemzen „iets dergelijks" op hun doortocht om den jager op een dwaalspoor te brengen, zonder dat zij bevreesd behoe ven te zijn, dat iemand déze kruimeltjes op zal peuzelen en zoodoende het spoor zal uitwisschen. Zulke gemzen-kruimels zijn de feillooze belofte van een rijke jachtbuit. Door de kijker vanuit de blokhut de steile wanden afturend, ontdekte ik wel tien, twaalf 'gemzen; bovendien een reebok en een hertenhinde. Daar waren dan eindelijk VLIEGTUIGEN-ACTIE. De verjaardag van den Spaanschen bur gerkrijg is aan de fronten betrekkelijk kalm verloopen. Groote gevechtsacties zijn niet voorgekomen, maar wel wijst alles er op, aldus meldt Havas, dat een aanzien lijke verscherping van den strijd aan alle fronten bij Madrid op handen is. Van beide kanten tracht men zooveel mogelijk door kleinere gevechten de ingenomen stellingen te verbeteren en er worden steeds meer troepen naar de fronten gezonden. Een correspondent van Havas heeft een interview gehad met de nationalistische generaals Yague en Varela, die mededeel den, dat zij binnenkort een nieuw groot of fensief tegen Madrid zullen openen. Achter de fronten is het een onafgebroken va-et- vient van soldaten en oorlogsmateriaal. Talrijke vliegtuigen cirkelen onophoude lijk door het luchtruim. „De slag bij Madrid", aldus generaal Yague, „zal binnenkort in de derde en wellicht de laatste fase treden". „Wij staan aan den vooravond", aldus generaal Varela, „van belangrijke operaties, waarover wij, zooals gij zult begrijpen, de grootste discretie bewaren. Zeer binnenkort zult gij het zelf wel zien". Het felst is er gisteren gevochten in den sector van Brunete en Usera, waar de vliegtuigen der nationalisten een hevig bombardement openden op de loopgraven der republiekeinen, die zich in de ochtend schemering opmaakten om tot den aanval over te gaan. Het aantal dooden moet bij de republikeinen zeer groot zijn, terwijl ook verscheiden kanonnen door de natio nalistische vliegers tot zwijgen werden gebracht Evenwel hebben de nationalisten hier eveneens ernstige verliezen geleden. Achttien vliegtuigen werden, naar uit Ma drid wordt gemeld, door de republikeinen neergeschoten. Ook in de andere sectoren bij Madrid, doch vooral ten Westen van de hoofdstad, is de nationalistische luchtmacht zeer actief geweest. Niet minder dan 200 vliegtuigen hebben systematisch de republikeinsche stellingen gebombardeerd. De reactie van het afweergeschut was, naar de nationalis ten melden, zeer zwak. Boven Madrid wer den echter twee vliegtuigen neergeschoten. Bij het Escorial. Ten Zuiden van het Escorial, aldus wordt uit Madrid gemeld, oefenen de republikei nen grooten druk uit op de stellingen der witten. Zij trachten op te dringen in de richting van El Tiemblo, Cebreros, Santa Cruz en San Bartolomeo de Pin ar es. De na tionalisten zouden hier opnieuw terrein aan hun tegenstanders hebben prijsgege ven. In den sector van de Sierra Guadalupe hadden de troepen van Franco het vooral gemunt op het stadje Alia, dat van groot strategisch belang geacht wordt, omdat het een belangrijke verbinding met Oropeso en Talavera beheerscht. Madrid meldt echter, dat de aanvalskracht van de rechtschen hier steeds zwakker wordt. Van het Aragonfront wordt bericht, dat de linkschen daar in den sector van Huesca opnieuw tot den aanval overgingen. De uit slag van deze gevechten is volgens het na tionalistische hoofdkwartier voor de repu blikeinen ongunstig geweest. Zij werden met groote verliezen teruggeslagen. Volgens een radio-bericht van generaal Queipo de Llano hebben de republikeinen thans alleen al aan het front van Madrid in totaal 34.000 soldaten verloren. Volgens Radio Salamanca worden via de Fransch- Spaansche grens groote hoeveelheden mu nitie en ander oorlogsmateriaal naar de re publikeinen vervoerd. Op 14 Juli zou een trein met acht wagons machinegeweren via Cerbère naar Spanje zijn gegaan. Omtrent de levensmiddelenvoorziening de heetbegeerde gemzen kleine gedron gen dieren met twee kapstok-haken op hun pientere kop en een kwispelend scheer- kwastje aan het andere einde van het lichaam. Zij graasden rustig onwetend door de kijker van dichtbij bespied te wor den. Er waren twee jonge gemsjes bij kleine grapjassen, die het leven nog zoo slecht niet vonden. Een uitnoodiging om in de blokhut die een flink aantal bedden bevat te blijven overnachten, moest ik hoe zeer het me ook speet afslaan; evenzoo de vriendelijke invitatie van Mr. Calli uit Flawil, een verwoed bergbeklimmer, om de steenbokken te gaan belagen in het meest woeste gedeelte van de Val Cluoza. Doch wat in het vat ligt verzuurd niet. Ik had gaarne nog wat gezig-zagt; maar zig-zaggen kost geld. En men weet het uit de historie: „Point d'argent, point de Suis se Geen geld, geen Zwitser De thuistrein snelde weer door de bergen, daverde door de tunnels. De wilde koningen van sneeuw en ijs, in hun mantels van hermelijn, stegen van hun troon. Langzaam en plechtstatig daalden zij neer tusschen gordijnen van groene wouden. Aarzelend werden de gordijnen dichtge schoven.... De majesteit der bergen ver dween uit het gezicht maar niet uit de herinnering. L. R. te Madrid wordt gemeld, dat de Madrile- nen „het tweede jaar van den burgeroorlog met een goed bevredigenden eetlust inzet ten. Er zullen nJ. op de markten kippen en duiven te koop zijn, doch alleen voor de houders van levensmiddelenkaarten". De staatscourant te Valencia bevat het bericht, dat aan den directeur-generaal der cpenbare veiligheid, luitenant-kolonel Or tega Gutierrez op zijn verzoek ontslag ver leend is. Van officieele zijde wordt niet ge meld, welke redenen tot het ontslag leid den. Ook is er nog geen opvolger be- volger benoemd. HEVIGE LUCHTGEVECHTEN. Aan het Sierra-front ontwikkelde zich gisteren een der grootste luchtgevechten, welke tot nu toe in de geschiedenis der moderne oorlogen zijn voorgekomen. Honderdzestig vliegtuigen waren ge durende meer dan een uur in gevecht ge wikkeld. Volgens een communiqué van het mi nisterie van luchtvaart bedraagt het aan tal gisteren omlaaggeschoten vliegtuigen der opstandelingen zes en twintig. BESTUURDERS VAN DE BANK VAN BISKAJE IN HECHTENIS GENOMEN. Volgens berichten uit het door de natio nalisten beheerschte gebied zijn de direc teur-generaal van de Bank van Biskaje, Venancio Echevarria Coma, de adjunct directeur Guillermo Ibanez en het lid van den raad van beheer Palicarpo Ibanez in de gevangenis te San Sebastian opgesloten. Zij worde nervan beschuldigd vóór den val van Bilbao betrekkingen met de regeering van het Baskenland te hebben onderhouden en deze geldelijke steun en andere hulp verleend te hebben. Zij zullen voor den krijgsraad terecht staan. BUITENLAND VAN HET VATICAAN De Paus prijst kardinaal Mundelein DUITSCHLAND NOEMT DAT EEN PROVOCATIE. Een officieele Duitsche stap te wachten. Z. H. de Paus heeft Zaterdag een aan tal pelgrims uit Chicago ontvangen en in een tot hen gerichte toespraak openlijk aartsbisschop Mündelein wiens verkla ringen over Hitier zooveel stof hebben doen opwaaien geprezen. De Paus zei- de: „Gij moest trotsch zijn op de groot heid van uw stad en ook, waarom het niet te zeggen, op de grootheid van uw prach- tigen aartsbisschop, die zoo moedig is bij de verdediging van de rechten van God en de Kerk en het heil der zielen". Het Duitsche Nieuwsbureau publiceert het bericht uit Rome over het bezoek van de pelgrims uit Chicago eveneens, doch laat eraan voorafgaan: „Pius XI, heeft Zaterdagmorgen een Amerikaansche pelgrimsgroep uit Chicago ontvangen, waarbij'hij openlijk te ken nen gaf, dat" hij op het in acht nemen van de internationale gebruiken in de betrek kingen van het Vatikaan tot Duitschland geen prijs meer stelt". De redevoering van den Paus heeft in Duitsche politieke en partij kringen groo te opschudding en verontwaardiging te weeggebracht. Het wordt als een provocatie van het Vaticaan beschouwd, dat de paus de uit latingen van den Amerikaanschen kardi naal, in plaats van ze te desavoueeren, in vollen omvang heeft gedekt en dus heeft goedgekeurd. Men kan verwachten, dat de Duitsche regeering in de komende dagen een offi- cieelen stap in deze aangelegenheid zal doen. In politieke kringen te Berlijn verklaart men in ieder geval, dat thans de maat vol is en dat de rijksregeering onmogelijk „deze grove provocatie" stilzwijgend over zich kan laten heengaan. In deze kringen is men van meening, dat het conflict tus schen den nationaal-socialistischen staat en het Vaticaan thans zijn hoogtepunt be reikt heeft. DUITSCHLAND HUIS DER DUITSCHE KUNST TE MüNCHEN INGEWIJD. Felle rede van Hitier tegen de moderne stroomingen. In aanwezigheid van honderdduizenden heeft rijkskanselier Adolf Hitler gisteren te München het „Haus der Deutschen Kunst" ingewijd, dat. in de plaats is geko men van het in den nacht van 6 Juni 1931 afgebrande „glazen paleis". Tevens heeft Hitier de groote Duitsche kunsttentoonstelling 1937 geopend. Hitler zeide in zijn rede, dat men, toen vier jaar geleden de eerste steen voor dat bouw werd gelegd, wist dat tevens de basis werd gelegd voor een nieuwe en ware Duitsche kunst. Duitschland was niet alleen economisch en politiek, doch nog veel meer cultureel ingestort Het Jodendom, aldus Hitier, wist het gezonde gevoel voor de kunst te vernieti gen. De kunst werd losgemaakt van het volk en werd de uitdrukking van een be paald jaar, was vandaag modern, doch morgen alweer verouderd, evenals de producten van de mode-ateliers. De ware kunst blijft echter altijd eeuwig en komt uit het volk. Het nationaal-socialistische Duitschland wil weer een Duitsche kunst. De kunstenaar schept voor het volk. Voor kubisme, impressionisme en idio tisme is in de Duitsche kunst geen plaats. Kunstenaars, die den hemel groen en de wolken overdreven geel schilderen, zien slecht. Het zou de taak van het ministerie van Binnenlandsche Zaken kunnen zijn, te voorkomen, dat zij kinderen krijgen. Tot slot van de feestelijkheden werd een optocht, voorstellende twee duizend jaar Duitsche geschiedenis, gehouden. Men zag den Germaanschen tijd, den rid dertijd, de kruistochten, gothiek, renais sance, barok enz. De tentoonstelling omvat o.a. beeld houwwerken en schilderijen, meest van gebeurtenissen der laatste vier jaar, zoo als de eerste Rijksdagzitting onder natio- naal-socialistisch bewind in de garni zoenskerk te Potsdam en vele portretten van Hitier en leiders der partij. Vóór de opening heeft Hitier de zalen geïnspec teerd en eenige schilderijen laten verwij deren, omdat zij volgens hem geen Duit sche kunst vertegenwoordigden. Het gebouw werd ontworpen door den inmiddels gestorven architect Paul Ludwig Troost, in nauwe samenwerking met Hitier. EEN „NATIONALE KERK" IN DUITSCHLAND? De „Daily Express" bericht uit Berlijn, dat de Duitsche Rijkskanselier, Hitier, voornemens is een „Nationale Kerk" te doen stichten, die alle godsdienstige ge nootschappen zal omvatten, de Joodsche natuurlijk uitgezonderd. Op den a.s. Par tijdag te Nürnberg, zou hij dit plan aan kondigen. Dertig predikanten nog steeds in arrest. In de kerk van ds. Niemoeller is giste ren medegedeeld, dat dertig predikanten der Belijdende Kerk zich nog steeds in arrest bevinden. FRANKRIJK CHAUTEMPS EN DE STAKING IN HET HOTELBEDRIJF. De regeering zal wanordelijkheden streng bestraffen. Een vertegenwoordiger van Havas heeft minister-president Chautemps vra gen gesteld over de staking in het hotel- bedrijf. De minister-president verklaar de, dat de regeering steeds heeft getracht bemiddelend op te treden, doch zij is er niet in geslaagd een einde te maken aan de staking hoewel zij wist te voorkomen, dat de hotels en restaurants zouden slui ten. De minister-president doet bij deze op nieuw een beroep op alle betrokkenen om hen te wijzen op de onmetelijke schade, welke zij aan het land berokkenen. Tij dens de wereldtentoonstelling te Parijs en tegenover de vele internationale moei lijkheden, moet Frankrijk zich meer dan ooit eensgezind en sterk toonen, iedere wanordelijkheid en iedere vruchtelooze agitatie verzwakt het vaderland op ern stige wijze. De minister-president zal der halve voortgaan met kracht te arbeiden aan het beëindigen van het conflict. De wanordelijkheden, welke zich op enkele plaatsen in de stad hebben voorgedaan zijn absoluut ontoelaatbaar. Reeds is de politie met de noodige kracht opgetreden en zijn enkele onrustzaaiers veroordeeld. De regeering is vastbesloten aan derge lijke schaamtelooze praktijken een einde te maken, ieder die zich hieraan schuldig maakt zal onmiddellijk worden gearres teerd en streng worden gestraft. PALESTINA 'HERDENKING VAN DE VERWOESTING VAN JERUZALEM. Voorzorgsmaatregelen der autoriteiten. De herdenking van de verwoesting van Jeruzalem heeft Zaterdag 10.000 personen naar den klaagmuur doen gaan. Er werd een optocht gehouden in de Armennische wijk. De politie had uitgebreide voorzorgs- maalregeten genomen. Zoowel Joodsche als Arabische extremisten waren in ver zekerde bewaring gesteld. Verscheidene revisionisten waren gear resteerd in verband met de verspreiding van een aanplakbiljet, waarin de Joden worden opgewekt zich te verzetten tegen de verdeeling van Palestina. NED. OOST-INDIE POSTHUISCOMMANDANT GEDOOD. Aneta seint uit Tebing Tinggi: De Boegi- neesche posthuiscommandant van de veld politie, Makoeraka, die alleen een clan destiene arakstokerij in het bosch overviel, is door drie Banjareezen aangevallen en neergestoken. De daders zijn voortvluchtig. DE TJERIMAL Aneta seint uit Cheribon: Inzake de wer king van de Tjerimai is nader de volgende officieele mededeeling gekomen: De kra- terwand in de omgeving van de plaatsgehad BUITENLANPSCHE BERICHTEN Ontploffing in Chineesche kruitfabriek GROOT AANTAL SLACHTOFFERS. Honderd huizen vernield. Een kruitfabriek bij Hsintengkau In de nabijheid van Tsoegking (provincie Tsje- choean) is Zaterdagmiddag door een he vige ontploffing vernield.. Ook meer dan •honderd huizen in de omgeving werden verwoest. Onder de puinhoopen heeft men tot dusverre zeventig dooden gevonden, terwijl meer dan driehonderd gewonden zijn opgenomen. De oorzaak der ontplof fing is nog niet bekend. De leider der fa briek is in hechtenis genomen, daar men rekening houdt met de mogelijkheid van sabotage. Honderd-tien dooden. Volgens de laatste berichten zijn bij de ontploffing in de munitiefabriek van Kiang Pei bij Tsjong King 110 personen om het leven gekomen, 70 werklieden en veertig soldaten. Meer dan driehonderd personen werden gewond. HET SPOORWEGONGELUK BIJ PATNA Het spoorwegongeluk bij Patna heeft 107 personen het leven gekost. SPOORWEGONGELUK IN ROEMENIë. Op het station Tekirghiol zijn twee trei nen met elkaar in botsing gekomen. Acht reizigers zijn gewond, vijf bekwamen ernstige verwondingen. SCHEEPSBOTSING IN DE HAVEN VAN HAMBURG. Zeven personen verdronken. Gisternacht zijn in de haven van Ham burg een sleepboot en een motorschip ernstig met elkander in botsing gekomen. Van de acht opvarenden van een der vaartuigen zijn er zeven verdronken. Slechts vijf lijken werden teruggevonden. De oorzaak van de botsing is nog onbe kend. GEHEIMZINNIGE ZIEKTE IN BELGIë. Bevolking verontrust. Het blad „Soir" bericht, dat dertien kin deren van twee en drie jaar, die eenigen tijd hebben doorgebracht in een sanato rium te Mechelen, ziek zijn geworden. De aard van de ziekte heeft men nog niet vast kunnen stellen. Vijf kinderen zijn reeds overleden. De geneeskundige autoriteiten stellen een onderzoek in, de bevolking is zeer verontrust. LICHTE AARDSCHOK TE NAPELS. Huizen ingestort. Te Napels en in de omgeving is te half zeven Zaterdagavond een lichte aard schok gevoeld. Een onbevestigd bericht meldt, dat te Torre Maggiore in Apulië verscheidene huizen zouden zijn ingestort. BRITSCH VRACHTSCHIP IN MOEILIJKHEDEN. Het Britsche vrachtschip „Barrhil, dat zich ter hoogte van kaap Polonio bevindt, heeft noodseinen uitgezonden. Er is brand aan boord. Uit Buenos Aires is een sleepboot- ter assistentie uitgevaren. AANSLAG OP KOLONEL ADAM KOC. De kolonel ongedeerd, de dader om het leven gekomen. Zondagavond om kwart over tien is een aanslag gepleegd op het leven van kolo nel Adam Koe, den leider van de Pool- sche nationale unie, die zich in zijn villa bij Warschau bevond. Bij de deur van de villa is de bom, welke van groote ont plofbare kracht was, eerder tot ontplof fing gekomen dan de dader had bedoeld, met het gevolg, dat deze ter plaatse werd gedood. Zijn lichaam werd door de ont zettende kracht van de hom eenige me ters weggeslingerd en geheel verminkt. Kolonel Koe bleef ongedeerd. De gerechtelijke autoriteiten en de po litie hebben direct een onderzoek inge steld. Ook de onder-minister van binnenland sche zaken, Paciorkowski, heeft zich naar de villa van kolonel Koe begeven. hebbende erupties is zwak en biedt de mo gelijkheid voor afstortingen. Dr. Neumann heeft 15 Juli met twee mantris de observatie-post bij Mandi- rantjan ingenomen en observeert voortdu rend de werking. Voorts is een bewakings dienst ingesteld in de gevaarlijke zone ten einde in staat te zijn eventueel de bevol king onmiddellijk te waarschuwen. Beoosten Mandirantjan is het geheel vei lig, zoodat in Linggadjati en omgeving geen I bewaking is ingesteld.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8